'Van heidehut tot residence' ubbel feest voor VVB Patrouilleren met bootje natuurbad Soest^OJaargeledenj Aan de Smitsweg bouwt uw Rabobank aan uw virtuele Toekomst! Uit de historie van Soest(erberg) Soester Vogelvrienden viert 50-jarig bestaan adio-opnamen Teleac Kasteel Groeneveld PAGINA BOWLING (VERHEES SOEST 135 609 58 41 Jubileummiddag Tijd voor daden Meningen van lezers Onder meer districtstentoonstelling WOENSDAG 30 OKTOBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 nummer 22 i r Onze EHBO in het zilver Nieuw pand en 20-jarig jubileum Vanaf maandag 4 november aanstaande gaat ons kantoor aan de Smitsweg tijdelijk dicht in verband met een verbouwing. Vanaf donderdag 2.8 november aanstaande zijn wij klaar voor de toekomst. U bent tijdens de verbouwing van harte welkom op onze vestigingen aan de Soesterbergsestraat 50 of aan het Kerkplein 9. mBSmH imers geldt de periode dat is op het huidig adres, ns de criteria bovenaan de kandi- aat, worden uw persoonlijke gege- leeftijd, gezinssamenstelling en econtroleerd met de gegevens uit de ke Basisadministratie Persoons lijn de gegevens juist dan wordt de r de eigenaar/verhuurder aangebo- eert u de woning dan krijgt u via de ien acceptgiro waarmee u de De Vrijwilligers Vacature Bank l voor een huisvestingsvergunning (WB) heeft sinds oktober een 1 nieuw onderkomen gevonden in de Desmond Tutuschool aan de Molenstraat 8. Bovendien staat de VVB inmiddels 20 ndidaat lecteerd voor een woning, dan wordt 0 dagen na het verstrijken van deL» jn benaderd door de verhuurder. J*aar- Coördinator Jos van der aanbiedingsbrief is het niet mogelijk Eijnden: 'Wij proberen maat- an binnen te bekijken. Het heeft geer werk te verrichten.' jds te informeren naar uw kanseri T IN AANMERKING BENT GEKO- ^^middelen, informeren, advise- R^EEN WONING ONTVANGT u| ren en motiveren. Dat zijn kortweg de; kerntaken van de organisatie. Begin jaren 80 werd het project gestart op initiatief van de ge meente Soest. De VVB is het best te omschrijven als een databank van vacatures in vrijwilligerswerk, intig jaar geleden was de wer- loosheid erg hoog. De vacature- jank is opgezet om mensen mid- ™ls vrijwilligerswerk actief in de latschappij te houden', vertelt ICHT woningtoewijzing iten van de woningtoewijzingen ergegeven in een overzicht. Daarbij egeven hoeveel reacties er op een ontvangen en of de woning aan een )orstromer is toegewezen. Ook wordij de woonduur, de eventuele maat-l e of economische binding en her orende puntenaantal vermeld. Op die een dergelijk type woning iw woonwensen aanpassen. oningzoekenden gevallen is het mogelijk om op of sociale gronden een urgentie- te verkrijgen. Slechts in een zeeri intal gevallen zal een dergelijke) lie slechts van toepassing is voor een t u een inschatting maken van uwj Van der Eijnden. 'En ze via die Jïg ook weer aan een betaalde taan helpen', vult zijn collega Jen ny de Grijs aan. Het bureau bemiddelt tussen indi- iduele burgers en non-profit in- illingen. In de databank zitten ijwilligersvacatures voor wel- jnsorganisaties en stichtingen of :renigingen. Van der Eijnden: 'Er worden verstrekt. Informatie hierover Is vraag naar begeleiders van rijgen bij de afdeling Publiekszaken jmortactiviteiten, mensen die be- lftfintp nndorriool hl iie\/Qetin<-i 9I1i_ri I- 1 .1 ïeente, onderdeel huisvesting. jaarden bezoeken of bijvoorbeeld lministratief medewerkers. Op lit moment hebben we 250 van 1 zulke vacatures liggen.' j iverhoopt een serieuze klacht mocht ir de woningtoewijzing, dan kunt u die indienen bij de gemeente Soest Keus missie Woonruimteverdeling, Post- Vrijwilligerswerk 1760 CA SOEST. interessant ior iedereen, merken ze bij de VVB. Hier komen mensen van hele verschillende pluimage. Jong >g vragen heeft over het toewijzings- en oud, werkend en werkeloos, in kunt u daarvoor terecht bij Portaal 'ij SCW of de afdeling Publiekszaken ïeente Soest. Ook zijn hier informatie- ichikbaar. laag en hoog opgeleid: van alles wat', zegt Van der Eijnden. Juist omdat de vrijwilligers zo divers zijn, is het belangrijk veel tijd te nemen voor de mensen die naar het kantoor komen. 'Persoonlijke aandacht is essentieel', meent de coördinator. 'De sociale dienst en maatschappelijk werk sturen regel matig vrijwilligers naar ons. Met die mensen gaan we dan samen kijken wat voor vacature ze precies zoeken.' Het gebeurt regelmatig dat iemand helemaal niet weet wat voor werk hij eigenlijk wil. 'Ja, vrij willigerswerk, zeggen ze dan. Maar tegenwoordig hebben we zoveel keus.' De medewerkers van de WB kunnen vrijwilligers helpen wijs te worden in de wirwar van vacatu res. Het huidige team werkt al meer dan tien jaar samen. 'We zijn een goed geoliede machine.' Bo vendien weten ze wat het is: Van der Eijnden en zijn vier collega's runnen de WB vrijwillig. 'Als enige in Nederland. Bij andere da tabanken zit altijd wel een betaal de kracht. Hier niet', verklaart de coördinator trots. In de afgelopen twintig jaar is de WB Soest een stuk geprofessio naliseerd, vindt Van der Eijnden. Ook is de vraag naar vrijwilligers werk in groepen gegroeid. 'Bij voorbeeld van bedrijven. Als jaar lijks uitje een dag vrijwilligerswerk doen, in plaats van op survival in de Ardennen.' Daarnaast doen jongeren steeds vaker mee aan kor te schoolprojecten. 'Bijvoorbeeld vrijwillig een speeltuin opknap pen.' Vroeger ging dergelijk welzijns werk vooral uit van de kerken. Te- i informatie kunt u ook vinden op ww.soest.nl, bouwen en wonen, teverdeling). st Eemland bestaat uit de gemeenten;] Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leus-1 en Woudenberg. IT^rheenJ: kt trefpunt van gezelligheid Willaertstraat 49/c 6 banen met computerscore Kinderbowlen (bumperbowlen) Perfecte gelegenheid voor uw bedrijfs- of familiefeestje barbecue steengrillrestaurant Internet: www.bowlingoverhees.nl E-mail: bowlingoverhees@planet.nl genwoordig kent Nederland veel banken vergelijkbaar met de WB Soest. En ook internet wordt steeds belangrijker in de vrijwilli- gerswereld. 'Op het net staan veel vacatures. Mensen die geen be middeling nodig hebben of willen, kunnen zo steeds makkelijker zelf zoeken.' Door die ontwikkeling zal de taak van de WB wel verande ren, denkt Van der Eijnden. 'We zullen steeds meer een begeleiden de en adviserende rol gaan spelen. Maar de toekomst zie ik wel roos kleurig. Vrijwilligerswerk is er in ieder geval genoeg.' De Vrijwilligers Vacature Bank viert vrijdag 1 november het nieuwe onderkomen en haar 20-jarig jubileum. Iedereen is welkom om mee te vieren op de jubileummiddag. Die wordt ge houden tussen 15:00 en 17:00 uur in het nieuwe kantoor, ge vestigd in de Desmond Tutu- school aan de Molenstraat 8. Natuurlijk is het gemeentebestuur van Soest blij met de uitspraak van de Raad van State t.a.v. de mega- deal 'Zonnegloren'. Mede dankzij het feit dat Jan Pronk niet meer op zijn post zit is Soest behoed voor een financieel fiasco. Of de Soester bevolking er ook zo blij mee is, valt nog maar te bezien. Inderdaad, wij hebben er, dankzij veel geld, weer een stukje natuur bij waarvan een gedeelte weer te niet wordt gedaan door de bouw van een aantal villa's als onderdeel van de deal. Het rood voor groen beleid wordt dan maar even verge ten. Wij zijn ons openluchtzwembad kwijt èn de afspraak dat de pro jectontwikkelaar voor vervanging zou zorgen. Het natuurgebied rondom het hotel en de apparte menten is straks behoorlijk aange tast als de uitbreiding gerealiseerd is. Rood voor groen? Besturen is vooruitkijken, met het huidige grote tekort aan woon ruimte voor senioren en starters had de gemeente Soest er beter aan gedaan zich in te zetten voor het realiseren van woningen voor die groepen op het zwembadter rein. Dure aankoop was immers niet nodig want men had de grond al in eigendom en de appartemen ten die er nu staan mogen uitein delijk ook permanent worden be woond. En nu maar weer enthousiast ver der gaan met veel geld uitgeven om weer een, reeds bebouwd, stuk grond terug te geven aan de natuur (het Kodak terrein). Er is vast wel een projectontwikkelaar te vinden die daar huizen op wil bouwen, maar dan wel uitsluitend voor Soesters die een huur of koopwo ning achterlaten in Soest, en een bestemmingsplan is zo gewijzigd, nietwaar? Dat geeft dan in ieder geval de mogelijkheid tot doorschuiven en dan kan de gemeente die 1,4 mil joen euro gebruiken voor creatie ve oplossingen binnen de gemeen tegrenzen (uitspraak wethouder Bart Krol) om senioren en jonge ren aan woonruimte te helpen. Daar wordt in Soest al jaren over gepraat, het wordt tijd voor daden. H. Botnia Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan houdt de Soes ter Vogelvrienden de ko mende twee maanden een, aantal activiteiten. Plaats van handeling is telkens clubgebouw Vogelzang aan de Parallelweg. 'Bij ons in de polder' is de titel van de film die maandag 4 no vember wordt vertoond. De maker ervan woonde vroeger in de polder en kwam er jaren la ter terug om opnamen te ma ken. Het resultaat is vanaf 20:30 uur op het witte doek te zien. De toegang is gratis, even als de koffie. Ook niet-leden zijn welkom. De jubileumreceptie volgt op zaterdag 16 november en daar hoopt het bestuur tussen 15:00 en 17:00 uur niet alleen (oud)leden, maar ook andere belangstellenden te begroeten. Eventuele giften worden door de Soester Vogelvrienden ge schonken aan De Blauwe Vo gel, het dagverblijf voor meer voudig gehandicapte kinderen aan de Bosstraat. Tentoonstelling Verder mag de Soester Vogel vrienden dit jaar de districtsten toonstelling organiseren. Deze zal worden gehouden van 24 tot en met 28 december. Er wor den 1500 vogels verwacht, ver deeld over de verschillende ca tegorieën, waarin het provin ciaal kampioenschap te verdie nen valt. dit blad door de desbe- Jist ingevulde bonnen of te tomen. okken verhuurder, r de betrokken verhuurder. Geb.datum:_ Geb.datum:_ f(eren) onder de 18 jaar nr: onplaats: foon werk:. huidige woning: ien partner Donderdag 31 oktober worden tussen 10:00 en 12:00 uur in en om Kasteel Groeneveld in Baarn, opnamen gemaakt voor I het Teleac radioprogramma I TemaPLUS. Het programma heeft als titel 'Speuren naar sporen van mensen' en gaat i óver het Nederlands cultureel (datum invullen) jjp doorstromer zie spelregels) !st Eemland. ingesloten periode van nd. Bedraagt uw enkele a nee* n behoeve van een gehandi- houden behorende persoon ng: In de uitzending wordt op zoek gegaan naar de sporen van mensen I in de omringende wereld. Wat zijn [■die sporen precies? Wat zijn crite- i ria voor bewaren? En wie moet dat betalen? Sim Visser, directeur I van Groeneveld, vertelt in de uit- j zending over het kasteel, een stijl- I vol voorbeeld van monumentaal erfgoed. ;Ook op het gebied van conserve- ren en restaureren heeft Groene- veld interessante zaken te bieden. Zo bezit het kasteel één van de drie in ons land aanwezige xy- lotheken (een verzameling van poomboeken). Daarnaast geeft de I Aanwezigheid van behangselschil- derijen een goed inzicht in het pro ces van restaureren van schilderin gen. Over deze in ons land vrij zeldzame behangselschilderingen komt publiciste Thera Coppens aan het woord. Zij heeft zich ook fiitvoerig verdiept in de geschiede nis van Kasteel Groeneveld. Frank Bergevoet van het Instituut ffiollectie Nederland, in Amster dam, gaat in op de vraag of we al- jles moeten verzamelen, archiveren jn bewaren. Bergevoet stelde cri- :ria op voor het ontzamelen: het (fstoten van verzamelingen door usea. ultureel erfgoed trechtse Heuvelrug isteel Groeneveld heeft een sa- ienwerkingsproject met de Stich- ing Omgevingseducatie Gooi, 'echt- en Eemstreek. Deze stich ting zet met behulp van subsidie projecten op, waarbinnen leerlin gen van het voortgezet onderwijs geconfronteerd worden met het cultureel erfgoed, dat de Utrecht se Heuvelrug te bieden heeft. Van uit verschillende vakgebieden, waaronder de archeologie, worden de studenten met sporen van de mens in aanraking gebracht. In de afgelopen weken zijn de studenten op de fiets de regio ingetrokken om deze sporen te zoeken. De rou te leidde langs grafheuvels, stuif- zandgebieden en grenspalen naar Kasteel Groeneveld, waar een ten toonstelling over de Heuvelrug werd bekeken. Uiteindelijk moeten de leerlingen werkstukken maken, die een plek krijgen in de tentoon stelling. Tijdens de opnamen op donderdag 31 oktober legt een groep leerlingen van de school voor voortgezet onderwijs Laar Berg in Laren de laatste hand aan deze werkstukken. Ze vertellen over hun ervaringen in het pro gramma. Enkele studenten presen teren hun werkstuk aan de aanwe zigen. Uiteraard komt ook de schoolbegeleider van dit project Herman Rigter aan het woord. Programma Tema is het radioprogramma van Teleac 'met een focus op maat schappelijke tendensen'. Eens in de twee maanden is er Te maPLUS, een uitzending van twee uur, op locatie. Het programma over 'Speuren naar sporen van mensen' wordt uitgezonden op za terdag 2 november op 747AM, tussen 14:00 en 16:00 uur. De uit zending is ook te beluisteren via Internet op http://www.teleac.nl/ radio. Radio Nederland Wereld omroep zendt Tema uit in Europa. Wie de opnamen op 31 oktober in Kasteel Groeneveld wil bijwonen kan zich aanmelden bij het reser veringsbureau van Kasteel Groe neveld, 885480994. VERDRAAGZAAMHEID EN HAARGRENZEN. Jaap Buys Jr. sprak gisteravond in het Oranje-Hotel voor het Huma nistisch Verbond over "Verdraag zaamheid en haar grenzen." In een schetsmatige terreinverken ning van dit onbegrensde probleem behandelde de spreker de vele as pecten van het begrip vrijheid en onverdraagzaamheid. De vrijheid, welke men voor zichzelf opeist en welke men 'n ander gunt, is dik wijls van verschillende aard, terwijl het begrip "goed en kwaad" hier in 'n grote rol speelt. Is de vrijheid omschreven door Kant of de juis te vrijheid welke De Sartre voor staat de juiste vrijheid? Wie aan zijn buurman de vrijheid schenkt vroegtijdig naar bed te gaan, doch de radio zo hard aanzet, dat die buurman niet kan slapen, geeft een fictieve vrijheid aan 'n ander. De vrijheid van een land, die alle par tijen recht van spreken en optreden geeft, ook die partij, die, als ze aan de macht is, de vrijheid vermoor den zal, is absurd. Waar zijn de grenzen, vroeg spr., die erop wees, dat men geneigd is de vrijheid te doen ophouden, indien materiële schade in het geding is. Wij aan vaarden de onvrijheid van de gees- tes-gestoorden of misdadige indi viduen, we erkennen het recht van de ouders de vrijheid van hun kin deren te beperken, doch de vrij heid en haar grenzen en de ver draagzaamheid en haar grenzen in de maatschappij der volwassenen geeft vele moeilijkheden door per soonlijke interpretaties. Spr. sprak hierna uitvoerig over onverdraag zaamheid van het Christendom, welke in wezen evenmin tolerant is als het Mohammedanisme. Een levendige gedachtenwisseling besloot deze avond. Toen op 26 October 1927, in de Rembrandtzaal, op initiatief van Mej. Ch. A. Hille, de Soester afde ling van de Ned. Vereniging "Eer ste hulp bij ongelukken" werd op gericht, kon men slechts hopen, dat de nieuwe tak van de toen reeds 30-jarige E.H.B.O.-boom 'n lang leven beschoren zou zijn. Twee Soester artsen, de heren J. H. A. Rupert en P. G. de Vos, waren de eerste docenten van de nieuwe afdeling en met hoeveel toewijding zij hun werk deden bewijst wel het feit, dat dr. Rupert in 1929 tot voorzitter werd gekozen, om deze functies pas neer te leggen in 1945, waarna dr. De Vos hem opvolgde. Dr. Rupert werd toen benoemd tot erelid, een sympathieke geste van een dankbare vereniging en in 1950 ontving hij het E.H.B.O.-in signe in goud uitgevoerd. Is dr. De Vos dus pas 7 jaar voorzitter, als lid en docent mocht hij Zaterdag zijn 25-jarig jubileum vieren, even als een der leden en sedert 1930 bestuurslid, de heer W. Hilhorst. Hoe deze E.H.B.O.-afdeling zijn taak opvatte blijkt wel uit het feit, dat in 1930 een ziekenauto werd aangekocht, om daarmee de daad werkelijke hulp bij een ongeval te vervolmaken. Het was de eerste E.H.B.O.-afde ling in ons land, die dit aandurfde en het is de enige gebleven tot nu toe. Twee auto's werden reeds ver sleten en in 1949 werd de derde auto aangeschaft, een wagen, wel ke aan de hoogste eisen voldoet. Sinds 1926 zijn vele Socstcnaren tot E.H.B.O.-er opgeleid en bij talrijke ongevallen heeft de E.H.B.O. zijn nut bewezen. Uit de Soester Courant van Dinsdag 28 October 1952 Door een tekort op de exploi tatie van het grondbedrijf moest Soest in de jaren tachtig een behoorlijke veer laten. Op tal van terreinen moest worden bezuinigd, zelfs in die mate dat sommige voorzieningen com pleet werden geschrapt. Daar onder was ook het Soester Na tuurbad. Veel inwoners betreuren die ge meentelijke maatregel tot op de dag van vandaag. Het is trouwens zeer de vraag of de sluiting van het Soester Natuurbad inderdaad het financiële voordeel heeft opgele verd dat de gemeente ervan ver wachtte. In de loop der jaren zijn aan de vervangende accommoda tie, het overdekte zwembad aan de Dalweg, zoveel miljoenen besteed, dat - zeker achteraf - de vraag gewettigd is of het de sluiting van het natuurbad wel waard is ge weest. Nog afgezien van alle juri dische aspecten die volgden, waar bij het natuurbadterrein aan de Van Weerden Poelmanweg een belangrijke rol speelde. Hoezeer het natuurbad ook lande lijk in trek was, blijkt onder meer uit het toeristische boekje 'De trek in vacantie en weekeind' uitgege ven in de jaren dertig. Hierin wordt naast de jeugdherbergen (waaron der De Heidebloem aan de Bos straat) ook ruime aandacht besteed aan het Soester Natuurbad. Opvallend daarin is een alinea die betrekking heeft op het toezicht: 'en voor de veiligheid wordt hier bijzonder goed zorg gedragen. Een zwemmeester met twee assistenten zien met argusoogen voortdurend toe, terwijl één daarvan met een bootje surveilleert'. Wel een bewijs hoe groot het bad was; een aan zienlijk verschil met de omvang van de huidige accommodatie. De onbekende auteur van het boekje 'De trek' (184 pagina's) besteedt een compleet hoofdstuk aan Soest, en met name het na tuurbad. 'Natuurlijk kent ge Soest, dat mooie villadorp, midden in een ongerept natuurschoon, met de zonnige heidevlakte van golvend heuvelterrein. Soest, Soestduinen, Soesterberg, 't klinkt in de ooren van de natuurvrienden welluidend als de zilveren klok, die noodigt om op te gaan naar het blond- paarse landschap van Centraal Nederland. Aan den voet van de 'Stompert' ligt daar een oord van ongeëvenaarde schoonheid en af wisseling. Onafzienbare golvende heidevlakten, waarop de mooie paden voeren door de blonde stuifduinen, grillige naaldbosschen en langs trotsche looverreuzen, maar ook voeren door de vroolij- ke lage landen, het oord van den spelende kievit en strijdlustige kemphaan aan de Eem. Het gemeentebestuur van dit schit terende villadorp, dat door de voortreffelijke ligging steeds meer als woonplaats en zomeroord trekt, heeft het goed ingezien, aan den mooien verkeersweg Soest- Soesterberg, vlak bij station Soesterduinen, een natuurbad te bouwen, dat aan de hoogste ei- schen voldoet. Wanneer wij, het ruime parkeerter rein, passeerende, de laan opwan delen in de richting van het vrien- delijke theehuis met het ruime ter ras, en wij krijgen ruim zicht over het geheele natuurbad, dan treft ons de harmonie, die van dit ge heel uitgaat. Geen conflict tus- schen kunstmatige aanleg en de natuur daar. Er is een weldadige eenheid verkregen die onmiddel lijk doet besluit: 'Hier kom ik meer'. Wij zullen U niet vermoeien met getallen als 20.000 kubieke Meter water, een halve Kilometer strand etc. De mooie foto's die wij hier bij geven (acht in totaal, red.), zeg gen U meer. En hoe dat water zoo glashelder komt? Het is concensa- tie-water, dat wordt geleverd door de Utrechtsche Waterleiding Maat schappij, dat door filters over rot sen wordt gevoerd, achter het ter rein opgesteld, dat zich in een val in het zwembassin stort. Het water staat onder voortdurende contro le van Dr. Koning en Mooij te Bussum. 94 Ruime kleedkamers voor hee- ren en een zelfde getal voor dames treffen wij hier gescheiden aan, waarbij het wisselcabine-systeem wordt toegepast. De kleeren wor den, aan daartoe afgegeven haken, netjes opgeborgen in twee ruime garderobes. En voor de veiligheid wordt hier bijzonder goed zorg gedragen. Een zwemmeester met twee assistenten zien met argusoo gen voortdurend toe, terwijl één daarvan met een bootje surveil leert. Die mooie groote plas water met beton omzoomd, bedoeld als waterperron, het breede strand van hel wit zand, die wazige horizon met blauw-paarse tinteling, de bonte kleuren van bad- en strand- kleeding op den voorgrond, dat alles jubelt van poëzie en is zoo onbeschrijfelijk mooi, dat wij een ieder toeroepen: Gaat dit zelf be leven en genieten! Reizigers per spoor van Utrecht tot Station Soestduinen kunnen gebruik ma ken van de bijzondere spoortarie- ven, het entree tot het bad inbegre pen.' Wie het Soester Natuurbad heeft gekend, zal het van harte eens zijp Surveilleren per roeiboot in het Soester Natuurbad. V/ie herinnert het zich nog? Bron: Eemland Pers met deze poëtische beschrijving van het bad en omgeving door de onbekende auteur. Wie het niet heeft gekend, moet in de overdek te zwem- en sportaccommodatie aan de Dalweg een bijna boven menselijke fantasie hebben om zich daar in de omgeving te wanen van het natuurbad waar zovelen van 1934 tot de sluiting zoveel ple zier hebben beleefd. Het Soester Natuurbad was een grote waterplas met ruimte voor ie dereen. Op de achtergrond de kleedgebouwen. Gezicht vanaf het terras van het theehuis bij het fraai gelegen Soes ter Natuurbad. Bron: Eemland Pers t er met uw woonbon jig en juist ingevulde woonbonner andeld. Bovendien wordt gecontro- aan alle voorwaarden voldoet. De aarbij alles klopt, wordt in volgorde starters geldt de leeftijd en de naatschappelijke of economische de regio Eemland.* Rabobank Soest-Baam, algemeen telefoonnummer (035) 609 63 33, info@rabobank-soestbaarn. nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 9