Dyslexie is een gave volgens Davis Verbouwingen Meander Baarn Tieners internetten bij X-Change Dialoog' over uitbreiding van NJHC duurt nog wel even voort Spleasure Centrum grotendeels rookvrij Veilige haven voor vogels aan Eemweg bestaat reeds vijf jaar 7ACTUEELI Soester counselor Edith Kwekel helpt woordblinden Enthousiaste start van Cultuur Platform Soest Verpleeghuis Daelhoven: instappen op open avond -^Q!NA4 WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 5 6 november 2002 Negen maanden lang; zorgverlening gaat gewoon door College wijst bezwaarschrift af Computer probleem? eifpert SCHOEMAKER Lijsttrekker D66 in provincie morgen in Soest Kozle ziet einde van jumelage met Soest ook in Dinsdag 12 november, vanaf 19:30 uur Heuga|Felt Snelheidscontrole ite Soest unicatie 609 34 55 2000@soest.nl 3est.nl ÜURLIJKE VERNIEUWING jurlijke Vernieuwing vergadert op mber 2002 om 19.30 uur in het /an het gemeentehuis, Raadhuis- m deze agenda worden ook de ge van B en W uitgenodigd aan- enda. /er niet op de agenda vermelde ikken en mededelingen van de zage in de leeskamer, ïn planningkalender, ten zijn: 02/8 kunnen afgevoerd worden, jnten inmiddels behandefd zijn in imissie; i commissie Bestuurlijke Vernieu- tober 2002 >or de leden van de deelwerk- rheid van hun rapportage met ver- iscussie verkplan bestuurlijke vernieuwing Jachtewisseling over een gedrags- dsleden, wethouders en de burge- verkplan bestuurlijke vernieuwing iachtewisseling over de kwaliteits- t de burgemeester en het burger bespreking van de offerte: "Elan :ipatie" ops zal aanwezig zijn om de offer- ïten 8 en 9 zullen behandeld wor- tijd het toelaat (in relatie tot agen- apunt 10). ek der vóór de aanvang van de com- ng kunnen sprekers uit het pu- voorzitter der commissie opgeven van vragen of het geven van een en bepaald agendapunt dan wel jrengen van een niet op de agen- lerwerp. leling van de agendapunten geeft sprekers uit het publiek de gele- et op de agenda vermelde onder- bondig hun mening aan de com- te maken. De spreektijd is beperkt er persoon en duurt in totaal niet linuten. De komende negen maanden worden verschillende afdelin gen van het Baarnse ziekenhuis van Meander Medisch Cen trum verspijkerd. Verbouw, ombouw en (her)inrichting zullen aan de orde van de dag zijn. Uiteraard zal worden ge- probeerd de overlast voor de patiënten zoveel mogelijk te beperken. jAls je én zorg biedt én aan het «verbouwen gaat, moet je om het «dagelijks werk heen bouwen. Dat iheeft wel eens complicaties tot ge- volg', zegt woordvoerder Jeroen *Hurkens van Meander. 'We gaan een rommelig jaar tegemoet, maar 5-de patiënt hoeft er eigenlijk niets gvan té merken. Wij kunnen hem blijven helpen en het zal de patiënt niet uitmaken of hij op de tweede 'in plaats van de eerste verdieping ®gt.' Hurkens durft niet helemaal uit te duiten, dat tijdens de bouwperio- wellicht enkele operaties of op- ïamen naar de Amersfoortse loca ties van Meander moeten worden 'erplaatst, maar hij verwacht niet er grote gaten in de productie in Baarn zullen vallen. Nog deze maand gaat de verbouw van de polikliniek en de poliklini sche operatiekamers van start. Daarna komen, gefaseerd, nog tien afdelingen aan de beurt, waaron der neurologie, oogheelkunde, urologie/plastische chirurgie en andere delen van het operatie ka mercomplex. In mei zal het oog heelkundig dagcentrum en de po likliniek in Soest worden omge bouwd. Verhuizingen Daarnaast staan er ook verhuizin gen voor de deur. De locatie Baarn van Meander wordt immers het ziekenhuis voor planbare zorg en hulp die niet complex is. Ook komt er een afdeling geriatrie die nu nog in Amersfoort is gevestigd. Op de locaties St. Elisabeth en de Lichtenberg wordt de zogenoemde acute, hoog-complexe zorg onder gebracht. Eerder al verhuisden de afdeling gynaecologie en de Spoedeisende hulp (SEH) van Baarn naar Amersfoort. De bouwkundige operatie is sa mengevat in een implementatie plan dat nog de status heeft van een concept-plan. Het ligt ter goedkeuring bij de ondernemings raden, de cliëntenraad en de me dische staven, maar de Raad van Bestuur heeft goede hoop dat deze interne betrokkenen hun goedkeu ring zullen geven. Hurkens wijst erop dat het om een feitelijke uit voering gaat van het plan dat in de lijn ligt van het advies van de com missie Kraaijeveld-Wouters, die zich begin dit jaar op verzoek van de toenmalige minister Els Borst ging bemoeien met de fusie van Medisch Centrum Molendael en Ziekenhuis Eemland. Het gevolg daarvan was het Medisch Functie- verdeelplan, waarover volgens Hurkens met de belanghebbende organisaties, zoals gemeenten, pro vincie, zorgverzekeraars en thuis zorg, overeenstemming is bereikt. Omdat er veel geld met de ver bouwingen is gemoeid, moet ook de College Bouw, een overheidsor ganisatie, het licht op groen zetten. Ervan uitgaande dat verder alle vergunningen worden afgegeven, zou in juli volgend jaar de laatste bouwkundige aanpassing kunnen worden afgerond. Voorzitter Jan Kleine van de Raad van Bestuur: 'alle inspanningen zijn erop gericht om vóór de zo mervakantie van 2003 alle verbou wingen en verhuizingen uitgevoerd te hebben. Dan is een evenwichti ge verdeling van de ziekenhuiszorg over onze vier locaties gereali seerd, in lijn met wat dit voorjaar met onze belangrijkste externe be trokkenen is afgesproken.' m '.Ukiii Het internetcafé van tienercentrum X-Change is vrij dag officieel geopend. In buurthuis De Schoof aan de Molenstraat kan iedereen tussen 9:00 en 12:00 uur terecht om te surfen en mailen, 's Middags is het inter netcafé alleen voor tieners bedoeld. Van 13:00 tot 17:00 uur kunnen zij terecht bij X-Change. Ze moe ten zich wel - kosteloos - inschrijven, om een pasje te ontvangen dat toegang geeft tot het café. Voor 50 cent kan je 20 minuten internetten. Daarnaast is het moge lijk wat snoep en drinken te kopen. Hoewel de foto anders doet vermoeden, is het nog 'niet echt druk ge weest', volgens Monica Falck van X-Change. 'We zijn ook nog maar net begonnen. Het moet eerst een beet je bekend worden.Wie meer informatie wil over dit project of de andere activiteiten van het tienercentrum kan contact opnemen via 82 035-6017615. Geïnteres seerden mogen ook altijd even binnenwandelen bij De Schoof. Foto: Herman van Dam nen naar voren worden gebracht de behandeling van het betreffen- De spreektijd is beperkt tot 5 mi- >on/groepering. an de door insprekers gemaakte ij haar beschouwingen betrekken, eerste instantie van het spreek- 3bben gemaakt, hebben het recht an de bespreking in tweede in- rd te voeren indien naar hun oor- e van de commissieleden in eer- artoe aanleiding geeft, n, indien daaraan bij de meerder- nmissie behoefte blijkt te bestaan, agen hun opmerkingen bij de be- iet agendapunt te verduidelijken kapvergunningen 2002 tot en met 31 oktober igen voor een kapvergijnning zijn 18-1 esdoorn 23 - l walnotenboom - 1 ceder tj - 2 berken oniferen aat/Noorderweg - 1 b^uk 1 grove dennen Soest aangevraagde kajWergurv*- De discussie over de nieuw bouw van de Soester jeugdher berg aan de Bosstraat gaat door. Vier omwonenden en vestigingsmanager De Boer zitten nog steeds niet op een lijn. Ook de inspanningen van wethouder Bart Krol van ruim telijke ordening hebben niet mogen baten. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich vorige week gebogen over het bezwaarschrift van de Bosstraatbewoners dat zich tegen de bouwvergunning van de herberg richt. Op advies van wet houder Krol besloot het college dat uitbreiding van de herberg toe gestaan is. Buurtbewoner Beishui- reageert teleurgesteld en noemt die beslissing 'typisch'. De problemen rond de verbouwing duren al enkele jaren. De Neder landse Jeugdherberg Centrale (NJHC) zegt de Soester vestiging te- willen uitbreiden omdat ze ruimte te kort komt. In 2000 is de herberg al een keer verbouwd om in de behoeften van de gasten te voorzien. 'Mensen willen meer pri vacy, dus kleinere slaapzalen en een eigen douche en toilet', legde NJHC-directeur Schilte tijdens de gemeentelijke hoorzitting uit, die vorige maand over het bezwaar schrift gehouden werd. Met de ver bouwing heeft de Soester herberg ruimte ingeleverd. De stichting wil nu graag een nieuwe zaal bouwen, 13 - diverse bomen m in hun belangen te worden ge- entuele vergunning kunnen dit telijk binnen 4 weken na deze be- ar maken bij de afdeling Groen en .'ente Soest, Postbus 2000, 3760 lummer 035-6093643. Binnen A/eken liggen de kapvergunningen et gemeentehuis van Soest, ka- zodat groepen die te gast zijn, be tere voorzieningen hebben. Schil te: 'Op dit moment is het zo dat de eetzaal voor verschillende activitei ten wordt gebruikt: als een groep dia's wil kijken, moet de boel om gebouwd. Dat is allemaal wat be helpen. We willen voor dergelijke activiteiten een aparte zaal bou wen, om onze gasten tegemoet te komen en ons personeel te ontlas ten.' Bruiloftsfeest De vier omwonenden geloven daar helemaal niks van. Zij zijn ervan overtuigd dat in de herberg activi teiten zullen plaatshebben die daar niet horen, zoals bijvoorbeeld brui loftsfeesten. 'Het is in het verleden ook gebeurd', zegt Beishuizen. 'Dat veroorzaakt veel overlast van 's nachts vertrekkende gasten.' Bruiloftsfeesten horen niet in de herberg, vindt ook wethouder Krol. Het NJHC-pand heeft in bestemmingsplan Klein Engendaal 2000 de functie 'maatschappelijke doeleinden' gekregen. In de her berg mogen dus activiteiten geor ganiseerd worden op het gebied van religie, verenigingsleven, re creatie en onderwijs. 'Een brui loftsfeest verhoudt zich daar niet mee', meent de wethouder. Tenzij de gasten blijven slapen. Vestigingsmanager van de Soester NJHC Sven de Boer: 'Wij dienen de basis als mensen in de herberg overnachten. Dus wanneer een pasgetrouwd stel zijn huwelijk hier Service desk onbereikbaar Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 wil komen vieren, samen met vrienden en familie, dan mag dat. Zolang ze maar blijven slapen.' En bruiloftsgasten die toch besluiten thuis te overnachten in plaats van op de herberg, daar kan hij ook weinig aan doen, vindt De Boer. 'Dat is niet onze verantwoordelijk heid.' Krol sluit zich daarbij aan. Zomaar een bruiloftsfeest organiseren kan niet, maar de geschetste situatie past in het bestemmingsplan, vindt hij. 'Het is een fundamenteel ver schil of mensen blijven slapen of niet. Volgens mij gaat het de om wonenden vooral om de geluids overlast die sommige activiteiten met zich meebrengen. Dat is een legitieme zorg en daar mogen ze de gemeente ook op aanspreken. We gaan de herberg strikt contro leren.' Misplaatst lachertje 'Oh, oh, oh, wat doet de gemeen te toch goed haar best', reageert Beishuizen op de controleplannen van de wethouder. Twee keer per jaar zal de gemeente onaangekon digd een kijkje nemen bij de Soes ter NJHC-vestiging. 'Krol maakt zich er zo met een lachertje vanaf, voegt de bewoner toe. Waarop de wethouder uit z'n slof schiet. Hij betreurt de uitspraak van Beishuizen: 'De bewoners hebben het bestemmingsplan dat de verbouwing mogelijk maakt, aangevochten tot de Raad van Sta te. Het is ze niet gelukt: de uitbrei ding mag gewoon. De herberg heeft beloofd zich aan de regels te houden. Ik vind het misplaatst dit een lachertje te noemen.' Met het collegebesluit is de zaak niet afgedaan. De betrokkenen proberen wel nader tot elkaar te komen. Manager De Boer zegt blij te zijn met de uitspraak van het college, maar betreurt het dat 'we onze buren niet hebben kunnen overtuigen dat we alles zullen doen om de overlast te beperken.' Hij hoopt dat alsnog te kunnen doen. Gisteren heeft een gesprek plaats gevonden tussen vestigingsmana ger De Boer, NJHC-directeur Schilte en de vier bewoners. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog onduidelijk of die bijeenkomst iets heeft opgeleverd. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Ninke van Keulen, lijsttrekker van D66 voor de statenverkiezingen van de provincie Utrecht, komt donderdag 7 november naar Soest. In de Brede Bibliotheek aan de Willaertstraat zal zij ingaan op het belang van het provinciaal bestuur voor Soest. Ook zal de actuele lan delijke politiek ter sprake komen tijdens de bijeenkomst die om 20:00 uur begint. In maart volgend jaar zijn de provinciale statenver kiezingen en in januari kan Neder land naar de stembus voor de ze telverdeling van de Tweede Ka mer. De laatste tijd is er voldoen de gebeurd om er spannende ver kiezingen van te maken, menen ze bij D66. De Soester afdeling heeft daarom Ninke van Keulen uitge nodigd. Zij is tevens lid van het hoofdbestuur van D66. Het staat te lezen in een sober en strak raadsbesluit. Het gemeente bestuur van de Poolse stad Ked- zierzyn-Kozle ziet af van verdere pogingen om de jumelage met Soest in ere te herstellen. De sa menwerking als partnergemeente was na tien jaar door Soest reeds in 1999 stopgezet. Het liefst had Kozle de officiële banden met onze gemeente aangehouden. De stad troostte zich moeite, de ver bintenis met nog eens vijf jaar te verlengen, maar Soest bleef op het standpunt staan, dat het geen zin meer heeft. Volgens Soest is het verder aan het particulier initiatief om acties op te zetten of contac ten aan te knopen. Per initiatief kan dan eventueel worden beke ken of en in welke mate er onder steuning vanuit de gemeente kan plaatsvinden. De laatste tijd zijn er - zover bekend - geen publieke acties meer geweest vanuit onze gemeente richting Kozle. Boom, bus, boek. Roep zo'n woord en de meeste mensen zien meteen een plaatje en de bijbehorende letters voor zich. Dat geldt niet voor dyslectici, want zij denken alléén in beel den. Op die gedachte is de zo genaamde Davis-methode ge baseerd, waar ook de Soester counselor Edith Kwekel-Göldi gebruik van maakt in haar huispraktijk voor woordblin den. Dyslectici zijn creatief, hebben een fotografisch geheugen en denken visueel. Zo luidt de stelling van Ronald Davis, die de naar hem vernoemde counseling ontwikkel de. 'Hij is zelf woordblind', vertelt de Soester therapeute. Uit eigen noodzaak ontwikkelde de Ameri kaanse Davis de counseling. Tot zijn 38c kon hij amper lezen en schrijven. Toch is het hem gelukt een ingenieursopleiding te vol tooien en een succesvolle zaken man te worden. De technicus ex perimenteerde en oefende met zijn dyslexie, waaruit de counseling ontstond. 'Maar hij pretendeert niet mensen van hun woordblind heid af te kunnen helpen', bena drukt Edith. 'De methode geeft dyslectici alleen gereedschap om beter met hun 'handicap' om te gaan.' De Soesterse maakte voor het eerst kennis met Davis-counseling via een tijdschriftartikel. 'Dat dyslexie-verhaal was zo herken baar. Alsof het over mijn eigen kind ging.' Haar zoon zat op dat moment in groep 7. Edith had hem in de jaren daarvoor zien ver anderen van een levendige, nieuwsgierige kleuter in een stille, introverte en onzekere jongen. 'Maar er was nooit de diagnose dyslexie gesteld. Terwijl dat dus precies zijn probleem is.' Haar zoon ging op intakegesprek bij een Davis-counselor en volgde de één week durende therapie. 'Dat was echt heel bijzonder: hij voelde zich goed daar, het ging beter met hem.' Om hem zelf ook verder te kunnen helpen, verdiepte Edith zich in de ideeën van Davis. Hoe meer ze las, des te leuker ging ze het vinden. Ze volgde de officiële opleiding tot counselor en inmid dels helpt ze alweer anderhalfjaar woordblinden met deze methode. Dyslexie gedefinieerd Voor woordblindheid bestaat geen precieze definitie. De SIRE-cam- pagne, waarmee vorig jaar 'even aandacht voor dyslexie' werd ge vraagd, omschrijft de leerstoornis in twee delen. 'Lexie' is Grieks voor 'woord' en 'dys' betekent 'verstoord functioneren'. De SIRE-website spreekt van 'dyslexi- eën', omdat woordblindheid in vele gradaties voorkomt. 'Het is te vergelijken met baby's en peuters', verklaart Edith. 'Die den ken alleen in beelden, omdat ze geen letters kennen.' Tussen het derde en vijfde levensjaar veran dert iedereen in een zogenaamde woorddenker. Zeg tegen een wil lekeurige persoon bijvoorbeeld 'olifant': de meeste mensen zien het grote beest met de slurf voor zich én de bijbehorende letters. Behalve dyslectici, meent Davis. In een bomvolle commissieka mer van het gemeentehuis en in aanwezigheid van cultuur wethouder Harry Witte is maandagavond het Cultuur Platform Soest opgericht. De 56 aanwezigen van o.a. 27 cul turele organisaties besloten unaniem het initiatief te onder steunen. Dat initiatief is afkomstig van Wer- ner Paans (voorzitter cultuurprijs Soest), Bert Smit (Muziekkring Eemland) en Jan Visser (Artis- hock). Dit trio vormt tot eind van dit jaar het interim-bestuur van het platform en bereidt een nota voor - bestemd voor de gemeenteraad - waariii de plannen uiteen wor den gezet. Op dinsdag 12 november is in verpleeghuis Daelhoven een open avond voor geïnteresseer den die willen kennismaken met het werken in een klein schalig verpleeghuis of bij mensen thuis die verpleeghuis- geïndiceerd zijn. Daelhoven zoekt uiteraard mensen die een diploma in de zorg hebben, maar ook mensen zonder scho ling en ervaring zijn welkom. Nieuw is dat Daelhoven daarvoor de mogelijkheid voor een instap- cursus introduceert. Zo'n cursus is bedoeld voor mensen die graag in de zorg aan de slag willen maar hiervoor nog geen opleiding of er varing hebben. De cursus start in januari en duurt 8 weken. Tijdens deze periode wordt er 5 uur theo rie per week gegeven en 8 uur sta ge gelopen binnen één van de wo ningen of de verpleegThuiszorg, waarmee het totaal op 13 uur per week komt. De lessen vinden bin nen schooltijden plaats en de sta- ge-uren in overleg. Tijdens deze periode ontvangt de deelnemer een vergoeding. Na twee maanden wordt, mits vol daan wordt aan de studievoor- waarden, er een arbeidsovereen komst als assistent-verzorgende da ZACHTE KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers de ruige alombekende TAPIJTTEGELS Aldus Piet van Heugten. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE LOS TE LEOGEN TAPIJTTEGELS GEEN GEUJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf van Kela tapijllegels in onze 1000 m2 fopijllegelshowroom worden uw benzinekosten vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vanaf €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. FABRIEKSWINKEL PIET VAN HEUGTEN verkoop uitsluitend bij zijn tapijtfabriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-571225 voor gratis kleureninfo Zondags ge$lpten www.vanheugten.com aangeboden van 7 tot 18 uur per week, met een daarbij behorend salaris. Vervolgens wordt vier maanden na indiensttreding in een persoonlijk gesprek gezamenlijk een plan voor de nabije toekomst opgesteld. Daarin wordt de moge lijkheid besproken om via scholing door te stromen naar een verzor gende functie. Daarvoor heeft Daelhoven ver schillende trajecten die zoveel mo gelijk op maat worden aangebo den. Tijdens de open avond kan men kennismaken met de inhoud en de organisatie van de instapcur- sus en eventueel direct afsprakén maken voor een persoonlijk ken nismakingsgesprek. Op de open avond krijgen geïnte resseerden een rondleiding door het verpleeghuis, dat met wonin gen voor 6 bewoners, een markt plein, grand café, supermarkt, in ternetcafé en kapel een heel ande re indruk geeft dan die men ge woonlijk van een verpleeghuis heeft. Ook kan men nader kennis maken met wérken in het klein schalig wijkverpleeghuis de Wiek slag in het Smitsveen en het wer ken bij mensen thuis met een ver pleeghuisindicatie. De open avond van 12 november begint om 19:30 uur. Daelhoven ligt aan de Graanakker 11, het te lefoonnummer is 88035-6036300. Donderdagmiddag heeft de politie een snelheidscontrole gehouden op de Beukenlaan en de Vrijheids- weg. In een klein uur controleer den ze 66 voertuigen op de Beu- keniaan, waarvan er vier te hard reden. Een van de automobilisten reed 24 km/u boven de maxi mumsnelheid. Ook op de Vrij- heidsweg reden vier automobilis ten te hard. Daar werden in totaal 87 voertuigen gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg op de Vrijheidsweg 80 km/u. Te vens kregen drie bestuurders een bekeuring, omdat ze geen autogor del droegen. Openingstijden kantoor SOESTERCOORANT ma. 9.00 di. 9.'5 woe. 10.00 do. 10.00 vr. 10.00 -17.°' -16.01 -17.°' -16.°' -15.01 uur uur uur uur uur Het initiatief beoogt het bevorde ren en spreiden van kunst en cul tuur in de gemeente, het bevorde ren van samenwerking tussen de culturele organisaties, het geven van gevraagd en ongevraagd ad vies aan het gemeentebestuur en het organiseren van manifestaties. Daartoe zal een gedegen inventa risatie op touw worden gezet en zullen gesprekken worden gevoerd met de verschillende verenigingen, het ambtelijk apparaat, de politie ke partijen en de toekomstige cul tuurcoördinator. Cultuurvisie Bijzondere aandacht zal op de lan gere termijn worden geschonken aan het zoeken van atelierruimte, aan financiële aspecten in de sub sidiesfeer, de planning van activi teiten en het aandragen van idee ën voor de gemeentelijke Cultuur- visie. Voor de totstandkoming van de nota, die voor 1 januari klaar moet zijn, is een klankbordgroep ge vormd. Die zal de nota op 25 no vember en 9 december bespreken, die op 16 december door het vol tallige platform zal worden vastge steld. In januari 2003 zal een de finitief bestuur worden gekozen. De counseling is erop gebaseerd dat woordblinden nooit hebben geleerd de letters bij de plaatjes te plaatsen. 'Volgens Davis raken deze mensen in de war van die symbolen, ofwel desoriënteren ze', vertelt Edith. Gevolg is dat dyslec tici de letters op een bladzijde zien zweven. Edith probeert als Davis-counselor een 'schakelaar te maken om die desoriëntatie uit te zetten.' Edith: 'Ik leer ze concentreren, een focus punt te maken. Want om te lezen en schrijven moet je georiënteerd zijn.' Daarnaast helpt ze woord blinden vertrouwd te worden met letters. 'Davis zegt: alles wat je doet, dat leer je. Dus laat ik de mensen die hier komen het hele alfabet kleien. Sommige dyslectici zijn voor de counseling echt bang om een boek open te doen. Met dat kleien maken ze zich dc letters eigen.' Daarbij komt het fotogra fisch geheugen dat woordblinden volgens Davis hebben, goed van pas. Het zelfgekleide alfabet wordt neergelegd en de dyslecticus maakt een plaatje in zijn hoofd van dat beeld. 'Het perfecte spiekbrief je. Mijn inmiddels 14-jarige zoon leert heel makkelijk andere talen, juist door zijn handicap. Hij ziet een woordenlijst Frans, bekijkt die goed en maakt een 'foto'. Dat in nerlijke plaatje kan hij altijd terug halen.' Davis noemt dyslexie daarom een gave. Woordblinden hebben wel problemen met lezen, schrijven en rekenen, maar tegelijkertijd zijn het juist heel creatieve types, om dat ze 'desoriënteren'. Einstein was dyslectisch en Jan des Bouvrie is het ook. Zijn handicap betekent veel voor hem: door zijn fotogra- Soester Courant overal thuis is Soest en Soesterberg fisch geheugen kan Des Bouvrie na één bezoek, een gehele ruimte op maat natekenen. Omgekeerde wereld Een beelddenker kan in de war raken van de plaatjes in zijn hoofd, omdat hij er gemiddeld 32 per se-' conde voorbij ziet komen. Tegelij kertijd heeft hij ze nodig, terwijl bij veel woorden het plaatje ont breekt. Denk aan 'voor', 'na' en 'weer'. Dyslectici moeten daar een plaatje bij verzinnen om teksten te kunnen begrijpen, meent Davis. Dus brengt Edith niet alleen woor den bij beelden, maar doet ze het ook andersom. 'Samen met de dyslecticus klei ik plaatje dat bij voorbeeld 'weer' uitbeeldt. Gaan we zoeken in de Dikke van Dale wat dat precies betekent. Kijken we samen hoe je dat allemaal kan toepassen: ik zie weer een fietser, ik ga weer eens op bezoek, ik ga weerstaan.' De woordblinde kiest daarna een situatie om 'uit te kleien'. Ter illustratie laat Edith een vingergroot poppetje zien: een gekleid mens 'dat staat, op een stoel gaat zitten en weer opstaat. 'Ook hier wordt een innerlijke foto vari gemaakt. Zo heeft de dyslec ticus altijd een beeld bij dat woord en hoeft hij er niet meer van in de war te raken.' Alleen de Nederlandse taal kent al 186 woorden zonder plaatje. Dat is niet allemaal te kleien tijdens de counseling. Die duurt vijf aaneen gesloten dagen, zes uur per dag. 'Veel hangt af van wat mensen zélf willen: de dyslecticus bepaalt het tempo. Dit is geen wondermetho- de. Mensen moeten zich echt in zetten om verder te komen met wat Davis aanreikt.' Wie meer informatie wil, kan het boek van Ronald Davis lezen, ge titeld 'De Gave van Dyslexie', of contact opnemen met Edith Kwe kel-Göldi op 88 035-6010611. Het college van burgemeester en wethouders heeft het Soes ter Spleasure Centrum ge vraagd het zwembad rookvrij te maken. Per 1 september is daaraan voldaan en zijn alle ruimtes tabaksloos. Zelfs in de kantine komt misschien een rookvrije plek. De zaak kwam in juli aan het rol len nadat een astmatische Soester se zich bij de gemeente beklaagde over het rookbeleid van het cen trum. Ze kon nooit bij de zwem les van haar dochter blijven, omdat overal in het pand een sigaret of sigaar aangestoken mocht worden. Zelfs de warme ontvangsthal van het Spleasure Centrum bood geen soelaas: daar stonden tot haar af schuw grote asbakken met de uit nodigende tekst 'ga gerust uw gang'. Maar -sinds september zijn alle ruimtes rookvrij gemaakt, op de kantine na. En zelfs daar wordt misschien nog een plek voor n iet rokers ingericht. Het college heeft exploitant SRO verzocht een rook vrij gedeelte in de kantine te creë ren. Omdat het Spleasure Centrum een horecavergunning heeft voor de kantine, kan de gemeente het zwembad niet verplichten de kan tine rookvrij te maken. Toch is er een redelijke kans dat de astmati sche Soesterse straks ook een hap je en een drankje kan nemen in de kantine. 'We zullen de wens van het college serieus nemen', zegt SRO-zwembadmanager Daan van Wester. Maar eerst wil hij met de gemeente om de tafel gaan zitten, zodat ze duidelijk kunnen overleg gen over de precieze plichten van het Spleasure Centrum. üfi Vogelopvang Soest aan de Eemweg bestaat sinds vrijdag vijf jaar. Het project van de Dierenbescherming is succes vol door de bezielde inzet van beheerder Piet van Bethlehem en een grote groep vrijwilligers. De start van het vogel verblijf kan eigenlijk beter een overname ge noemd worden. Jarenlang had mevrouw De Muynck een privé- opvang voor onder andere vogels. Omdat zij haar levenswerk niet meer kon voortzetten, vroeg ze de Dierenbescherming het werk over te nemen. Sinds de opvang in 1997 haar deu ren opende, is het project enorm gegroeid. Vonden in het eerste jaar ruim 500 vogels een onderkomen, vorig jaar waren dat er maar liefst 1358. Doel van ue opvang is de beesten na verzorging uiteindelijk weer los te laten in de natuur. In de meeste gevallen lukt dat ook, maar soms zijn ze zo ziek of ver wond dat inslapen onvermijdelijk is. Gemiddeld herstelt ruim 60 procent van dc vogels die dan ook weer.fit en hersteld de buitenlucht ingaan: een resultaat om trots op te zijn. In totaal heeft de opvang 46 ver schillende soorten verzorgd, waar onder de zeldzame Ijsvogel. De voorziening beschikt over de ver gunningen. Anderhalfjaar geleden kreeg ze ook de vergunning om roofvogels op te vangen en te ver zorgen. Op dit moment is een aan vraag voor een officiële erkenning in behandeling. De geluiden daar over klinken positief. Momenteel is het niet druk in de kooien en de verpleegafdeling. Onlangs nog heeft Van Bethlehem Piet van Bethlehem voert erwten aan een jonge duif die tijdens de zware herfststorm uitzijn nest is ge vallen. Foto: Soester Courant een roofvogel weer losgelaten. Verder zijn begin vorige week nog al wat duiven gebracht, die het slachtoffer waren geworden van de storm. Het gaat vooral om jonge dieren die uit het nest zijn gevallen. Hulpbehoevende vogels kunnen naar de Eemweg 2-D gebracht worden, liefst in een geventileerde doos met hooguit wat water. De opvang benadrukt dat de beesten het beste zonder voedsel vervoerd kunnen worden. Melding van een vogel in nood kan ook bij de Amersfoortse Dierenambulance 88 06-54337407 of die in Baarn 82 06-53860600.

Soester Courant | 2002 | | pagina 5