fALKIHI 'Veiligheid van iedereen in geding' 1RGERS Militairen oefenen realistisch igen jakken. kennis verkeersregels opgefrist Opbrengst markt voor activiteiten 55-plussers Ook Soesterbergers naar laatste Luchtyaartbeurs Intocht Sint in Soesterberg op zaterdag 16 november )p detentiecentrum voor bolletjesslikkers op Kamp van Zeist )oor chauffeurs en bijrijders seniorenbus Muziek in Utrecht Scheurtjes in romp Bolkows: heli's aan de grond 601 41 52 Milieuvergunning gaat vooraf aan bouwvergunning Zaterdag 10:00-14:00 uur KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING In Aviodome op Schiphol Straks overal ter wereld inzetbaar PAGINA Wolfsburg/ 7 november t/m 9 novem ber bieden wij u een exclusieve Volkswagen- reistassenset aan voor slechts 25,-. Tot binnen kort in onze showroom! verhaar strekt Golf Oxford vanaf 17.485 len: de lan toch n bent. 1 kenni Iniel op Goll VoriJ och de ant van OESTERBERGSE Vervolg van voorpagina) jrgemeester Koos Janssen jan Soest, zijn Zeister collega {.Boekhoven en commissaris |n de koningin in Utrecht, mr. Staal, hebben een brand- >riel geschreven aan het minis- e van justitie. Volgens hen joet de (brand)veiligheid op jet detentiecentrum voor bol- jijesslikkers snel worden ver- Iterd. lor de brandweer is eigenlijk al Jruime tijd geleden de grens be llet wat betreft de inzet bij brand- n in hét centrum. Het begint al jet procedures aan de poort, tossen: 'als de met spoed uitge ste brandweermensen eerst alle- faal de auto uit moeten en zich Ivoerig moeten gaan staan legi- lieren, voordat ze binnen komen, |als men in paniek is en denkt: moeten we nu met zo'n tiende brandweerwagen om- Tan, dan klopt dat van geen kant. tn komen de hulpverleners van- bit een verkeerde benadering op R plek waar het incident bestre- jen moet worden. Dat werkt niet.' |>e mensen die er werken, staan I een brandalarm vaak met schrik Jde ogen. De vraag-is dus of zij :1 voldoende zijn opgeleid om in tval van brand niet alleen bij de lort, maar ook in her gebouw goed op te treden. Ik zal een voor beeld geven. Het mag natuurlijk niet voorkomen dat het brand weerpersoneel rechtstreeks in con tact komt met gedetineerden. Daar lopen onze brandweermensen on nodige risico's mee.' Buiten de hekken... 'En wat doe je met die honderden gedetineerden bij brand? Als dat niet strak, duidelijk en professio neel geregeld is, loop je daar steeds gigantische risico's. Gekscherend gezegd staat het personeel eerder buiten de hekken dan de gedeti neerden buiten zijn. Maar het is natuurlijk de bedoeling dat geen van tweeën buiten de hekken staat!' Burgemeester Janssen beseft dat het Kamp van Zeist pas sinds een aantal maanden 'in opbouw' is, en natuurlijk hoort bij elke beginfase dat je moet groeien naar de goede situatie. In augustus hebben de brandweerkorpsen van Soest en Zeist een hele lijst met verbeter- punten opgesteld. Janssen: 'Die is rechtstreeks naar de heer B.C. Kroon van het ministerie van jus titie gestuurd. Maar we zien nog geen perspectief op verbetering. Wat we wel zien, is dat er in fors tempo gebouwd wordt op dit deel van het Kamp van Zeist dat op Zeister grondgebied ligt. Wij heb ben nu gezegd: zo kan het gewoon niet verder. Eerst moeten de zaken op het gebied van de veiligheid goed geregeld zijn.' Nu is het zo dat de brandweer ui teraard bij elk alarm direct uitrukt. Niet alleen het korps Soesterberg, dat door de ligging van de brand weerkazerne eerder aanwezig kan zijn, maar altijd ook brandweer Zeist. Er is de laatste maanden echter buiten proportioneel sprake geweest van loos brandalarm, zo wel overdag als 's avonds en 's nachts. Elke keer wordt een be roep gedaan op de vrijwilligers, maar op den duur worden zij het beu om telkens voor niets uit te rukken, terwijl bovendien de pro cedures aan de poort voor ergernis zorgen. Gedemotiveerd Men kan zich voorstellen, aldus de burgemeester, dat de brandweer mensen gedemotiveerd raken. 'Als je telkens voor loos alarm je werk in de steek moet laten, of je nu bij een ander werkt of voor jezelf, dan betekent dat nogal wat als je voor niks komt. Dat is niet alleen ver spilling van tijd en energie, het is ook een onnodig veiligheidsrisico, zowel het uitrukken zelf - want dat is toch met spoed ergens naar toe gaan - en een risico ter plek ke. Er is de afgelopen maanden wel goed contact en overleg ge weest op de werkvloer tussen de brandweer, de gemeente en mede werkers van justitie, maar het schiet niet op. De punten die wij voor verbetering hebben aangege ven, worden niet in een snel tem po en professioneel opgepakt. Nu hebben wij, de commissaris van de koningin, burgemeester Boekho ven van Zeist cn ikzelf, gezegu: we willen op korte termijn spoedover leg op locatie. Daarom hebben we een brief geschreven aan mr. J. Bemmink, secretaris-generaal van het ministerie van justitie. We zijn nu in afwachting van een reactie.' - Zaterdag 9 november, Domkerk: sonates en liederen van W.A. Mo- zart door Christine Jansen (so praan) en Jan Jansen (orgel en pia no). Het concert begint om 15:30 uur. Toegang vrij. De Koninklijke Luchtmacht heeft besloten om de 27 Bolkow-heli- kopters tijdelijk aan de grond te houden. Bij een periodieke inspec tie van één van de toestellen stel de men scheurtjes vast in de dra gende constructie van de romp. Dit was aanleiding om alle in ge bruik zijnde heli's te controleren. Technici hebben vastgesteld dat in alle helikopters scheurtjes voorko men. Volgens Defensie kunnen enkele helikopters op vrij eenvou dige wijze worden gerepareerd, zodat die weer snel inzetbaar zijn. Het herstel van de overige helikop ters vergt ingrijpender maatregelen en zal naar verwachting enkele weken gaan duren. Dit type heli-' kopter wordt ingezet voor waarne- mings- en transportvluchten. Om dat de heli's over nachtzichtappa- ratuur beschikken is het ook mo gelijk om in het donker operaties uit te voeren. RVS L R auto inruilt voor een PT Cruisef Jiser 2.2 L Diesel kiest. Heeft u': uik van voor u klaar. een aantrekkelijk lease- 34 34 24. 9.30 -17.00 uur. Zo'n veertig chauffeurs van de pniorenbus in Soest hebben un kennis van de verkeersre- ;els opgefrist bij Rij-instruc- [eursopleiding Jongepier in j>esterberg. Ze kregen eerst nstructie van Simon Jonge- jier, waarna een test volgde, jlle deelnemers legden deze Bet goed gevolg af, zodat ie- ereen het certificaat behaal- e. SLgepier neemt al een jaar of vijf een soort examen af voor mensen die op de seniorenbus gaan rijden. OTaarnaast moet iedereen van 70 jaar en ouder elk jaar een proef ;ggen. Vroeger nam een exami- itor van het Centraal Bureau Rij- trdigheid deze af, maar toen hij lee stopte werd Jongepier bena ard met het verzoek zijn taak qyer te nemen. Hij stemde daarin Hij heeft daar geen moment jijt van gehad: 'Het is leuk om te doen, de mensen zijn erg enthou- De eerste sessie werd nog iouden in het oude pand aan de üngsweg (waar voordien Fox- iro was gevestigd), later verhuis de het opleidingsinstituut naar de Stemerdingweg in Soesterberg. De bijeenkomsten voor de chauf feurs van de seniorenbus in Soest Betreft in hoofdzaak de bijscholing P voorraad 2002-modellen. Chrysler PT Cruise; V3JÏ de theorie, nodig door de re- 1 Gem- verbr.: 6,9-9,81/100 km (14,2-10,2 ki# gelmatig veranderende ontwikke lingen op het gebied van de ver- "■.rsregelgeving. Die eerste sessies aren voor de deelnemers zo tardevol doordat zij van de feest actuele stand van zaken op (lé hoogte waren, dat het verzoek am om dit vaker te doen. Jfongepier: 'daar heb ik vanzelf- prekend direct 'ja' op gezegd. Ik rond het positief als mensen iets 'illen opsteken en de verkeersre gels willen bijhouden. Er waren zoveel aanmeldingen dat er twee avonden nodig waren om iedere elangstellenden de gelegenheid te geven mee te doen. Zo'n veertig mensen, chauffeurs en een enkele bijrijder, hebben eraan meege daan.' Beide avonden begonnen met een toets. Daarna liep men aan de hand van een aantal actuele voor beelden de regelgeving door. 'Die hebben we zoveel mogelijk op de Soester situatie geprojecteerd,' al dus Jongepier. 'Er kwamen veel vragen over de rotondes, vooral die bij Molenschot. Die spitsten zich toe op de vraag wie het eerst de rotonde mag oprijden: verkeer dat al op de Dalweg rijdt of ver keer dat van rechts komt, vanaf het politiebureau/gemeentehuis en vanaf Molenschot. Ook de roton de bij Braamhage leverde vragen op, bijvoorbeeld met betrekking tot het richting aangeven in ver band met de korte afstand tussen de afslagmogelijkheden.' Ook de 30 km. zóne in de Van Weedestraat kwam uitvoerig ter sprake. Men vroeg zich af of dit wel juist is. Het is immers zo dat een weg in een 30 km. zone in principe geen voorrangswegkrui- singen mag hebben en ook geen verkeerslichten. Er kwamen, kort om, veel vragen uit de groep over situaties die vrijwel dagelijks in het verkeer voorkomen., wat daarvoor de beste oplossing is en wat wel en niet mag. Het waren voor de deel nemers leerzame avonden, die ze ker een vervolg krijgen. Er rijden inmiddels twee senioren bussen in Soest. Ze zijn van 9:00 tot 17:00 uur op straat. Voor het laten rijden van de bussen kan de SWOS een beroep doen op 55 vrij willigers, zowel chauffeurs als bij rijders (voor het begeleiden van de passagiers) en telefonistes. Zij doen hun werk in wisselende dien sten. Het 'werkterrein' van de bus sen is de gemeente Soest, dus in clusief Soesterberg. De bussen zijn op afroep beschikbaar, 88 035- 6019190. Simon Jongepier in Soesterberg aan het woord tijdens de 'opfris- avond verkeersregels' voor chauf feurs en bijrijders van de senioren bus. Foto: Eemland Pers De Haan Beheer BV (metaaltech niek) heeft bij de gemeente een bouwaanvraag ingediend voor het .uitbreiden van het bedrijfspand aan de Amersfoortsestraat 68 B in Soesterberg. Voordat de gemeen te de vergunning kan verlenen is eerst een milieuvergunning nodig. De procedure hiervoor moet eerst zijn afgerond voordat de bouwver gunning kan worden afgegeven. De voorgenomen uitbreiding komt op een gedeelte van het bestaande bedrijfsgebouw, dat daarvoor ge sloopt moet worden. Op dit deel zijn asbestplaten aanwezig. Een gecertificeerd bedrijf zal deze ver wijderen. Dit mag echter niet bij vorst gebeuren, zo bepalen aange scherpte regels. Het zou dus kun nen zijn dat daardoor niet direct gebruik gemaakt kan worden van de bouwvergunning. Overigens hebben Burgemeester en Wethouders de gevraagde sloopvergunning inmiddels ver leend. Hoewel een rommelmarkt al lang niet meer uniek is en ze re gelmatig worden aangekon digd, zijn ze in het verenigings leven bijna niet meer weg te denken. De opbrengst vormt altijd een welkome aanvulling van de financiën. Daardoor is het mogelijk extra evenemen ten te organiseren, die anders te kostbaar zouden zijn. Zo is het ook met de rommel markt in het dienstencentrum van De Drie Eiken, zaterdag 9 novem ber van 10:00 tot 14:00 uur. De verwachte opbrengst wordt mede gebruikt om eind van deze maand het optreden van het Goois Ope rettegezelschap in Soesterberg mogelijk te maken voor alle 55- plussers. Namens de Werkgroep Ontmoe tingscentrum De Drie Eiken zegt Tosca van Bussel, ouderenwerker bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), 'dat we zo veel spullen binnen hebben gekregen, dat we haast wel een markt moe ten organiseren want we kunnen ze niet meer kwijt. Het hele jaar door worden er spullen binnengebracht van mensen die gaan verhuizen, en van mensen die in De Drie Eiken komen wonen of er al wonen. Wij slaan die spullen op totdat we geen ruimte meer hebben. Dat is dan weer het moment om een rommel markt te organiseren.' Dit is alweer het zevende jaar dat deze in De Drie Eiken gehouden wordt. Meestal gebeurt het twee keer per jaar, dit jaar zijn er drie markten. De eerste in het voorjaar, de tweede, extra, kort voor de re novatie van het dienstencentrum, en nu de gebruikelijke najaars- markt. De 'laaampjes' worden be mand door de vrijwilligers van De Drie Eiken. Er is weer een behoorlijk aanbod aan curiosa, serviesgoed, glaswerk, boeken en kleding. Ook zijn er kleine elektriciteitsspulletjes, 'van computers tot oude radio's'. Kort om, er is volgens mevrouw Van Bussel voor elk wat wils. Ze ver wacht dan ook, net als voorgaan de keren, een grote belangstelling. 'Zeker 's ochtends, want dan ko men de mensen om te kijken of ze hun slag kunnen slaan. Dan is het als het open gaat altijd wel een beetje trekken en duwen om bin nen te komen. Na twaalf uur wordt het weer wat rustiger.' Om tien uur staan de vrijwilligers in de start blokken om zoveel mogelijk spul letjes aan de man te brengen, want de opbrengst komt ten goede aan de activiteiten van het ontmoe tingscentrum, dus van alle 55-plus sers in Soesterberg. COURANT WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 9 november zondag 10 november Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 communieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 prs. Joke Litjens en Ben Verberne; eucharistieviering; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. J. Schut-Klunder; avondmaal World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Apotheek Planetenbaan, Planetenbaan 3, Bilthoven, ©030- 2281415. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampwég 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesdng De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 352391. Grof vuil, 035-6093666. Klachten bezorging Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachten nummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat num mer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Cou rant op donderdag nabe zorgd. Kinder- en jongerentelefoon 0800 - 0432 Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden alleen zijn ruzie verslaving Nog één keer staat de markan te Aviodome-koepel op de na tionale luchthaven Schiphol letterlijk bol van de meest uit eenlopende luchtvaartitems. Op zaterdag 9 en zondag 10 november zijn ze op de Natio nale Luchtvaartbeurs in het Aviodome allemaal te vinden, van foto's en dia's, van boeken en modellen tot heuse straal motoren! Tijdens de beurs zullen op zater dagmiddag de Nationale Vliegtuig Herkenning Kampioenschappen plaatsvinden. Voor de beste 'spot ter' van Nederland valt er een bal lonvaart te winnen. Onder de vaste bezoekers van de Luchtvaartbeurs uit Soesterberg is ook Rob Hees terbeek. Hij is op zoek naar zeld zame foto's en dia's van de US Navy en boeken over Jachtvliegtui gen. 'Je kunt het zo gek niet be denken, als het met luchtvaart te maken heeft, is de kans groot dat het in het Aviodome te zien en te koop zal zijn', zegt Heesterbeek. Tbssen de historische vliegtuigen in het Aviodome staan meer dan 125 stands met de meest uiteenlo pende voorwerpen die iets met de luchtvaart te maken hebben.Voor verzamelaars is het luchtvaarteve nement een waar walhalla, waar kan worden gekeken, gekocht en geruild. Op zaterdagmiddag zullen de allerbeste vliegtuigkenners op de Nationale Herkenning Kam pioenschappen hun krachten met elkaar meten. Aan de hand van dia's met daarop vaak niet meer dan enkele moeilijk te onderschei den details, dienen de deelnemers zoveel mogelijk vliegtuigen te her kennen. Het Aviodome is op beide dagen geopend van 10:00 tot 17:00 uur. De parkeerplaats P15 bevindt zich achter het Aviodome. Vanaf het NS-station bedraagt de loopaf stand ongeveer 15 minuten. Soester Courant overal thuis is Soest en Soesterberg Ook dit jaar komt de Sint met zijn Pieten als vanouds weer naar Nederland. Op zaterdag 16 november om 14:00 uur bezoekt de Sint Soesterberg. Zoals altijd staat hem en zijn Pieten een warm onthaal te wachten. Om de intocht op een veilige en prettige manier te laten verlopen zorgen politie en EHBO voor de begeleiding. Na de intocht gaat de Sint naar de sportzaal van het Dorpshuis waar de kinderen van 4 tot en met 8 jaar en hun ouders hem verwelkomen. De Sint heeft de hulp van de kinderen nodig, want er moet het een en ander opgespoord worden. Samen met de Pieten kunnen de jeug dige bezoekers voor de oplos singen zorgen. Er is plaats voor maximaal 200 kinderen. Bij het opsporingswerk zijn ook sup porters nodig die de kinderen en Pieten toejuichen en hen aansporen om in korte tijd hun taak te volbrengen. Dat het ook dit jaar weer mo gelijk is de Sint en zijn Pieten in Soesterberg feestelijk in te ha len, is te danken aan de inzet van het Bijzondere Activiteiten Comité Soesterberg, de Stich ting Balans en de sponsering door winkeliers en bedrijven uit Soesterberg. Na de aankomst van de Sint maakt hij met zijn gevolg een rondrit door het dorp. Deze start om 14:00 uur. De route is: Dorpsplein, Van Angerenstraat, Prof. Lorentzlaan, Rademaker straat, Kampweg, Moerbessen- berg, Generaal Winkelman- straat, Van Maarenplein, Spoor straat, Generaal Winkelman straat, Buys Ballotlaan, Prof. Lorentzlaan, Van Angerenstraat en Dorpsplein. Militairen van de Luchtmobie le Brigade en de Tactische He likoptergroep (THG, Soester berg en Gilze Rijen) hebben in het noordwesten van Gronin gen een grootscheepse oefe ning gehouden. De oefertloca- tie was het speciaal voor zulke gelegenheden gebouwde mili taire oefendorp Marnehuizen. Doel was het testen van de pa rate kennis van de deelnemers. Precies volgens planning kwamen vanuit het noorden vier Chinooks en vier Cougars aanvliegen om de bemanning en de lading (onder meer voertuigen) te droppen. De militairen trokken vervolgens in snel tempo naar de plek in het bos ter ondersteuning van de collega's die al eerder waren aangekomen. De Apaches, ook wel de vliegen de tank genoemd, bleven de ope ratie vanuit de lucht ondersteunen. Toen de militairen in het dorp Marnehuizen waren aangekomen, moesten eerst de woningen wor den ontruimd. De militairen kre gen te maken met burgers die niet wilden meewerken aan de ontrui ming van hun woning. Dit leidde over en weer tot geschreeuw en tot hard ingrijpen, waarbij met losse flodders werd geschoten. Hoogte punt van de oefening was de ge combineerde aanval op Marnehui zen, waarbij het gemeentehuis niet werd ontzien. Enkele 'gewonden' kregen ter plaatse eerste hulp voor dat ze naar het veldhospitaal wer den gebracht. Dit is zo ingericht dat er indien nodig kleine opera ties kunnen worden verricht. Overste Frits van Doorn van de Luchtmobiele Brigade legt uit dat vooral het elkaar voortdurend in formeren tijdens de oefening be langrijk is. De militairen gaan na melijk helemaal op in hun rol. Ze zijn dan zo geconcentreerd bezig met de oefening, dat ze niet altijd in de gaten hebben wat er om hen heen gebeurt. Tijdens de oefening worden video-opnamen gemaakt. Deze worden gebruikt bij de nabe spreking, zodat de deelnemers kunnen zien wat er goed en wat er fout is gegaan. Aan de oefening werd deelgeno men door 11 Luchtmobiele Briga de van de Koninklijke Landmacht en de Tactische Helikoptergroep van de Koninklijke Luchtmacht. Dit samenwerkingsverband wordt ook wel de 11 Air Manoeuvre Bri gade genoemd. In oktober 2003 moet volgens brigade-generaal Peter van Uhm, commandant van de Luchtmobiele Brigade, de zo geheten gereedheidsstatus zijn be reikt. Dit houdt in dat vanaf dat moment de militairen waar ook ter wereld kunnen worden ingezet. Voorlopig is de eenheid echter nog niet op volle sterkte. Van Uhm heeft tijdens de oefening al een aantal punten geconstateerd die moeten worden verbeterd. Zo zijn tijdens de operatie-Mamehui zen naar zijn oordeel de verbin dingsmiddelen niet goed ingezet. Overigens zijn de oefendoelstellin gen voor het grootste deel wel ge haald. Bij het werken naar de vol ledige operationele status hoort ook het vliegen bij nacht. Door het slechte weer moeten deze oefenin gen nog wel eens worden afgebla zen. Volgens kolonel Ron Hagemeijer is de samenwerking tussen land macht en luchtmacht uniek te noe men. In april 2003 zal de oefening in Polen worden gehouden. Dan zal blijken of uit de voorgaande evaluaties winst is behaald. Een Chinook dropt rollend ma teriaal op het oefenterrein Marne huizen. Een 'gewonde' bewoner van Marnehuizen krijgt ter plaatse eer ste hulp. Foto: Pol de Soeten.

Soester Courant | 2002 | | pagina 15