OT INDER- SEHAKT van veel markten thuis zijn Sierhek beschermt linde 'TIES Expo Hanneke Streefkerk in galerie De Steenlinde 50,- 75,- /2 PRIJS Taaltest-deelnemers moeten Uitgeverij Aspekt bij boekhandel Jongerius Soest 50 jaar geleden] Cultuurplatform Soest gaat voortvarend van start Verdwenen Soest hervonden Arno v/d Valk 11Het grootste gelijk buiten Nederland Dankzij gift Hout- en Bouwbond CNV en Boni Woensdag 27 november, raadzaal gemeentehuis per kilo mm K BOEKHANDEL JONGERIUS Auteurs zaterdag te gast BOEKHANDEL JONGERIUS Franscesco Carotta Wasjezus Ceasar 1 BOEKHANDEL JONGERIUS Perry Pierek Uitgeverij Aspekt )ORDELIG! BOEKHANDEL JONGERIUS Martin Ros 11Herinneringen aan mijn rijke roomse jeugd' fjAGlN/ WOENSDAG 20 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 i Hét sierhek rond de jonge lin de achter de Oude Kerk werd vorige week officieel overhan digd aan wethouder Bart Krol. Omdat ze 100 jaar bestaan, deed de Soesterafdeling van de Hout- en Bouwbond CNV het qgk cadeau, samen met super- marktBoni. De jonge linde volgde een paar ^ffi&geleden zijn geliefde, maar gekapte, voorganger op. Om te Brorkomen dat de nieuwe boom hetzelfde lot beschoren was als de oude, wilde de gemeente een sier hek plaatsen. Het hek moet de lin de beschermen tegen tractors en andere voertuigen. Tegelijkertijd vierde de houtbond in 2000 haar 10Olc verjaardag. Alle afdelingen kregen 2500 gulden te besteden voor de plaatselijke ge meenschap. Ook de Boni super markt zocht een project voor een donatie van 10.000 gulden. De gemeente stelde voor het geld te Foto: Herman van Dam gebruiken om het sierhek aan te schaffen en beide partijen stemden in. 'Bomen geven leven, geven zuurstof, onmisbaar voor het leven van mensen', zei CNV-er Jan Roest bij de overhandiging, 'het sierhek beschermt de boom en voorkomt ook dat hij beschadigd wordt. Net als de Hout- en Bouw bond CNV: die beschermt mensen en komt voor hun belangen op.' hbank Glen Parallelweg 19 In galerie De Steenlinde (Lin- f denlaan 1) is vanaf 1 december een verkoopexpositie ingericht van het werk van de Baarnse kunstenares Hanneke Streef kerk. De tentoonstelling loopt tot 5 januari. eke Streefkerk (1943) vestig- ^|zich in Baarn als zelfstandig ildend kunstenaar (discipline ilderen) na een intensieve op- tding in Nederland en Spanje en vele seminars, workshops en de opleiding tot leraar tekenen/schil deren eerste graad. Zij geniet inter nationale bekendheid, met name in Spanje, met vooral haar acrylschil- derijen op doek. Daarnaast werkt zé regelmatig met een groepje leer lingen. Hanneke treedt sinds kort naar buiten met haar werk in Hol land, geeft uitleg over haar werk eh organiseert workshops in haar atelier in Baarn. De fascinatie voor het ruige bin- iland van Spanje is duidelijk iwezig in haar verlaten land- iappen, waarin de elementaire ichten van de natuur overheer sen en de oneindigheid voelbaar irdt. Daarnaast schildert zij insfiguren met een sterke gela- heid, waarbij de onderlinge loties centraal staan. Ook reli- juze thema's duiken op in haar werk, zoals 'Het Lijden', waarin een dramatische lading zit. Op ver zoek van de galeriehouder wordt er ook een religieus werk getoond van de vader van Hanneke, die lid was van de 'Amersfoortse Ploegh'. Aan de gevel van galerie De Steenlinde prijkt een object, ge maakt door de Bussumse kunste naar Manja Hazenberg, en voor de deur ligt een enorme zwerfkei van graniet uit Scandinavië, die be werkt werd door de beeldhouwer Adri Verhoeven. Tevens is er werk te vinden van Joost Tholens (foto composieten), Dirk Wiersma (fo- Landschap van Hanneke Streef kerk. to's) en van de Naardense kera miste Karin Heeman, die met haar 'Grazy Tableware' en tempelobjec ten van raku en steengoedklei een zeer hoog niveau heeft bereikt. De tentoonstelling wordt geopend op zondag 1 december om 15:00 uur en loopt tot 5 januari. De ope ningstijden zijn: donderdag t/m zondag 13:00 tot 17:00 uur en op afspraak. Nog één week te gaan en het is zover: de eerste Grote Soester Taaltest wordt gehouden in het gemeentehuis van Soest! De test zal van start gaan met het vertrouwde dictee, evenals vo rig jaar gedicteerd door Chris- tl Kop. In tegenstelling tot tóen zullen er op 27 november ech ter geen tien, maar slechts vijf zinnen voorgelezen worden die de deelnemers zoveel mogelijk foutloos op papier moeten zien te krijgen. In het tweede deel wordt hun ken nis van spreekwoorden (uitdruk kingen/ gezegden) getest. Van tien Spreekwoorden (uitdrukkingen/ gezegden) krijgen ze het eerste deel; zij vullen de ontbrekende woorden in. Voorbeelden: 'Je moet de huid niet verkopen...' en: 'Vele varkens maken...' In het derde blokje krijgen de deel nemers aan de Taaltest tien 'vreemde' woorden voorgelegd, elk met drie mogelijke antwoorden, waarvan het juiste moet worden aangekruist. Voorbeelden: kariati de - a) letterteken; b) vrouwen beeld als zuil; c) gelegenheidsge dicht; of: goj - a) niet-joods meis je; b) niet-jood; c) volgens de joodse spijswetten bereid. Het vierde onderdeel toetst de kennis van de etymologie, de woordgeschiedenis. De deelnemers moeten het in hun ogen meest waarschijnlijke antwoord aankrui sen. Voorbeelden: Wat betekent het woord 'corned' in het woord 'corned beef - a) gezouten; b) in geblikt; c) verduurzaamd; of: Het woord 'brunch' is een samentrek king van: a) brood en lunch; b) breakfast en lunch; c) het is afge leid van 'to brunch' (=lummelen). In het vijfde, tevens laatste onder deel, dient men in tien zinnen de fout aan te wijzen én te verbeteren. De fout kan zowel een spel- als een taalfout zijn. In elke zin zit één fout. Voorbeelden: 'Er moet voor gewaakt worden dat men het toe gekende krediet niet overschrijdt.', of: 'Terwijl haar mannelijke colle ga's volhardden in hun luiigheid, bleef de ambtenaresse hyperactief.' Trofee Voor de beste drie zijn er prijzen beschikbaar gesteld en voor de nummer 1 is er natuurlijk de felbe geerde trofee. Deze zal uitgereikt worden door de wethouder van cultuur, de heer Harry de Witte. Aan alle deelnemers - zowel de geselecteerden als de belangstel lenden op de publieke tribune - het dringende verzoek op tijd aan wezig te zijn; in verband met de rechtstreekse radio-uitzending moet er namelijk stipt om 20:00 uur begonnen worden. Tot ziens op woensdag 27 november in het gemeentehuis van Soest! Bert Jansen inder- en jongerentelefoon 0432 0800 Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden alleen zijn ruzie verslaving Zaterdag 23 november van 14.00tot 16.00 uur signeert zijn boek over W.F. Hermans Uitgeverij ASPEKT Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl De Soesterbergse uitgeverij Aspekt (aan de Amersfoort- sestraat) is een veelzijdige uit geverij, die gerund wordt door historicus/journalist Perry Pie- rik en boekenliefhebber en veellezer Martin Ros. Op za terdag 23 november van 14:00 tot 16:00 uur zijn enkele Aspekt-auteurs te gast bij boekhandel Jongerius, Van Weedestraat 29. Aspekt richt zich voornamelijk op literatuur, politiek en geschiedenis. Zo publiceerde de uitgeverij in het afgelopen jaar de spraakmakende boeken 'Anders en beter' van Jan Peter Balkenende en 'Op pad met Pim' van HP/deTijd-journalist Marcel van Roosmalen. Komende zaterdag is Martin Ros aanwezig om over de uitgeverij te praten en om zijn boek 'Herinne ringen aan mijn rijke roomse jeugd' te signeren. Daarin kijkt hij terug op zijn jeugd in de katholie ke wijk Klein Rome in Hilversum en neemt hij tegelijkertijd afscheid van een voorgoed verloren land. Tevens zal W.F. Hermans-specia list Arno van der Valk zijn nieuw ste boek 'Het grootste gelijk buiten Nederland' komen signeren. Dit boek brengt nieuw materiaal over W.F. Hermans: zes buitenlandse interviews, voor het eerst in Ne derlandse vertaling, waarvan twee zelfs nog geheel onbekend waren, en met niet eerder gepubliceerde foto's uit privé-collecties. Een ware aanwinst voor de Hermans- liefhebber! Ook, en dat is heel bijzonder, komt speciaal uit Italië: Fransceso Ca- rotta om zijn boek 'Was Jezus Cae sar?' te promoten. Belangstellenden kunnen ook de website van Jongerius bezoeken (www.jongeriusboek.nl) en hun ei gen recensie schrijven Zaterdag 23 november van 14.00 tot 16.00 uur signeert, uit Italië, zijn boek Uitgeverij ASPEKT Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl Uit de Soester Courant van Dinsdag 18 November 1952 SOESTER SPORT FEDERATIE BIJEEN. Vrijdagavond kwam de Soester Sport-Federatie in het Oranje-Ho- tel bijeen onder voorzitterschap van de heer W. van Schaffelaar. De voorzitter stelde in zijn wel komstwoord vast, dat alle aange sloten verenigingen vertegenwoor digd waren, waarna de notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Bij de bestuursuitbreiding werden gekozen de heren dr. W. J. Schut te en H. Scholtmeijer, waardoor het bestuur op 5 leden kwam. Besloten werd in de komende zo mer in de meest uitgebreide zin proeven af te nemen met betrek king tot de Harmonische Lichaams Ontwikkeling, voor de leden der aangesloten verenigingen en voor de leerlingen van de hoogste klas se der lagere scholen. Hiertoe zal de Federatie contact opnemen met de schoolhoofden. In Juli zal een sportweek worden gehouden, welke op Vrijdagavond wordt geopend met een optocht der leden van alle verenigingen, gevolgd door een massale opmars met vaandels en vlaggen op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan. Hierna vindt de officiële opening plaats, welke wordt gevolgd door een gecostumeerde voetbalwed strijd. Zaterdagsmiddags zullen zwem wedstrijden worden gehouden in het Natuurbad en getracht zal wor den op deze middag hippische sport in te lassen. Des avonds zal een concert die dag besluiten. In de week, welke daar op volgt, zullen sportwedstrijden plaats vin den. Een volleybal-competitie, korfbal- en athletiekwedstrijden, een loop door Soest, kinderspelen, een voetbalwedstrijd Soest-combi- natie tegen een nog nader te bepa len tegenstander en Zaterdags avonds zal het slot van deze sport week plaats vinden in het Open luchttheater, waarop de prijsuitrei king plaats heeft. Dit programma werd door de ver gadering goedgekeurd, waarna een levendige gedachtenwisseling ont stond over de sportuitwisseling Soest (Holland)-Soest (Duitsland). In deze gedachtenwisseling kwam naar voren, dat men de tijd niet rijp achtte, om, als Sportfederatie, deze sportuitwisseling te organise ren. Besloten werd een eventuele sportuitwisseling Soest-Soest niet te laten plaats vinden in de sport week, omdat kort voor deze sport week het monument voor de ge vallenen zal worden onthuld. De piëteits-gedachte zou volgens de vergadering prioriteit genieten boven de verbroederingsidee en de vergadering aan een dergelijke sportuitwisseling. Besloten werd de werkzaamheden van 't Soester bureau voor medi sche sportkeuring uit te breiden over meer verenigingen. Zaterdag 23 november van 14.00 tot 16,00 uur signeert diverse boeken van Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl De initiatiefnemers Werner Paans, Bert Smit en Jan Visser van het Cultuurplatform Soest, dat op 4 november 2002 in het Gemeentehuis is opgericht, zijn aangenaam verrast door de positieve benadering door de organisaties, verenigingen en kunstenaars om te komen tot een intensiever samenwerking op het terrein van Kunst en Cultuur in Soest en Soester- berg. De volgende 36 organisaties en personen in willekeurige volgorde hebben zich al aangemeld: De Soester Kring, Stichting Statief, Soester Byzantijns Kleinkoor, Stichting Cabrio, Stichting Mu- ziekkring Eemland, Orgel Key boardclub, Slavisch Koor Byzan- tium, Stichting de Windhond, To neelvereniging De Rietpluim, Chorusline, Soester Mannenkoor Apollo, Stichting Cenakel Cultuur, Klein Soester Koor, Soester Kinderkoor, De Gooise Operette, Nederlands Motet- en Madrigaal koor, Stichting Literaire Activitei ten Soest, Judith Gor (lichtkunst), Stichting Brede Bibliotheek/C- drie, PVO, Vereniging Artishock, Kamerkoor Logos Cantat Soest, Gospelgroep The Messengers, Odeon, Accordeonvereniging Ani- mato, Ned. Lapidaristen Club, Historische Vereniging Stichting Oud Soest, Soester Kamerkoor Tourdion, Sacha van Tetterode (glaskunst), Ilse Blommenstein (atelier het Ketelhuis), Studio Nynker, Muziekschool Soest, Volksuniversiteit Soest/Soester- berg, Barokorkest Colenso Con- sort, Balletstudio Sylvia, Sonja van Lier (musicus) en De Hazelaar. Cultuurnota Het driemans interimbestuur is bezig een Cultuurnota te schrijven die eind van dit jaar aan het Ge meentebestuur wordt aangeboden. Dit concept is de neerslag van het Groot Soester Cultuurdebat op 27 september jl., het Cultureel Mani fest, dat op 7 oktober aan burge meester Janssen is aangeboden, en van de beraadslagingen tijdens de oprichtingsvergadering op 4 no vember. In deze Cultuurnota wor den voorstellen gedaan voor de organisatiestructuur van het Cul tuurplatform, de samenwerkings verbanden en de doelstellingen op lange en korte termijn. Dit pamflet is tevens bedoeld als handreiking naar het gemeentebe stuur, die een gemeentelijke Cul tuurbeleidsvisie aan het voorberei den is en als een onderlinge af stemming voor samenwerking en de bespreking van knelpunten op het gebied van accommodaties en financiën. De uiteindelijke versie van deze concept Cultuurnota zal worden vastgesteld in twee bijeen komsten (25 november en 9 de cember) van een klankbordgroep, bestaande uit: Bart de Ruijter, Norien Simons, de heer Van Geet, mevrouw Knol, mevrouw Hou- kamp, Joke Rip, Wil van der Meer, Frans Wertwijn, Judith Gor, Berna Kousemaker, Joke Lensink, Sacha van Tetterode, Joop Phielix en Dirk de Wit. Op maandag 16 december beslist het Cultuurplatform in een plenai re vergadering over de tekst van de Cultuurnota, waarna per 1 janua ri een definitief bestuur van het Cultuurplatform zal aantreden. Voor nadere inlichtingen en aan meldingen kan men terecht bij de secretaris ad interim: Bert Smit, Prunuslaan 2, 886019815. Vandaag in hervonden Soest een paar foto's van Kolonie huis Trein 8.28. Het kinderko loniehuis is omstreeks 1909 gesticht door een aantal han delsreizigers die doorgaans met de trein van 8.28 uur van uit Amsterdam naar Rotter dam reisden en in de trein een collecte hielden voor de bleek neusjes uit Amsterdam. Zo kwamen de gelden bijeen voor de kinderkolonie. De treinreizigers aan het begin van de vorige eeuw behoorden toen nog tot de welgestelden van Am sterdam. Zij zorgden dat de Am sterdamse kinderen in de zuivere buitenlucht van Soest zes weken tot enkele maanden mochten bij komen. Een deel van de kinderen moest vaak de eerste weken her stellen onder begeleiding van vak kundige verpleegsters. De opzet van Trein 8.28 was van het begin af dat het een kinderhuis en gelijk herstellingsoord zou worden. Later is ook huize 'Vosseveld' aan de Birkstraat aan de Stichting toege voegd. We kregen deze informatie van Ina Isings, dochter van illustrator en bekend schoolplatenschilder J.H. Isings, zoon van een Amsterdam se bakker, die in het huis 'in d'Opgang' tegenover de kolonie huis aan de Kolonieweg is gebo ren, getogen en er nog woont. Haar moeder was indertijd de eer ste directrice van Trein 8.28. Vader Isings is niet lang met zijn eerste vrouw getrouwd geweest. Hij woonde aan de Kolonieweg met zijn eerste gezin van 1909 tot 1916. In dat laatste jaar verloor hij zijn drie kinderen aan een fatale ziek te en ook Isings' vrouw werd kort daarna ernstig ziek en stierf. Isings stond al spoedig weer alleen in het leven. Hij woonde daarna twee jaar in Zeist en ontmoette na en kele jaren zijn tweede vrouw, de directrice van Trein 8.28, die hij al kende van toen zij nog particulier verpleegster was. Zij trouwden in 1918 in Soest. Op de foio zien we het koloniehuis zoals het in 1910 is gebouwd. Bo ven in de gevel staat (het is mis schien op de krantenfoto niet dui delijk te zien) 'KINDERHUIS trein 8.28 HYSM'. Dat HYSM staat voor HoIIandsche Yzeren Spoorweg Maatschappij. De Kolonieweg had in 1910 nog de naam Holleweg. Het was ook een echte hoile weg, door afwate ring van de Eng diep uitgesleten en nauwelijks begaanbaar. Hij droeg daarvoor de naam Schapen- weg of Schaepsweg, omdat hier langs schapen naar de heide wer den vervoerd. Een andere naam van deze weg was 'Bunts Holle- weg', een weg vanaf de Eng naar het buurtschap De Bunt. Ina Isings (professor archeologie) weet nog te vertellen dat het Ko loniehuis ingrijpend moest worden verbouwd. Er moest voor het fun dament veel zand worden afgegra ven en dat mooie duinzand dat onder de dunne humuslaag van de hele Eng ligt is toen gebruikt om de uitgesleten kolonieweg op te hogen en daarna te asfalteren. De trap naar 'In d'Opgang' ligt nu en kele treden onder de weg. Dat al les was vermoedelijk in het jaar 1924. Personeel en verpleegsters die in de beginjaren van buiten Soest in het koloniehuis werkten vonden het toentertijd best een beetje eng daar boven op die stille Soester Eng. Er waren wat griezelverhalen rond het 'Enghen Bergje'. Het ver haal gaat dat vrouw Grift, als ze aardappelen kwam brengen, de deur niet durfde opendoen. Vrouw Grift, een boerenvrouw, kon koeien 'belezen' en dat werd een beetje als hekserij gezien. Als vrouw Grift met de aardappels voor de deur stond ging deze even open en snel weer dicht en holde het personeel naar de directrice, die de zaak dan maar zelf moest afhandelen. In 1937 was het huis weer toe aan een flinke verbouwing en uitbrei ding. Het aantal kinderen kwam op 44, zowel jongens als meisjes. De oorlogsperiode ging aan Trein 8.28 niet voorbij: iedereen moest eruit en de Duitsers kwamen erin. Toen het gebouw in 1945 weer beschikbaar kwam, werd het eerst gebruikt als onderkomen van pro- Duitse inwoners: vrouwen in het hoofdgebouw en mannen in barak ken erachter. Daarna kreeg het weer de bestemming voor de bleekneusjes tot 1987. Honderden kinderen hebben een tijdelijk on derdak in Soest gevonden. Terug naar de eerste jaren.Vader Isings hielt van rust op de Eng. Samen met Rinke Tolman worden ze tot de bewakers van een Na tuurlijk Soest gerekend. De enige geluiden die men toen op de Eng regelmatig hoorde waren de groe pen zingende Amsterdamse kinde ren. Ina Isings hoort nog de vers jes van toen: Hoog op de gele wagen Rijd ik langs berg en dal. Lustig de kleppers draven, Blij klinkt het hoorngeschal. Water en wouden en weiden, Stromen zo krachtig en vrij; Ik kan van uw schoon haast niet schei den, 2x Maar 't gaat voorbij, voorbij. Vooral het refrein 'Ik kan van uw schoon haast niet scheiden' werd uit volle borst gezongen. Maar in de kinderhartjes was duidelijk wel het verlangen naar huis. De heim wee naar Amsterdam lezen we ook af van de tekst achter op een an sichtkaart die ene Frits aan de juf frouw van zijn school stuurt. Soest 26 juni 1918 Lieve Juffrouw. Wat ben ik hier nu al weer een tijd van uit Amsterdam. Ik wou zoo graag dat u mij ook eens schrijft. Wilt u dat eens doen? Het gaat mij hier heel goed en ik vind het hier heel hoog. Lieve juffrouw heel veel groeten van Frits, ook aan de kinderen. Adres: Aan juffrouw Luit Bilderdijkstraat School 89 Amsterdam Bij de foto van personeel zijn de nummers 1, 2, 3 en 4 huishoude lijk personeel, vermoedelijk uit Soest: Trijntje van Klooster; Riek van de Broek (zij woonde bij de bocht van Zonnegloren); Jaantje Westerveld en Marie Middelman. ïn het allervoordeligst. )nze dagaanbiedingen. Dagelijks erschilfende veilingen voor u in. november groentedag 0.39 6 november brooddag IIN 1.99 27 NOVEMBER VLEESDAG 3.49 LEESWAREN VOORDEELDAG IM 0.45 r 0.45 rst 0.45 0.45 WW0RST 0.45 Zaterdag 23 november van 14.00 tot 16.00 uur signeert zijn boek Uitgeverij ASPEKT Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 9