de ^Vekeru se, se, i horen Herontwikkeling Dorpsplein Soesterberg niet eenvoudig ntelijke b Gemee elastingen 2003 ENT U ZELF op 't Hoogt HONMtN&EUSTONG Bezoek de tentoon stelling Natuur en Techniek t/m 19 december 2002 Jong gevoel voor duurzaamheid PRGÉRS] \BöR6£RSj &ÜR6ERSJ iwoner Rick de Groot, jkbeheerteam De Eng: e voetballertjes in het parkje naau o s aan de Dalwe^Rubenslaan gebruik de flat zelf als doel. Inmiddels staat aen doel met balvangers, waardoor flatbewoners geen last meer hebber het gedreun. Dat is een goed voor-' :kf van het effect van een wijk- auw: ook de kleinere zaken komen bod en worden opgelost. visie voor het gebied. Voor de wi 1 Smitsveen is samen met bewo-' lerspectief opgesteld. En rondom orhet Dorpsplein in Soesterbere 5f overleg plaats tussen onder e, bewoners en ondernemers De tarieven bedragen: 2003 2002 de eerste hond: 57 54,60 de 2e en volgende hond: 84 81 kennel: €288 274.20 Paspoort: 33,30 Rijbewijs: 33,40 Pas 65+: 7,35 Uittreksel bevolkingsregister: 7,35 Bouwleges: 124,00 plus per 1.000 bouwkosten: 20,70 VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 26 november 17 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 28 november 19 december De vergadering vindt plaats om 20.00 uur Klimop school aan de Weegbreeestraat 104-106 te Soest Meer informatie over de wijkbeheerteams: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. Lasten per huishouden In dit voorbeeld wordt rekening gehouden met meerpersoonshuishouden met een gemiddelde woningwaarde van 200.000. Belastingjaar 2002 2003 OZB eigenarenbelasting: €175 €180 OZB gebruikersbelasting: 140 145 Rioolrecht: 81,60 90 Afvalstoffenheffing: 157,80 184,80 Totaal: 554,40 599,80 De stijging van de woonlasten in Soest voor 2003 bedraagt 8,2 procent. Dit wordt voor het grootste deel veroorzaakt door het invoeren van een één- en meerpersoonstarief voor de afvalstoffenhef fing. Voor een éénpersoonshuishouden dalen de woonlasten voor 2003 met 3 procent. ig 13 november 2002 p ra8iih Insdag 13 november 2002 Pagina 3 Onroerendezaakbelasting De onroerendezaakbelasting (OZB) is de belang rijkste gemeentelijke belasting en is een belasting op onroerende zaken (gronden en gebouwen). De OZB is verdeeld in twee belastingen: een eige narenbelasting en een gebruikersbelasting die u beide betaald als u zowel eigenaar als gebruiker bent. De OZB wordt berekend op basis van de waarde van de onroerende zaak zoals gewaardeerd in het kader van de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ). Van deze waarde heeft u vorig jaar een zogenaamde WOZ- beschikking gehad die de basis is voor de jaren 2001 tot en met 2004. De OZB-tarieven bedragen voor elke 2.268 van de waarde van bijvoor beeld uw huis. Voor woningen: 2003 2002 Eigenarenbelasting: 2,05 1,99 Gebrui kersbelasti ng: 1,65 1,60 Voor niet-woningen: Eigenarenbelasting: 3,13 €3,04 Gebruikersbelasting: 2,52 €2,44 Hondenbelasting Iedereen die binnen de gemeente Soest één of meerdere honden houdt, moet hondenbelasting betalen. Zodra u houder wordt van een hond, dient u de hond bij de gemeente aan te melden. Aanmelden kan schriftelijk (gemeente Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest) of via e-mail (postbus2000@soest.nl). De gemeentelijke tarieven stijgen met de inflatiecorrectie van 5 procent. Van de 5 procent kostenstijging in de onroerende zaakbelasting wordt 3 procent in de tarieven doorberekend. De gemeente zelf betaalt 2 procent. Bij de afvalstoffenheffing worden verschillende tarieven ingevoerd voor éé/i- en meerpersoonshuishou- dens. Tijdens de raadsvergaderingen op 21 november behandelt de gemeenteraad de belastingverorde ningen en de tarieven 2003. Het resultaat kunt u lezen op onze website www.soest.nl of in de plaatselijke kranten. MEE- WETEN UITGANGSPUNT Uitgangspunt voor de gemeente Soest is dat geen enkele bewoner en ondernemer er slechter op wordt. De inwoners van het betreffende gebied wordt de mogelijkheid geboden op de locatie te blijven wonen, maar dan in nieuw bouw. Voor de onder nemers geldt ditzelfde uitgangspunt. De voorwaarden zullen in overleg met een marktpartij worden vastgesteld. Een marktpartij moet nog worden geselecteerd. Zo gauw de gemeente een positief besluit heeft genomen over de financiële haal baarheid en de aan pak, zal een markt partij worden geselecteerd. De direct betrokkenen en de inwoners van Soesterberg zullen daarna over het verdere verloop van het project worden geïnformeerd. 8,17. Dit tarief is in veruit de meeste (particu liere) situaties van toepassing. Afvalstoffenheffing De afvalstoffenheffing of reinigingsrechten is een belasting die wordt geheven voor het inzamelen en verwerken van huishoudelijk afval. Naar aan leiding van het raadsprogramma wordt voorge steld in 2003 verschillende tarieven in te voeren van 123 (2002 157,80) voor een éénpersoons huishouden en 184,80 (2002 €157,80) voor een meerpersoonshuishouden. De afvalstoffenheffing geldt alleen voor particuliere huishoudens. Voor bedrijven geldt het reinigingsrecht dat volgens het voorstel voor 2003 216,02 (2002 213,78). Zalmsnip De Zalmsnip is een lastenverlichting van €45,38. Dit bedrag is al in mindering gebracht op het tarief van de afvalstoffenheffing. Leges U betaalt leges voor diensten die door of vanwege de gemeente worden verleend. Hieronder vindt u een aantal van de meest voorkomende legestarie ven voor 2003. De herontwikkeling van een binnenstedelijk gebied als het Dorpsplein in Soesterberg is geen eenvoudig proces. Dat blijkt ook nu weer. Het onderzoek duurt al meer dan een jaar en nog steeds is het niet zeker dat er daadwerkelijk veranderingen zullen gaan plaatsvinden. Dat is voor de In de natuur zijn veel meer van zulke huiden te vinden. Naarmate de ringslang groter wordt, komt er een moment dat hij letterlijk 'uit z'n jasje' groeit. Dan stroopt hij als het ware z'n huid af, van de kop naar de staart. Hoewel volgens Tupker het aantal ringslangen de laatste decennia "achteruit is gehobbeld", komen de niet giftige ringslangen nog veel voor, "alleen je ziet ze niet zoveel. Ringslangen zijn koudbloedige dieren en daardoor alleen in de zomer waar te nemen. Bovendien hebben ze een prachtige schutkleur en als ze ergens liggen, liggen ze doodstil. Als ze gevaar waarnemen, bijvoorbeeld als er mensen in de buurt zijn, houden ze zich dood. Dan gaan ze op de rug liggen met de bek open". Jan Tupker twijfelt er niet aan dat het aantal ringslangen in onze gemeente is toe genomen. Deze toename is vooral te danken aan de ongeveer veertig poelen. Deze legde de gemeente enkele jaren geleden aan op zowel eigen als particuliere grond aan de noordkant van Soest, van Pijnenburg evenwijdig aan de Biltseweg tot de Eem. Door het op deze manier in stand houden van de biotoop, het leefgebied van dieren, heeft de ringslang voedsel te over: muizen, kikkers, hagedissen. Een ringslang voelt zich uitstekend thuis in de omgeving van water - ringslangen zijn uitstekende zwemmers - bij sloten en in houtwallen tussen weilanden. Daar kan hij beschutting vinden en het water in. Zulke gebieden zijn er steeds minder of ze zijn veel kleiner geworden door bijvoorbeeld woningbouw, wegenaanleg en ver anderingen in de landbouw, zoals het gebruik van drijfmest en kunstmest. De enige giftige slang die in Nederland voorkomt, de adder, zou in Soest gezien de verscheidenheid aan droge en natte natuur goed kunnen leven. Tupker heeft die echter nog nooit gezien, hoewel ze goed te herkennen zijn. Adders hebben een 'rits sluiting' op de rug, het mannetje een zwarte, het vrouwtje een bruine. Ook de gladde slang, die evenals de ringslang niet giftig is, komt waarschijnlijk in Soest niet veel voor. Deze slangensoort is trouwens sinds een halve eeuw sterk in aantal achteruitgegaan. Jan Tupker zag er ooit één, op het Soester Hoogt. Met het lesproject Natuur Techniek vraagt De Kwekerij aandacht voor de rol die techniek speelt in ons dagelijkse leven. Techniek kan betekenen 'iets kunnen of beheersen', maar technieken zijn ook 'zaken of activiteiten van de mens om het leven aangenamer te maken of de natuur naar zijn hand te zetten'. Door het zelf doen van proefjes en experimenten leren kinderen ver schillende technieken kennen. Het project heeft in de titel ook het woord 'natuur', omdat veel technieken, die wij toepassen, zijn afgekeken en overgenomen van dieren of natuurlijke verschijn selen. Denk bijvoorbeeld aan het verbeteren van de aërodynamica van vliegtuigen, boten en in de schaatssport. Om deze technieken te verbeteren bestuderen wij vissen en vogels. Rondom de volgende onderwerpen kunnen de kinderen experimenten doen in de Kwekerij constructies (bouwen), duurzame energie (water, wind en zon), communicatie, hefbomen en elektriciteit. Om achter het verband te komen tussen deze technieken en de natuur nodigen we u en alle kinderen, in de leeftijd van 10 - 12 jaar, uit om het milieucentrum te bezoeken tijdens openingstijden en de proeven en experimenten zelf te doen. ADRES: Molenstraat 157 OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 of Johan Simon (035) 609 32 02 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl Rioolrechten Het voorgestelde tarief 2003 voor het rioolrecht bedraagt 90 (2002 €81,60) bij een waterver bruik van 0 tot 500 kubieke meter. Dit is con form de eerder afgesproken jaarlijkse stijging van 0ENKEn De gemeente Soest is een groene gemeente. Daar zijn we trots op. Om het groen mooi en groen te houden, steken vele medewerkers van de gemeente Soest hun handen uit de mouwen. Wij informeren u graag hierover. Deze maand: slangen in Soest. n feite is het Slangenbosje (in het voormalige buiten Braamhage aan de Burgemeester Grothestraat) de enige plek in Soest die ver wijst naar de aanwezigheid van slangen. Dat die in de Soester natuur voorkomen, staat buiten kijf. Een bewijs daarvan vond de beheerder bos, natuur en landschap, Jan Tupker, onlangs op een heel andere plek dan het Slangenbosje: in het bos hij het Berkenlaantje, Daar had een ringslang zich 'ontkleed' door zich van z'n fraai getekende omhulsel te ontdoen. De slangenhuid van 1.30 meter lang met verticale, uit donkere vlekken opgebouwde strepen op de flanken, is te bekijken in het gemeentelijke milieueducatief centrum aan de Molenstraat. De gemeente Soest organiseert en coördineert een grote verscheidenheid aan activiteiten om inwoners, van jong tot oud, te betrekken bij de natuur en het milieu in hun directe leefomgeving. In deze rubriek vindt u een bijdrage van kinderparadijs De Vrije Teugel en milieueducatief centrum De Kwekerij. betrokkenen niet fijn. Zij verkeren daardoor een tijd lang in ê-SGP; 'aringen en gevoelens" et "^gemeen a] actief deel- samenleving. Zijzelf en hun vele directe contacten via eremgingsleven, kerkelijk -encontacten, enzovoort. Als laast belangrijk je op de 1 zaken die bij anderen je je verdiepen in de fei- zovan belang datje door 'hjke contacten kennis ogen en gevoelens van 'Vat is een samenleving als 'GEN GROEN SOEST: eentehuis" ictief op zoek zijn naar Dat betekent luisteren, toeken naar oplossingen, laar ook aangesproken werk, betrokkenheid bij 'n met inwoners van nodiging van organisaties szoek. Daarvoor moet je Dus minder in het ten en meer rechtstreeks toners en organisaties mtebelangen/Groen Soest we bestaan." ie m" i inderdaad meer laten Maar niet alleen laten eet de bevolking en 'eeft. Daarbij moeten zij :e standpunten naar burger zich een mening tot nu toe eigenlijk 'ngstijd helaas. Geen e burger weinig de politiek. Jginnen met hand in Dat er met het Dorpsplein wat moet gebeuren, is voor de meeste mensen logisch. De doel stelling van de gemeente Soest is dat er ongeveer 75 nieuwe woningen op de locatie terugkeren. De school en het dorps huis verhuizen in dat geval naar een andere plek. De zorgonderne- mers - huisartsen, tandarts en fysio therapie - voeren overleg voor een gezamenlijke aanpak. Het is duidelijk dat de herontwikkeling van het Dorpsplein een kwestie van lange adem is, maar ook een kwestie van samenwerken. onzekerheid. De gemeente Soest blijft positief over de heront wikkeling van het Dorpsplein. Door de heront wikkeling krijgt Soesterberg een kwalitatieve impuls op belangrijke terreinen, zoals huis vesting, onderwijs, welzijn en zorg (bijvoorbeeld huisarts en tandarts). BBN Adviseurs heeft het haalbaarheidsonderzoek nu zover afgerond dat de gemeente nog dit jaar een besluit kan nemen over de financiële haal baarheid en de verdere aanpak. kinderen laten aaien; kinderen zelf een hark en een schep in handen geven; kinderen laten ontdekken wat dieren met hun gedrag hebben te vertellen; kinderen laten ervaren dat alles aan een dier eigenlijk fantastisch aan het leven in zijn natuurlijke omgeving is aangepast. Voor ons een bevestiging om door te gaan met wat we doen in de lessen natuur- en milieueducatie bij de kinderboerderij. In het schooljaar 2002 - 2003 richten we ons voor de verschillende leeftijden onder meer op: De onderbouw zelf aaien, liedjes zingen over het betreffende dier, proberen ook zo te lopen als een schaap of ook zo op 1 been te staan als de zwarte zwaan. Gerichte observatie, het voelen van veren, het ruiken aan het paard. De middenbouw gericht de vorm van snavels, bekken en snuiten bekij ken en natekenen. Daarna conclusies trekken ov§r wat het dier eet. Zo ook de vorm van de ledematen van het dier bekijken en natekenen. Hoe is dat dier aangepast om zich voort te bewegen in de lucht, op het land of door het water? Hoe doen mensen dat eigenlijk zelf? De bovenbouw het observeren van gedrag van dieren en beteke nis geven aan het gedrag. Wat bedoelt een dier? Hoe zie je dat een dier gestresst is? En wat zegt dat over het welzijn van dat dier? Wat zegt dat ook over hoe jij je als mens het beste kan gedra gen bij dat dier? Hoe werk je samen op een boer derij? Hoe kan je veilig met gereedschappen wer ken? Daarbij ook nog oog hebben voor hygiëne en tegelijkertijd voor het welzijn van de dieren? Meer informatie: Simone van Dongen, natuur- educatief medewerker Kinderparadijs De Vrije Teugel Soest, telefoon (035) 601 81 36. Op welke manier krijgen kinderen tussen 4 en 12 jaar oog voor duurzaamheid? De mieren op de stoep, een bruine boon op een vochtig watje laten ontkiemen, de mussen schar relend in de dakgoot? Deze vraag is ook gesteld aan werknemers van Kinderparadijs De Vrije Teugel, onderdeel van Stichting Balans in Soest. De Vrije Teugel is één van de aanbieders van acti viteiten op het gebied van natuur- en milieueducatie voor de basisscholen in Soest en Soesterberg. Een aantal werknemers heeft de natuur als kind leren waarderen doordat zij met hun ouders in het bos gingen wandelen of doordat zij zelf altijd huis dieren hadden. Echt bewustzijn en daarmee ook waardering kwam bij een ander op het moment dat zij een eigen huis had en zelf planten in de tuin ging zetten. Nog een collega was als kind al heel verlegen bij men sen in de buurt maar juist in zijn nopjes in nabij heid van dieren en planten. De dierverzorger is opgegroeid in Eemnes waar je als kind al leert datje buurman boer moet waarschuwen wan neer een schaap op zijn rug ligt. Dan een collega die een opa had met een grote volière. Helpen de vogeltjes voeren en eitjes schouwen. Opvallend dat de liefde voor de natuur en het gevoel voor duurzaamheid bij niemand boeken wijsheid bleek te zijn maar dat het kwam door het directe ervaren van dieren en planten. Verder is toen de vraag gesteld: Hoe denk jij dat we liefde voor natuur milieu het beste aan kinderen kunnen overdragen? Dit waren de ant woorden: - het goede voorbeeld geven; - uitleg geven bij het houden van dieren;

Soester Courant | 2002 | | pagina 15