'Eerbiedwaardige' EHBO-Soest viert zaterdag haar 75-jarig bestaan Bestaansrecht bosmarathon Pijnenburg vreest 'doodklap' door contributieverhoging Oud-Soesterse Anneke Jak fietst voor gehandicapte kinderen ISPÖRTj RADIO ^portprogramm^ Weer verkoop handwerken in Groot Engendaal (vaste bezorgers; Sportuitslagen ATLETIEK ATLETIEK Maliebaanloop VISSEN WOENSDAG 23 OKTOBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 20 WOENSDAG Jubileumreceptie in eigen gebouw Parallelweg Gemeenteraad geeft geen extraatje weg Tweede editie trekt 350 deelnemers over 4 afstanden Meningen van lezi Woonruimte (2 Coffeeshop op de schop? Van Jeruzalem naar Eilat Jan Lievestro WOENSDAG 23 OKTOBER DANSEN Sepp Papendal, internationale standaard wedstrijd. Hoofdklasse: 5. Eric en Charlotte Voorn; A-klasse: 5. Toon en Roelie Schrijvers; senioren 2' klasse: 2. Frans en Dini Pilger; deb. 4 latin: 3. Mark Sepp en Melissa van Buuren (promotie). SCHAATSEN SV Eemland 100 meter: Sonny Berghuis 13.35, Jes se Zijlstra 13.81, Yorick Delfgou 13.62, Wietse Koppenaal 14.13,Tijs van der Steen 14.18; 300 meter: Son ny Berghuis 34.74, Yorick Delfgou 35.39, Wietse Koppenaal 36.92, Jesse Zijlstra 37.79, Tijs van der Steen 37.52; 500 meter: Marloes Faddegon 52.08, Rosella Berghuis 54.42, Befje van de Bor 51.63, Sonny Berghuis 56.99, Yorick Delfgou 57.69, Wietse Koppenaal 59.36, Matthijs IJbaard 52.75, Tijs van der Steen L01.86, Vin cent Verburg 45.12, Jesse Zijlstra 1.00.58; 1000 meter: Marloes Fadde gon 151.47, Matthijs IJbaard 2.01.53, Rosella Berghuis 1.52.62; 1500 meter: Vincent Verburg 2.14.83, Eefje van de Bor 2.41.23. VOETBAL SO Soest A-junioren: Maarssen Al - SO Soest Al 4-0; SO Soest A3 - DSO/ultr A3 1-10; B-junioren: SO Soest BI - Roda'46 BI 0-2; Hoogland B5 - SO Soest B4 6-3; C-junioren: Argon C2 - SO Soest C2 3-2; D-pupillen: SO Soest Dl - SO Soest D2 3-0; SO Soest D6 - WZ'49 D4 15-0; E-pupillen: SO Soest El - SO Soest E3 13-1; SO Soest E2 - SO Soest E6 11-1; SO Soest E4 - SO Soest E5 2-3; SO Soest E7 - SO Soest E9 11-2; SO Soest E8 - SO Soest F1 0-15; F-pupillen: Roda'46 F2 - SO Soest F2 7-1; Roda'46 F5 - SO Soest F5 4-5; Roda'46 F7 - SO Soest F7 3-2; SO Soest E8 - SO Soest F1 0-15; SO Soest F3 - SO Soest F4 2-2; SO Soest F6 - SO Soest F8 1-7; SO Soest F9 - SO Soest Fll 1-7; SO Soest F10 - SO Soest F12 4-1; G-voetbal: SO Soest G1 - CJW G3 2-3; In zorgcentrum Groot Engendaal wordt woensdag 30 oktober een verkoop gehouden van handwer ken. Schortjes, kleedjes, sokken, en andere handgemaakte artikelen worden dan van de hand gedaan. Ze zijn vervaardigd door bewoners van het zorgcentrum aan de Boek weitland. De verkoop begint woensdag om 10:00 uur. Belangstellenden kun nen er tot 16:00 uur terecht om een kijkje te nemen en toe te slaan. ZONDAG 27 OKTOBER MAANDAG 28 OKTOBER rapie. Het ziekenhuis beschikt over 150 bedden maar breidt momen teel uit door de aanbouw van een nieuwe vleugel. In het Alyn Hospital werken vele specialisten, zoals ergo- en fysio therapeuten, maar ook logopedis ten, psychologen en maatschappe lijk werkers. Een grote groep van technisch medewerkers vervaardigt zelf alle technische middelen beno digd voor de patiëntjes. In de "Thomas Blum'-poltkliniek die aan het ziekenhuis is verbonden wordt door zo'n 7.000 patientjes ieder jaar een bezoek gebracht. Uit heel Israël komen dagelijks kinderen uit alle lagen van de bevolking en van alle gezindten, ook Arabische kin deren; de kinderen variëren in leef tijd van 0 tot 16 jaar. Op het zie kenhuisterrein is tevens een school gevestigd, opdat kinderen die lang durig verpleging nodig hebben in hun ontwikkeling niet achter ra ken. De leraren zijn zelfs gespecia liseerd in bijzondere onderwijs- technieken. Het Alyn Hospital, een afkorting van 'Agudah Le'ezrat Yeladim Nachim' (hulporganisatie voor ge handicapte kinderen) is het enige orthopedische ziekenhuis in Israël voor de behandeling van (zwaar) lichamelijk gehandicapte kinderen en biedt hulp, ongeacht religie of etnische achtergrond volgens een doelstelling die overigens reeds in het jaar 1932 is geformuleerd. Het Alyn Hospital is een ziekenhuis zonder winstoogmerk; de kosten worden deels door de overheid gedragen, maar zo'n 30% van het budget komt uit donaties. Mede hierdoor kunnen ten behoeve van Anneke Jak. de kinderen extra activiteiten en ontspanningsprogramma's \yorden betaald. Steun Het Alyn Hospital staat voor zijn werk niet alleen. Wereldwijd zijn er velen die zich voor dit werk in zetten en ondersteunen, meesten tijds financieel. In Amsterdam (p/ a H. Bosmansstraat 3,1077 XE) is gevestigd de Stichting Vrienden van het Alyn Hospital voor het gehandicapte kind. Informatie te vens op de Alyn website www.alvn.org of e-mail na- alvn@betvision.net.il of in Neder land m.raberpr@mielmode.nl Vooralsnog wensen velen in Soest hun oud-plaatsgenoot Anneke Jak succes met de fietstocht. De trai ning die zij zichzelf dagelijks oplegt zal hopelijk tot een goed gevolg leiden. Wie dat wil kan zijn waar dering uiten voor de actie/het ini tiatief van Anneke Jak door over schrijving van een donatie of gift op bankrekening 54.93.43.997 bij de ABN/AMRO of rekening 5543433 bij de Postbank teri name van de Stichting Vrienden van het Alyn Hospital voor het gehandi capte kind onder vermelding van Chana Loecher. /^GEVRAAGD^X ^^in Soest voor de^<^ SOESTER-COURANT Aanmelden; tel. 6014152 Met 350 deelnemers hebben de organisatoren van de Soes- ter bosmarathon het bewijs kunnen leveren dat ze een bij drage leveren aan de atletiek- en breedtesport. Tevens werd na de tweede editie duidelijk dat het evenement bestaan- recht heeft. Het samenwerkingsverband van AV Pijnenburg en TV De Schieter uitte zich zondag over vier afstan den. Op de marathon was Erik van Essen de enige die onder de drie uur bleef en dus eerste werd. Christiaan Pfrommer finishte in 3,05.29 als tweede, gevolgd door Fred Beuming (3.13.47). Na vier uur, elf minuten en 28 seconden bereikte ook Hans Kleinekoort de eindstreep. De Pijnenburger streeft ernaar om volgend jaar zijn hon derdste marathon te voltooien. Bij de dames werd het supertrio op de klassieke afstand gevormd door Lies Muntslag, Anni Lens en Maartje van Hees. De wedstrijd over drie rondjes van 10,5 kilome ter werd gewonnen door Bram Heikamp en Elles Terra. De 99 deelnemers aan de halve marathon en het grote aantal van 137 mensen die hadden gekozen voor één rondje, konden voor de start meedoen aan een warming- up onder leiding van Marlon van Zal. Winnaars op de halve mara thon werden André Meixner (1.28.14) en Seline Bosters Jan Lievestro is terug van wegge weest. In de zomermaanden kwam hij uit in de tweede divisie van de Snoekbaars, maar na zijn promo tie won hij prompt de eerste wed strijd van de wintercompetitie. De voormalige winnaar van deze vis wedstrijdenreeks had 38 keer beet en kwam uit op 7.34 meter vis, 80 centimeter meer dan Gerrit Kasius die 28 maal een vis aan de haak sloeg. Derde werd Evert van de Kraats, Zes Pijnenburgers startten zondag in de Maliebaanloop, een wedstrijd over 10 kilometer. Bij de 55-plus- sers werd Mart van Hal tweede in 47.40. Adri van de Zon had bijna een minuut langer nodig. Snelste heer van Pijnenburg was Hans de Goede (37.21), gevolgd door Stef Ras (38.30), Jan van der Lee (39.28) en Ruud Ambags (48.21). Er zijn maar weinig instellin gen in Soest die kunnen bogen op zo'n eerbiedwaardige en langdurige staat van dienst als de Koninklijke Vereniging Eer ste Hulp Bij Ongelukken afde ling Soest, zoals de officiële naam luidt. De EHBO-Soest, om haar wat korter aan te dui den, viert dit jaar haar 75-jarig jubileum. Het hoogtepunt daarvan is de feestelijke recep tie, komende zaterdag (26 ok tober) in het eigen EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg. Het bestuur en de leden - het zijn er op dit moment al met al zo'n 200 - staan dan, met ongetwijfeld een groot aantal belangstellende bezoekers, stil bij de geschiedenis van driekwart eeuw 'eerste hulp' in Soest. Eerder dit jaar werden in het kader van het jubileum al dis trictswedstrijden in Beukendal ge organiseerd (waarbij het Soester EHBO-team zelf een eervolle der de plaats behaalde) en onlangs vond nog een gezamenlijk uitstapje plaats, waaraan een flink deel van de leden deelnam. Voorzitter Jan Vermeer (sinds 1998) en Ria Wiemans-Hendriks (al bijna 40 jaar lid, waarvan 34 jaar als penningmeesteres) kennen de verenigingshistorie op hun duimpje en kunnen veel vertellen over de ontwikkelingen vanaf het jaar 1927, toen de Soester EHBO het licht zag. Initiatiefneemster was destijds de inmiddels bijna legen darische 'juffrouw' Hille, die zich vooral het lot aantrok van ver keersslachtoffers die op straat meestal aan hun lot werden over gelaten. De vereniging beschikte vanaf 1930 - uniek in Nederland - over een eigen ambulance, waar voor o.m. mevrouw M. van Her waarden, nauwelijks minder legen darisch, die met name de ledenad ministratie en fondswerving voor haar rekening nam, het fundament legde. De eerste ziekenwagen die werd aangeschaft was een Stude- baker. Eigen gebouw De vereniging draaide voorspoedig en de EHBO beschikte algauw ook over een eigen gebouw. Dat stond aan de Pieter de Hooghlaan en was daarvoor in gebruik als her vormd kerkje. In 1972 werd het in z'n geheel verplaatst naar de Paral lelweg - een tijdlang was de EHBO voor de helft eigenaar van het onderkomen - waar het inmid dels ook zijn langste tijd lijkt te hebben gehad in verband met de plannen voor de wijk Spoordal. De EHBO heeft ter compensatie ruimte aangeboden gekregen in de Desmond Tutuschool, die straks (na de totstandkoming van de Bre de School in het Smitsveen) be schikbaar zal zijn. De gemeente heeft de pacht van de grond aan de Parallelweg officieei per 1 januari 2004 opgezegd en de EHBO zal het College graag herinneren aan de belofte van oud-wethouder Blommers, dat de vereniging in één keer van de Parallelweg naai de Molenstraat zou kunnen ver huizen. 'Je kunt een vereniging met 200 leden niet zomaar in de kou laten staan,' aldus voorzitter Vermeer, die er kennelijk niet he lemaal gerust op is... De EHBO- ers hechten dan ook zeer aan hun eigen gebouw. 'Zoals we er nu bij zitten, dat is echt uniek. Dat krij gen we nooit meer terug...' De EHBO is altijd bijzonder trots geweest op haar eigen gebouw en op haar onafhankelijke positie, waardoor ze altijd zonder subsidies het hoofd boven water heeft weten te houden. In de bloeitijd van de vereniging - zo eind jaren zeven tig/begin jaren tachtig - telde ze wel driehonderd leden. Helaas heeft ook de EHBO, zoals alle ver enigingen, last van de teruglopen de bereidheid van Soesters om deel te nemen aan dit onomstre den nuttige vrijwilligerswerk. Nieuwe inzichten Uiteraard is er in de loop van die 75 jaar behoorlijk wat veranderd in aanpak en werkwijze, niet het minst door de ontwikkelingen op medisch gebied. Nieuwe inzichten op dat terrein werden altijd 'ver taald' naar de toepassing in de praktijk, want EHBO-ers hadden een naam hoog te houden. Hoe veel levens er in de loop der jaren in Soest door ingrijpen van EHBO-ers zijn gered is niet vast te stellen, 'maar ook al is het er maar Het bestuur van de Soester EHBO voor het eigen gebouw: Vermeer, D. v.d. Wijden, R. Wie- mans-Hendriks, J. v.d. Breemer-ter Weijden en W. van Schagen-Rade- ma. Foto Bell ve 75-jarige. Wie de EHBO-ers daarmee geluk wil wensen is ko mende zaterdagmiddag (26 okto ber) hartelijk welkom op de recep tie die van 15:00 tot 16:30 uur wordt gehouden in het EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg 7A. FM 107.9 (stei ether: FM II Tekst TV Stem uw televisietoestel eens af op kanaal 29 en u 1 waarschijnlijk tot uw verra oog in oog met de Tekst T> Radio Soest en Omroep An foort »n samenwerking me kaar 24 uur per dag present y&n 's middags 5 uur 's nachts 1 uur en 's morgen: 8 tot 10 uur wordt de Teks uitgebreid met een echt tv- raai, waarin elke dag het 1c en regionale nieuws in t wordt gebracht. De Tekst T het tv journaal, elk ongevcei kwartier, worden continue haald. Tekst TV wordt dagt ververst en waar nodig aa vuld met actueel nieuws. W rrteer informatie vinden over dio Soest kijkt u dan op tekstpagina 540 voor de u breide programma-inforn van onze eigen lokale omr Deze teletekstpagina's kui door de kijker op elk mor Worden geraadpleegd. De atletiekvereniging Pijnen burg krijg van de gemeente bin nenkort een bedrag van 234.360,00 overgemaakt. Daarvan moet de club de uit breidingvan de 'kleed/clubac- commodatie' betalen. Méér geld krijgt de club niet, on danks hevig aandringen van het bestuur. De club is de laatste jaren zó hard gegroeid dat aanpassing van het bestaande clubhuis hard nodig is. Er is behoefte aan meer was- en kleedruimte, maar ook aan kanti ne- en bestuursruimte. Ook andere clubs maken daar gebruik van. De totale kosten bedragen 328.725,00, waarvan de club zelf zo'n 80.000 moet ophoes ten. Daar komt nu nog eens 50.000 euro bij, omdat de meer kosten (die ontstaan doordat de oppervlakte van het geheel een stuk groter uitvalt) erbij opgeteld moeten worden. Dat had boven dien een forse vertraging opgele verd. Volgens Pijnenburg-bestuurlid Van Zanen, die tijdens de gemeente raad vorige week gebruikt maakte van het inspreekrecht, kan de club een extra-investering van 50.000 euro niet aan. Het zou neerkomen op een contributieverhoging van dik 32 euro en hij vreesde dat er minstens 100 van de 686 leden zou weglopen, waardoor de reste rende leden zelfs meer dan 37 euro zouden moeten ophoesten. Van Zanen meende dan ook dat de club niet met deze 'doodklap' ge straft zou mogen worden voor haar eigen succes. Ambitieniveau De gemeenteraad bleek niet onder de indruk van de bezwaren en schaarde zich vrijwel eenparig ach ter het voorstel van het College. 'De rek is eruit,' zei Ellen Huberts (WD), die de verwijten van Pij nenburg onterecht vond. Wethou der Harry Witte reageerde door te zeggen dat de veranderingen in het ontwerp niet door de gemeente, maar steeds door Pijnenburg wa ren veroorzaakt, en dat het Colle ge zich helemaal aan de regels van het spel had gehouden. 'Pijnen burg heeft een te hoog ambitieni veau gehad,' aldus de wethouder. 'De gemeente valt niets te verwij ten.' Hij dacht dat de club een kleine contributieverhoging best zou overleven. Alleen Tijmen Koelewijn (Soest 2002) vond dat de gemeenteraad niet te gemakkelijk over de protes ten van de atletiekclub moest heen stappen. De overige fracties steun den echter de wethouder. Van Za nen zei na afloop dat de club het er niet bij zal laten zitten. ééntje geweest,' zegt Jan Vermeer, 'dan is het doel beslist waarge maakt! Je kunt op z'n minst zeg gen dat het in heel veel gevallen maar goed was dat we erbij wa ren...' Wat duidelijk veranderd is zijn de EHBO-lessen, die ieder lid moet hebben gevolgd voordat hij /zij over het felbegeerde diploma kan beschikken. 'De lessen zijn profes sioneler geworden; de wetenschap is ook voortgeschreden. Een ge broken arm wordt natuurlijk vol gens hetzelfde principe gespalkt, maar de hulpmiddelen zijn veel moderner. Tegenwoordig heb je bijvoorbeeld opblaasbare spalken. Ook op het gebied van de reani matie - beademing gebeurde vroe ger niet - zijn er duidelijke ontwik kelingen: de laatste jaren zijn er moderne reanimatiepoppen geko men. De richtlijnen voor de EHBO-ers worden vanuit de lan delijke organisatie voortdurend bewaakt en aangepast aan nieuwe re inzichten. Het bekende Oranje Kruis-boekje is inmiddels toe aan zijn 34e druk! 'Hele rijkdom' De EHBO-ers zélf kunnen nooit op hun lauweren rusten maar die nen elk jaar een aantal herhalings- lessen te volgen. Doen ze dat niet, dan vervalt hun 'eenheidsdiploma'. Dat geldt ook voor de kaderleden. Soest beschikt over vier van derge lijke docenten (Frans Hogeweg, Rico van 't Land, Loes Taal en Elise v.d. Steeg) en heeft ook een LOTUS-lid - van de Landelijke Oraganisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers - in de gelederen. Het EHBO-bestuur is daar bijzonder trots op. 'Voor een plaatselijke ver eniging is dat een hele rijkdom,' bevestigen Jan Vermeer en Ria Wiemans. Soest staat in EHBO- kringen dan ook hoog aangeschre ven. De Soester EHBO prijst zich ook gelukkig met de aanwezigheid van dokter P. Mout als arts-do cent, al zou het bestuur graag zien dat de 'medische stand' nog wat meer belangstelling aan de dag leg de. De lessen vinden plaats op maan dag- cn dinsdagavond. Dan is het in het EHBO-gebouw aan de Pa rallelweg ?en komen ,en gaan van EHBO-ers, jong en oud, man en vrouw - een heel geschakeerd ge zelschap uit alle lagen en hoeken van de Soester bevolking. Daarbij komen dan met grote regelmaat - minstens enkele malen per seizoen - de professionele deskundigen, bijvoorbeeld artsen-specialisten als chirurgen en neurologen, maar ook fysiotherapeuten, huisartsen, en experts van instellingen als bijvoor beeld de Brandwondenstichting, de Hartstichting etc. Onberoerd laten 'Eerste hulp is niet alleen hande lend optreden, maar ook beoorde len of je wel aan een slachtoffer mag kómen,' aldus de bestuursle den. 'Het is vaak zelfs beter om hem of haar met rust te laten, in afwachting van de professionele hulp. Het doel van de eerste hulp is eigenlijk dat je het slachtoffer tot dat moment stabiliseert. Die eerste seconden en minuten zijn heel be langrijk voor de latere behande ling. Dokter Overbeek zei het ooit zo: 'Artsen moeten heel trots zijn op de EHBO-ers omdat zij de slachtoffers op deskundige wijze onberoerd kunnen laten.' De EHBO is, zoals iedere Soester weet, ook een bekende verschij ning bij allerlei evenementen, o.a. op het gebied van de sport. Dat is iedere week een hele uitzoekerij, waarmee coördinator Joke v.d. Breemer zich sinds jaar en dag be zig houdt. Zij zoekt altijd vrijwil ligers en roostert ze in. Soms lukt dat niet en moet de EHBO 'nee' verkopen omdat er werkelijk nie mand beschikbaar is. Er zijn dan ook wel meer dan honderd aanvra gen per jaar. BHV 'Ik denk het niet...' klinkt het be scheiden antwoord van Jan Ver meer op de vraag of Soest de EHBO zou kunnen missen. In dat verband wijst hij op de Bedrijfs hulpverlening (BHV) die verplicht is ingevoerd in het bedrijfsleven, als gevolg van de Arbo-wetgeving. Volgens Vermeer stelt de BHVJ opleiding niet veel voor. 'Vier uur tjes om wat kerkvaardigheden aan te leren, dat is wel erg summier...' is echt een hele leuke club.' Ook de jaarlijkse gezamenlijke oefening met de brandweer wordt meestal ervaren als 'een uitje*. Zonnige toekomst Jan Vermeer en Ria Wiemans twij felen er niet aan of de oude, eer biedwaardige Soester EHBO gaat nog een zonnige toekomst tege moet, ook als het gebouw aan de Parallelweg verlaten moet worden. Ze hopen dat de aanwas van nieu we ieuen zich de komende tijd zal blijven voortzetten. Ook in het onderwijs moet meer aandacht ko men voor de 'eerste hulp', vinden ze. 'Maar dat staat nog op de rails.' Ze wijzen ook op de cursus voor de reanimatie-'aantekening', die enkele malen per jaar plaats vindt onder leiding van Ria Wiemans en Maijo van Dorrestein. De cursisten volgen dan geen volledige EHBO- opleiding maar leren wel alles over hartmassage en beademing. Zo gaat de Soester EHBO, on danks zijn 'hoge leeftijd', dus vol op met zijn tijd mee. Soest mag beslist trots zijn op deze zeer actie- Met veel instemming heb £e week in deze courant c vafl H. Botma gelezen. \Taag mij wanneer on meenteraad al haar mooie zingsbeloftes in daden Voorlopig lees ik dat alk PvdA in een motie krachti voor betaalbare nieuwbout jonge mensen. Tenminste ét lij die bereid is om iets v omvangrijke weidegebied, mee Soest is gezegend, niet aan de paarden, maar ook at je mensen te gunnen. Beseffen de dames en 'nert de raad wel hoe kortzichtig om (groene) rijkdom net eer je met de volgende genen willen delen? Waai anders rr denkt u, onze huishoudeliil pen, verplegers, bakkers. mannen, tv-monteurs of k; wonen? Of denkt u dat de welst; Soest inmiddels groot gen om deze werkers dagelijks u oingen te laten overvliegen' De motie van de PvdA is v pen, zo begrijp ik. Wiens denkt de gemeenteraad dt te dienen? Die van de men: de groene oase, waarin ze ven, als hun duurbetaalde clusieve eigendom bescho Hopelijk blijven zij gezond gen zij tijdig een cursus broc ken. A. van Regelmatige lezers van dezt weten dat ik de columns v Visser niet altijd kan waai Maar nu Jan, wil ik graag kwijt dat ik het met jouw st name ten gunste van de co£f< Hacas roodgloeiend eens Nog het minst vanwege de f ten die daar verlichting vind zouden naar mijn menin; door de zorgverzekeraars be medicatie gewoon van de theek moeten kunnen betre Maar je vergelijking met i (sociaal geaccepteerde) le ciers van genotsmiddelen is het hart gegrepen. Heel tr beschrijf je de geringe risicc soft drugs tegenover de omv ke maatschappelijke overl; gezondheidsschade door g van alcohol en/of nicotin beheerste verkoop in de c( hop, de strenge huisregels en matige kwaliteitscontrole zi verademing vergeleken met gecontroleerde en veel 0' gevende handel aan huis straat. Juist met de coffeeshop a doogplek, heeft onze burgen een aansprekend motief vo« krachtige aanpak van de wil del in de wijken. Wat let hei m plaats van de rust op de I ginnelaan te verstoren, de aan te pakken onder burge nu hun slecht begrepen strijd verloedering en overlast wet gekocht met een duur buur je? Marijke Kingma-Geui Hij spreekt geen oordeel uit over de kwaliteit van de opleiding, maar heeft wel z'n bedenkingen bij de 'geoefendheid' van de gemiddelde BHV-er. 'Maar de overheid is er nog wel mee bezig en gelukkig zijn er veel EHBO-ers die BHV-er zijn.' Wat in elk geval vaststaat is dat de Soester EHBO ook een gezellige club is, waar de leden het goed met elkaar kunnen vinden. 'We zijn heus niet alleen maar saai en serieus met het eerste-hulpwerk bezig. De sfeer is altijd goed. Het Basketbal 17:30 Niels Stensen 4-Red Stars (D) (Utrecht) Hockey 12:45 Almere-MHC Soest (D) 14:30 HCM-MHC Soest (H) Voetbal 14:00 ^.Soest-AFC Quick 1890 (Bosstraat-Oost) 14:00 HVC-SEC (Amersfoort) Bowling 19:30 Competitie Soester Bow ling Vereniging, ook op dinsdag vanaf 20:00 (Bowling Soest) Eind oktober start een groep van 1.10 vrijwilligers voor een monsterfietstocht van Jeruza lem naar Eilat. De tocht voert door de bergen vanaf Jeruza lem, door woestijnen en vlak ten naar het uiteindelijke doel, Eilat. Onder hen onze oud- plaatsgenote Anneke Jak. De tocht wordt door zo'n 80 deel nemers gefietst en is 425 kilome ter lang. In vijf dagen hopen de deelnemers het einddoel te berei ken; een tocht voor fanatieke fiet sers, fietsers die misschien in het verleden gewend zijn geweest zich te vervoeren op een rijwiel, maar dat in Israël al lange tijd niet meer gedaan hebben. De 'bergetappes' zullen de nodige energie vergen. Zo ook onze oud-plaatsgenoot Chana Loecher, beter bekend als Anneke Jak. Deze moeder van acht kinderen en oma van zes kleinkinderen, inmiddels 57 jaar oud, is druk in training om deze tocht te volbrengen. Met name het eerste deel van de tocht, zo'n 68 kilometer door de bergen, ervaart ze als zeer zwaar. Op 27 oktober aanstaande zal ze weten of ze deze eerste rit kan doorstaan; om 06:30 uur vindt de start plaats. Voor Anneke Jak is dit niet de eer ste keer dat ze iets onderneemt voor het goede doel. Enige jaren geleden berichtte de Soester Cou rant, dat deze oud-zweminstructri- ce uit het Baarns Natuurbad, ge heel in het verlengde van haar oude functie, het meer van Tiberi- as in noord Israël zou overzwem men ten behoeve van de sponso ring van een tehuis voor autistische kinderen in Israël; kinderen waar mee zij tijdens zwemcursussen in Jeruzalem mee in aanraking kwam. Anneke Jak kreeg hiermee in Israël via radio en televisie na tionale bekendheid en wist vele dollars voor dit doel in de wacht te slepen. Alyn Hospital Voor de aanstaande tocht van Jeruzalem naar Eilat hebben alle deelnemers tweeduizend Ameri kaanse dollars moeten inleggen al vorens ook maar aan de start te mogen verschijnen. De totale inleg wordt door de deelnemers als een begin gezien van de actie die zij gezamenlijk voeren, het inzamelen van geld als sponsoring voor het Alyn Hospital te Jeruzalem. Het Alyn Hospital heeft als doelstelling het revalideren van kinderen, die door geboorte of ongeval (ernstig) gehandicapt zijn, opdat zij later zelfstandig en zoveel als mogelijk onafhankelijk kunnen functione ren. De kinderen krijgen een dag behandeling of worden opgeno men voor een meer intensieve the- (1.40.24), terwijl Edgar Cukicr de snelste deelnemer namens Pijnen burg was (1.34.18). Gehuldigd werden ook Jaap Son- neberg (38.25), Richard Koot (40.21) en Martijn van Rijn (40.32), omdat ze als respectieve lijk eerste, tweede en derde eindig den op de kortste afstand. Hetzelf de gold voor Pctry van Engelenho ven (54.53), Marlon van Zal (55.32) en Mona Majoor (56.32). Bij de powerwalkers ging de zege naar Wil Suiker die een uur, 28 minuten en één tel onderweg was. Ze werd op de hielen gezeten door Ria Konter die drie seconden later arriveerde. Vijf seconden daarna kwam Lidy van Herwaarden bin nenzetten. Foto Bell Zaalvoetbal 21:50 TOV-DVS (Baarn) Zaalvoetbal 21:05 JCK-Firtina'93 (Utrecht) Basketbal 20:30 Red Stars (H)-Green Eag- les (Beukendal) Handbal 20:30 Swift-Smeeing/BDC (H) (Arnhem) Voetbal 14:30 CSW-WZ'49 (Wilnis) 14:30 Hees-SVL (V.O. Utrecht- seweg) Volleybal 17:00 Stam/SoVoCo (D)-Sct Up'65 (De Bunt) 15:30 Keistad 6-Stam/SoVoCo (H) (Amersfoort) Waterpolo 20:30 WZ&PC-Duinkikkers (Z.O. Beemster) Wandelsport 10:00 Wandeltocht winterserie Olympia (atletiekbaan AV Pijnen burg)

Soester Courant | 2002 | | pagina 20