Menroute door natuur voor aanspanningen Wondertjes van modelbouwkunst ►ewoners komen zelf met plan ►plossing verkeersproblemen Odeon met Dutch Swing College Band ;elaardij o.g. foor kruising Kampweg-Mercury-'t Zwarte Wegje 035-601 61 51 Onder invloed met auto uit de koers Najaarsconcert op 16 november Snelheidscontrole: 56 bekeuringen HULPVERLENING MEDISCHE DIENST KERKDIENSTEN Volksdansers zijn welkom bij Radost Thema-ochtend voor 50-plussers over modern bankieren In toekomst wellicht uitbreiding over De Stompert naar De Treek Nog t/m zondag in Militaire Luchtvaart Museum PAGINA liddenwoning m. vrije lig- entree, hal met plavuizen- rd, massief houten vloeren gv.v. diverse inbouwappa- en wastafelmeubel, Drie in iken voorzolder met dakka- 7.000.- k.k. lekwoning (1997) metvoor- oilet, Straatgerichte luxe in- issief eiken parketvloer, trap- rloop, met 3 slaapkamers en vaste trap naar open zolder luiting, mog. voor 4e slaapk. 18.000.- k.k. ing gelegen mod. vrijstaande :htig uitzicht op het lommerrijk woonkamer, fraaie graniet- jrtaal met kasten, wasruimte, dakkapellen en kasten. Mod. ,4 kamers. Alg.:bj1988. Inh. ig. Aanvaarding in overleg. 98.000.- k.k. NVM 'atermakelaardij.njj Voor deze gelegenheid waren zon- lagmiddag niet alleen 34 aanspan- jingen, maar ook tal van andere jelangstellenden, onder wie ge- neentesecretaris mevrouw drs. Loes Bakker, naar het Heezer- Westzijde in De Paltz geko- ncn. Met het doorknippen van lint verklaarde Witte - die eer- al een deel van het traject op Ie bok had meegereden - de rou- voor geopend. Deze bestaat uit ijf met elkaar verbonden ringen :n beslaat de hele breedte van de ;emeente. Vadat de aanspanningen zich had- len verzameld op het terrein van van de Grift aan de Kerkstraat, »ing het in optocht naar De Paltz. Daar stond voor mens en dier de unch klaar, gevolgd door het offi- :iële deel. In zijn welkomstwoord ïerinnerde voorzitter Vos eraan lat de WPF op 24 maart 2000 bij mrgemeester en wethouders het 'erzoek had ingediend tot het aan vijzen van een menroute door de Joester natuur. Dit om niet alleen legenen die onder het zadel rijden Ie gelegenheid te geven in de bos- en te rijden, maar ook de aange- pannen rijders. De WPF telt er :o'n zestig. Zij mogen eigenlijk liet eens op een rijwielpad rijden, naar alleen op de openbare weg, de Birkstraat, de Biltseweg, nog iet niet op de A 28, hoor ik wel :ens,' aldus Vos. Dat kan proble- nen geven in het huidige verkeer; het vliegt om je heen.' -Iet gemeentebestuur stemde, nede met het oog op de verkeers- 'eiligheid, in met het voorstel, naar de uitvoering van het besluit /ergde nog geruime tijd. 'We had- ien gehoopt bij ons 25-jarig be- itaan, vorig jaar, de route in ge- iruik te kunnen nemen, maar dat is niet gelukt.' L 'oor een echt lange menroute is loest niet zo bijzonder groot, aldus 'os. 'Er is wel een stukje natuur, ,aar daarin vindt heel veel recrea tie plaats. En daar komt dan nu eer een vrij zwaar blok recreatie tegenaan.' Daarom deed hij een roep op de leden om vooral re- ;ening te houden met andere re- :reanten. 'Dat dit nodig is, ziet u 'andaag al, want er is ook een bos- marathon. De deelnemers daaraan komt u waarschijnlijk allemaal, of althans voor een groot gedeelte, tegen. Dan gaan we uiteraard in stap over. De meesten van u heb ben een koetsiersbewijs en weten dus hoe ze zich dienen te gedragen als ze zo'n groep tegenkomen.' Attenties Overigens kondigde Vos aan dat in navolging van de ruiterpenning voor rijders onder het zadel ook voor de aanspanningen een pen ning nodig zal zijn. Hij zette ten slotte een aantal mensen in het zonnetje, zoals Jan Tupker en Ali- ce van Halsema, die namens de gemeente de realisering van de menroute mogelijk maakten. Toon van Doorn, die de lunch voor zijn rekening had genomen, en me vrouw Van de Grift werden met een attentie bedankt voor hun bij drage aan de feestelijke opening van de menroute. Een attentie was er ook voor de leden van de groep bereden politie district Utrecht die de opening van de route bijwoon den en actief meemaakten. Wethouder Witte zei in zijn toe spraak dat de gemeente graag aan de menroute had meegewerkt. 'De bosrijke omgeving biedt goede mogelijkheden om dit te doen. Dit heeft ook te maken met beleid dat wij voeren. We willen graag de na tuur van Soest zo mooi mogelijk houden. Dat kun je alleen voor el kaar krijgen als dit draagvlak heeft onder de mensen. Jullie komen met de aanspanning in de natuur en dan zijn jullie er, denk ik, ook ter ondersteuning van de natuur met het doel die voor de toekomst te bewaren.' Route Witte stelde vast dat het nog niet gelukt is een route over De Stom- pert te maken. 'Het zou natuurlijk geweldig zijn als daar ook een rou te zou zijn, zodat u nog wat ande re ritten kunt maken dan alleen in het mooie stuk natuur dat in Soest is gerealiseerd. Misschien dat we in de toekomst wat vaker kunnen samenwerken om niet alleen een ecologische hoofdverbinding tus sen de Eem en de Utrechtse Heu velrug te krijgen, maar wellicht ook een mooie route voor de aan spanningen.' De wethouder sprak de wens uit dat iedereen veel plezier van de route zal hebben. 'We hebben er alle vertrouwen in dat jullie mee Een presentje van WPF-voorzit- ter Cees Vos (rechts) voor mede werkers aan de menroute. Van links naar rechts Alice van Halsema, Jan Tupker en Toon van Doorn. Foto: Eemland Pers fen een brief aan burgemeester (en wethouders hebben bewo ners van 't Zwarte Wegje en het teister gedeelte van de Kamp- jveg opnieuw om een oplossing Bevraagd voor de verkeerspro blemen op de kruising Kamp- jveg-Mercury-'t Zwarte Wegje Sn Soesterberg. Na veertien jaar communiceren en (rijf jaar nadat de gemeente had lezegd de wegen verkeersveilig in richten als onderdeel van de lan- plijke actie Duurzaam Veilig, febben de bewoners nu zelf het litiatief genomen 'een oplossing Spor te stellen omdat het hoog tijd -is aan deze verkeers(onveili- gp)situatie een einde te maken.' Zij /ragen de gemeente 'uw verant woordelijkheid te nemen en ons Bijgaande, eenvoudige en breed jedragen oplossingsvoorstel nu goed te keuren en voor ds zomer g003 uit te voeren, voordat het ;erste ernstige verkeersongeval te «treuren is.' De Kampweg (Zeist) is een erftoe- feangsweg in een 30 km/ uur-zone. Uitgangspunten van een erftoe- feangsweg zijn een continu voelpa- penstelsel en snelheidsremmende (voorzieningen. Als enige van de lien zijwegen van de gebiedsont- lluitingswegen (Kampweg (Soest)- fyeldm. Montgomeryweg in [Soesterberg beschikt de Kampweg [(Zeist) niet over een continu voet padenstelsel en snelheidremmende ■voorzieningen. Bovendien ont- Ibreekt het op de Kampweg (Zeist) laan ruimte om deze voorzieningen Ite realiseren. |Als enige van de drie doorgaande ■fietsroutes in Soesterberg is de si- Ituatie rondom de oversteek Kamp- I weg (Soest) ter hoogte van Mercu- Iry en Kampweg(Zeist) niet voor- zien van een verhoogd plateau met I snelheidsremmende voorzienin- I gen- Oplossingsvoorstel 9 Als oplossing voor deze verkeers- (onveilige)situatie stellen de bewo ners voor de Kampweg (Zeist) ter hoogte van de Generaal Winkel manstraat af te sluiten voor auto verkeer; het voetpad aan de Kampweg (Zeist) te laten aanslui ten op het voetpad aan de Kamp weg (Soest); parkeervoorzieningen aan te leggen aan de Kampweg (Zeist), gedeeltelijk langs en op de rijbaan tegenover de bebouwing; een verhoogd plateau aan te leg gen bij de oversteek aan de Kamp weg (Soest) ter hoogte van de oversteek Mercury-Kampweg (Zeist), en ten slotte alle noodza kelijke voorzieningen toe te passen rondom de oversteek zoals door 3VO geadviseerd. Door een rela tief betaalbare oplossing worden een duurzame en veilige verkeers situatie en een aangename woon situatie gerealiseerd. Resultaten Het resultaat van dit oplossings voorstel levert maar liefst zes po sitieve resultaten op, aldus de be woners: De verkeersveiligheid wordt enorm verhoogd; het woongenot wordt aanzienlijk verbeterd; het landschappelijk karakter van de Kampweg (Zeist) blijft gewaar borgd; er wordt een veilige, door gaande fietsroute tussen Amers foort en Zeist tot stand gebracht; de parkeervoorzieningen voldoen aan de behoefte, en er wordt vol daan aan de invulling van de ver keersveilige inrichting van wegen volgens de Duurzaam Veilig-over- een komst De bewoners nodigen het college, de fractievoorzitters van de politie ke partijen, de Soesterbergse raadsleden, de verkeersouders van de scholen De Postiljon en St. Ca- rolus en de Vereniging Soester- bergs Belang uit de verkeerssitua tie met het oplossingsvoorstel in de hand ter plekke te komen bekijken 'zodat ook u overtuigd bent dat ons voorstel de enige, veilige op lossing is.' Op 29 oktober 2002 zullen de bewoners in de betreffen de commissievergadering gebruik maken van de inspraakmogelijk heid om hun oplossingsvoorstel kracht bij te zetten. Een 19-jarige inwoonster van Soesterberg verloor vorige week tijdens een nachtelijke rit op de Utrechtseweg in De Bilt de macht over het stuur. Het gevolg was dat ze tegen een wegbewijzeringsbord botste. De auto kwam vast te zit ten onder het bord, maar de be stuurster en twee passagiers kon den zonder letsel uitstappen. On derzoek door de politie wees uit dat de vrouw uit Soesterberg te veel gedronken had. Op het poli tiebureau blies ze 1,1 promille. Ze kreeg een proces-verbaal. De auto moest met zware schade worden weggesleept. Op zaterdag 16 november geeft muziekvereniging Odeon uit Soesterberg een concert in het kader van haar 75-jarig be staan. Evenals voor het ge slaagde voorjaarsconcert heeft de commandant van de vlieg basis speciaal voor deze gele genheid het Officiers Casino aan de Kampweg in Soester berg beschikbaar gesteld. Voor de pauze brengt het harmo nieorkest van Odeon onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd ver schillende werken ten gehore van een aantal grote componisten, on der wie Bernstein, Copland en Gerswhin. Het gaat onder meer om 'Candide Suite' en 'Variations on a Shaker Melody'. Na de pau ze verzorgt Odeon samen met de wereldberoemde Dutch Swing College Band een optreden. Mede door de subsidie van de provincie Utrecht en de bijdragen van een groot aantal sponsors is het Odeon gelukt om dit jazzensemble uit te nodigen voor dit concert op 16 november. Vele groten uit de jazz- wereld werden in de loop van hun bestaan door de Dutch Swing Col lege Band begeleid, onder wie Sid- ney Bechet, Joe Venuti, Rita Reys en Teddy Wilson. Eerst laten Odeon en de Dutch Swing College Band gezamenlijk een aantal nummers horen, waar onder 'High Society' en 'Sensatio- nat Rag'. Na dit muzikale samen spel verzorgt de Dutch Swing Col lege Band zelf nog een optreden. Om het optreden van de Dutch Swing College Band een informe le sfeer te geven, zal de zaal van het Officiers Casino in de pauze anders ingericht worden. Door de gewijzigde opstelling zijn door het plaatsen van tafeltjes en stoelen minder zitplaatsen beschikbaar tij dens de tweede helft van het con cert. Wel wordt een aantal stand- ups bijgeplaatst. Kaarten voor dit unieke concert zijn vanaf maandag 4 november verkrijgbaar tijdens de voorver koop bij Drogisterij Sukking (Rademakerstraat 21) te Soester berg. Aanvang concert 20:00 uur, zaal open 19:30 uur. Bij een snelheidscontrole óp de Amersfoortsestraat heeft de poli tie vorige week 56 weggebruikers bekeurd. Tussen 13:00 en 14:30 passeerden 604 voertuigen het controlepunt. De hoogst gemeten snelheid was 102 km. per uur. Hier is hoogstens 80 km. per uur toege staan. De overtreders kunnen een boete tegemoet zien. Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 De Volksdansgroep Radost heeft ook in Soesterberg nog plaatsen vrij op de dansvloer. Er worden volksdansen gedanst uit de hele wereld. Zo maken de dansers ken nis met de cultuur en de gebruiken van verschillende landen en vol ken. Wie wat aan zijn/haar condi tie wil doen is welkom op de don derdagavond, 19:15-20:15 uur, in de sportzaal van de Waterman (Abrona). Voor country line dan- ce kan men terecht op de woens dagochtend, 10:15-11:30 uur, in De Drie Eiken. Aanmelding en in formatie: dansdccente Lea van den Eijnden, 88(035) 6012986. Op initiatief van de gezamenlijke ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB is er op donderdag 24 ok tober onder het motto 'Modern bankieren' in de recreatiezaal van De Drie Eiken aan het Dorpsplein een thema-ochtend, aanvang 9:30 uur, voor alle senioren (50 uit Soesterberg. De heer W.F. Smit van de Rabobank Zeist en omstre ken zal in een korte schets de ont wikkeling van het bankwezen sinds de opkomst van apparaten (o.a. geld- en betaalautomaat) weerge ven. Daarnaast zal hij de mogelijk heden van bankieren via internet en telefoon bespreken. Specifieke zaken als het beleid achter ope ningstijden van kantoren, tenaam stelling van rekeningen en machti gingen komen eveneens aan de orde. Zaterdag 26 oktober zondag 27 oktober Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pr. H. Goddijn; eucharistieviering; dameskoor Rooms-katholiek, Cenake), Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 prs. Ben Verberne/Peter Denneman; eucharistieviering; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, 88Prof. Lorentz- laan 76, 88030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Hessen Apotheek, Hessenweg 192, De Bilt, ©030-2200383. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, SS033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 88 0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 352391. [We zijn er ontzettend blij mee. Het is grandioos, gewoon af. Het zijn mooie routes.' Met fleze woorden leidde de voor- ïitter van de Warm Bloed Paar den Fokvereniging (WPE) Eemland, C. Vos, het officiële jleel in van de openstelling van pen speciale menroute door Die kan in de toekomst hogelijk worden uitgebreid met een route de andere kant op, over De Stompert, richting pe Treek, merkte wethouder Witte op. Hij stelde de route officieel in gebruik. tementm. een rustige lig. iet fonteintje, hal met mk. net geheel vernieuwde in- foonkamerm. toegang tol leide met toegang totbal- lervicekosten€136,-pe; J.000.- k.k. zullen werken om het prettig te houden en te onderhouden en mee te werken aan het penningensys teem.' Ten slotte knipte hij het lint door waarna de aanspanningen voor het eerst de hele menroute konden rijden. Modelbouw wordt niet gere kend tot hetgeen onder kunst wordt verstaan. Wat niet weg neemt dat er ware kunstwerk jes ontstaan uit de handen van hen die zich ermee bezighou den. Het bewijs daarvoor wordt minstens een keer per jaar geleverd in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg als daar, zoals deze week, de Nationale Mo delbouw Manifestatie wordt gehouden. De mooiste model len zijn er te bewonderen, van vliegtuigen tot schepen, van treinen tot raketten, van ker misattracties tot auto's. In de Vreeburghal en de Snijders hal staan niet alleen de modellen opgesteld, maar laten leden van verschillende modelbouwclubs ook de kunst van het bouwen van (be stuurbare, in ieder geval bewegen de) schaalmodellen zien. Soms is de basis hiervoor een bouwdoos, voor jeugdleden en beginners, maar in de meeste gevallen gaat het toch om eigenbouw. Dit onder deel van de modelbouw is veruit favoriet bij de bouwers die allang 'in het vak' zitten. Zij zien er niet tegenop om vele honderden uren in hun hobby te steken. Zij zijn perfectionisten voor wie alleen het beste goed genoeg is. Marinegroep Eén van hen is de Soesterberger J. van Utrecht. Hij heeft onder meer een fregat uit de Van Speyk-klas- se nagebouwd, de Evertsen. Daar heeft hij als machinist zelf op ge varen. Hij heeft er vier jaar en dui zenden uren aan besteed om het schip met een schaal van 1:100 tot in de perfectie na te bouwen. Van Utrecht is als lid van de Marine- groep, aangesloten bij de .Neder landse Vereniging van Modelbou wers, zoals hij zelf zegt 'coördina tor van een koppeltje mensen dat dezelfde hobby heeft en een keer in het jaar in Soesterberg bij elkaar komt om te laten zien wat we al lemaal gedaan hebben.' De Marinegroep bestaat uit twaalf fanatieke hobbyisten, maar is geen echte club, zegt Van Utrecht. 'Maar als we elkaar nodig hebben, bellen we en zijn we er voor el kaar.' Dat gebeurt af en toe, want iedereen moet elk onderdeel van het schip waaraan hij werkt zelf maken. Bouwdozen bestaan er niet van. Het materiaal waarmee de le den werken, varieert dan ook. 'De een vindt het prettig met hout te werken, een ander gebruikt alumi nium, weer een ander geeft de voorkeur aan koper.' Een andere doelstelling dan het laten zien wel ke schepen er bij de Koninklijke Marine varen is er niet. Wat de Marinegroep zoal gemaakt heeft, is in een aparte hoek van het mu seum te bewonderen. Videobeelden Zoals alle voorgaande negentien keren is de Nationale Modelbouw Manifestatie op touw gezet door de IPMS, de International Plastic Modellers Society in samenwer king met het Militaire Luchtvaart Museum. Het thema \an dit jaar is Big, Bold and Beautiful. Leden van de IMPS onderstrepen dit the ma door de expositie van een aan tal prachtige (schaal)modellen. Daaronder enkele bommenwer pers die in de Tweede Wereldoor log de tegenstander zware verlie zen toebrachten. Op video is te zien hoe deze toestellen werkelijk kunnen vliegen. Wie de opnamen bekijkt, zal nauwelijks verschil zien met de echte toestellen. Dat geldt trouwens ook voor de raketlance ringen op video. Een bijzondere plaats op de mani festatie nemen de schitterende constructies in van het Meccano Gilde. De meest uiteenlopende ei genbouwsels zijn er te zien, van vliegtuigen en auto's tot kermisat tracties en hijsinstallaties. Niet minder bijzonder is de bijdrage van de stichting PHantasy in Blue. Deze streeft ernaar om van alle vliegtuigen die bij de Nederlandse Militaire Luchtvaart dienst hebben gedaan een vliegend model te bou wen, schaal 1:15. In de Ir. Vree burghal is hiervan een expositie ingericht. Alsof er in de beide hallen al niet genoeg te zien is, werden afgelo pen zondag en worden de komen de zondag, 27 oktober, op het bui tenterrein bij de Geleide Wapens op een grote racebaan wedstrijden gehouden met bestuurbare auto's; zowel gewone modellen als race auto's. Maar ook terreinvoertui gen, waaronder tanks en jeeps, en vrachtwagens komen op de baan. Een bijzondere ervaring is het om te horen welk geluid een klein model tank maakt en hoe het klinkt als hij zogenaamd schoten afvuurt. Het publiek kreeg dit te horen toen de microfoon van de presentator erbij gehouden werd.... Ook veel publiek trok de demon stratie met de grote schaalmodel len vrachtwagens 1:5. Een andere demonstratie betreft het varen met radiografisch bestuurbare scheeps modellen. Hiertoe is op het buiten- terrein onder de vleugels van de Douglas Dakota C-47 en de Lock heed Neptune SP-2H een groot waterbassin neergezet. Leden van de Vaargroep Flevoland, de NVM Marine Groep en Mini Marine In ternational geven hier zondag op nieuw een staaltje van hun kunnen weg. Het publiek dat de manifestatie tot nu toe heeft bezocht, was zo en thousiast over wat het allemaal te zien kreeg, dat de overigens ook zeer attractieve collectie van het museum het een paar dagen met wat minder belangstelling moet doen.... De Nationale Modelbouw Manifestatie is vandaag nog geo pend tot 16:30 uur, donderdag en vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 tot 16:30 uur. Op zaterdag 26 oktober is het mu seum gesloten. Foto: Eemland Pers Bij de Marinegroep is onder meer dit schitterende schaalmodel van de De Ruyter te bewonderen. Rechts de bouwer van dit publiekstrekken de model Foto: Eemland Pers Aandacht voor een ingewikkelde meccano-constructie, een van de vele werkende meccano-modellen op de Modelbouw Manifestatie in Soesterberg.

Soester Courant | 2002 | | pagina 17