De armoede van de sloppenwijken te lijf Economische terugval zorgt voor onnodige twijfel bij huizenkoper Een bescherming van uw hypotheek Echt maatwerk komt niet uit een computer Gratis advies Shewly vindt werken maar stom HYPOTHEEK SHOP Unicef Nederland voert dit najaar actie voor de kinderen in de sloppenwijken in Bangladesh. In de hoofdstad Dhaka zijn zo.'n 3000 sloppenwijken te vinden. Hier heerst armoede, het is er vuil en essentiële zaken als medische zorg en schoon drinkwater ont breken. Unicef vindt dat dit anders moet. Kinderen én volwasse nen in de sloppenwijken van Bangladesh hebben recht op een menswaardig bestaan. Dhaka is in 25 jaar tijd verdubbeld tot 10 miljoen inwoners. De platte landsbevolking zoekt door overs tromingen, erosie van landbouw grond en armoede haar toevlucht in de hoofdstad. Daar komen ze in sloppenwijken terecht. Er zijn nu 3007 officieel geregistreerde slop penwijken in Dhaka, waar het leven voor Westerse begrippen ongekend hard is. Voor ons heel normale zaken als schoon drinkwater, elek triciteit, riolering, scholen en medi sche zorg ontbreken. De bewoners moeten zien rond te komen van 100 tot 150 taka (ongeveer 2 euro) per dag. Ze werken als dagloner, afvalraper, nachtwacht of als riksja- rijder. Kinderen hebben het zwaar in de sloppenwijken van Dhaka. Eén op de zeven kinderen overlijdt voor het vijfde jaar. Ook moeten kinderen al heel jong aan het werk om hun familie te onderhouden. Daardoor kunnen velen van hen niet naar school, zodat ze geen schijn van kans hebben om hun omstandigheden te verbeteren. En daarom zet Unicef, de kinderrech tenorganisatie van de Verenigde Naties, zich juist voor hén in. Het kan anders Bijvoorbeeld in d$ sloppenwijk Outfall 14, die is vernoemd naar de vuilnisbelt die hier vroeger lag. Hier is al heel wat verbeterd. De smalle straatjes zijn verhard en het afval water van de huisjes wordt door goten afgevoerd. Op verschillende plekken staan waterpompen die de hele dag in gebruik zijn. In plaats van onhygiënische open toiletten staan er wc's met afvoer, die door de bewoners van de wijk zelf wor den schoongehouden. De gemeen te was in 1997 al begonnen met het verbeteren van de levensom standigheden in de wijk en met behulp van Unicef staat er nu ook een wijkcentrum. Unicef heeft de medewerkers van het centrum een opleiding gegeven en stelt de nodi ge hulpmiddelen ter beschikking. Het wijkcentrum is uitgegroeid tot het kloppend hart van de buurt. Hier krijgen kinderen twee uur per dag les, houdt een arts wekelijks spreekuur, krijgen vrouwen voor lichting over hygiëne en gezond heid en worden er leningen vers trekt voor het opzetten van een eigen bedrijfje. Dit wijkcentrum is een van de honderd die er met behulp van Unicef in de sloppen wijken van Dhaka zijn neergezet. Maar er moeten nog meer sloppen wijkbewoners geholpen worden. En natuurlijk wil Unicef dat kinderen naar school kunnen, zodat ze kans hebben op een betere toekomst. Werken en naar school In de ideale situatie hoeven kinde ren niet te werken en gaan ze in plaats daarvan gewoon naar school. In Bangladesh kunnen de kinderen helaas niet zomaar ophouden met werken. Hun fami lies overleven niet zonder hun bij dragen. Vandaar dat Unicef projec ten steunt waarbij kinderen werken én naar school kunnen, zoals in het wijkcentrum in Outfall 14. De kin deren in het klasje moeten het doen zonder schoolmeubilair, maar dat maakt hen weinig uit. Thuis hebben ze behalve een bed en een kast ook geen meubels. Ze krijgen lessen over hygiëne, doen spelletjes en leren lezen, schrijven en reke nen. Iets wat hun ouders nooit heb ben geleerd. Fardoli, een van de twee onderwijzeressen: 'De kinde ren in onze klas zijn nooit eerder naar school geweest. De dichtstbij zijnde school is twintig minuten lopen en bovendien zijn er wacht lijsten. We zijn daarom hier een klasje begonnen, waar we kinderen voorbereiden op de gewone school. Ze volgen twee uur per dag onderwijs, zodat er tijd genoeg over is om te werken.' Fardoli en Kijk op 21 november om 20.30 uur, op Nederland 2 naar 'Paul, Monique, Ivo, Roger, Johann, Peter, Kane en U', een tv-programma over Unicef en de kinderen van Dhaka. Wilt u een huis kopen? Gaat uw samenwonen? Of twijfelt u misschien aan uw huidige hypotheek? Dan kunt u een gratis, onafhankelijk en des kundig advies goed gebrui ken. Wat voor u het beste is, ligt aan uw persoonlijke omstandigheden. Voor indi vidueel maatwerk gaat u naar De Hypotheekshop. Bel voor de dichtstbijzijnde vestiging (0800) 0767. De beslissing om een huis te kopen is niet één, twee, drie genomen. Met name de financiering kost de nodige gesprekken en overpeinzingen. Toch hebben 9 van de 10 huizenbezitters hun huis gefinancierd met een hypo theek. De maandelijkse lasten zijn gebaseerd op een vast inkomen, zodat je weet wat je maandelijkse j uitgaven zullen zijn. Deze duidelijke financiële situatie geeft een gevoel I van zekerheid. Inmiddels zijn we beland in een periode van economi sche instabiliteit, waardoor de beslis- 1 sing tot het kopen van een huis niet makkelijker wordt. Twijfels rijzen en emoties nemen toe. De vraag komt op of we juist in deze tijd deze moei lijke beslissingen moeten nemen... Banenverlies of arbeidsongeschikt? Berichtgeving over ontslaggolven bij bedrijven lijken aan de orde van de dag. Dit heeft tot gevolg dat mensen voorzichtiger zijn en zich realiseren dat ook zij hun baan kunnen verlie zen. Met dit in het achterhoofd koop je niet direct en met een gerust hart een huis, aangezien je een lening aangaat voor een lange periode. Een andere mogelijkheid is dat er iets ingrijpends gebeurt in je gezinsle ven. Je raakt bijvoorbeeld onver- "De zorgen om dit soort vervelende gebeurtenissen, kunt u met de WoonRust Hypotheek Bescherming in de kast opbergen", stelt Ronald Tiemessen gerust. "Dit financiële product heeft De Hypotheekshop ontwikkeld om als het niet mee zit, toch zorgeloos te kunnen blijven wonen in het eigen huis. wacht arbeidsongeschikt. Geen posi tieve gebeurtenissen om over na te denken, maar wel goed om af en toe bij stil te staan. Bij het afsluiten van een hypotheek stem je het te lenen bedrag af op het salaris van jou en je eventuele part ner. In geval van werkloosheid of arbeidsongeschiktheid kan de hypo theek maar zelden door één van beide salarissen in z'n geheel opge bracht worden. Een overlijdensrisico- verzekering is vaak nog wel afgeslo ten, zodat bij overlijden het risico voor verkoop van het huis voor de nabestaande is afgedekt. Helaas komt het te vaak voor dat een huis Denkt u ook wel eens 'raak ik mijn baan misschien ook kwijt?' en 'kan ik met een uitkering nog wel aan mijn hypotheekverplichtin gen voldoen?'. Of wat gebeurt er als ik arbeidsongeschikt raak, kan ik dan nog wel in mijn eigen huis blijven wonen? Die vragen hebben we voor u voorgelegd aan Ronald Tiemessen, directeur van de firma WoonRust. Anders gezegd: het is één van onze producten die de huizenbezitter extra zekerheid geeft. Het zal je maar gebeuren dat je ineens op straat komt te staan of je krijgt een ernstig ongeluk. Die gebeurtenissen zijn heel emotioneel en als je daardoor dan ook nog eens in de financiële proble men raakt, zie daar dan maar uit op verkocht moet worden, wanneer een van beide partners werkloos of arbeidsongeschikt raakt. Dit is dan een bittere pil, die je samen moet slikken. Zeker in deze tijden is het dan ook geen overbodige luxe om dergelijke verzekeringen mee te nemen in de financiering. Om de zorgen en onrust over mogelijke werkloosheid of arbeidsongeschikt heid weg te nemen, zijn er verschil lende verzekeringen ontwikkeld, zoals de WoonRust Hypotheek Bescherming. Laat u hierover eens uitgebreid informeren. Want tegen geringe kosten kunt u al een stuk rustiger wonen. te krabbelen!" Hij vertelt dat weini gen zich realiseren dat als je werkloos of arbeidsongeschikt raakt de woon lasten kunnen stijgen". "Want",, ver telt Ronald Tiemessen: "Je hebt dan minder belastingvoordeel." Ook met het oog op de wijzigingen die de overheid wil aanbrengen op de wet Arbeidsongeschiktheid adviseert hij privé voorzorgsmaatregelen te tref fen. De WoonRust Hypotheek Bescherming kan zowel worden afge sloten als u al een hypotheek heeft of als u op het punt staat een hypotheek af te sluiten. U kunt kiezen uit twee mogelijkheden. Of u verzekert zich alleen tegen arbeidsongeschiktheid of u kiest de variant die zowel arbeidsongeschiktheid als werkloos heid dekt. Kom eens langs bij een van onze vestigingen van De Hypotheek shop. De adviseur vertelt u graag meer over deze en andere unieke ver zekeringen. Internet is in korte tijd populair geworden voor wie van plan is binnenkort een huis te kopen. Naast makelaars die hun huizen- voorraad op internet tonen, hebben ook de meeste hypotheek verstrekkers een website waarop je alle hypotheek- en productin formatie kan vinden. De twee meest gestelde vragen op de websites van hypotheekverstrek kers zijn wat het maximaal te lenen bedrag is en wat de maandlasten worden bij een bepaalde hypotheek. De digitale vragenlijsten geven een algemeen beeld en enige houvast, maar ze zijn vanzelfsprekend niet vol doende om een goed advies te geven. Het kopen van een huis en het afsluiten van een bijpassende hypo theek is tenslotte niet iets wat je elk jaar doet. Het vinden van een pas sende hypotheekvorm vraagt om meer dan een paar simpele bereke ningen. Internetsite is startpunt Op Funda.nl, de meest bezochte woningsite, vindt u onder Funda Financiën uitgebreide informatie over het financieren van een woning. Daarnaast kunnen aspirant-kopers ook op www.hypotheekshop.nl terecht voor informatie over mogelij ke hypotheekvormen. Met behulp van diverse rekenmodules kan direct worden uitgerekend wat het maxi maal te lenen bedrag is en hoe hoog de maandlasten zullen zijn. De web site is zo gemaakt dat zowel jong als oud gemakkelijk de juiste informatie vinden. Anders dan bij veel andere hypotheekverstrekkers zien wij bij De Hypotheekshop de internetsite voor namelijk als een startpunt bij het zoe ken naar een hypotheek. Een uitein delijke beslissing rond het kopen van een huis en het afsluiten van een hypotheek zijn namelijk veel te belangrijk om aan een computer over te laten. Via internet weet men onge veer wat men te besteden heeft en welk risico ze aanvaardbaar is. Het echte werk begint pas tijdens de per soonlijke gesprekken want afhankelijk van de wensen en de mogelijkheden zijn er veel combinaties denkbaar. Anders dan sommige aanbieders wel beweren is een goed hypotheekad vies vaak maatwerk." Wilt u ook een advies op maat, kom dan langs bij een van de vestigingen van De Hypotheekshop. Bel voor de dichtst bijzijnde vestiging (0800) 0767. haar collega zijn van huis tot huis gegaan om aan de ouders te vra gen of hun kinderen naar school mochten. Nu hebben ze twee groe pen van 30 kinderen per dag. Unicef wil dat in alle sloppenwijken dergelijke klasjes komen. Daarvoor hebben we uw hulp nodig. Steun de actie voor Bangladesh Unicef voert dit najaar een campag ne voor de kinderen in Dhaka. Met de opbrengsten kunnen 12.000 werkende kinderen van 8 tot 14 jaar een basisopleiding op maat volgen. Nog eens 3.000 kinderen kunnen een vakopleiding volgen. Daarnaast heeft Unicef 100 wijkcentra helpen opzetten waardoor de inwoners van de sloppenwijken toegang hebben tot gezondheidszorg, gezonde voe ding en schoon drinkwater. Er is nog veel geld nodig, o.a. om het schooltje van Shewly open te kun nen houden. Wij hebben daarom uw steun nodig. Kijk voor meer informatie op www.unicef.nl of maak uw donatie over op giro 121, t.n.v. Unicef, Den Haag. Aan de rand van de sloppenwijk Gabtoli in Dhaka zit Shewly, een tenger meisje van acht jaar oud. Ze bikt stenen. Urenlang zit ze in dezelfde houding, tot het donker wordt. Dan weegt ze de mandjes gruis die ze heeft gevuld ep krijgt 45 taka (70 cent). Van dat geld, opgeteld bij het inkomen dat de andere leden van het gezin vandaag hebben verdiend, kunnen Shewly en haar familie vanavond eten. Een paar weken geleden kwam Zahidul Islam, de leraar van het schooltje in de wijk Gabtoli bij Shewly's ouders op bezoek. Hij vroeg hun of Shewly, voordat ze naar haar werk gaat, een paar uur zijn lessen mag volgen. Voor de familie betekent dat iets minder inkomen, maar Shewly's ouders twijfelden geen moment en stemden toe. En daarom begint Shewly's dag sinds kort met school. Vandaag begint de klas met taal. Shewly zit vooraan en bladert dromerig in het verkeerde boek. 'Ze is nog maar net begonnen en kan nog niet alles volgen,' vertelt Zahidul, 'maar ze is al een aardig eind op weg met het alfabet.' 'De kinderen krijgen drie uur les, zes dagen in de week,' vertelt hij terwijl de kinderen een taalles maken. 'Alle 24 kinderen in deze klas waren stenenbikkers zoals Shewly, toen ze begonnen. Stenenbikken is een van de zwaarste beroepen die kinderen in Dhaka kunnen hebben.' De weg naar het werk is gedeeltelijk dezelfde als die naar school, maar zo voelt het niet voor Shewly. 'Ik vind het leuker om naar school te lopen, dan weet ik dat ik iets ga leren. Naar m'n werk lopen is niet leuk, want werken is stom,' zegt ze eigenwijs.

Soester Courant | 2002 | | pagina 13