0 d Werken aan schoon drinkwater voor 'bosmensen' in India 'rinsenbal bij BDC ^ogteïom Soest 50 jaar geleden Vrijwilligers vieren feest X Verdwenen Soest hervonden I 45 Breda V ActiviteitenNetwerk VOS zoekt gezelschapsmensen! PAGINA 6 WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 Feestelijke informatieavond Derde Wereldgroep mee aan de lebloemvakanties Waardij! Carnavalsseizoen start zaterdag A LIFE LESS ORDINARY eKperl (S) schoemaker Vriendelijke Prijzen öWiucj tot ziens bij ut/e/i/ijii f/it'ikioeai1 Van week tot week in Soest. OS tel. 6023681 Klaverjassers aan tafel voor loterij en kaartmarathon 'Lood, of een poging tot vliegen' Riagg-experiment met mobiel cliëntendossier Waarnemingen Wandelen Lezing: 'Tuinieren uit een zakje' 15 e kerstconcert Chanteurs de Noël wordt het laatste Vlooienmarkt in sporthal Dalweg op 10 november ius 2100 CC Breda 376) 564 63 62 GOSDE DO il: info@zonnebloem.nl zonnebloem.nl tis kleurenbrochure die schijnwerpers zet, biedt alle ingrediënten voor rkoopl Bel voor een optaxatie 035-6016251 Wil i met lekker eigentijds 3 leuke, rustige lokatie! Natuur- baar ven/oer en bosgebied bin- )artij, toilet, sfeervolle woonka- ir de zonnige tuin met berging, apparatuur. 1e Verd.: overloop, iet ligbad, vaste wastafel en 2e Ding met mogelijkheid voor 4e lerhouden en absoluut een be- 60 m3. flmJc ie voel van hel natuurge- :te staat van onderhoud verkerende t is gebouwd eind jaren negentig en woning beschikt over een fraai aan- htertuin is gelegen op het zuidoosten n berging en een achterom, t. Sfeervolle tuingenchte woonkamer is v.v. diverse inbouwapparatuur en 3t woonhuis. Vanuit de keuken heeft u boomgaard. 1e Verdieping: overloop, achterzijde en een slaapkamer gele- •adkamer met hoekbad. 2e toilet en derverdieping met zowel aan de voor- il, waardoor er zeer veel ruimte is ge- e zolder de c.v.-combiketel en de aan- m een ideaal gezinshuis! Graag nodi- illige woonhuis te komen proeven! 3n boswandeling: deze eke kans! Gelegen aan de rand Ie toegang tot het unieke natuur- dat doorkruist wordt door vele ïling: begane grond: sfeervolle e keuken met inbouwapparatuur, arde badkamer met royaal hoek- elmeubel. Hal met a.s. wasma- 3l (1998), toilet. Verdieping: over spel, 3e kleinere kamer. Bijzon- is voorzien van isolatieglas en de gehele tuin fraai aangelegd j. De houten chalet-berging is in erging. Erfpachtscanon 136,13 irkachtige omgeving maar et openbaar vervoer, bos- in is dit royale 2 (v.h. 3) kamer- w), absoluut een bezichtiging waard' 4 woongebouwen met een fantas- jebouw beschikt over een sfeervolle e, een souterrain met een eigen par- g: hal met garderobe, ruime bijkeu- wasmachine, uitstortgootsteen en imer met schuifpui naar het balkon, open keuken met inbouwapparatuur adkamer voorzien van ligbad, vaste sten bedragen 157,04 per maand. -feervolle dorpje Baarn ide villa (635 m2) met zeer ruime nt zowel binnen als buiten in stijl Verrassend is, dat alle originele n of met zorg zijn teruggebracht. ,40 m2) met openslaande deuren ïn met inb.app., bijkeuken. Via ird.: 3 slaapkamers, luxe badka- vastafelmeubel. Separaat toilet, chegelegenheid, vliering. Opp. eg. De Derde Wereldgroep Soest (DWG) hield vrijdag de jaar lijkse informatieavond in de aula van het Griftland College. Die was deze keer gewijd aan een kleinschalig waterproject ten behoeve van inwoners van een bosachtig natuurreservaat in de Zuid-Indiase deelstaat [erala. Het reservaat heeft on- jeveer de omvang van de pro- jincie Utrecht. (aar wordt door bewoners van het iervaat zelf hard gewerkt aan ider andere onderwijs, gezond- iidsZorg, hygiëne en schoon inkwater, basisvoorzieningen die tot voor kort in het reservaat ge heel ontbraken. DWG en ICCO, de interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking te :ist, financieren de aanleg van intallen putten voor schoon •inkwater en hygiënische latrines, feestelijke informatieavond werd geopend door burgemeester Janssen, die in zijn toespraak voor een gehoor van dik over de hon derd bezoekers nog eens nadruk- :lijk wees op het allesbeslissende :lang van schoon drinkwater voor idereen op de hele wereld. Hij ing in het kort in op de grote in- loed van het water op volken en iligies door de eeuwen heen, ci- :erde de dichter des vaderlands, rerrit Komrij 'Ons lage land aan :e is een groot lijf/Met aderen, iorta's, bloedkanalen/En al wat ich vertakt - een druk bedrijf/ 'at regelt dat we pijnloos ademha- fen'). ~e burgemeester vervolgde: 'Eén ding weet ik zeker. In veel landen is men nog veel verder van dit punt af: enorme overstromingen, extre- me droogte, vervuild water. Geld gebrek is een groot obstakel om die problemen aan te pakken. Ook kennis speelt een grote rol. Met onze ervaring en met onze rijkdom is daar voor ons een taak wegge legd. Daarom is het Indiaproject van de Derde Wereldgroep Soesf zo te waarderen. Want schoon wa ter is van levensbelang. Die vriend gun je een ieder.' Behalve DWG en ICCO hebben alle tweedeklassers van het Grift land College krachtig bijgedragen aan de in totaal 6700 euro die door DWG-penningmeester Erica Hoksbergen werd overgedragen Afwerking van een van de putten voor schoon drinkwater die met moderne technieken zijn geslagen. Hier wordt de lekrand aangelegd, waarna stucwerk wordt aange bracht. p zaterdag 9 november opent de Soester carnavalsvereniging ~e Narre Knollen het carna valsseizoen 2002-2003 met het traditionele Prinsenbal. Dat gebeurt ditmaal in de kan tine van BDC aan de Henriëtte Blaekweg. De zaal gaat open om 20:30 uur, maar het hoogtepunt van de avond is natuurlijk het carnavalstijdstip 23:11 uur, als wethouder Harry Witte bekend maakt wie de nieu we Carnavalsprins of -prinses is, en wie benoemd zijn tot adju danten). Daarna wordt de nieuwe prins(es) geïnstalleerd en kunnen de carnavalliefhebbers zich alvast overgeven aan een voorproefje van het feest. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa. Entree: leden gratis; niet- leden 2,50. aan Frans Wiegmans, die nauw bij het project 'Bosmensen' betrokken is. Wiegmans gaf de bezoekers met behulp van dia's ook nadere uitleg over het project en de vorderingen daarvan. Een optreden van de Indiase dans groep Madhoerie van Aartie Jag- mohan uit Nijmegen besloot de avond, waar ook onder meer de Wereldwinkel, Wereldkinderen en ICCO verkoop- en informatie stands hadden en Indiase hapjes werden geserveerd, die om kosten te besparen door DWG-ers in ei gen keuken waren bereid. BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 In een wereld waar complexiteit vaak wordt verward met vooruitgang komt nu de BeoVision 1Een gemakkelijk te gebruiken televisie met eersteklas beeld, uitstekende geluidsweergave en een baanbrekend bedieningsprincipe met veel bedieningsgemak. Een echt vlakke 100 Hz breedbeeld beeldbuis met daarvoor een aan twee zijden gecoat vlak anti-reflex scherm dat bijna alle storende reflectie absorbeert (VisionClear technologie). Een royaal 16:9 beeld scherm, een elektronisch bioscoopgordijn, een op afstand bediende gemotoriseerde voet, een ingebouw de videorecorder en in combinatie met de actieve Bang Olufsen luidsprekers een indrukwekkend Dolby Digital" surroundsysteem (optioneel op de 28" uitvoering) Dat is de BeoVision Avant RF, die u heel dichtbij het bioscooptheater in de huiskamer brengt. Leverbaar in een 70 cm (28") en 81 cm (32") versie Televisiekijken gebeurt op alle uren van de dag en onder heel verschillende omstandig heden Daarom meet een ingebouwde sensor voorop elke BeoVision MX televisie voortdurend het omgevingslicht in de kamer Doet u het licht aan, of breekt de zon door de wolken, dan worden automatisch kleur, contrast en helderheid aangepast. Dat maakt kijken voor u een stuk comfortabeler U kunt kiezen uit een 55 cm of 70 cm beeldscherm en 6 verschillende kleuren Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG 6. OLUFSEN Voor hem v_7 Voor haar Kortingen tot 50% op afle winterjassen. Alles van het merk 25% korting Gassen, bodywarmers, sets) lE"E fLTjES^ ft E L L E M I .1 N L4f'l-iyil'sÉsiji Soesterbergsestraat 13 - Soest tel. 035 - 603 55 46 Uit de Soester Courant van Vrijdag 7 November 1952 Op 15 November zullen de Nor- ton-pompen aan de Eemstraat hun werk doen en zal de Ijsbaan onder water komen te staan. Daarna wachten we af of het vriezen wil en als het inderdaad gaat vriezen, gaat het actieve bestuur van "Peter's baan" aan de slag, om ons Soestenaren te laten genieten van de aloude ijssport. Wat ons echter opvalt in deze ijsvereniging is wel de ingewikkelde opzet, welke men heeft gemaakt om toegang tot de baan te verkrijgen. Om te kunnen schaatsen moet men lid zijn van de ijsvereniging. Niet-leden komen niet op de baan, niet voor goed geld en niet voor goede woorden. De gezinshoofden krijgen een "hoofdkaart", terwijl zij voor hun kinderen en huisgenoten een "bij kaart" kunnen kopen. Bij deze twee soorten kaarten blijft het niet. Er zijn ook nog "logeerkaarten", dit is de kaart, die aan het gezins hoofd wordt uitgereikt voor logé's, welke hij gedurende een ijsperiode heeft. Militairen krijgen een "militaire kaart" en dan is nog de mogelijk heid, dat kijkers, niet-rijders, op de baan worden toegelaten en die lie den kopen weer een andere kaart. Als we er nu nog bij zeggen, dat iedere kaart strikt persoonlijk is en volgens het reglement zichtbaar gedragen moet worden, dan me nen we niet teveel te zeggen, als we van een wel ambtelijke opzet spreken. De praktijk zal de jonge ijsbaan vereniging wel veel leren. Die praktijk zal ook leren, dat men ge rust niet-leden op de ijsbaan kan toelaten tegen entreegeld, mits men dit maar zodanig stelt, dat een niet-lid na 2 keer rijden zegt: Ik kan beter lid worden. Ondanks alles zij we dankbaar, dat we weer een ijsbaan hebben en we hopen, dat de schaatssport in onze gemeente een krachtige groei tege moet gaat. Wat al lang gevreesd werd, is thans gebeurd. Een auto is tegen een der ijzeren palen, van de knipperlich ten nabij het station Soestdijk ge botst. Eigenaardig is het, dat deze palen, zonder reflectoren en zon der rood-witte beschildering, een plaats hebben gekregen op de be strating van de overweg. Vooral des avonds vallen deze palen niet op én voor menig automobilist is de overweg smaller dan wel lijkt. Ook de palen van de Oranjever lichting zijn met hun doffe zwart heid een gevaar. Een poging om deze palen "geblokt" geschilderd te krijgen stuitte af op "aesthe- tische bezwaren". Dan maar liever ongelukken zeggen we in Soest. Project Vereenzaming Ouderen Soest I ActiviteitenNetwerk van de werkgroep VOS van de SWOS zoekt deze week senioren om samen iets gezelligs te doen. Mensen met levenservaring heb ben meestal veel te vertellen. En vaak nog genoeg te doen ook! Speciaal voor deze senioren is er het ActiviteitenNetwerk. Via dit netwerk kan men met anderen in contact komen om samen iets te ondernemen of zomaar voor de gezelligheid. 'U vraagt, wij zoe ken.' De deelnemers kunnen precies aangeven naar wat voor een per soon zij op zoek zijn om hun hob by, bezigheid of belangstelling te delen. Per week zoekt het Netwerk senioren voor bepaalde activitei ten. Deze week gaat het om senio ren die met elkaar iets gezelligs willen doen. Bijvoorbeeld samen: winkelen, koffiedrinken, voetbal kijken, muziek beluisteren, koken, uit eten gaan. Het ActiviteitenNetwerk is er niet enkel voor alleenstaanden; ook Wijkvereniging Overhees houdt zaterdag 16 november de jaarlijk se klaverjasmarathon in de Klari net. Er wordt om 11:00 uur be gonnen en gespeeld volgens het Amsterdams systeem. Om elf uur 's avonds is de marathon ten ein de. Dan zal de videorecorder wor den uitgereikt aan de winnaar, maar er zijn meer prijzen te win nen, ook bij de loterij die tussen door wordt gehouden. Vanaf 10:15 uur kunnen kaartlief- hebbers in het ontmoetingscen trum aan de Klarinet terecht. Een kwartier voor aanvang moeten de deelnemers binnen zijn in verband met de indeling van de tafels. Deelname kost 4 euro voor leden van de wijkvereniging en 5,50 euro voor anderen. Opgeven kan bij Koos Frans, 38 6033244. mensen met een partner kunnen zich aanmelden. Voor de bemidde ling betaalt men éénmalig een be drag van slechts 2,50 euro. Zodra er twee personen gevonden zijn die dezelfde activiteiten willen doen, brengt het Netwerk deze mensen (telefonisch) met elkaar in contact. Mocht na enige tijd blij ken dat het niet klikt, dan zoeken de medewerkers gewoon weer ver der! Elke donderdagmiddag, van 13:30 tot 15:30 uur, kan men voor infor matie bellen naar de VOS: 38035- 5880404. Ook kan men persoon lijk op bovenstaand tijdstip langs komen bij de SWOS/VOS, Dal plein 6. Het ActiviteitenNetwerk is ook te beluisteren in het radioprogramma 'Soest 55-plus' van Radio Soest, iedere vrijdagmorgen tussen 11:00 en 12:00 uur. Kees van der Zwaard is theoloog en stapte van het predikantschap over naar de wereld van de klein kunst. Enige jaren geleden was hij in Soest met zijn voorstelling over Job. Nu komt hij weer, met een andere voorstelling. Kees van der Zwaard balanceert tussen licht en zwaar, los en vast, tussen vader en zoon, liefde en cynisme in zijn kleinkunstprogramma 'Lood, of een poging tot vliegen'. 1963: Martin Luther King heeft een droom. Ergens in een Neder landse drukkerij wordt de tekst van deze droom gezet in lood. De drukker is nog maar net vader. Zijn zoon is nog maar net zoon. Een half leven later. Martin Luther King is dood. De vader is ziek: loodvergiftiging. De zoon is bang: is hij genetisch gemanipuleerd? Hij wil maar één ding: nieuwe schoe nen, zonder lood erin. Deze avond wordt georganiseerd door de gezamenlijke rooms-ka- tholieke en Samen op Weg-kerken in Soest. De voorstelling wordt gegeven op zaterdag 16 november, 20:00 uur, in de Emmakerk, Re- gentesselaan 2. Toegang: 5,00. Kaartverkoop: boekhandel Jonge- rius, Van Weedestraat 29; evange lische boekhandel De Fakkel, Soesterbergsestraat 74, en 's avonds aan de kerk. De Vrijwilligers Vacature Bank (VVB) vierde vrij dag dubbel feest. De VVB bestaat 20 jaar en is weder om verhuisd: het team heeft de Desmond Tutuschool betrokken aan de Molenstraat 8. Ook wethouder Krij ger was even van de partij voor de feestelijkheden. Coördinator Jos van der Eijnden: 'Wij willen maat werk leveren. De toekomst van de VVB zie ik wel roos kleurig. Vrijwilligerswerk is er in ieder geval genoeg. Foto: Herman van Dam Crisisdienstmedewerkers van Ria- gg Amersfoort Omstreken krij gen binnenkort vanuit elke locatie en op elk tijdstip buiten kantoor tijd toegang tot elektronisch opge slagen cliëntgegevens. Met behulp van een beveiligde mobiele tele foonverbinding en een laptop kan een crisisdienstmedewerker ver binding leggen met het informatie systeem van Riagg A&O. Dit systeem biedt een hoop voor delen, zowel voor de cliënt als voor de crisisdienstmedewerker. Doordat de crisisdienst over actu ele informatie kan beschikken, zo als bijvoorbeeld medicatiegege- vens, kan zij snel en adequaat rea geren op crisissituaties. Met name voor mensen die in ernstige crisis verkeren en niet in staat zijn over zichzelf medische of psychiatrische informatie te geven, biedt dit sys teem aanzienlijke voordelen. In een later stadium zal deze toepas sing ook overdag worden ingezet bij cliënten die thuis bezocht of behandeld worden, zoals bijvoor beeld bij intensieve psychiatrische thuiszorg. Met deze stap wil het Riagg nieuwe technische mogelijk heden inzetten om de zorgverle ning aan haar cliënten te optima liseren. Lilian Klaassen komt maandag 11 november waarnemingen verrich ten bij PASO. Het medium doet dat aan de hand van zelfgemaakte wastekeningen. De bijeenkomst begint om 20:00 uur in het ge bouw van de Vriendschap aan de Nachtegaalweg 8a. Entree: 2,00 (niet-leden 4,50). Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 Vanaf restaurant Soestdijk aan de Vredehofstraat gaan de huisvrou wen vrijdag 8 november een wan deling maken. Er wordt gestart om 10:00 uur en bij terugkeer op het startpunt (vóór de lunch) kunnen de deelnemers gezamenlijk een kop koffie nuttigen. Bij twijfelach tig weer, 38 6017418. BLOEI 3 o W Koninklijke Maatschappij Afd. SOEST Op woensdag 13 november organi seert Groei Bloei Soest de le zing 'Tuinieren uit een zakje', ver zorgd door Ton Vreeken van de Dordtse zaadhan- del Vreeken. Nu voor de tuinliefhebber de tijd ge komen is om te oogsten - denk aan pompoenen en fruit - is het ook mogelijk om zaad te winnen van de planten in de tuin voor vol gend jaar. Dhr. Vreeken zal ingaan op vragen als: Wat is de beste ma nier? Wanneer moet ik voorzaaien en wat moet ik doen als het kie men niet wil lukken? Moet ik za den in de vriezer of de koelkast bewaren? Vast staat dat zelf zaaien stukken voordeliger is dan dat plantje kopen. Het geeft bovendien veel voldoening en schijnt zelfs verslavend te werken. De bijeenkomst vindt plaats in het EHBO-gebouw, Parallelweg 7A. Aanvang: 20:00 uur. Toegang vrij. Op zaterdag 14 december (20:00 uur) wordt in de H. Familiekerk aan de Willibrordusstraat voor de 15e keer een kerstconcert uitge voerd door 'Les Chanteurs de Noël' o.l.v. Berenice de Coussema- ker. Op het programma staat o.a. 'Das neugeborene Kindelein' van Dietrich Buxtehude. Ook worden er liederen uitgevoerd van John Rutter, begeleid door een strijkor kest. Het zal de laatste keer zijn dat 'Les Chanteurs de Noël' optre den. Omdat daardoor grote be langstelling te verwachten is wordt het concert nu alvast aangekon- digd. Soester Courant overal thuis is Soest en Soesterberg In de sporthal van Spleasure Cen trum aan de Dalweg wordt zondag 10 november een grote markt ge houden. Ongeveer 170 verkooplie den worden verwacht door Jo-Jo, het bureau dat ook de Pinkster vlooienmarkt in Soest organiseer de. Verzamelaars en antiek hob byisten hebben zich reeds opgege ven. Volgens de organisatie staat de markt in het teken van vooral curiosa, boeken en antiek. Ook speelgoed, en gereedschap zal te koop worden aangeboden. De entree bedraagt 2,50 voor volwassenen (65-plussers 2,00). Voor meer informatie, 38 0343- 442962. Vandaag in verdwenen Soest een klassenfoto van de openbare school aan de Beetzlaan 24. De school draagt nu de naam Prins Willem Alexanderschool maar in de tijd dat deze foto is gemaakt 1930-1932 voerden de scholen doorgaans nog geen naam. Er wa ren omstreeks 1930 in Soest drie Rooms Katholieke-scholen, drie Scholen met de Bijbel en één School op Humanistische grond slag (bijzonder neutraal onderwijs) en twee Openbare Scholen, de school bij de Gouden Ploeg en de school aan de Beetzlaan. Naast de scholen behorende onder de vlag bijzonder onderwijs presenteerden de openbare scholen in die jaren met de kreet 'onverdeeld open baar onderwijs'. Van een meester of juffrouw werd heel wat ge vraagd. Een klas met dertig tot veertig leerlingen was toen nog heel gewoon. Helaas hebben we niet alle namen van de leerlingen kunnen vinden, daarom vragen we u om aanvullin gen. U kunt de namen doorbellen via 386012158. Wij zijn u er dank baar voor. 1.? 2. Gerrit van de Broek 3. Wim Lagemaat 4.NolKoudijs (later postbode) 5. Wim Verwoerd 5a.? 6.1 1.1 8.? 9. Cor van de Schagt 10.? 11. Meester Stuurman 12.? 13. Corrie Hornveld van Asselt Jannie van de Broek dc Nooij Corrie van de Brink Zuidam v/d Wijngaarden meisje Maagdelein (van de kleermaker) meisje Maagdelein? 24. 25. Jan Grift (van de fietsen maker) 26. Hannes Vink 21.1 28. Jan Kruseman 29. Jan Lammers van Sloten Meester Wely Henk van de Lugt Rein Hornsveld Teus van de Broek

Soester Courant | 2002 | | pagina 7