2 I50 open WORST £J prngold Informatieavond in de Schoof tijdens Migrantenweek KRIE Unicef in de bieb SOEST BV Auteur Adriaan van Dis te gast bij de SLAS [CULTUUR t Je kunt wel dansen... artióhocK 'Bijna-doodervaringen' in Spirituele Kring Soest PAGINA 1 WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 CARPACCIO 'mtj& %uU id& 18 Soest/. Wê Kilo f SOESTER COURANT 'Vijf Soester medelanders aan het woord' Knutselen WOONIDEEEN e te Soest per kilo Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Schri jfmaterial en Elke woensdag: sport en muziek in Beukendal HH.-fif'll.yTdl Pashmina Woensdag 20 november, C-drie Natuur O Nabij Natuurwandeling Animato treedt op in Klarinet voor ouderen Animato speelt in De Klarinet Computercursus Word in Klarinet Prijsuitreiking van voortuinkeuring PAGINA 11 SOGSTCRiCOURANT Bij de SLAS-Taaltest op 27 november Zondag 17 november, De Deel Jazz: Marco Kegel- Axel Hagen Kwartet Jazz: The Laundry BigBand Dorcas zamelt voedsel in voor Oost-Europa Film: 'De aap' Volksdansinstuif Terpsichore van ossenhaas inde dressing. rdt uw maaltijd feestmaaltijd. Frisse ftatkhiDDelsi Onder de titel 'Vijf Soester me delanders aan het woord' orga niseert de Commissie Islam- Christendom (CIC) van de Soester Raad van Kerken op zaterdagavond 16 november van 20:00 tot 22:00 uur een in formatieve bijeenkomst in het kader van de Migrantenweek. De avond, die wordt gehouden in 'De SchooP, Molenstraat 142, staat in het teken van ver tellen, luisteren, vragen en ant woorden. Discussie en debat vallen buiten de formule van de bijeenkomst, die geleid zal worden door CIC-voorzitter Eit Algra. ssters, drie mannen en twee vrouwen (origine: Iran, Irak, Egypte, Dominicaanse Republiek en Roma), zullen vertellen hoe zij het ervaren om als migrant in Soest te leven en te werken. Wat ze op zijn minst gemeenschappe lijk hebben is dat ze zich goed in het Nederlands weten uit te druk ken.!-Voor de aanvang en in de pauze zal de Koerdische sas-speler Mahmut Sharif optreden. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 601 8136 Wiel van knutselen houdt, zit woensdag 13 november goed bij de Vrije Teugel. Kinderen kunnen tussen 14:00 en 16:00 uur zelf be denken wat ze willen gaan maken en:'Vervolgens aan de slag gaan. Hetfkinderparadijs zorgt voor de materialen. Deelname kost 2,50. Voor meer informatie kan tussen 9:00 en 11:00 uur worden gebeld, 6018136. 15-601 34 03 otaksoest.nl fo@otaksoest.nl Iweg Al.Vrijdag koopavond. Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Een cursus over ons schrift, schrif ten, schrijfmaterialen en hun oude Woorden. Onder de titel 'Pennen, vellen en gebakken brieven' geeft (jle heer Jan Postema bij Volksuni versiteit Soest een cursus over óüde schrijfmaterialen. Op het ver keersbord voor een fietspad staat een fiets. Dit 'schrift' gebruikten de Êgyptenaren 5000 jaar geleden pok: beeldschrift. Bij oude schrif ten horen andere materialen. De sus start op dinsdag 19 novem- fr. Cursusduur: 4 avonden van p5-22:05 uur. Cursusprijs: 14,-. rselein Je wil kennismaken met de schil- ïffirtechniek op porselein kan op Haiderdag 21 november van 10:00 13:00 uur deelnemen aan de l'jBgrkshop Porselein beschilderen, rcffikenervaring is beslist niet nodig. Door middel van grafietpapier worden tekeningen op porselein ©ergebracht. De lijnen worden daarna overgetrokken met specia le verf, ingekleurd en op 850° in gebrand. Kosten voor deelname: 15,- 10,25 voor een bord en gebruik van materiaal (incl. bran- Kerst /wenskaart Een kerstkaart met een creatieve afjjeelding van lapjes stof achter eeifpasse-partout, dit is de inhoud van de workshop op donderdag 21 november van 14:00 tot 16:30 uur. Met restjes stof kunnen kerst-, wens- en felicitatiekaarten ge maakt worden. Kosten voor deel name: 16,-. Voor informatie: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, SS 6022195 e-mail: vu- soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. Zie ook: ffiyw.volksuniversiteit.nl/soest De jaarlijkse Migrantenweek is een project van de Raad van Kerken Nederland, de vakbonden FNV en CNV en een aantal organisaties voor multiculturele ontwikkeling en ontwikkelingssamenwerking. Meer informatie is te vinden op de website www.migrantenweek.nl. Het thema van de Migrantenweek is ditmaal 'Ieder tot recht'. Daarin klinkt de waarde van het begrip 'gerechtigheid' door. Bijbelse ge rechtigheid betekent dat de groot ste aandacht en de meeste zorg uit gaat naar mensen in de meest kwetsbare posities. Recent kwam dat nog op indrukwekkende wijze naar voren in de overdenking tij dens de uitvaartdienst van Prins Claus. Dit jaar ligt alle nadruk op wat Nederlanders, ongeacht hun herkomst, samen delen: zorg voor kinderen, aandacht voor werk en levensonderhoud en de wens van een goede oude dag. De Commissie Islam-Christendom onderhoudt al vele jaren de dia loog met de vier Turkse en twee Marokkaanse moskeegemeen schappen in Soest. Zij realiseert zich dat de Migrantenweek zich op een veel bredere doelgroep richt dan uitsluitend belijdende moslims of mensen met een islamitische achtergrond. Daar staat teeenover dat Turkse en Marokkaanse mede burgers (momenteel met resp. 1944 en 427 personen) verreweg de grootste etnische groepen in de gemeente Soest vormen. Niemand zal ontkennen dat de gebeurtenis sen van 11 september 2001 en 6 mei 2002 een weerslag hebben ge had op de verhouding tussen au tochtonen en allochtonen en ook op die tussen migranten onderling. De Soester CIC vindt het belang rijk te benadrukken dat wij met elkaar vele waarden en normen delen, zoals respect voor elkaar en zorg voor de ander. Door naar el kaar te luisteren en samen te wer ken kan wederzijds respect en ver trouwen groeien. Omdat dat alleen op gang kan komen als we elkaar ontmoeten roept de commissie ie dereen, van welke origine dan ook, op om zaterdagavond 16 novem ber in 'De Schoof' van de partij te zijn. Nadere info: Joop van Haaf- ten, ©6037335, e-mail: joop.van.haaften@wxs.nl. Uit recente cijfers van de afde ling Burgerzaken blijkt dat 13 van de Soester bevolking tot een andere bevolkingsgroep dan de Nederlandse behoort. Net als voor het begrip 'migrant' geldt hier als criterium dat minstens één van de ouders in het buitenland geboren is. De verkoop van wenskaarten en cadeauartikelen uit de nieu we folder van Unicef - het kinderfonds van de Verenigde Naties - is in volle gang. Op 15 en 16 november zijn de vrijwil ligers aanwezig in de biblio theek (Willaertstraat). De verkoopstand staat daar op vrijdag 15 november van 11:00 tot 20:00 uur en op zaterdag 16 no vember van 11:00 tot 15:00 uur. Tot die tijd is de hele collectie te bewonderen in de Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62 (©6010466). Naast de vertrouwde collectie De Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62. Hoepels, rubberen ballen, stokken, touwen en gewichten zijn de hulp middelen tijdens het sporten op muziek dat elke woensdagmorgen plaatsvindt in sporthal Beukendal. Tussen kwart over negen en kwart voor elf kunnen ouderen onder deskundige leiding diverse oefe ningen doen om hun ledematen soepel te houden. Ook is er gele genheid voor een recreatief potje korfbal en volleybal of een partij tje badminton of tafeltennis, al naar gelang de wensen van de deelnemers. Aan het sportieve programma doen vooral 50-plussers mee, zo wel echtparen als alleenstaande mannen en vrouwen. Om ook het sociale aspect te onderstrepen, wordt halverwege een pauze inge last om gezamenlijk koffie of thee te drinken. Belangstellenden kunnen een kijk je komen nemen of bellen naar 6025755. Steenhotfstraat 9% lel. 6028132 het allervoordeligst. ze dagaanbiedingen. Dagelijks schillende veilingen voor u in. november groentedag 0.69 november brooddag IUIN 0.69 ■3 NOVEMBER vleesdag 2.25 .eeswaren voordeeldag 0.45 0.45 ST 0.45 0.45 morst q.45 Op zoek naar üw ideale KEUKEN of BADKAMER? Keukens Badkamers Badkamer- en sanitairartikelen ERGO-keukens t.b.v. gehandicapten in het kader van de W.V.G. Complete montages Wand- en vloertegels Tegel- en stucwerk Vrijstaand en inbouwapp. Wandkasten Ook keuken- en badkamerrenovaties 50% korting op div. showroomkeukens! Deskundig advies (ook bij u thuis!); vrijblijvende offertes. Showroom geopend: Dinsdag t/m vrijdag: 09.30-17.30 uur Zaterdag: 10.00 -16.00 uur; 's maandags gesloten Veldweg 4, Soest. Tel. (035) 6014878, Fax (035) 6028029 SOEST BV al 34 jaar meerwaarde in wonen! wenskaarten voor de Kerst en an dere gelegenheden zijn er nieuwe cadeauartikelen, waaronder een golfset bestaande uit een pitchfork, een marker en drie tees. Er zijn ook houders met drie golfballetjes. De agenda's en kalenders liggen ook weer ter inzage. Een folder waarin de hele collectie is opgeno men vindt men in de AH-supers, de Wereldwinkel, het gemeente huis en natuurlijk ook in de Uni cef-winkel. De verkoop bij AH- Smitshof vindt plaats in de derde week van november; daarover volgt t.z.t. nader bericht. Lege printercartridges leveren geld op voor Unicef! Deze 'inktpatro- nen' voor computerprinters ver dwijnen na gebruik nog vaak in de afvalbak. Lever ze in; ze brengen 4,00 pers stuk op voor Unicef en het is ook goed voor het milieu. De Unicef-winkel is bijna altijd open. Uit Nepal worden twee soorten doeken geïmporteerd: acryldoe ken, die op grote schaal worden ingevoerd, en pashminadoeken, die op bescheiden schaal door Madat Nepal Handel worden geïmporteerd. De pashminawol is afkomstig van een langharige berggeit die in het Himalayagebergte voorkomt. Als de haren van deze berggeit lang genoeg zijn worden ze afgeknipt. De dunste haren bepalen de hoog ste kwaliteit en hiervan zijn de wit te haren het zeldzaamst. In aflo pende kwaliteit worden de haren dikker en crème tot grijsbruin van kleur. Na het knippen wordt de wol gekaard. Dan volgt een ar beidsintensief proces, waarbij de wol gesorteerd wordt naar dikte en kleur. Daarna wordt er een ragfij ne draad van gesponnen. Bij de allerhoogste kwaliteit (A) is de schering ook van wol. Bij de kwa liteiten B en C is de schering van katoen. Deze doeken zijn ook iets grover en zwaarder. Pashminadoeken zijn meestal na turel (wit, grijs, licht- tot donker bruin), maar kunnen ook gekleurd worden. De afwerking van de doe ken bestaat uit het borstelen, hier door komt de zachtheid van de wol extra naar voren. De acryldoe ken worden op dezelfde weefge touwen gemaakt. Ze zijn veel kleurrijker en voelen door het bor stelen ook erg zacht aan. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 886028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De befaamde Amsterdamse auteur Adriaan van Dis 1946) komt op woensdag 20 novem ber om 20:00 uur in C-drie/ Brede Bibliotheek in Soest praten over en voorlezen uit zijn nieuwe roman 'Familie ziek'. Van Dis is uitgenodigd door de Stichting Literaire Ac tiviteiten Soest (SLAS). Zijn nieuwe boek staat prominent op de leeslijst van de nieuwe Soes ter Leeskring o.l.v. Jan Postema, maar de individuele boekenlief hebbers kunnen over veertien da gen ook in levenden lijve kennis maken met deze literaire persoon lijkheid. Van Dis groeide op te midden van halfzussen en ouders met een In dische geschiedenis; hij studeerde Nederlands en Zuid-Afrikaans aan de Universiteit van Amsterdam en was redacteur bij NRC Handels blad. Bij het grote publiek is hij bekend van het televisieprogram ma 'Hier is... Adriaan van Dis' (Nipkowschijf 1986) en als presen tator van het VPRO-programma 'Zomergasten'. Bij uitgeverij Augustus verscheen dit jaar 'Familieziek', een roman waarin net als in 'Nathan Sid' en 'Indische duinen', een uit de kolo niën afkomstige familie optreedt, die een nieuw bestaan in Neder land probeert op te bouwen. In 'Familieziek' krijgt het autobiogra fische een andere wendine; de Het Paardenbos langs de Amster damsestraatweg in Baarn is zondag 10 november de bestemming van IVN Eemland. Om 14:00 uur be gint dan bij de kazerne van de Marechaussee (naast de paleistuin) een natuurwandeling. IVN stuurt een gids mee tijdens de tocht door het naald-1 en loofbomenbos dat ook vele struiken, planten en pad denstoelen herbergt en onderdeel is van de Boswachterij De Vuur- sche. Het bos dankt zijn naam ver moedelijk aan de laatste jaren van de achttiende eeuw, toen de Fran sen ons land bezetten en bij het paleis hun paarden stalden. Tussen de dennen en de beukenlanen kunnen de wandelaars vast en ze ker veel verschillende soorten vo gels horen en zien. Voor meer informatie: 030- 2292639. De Klarinet1 Speciaal voor 55-plussers geeft Animato zondag 17 november een concert in de Klarinet. In het ont moetingscentrum zal de Soester accordeonvereniging om 14:30 uur beginnen en onder leiding van di rigent R. Kater een greep uit het gevarieerde repertoire doen. Ouderen die het concert willen bij wonen, kunnen gratis de zaal in. Computercursus Woensdag 20 november start er weer een computercursus Word (tekstverwerken) in de Klarinet. Er zijn nog plaatsen vrij voor mensen die willen leren hoe ze met teksten, figuren, kolommen en tabellen op de computer aan het werk kunnen. De cursus bestaat uit acht lessen, telkens op woensdag van 15:15 tot 16:45 uur. De lessen worden gege ven in kleine groepen van acht per sonen. De cursuskosten bedragen 46, exclusief lesmateriaal. Voor meer informatie of inschrijving kan men terecht bij mevrouw Bea Krijger, 6016959 of e-mail: beakrijger@zonnet.nl Op zondag 17 november zal accor deonvereniging Animato uit Soest een concert geven in ontmoetings centrum De Klarinet, Klarinet 39 (886023139). Aanvang: 14:30 uur. Het orkest staat onder leiding van dirigent dhr. R. Kater. Het speelt een gevarieerd repertoire. Alle 55- plussers zijn op deze zondagmid dag van harte welkom om te ko men luisteren. De toegang is vrij! Op woensdag 20 november start er weer een computercursus Word (tekstverwerken) in het ontmoe tingscentrum De Klarinet, Klarinet 39. Voor deze cursus zijn nog en kele plaatsen vrij. In de cursus komt onder andere tekstopmaak, tekst bewerken, tekst bewaren, ta bellen, kolommen, figuren invoe gen, tekst verplaatsen en sjablonen maken aan de orde. De cursussen worden gegeven in kleine groepen van 8 personen. De hele cursus bestaat uit 8 lessen van anderhalf uur op de woensdagmiddag van 15:15 tot 16:45 uur. Cursuskosten 46,00, exclusief lesmateriaal. In lichtingen en inschrijven bij mevr. Krijger, 886016959, e-mail: be- akrijger-soest@zonnet.nl. Adriaan van Dis. handeling verplaatst zich van een dorp aan zee naar een inrichting en naar het door de watersnood ge teisterde platteland. Een nieuw landschap ontstaat. Aanvang: 20:00 uur. Entree: 7,50; Vrienden van de SLAS/ CJP: 5,00. Reserveren bij boek handel Van de Ven, Zuidpromena de 1, of bij C-drie/ Brede Biblio theek, Willaertstraat 49. BLOEI Afd. SOEST Wie heeft de mooiste voortuin van de wijken 't Hart en de Boe- renstreck? Mor gen wordt het be kend gemaakt in 't Soester Stekkie, het clubgebouw van Groei en Bloei aan de Schrikslaan 1-3 (bij LTC Soestdijk). Dan vindt tussen 20:00 en 21:30 uur de prijsuitrei king plaats. In de afgelopen perio de keurde een jury van de vereni ging onder begeleiding van hove nier Ruud Rutting niet minder dan tachtig voortuinen. Daarvan wer den er veertien genomineerd en deze komen in aanmerking voor de hoofdprijs of een van de-acht andere prijzen die de gemeente Soest ter beschikking heeft gesteld. Het is daarom wethouder Harry Witte die morgenavond persoon lijk de prijswinnaars naar voren zal roepen. Aan het programma is door Groei en Bloei een diapre sentatie van de tuinen vastgeplakt. De toegang is gratis. Groei en Bloei zal volgend jaar weer een voortuinenwedstrijd hou den. Dan komen andere, nog te bepalen, wijken van Soest aan bod. Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Het verval van normen en waarden - wiens (wier) mond loopt er niet van over, in deze tijd. Het is toch immers zo: 'de jeugd van tegenwoordig houdt van luxe. Ze heeft slechte ma nieren, veracht alle gezag, toont geen respect, en praat wanneer ze zóu moeten wer ken. De jongeren staan niet op wanneer ouderen binnenko men, ze spreken hun ouders te gen, kletsen in gezelschap, schrokken hun eten naar bin nen en tiranniseren hun lera ren'. Het zijn de bekende klachten van deze tijd (je hóórt het Heinsbroek zeggen, tegen de journalisten, ter wijl hij z'n handen diep in zijn zak ken houdt...). Alléén, deze tekst dateert van 430 v.Chr. en stamt van good old Socrates! Evenzo is het gesteld met de klachten over 'taalverloedering'. Ook die zijn van alle tijden. Honderdvijftig jaar ge leden klaagde men over het ge bruik van waarin een zin als: 'de straat waar ik woon'; de norm was toen immers: 'de straat daar ik woon'. Zoals over honderd vijftig jaar 'hun hebben dat gedaan' vol strekt grammaticaal zal zijn. Daar helpen geen tucht over lieve woor den aan. Daar zet ik graag een fles whisky op... Mij hoor je dus niet over 'taalver loedering', maar mijn indruk is wél dat we steeds minder spreekwoor den, uitdrukkingen en gezegden gebruiken en herkennen. En dat vind ik alleen maar jammer, want zij behoren tot de oudste resten van onze taal en geven veel inzicht in sociaal-culturele achtergronden. Ze verwijzen naar die gebieden waarop de Nederlanders bij uitstek actief waren, zoals de scheepvaart ('iemand aftuigen': ais je een schip van zijn tuigage ontdoet, vermin dert zijn kracht; en een schip dat 'aan lagerwal' geraakt is, is net zo hulpeloos als de persoon die dat overkomt) en de landbouw ('het mes snijdt aan twee kanten' ver wijst naar het ploegijzer, en een gegeven paard kijkt men al dan niet in de bek omdat men de ouderdom van een paard kan be palen op grond van het aantal aan wezige tanden). 45.000 Maar ook de kleermaker ('van het zelfde laken een pak'), de kuiper ('in duigen vallen' - een duig is een gebogen stuk hout van een ton) en de molenaar ('dat is koren op zijn molen') hebben hun bijdra ge geleverd aan de 40 tot 45.000 spreekwoorden, uitdrukkingen en gezegden die onze Nederlandse taal rijk is. Evenals de bijbel. Christenen weten dan ook wel waar Abraham de mosterd haalt en laten in vertrouwen Gods wa ter over Gods akker lopen. Hoezeer de kennis van spreek woorden uit het collectieve geheu gen is weggezakt, hebben we on langs weer uit de krant kunnen vernemen toen een van onze volksvertegenwoordigers iets niet 'onder stoelen of tafels wilde ste ken'. (Als ik mij niet vergis was deze parlementariër van dezelfde partij als die minister die kortgele den de uitspraak van een collega als 'lulkoek' kwalificeerde.) Ook de havo-leerling die 'de hete aardappelen uit het vuur haalde' - met dank aan die aimabele docen te uit Soest - was het spoor enigs zins bijster. Afstoffen Ik zou er dan ook graag voor wil len pleiten die oude spreekwoor den weer uit de mottenballen te halen, ze af te stoffen en weer te gebruiken. Degenen die het in de aanhef begonnen spreekwoord kan afmaken, gaat in de Taaltest van 27 november hoge ogen gooien (waarmee natuurlijk niet létterlijk gedoeld wordt op de ogen van de teerling - maar wie weet er nog wat dat is?). Intussen is de termijn van inzen ding gesloten. De oogst is groter dan vorig jaar, wat erop zou kun nen duiden dat de nieuwe formu le goed ontvangen is. Bij de inzen ders van de voorselectie zie ik veel bekende, maar ook een aantal on bekende namen. De volgende week leest u in deze krant een ana lyse van de gemaakte fouten en wie er tot de gelukkigen behoren die op 27 november in de raadzaal van het gemeentehuis te Soest gaan strijden om de wisseltrofee! Bert Jansen Op zondagmiddag 17 novem ber zal Machteld Biickman in de Spirituele Kring Soest een lezing geven over 'Bijna-dood- ervaringen'. De bijeenkomst vindt plaats in De Deel (Kerk straat) en begint om 15:00 uur. In december 2001 zijn de resulta ten van een groot Nederlands on derzoek naar 'bijna- doodervarin gen' door cardioloog dr. Pim van Lommei gepubliceerd in het ge zaghebbende medisch-weten- schappelijke tijdschrift The Lancet. Door dit artikel, dat wereldwijd de aandacht heeft getrokken, is het onderwerp volop in de belangstel ling komen te staan. Uit deze pros pectieve studie blijkt dat er bij pa tiënten die klinisch dood waren sprake was van een helder bewust zijn en een waarnemingsvermogen buiten de hersenfunctie om. Op zondag 17 november zal Machteld Biickman hierover uit eigen ervaring vertellen. Zij is een geschoolde ervaringsdeskundige, die na een bijna-dood-ervaring op zoek ging naar antwoorden op le vensvragen en naar zingeving in het stervensproces. Zij volgde hier toe een psychosociale opleiding cn een studie transpersoonlijke coun seling en begeleidt nu mensen, die na een bijna-doodervaring een an dere wending aan hun leven willen geven. In 1995 werd zij regiocoör dinator en daarna bestuurslid van de Stichting Merkawah. Ook werkte zij mee aan een aantal te levisieprogramma's. Belangstellenden zijn op zondag 17 november vanaf 15:00 uur van harte welkom in 'De Deel'. (Kerk straat 11b, achter de Oude Kerk). Er wordt gezorgd voor een kopje koffie of thee. Om 15:30 uur start de inleiding over het aangekondig de thema, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen. Rond 17:00 uur volgt er een informeel samenzijn, waarbij nog een glaas je kan worden gedronken. De bij drage in de onkosten bedraagt 7,00 (incl. consumpties). De Spirituele Kring Soest is een ontmoetingsplaats voor ieder die zich met zingeving, spiritualiteit en levensvraagstukken bezighoudt in een besef van wederzijdse gelijk waardigheid en respect voor ieders eigen beleving. Voor deelname is geen lidmaatschap vereist. Ieder een is van harte welkom en kan gewoon als belangstellende bin nenlopen. Informatie: Marijke en Bert Smit: ©035-6019815. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 9 november Prachtige combinatie van altsax en gitaar Marco Kegel en Axel Hagen. De karakteristieke sound van het Marco Kegel-Axel Hagen Kwartet doet denken aan andere gitaar- saxofooncombinaties zoals Lee Konitz-Billy Bauer, Stan Getz- Jimmy Raney en Jim Hall-Paul Desmond. De muzikale basis van het repertoire is de zogeheten Len- nie Tristano-school. Lennie Trista- no ontwikkelde in de jaren veertig een eigen stijl waarin de muzikale ideeën van Lester Young en Char- lie Parker werden gecombineerd met gecomponeerde, vaak contra- puntische vormen uit de klassieke muziek, hetgeen tot een inspire rende jazzsound leidde met een grote vrijheid in improvisatie en persoonlijke interpretatie. Een an dere grote inspiratiebron is de mu ziek van Duke Ellington en Billy Strayhorn. Marco Kegel hebben we al eerder in Artishock gezien toen hij mee speelde in het Job Helmers septet tijdens het succesvolle jazzdiner vorig jaar. Dat was de aanleiding om hem uit te nodigen met zijn eigen groep. De bezetting is: Mar co Kegel, altsaxofoon; Axel Ha gen, gitaar; Joep Lumey, bas; Peter Kahlenborn, drums. Zaterdag 9 november. Aanvang: 21:00 uur. Toegang: 7,00. Zaterdag 10 november Enthousiasme en speelplezier. The Laundry Bigband. Dat heeft The Laundry Bigband al bijna een kwart eeuw hoog in het vaandel staan. In al die jaren van zijn bestaan heeft de band vele fes tiviteiten opgeluisterd met vaak spetterende, soms heel ingetogen, maar altijd toepasselijke BigBand- muziek. De band komt tot zijn recht op grote festivals, maar kan ook heel goed uit de voeten met de intiemere sfeer in jazzclubs en -cafés. Het repertoire van The Laundry BigBand biedt veel varia tie, waarbij de heavy, 'aardse' swing van Count Basie favoriet is. Daarnaast heeft de band een aan tal moderne bewerkingen van standards van Cole Porter en Ge- orge Gershwin. Ook het Latin re pertoire is omvangrijk. Het popu lairdere werk wordt echter ook niet geschuwd. Een belangrijke tegen wicht voor al dit instrumentale ge weld wordt geleverd door zangeres Marie-José Ticmstra. Naast up- tempo stukken zingt zij prachtige ballads. The Laundry BigBand is eind 1978 opgericht, toen nog on der de naam 'Laundry Orcnesira'. Een jaar of vijf na de oprichting kwam uiteindelijk de bigband-be zetting tot stand. Het repertoire groeide in kwaliteit en in kwanti teit, en om die groei te kunnen blij ven doorzetten werd in 1995 trom bonist Pieter van den Dolder ge vraagd de muzikale leiding op zich te nemen. Zijn vakkennis en en thousiasme brengen sindsdien The Laundry BigBand tot steeds grote re artistieke prestaties. Zondag 10 november. Aanvang: 15:30 uur. Toegang: 5,00. In tegenstelling tot wat vorige week in de krant stond, houdt Dorcas niet deze hele week, maar alleen op zaterdag 9 november een voedselinzameling. Dat gebeurt bij de supermarkt aan de Smitsweg, van 9:00 tot 17:00 uur. Vrijwilligers van de christelijke hulporganisatie staan dan bij de deur om het winkelend publiek te wijzen op de behoeften van men sen in met name Oost-Europa. Het verzoek is of de bezoekers van de supermarkt wat extra artikelen en producten willen aanschaffen om die vervolgens af te staan aan Dorcas. Er is vooral vraag naar houdbare producten, zoals koffie, thee, suiker, rijst, macaroni, groen te, cacao, droge soep, vruchtensap, tandpasta en zonnebloemolie. Dorcas maakt er voedselpakketten van en verdeelt die, in samenwer king met plaatselijke kerken in on der meer Rusland, de Oekraïene, Albanië en Roemenië onder de allerarmsten van de bevolking. Vooral alleenstaanden cn ouderen hebben het daar erg moeilijk en krijgen soms dagen niets te eten. Maandag 11 november Scène uit 'De aap 'De aap' is het slotstuk van Abdy- kalykovs drieluik over 'een Kirgi- zische jeugd'. Deel twee, 'Besh- kempir', uit 1998, werd eveneens vertoond in de filmhuizen. Terwijl het eerste deel nog geheel in zwart-wit was gefilmd, en er in 'Beshkempir' sporadisch kleuren te zien waren, is 'De aap' volledig in kleur, een ontwikkeling die kan worden opgevat als een parallel met de personages. Ook de toena me van muzikale ondersteuning van het verhaal kan als zodanig worden opgevat. In een dorp in Kirgizië wacht een zeventienjarige jongen op zijn oproep voor militai re dienst. Vanwege zijn grote oren wordt hij 'de aap' genoemd. Net als zijn leeftijdgenoten ondergaat de jongen heftige adolescenten emoties: de eerste liefde en de eer ste pijnlijke teleurstellingen. Zijn huiselijk leven is niet bepaald roos kleurig: zijn vader is alcoholist en zijn moeder en zusje, die de wan orde niet langer verdragen, verla ten het dorp. Tenslotte reist ook de jongen, samen met zijn medere kruten, de volwassenheid tege moet. Dieren spelen een opmerkelijke bijrol in de film; op cruciale mo menten komen ze het beeld inlo pen. Een stier, een kever, een gans: net als de bergen en het gras zijn het details die luchtig en ontroe rend tegelijk zijn, en op onnadruk kelijke wijze het verhaal verster ken. De hoofdrol in het sterk au tobiografische 'De aap' wordt ge speeld door Abdykalykovs zoon Mirlan. (Frankrijk/Kirgizië 2001, 98 min.) Maandag 11 november. Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/ 65+ 3,50. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9:00-13:00 uur, ©6019577. Meer informatie op internet: film.artishock-soest.nl of artishock-soest.nl. Zaterdag 23 november Jazzmaand Artishock met wijnproeverij Kwaliteitswijnen proeven met live muziek van Roos! Na het succes volle jazzdiner vorig jaar dit jaar een andere setting. Genieten van heerlijke wijnen met uitleg door Robert-Jan Kerstens (van Best of Class Wines), afgewisseld met prachtige muziek van Rosamint Faas onder begeleiding van sax en piano. Robert-Jan Kerstens, afkomstig van het vermaarde wijnhuis Ker stens, heeft de laatste jaren zijn ei gen wijnhandel op niveau: Best of Class Wines. Robert-Jan is een man met stijl, niet decadent noch op leeftijd. Tijdens proeverijen probeert hij iets van zijn passie voor wijnen en tikje van zijn ken nis over te dragen op zijn gasten. Rosamint Faas studeert zang bij Gé Titulaer aan het conservato rium in Utrecht. Al vroeg koos zij voor jazz en het is voor een zanger verduveld moeilijk om te improvi seren. De stem leent zich daar niet gemakkelijk voor, zuiverheid, ti ming en dynamiek spelen daar een rol bij. Zij studeerde eerder bij o.a. Lydia van Dam en Eugenie Dite- wig. Zij speelt vanavond met Job Helmers (sax) en Hugo van Os (piano). Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 20,00; leden 18,00. Reserve ring noodzakelijk: ©6019577. Volksdansvereniging Terpsichore organiseert, naast de wekelijkse volksdanscursus, elke tweede vrij dag van dc maand een instuif. Er varen volksdansers zijn daar wel kom om al het geleerde in de prak tijk te brengen. Vrijdag 8 novem ber is het weer zover. De instuif vindt plaats in de gymzaal aan het Spinetpad te Amersfoort-Noord. Van 20:00 tot 23:00 uur wordt er gedanst o.l.v. Marlies Juffermans. Zaalschocnen zijn verplicht. De toegangsprijs bedraagt 4,50. In formatie: Henny Kentie, ©0346- 352637. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 11