'Wat leuk om wereldkampioen te zijn' 'Marathon is vakantie voor mij' SPOED Goede zaken van hockeyteams SEC aan winnende hand in tot tweemaal gestaakt duel Shot krijgt bij Good Luck bevestiging krachtsverschil ISPORT! Sportprogramma I SMVC Fair Play doet naam geen eer aan VO E TB AL-zondag TAFELTENNIS FIETSSPORT Tempo Toer start winterseizoen met veldtoertocht De Soester Courant zoekt met spoed BEZORGERS Mieke van k HOCKEY WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT Marijke Roest plaatst zich ook met Oranje voor Paralympics 2004 ZWEMMEN Bronzen medaille voor Wijnmalen VISSEN Gert van Drie BRIDGE Bridgestrijd al vanaf 13:00 uur PAGINA 1£ ATLETIEK Jaap van den Berg (44) loopt zoveel mogelijk landen af WOENSDAG 6 NOVEMBER Zaalvoetbal 20:55 Firtina'93-Eemnes (Beu kendal) VRIJDAG 8 NOVEMBER Volleybal 21:30 Leos-Stam/SoVoCo (H) (Leusden) ZATERDAG 9 NOVEMBER Badminton 12:30 Selby-Hoevelaken (Willae- rtgebouw) Basketbal 17:00 Red Stars (D)-Argon (Beukendal) 20:45 Niels Stensen-Red Stars (H) (Utrecht) Handbal 20:00 BDC/Breakers-Smeeing/ BDC (H) (Landgraaf) Tafeltennis 14:00 Shot-VTV 3 (Orlandoge- bouw) Voetbal 14:30 WZ'49-Benschop (Eem- weg) 14:30 Loosdrecht-Hees (Loos- drecht) Volleybal 17:00 Stam/SoVoCo (D)-Sudo- sa (De Bunt) ZONDAG 10 NOVEMBER Badminton 13:00 Badso-Iduna 5 (De Bunt) Bridge 13:00 Soester kampioenschap voor paren (Dorpshuis, Soester- berg) Hockey 12:45 Voordaan-MHC Soest (D) 14:30 Ares-MHC Soest (H) Voetbal 14:00 Soest-EDO (Bosstraat- Oost) 14:00 SEC-Amsvorde (Bos straat-West) Waterpolo 19:00 Duinkikkers (H)-Ham 4 (Spleasure Centrum) MAANDAG 11 NOVEMBER Zaalvoetbal 20:55 DVS-SEB (Beukendal) Tot tweemaal toe is de thuis wedstrijd tussen SEC en SMVC Fair Play gestaakt. In de slotfa se van de eerste helft laste scheidsrechter S. Mullenders een extra pauze van vier minu ten in, tien minuten voor het verstrijken van de reguliere speeltijd hield hij het helemaal voor gezien. De gasten deden hun naam geen eer aan, want zij waren beide ke ren verantwoordelijk voor het sta ken van het duel. Er zouden vooral bij voortduring beledigende op merkingen zijn geplaatst aan het adres van Mullenders. Tijdens de eerste onderbreking hield de scheidsrechter twee spelers van SMVC Fair Play een rode kaart voor, terwijl ook een van de bege leiders werd weggestuurd. SEC leidde toen al met 1-0 dank zij een vrije trap van Antek Wojt- kowski. Tegen negen behendige tegenstanders hadden de Soesters het per definitie niet gemakkelij ker. Het duurde even, voordat ze doorhadden hoe ze de gasten moesten opvangen. Toen de orga nisatie weer klopte, werd het vrij snel 2-0. In de 57e minuut benut te Michael van de Broek een we gens 'hands' toegekende straf schop. Omdat de spitsen van SMVC niet strak genoeg werden gedekt, was de tegenstander nog niet uitge schakeld. Met een schot van de punt van het strafschopgebied werd het 2-1 en soms leek het erop alsof de gelijkmaker zou gaan val len. Zover kwam het niet. Invaller Mustafa Kurt (voor Jeffrey van den Hoed) werd gevloerd en uit de vrije trap die daarop volgde, kwam de bal voor de voeten van de in stormende Michael van de Laan: 3-1. Vijf minuten later was voor Mullenders de maat vol en weiger de hij verder te gaan. Met gemengde gevoelens sloot Balthus Burgman de overwinning in de armen. 'Ik ben een klein beetje blij met de overwinning, maar vooral blij dat we niet be trokken zijn geweest bij de beslis singen om te staken.' Wat eigenlijk voor de competi tie al vast stond, is nu helemaal zeker. Good Luck wordt kam pioen, Shot zal tweede worden. De tweede onderlinge confron tatie eindigde zaterdag in 8-2 voor de Bussummers. Shot is al enkele jaren een boven gemiddelde hoofdklasser, maar komt steeds net iets tekort voor de eerste plaats. In deze najaarscom petitie is het verschil met de kop loper echter groter dan ooit. Good Luck, dat ongelukkig degradeerde uit de derde divisie, heeft op dit Met een veldtoertocht trapt Tem po Toer af voor het winterseizoen. Zaterdag 9 november kunnen toer rijders kiezen uit een route van 30 of 45 kilometer. In de bossen van Soest en omgeving zullen linten worden gehangen om het parkoers te markeren. Er kan zaterdag wor den gestart tussen 9:00 en 10:00 uur bij het clubhuis van de toerver- eniging aan de Industrieweg. Deel name kost 3 euro (2 euro voor le den van de NTFU en de KNWU). Het is de eerste van vier ATB veldtoertochten die Tempo Toer in het winterseizoen houdt. Liefheb bers kunnen alvast de volgende data in hun agenda reserveren: 7 december, 11 januari en 22 februa- niveau niets te zoeken. In zes wed strijden stond het nooit meer dan twee punten af. Gingen in september in Soest nog veel partijen over drie games, za terdag waren negen van de tien partijen na twee games afgelopen. Toch had Shot lekker getafelten nist. 'We hebben heerlijk gespeeld, maar ze waren allemaal net iets sterker', zei Hans van Gooi die zelf voor een van de winstpartijen zorgde. Met 21-19 en 24-22 won hij buitengewoon knap van Hans Deijs, de ijzersterke verdediger die daarvoor nog geen partij had ver loren. Met zijn spinballen slaagde Van Gooi erin hem constant onder druk te houden. Het andere punt werd binnenge haald door Marcel Jansen. De Soester had de pech dat hij juist tegen Good Luck in topvorm was. Tegen René Arbon verloor de blokspeler de eerste game met 21 9, maar hij vocht zich letterlijk te rug in de partij. In de derde game kwam Jansen met 20-16 achter, maar een onwaarschijnlijke inhaal race bracht hem toch de zege: 20- 22. Erik Merkus schoot zaterdag steeds net te kort. Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. De christenen van Soi den op 14 november v pen ochteno voor Volgens organbaior - Polderman een gezel eenkomst, zonuer ver| »en: 'Wij willen een t prek aangaan. Geloven in God, wal n uit? Zo luidt het thema - mende koffieochtend. '\V een bewogen lijd. Eet politiek» Wij zijn heel vt geloof en wiilen dat opt anderen:vertellen. - 'erkia iies de keuze voor dit th Tjïlske Lemstra zai oven werp komen spreken. - ster heeft verschillende vrhe boeken geschreven ier 'Wat bezielt aie vrt Daar ben je moeder voo dien geeft ze door het he van voordrachten over pende onderwerpen ge: vrouwen en geloof. Tijdens de Open Ochter voor 150 dames, die v kleine groepen aan tafel: is speciaal voor deze v zen, omdat op die ma persoonlijke aandacht gc worden aan de bezoei dragen de-gastvrouwen waarvan er aan elke ta Zoals Anita Stam: 'E '\unnen aan ons vragen wat er verteld wordt dc Die brengen wij dan pauze over aan de spre FVt fCTs ,'tner. Tekst "H Stem uw televisietoestel af op kanaal 29 en u k schijn lijk tot uw verrass °og met de Tekst TV Soest en Omroep Aiw samenwerking met clks per dag presenteren. V dags 5 uur tot 's nachts morgens van 8 tot 10 ui Tekst TV uitgebreid mi tv-jouraal. waarin elke kale en regionale nieu» wordt gebracht. De Tc het tv journaal, elk oo kwartier, worden coc haald. Tekst TV worc ververst en waar nodig wet actueel nieuws. V informatie vinden Soest kijkt u dan <»p te na 540 voor dc uiikc gramma-mformatie '1- lokale omroep. Deze - na's kunnen door dc V moment worden ::crsa In het programma D haar muziek' ontval Meijer deze weck Konten. Vorige rnw*' ke afscheid gent»inw bij de Stichting ^;D Soest. Bij de nceepnt De Soester Duinen handen van burgen»* de koninklijke 'l Ridder /an Oraitjf var-wezc -aar twinuh de iucdexoovani; 8** Marijke Roest uit Soest keerde vrijdag terug uit Slovenië, waar ze met het Nederlands zitvol- leybalteani de wereldtitel met succes verdedigde. 'Gouden' Marijke schreef in Kamnik, 23 kilometer van de hoofdstad Ljubljana, haar belevenissen en indrukken op papier voor de Soester Courant. Een samen vatting van het verhaal van een wereldkampioene over 'zwar te', 'grijze' en 'witte' speelsters, op weg naar de Paralympics die in 2004 aansluitend op de Olympische Spelen in Athene zullen worden gehouden. Vrijdag 25 oktober Ik heb altijd een vast slaapmaatje, Monique. Dit keer waren er ook kamers voor drie personen en El- vira kwam er bij ons bij. Direct werden onze kamers versierd met oranje ballonnen en slingers. Er zijn verder nog geen andere teams aanwezig, die komen zaterdag aan. Na de training snel douchen, want om 18:00 uur is er een belangrij ke wedstrijd staand volleybal in de sporthal te zien, waar we met z'n allen naar toe gaan. Zaterdag 26 oktober Alle andere landen druppelen bin nen. Om 10:00 uur training in de kleine sportzaal, om 12:00 uur lunch en om 14:00 uur training in de sporthal. Zo kunnen we wen nen aan de vloer en het licht in de hal. De vloer is voor zitvolleybal belangrijk, omdat je heel snel moet kunnen schuiven. Hij mag ook niet te glad zijn, want dan kun je niet goed afeetten met voeten, als je die nog hebt. Zaterdag is ook de keuring door een arts. De spelers met een mini male handicap moeten door een keuringsarts gezien worden. Want op het WK wordt al gespeeld met de regels van de Paralympics. Er moeten minimaal 5 'zwarte' speelster in het veld en je mag met 1 'grijze' spelen. Verder mag er nog maar 1 'grijze' op de bank. Met een duidelijke handicap als ik ben je een zwarte speelsters. Een grijze speelster heeft een minima le handicap, bijvoorbeeld hele slechte knieën, waardoor je niet meer staand kunt volleyballen, al leen zitten daar dus gradaties in. Als je wit wordt gekeurd, mag je niet mee doen. Je handicap is dan te minimaal. We waren met 12 speelsters van wie er een als wit wordt bestempeld. Dat is hard, ze moest dus op de tribune plaatsne men. Om 18:00 uur afgesproken om met het team en begeleiding bij een pizzeria te gaan eten. De slechtste lopers werden gebracht met de auto. Bij de pizzeria aange komen, bleek deze te zijn gesloten. Snel naar de anderen toe, die te voet of per rolstoel zouden komen. Na veel gepraat op straat over waar nu naar toe, kwamen we dan eindelijk bij een andere pizzeria terecht. Alleen deze pizzeria was nie1! berekend op zo'n grote groep. Dus voor we eindelijk allemaal te eten hadden, waren de eerste al lang klaar. Zondag 27 oktober We hadden gelukkig een uur lan ger om te slapen. De bondscoach Joze Banfi is terug op de plek waar hij is opgegroeid en als we met z'n allen op straat lopen, komt er al tijd wel iemand naar hem toe die hem herkent. Het is een emotione le? tijd voor hem. Tijdens de trai ning zijn we erg onder de indruk geraakt van China. Ze spelen mooi technisch volleybal. Dit is onze eerste tegenstander, we zullen flink aan de bak moeten. Tot 15:30 uur hebben we tijd voor ons zelf, maar we moeten wel rusten, zegt de coach. We mogen niet uren gaan winkelen en niet teveel in de zon gaan hangen. 16.00 uur: de openingsceremonie. Veel publiek op de tribune, achter de Nederlandse vlag lopen we de sporthal binnen en we worden toe gejuicht. De kriebels in de buik komen. Na veel toespraken en een Sloveense dansgroep wordt de zaal gereed gemaakt voor de openings wedstrijden. Voor het eerst zie ik Iran spelen met hoofddoekjes om, shirts met lange mouwen en daar over een hes met nummer. De be nen zijn bedekt door lange broe ken. Heel bijzonder om te zien. Na elk punt springen ze op en maken ze een vreugdedansje. Ze maken veel geluid. 19:00 uur Nederland-China. Het was een gelijkopgaande strijd. Ik heb me behoorlijk druk zitten ma ken op de bank en samen met El- vira helaas geen speelminuten ge kregen. Maar ja, de eerste punten zijn in de tas, uitslag 3-0. Maandag 28 oktober 8:30 uur teambespreking; 9:00 uur in de sporthal naar een wedstrijd gekeken; een uur voor de wed strijd moeten we altijd in de sport hal zijn en een half uur voor de wedstrijd moet je klaar zijn om in te spelen. 11:00 uur: wedstrijd te gen Litouwen. In de tweede set mocht ik erin bij de stand 14-6 en ik heb de set uit mogen spelen. Heerlijk. Het is zo zwaar om in te vallen, als je erin komt, moet je je gelijk bewijzen. Dat lukt helaas niet altijd. Maar nu gaat het me goed af. Uitslag 3-0. Om 16:30 uur teambespreking in de huiskamer. Daarna naar de sporthal en om 18:00 uur de wed strijd tegen Slovenië. De hele sporthal zit vol met publiek, voor 90 procent Slovenen. Er is veel herrie en het wordt geen gemakke lijk wedstrijd. Elvira en ik krij'gen helaas geen speelminuten. Er staat veel op het spel. We hebben van tevoren ook afgesproken, dat eigen belang niet meer telt en dat we maar 1 doel hebben: lc worden en naar de Paralympics gaan. Maar toch is het niet leuk om niet te spe len. Even naar huis gebeld. Dinsdag 29 oktober Vandaag is er een speelster jarig uit het team. Om 11:00 uur tegen Iran. Elvira en ik worden in de sporthal geïnterviewd door de plaatselijke krant en er wordt een foto gemaakt. De eerste set tegen Iran ging nog wel goed, maar toen zakten we behoorlijk in en speel den net zo slordig volleybal als Iran. De stemming werd er ook niet beter op. Na de wedstrijd (met 3-0 gewonnen) zat iedereen te kij ken alsof we de finale hadden ver loren. Het Nederlandse publiek, dat altijd erg enthousiast is, komt ons feliciteren. Het was in slaap gevallen op de tribune. We zaten met een behoorlijke kater. Natuur lijk hadden we nu eerst een team bespreking in de huiskamer. Er werden wat frustraties opgelost en iedereen ging rusten. Óm 17:00 uur moesten we weer in de sport hal aanwezig zijn, want om 18:00 uur hadden we de halve finale te gen China. Vanaf onze kamer is het ongeveer 10 minuten lopen naar de sporthal. Het hele toernooi is Piere Mathieu (oud bondscoach en nu afgevaardigde van het NOC*NSF) bij onze wedstrijden. Hij geeft ons een compliment over ons volleybal, over hoe we eruit zien en hoe we functioneren als team. We hebben een bondscoach en een assistent bondscoach. Een sportmasseur en een manager en iedereen is erg gedisciplineerd. Ie dereen heeft zo z'n eigen voorbe reiding, maar een half uur voor de wedstrijd draaien we een vast pro gramma af. 'Inschuiven' om warm te worden en daarna gezamenlijk spieren rekken. Inspelen met de bal gebeurt met z'n tweeën. Het grappige is dat bij vrijwel iedereen het slaapmaatje ook het inspeel- maatje is. Om 18:00 uur tegen China. De slechte wedstrijd tegen Iran was waarschijnlijk nodig om iedereen weer scherp te krijgen, want de meiden spelen de sterren van de hemel. China brengt veel ballen terug, maar Nederland wint met goed volleybal: 3-0. Ik ervaar het als erg zwaar om je elke wedstrijd weer op te peppen en je concentratie te vinden. De hele voorbereiding doe je mee en dan begin je aan de kant. Maar je moet erbij blijven, want je kan elk moment gewisseld worden. Er is een wedstrijd geweest, ik weet niet meer welke, waarin ik ongeveer met elk nummerbordje in m'n hand heb gezeten om gewisseld te worden en dan kom je er uiteinde lijk toch niet in. Iedereen is blij na de wedstrijd en het publiek komt weer de tribune af om ons te feli citeren, maar ik heb geen voldaan gevoel. Gelukkig ben ik niet de enige. Het is topsport en er kun nen er maar 6 spelen, maar toch. Na de wedstrijd diner en teambe spreking in de huiskamer. Een van de speelsters heeft door de kok een grote taart laten maken voor de jarige en de sfeer zit er goed in die avond. De avond voor dé fina le.» Woensdag 30 oktober Om 8:30 uur ontbijt; 9:00 uur teambespreking in de huiskamer. De hele ochtend verder vrij, maar we moeten ons bezig houden met de voorbereiding op de finale. Omdat het donderdag een feest dag is in Slovenië willen de mees te even naar de grote supermarkt om nog wat te kopen voor thuis. We mogen 1 uur maximaal weg blijven. We worden gebracht en gehaald met busjes, dit om te voor komen dat iedereen te vermoeid raakt en te lang weg blijft. Na zeven wedstrijden staat MHC Soest op de derde plaats die het moet delen met Bully en Graspieper. De achterstand op Deventer (5 punten) en Amersfoort (8) is flink, maar niettemin doet de promoven dus het goed in de tweede klas se. Zevenaar kwam er in Soest niet aan te pas: 2-0. Het moeilijkst voor de Soesters was om de bal in het doel te slaan, zelf kwam ze niet of nauwelijks in gevaar. Soest was duidelijk de be tere, maar creëerde weinig kansen. Foto: Foto Bell MHC Soest belaagt het doel van Zevenaar. De ploeg scoorde alleen uit twee strafpushes. Bij twee grote mogelijkheden koos Zevenaar voor de onreglementai re weg, zodat in beide gevallen een strafpush werd toegekend. Wouter van Rensen was onberispelijk in de 23° en 45e minuut. De tien straf- corners die de withemden kregen, waren niet aan hen besteed. Eenmaal op achterstand probeer den de gasten wel meer druk te zetten. Het leidde er ook toe dat Soest iets meer op eigen helft werd teruggedrongen, maar in de cirkel kwam Zevenaar niet tot serieuze doelpogingen. 'Warm of koud wer den we er niet van'. Dames Een belangrijke zege boekten de dames ten koste van Nieuwegein. In het duel ging het er een beetje om wie aan de onder- of de boven kant van de middenmoot zou be landen. Het zag er geen moment naar uit dat Soest in de problemen zou komen. 'Nieuwegein kreeg geen kansen, wij wel veel, maar gingen er slordig mee om. Positief was wel dat de structuur in het spel een stijgende lijn blijft verto nen', oordeelde Aijan Weijburg. De trainer kon in het begin van de tweede helft opgelucht ademhalen, toen Chris Marije Sudmeijer een velddoelpunt maakte, iets wat ze ruim tien minuten later herhaalde. Mariese Tiel bepaalde tien minu ten voor tijd de eindstand op 3-0. 'Het was een volwassen overwin ning. We hebben nog wel eens moeite gehad een wedstrijd uit te spelen, maar hebben dat nu goed gedaan', aldus Weijburg. Zijn ploeg staat nu vijfde en lijkt uit de zorgen, maar doordat alles nogal dicht op elkaar staat, is het zaak dat Soest zondag ook van het be zoekende Leusden wint. Mattijs Wijnmalen is met een bronzen medaille teruggekeerd van de Nederlandse zwemkampioen- schappen. De 15-jarige Soester won de plak met de estafetteploeg van AZ&PC. In Dordrecht hield de jeugdige zwemmer zich goed staande tussen het geweld van de grote mannen, onder wie niemand minder dan Olympisch kampioen VdH. Met een splittijd van 51.1 kan Wijnmalen in dubbel opzicht terugkijken op een geslaagd NK. Aan de Vecht heeft Gert van Drie de tweede viswedstrijd op zijn naam geschreven. Hij won met groot verschil. Zijn buit bedroeg 16.29 meter vis, terwijl Rinus Brons (tweede) bleef steken op 12.61 meter. A. Dekker werd der de met 12.22 meter. De vis hapte gretig toe, want elf van de 28 deelnemers vingen meer dan tien meter. Het mooie weer leverde de hengelaars van de Snoekbaars in totaal 1208 stuks vis op. Van Drie was het drukst met het binnenhalen van zijn vangsten. Hij sloeg 86 keer een geldige vis aan de haak. Het bridgekampioenschap van Soest voor paren op zondag 10 november begint reeds om 13:00 uur en niet om 13:30 uur, zoals eerder was vermeld. Plaats van handeling is dorpshuis De Burg stede aan het Dorpsplein in Soesterberg. Van de vijf bridge clubs in Soest en Soesterberg kun nen in totaal 60 paren meedoen aan de lokale bridgestrijd, waarin het Soesterbergse echtpaar Van Dijk titelverdediger is. De organi satie is dit jaar in handen van bridgeclub Soesterberg. Om 12:00 uur lunch. We mogen niet bij de andere wedstrijden gaan kijken omdat we dan te lang in de sporthal zijn. Om 15:00 uur in de sporthal om 16:00 uur de finale tegen Slovenië. We hebben nog een extra tegenstander: het pu bliek. Bij elke serveerbeurt joelt en fluit het publiek tegen ons. De eer ste set wordt door ons gewonnen met 25-19. De tweede set gaat erg gelijk op, het is zenuwslopend om te zien en opeens zegt de coach dat ik moet wisselen. Ik begin op een positie aan het net. Omdat ik groot ben, kan ik goed blokken. Het ver dedigen, vooral onderhands gaat me nog niet goed af. Oké daar ga ik dan en het gaat goed, ik geef ook nog een prachtige set-up, waaruit onze aanvalster kan sco ren. Heerlijk!! Ik krijg veel compli menten. Uiteindelijk kom ik dan op de serveer positie. le bal, de verdediging van Slovenië red het niet, gelijk een punt. Volgende bal, die komt helaas wel terug bij ons, maar ik doe het goed. Daarna volgt weer de wissel en ik moet eruit. Zo heb ik toch mee kunnen doen in de finale en het ging goed. Iedereen tevreden en blij. De twee de set winnen we maar net met 26-24. De derde set komen we zelfs een tijd achter te staan en ik bereid me al voor op een vierde set. Maar toch komen we nog langszij en het wordt 25-25. De spanning is te snijden en de hele sporthal staat op z'n kop. De laat ste twee punten zijn voor ons: 27- 25. En we zijn wereldkampioen en we hebben ons geplaatst voor Athene. Nu is het zover en ieder een rolt over elkaar heen en vliegt elkaar in armen. Iedereen huilt en lacht van vreugde. Zo mooi. We worden door iedereen gefeliciteerd ook al de Europese titel veroverde, plaatste zich teven voor de Paralympics van 2004 in Athene. Uiteraan hoopt de Soesterse, die onder meer in de finale inviel,' daar bij te zijn. en we ontvangen bloemen en pre4 sentjes. Tot in de late uurtjes heb4 ben we feestgevierd. Donderdag 31 oktober Nationale feestdag in Slovenië] Alles is gesloten, vandaar dat wej die dag ook niet terug konden naai Nederland. Met twee busjes naai Bied en Ljubljana geweest. Kofferd ingepakt en 's avonds nog wat] feest gevierd op de kamers. Del wekker staat op 4:30 uur. Om 5:10 uur moeten we buiten klaai staan en komt de bus ons ophalen. Het zit erop. Om 9:15 uur landen] we op Schiphol. Een grote groep] familie en vrienden staan ons op téj wachten, ook het NOC*NSF is er) met bloemen voor iedereen. Als ik] de straat in rij, zie ik dat mijn huis is versierd met vlaggen en ballong nen. Wat leuk om wereldkampioen] te zijn. Marijke Roest Speelsters en begeleiders van het Nederlands zitvol- leybalteam dat vorige week in het Sloveense Kamnik wereldkampioen werd. Marijke Roest uit Soest zit in de middelste rij, tweede van links. Oranje, dat in de zomer New York (1992) is nog steeds de mooiste, Cyprus (2000) de vervelendste en Wenen (1983) de snelste voor Jaap van den Berg. En daarmee zijn meteen drie van de 24 landen aange kaart, waar de 44-jarige Soes ter een marathon liep. Monaco staat zondag 17 november als 25e staat op de agenda. Elk jaar twee landenmarathons, alleen in Europa kan Van den Berg nog vijfjaar vooruit. Volgend jaar zet hij koers naar Liechten stein, voor een tocht door de Al pen, en San Marino, in een later stadium volgen onder meer Est land, Slovenië, Finland en Slowa kije. 'En daarna weer naar andere continenten, maar het kan ook zijn dat we over twee of drie jaar al verder weg gaan', zegt de Soester voor wie de marathon tevens rust betekent. In Monaco toevallig niet, maar normaliter plakt hij er met zijn partner Mea Kriek (die dan soms en passant een halve marathon af legt) meteen een of twee weken vakantie aan vast. Na 42.195 me ter rennen gaat hij dan vooral wan delen, met zijn notitieboekje en pen op zak en gewapend met een verrekijker. 'Ik ben gek op vogels en vlinders, verricht tellingen en geef de cijfers door, dat doe ik hier ook. Ik train meestal op het Jaag pad, langs de Eem.' Natuur Ook tijdens de marathon probeert de materiaalbeheerder van de Ne derlandse Christelijke Sport Unie zoveel mogelijk van de natuur te genieten. Dat was vroeger wel an ders. In 1980 stapte hij van voet bal over op atletiek en niet lang daarna liep hij vooraan in de op mars van de triathlon. Een natio nale bronzen plak hield hij over aan de periode dat hij tienmaal in de week trainde en in Oostenrijk ooit 2.33 klokte op de marathon. Een scherper persoonlijk record zit er niet meer in. In het vorstendom krijgt hij gezel schap van Hans Kleinekoort die op weg is naar zijn honderdste mara thon. 'Hij is over de 60 en loopt vijf marathons per jaar, heeft een berengoede conditie en altijd goed gehumeurd. Hans is mijn voor beeld, ik hoop ook nog een jaar of twintig hiermee door te kunnen gaan', zegt Van den Berg die in zijn logboek 80 duizend kilometers heeft geregistreerd. In de aanloop naar zijn 25° landen- marathon (in totaal liep hij er 44) zal de Soester volgende week wat vaker naar de spaghetti grijpen om zoveel mogelijk koolhydraten in zijn lichaam te kunnen opslaan. Maar deze week kan er nog best een karbonaadje of een speklapje in, een patatje desnoods. 'En een biertje sla ik ook niet over.' Om binnen drie uur de finish te bereiken, zou hij wekelijks tenmin ste vijf keer zijn sportschoenen moeten aantrekken. 'Vijftien jaar lang heb ik aan wedstrijdsport ge daan, met heel veel plezier. Maar dat kost veel tijd en dat heb ik nu afgesloten. Drie keer trainen is voor mij genoeg. Tijden zijn niet meer belangrijk voor me, ik neem niet eens een horloge mee. Ik kijk onderweg op de vaste punten wel op de klokken en dat weet ik op welk schema ik zit.' 'Het liefst loop ik natuurmara- thons. Watervallen, rotsen, onver harde paden, dat vind ik mooi. Wat dat betreft was Cyprus, on danks een goede organisatie, niet zo leuk. Daar liep je tussen de vrachtwagens, de auto's en brom mers in de uitlaatgassen, terwijl ze er prachtige natuurgebieden heb ben.' Niet zo lang geleden draafde de Pijnenburger over het parkoers van China, maar de New York Mara thon van tien jaar geleden is nog steeds het hoogtepunt van zijn tournee in landenmarathons. 'Het was de meest indrukwekkende. Het hele parkoers, de entourage, de mensen langs de kant, gewel dig. Dat ik er ook nog een leuke tijd liep (2.37 - red.) telt niet eens mee. Nee, ik ben er niet meer te ruggeweest. De herinneringen aan New York zijn schitterend en dat wil ik zo houden.' Foto: Herman van Dam V Jaagpad langs de Eem is vast tussenstation voor Jaap van den Berg tijdens zijn tour door Europa en enkele andere landen. Na vrijwel elke marathon trekt hij er met ver rekijker en notitieblokje op uit om vogels en vlinders te tellen. Entourage Van den Berg keek zijn ogen uit bij de Noorse fjorden, de IJslandse geisers, de groene Ierse heuvels, rende in Griekenland, Spanje, Rusland en vele andere landen. Op zijn manier blijft Van den Berg grensoverschrijdend bezig. Overal waar hij komt, redt hij zich met de Engelse taal. Dan weer loopt hij over de Kettingbrug in Boedapest of de Tower Bridge in London, dan weer langs het Öresund of de Middellandse Zee. In Monaco (met Airmiles zaterdag heen en maandag terug) zet hij zondag de zeventiende zijn voeten af op het Formule 1 circuit en loopt hij via Frankrijk naar Italië waar het keer punt is. 'Een leuke sightseeing', noemt hij het.

Soester Courant | 2002 | | pagina 18