geestelijk welkom voor 100.000e orgen om veiligheid detentiecentrum firtuele vliegers en MG Car Club 1 Jubilarissen bij brandweer I Studenten maken nieuwe website voor Abrona Voorverkoop start voor jubileumconcert Odeon _PAGima i Makelaardij o.g. ft 035 -601 61 51 Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg fandweer bespreekt problemen met justitie lilitaire Luchtvaart Museum Vier eenakters van Utile Dulci WOENSDAG 30 OKTOBER 2002 KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Bekendmaking van prins bij opening carnavalsseizoen Brandweer hele dag in touw voor stormschade 0800 - 0432 Voorbereidingen Koninginnedag al begonnen F.P. Prause afwezig Ook aandacht voor bevorderingen en afscheid H.J. Vos: 65 jaar lid brandweer Wie wat te zeggen heeft, doet dat in de Soester Courant overdekte carport ater met uitzicht op terras >p begane grond it indelings- en uitbreidings et ligbad, aparte douche en 3 slaapkamers pkamer op 2' verdieping >oo,- tot 425.000,- v.o.n. een-kapwoning en mer deels pe achtertuin net ruimte voor eettafel teit in indelings- en uitbreidings- 4 slaapkamers iet ligbad en douche, 2 wastafels taken 2 slaapkamers op zolder .000,- tot 444.000,- v.o.n. n bij de makelaars 'w.stratermakelaardij.nll ar vele andere. Aan de itje aan de bosrand. De Igeen mede bijdraagt eid. De woning is voor tging. charmante woonkamer tuin; verd.; 3 slaapkamers, DAGPRIJS: 257.500,- k.k. SOEST STATIONSWEG Wonen en werken on der een dak, dat kan in deze charmante, half- vrijstaande, vooroor: logse VILLA. De villa is gelegen nabij de Oude Kerk van Soest en op loopafstand van NS- station. Er is een bijge- diepe achtertuin (ca 27 terrassen. >pen haard, open keuken <elder, verd.; 3 slaapka- etslaaphoeken bergruim- v. eigen installaties. kAGPRIJS: h 417.500,- k.k. d gebouwd ouwde boekenkasten. Het ebouwd zodat er een totale rast de woonkamer ligt de badkamer met bad, veel 'en luxe en de rieten kap is lAGPRIJS: 499.500 - k.k- OESTERBERGSE Imaand eerder dan vorig lieet't het Militaire Lucht- Museum (MLM) op p van Zeist in Soesterberg j00.000e bezoeker feeste- ■innengehaald. Dit gebeur- Eijdagmiddag, toen Simon i uit Amersfoort samen bjjn echtgenote en zoons, [(12) en Joeri (8) voor een je bij de Model Manifesta- fcar het museum waren ge- [erden door hoofd afdeling [k Jaap van der Woude in het tije gezet. Hoogtepunt voor Ideren was dat ze in de cock- |jn een F-16 zich even een straaljagerpiloot mochten Jurlijk moesten er van de Iplegingen foto's gemaakt gen en ook de regionale om- Iwas er. 'Nu kom je ook nog |e radio', zei museummede- Tster Nienke van de Pol tegen Meijs. Daar voelde hij ken- niet zoveel voor, want hij [erde: 'Laat pappa dat maar Wel wilde hij en ook z'n Jtje zelf in de speciaal voor ■gelegenheid geopende cock- jan de F-16 waarvoor ze een I ticket hadden gekregen. In puseumcafé 'Escadrille' wer- e getrakteerd, waarna het tijd |oor het maken van een virtu- lucht in de F-16 simulator in jlying Center, de interactieve lumhal. Na twee inspannende Iten door Luuk en Joeri kreeg Imilie Meijs ter afsluiting van lestelijke ontvangst een waar in, te besteden in de Museum- Gefelkiteerd Inmiddels gaat op hoog niveau het overleg door over een eventuele verplaatsing van het museum, mede noodzakelijk door de beoog de samenvoeging met het Leger museum in Delft. Op den duur is ook de huidige locatie in Soester berg niet meer te handhaven met het oog op de plannen die men voor dit gebied wil ontwikkelen. Als er een gecombineerd museum komt (onder meer Amersfoort en Den Dolder, nabij het station, zijn als mogelijke vestigingsplekken in beeld) zal hiervoor een ruimte be schikbaar moeten zijn die drie keer zo groot is als waarover het MLM nu de beschikking heeft. In dat geval kan ook het aantal bezoekers flink omhoog. Dan zal dit aantal naar verwachting van Van der Woude verdubbelen en jaarlijks dus rond de 200.000 schommelen. Dit cijfer kan echter heel anders uitvallen als het nieuwe MLM geen laagdrempelig museum meer is zoals nu het geval is omdat er geen entree wordt geheven. 'Uit een enquête is gebleken bezoekers soms wel tien, twaalf keer per jaar naar het museum komen. Of dat ook zo zal zijn als er een entree prijs geldt, is de vraag. Voor dege nen die vaker komen, zou je aan een abonnement kunnen denken. Dat neemt niet weg dat de toe gangsprijs misschien toch een drempel zal zijn,' aldus Van der De familie Meijs uit Amersfoort was de 100.000bezoeker van het Militaire Luchtvaart Museum in 2002. Jaap van der V/oude (rechts), zette het viertal in het zonnetje met bloemen en enkele bijzondere at tracties. Foto: Eemland Pers Woude. Wat de huidige infrastructuur van het MLM betreft, kan het museum meer bezoek zonder problemen aan. 'Er zijn er soms 2.300 per dag. We zouden het mooi vinden ais we de 150.000 eens zouden halen, maar de 110.- tot 115.000 waarop we dit jaar wel zullen uit komen, is ook heel mooi,' vindt Van der Woude. brandveiligheid in het de- pecentrum voor bolletjes- Kers op het Kamp van Zeist öesterberg baart de brand- irkorpsen van Soesterberg eist zorgen. Dit valt op te en uit de woorden van [commandant Jan Udo van korps Soesterberg tijdens aarlijkse officiële bijeen- ist van het korps en de Ver ding Vrijwillige Brandweer ^öesterberg. jloopt allemaal niet zo soepel we zouden willen. Loze mel- ;en zijn aan de orde van de Je staat hier vrijwel machte en moet elke keer weer op- De laatste tijd beginnen we jrip op de situatie te krijgen, fdat komt door de gezamen- izet van de bevelvoerders die alles tot de bodem uitzoeken, en de tomeloze inzet van de afdeling preventie die elk probleem op hoog niveau binnen justitie be spreekt.' In zijn toespraak stelde Udo verder de vraag: houdt het nu nooit op? Hij doelde daarmee op de talloze veranderingen op brandweerge- bied. De basisopleiding, de bij scholing voor de vrijwilligers, de techniek, de hulpverlening - alles is veranderd, verbeterd en geïntensi veerd; niet alleen op plaatselijk, maar ook op regionaal en provin ciaal niveau. Ook de informatie die de brandweer moet leveren is toegenomen. Volstond vroeger een simpel briefje, tegenwoordig wor den er rapporten verlangd, nota's, plannen, procedures. Soms heeft dat ergernis tot gevolg. Udo vroeg in dit verband om geduld. Vrijwilligers De wervingsactie leverde dit jaar vier nieuwe vrijwilligers op. Om het korps op sterkte te houden, is volgend jaar opnieuw zo'n actie noodzakelijk. De postcommandant deed een beroep op de leden om zich beschikbaar te stellen voor de verschillende werkgroepen, 'want vóór het eindresultaat is Soester- bergse inbreng noodzakelijk.' Hoewel er nog twee maanden res teren, verwacht Udo dat het aan tal uitrukken dit jaar niet veel ver schilt van het aantal in 2001. Hij wees op het belang 'van het ons ter beschikking stellen voor de mede burgers in nood.' Hierbij betrok hij ook de partners van de vrijwilli gers. Dit was voor brandweercom mandant Ron Lettinga aanleiding voor een leuke act, waarbij hij ver enigingsvoorzitter Henny Tammer pet Militaire Luchtvaart' jeum te Soesterberg vindt fcterdag 9 en zondag 10 no- einber een groot vluchtsimu- enspektakel plaats. Circa fig simulatie vliegers nemen anuit hun virtuele cock- B tegen elkaar op. beide dagen houdt het Militai- Euchtvaart Museum de Low- jld Tiger Meet 2002. Het spek- ;el is een jaarlijks terugkerend nement, waarbij Flightsimmers behendigheid op de PC tonen pet tegen elkaar op nemen in virtuele cockpits. De Low- Sid Tiger Meet is sinds de eerste [itie in februari 2001 uitgegroeid 1 het grootste militaire flightsi- mulation evenement van Europa. Circa zestig vliegers nemen deel aan deze competitie, waarbij diver se Europese squadrons het tegen elkaar zullen opnemen in een luchtstrijd. Daarnaast zijn er virtu ele vliegers aanwezig, die een rea listische kopie van een F16 cock pit bouwen. Voor een beperkt aantal kinderen is het mogelijk om plaats te nemen in de F-16 simulator en een virtu ele vlucht te maken. Tevens zal de MG Car Club op zondag 10 november een bezoek brengen aan het Militaire Lucht vaart Museum. Deze automobie len, waarvan er circa 50 verwacht worden, zullen vanaf 12:00 uur worden opgesteld tussen de vlieg tuigen en de Geleide Wapens op Ook voor de jeugd is er gelegen heid plaats te nemen in de F-16 si mulator voor het maken van een virtuele vlucht. Foto: Militaire Luchtvaart Museum het buitenterrein van het museum. Het museum is op beide dagen geopéhd van 12:00 tot 16:30 uur. De reguliere openingstijden van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 uur tot 16:30 uur en zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur. Het museum is gesloten op maandag, zaterdag, nieuwjaarsdag, Eerste Paasdag, Koninginnedag, Eerste Pinkster dag en beide kerstdagen. De toe gang tot het museum is gratis. betrok en die uitmondde in het aanbieden van een cadeautje aan de partners: een brandweerpara plu. 'We blijven hiermee droog en we kunnen mooi doorwerken aan de toekomst. En dat willen we na tuurlijk. Beter meewerken dan te-' gen werken, lijkt mij het juiste mot to om te bouwen aan de veilige toekomst', zo besloot postcom mandant Jan Udo. 'Het lijkt wel of alle veranderingen steeds sneller gaan en zich voor doen op alle terreinen die maar denkbaar zijn', beaamde burge meester Koos Janssen, inhakend op de woorden van Udo. 'In die zin worden we een beetje meege nomen in de maalstroom van iede re keer maar weer allerlei nieuwig heden en veranderingen. Dat vraagt heel veel van de vrijwilli gers. Om door al die veranderin gen heen te komen, is dat je er met elkaar in slaagt de handen colle giaal ineen te slaan.' Wat echter niet is veranderd, is de vrijwilligheid bij de brandweer. 'Ik denk dat dit komt omdat je met hart en ziel verknocht moet zijn aan het werk, in een soort gedre venheid die niet te beredeneren is, die nooit in voldoende mate ver goed wordt, waar je nooit de waardering voor kunt krijgen als je die relateert aan de prestatie die ervoor verricht wordt, .maar toch blijft die vrijwilligheid hoofdzaak van het brandweerwerk. Als die het hoofdbestanddeel kan blijven van de lokale brandweerzorg, dan denk ik dat we het fundament voor het werk goed kunnen onder houden.' Wat met de vrijwilligheid samen gaat, is de professionaliteit. 'Wat er geoefend is, wat er gedaan is aan opleiding en vorming, dat is on voorstelbaar. 'Als hiervoor geen waardering is van het bestuur, van de samenleving en niet in de laat ste plaats van het thuisfront, dan red je het niet,' aldus de burge meester. Namens het gemeentebe stuur bedankte de burgemeester 'u iri de voorste linie en u in de linie erachter om het werk mogelijk te maken zoals het gedaan is'. Op vrijdag 15 en zaterdag 16 no vember speelt de Soesterbergse toneelvereniging Utile Dulci een viertal eenakters, te weten: 'Het Bezoek' van Clem du Four, 'Terug naar Oudewater' van Brian J. Austin, 'De winkel van Simpel' van Tennessee Williams, en 'Het Kamerschut' van Herman Heijer- mans, onder regie van Frank van den Berg. De voorstellingen vinden plaats in Dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein te Soesterberg. Aan vang 20:15 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal of tijdens de voorverkoop/plaatsbespreking op woensdagavond 13 november van 19:00 tot 20:00 uur in Dorpshuis Burgstede. COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 2 november zondag 3 november Rooms-kafholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pr. C. Claassens; viering in de Heybergh (Allerheiligen) Vrijdag 19:00 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor (Allerheiligen) Zondag 17:00 pr. J. Kodden; gebedsviering; gemengd koor Santen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. J. Schut-Klunder World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, 88Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Bilthovense Apotheek, Emmaplein 22, Bilthoven, 88030-2282950. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, G 035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88 351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88 352391. Grof vuil, 88 035-6093666. Op 11 november begint het carna valsseizoen ook voor de Soester bergse carnavalsvereniging De Zotteklappers. Omdat dit een doordeweekse dag is, gaat het feest niet op 11 november, maar op zaterdag 16 november van start. Om 23:11 uur zal prins Zotteklap XII met zijn (haar) eventuele ge volg bekend worden gemaakt. Dit gebeurt als vanouds in het carna valscafé De Gouden Leeuw. De prinsengarde zorgt ervoor dat dit weer op een zeer speciale manier zal gebeuren. Daarna kan, na eni ge plichtplegingen, het carnavals feest losbarsten. De westerstorm van zondag heeft ook in Soesterberg de nodige inzet van de vrijwillige brandweer ge vraagd. Twee wagens waren ver spreid over de dag op een 25-tal adressen actief, meestal voor het verwijderen van over de weg ge waaide bomen en gevaarlijk los hangende takken. Op de Gen. Winkelmanstraat richtte de storm schade aan het dak van een woon huis aan. Op dezelfde weg vlogen dakpannen van een huis. Vallende takken beschadigden op de Kerk- laan een lichtmast; de brandweer haalde de takken weg, medewer kers van de Remu ontfermden zich over de lichtmast. Op de Plesman- straat liet een g'aspui in de gevel los De laatste uitruk op zondag avond betrof het verwijderen van een aantal omgewaaide bomen op het Heezerspoor. Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Het Oranje Comité in Soesterberg is weer aan de slag gegaan ter voorbereiding van de feestelijkhe den op Koninginnedag, 30 april, volgend jaar. Volgens Beebs Huis man van het comité wordt het een fantastisch programma. 'Om het allemaal voor elkaar te krijgen, moet er veel vergaderd worden, maar het is iedere keer gezellig en vooral spannend wat 2003 in pet to heeft. We hebben al veel leuke onderdelen op het programma staan.' Omdat er in de voorbereidingen organisatorisch veel werk gaat zit ten, is het Oranje Comité op zoek naar vrijwilligers die een handje willen helpen. 'Want zonder hen redden we het niet.' Wie een bij drage wil leveren aan het opzetten en uitvoeren van het Koninginne dag-programma, kan contact op nemen met Beebs Huisman, 1 88 0346-351025. HUISARTS van maandag 11 november t/m zondag 17 november De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Abrona Kunst, Lunch en Ca deau heeft een nieuwe website mogen 'ontvangen' van studen ten van de leergang PPL (Pro fessioneel Project Leider) van Achmea in Zeist. Het afstu deerproject werd op bijzondere wijze gepresenteerd. In een 'Lagerhuisachtige' setting discussieerden medewerkers van Achmea en medewerkers van Abrona met elkaar over maat schappelijk verantwoord onderne men en sponsoring. Onder leiding van Marcel van Dam werd aan de hand van een viertal stellingen met elkaar van gedachten gewisseld. De studenten hadden voor hun af studeerproject contact gelegd met Abrona Kunst, Lunch en Cadeau. De doelstelling van het project was onder andere een bijdrage te leve ren aan Maatschappelijk Verant woord Ondernemen. Voor Abrona Kunst, Lunch en Cadeau maakten zij een website en portfoliomappen van de kunstenaars die in de ate liers van Abrona werken. Op deze wijze willen zij een bijdrage leve ren om kunst, gemaakt door men sen met een verstandelijke beper king, onder de aandacht te bren gen van het grote publiek. Als thema voor dit project was gekozen voor 'samen'. Speciaal voor deze gelegenheid is in de ate liers van Abrona een aantal kunst werken gemaakt aan de hand van dit thema. Achmea kreeg een kunstwerk uit deze collectie aange boden door René van Schie, de kunstenaar van dit schilderij. Achmea bood Abrona ook nog een cheque aan ter waarde van 7500 euro. Dit geld komt ten goe de aan de Kunstuitleen van Abro- Wie een kijkje wil nemen bij Abro na Kunst, Lunch en Cadeau, kan er terecht van dinsdag tot en met zaterdag van 10:00 uur tot 17:00 uur aan de Montaubanstraat 84 in Zeist. Een kijkje nemen op de website kan natuurlijk altijd: Maandag 4 november begint de voorverkoop van de kaarten voor het jubileumconcert van de muziekvereniging Odeon uit Soesterberg, die bestaat dit jaar 75 jaar. Tijdens het Pink sterweekend 2002 was er een groot galaconcert met als spe ciale gast het Roemeens en semble Nicolae Pirvu. Voor het najaarsconcert op zater dag 16 november heeft Odeon het beroemde jazzensemble de Dutch Swing College Band uitgenodigd. Evenals voor het geslaagde voor jaarsconcert heeft de commandant van de vliegbasis speciaal voor deze gelegenheid het Officiers Ca sino aan de Kampweg in Soester berg beschikbaar gesteld. Aanvang concert 20:00 uur, zaal open 19:30 uur. Voor de pauze brengt het harmo nieorkest van Odeon onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd, een aantal werken van onder anderen Bernstein, Copland en Gerswhin ten gehore, zoals 'Candide Suite' en 'Variations on a Shaker Melo- dy'. Na de pauze verzorgt Odeon een optreden samen met de Dut ch Swing College Band. Mede door de subsidie van de provincie Utrecht en dankzij bijdragen van een groot aantal sponsors is het Odeon gelukt om dit jazzensemble voor dit concert te contracteren. Eerst laten Odeon en de Dutch Swing College Band gezamenlijk een aantal nummers horen. Na dit muzikale samenspel zal de Dutch Swing College Band zelf in een informele sfeer nog een optreden verzorgen. Kaarten voor dit unieke concert zijn vanaf maandag 4 november verkrijgbaar tijdens de voorver koop bij Drogisterij Sukking (Rademakerstraat 21) te Soester berg. Tijdens de jaarlijkse officiële bijeenkomst van korps en Ver eniging Vrijwillige Brandweer van Soesterberg in de kazerne aan de Koppenlaan, werden onder meer drie jubilarissen gehuldigd. Albert van Dasse- laar (de enige vrijwilliger die lid is van zowel de vereniging Soest als Soesterberg) voor dertig jaar brandweerdienst, en Adrie Ket en Rennie Merts voor twintig jaar. Met een persoonlijk woord richtte burgemeester Koos Janssen zich tot elk van de jubilarissen. Albert van Dasselaar was van 1971 tot 1983 lid van het Soester korps. Na zijn verhuizing naar Soesterberg meldde hij zich daar aan bij de brandweer. Met een paar anekdo tes typeerde burgemeester Janssen de jubilaris, die ook een steentje bijdroeg tijdens de verbouwing van de kazerne. De burgemeester speldde hem ten slotte de medail le voor 30 jaar brandweerdienst op en reikte de bijbehorende oorkon de uit. Bij Adrie Ket viel op dat de dok ter hem niet wilde goedkeuren. Een jaar later probeerde hij het opnieuw en had hij wel succes. Minstens zo opvallend was, dat hij voor nooit is bevorderd tot brand wacht tweede klas, maar dankzij een speciale ontheffing door bur gemeester en wethouders direct tot brandwacht eerste klas. Hij heeft inmiddels de rang van brandmees ter bereikt. De burgemeester prees de talloze activiteiten van de jubi laris binnen het korps en de vere niging, onder meer op het gebied van de ledenwerving. Ook Ket kreeg de medaille en de oorkonde. Die waren er ook voor hoofd brandwacht Rennie Merts, die door vakantie niet aanwezig was. Namens de vereniging bood voor zitter Henny Tammer de partners bloemen aan. De heer Janssen reikte verder de acte van verlenging voor een jaar uit aan Gerrit van Ginkel en Obbe Pranger, waarbij hij erop wees dat het belangrijk is 'dat mensen met ervaring en deskundigheid gemo tiveerd blijven, bouw je in een korps aan continuïteit en de kans om jonge mensen te begeleiden naar de professionaliteit.' De acte van aanstelling of bevor dering werd uitgereikt aan Edwaro Booij, Marco Bouwman, Marijn Boumans, Gerita Holtrust, Bert Bloemsma, Rob Huisman, Ben Luinge, Maarten van der Ruit, Erik de Nijs en Jan Udo. Een di ploma of een certificaat ontvingen Harrie van Dijk, Johann van Dijk, Marius van Ginkel, Gerita Holt rust, Rob Huisman, Maarten van der Ruit, Jan Udo en John Water- voort. Ten slotte nam men afscheid van Ben Luinge in verband met ver huizing. Soesterberg raakt daar door een gemotiveerd brandweer man kwijt. Hij kreeg als herinne ring aan zijn Soesterbergse perio de een schildje met daarop afge beeld de kazerne van Soest en van Soesterberg. Een uniek jubileum in de brandweerwereld beleeft de 90- jarige H.J. Vos in Soesterberg: hij is 65 jaar lid van de Vereni ging Vrijwillige Brandweer Soesterberg, waarvan hij bij zijn afscheid in 1977 tot erelid werd benoemd. Hij kreeg onder meer een koninklijke onderscheiding, de gouden medaille voor veer tigjaar trouwe brandweerdienst en de legpenning van de ge meente Soest. Vos werd zater dagavond tijdens de jaarlijkse officiële bijeenkomst van korps en vereniging in het zonnetje gezet door voorzitter Henny Tammer. Deze kondigde een ludieke viering van Vos' jubi leum aan bij de viering van het 80-jarig bestaan van de brand weer in Soesterberg in 2003.

Soester Courant | 2002 | | pagina 17