I PCO Huisartsenpost Eemland A [jfóezo normen en waarden? Z..O..R..G.. (laatste artikel) [Schitterend spel tijdens [concert Soester Orkest DE TROMSLAGER hm 13 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 25 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO UNIE KBO 25*- V Televisieserie 'zorgen voor je ouders' aardij o.g. Rode-Kruisverkoop in Hoog Soestdijk Interview: Ontmoetingscentrum "De Klarinet" Wist u dat... EEN STER IN GESCHENKPAKKETTEN Bridgelessen voor beginners van 55 jaar en ouder Adventdia's bij PCOB-Soest Bent u een SPORTIEVELING m/v met 55 jaar ervaring? Opnieuw moeten wij gaan kiezen :e carport icht op terras p begane grond gs- en uitbreidings- aparte douche en >p 2'verdieping 425.000,- v.o.n. pwoningen i') deels uin t ruimte voor eettafel .'lings- en uitbreidings- imers en douche, 2 wastafels Lhtinq Welzijn Ouderen Soest n 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SOEST EN SOESTERBERG Voor 50-pl 13e JAARGANG 3p)(3mers op zolder 444-000,. v.o.n. en waarden, momen- Crdt hier veel over gespro- n Zelfs, hoe kan dit ook an- in Den Haag! Heel be- opijk dus die "normen en aarden". Maar als je zo om je 1 kijkt schort er nog wel wat m. ;oals we allemaal weten wordt igveel gerookt; zeker door rngeren onder ons, echter iëzegroep rijdt nog geen auto. (aar komen dan die concentra ten vandaan? het moet toch van die groep [omen die minimaal 18 jaar of lader is. De asbak is vol en daar jaar men staat geparkeerd, of [elfs onder het rijden, hup de «mei de auto uit. j deze manier is het echt niet ilig. Overal zijn vuilnisbakken vinden. Het kan toch ook ruis worden weggedaan. [et is te hopen dat zij die(ver- itwoordelijk zijn voor al die alken, zeker weten dat ze niet leer nasmeulen. Want een [bosjbrand is door onacht- lamheid snel. Niet alleen hele lossen gaan zo verloren, maar ij het blussen is al menig TtT-:- Hoezo normen en waarden? Foto: J. Schreuders brandweerman omgekomen. Voor de ouderen zijn de nor men en waarden ook niet meer zo belangrijk als vroeger. Toch dienen zij zich te realiseren dat ze een voorbeeldfunctie hebben tegenover de jeugd. Immers vroeg geleerd is oud gedaan. Niet alleen worden zo de nor men en waarden weer in ere hersteld, maar wordt ook het milieu gediend waar iedereen vandaag de dag zo druk mee is. E.A. Drijver-Pina redactie Seniorennieuw Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen imv.soesteronderlinge.nl info@soesteronderlinge.nl SOGStGP Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©rlïlï$J© ^§1 Op zondag 10 november 2002 is Teleac gestart met de zesdelige tv-serie 'Zorgen voor je Ouders'. Teleac wil met deze serie informatie en ondersteuning bieden aan kinderen die voor hun ouders zorgen, door het spiegelen van ervaringen en gevoelens van de op televisie geportret teerde mantelzorgers. ermakelaardij.nl Centre Cosmetique heeft een zusje.... in Bunschoten! En Centre Cosmetique Soest viert mee! U krijgt vanaf 19 november tot en met 7 december a.s. een korting van maar liefst 20% op alle producten en behandelingen, uitgezonderd behandelingen met de Plasmalite® voor definitieve ontharing, zie ook www.plasmalite.nl Alleen geldig bij inlevering van deze advertentie. Graag tot ziens bij: Als vanouds verkoopt de afdeling Sociale Activiteiten van het Rode Kruis Soest/Soesterberg weer handwerkstukken die de deelne mers in de afgelopen maanden hebben gemaakt. Dat gebeurt op dinsdag 19 november, 's middags van 13:30 tot 15:30 uur, in Hoog Soestdijk aan de Prins Hcndri- klaan. Tc koop zijn allerlei zelfgemaakte spulletjes, waarvoor de deelnemers flink aan het breien, borduren en haken zijn geweest. De vrijwilligers hebben er verkoopbare spullen van gemaakt. De opbrengst wordt ge bruikt om weer nieuw materiaal te kopen, waarmee de deelnemers dan weer voor de volgende ver koop aan de slag kunnen en gezel lig met elkaar bezig zijn. Veel deelnemers worden thuis be zocht; ook zij leveren een belang rijke bijdrage aan het in stand hou den van de plaatselijke activiteiten van het Rode Kruis, zoals de va kantieprojecten, de terminale zorg, de hulpdienst, de bustochten, de telefooncirkel en de afdeling So ciale Activiteiten. Wie mee wil doen - als deelnemer of vrijwilliger - kan voor informa tie bellen naar mevr. Jackie van Soest, @6013235, of mevr. Nel Pelzer, @6020538. Ongelooflijk, maar echt waar! Voor ik u weer een voorbeeld geef over de bureaucratische zorg, wil ik vooraf stellen dat de mensen in het veld, dus de men sen op de werkvloer geen blaam treffen en in het volgende voor beeld zeker niet de wijkverple- gers welke stuk voor stuk lieve en behulpzame mensen blijken te zijn. Hulde voor hen en wat moet het voor hen frustrerend zijn geconfronteerd te worden met al die onzinnige bureaucratische regeltjes. Een voorbeeld:, een huisarts vond dat bij een patiënt met een evenwichtsstoornis - met als ge volg daardoor - drie gekneusde ribben, thuisverpleging absoluut noodzakelijk werd, temeer daar de echtgenoot pas een hartope ratie had ondergaan en niet in staat was zijn vrouw helemaal te verzorgen. Van bureau Thuiszorg volgde een telefoontje dat er 's morgens een verpleger langs zou komen tussen 10:30 en 12:00 uur om mevrouw te helpen bij het op staan, het wassen, tandenpoet sen, etc. Ook 's avonds zou ie mand langskomen om mevrouw naar bed te helpen. Opgemerkt dient te worden, dat mevrouw ook suikerpatiënt is en dus stipt op tijd moet eten, insuline moet spuiten, etc. De eerste avond dat er hulp was afgesproken, werd er om 19:10 uur aan de deur gebeld. De wijkverpleegster om me vrouw naar bed te helpen. "Jee tje, komt u al zo vroeg? Ja, want weet u het is zondag en er moe ten nog meer mensen geholpen worden." "Maar waar wilt u mevrouw dan mee helpen?" was de wedervraag, "ja met wat opfrissen, tanden poetsen, etc." Maar zuster dat heeft toch geen zin. Mevrouw is suikerpatiënt en moet om tien uur weer op staan om bloedsuiker te prikken en daarna weer om wat te eten. Komt u dan na tienen ook weer om te helpen met tanden poet sen en haar naar bed te helpen? Nee natuurlijk niet, daar zijn geen mensen voor." Zuster het lijkt me beter dat u dan rond zeven uur maar andere mensen gaat helpen, want om nu onnodig werk te doen, dat na tienen opnieuw gedaan moet worden lijkt me wat overbodig en ook niet erg zinvol." Later op die avond komt er een telefoontje waarom men de zus ter had weggestuurd, dat was erg ondankbaar en men kon toch wel begrijpen dat er niet genoeg personeel was om op een later tijdstip te komen hel pen. "Nee, dat laatste is juist onbegrijpelijk. De zieke is er toch niet om het bureau Thuis zorg in stand te houden. Ik dacht dat het bureau Thuiszorg er was om zieke mensen te hel pen juist op die momenten waarop dit werkelijk nodig is. Zich bij dit werk verschuilen achter personeelsgebrek is ook een verschuiving van normen en waarden. Administratieve me dewerkers van de thuiszorg zou den maar eens drie maanden moeten meelopen met de wer kers in het veld. Dan kunnen ze heel wat ervaring en kennis op doen, die ze dan later vanuit hun kantoor in de praktijk kun nen toepassen. Na het bovenvermelde werd verdere hulp in de avonduren niet meer verleend. Louk Nachbahr, redactie Senioren nieuws nsjscenmirn De Klarinet .*- NR.7 De volgende editie verschijnt op 11 december 2002. Kopij graag vóór 27 novem ber 2002 inleveren bij de werkgroep "Seniorennieuws", p/a SWOS-kantoor, Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. J Schreuders, Veenbes straat 630, 3765 BT Soest, e-mail: j.schreuders@I2move.ni Centre Cosmetique MARIA Soesterbergsestraat 9-a IGAI LAND 3768 EA Soest 1 Tel.: 035 - 5233420 ■Programma: ouv. Los Esclavos Felices ■- J.C. de Arriaga; concert voor piano Ken orkest - R. Schumann; symfonie Inr.104 in D - Jos. Haydn; dirigent: ■Stephan Pas; gehoord woensdag 6 no- I vember 2002, P. en P. kerk. ■Traditiegetrouw trokken de liefhebbers van symfonische I muziek weer naar het ftalfjaar- Ilijkse concert, benieuwd naar 1 de uitvoering van de aangekon- Idigde werken. De trouwe be- I zoekers weten dat de S.O.V. I haar uiterste best doet een aan- R gekondigd programma goed te I laten klinken. Misschien kwam het door de span- I ning - die zeker bij amateurs bij I aanvang heerste - dat de inzet van I de ouverture niet vlekkeloos was. I Het werk, gecomponeerd door een I 12-jarige Spanjaard in 1818, werd I verder met groot enthousiasme uit- I gevoerd. De 21-jarige Christoph I Schuringa speelde vervolgens de I solopartij in Schumanns pianocon- I eert. Deze jonge solist heeft een mooie aanslag en een voortreffelij ke techniek. Een schitterend spel. I Hij werd daarbij adequaat bijge staan door dirigent en orkest. Het talrijke publiek was enthousiast. WBSSa MKJBH fi 1 i; 1 ft Meander AMBULANCE Christoph Schuringa. Zowel voor de solist als het orkest is het een compositie die o.a. door de vaak wisselende tempi uiterste, concentratie vergt. Het programma na de pauze werd gevuld met de 104e symfonie van Haydn. Dit stuk is, al lijkt het an ders, geen eenvoudige muziek om te spelen. Alle hulde aan dirigent en orkest voor deze uitvoering. De Soester gemeenschap mag blij zijn met dit orkest. Laten we hopen dat er zich meer amateurmusici als lid zullen melden waardoor het voort bestaan gewaarborgd wordt. cavano Ruime sortering KERSTPAKKETTEN (uit voorraad leverbaar) WIJNGESCHENKEN LUXE KARAFFEN EN GLASWERK KADOARTIKELEN HET GEZELLIGSTE ADRES VOOR UW KERST-EN RELATIEGESCHENKEN Steenhoffstraat 58, 3764 BM Soest Telefoon 035 - 602 28 71 www.tromslager.nl Per 2 juli 2002 is in de regio Eemland de huisartsenpost van start gegaan waarin alle huis artsen van de regio samenwer ken. De huisartsenpost Eem land staat open voor inwoners uit de gemeenten Amersfoort, Soest, Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Barneveld, Nij- kerk en Bunschoten. Voor dringende hulp buiten praktijkuren, dat wil zeggen 's avonds, 's nachts, in het week end en op feestdagen kunt u contact opnemen met de huis artsenpost voor dringende hulp. Ook kunt u persoonlijk naar de Centrale Huisartsenpost Eem land toegaan. Heeft u al ervaring opgedaan met deze nieuwe vorm van hulp verlening? De redactie vindt het belangrijk uw ervaring te vernemen. U De drukte op de parkeer plaats voor de huisartsenpost Eemland. Foto: J. Schreuders kunt uw reactie zenden naar de redactie van de Senioren pagina, p/a Dalweg 7,3762 SP Soest of e-mailen naar: j .schreuders@ 12move.nl. De Klarinet Indien er voldoende belangstelling is, zal er in het ontmoetingscen trum De Klarinet een bridgecursus voor beginners starten. In het ont moetingscentrum in Overhees wordt op diverse dagdelen bridge gespeeld, georganiseerd door di verse organisaties. Belangstelling voor bridge is er dus zeker onder de senioren. Het is een gezellige en gezonde 'denksport en biedt de gelegenheid om op een prettige en sportieve wijze elkaar te ontmoe ten. Wellicht zijn er ook 55-plus- sers die graag bridge zouden leren spelen. Daarom biedt ontmoe tingscentrum De Klarinet een cur sus bridge voor beginners aan. Dezes\ bestaat uit 12 lessen op de maandagochtenden van 9:00 tot 12:00 uur; kosten 90,- per per soon; cursusboek 9,-. Indien er voldoende aanmeldingen zijn zal de cursus medio januari 2003 star- 1 ten. De PCOB-Soest organiseert op maandag 18 november een con tactmiddag in ontmoetingscentrum 'Kiaarwater', Wiardi Beekman- straat 475 (Honsbergen). De heer Zo_ja, dan wordt u gezocht! Speciaal voor u (55+) is er nu het Activiteiten Netwerk. Deze week zoeken wij senioren die graag met anderen willen sporten, zoals zwemmen, fietsen, wandelen, golfen of tennissen. U vraagt, wij zoeken Voor de bemiddeling betaalt u éénmalig een bedrag van 2,50. U kunt precies aangeven naar wie op zoek bent om uw hobby, bezigheid of belangstelling mee te delen. Zodra we een geschikte persoon hebben gevonden, dan brengen we deze (telefonisch) met u in contact. Voor aanmelding of informatie kunt u contact opnemen met de werkgroep VOS van de SW0S op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur, telefoon 035 - 588 04 04. Wij zijn ook te beluisteren in het radioprogramma van Radio Soest, iedere vrijdagmorgen tussen 11.00 en 12.00 uur. De SWOS onderhoudt drie ont moetingscentra voor alle 55- plussers in haar omgeving: "Kiaarwater", "De Drie Eiken" in Soesterberg en "De Klarinet"; deze laatste is mijn keuze voor dit interview. M.R. Tcupot uit Gouda komt een dialezing (adventserie) houden. De St. Janskerk in Gouda is wereldbe roemd vanwege de enorme collec tie gebrandschilderd glas, waarvan de helft uit de 16e eeuw stamt. De dia's worden vertoond met twee projectoren en begeleid met mu ziek en gesproken tekst. Aanvang: 14:30 uur. De filosofie achter deze centra is dat men daar sociale contac ten kan leggen: "elkaar iedere week een keer zien geeft herken ning en daardoor de mogelijk heid contacten uit te bouwen," zegt Tosca van Bussel beslist. Zij is een fulltime betaalde kracht ter ondersteuning van de werk groepen welke deze centra run nen en wat zij doet heet -oude- renwerker-. Als achtergrond heeft deze functie een maat- schappelijkwerkopleiding. "De Klarinet" heeft gelukkig nog een extra kracht en dat is Anja van Vliet. De vrijwilligers die worden on dersteund zijn in de eerste plaats gastvrouw; "voor de eer ste keer zo maar even bij ons binnenlopen is niet voor ieder een even makkelijk. Dat vereist alertheid en sociale vaardigheid van de mensen. Belangrijk is dat iemand die de eerste keer komt wordt voorgesteld en er een stoel bij de al aanwezige groep wordt bijgeschoven. Dat voor komt uitsluiting. In "Kiaarwa ter" loopt deze opzet helaas niet zo goed omdat dit centrum vaak gezien wordt als - de huis kamer van Honsbergen - en dat is beslist niet zo. Daar moet dus nog aan gewerkt worden." "De Klarinet bruist" vertelt zij een beetje trots en de 26 vrijwil ligers tonen veel eigen initiatief: sponsoren zoeken, het aantrek ken van kleine actieve groepjes welke in - eigen beheer - wor den gedraaid en bekostigt door het verschil in- en verkoop van de bar. En dan is er nog het in ternetcafé, mede opgezet door de Rabobank; begeleid op het net zitten en e-mail versturen: 5.00 euro voor vijf keer een uur. Tosca's kantoordeur staat open, mensen lopen in en uit; je bent een soo t vraagbak? "O ja, heel veel sociale vraag stukken want de nieuwe opzet van het Zorgloket is niet zo'n succes. Veel verwarring; waar moet je voor wat zijn en welke rol speelt de huisarts? Bijvoor beeld: voor de aanvraag van een roilator ga je direct naar je huis arts maar voor een rolstoel moetje naar het Zorgloket. Af gezien daarvan, het Zorgloket had eigenlijk gewoon bij Thuis zorg ondergebracht moeten wor den. Dat was duidelijk geweest want daar zitten ook de mensen die van wanten weten. Centrali seren daar gaat het om en dat dit zo is blijkt wel uit het feit dat in veel anderen plaatsen een SWO (Stichting Welzijn Oude ren) gevestigd is in een multi functioneel gebouw. Daardoor krijgt het een eigen identiteit, een grotere toegankelijkheid en er bestaat geen verwarring over haar functie, namelijk dé ont moetingsplek voor alle oude ren." Een grote maar niet te ver vullen wens van Tosca. Wat wél kan is een aantal hoog nodige veranderingen aanbren gen bij "De Klarinet" want men heeft een aardig bedrag uit het Juliana Welzijnsfonds weten te Deelnemers voor de kaart- middag haasten zich naar bin nen. Foto: J. Schreuders bemachtigen. Nu kunnen de toegangsdeuren automatisch worden gemaakt, er komt een scheidingswand in de grote zaal en de opzet van bar zal worden veranderd. Het is drukker geworden in Tos ca's kantoortje; Bea Krijger is er even bij komen zitten en Gerard Mertens wipt op mijn verzoek even langs. Hij geeft o.a. Tai Chi lessen, schrijft wij ze gedichtjes en hij heeft net een nieuwe activiteit het leven inge blazen, namelijk een fietsgroep en deze belooft een groot suc ces te worden. Ik zou zeggen, loop eens bij "De Klarinet" naar binnen voor een kopje koffie en vraag dan meteen naar de activiteitenlijst. Wellicht is er iets voor u bij en anders maakt u gewoon een babbeltje. Zo maar. Komt u met de auto, parkeren kan op het grote terrein van het Orlandogebouw, de voor-naam van meneer Di Lasso, een Itali aanse componist. Waarom daar? De bewoners van de Di Lasso- straat willen ook graag hun auto kwijt. Dus als we een beetje re kening met elkaar houden blijft het voor iedereen gezellig. Anna Wagemakcrs, redactie seniorennieuws wethouder Krijger de afgelo pen maand de gemeentelijke visie ouderenbeleid "Om de kwaliteit van leven" heeft ge presenteerd? hij - in een artikel.in Soest-Nu - eerdere verhalen over de on voldoende die Soest scoorde m.b.t. de ouderenhuisvesting naar de prullenbak verwees; deze verhalen - volgens de wet houder in dat artikel - op on zin berustten; hij niet weet wat de bron is van de gegevens; het bureau Ipso Facto uit Houten - een bureau voor so ciaal beleidsonderzoek - het onderzoek op verzoek van de ANBO, PCOB en Unie KBO heeft uitgevoerd; de ouderenbonden wilden we ten welke initiatieven en sa menwerkingsverbanden ge meenten zijn begonnen of hebben ontwikkeld op het ge bied van de combinatie van wonen en zorg voor ouderen. het doel van het onderzoek was: het verkrijgen van inzicht in het lokaal beleid voor oude renhuisvesting van Nederland se gemeenten en dan met name de wijze waarop zij be leid voeren op het terrein van wonen en zorg; voorafgaande aan het feite lijke onderzoek een pilot heeft uitgevoerd onder gemeenten in de provincie Utrecht om de vragenlijst aan de praktijk te toetsen; vervolgens via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) de ouderen-bonden alle gemeenten de vragenlijs ten hebben toegezonden; de gemeenten werd gevraagd die lijsten uiterlijk de tweede week van juli 2002 ingevuld te rug te sturen; met de resultaten van het on derzoek de bonden gemeen ten willen wijzen op mogelijk heden en verbeterpunten in het ouderenhuisvestingbeleid; in het overzicht van de totale score van hoog naar laag, Soest eindigde op de 194e plaats (van de 210) met een score van 2,90 (hoogste score was 8,39 de laagste 0,97); in onze provincie de gemeen te Amersfoort het hoogst scoorde 7,74 en Soest het Het is er toch van gekomen. Het kabinet heeft het vertrou wen in de Lijst Pim Fortuyn (LPF) opgezegd, op een wat naar moment, zo vlak na het overlijden van Prins Claus. Maar volgens zowel minister Zalm als premier Balkenende was er voorlopig geen zicht op een stabiel LPF. Of dit echter de echte reden is, is nog maar de vraag. Het lijkt er meer op dat de twee grote partijen dit een goed moment vonden. Nu staan voor 22 januari 2003 dus weer verkiezingen op het programma. Hoe zal de Nederlandse stem mer nu reageren? Volgens de peilingen van oktober j.1. houdt het CDA de meerderheid. De PvdA zal 3 zetels meer krijgen. De WD zal met alle hen ten dienste staande middelen pro beren het verloren terrein terug te winnen. Voor de LPF wordt op niet meer dan 4 zetels gerekend. Misschien is dit reëel. Zo kun nen zij de oppositie ingaan en afdoende de moeilijke taak van regeren in de vingers krijgen. De indruk die Nederland nu van de ministers en de kamerleden heeft gekregen, was er toch een van wedijver. Ieder sprak voor eigen gewin. Een ieder interpre teerde de ideeën van de oprich- hiermee dit onderzoek heeft aangetoond dat de gemeente Soest te kort schiet ten aanzien van het ontwikkelen van initia tieven en samenwerkingsver banden op het gebied van de combinatie van wonen en zorg voor ouderen. J. Schreuders, redactie Seniorennieuws ter de heer P. Fortuyn naar ei gen goeddunken. Natuurlijk werd dit ietwat gecamoufleerd, maar toch, erg verheffend was het niet. Dit was Joch zeker niet de vernieuwing die de heer For tuyn voor ogen stond. Toch heeft menig Nederlander juist voor die vernieuwing gekozen. Het lijkt toch een zware opgave "regeren", maar de macht die hieraan wordt ontleend sprak toch wel erg aan. Hierdoor wil de niemand het veld ruimen. Ruzie alom. Door de moord op de heer For tuyn en alle commotie die hier van het gevolg was, raakte men de grip op de doelstellingen kwijt. Het is van groot belang dat Ne derland ook bij de nieuwe ver kiezingen massaal zal gaan stemmen; zodat er dan eindelijk een goed beeld zal ontstaan van wat er leeft onder de bevolking. Er zijn heel belangrijke beslis singen, die nu weer worden uit gesteld, we denken hierbij aan b.v. Het Spaarloon, Het kwart je van Kok. Hoe in landelijk en Europees verband verder met de pensioenen, de zorg? Zo kunnen we nog wel even verder gaan. Zaken die om een snelle regeling vragen. Dus Nederland spreekt u uit. Langs deze weg wil ik ook de ouderen oproepen: "Ga alstublieft stemmen". Ook voor ons staat er heel veel op het spel! E.A. Drijver-Pina redactie Seniorennieuws [let, tuingerichte en, bergruimte torting op de €205.000,- k.k. PDIJK M DE ERLAAN 18 kelijk en ruim i goed onder- middenwoning iterrain, fraaie apart gelegen Uitermate ge- aor praktijk/ aan huis. se, hal, trap naar tt eiken parket- 3 verd.: 2 royale ite en een grote 359.000,- k.k. ZUID ML AAN 13 catie vlakbij urgebied "De uinen" ligt staande bun- ït dubbele n berging. Het i bemeten an meer dan grenst aan irdige perce- randeert dan riet parket ers met wasta- 12e toilet. On- mte. E 950.000,- k.k. 4

Soester Courant | 2002 | | pagina 25