dertig 'taaifreaks' geselecteerd oor Grote Soester Taaltest PVO in het nieuw Mac Denim 00 SLECHT BEELD? CARS BROEKEN 5,00 KORTING KRIE Soest 50 jaar geleden] Een ouderwets gezellige voortuin VARIA t itslag selectieronde ctaculaire G Deelnemers JAN van ZAL Bij aankoop van een CARS broek een GRATIS RUGZAK JASSEN - 50% KORTING UNICEF weer de straat op SOEST BV langstelling weer toegenomen Makelaardij o.g. :st. 035 -601 61 51 l Zaterdag concert in gemeentehuis h SHION )NE S RMppn 0 SCHOEMAKER Analyse van de gemaakte fouten Diabetescollecte: 11.761,01 SOEST Diapresentatie over parels Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Mac Denim, Soesterbergsestraat 3b, Soest Tel. 035-60219 33 Met kerstkaarten en artikelen Gelukkige winnaars Groei en Bloei Inzamelingsactie Dorcas geslaagd UJ.m.v<in feilen SePgroepeCnUgSüSS| cursussen DataS ComputeropiejrfS"^01 035-6022826 "9en: Internet: www. •ENSDAG 13 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 lies zoeken en/of l( u uw wo- iand verko contact op i, Vastgoed oningmne- voorraad) ichel Riet 13, Soest Openings 18.00; vrij. 1.00-21.00 of op af -rieden jaar moesten wij op Jze plaats kond doen van een [iéggaande lijn wat het aantal pendingen voor de voorron- betrof. Om die neerwaartse aP*jtem te doorbreken, werd toen sloten voor 2002 een taaltest niseren en voorzichtig deren wij nu dat deze meer aansluit bij de lelling van de Soesters. Perzische sinds 1965 Inkoop, verkoon reparatie, reinig lvenman uit Pereiè) Nieuwstr. 26, Baarn reeënveertig inzendingen mocht Tol noc dit jaar ontvangen. Vergeleken de 31 van verleden jaar een be- •édigende aanwas, al blijft een ntal van 42 taalliefhebbers tóch ït jnagertjes op een inwonertal n 40.000. Enfin, de geseiecteer- :n 4 die inmiddels hun deelname istuums te bespreek bekende ginnel. 11 Tel. 035-541557? 8017390. www.stratermakelaardii. aan de taaiwedstrijd hebben toege zegd - reageerden vrijwel unaniem enthousiast op de uitnodiging deel te nemen aan de titanenstrijd op 27 november in het gemeentehuis. De sfeer lijkt daarmee bij voorbaat gegarandeerd, dunkt mij. De gemiddelde leeftijd van de 42 inzenders aan de voorronde (21 vrouwen en 21 mannen) lag net als vorig jaar even boven de 50. De jongste deelneemster (15 jaar), zal evenals de oudste van bijna hon derd jaar (enkele dagen na de test hoopt zij de eeuw vol te maken!) op 27 november prominent aan wezig zijn. Al diegenen die niet ge selecteerd zijn, zijn overigens van harte welkom om op de publieke tribune mee te schrijven. Bert Jansen ive 1. IJ-nl e juiste spelling is dik gedrukt. a. klaxoneren b. claxoneren ié. claxonneren a. grandprixwedstrijd b. Grand-Prixwedstrijd c. grand-prixwedstrijd recht-toe recht-aan b. rechttoe rechtaan c. rechttoe-rechtaan chocola'tje b. chocolaatje c. chocolaadje terra cotta b. teracotta c. terracotta a. nipkowschijf b. Nipkowschijf c. nipkovschijf a. op z'n janboerenfluitjes b. op z'n jan-boeren-fluitjes c. op z'n jan-boeren fluitjes a. Trans-Europees b. trans-europees c. trans-Europees picnic b. picknick pick-nick L0 a. carrousel b. carousel c. carroussel a. clarinettist b. klarinettist c. klarinetist 12 a. hocus-pocus b. hokus-pokus c. hocus pocus 13 a. feniks al b. phoenix T- c. fenix 14 a.ohaën 9 b. o-haën |4' c. oha-en 15 a. oude-wijvenpraat Ij b. oude-wijvepraat c. oudewijvenpraat 16 a. naïve b. naïeve 9 c. naive 17 a. au-sérieux b. au sérieux c. aux-sérieux 18 a. tequila b. tequilla c. tequilja 19 a. oorkondeverzamelaar b. oorkondenverzamelaar c. oirkondenverzamelaar 20 a. béarnaisesaus b. bearnaisesaus c. Bearnaisesaus Opgave 2. De fout gespelde woorden zijn dik gedrukt. 1. Afvallige Tweede Kamerleden worden volgens de kamerregele- menten ten allen tijde diciplinair gestraft. 4 fouten; correcte spelling: Tweede- Kamerleden, Kamerreglementen, te, disciplinair. 2. De aan annorexia nervosa lij dende filmactrice hing, slechts ge kleed in apachekostuum, onderst boven in het trapezewerk. 1 fout; correcte spelling: anorexia. 3. Na het overlijden van de exen- trieke kluizenaar aasten zijn pro miscue nichten op zijn exorbitan te nalatenschap. 2 foutencorrecte spellingexcen trieke, aasden. 4. De fractie-voorzitter hield zich van de domme toen de foto-jour nalisten hem vroegen zijn pikketa- nissie buiten beeld te houden. 3 fouten; correcte spelling: fractie voorzitter, den, fotojournalisten. 5. De formule-1-coureur sjeeste met duizelingwekkende vaart door de met modder dichtgeslibte Tar- zanbocht. 2 fouten; correcte spelling: sjeesde, dichtgeslibde. gs- °P Qngen er r en daarom ke stuntprijzen lit. Zaterdagavond 16 november geeft muziekvereniging PVO een concert in het gemeente huis aan het Raadhuisplein, ijdens dit concert presenteert VO zijn nieuwe uniformen. Jaren is er gespaard voor deze nieuwe outfit. Na het jubileumjaar van PVO, een paar jaar geleden, is er een uniformenfonds opgericht, "dede door de giften van sponsors tijdens de 24-uursmarathon, begin 3it jaar, werd het fonds tot de be nodigde hoogte aangevuld. Deze sponsors zijn dan ook speciaal uit genodigd voor dit bijzondere con cert. Na de marathon kon worden pvergegaan tot het bestellen en ppmeten van de nieuwe unifor- nen. De uniformen zijn, tot grote tevredenheid van de leden zelf, door de firma Zwart uit Limmen gemaakt. Tijdens het concert zullen stukken gespeeld worden waarbij verschil lende secties een solo zullen spe len, zoals 'Treble Concerto', waar in een fluitsolo te horen is, 'Clari- net Jubilee', waarbij de klarinetten en saxofoons een solo spelen, en 'Fiesta Tromba', de naam zegt het al. Verder zal de drumband enkele stukken spelen als 'Triomf door ritmiek', 'Cowboy Medley' en 'Love and Marriage'. Als laatste zal Big Band Blow, eveneens een onderdeel van muziekvereniging PVO, een optreden verzorgen. Ook zij zijn in het nieuw gestoken door een sponsor. De Big Band zal werken ten gehore brengen als 'Sorta Blue', 'Alexander's Ragtime Band', 'Basin Street Blues', 'Sum- mertime', 'Smooth Operator' en vele andere stukken. PVO nodigt de Soester bevolking dan ook van harte uit om op zater dagavond 16 november de nieuwe uniformen te bewonderen en naar het concert te luisteren. Het con cert begint om 20:00 uur en de toegang is gratis. Sommige of alle televisiekanalen sneeuwerig? Verbazend veel mensen kijken naar een matig beeld, dit is vaak niet nodig. Onze specialisten controleren uw antennesignaal én de kabels met speciale meetapparatuur voor 30,- (incl. voorrijden). U krijgt een meetrapport over de kwaliteit van alle zenders én uw bekabeling in huis. Kijk zonder zorgen naar een goed beeld. Bel Expert Schoemaker en maak een afspraak. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 6. Volgens de taaladvizeur berust te de door de leden van de spel lingcommissie aangedragen wijzi gingen slechts op natte vinger werk. 3 fouten; correcte spelling: taalad viseur, berustten, nattevingerwerk. 7. De matineuze classificeerder lag, geplaagd door diarreekram- pen, in het ruim van het VOC- schip. Of out. 8. Bij de verhuizing van de francis caner monnikken zijn heel wat an tieke Kruisbeelden zoekgeraakt. 3 fouten; correcte spelling: monni ken, kruisbeelden, zoek geraakt. 9. De ellenlange rijen voor de kas sa van de diepgedécolleteerde cassière noopten de direktie haar te vervangen door een chagrijnige kassier. 3 fouten; correcte spelling: diep ge decolleteerde, caissière, directie. 10. De meeste chirurgen in spé slaagden voor het kandidaats-exa men, maar sommigen maakten hun incisies in de verkeerde leden- maten. 4 fouten; correcte spelling: spe, kandidaatsexamen, sommige, lede maten. Over het algemeen werd de voor ronde dit jaar gemakkelijker ge vonden dan verleden jaar, al slaag de niemand erin een foutloze op lossing in te sturen. 'Pikketanissie' werd opvallend vaak als fout aangestreept, terwijl 'pikketanis' gewoon in het Groene Boekje staat. De velen die 'sjeeste' en 'dichtge slibte' niet als fout herkenden, breng ik de regel van 't kofschip' nog maar eens in herinnering: ein digt de stam van een werkwoord op een van de letters uit 't kof schip, dan krijgen de verleden tijd en het voltooid deelwoord een 't'. Het vaakst ten onrechte als fout onderstreepte woord was wel 'on derstboven'. Slechts zeven inzen ders hadden goed gezien dat het Groene Boekje beide vormen als gelijkwaardig beschouwt. Maar ik geef grif toe dat deze ongewone vorm een instinker was. 'Sommigen' (zin 10). Slechts negen inzenders hadden gezien dat dit onbepaalde voornaamwoord in de onderhavige zin bijvoeglijk ge bruikt was; het woord 'chirurgen' staat in de zin en kan erachter ge dacht worden. 'Zoek r?ken' (zin 8). Het Groene Boekje heeft wél 'zoekmaken' op genomen en niet 'zoekraken'. Van Dale heeft zowel 'zoekmaken' als 'zoekraken' opgenomen. Voor bei de vormen is dan ook een lans te breken. In zin zes is het onderwerp: '...wij zigingen', dus moet de persoons vorm óók in het meervoud: 'be rustten'. De 'formule-1-coureur' was écht correct gespeld: een cijfer in een samenstelling krijgt een streepje. 'Tarzanbocht' is een eigennaam, dus moet het met een hoofdletter. Een 'hawaïhemd' is een soort hemd, maar de 'Tarzanbocht' is die ene specifieke bocht (op Zand- voort). 'Grandprixwedstrijd'. Het betreft hier een driedelige samenstelling, en een vaste combinatie van drie delen waarvan het eerste deel bij het tweede deel hoort, wordt aan eengeschreven. Bij 'oorkondeverzamelaar' had een van de inzendsters de opmerking gemaakt: 'bij verzamelen gaat het om meer, dus moet het wel 'oor kondenverzamelaar' zijn'. Deze oude regel gaat echter niet meer op. De nieuwe luidt:geen tussen- n in een samenstelling na een zelf standig naamwoord op -e dat (ook) een meervoud heeft op -s'. Bert Jansen De collecteweek Geef voor Diabe tes is achter de rug. Van 27 okto ber tot en met 2 november hebben 115 collectanten in Soest weer en wind getrotseerd om het Diabetes fonds te steunen in het financieren van wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van diabetes. Dankzij nieuwe kennis uit onderzoeken zal diabetes beter behandeld en uiteindelijk genezen kunnen worden. De collecte heeft dit jaar het fantastische bedrag van 11.761,01 euro opgebracht. Het Diabetesfonds dankt alle gevers, collectanten en iedereen die zich heeft ingezet om de collecte te doen slagen. Voor Soest is dit een heel mooi resultaat, zeker als men bedenkt dat niet overal gecollecteerd werd. Domweg omdat er nog altijd een tekort aan collectanten is. Wilt u misschien naar aanleiding van dit bericht volgend jaar meecollecte- ren, bel dan met Els van Hensber- gen, 886017619. Heeft u de collec tant gemist? U kunt altijd nog een gift overmaken op giro 5766 t.n.v. het Diabetesfonds in Amersfoort. De dertig geselecteerden voor de Grote Soester Taaltest van woens dag 27 november zijn (in alfabeti sche volgorde): 1. Jorinde Berger, Soesterberg 2. M.H. van der Boon, Soest 3. W.H. van den Broek, Diemen 4. Peter Cosijnse, Soest 5. D.R. de Haan, Soest 6. Ernst-Jan Harmsen, Soest 7. Marijke Hofhuis, Soest 8. P.A. Hoogervorst-Moulijn, Soest 9. Netta van Hulzen, Soest 10. M.J. de Jong, Soest 11. Philippe Kessels, Soest 12. Dick Koblenz, Soest 13. Trees Koeneman, Soest 14. Karin de Lange-de Waard, Soest 15. L.M. van de Leur-Luteijn, Soest 16. S. Lievaart-Wagenaar, Soest 17. L. Palte, Soest 18. Karen Pas, Soestdijk 19. Gonny Pasman Sakkers, Soest 20. Hans van de Pijpekamp, Soesterberg 21. Patricia de Sain, Soest 22. M. Schmidt Crans-de Roos, Soest 23. Pierre Somers, Soest 24. Annemieke M.P. Stoke, Soest 25. Arie Treur, Soesterberg 26. Frans de Vroege, Soest 27. Janny Westdijk, Soest 28. Herman de Wilde, Soest 29. Arthur Wopereis, Soest 30. T. van Zoeren, Soest 1 uur r fotoservice óók voor APS en digitaal Zuidpromenade 15 3768 EM Soest Uit de Soester Courant van Dinsdag 11 November 1952 BESCHERMING BEVOLKING. Gestadig groeit de organisatie van de B.B. in onze gemeente. Donderdagavond werd door de commandant, drs. Dijkstra, een voorlichtingsavond gegeven aan het voltallige personeel van ge meentewerken. Op deze avond, waarbij o.m. aan wezig waren de Burgemeester, de heer J.Th. v. Noesel, directeur van Gemeentewerken en de heer v.d. Werf uit Zeist, Kringhoofd, hield de Burgemeester een uitvoerige inleiding, waarin hij een beroep deed op de burgerzin van de aan wezigen en, over hun hoofden heen, van de burgerij. Een zeer openhartig debat met openhartige vragen volgde hierna, waarbij veel misverstand werd weggenomen. Drs. Dijkstra wees hierna op het doel van deze avond, n.1. te komen tot de instelling van een reddings ploeg en een opruimingsploeg, welke als mobile eenheden in oor logstijd zullen worden ingezet. Binnen zeer korte tijd zullen voor deze personen instructie-cursussen worden gegeven door opgeleide instructeurs. Uitvoerige inlichtin gen over sociale verzekering, plich ten en rechten van het Noodwacht- personeel werden verstrekt. Een der personeelsleden beant woordde deze inleidingen aan het slot van de avond met de opmer king, dat de naasteliefde en bur gerzin tot de gevraagde vrijwillige medewerking dwong. Het gemeentepersoneel zal binnen enige tijd zelf beslissen wanneer deze cursussen zullen aanvangen. De heer v.d. Werf vertoonde hier na filmstrips betrekking hebbende op de atoomoorlog, gedeeltelijk documentaire opnamen uit Japan en gedeeltelijk constructief met betrekking tot het hart van de pro vincie Utrecht. KOSTELOZE INENTING TE GEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Nederlandse IjMfl Vereniging van y^H Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 De betovering van parels en hun draagsters van vroeger en nu. Dat is de titel van de diapresentatie die dinsdag 19 november wordt gege ven in Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat. De Nederlandse huisvrouwen hebben hiervoor me vrouw W. Planjer uitgenodigd, die er veel over kan vertellen en van laten zien. Parels behoren sinds mensenheugenis tot de begeerde juwelen van de vrouw, vooral de natuurparels. De bijeenkomst in het ontmoetingscentrum begint dinsdag om 14:00 uur. •ontpJlfiMs? Mijn naam is Wim Kooij. Als paardenliefhebber houd ik me zowel bezig met 1 pk als met 140 pk. Schades aan mijn auto worden keurig door Van Zal afgehandeld. De auto wordt schoon afgeleverd. Kijk, dat noem ik Service! AUTOSCHADESPECIALIST FOCWA Beckeringhstraat 11, 3762 EV Soest, tel.: 035 - 6011018, fax: 035 - 6026672 Aanbieding is geldig van 13 november t/m 17 november 2002 Soest, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pok ken wordt gegeven op Woensdag 19 November 1952: te Soest, om 2 uur n.m. precies, in een leslokaal der o.l.-school Kerkebuurt aan de Middelwijk straat en om 3 uur precies, in een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat hoek Beetzlaan; te Soesterberg, o, 2 uur n.m. pre cies, ten huize van dokter A.Th. Splinter, gemeentegeneesheer, Amersfoortsestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalingen der Inentingswet, wel ke de verplichting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaar dag der kinderen of indiening van een bezwaarschrift volgens vastge steld model, ten gemeentehuize verkrijgbaar. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Bouwbedrijf Peter van Asch v.o.f. Grote Melmweg 7B - 3764 AZ Soest Telefoon: 035 - 6024060 - Fax: 035 - 6020640 Mi rv- UNICEF staat vrijdag 15 en zaterdag 16 november met een stand bij de Brede Bibliotheek Soest aan de Willaertstraat. Verkocht worden kerst-, kaarten en andere artikelen van de VN-organisatie die zich inzet voor kin deren in de wereld. Van donderdag 21 tot en met zaterdag 23 november zijn de vrijwilligers met kaarten en artikelen te vinden bij AH aan de Smitsweg. Bij de gelij* knamige supermarkt in Soestdijk is dit jaar geen ruimte, maar na de ver bouwing mag UNICEF daar weereen kraam inrichten. Wie het werk va4 UNICEF wil steunen, kan natuurlijk ook naar de winkel aan de Lange Brinkweg 62 komen, die dagelijks is geopend. UNICEF-ambassadeur Paul van Vliet, die door het hele land optreedj voor de organisatie, reisde af naar Bangladesh en maakte daar een film die donderdag 21 november wordt uitgezonden door de VPRO (20:30 uur. op Ned. 2). De jury van Groei en Bloei reikte donderdag acht prijzen uit voor de mooiste voortuinen in de Boerenstreek en 't Hart. De hoofdprijs was bestemd voor een paradijsje aan de Ko- ningi nnelaan. De eerste prijs bedroeg 100, waarmee winnaar Loeffen nieuwe planten en andere spullen voor de voortuin kan kopen. Daarnaast deelde de wethouder acht aan moedigingsprijzen uit. De gelukki ge winnaars kregen hun geldprij zen tijdens een feestelijke bijeen komst in 't Stekkie, het clubge bouw van Groei en Bloei. De ge meente stelde de prijzen ter be schikking en wethouder Harry Witte was dan ook aanwezig om de winnaars te huldigen. De jury beoordeelde zo'n 80 tui nen op verschillende punten. Eén van de criteria was hoe de tuinen in de verschillende jaargetijden flo reren. De winnaar kreeg de hoofd prijs omdat de voortuin aan de Koninginnelaan 'ouderwets gezel lig' is, volgens de jury. Volgend jaar worden de tuinen in andere wijken gekeurd. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Dankzij vele gulle gevers bij AH- Smitsweg konden afgelopen zater dag 49 dozen met levensmiddelen naar het regiodepot van de Stich ting Dorcas (in Woudenberg) wor den gebracht. Daar worden de voedselpakketten samengesteld. Wekenlang zullen enkele honder den vrijwilligers hiermee bezig zijn. In december hoopt Dorcas de do zen per vrachtauto te vervoeren naar Oost-Europa, om een 'licht puntje' te brengen in het harde bestaan van de allerarmsten. Ook jongeren kunnen veel beteke nen voor de naaste in nood. Nieuwsgierig? Surf dan naar www.dorcas of e-mail naar: jongeren@dorcas.nl. Dorcas is ook nog hard op zoek naar een kledingdepot in Soest! Info@dorcas.nl, of S80228- 592787. Tijdens het Jaar van het Juweel hebben wij speciaal geselecteerde sieraden en horloges in de aanbieding! Bij aankoop van één van de aanbiedingen maakt u kans op: 1° prijs: Verwenweekend voor 2 pers. 2e t/m 4° prijs: Mountainbike 5e t/m 14" prijs: fles Champagne Maak kans op fantastische prijzen horloger juwelier Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 Vraag in de winkel naar de actievoorwaarden! Op zoek naar uw ideale KEUKEN of BADKAMER? Keukens Badkamers Badkamer- en sanitairartikelen ERGO-keukens t.b.v. gehandicapten in het kader van de W.V.G. Complete montages Wand- en vloertegels Tegel- en stucwerk Vrijstaand en inbouwapp. Wandkasten Ook keuken- en badkamerrenovaties 50% korting op div. showroomkeukens! Deskundig advies (ook bij u thuis!); vrijblijvende offertes. Showroom geopend: Dinsdag t/m vrijdag: 09.30 - 17.30 uur Zaterdag: 10.00 -16.00 uur; 's maandags gesloten Veldweg 4, Soest. Tel. (035) 6014878, Fax (035) 6028029 SOEST BV al 34 jaar meerwaarde in wonen!

Soester Courant | 2002 | | pagina 7