*inq 'Van heidehut tot residentie' Archiefstukken zijn kostelijke lectuur Ieder kind verdient een thuis ^Dogteröm L» rvM aruohoch ie bestel b Soest Uit de historie van Soest(erberg) SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... Fries toneel Gespreksgroep bij De Kringen UI O SOS-Kinderdorpen Bingo Klarinet in teken Sint Workshop over 'maskers' Film: 'Les glaneurs et la glaneuse' Jazzy wijnproeven mmmm ■PI AANBIEDINGEN ALLE K3 CD'S van voor 14," U2 BEST OF 1990-2000 DVD van 33^9 voor 27,50 HITZONE-Best of 2002 van £3voor 19," DVD BAND OF BROTHER 109," APRES SKIHUT jubileumeditie van ^99" voor 19,90 ROLLING STONES Forty Licks van 33r99 voor 24," KALENDERS 2003 van diverse artiesten q 50 voor y, DVD KRUIMELTJE van 29?99 voor 4, ook op video voor 2.99 PSII-GTA VICE CITY van voor 65, I CD-ROM 'BEESTENBOEL' van voor 28,50 v. Weedestr. 7, Soest ingang Bruna Actie geldig t/m za. 30-11-2002 De Friese vereniging 'Frysk en Frij' voor Gooi/Eemland organiseert op vrijdag 29 november een to neelavond in de aula van Groot Goylant, Van Linschotenlaan 501 in Hilversum. De zustervereniging uit Hoorn komt het blijspel 'Ferhu- zing en oare üngemakken' spelen. Ook zijn er 'diskes' met Friese cu linaire en literaire producten. Aan vang: 20:00 uur. Entree: leden 3,50; anderen 7,00. Stichting De Kringen start 25 no vember een gespreksgroep voor lesbische en biseksuele vrouwen van 45 jaar en ouder. Het is de bedoeling dat er een keer per maand een huiskamerbijeenkomst zal worden gehouden voor de doelgroep uit Soest, Baarn en om geving. Voor inlichtingen kan wor den gebeld naar 6023422 of 6022608. ARANOEEAo"\ ïRGENS ÊDKOPER 4 stuks I V lag 8.00-20.00 ag 8.00-18.00 ijswijzigingen en/of zetfouten voorbehoud^ We zijn nu nog gemotiveerder' Hoe bedank je mensen die zich zo enthou siast inzetten voor de organisatie? Dit kan op vele manieren. Een van deze manieren is ze met eigen ogen het waardevolle werk van SOS-Kinderdorpen te laten zien. En daarom is onder de vrijwilligers een bezoek aan het Franse SOS-dorp in Marseille verloot. Vrijwilligers Mathilde Tans en Annemiek Laghuwitz waren de gelukkigen en zij be zochten vorige maand het SOS-Kinderdorp in Marseille. Het bezoek maakte diepe in druk op de twee vrouwen. 'We zijn nu nog gemotiveerder om ons in te zetten voor SOS- Kinderdorpen.' Voor de vrouwen was het een openbaring dat dit vakantieland bij uitstek zo hard op vang nodig heeft voor haar kinderen. Frank rijk telt maar liefst twaall dorpen, vertellen ze. in het dorp waar wij waren, wonen voor namelijk jongens en meisjes die uit huis zijn geplaatst. Zij hebben vaak een traumatisch verleden achter de rug. De verhalen die we hoorden waren heel schrijnend.' Annemiek en Mathilde werden zeer hartelijk ontvan gen door de kinderen en hun moeders. Ze •waren enorm geraakt door hun bezoek. 'Vooral de moeders maakten diepe, diepe indruk op ons. De moeders zijn zo bevlo gen, werkelijk alles stellen ze in het werk om van hun kinderen stabiele en zelfstan dige individuen te maken. Dat is geen een voudige taak, sommige kinderen zijn door mishandeling en verwaarlozing echt heel erg beschadigd. Opvallend wes ook dat het er in de huizen heel harmonieus en rustig aan toe gaat.' Voor Annemiek er Mathilde waren het indrukwekkende dagen. 'Dagen die ma ken dat we ons nu nog ge notiveerder gaan inzetten voor SOS-Kinderdorpen.'Want er over lezen of het met eigen ogen zien. is toch een wereld van verschil. SOS-vrijwilligers Annemiek en Mathilde in Marseille Doelstelling l SOS-Kinderdorpen is een niet-over- x heidsgebonden particuliere kinder- hulporganisatie die zich al meer dan 50 jaar wereldwijd inzet voor de opvang van weeskinderen en in de steek gelaten kinderen, onge il acht nationaliteit, geloof of huids- kleur De organisatie is actief in 131 landen, (verspreid over alle wereld- f delen) met ruim 400 SOS-Kinder- I dorpen, waar deze kinderen een i blijvend thuis en een nieuwe toe- i: komst vinden in hun eigen land. SOS-Kinderdorpen geeft deze kin- deren opnieuw een moeder, broer- tjes en zusjes, een huis en een dorp. j En een opvoeding die de basis legt f voor een kansrijke toekomst. Oproep SOS-Kinderdorpen heeft een waar devol netwerk van vrijwilligers dat we graag willen uitbreiden. Wilt u ook vrijwilligerswerk doen in uw re gio? Dat kan! U kunt hierover contact opnemen met Lorianne Mutsaers op telefoonnummer 020-408 0190 of door een mailtje te sturen naar lorianne@soskinderdorpen.nl. NVM I MAKELAAR De voorzitter van de raad, burge meester Loten van Doelen Grothe, legt in april 1899 de raad het voor stel voor om op de zolder van de veldwachterswoning in het ge meentehuis aan de Steenhoffstraat een paar slaapkamertjes te timme ren voor de veldwachter die er woont. De raad gaat hiermee ak koord en geeft het college toestem ming een timmerman te zoeken. In de mei-vergadering deelt de bur gemeester mee dat timmerman Ebbenhorst bereid is voor een be drag van 76 gulden van de zolder twee slaapkamers te maken. De raad gaat akkoord. Niet alle besluiten van de gemeen teraad zijn uitgevoerd, eenvoudig omdat de plannen bij nader inzien niet gerealiseerd konden worden. Een voorbeeld daarvan is te vin den in de raadsnotulen van sep tember 1929. Aan de orde komt de stichting van een badhuis in Soest. De meerderheid van de raad spreekt zich uit voor vestiging er van aan de Lange Brinkweg. Door de goede mogelijkheden van wa terafvoer, de directe nabijheid van het gasbedrijf (voor het verwar men van het water) en het eenvou dige toezicht door de dienst ge meentewerken die hier ook is ge vestigd, heeft deze lokatie de voor keur boven de Verlengde Talmal- aan waar een minderheid voor voelt in verband met de centrale ligging. Dit argument overtuigt een aantal aanvankelijke voorstanders van de Lange Brinkweg, met als gevolg dat uiteindelijk de stemmen staken. In september komt het voorstel opnieuw ter sprake en kiest de raad voor een nieuwe lo catie: de Pieter de Hooghlaan. Deze plaats wordt mede gekozen op advies van de commandant van de vliegbasis in verband met het medegebruik van het badhuis door personeel van de basis. Het colle ge zal de verhouding tussen kuip en stortbaden nader bekijken, evenals de verdeling van het ge bruik door mannen en vrouwen. Het badhuis is er nooit gekomen. Opvallend is ook het verzoek van een raadslid in oktober 1949. Hij wil graag kapstokken in het ge meentehuis. De leden van de com missie die er 's middags hebben vergaderd, hebben de jassen op de vloer moeten leggen. Het ant woord van burgemeester mr. S.P. baron Bentinck is onthullend: zelfs burgemeester en wethouders heb ben niet de beschikking over kap stokken! Die zijn er daarna snel gekomen. Het raadslid L.J. Dijkstra (prot.chr.) vindt het stiefmoeder lijk aandoen dat de raadsleden tij dens de vergaderingen koffie krij gen, maar de bezoekers op de pu-, Postkantoor. Soest. Het voormalige gemeentehuis aan de Steenhoffstraat was vroeger tegelijk ook postkantoor, politiebu reau en veldwachterswoning. In 1899 gaf de raad toestemming op de zolder van de woning twee slaapkamertjes te timmeren. blieke tribune niet. Er wordt steeds geklaagd over geringe publieke belangstelling voor de vergadering. Dat degenen die wel komen wor den overgeslagen met de koffie, zal de belangstelling niet bevorderen. Daarom wil hij dat voortaan ook de bezoekers koffie krijgen. Het geen gebeurt. Aardig is ten slotte de behandeling van het voorstel tot het beschik baar stellen van een krediet voor de aanschaf van een toiletwagen. Het raadslid J.K. de Bruin (WD) informeert of het in het voorne- 'men van het college ligt te zijner tijd een feestelijke opening te orga niseren. Burgemeester Bentinck: 'Dan weet ik al een feestredenaar!' Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door jid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 SOS-Kinderdorpen een liefdevol alternatief e kansen van een kind worden voor een groot deel bepaald door de plek aar het wordt geboren. In veel landen zijn die kansen minimaal. Als kin eren daar wees worden of in de steek worden gelaten, komen ze meestal op straat terecht en waarschijnlijk in de criminaliteit of prostitutie. Deze icieuze cirkel doorbreekt SOS- met het beste alterna- v'oor een natuurlijke gezinssitu- WOENSDAG 20 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 15 PAGINA 14 De Klarinet '7 f- Vrijdag 22 november wordt er voor 55-plussers weer een bingo middag gehouden in De Klarinet en die zal in het teken staan van Sint Nicolaas. Dat zal ook te mer ken zijn aan de prijzen die er te winnen zijn. In het ontmoetings centrum aan de Klarinet worden om 14:00 uur de balletjes in bewe ging gebracht. Een bingokaart kost 3,00 en de deelnemers krijgen een gratis kopje koffie of thee. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met De Klarinet,88 6023139. 'Onthullend masker' is een spiksplinternieuwe tweedaagse workshop, die geïnspireerd is op de tekst van Huub Oosterhuis 'Wie wordt ontmaskerd, wordt ge vonden en zal zichzelf opnieuw verstaan'. Een initiatief van Wim Roozenburg uit Nieuwegein, in samenwerking met de Soester dansdocent Heieen van Soest. In het Horusoog, aan de Birkstraat 101A, wordt op vrijdag 29 en za terdag 30 november van 10:00 tot 16:00 uur aandacht besteed aan de verschillende maskers die wij dra gen. Ook gaan we op zoek naar de geheime acteur, die voor onze ogen onzichtbaar is maar door het hart goed gezien kan worden. De workshop bestaat uit een mix van dans en spel, videofragmenten, meditatie en stemvyerk. De oefe ningen worden afwisselend alleen, met z'n tweeën of met de hele groep gedaan. Info/folder/opga ve: Wim Roozenburg, 88030- 6021178, of Heieen van Soest, 886037337. ond inen nenten Vlug) rmalig straat 62 li B.V. len B.V. 8-619063 BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of mor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 gooide marktgroenten. Ondanks zijn uiterlijke armoede maakt hij allerminst een ongelukkige indruk, en tussen de bedrijven door leert hij zelfs nog immigranten lezen en schrijven. Varda wandelt ook mee met een andere scharrelaar, chef kok Edouard Loubet van een tweesterrenrestaurant, die elke ochtend de heuvels ingaat op zoek naar kruiden en fruit. Zo weet je tenminste wat je in huis haalt, is zijn motto. Varda (Brussel, 1928) filmt los en impulsief, zonder vastomlijnd sce nario en uitgestippelde route. Ze houdt van het toeval, en slaat re- gëlmatig een zijweg in. Haar docu mentaire is met zoveel speelsheid en zelfrelativering gemaakt, dat die zijsprongen toch nooit ijdel of pre tentieus worden. Omdat Varda heel gemakkelijk met mensen aan de praat raakt, bevat de documen taire innemende portretten van in teressante hedendaagse 'glaneurs'. De titel 'Les glaneurs et la glaneu- se' geeft aan hoe sterk Varda op gaat in haar eigen documentaire: met 'la glaneuse' doelt Varda op zichzelf, de beeldenjutter. Alleen al in Parijs trok de veelvuldig be kroonde film ruim honderddui zend bezoekers wat voor een documentaire uitzonderlijk veel is. (Frankrijk 2000, kleur, 82 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserve ren: maandag t/m vrijdag 9:00- 13:00 uur, 886019577. Meer infor matie op internet: film.artishock- soest.nl of artishock-soest.nl. Scène uit 'Les glaneurs et la gla neuse Rob v.d. Broeck en Rosamint Faas. Maandag 25 november Iedereen kent dit schijnbaar zo onbeduidende tafereel: na het op breken van de markt scharrelen er mensen over het marktterrein om de vergeten appels en weggerolde kooltjes op te rapen en mee te ne men. Toch is de wereld van die ra- pers - of 'glaneurs' op z'n Frans - heel wat rijker dan de eerste in druk suggereert, zo laat de 73-ja- rige cineaste Agnès Varda ons zien. Gewapend met haar camera ontmoet ze bijvoorbeeld een bio logieleraar die leeft van wegge- SOS-ambassadeur Jan Smit bezoekt een dorp in Thailand SOS-ambassadeur Jan Smit onder de indruk Onze SOS-ambassadeur Jan Smit staat weer volop in het nieuws en in de vele interviews die hij geeft praat hij graag over 'zijn' SOS- Kinderdorpen. Vanzelfsprekend, vindt de 16- jarige zanger. Met zijn grote succes wil hij graag iets doen voor kinderen die het veel minder goed hebben. Als zijn overvolle agenda het toelaat, wil hij het komende jaar weer een Kinderdorp bezoeken. Jan Smit is sinds 1999 ambassadeuren sinds dien bezocht hij een dorp in Thailand en in Jordanië. De ontmoetingen met de kin deren en hun moeders maakten grote in druk op hem. Onlangs is weer een landelijk onderzoek uitgevoerd naar o verheids websites. Die van Snest. www.soest.nl kreeg een hoge waardering met als resul taat de vijfde plaats. Hoewel Soest een paar jaar geleden log het predikaat 'beste site van Nederland' kreeg, moest het nu Hoogeveen, Rotterdam, Delft en Dordrecht voor laten pan, >inds die eerste plaats zijn er ove- igens steeds meer gemeenten met :en eigen website bijgekomen. Jaarom beschouwt Soest de vijf- Ie plaats nog steeds als een ere- jlaats. Het is bovendien een resul- aat met als uitdaging om ook de tomende jaren in de kopgroep te >lijven. )p de website vindt men onder neer gegevens over het gemeente- irchief. Daarin bevinden zich ook ie raadsnotulen, dikke ouderwets jitziende boeken voorzien van een int. Wie de moeite neemt daarin e bladeren, komt de meest verras- iende onderwerpen en verslagen egen. Deze rubriek gaat over en- cele daarvan. n maart 1879 verlaat burgemees- er jonkheer F. Martini van Geffen le raadsvergadering en draagt het 'oorzitterschap over aan wethou- ler G.C. Klooters. Hij stelt aan de >rde het verzoek van de burge- neester aan koning Willem 1 om n Baarn te mogen wonen. De raad overwegende dat adressant zoveel )lijk van ijver en zorg geeft in de litoefening van zijn ambt en daar- )ij de belangen van de ingezetenen jetracht, dat dit een waarborg is voor het bestendigen van de be- itaande toestand', heeft geen be waar tegen inwilliging van het verzoek van de burgemeester. In maart 1889 deelt burgemeester C. Loten van Doelen Grothe de aad mee dat ten gevolge van de vele en grote uitgaven die de ge- neente de afgelopen jaren heeft noeten doen, de gemeentekas leeg s. De leveranciers in de eigen en Dmliggende gemeenten, moeten op jetaling hunner vorderingen op de »emeente wachten.' Omdat in ie der geval proceskosten moeten worden betaald in een geschil met een inwoner, moet de gemeente telfs kasgeld lenen. Zaterdag 23 november Kwaliteitswijnen proeven met live muziek van Roos. Na het succes volle jazzdiner vorig jaar dit jaar een andere setting. Genieten van heerlijke wijnen met uitleg door Robert-Jan Kerstens (van Best of Class Wines), afgewisseld met prachtige duetten van Rob van den Broeck en Rosamint Faas. Robert- Jan Kerstens, van het vermaarde wijnhuis Kerstens, heeft de laatste jaren zijn eigen wijnhandel op ni veau, Best of Class Wines. Robert- Jan is een man met stijl, niet deca dent noch op leeftijd. Tijdens proeverijen probeert hij iets van zijn passie voor wijnen en een tik je van zijn kennis over te dragen op zijn gasten. Rosamint Faas studeert zang bij Gé Titulaer aan het conservato rium in Utrecht. Al vroeg koos zij voor jazz en het is voor een zanger verduveld moeilijk om te improvi seren. De stem leent zich daar niet gemakkelijk voor; zuiverheid, ti ming en dynamiek spelen daar een rol bij. Zij studeerde eerder bij o.a. Lydia van Dam en Eugenie Dite- wig. Zij zingt op 23 november met Job Helmers (sax) en Hugo van Os (piano). Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 20,00. Reservering noodzake lijk, 886019577. Meer informatie op internet: artishock-socst.nl. JA, stuur niij meer informatie over het werk van I SOS-KiiuIerdorpen en hoe ik HuisVriend kan worden J N.a.v. deze advertentie in:j 1 Naam:M V I I Adres: I J Postcode/plaats:t I Telefoon: I Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: I I SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM I ER! Runderriblappen Kilo e- of wit rond brood Heel ca. 800 qram 1*2tf '.en 'LUS Filet Americain Diverse smaken. Jakje 150 gram ER SOS-moeder met kinderen in Malawi Want ieder kind verdient een thuis kinderen worden opgevangen in een spe- voor hen gebouwd Kinderdorp. On geacht hun geloof, afkomst of huidskleur. Daar komen ze te wonen bij hun 'eigen' SOS-moeder, samen met SOS-broertjes en -zusjes. Ze komen in een veilig gezinshuis, geschikt vooreen gezin van 8 a 10 personen. Van de SOS-moeder krijgt het kind eindelijk waar het recht op heeft: een liefdevolle op voeding en goede verzorging. Zo groeit het kind op tot een kansrijk en sociaal medemens. De scholen, de medische en sociale voor zieningen in zo'n SOS-dorp zijn ook toe gankelijk voor kinderen en volwassenen uit de omgeving. Wereldwijd vinden zo meer dan 49.000 kinderen een blijvend thuis en een nieuwe toekomst in hun eigen land. SOS- Kinderdorpen is actief in ruim 400 kinder dorpen in 131 landen, niet-overheidsgebon- den en SOS kan dit prachtige werk doen dankzij de financiële steun en inzet van de donateurs en vrijwilligers Bij oorlogen en (natuur)rampen betalen de kinderen de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons als Huisvriend voor 5,- per maand? Stuur de bon in voor meer informatie, bel (020) 408 01 90 of kijk op www^oskinderdorpen.nl SOS-Kinderdorpen GIRO 2280 Informatie en fun op nieuwe website SOS-Kinderdorpen heeft haar web site www.soskinderdorpen.nl volle dig vernieuwd. De nieuwe website laat beter zien wat de organisatie al lemaal doet en hoe vrijwilligers zich voor dat goede doel inzetten. Voor de bezoeker van de website zijn er meer interactieve onderdelen dan eerst. Bezoekers kunnen zich online aanmelden als donateur of vrijwilli ger, maar ook e-mailkaartjes verstu ren, een gratis lespakket aanvragen, het jaarverslag bekijken en zelfs on line een donatie doen Om de bezoe ker een algemene indruk te geven van de SOS-Kinderdorpen in de we reld, zijn er uit alle werelddelen een aantal dorpen geselecteerd, die via de wereldkaart online bezocht kun nen worden. En speciaal voor kinde ren zijn er nieuwe fun-onderdelen op de site, zoals puzzels en kleurpla ten die je kunt downloaden, leder kind dat een kleurplaat instuurt, krijgt een leuke verrassing thuis gestuurd. Ga dussnel naar www.soskinderdorpen.nl. SOS moeder in Nepal voedt kindje.

Soester Courant | 2002 | | pagina 15