IALSE FSTUK SPOED rente BEZORGERS ^\ÜC€N_ %tkSS©CN ST!ffl=fTT3B lonkere dagen voor de krantenloper Ivonne Wierink: goud op videomanifestatie Maikel bezorgt al meer dan zeven jaar de krant RAD O Mariaschool Soestdijk gaat digitaal Klaar voor de Taaltest? 4,8% (5 jaar vast)51 SONIC UIT IERLAND per kilo iezorgersleven gaat niet over rozen Meningen p van lezers! Abslam de ezel ISpoordal Extra woningen Prijzen Letterspel Expert Schoemaker Corneille-expositie bij Art Seek BEHANG 15% KORTING GROENEyELD Kasteelconcert in Groeneveld Vleesbingo ANBO in 'Klarinet' Schilders van ICC exposeren samen VJF DIAMANTAIRS-JUWELIER VJW DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18, Baarn, Tel: 035 - 541 59 37 i/OENSDAG 27 NOVEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 11 335 - 601 03 44. et allervoordeligst. dagaanbiedingen. Dagelijks billende veilingen voor u in. CEMBER GROENTEDAG ECEMBER BROODDAG 1.99 december vleesdag 4.50 eswaren voordeeldag 0.45 0.45 0.45 0.45 OflST 0.45 ftortregens, hagelbuien en Windvlagen. De bezorgers van ge Soester Courant gaan weer L i wind te lijf om de krant op tijd bij de abonnees te krijgen, ^laar nu de dagen kouder wor- i en de schemering steeds Jerder inzet, zien de jongens en heiden zich geconfronteerd het nog meer problemen. |fant in de gure wintermaanden bekende drempels opeens jen stuk hoger. Zoals de onzicht- lare huisnummers: geen cijfers op de brievenbus en op het huis ver- Istopi achter klimop of struiken. 'De vaste bezorgers kennen het Bdres wel uit hun hoofd, maar in vallers weten natuurlijk van niets', gertelt mevrouw Hoogendonk van 'de afdeling bezorging. In het lan ge zomerlicht is het nog wel rede lijk zoeken, maar in ijswind en Eéhemerdonker heeft niemand zin om naar woningen te turen voor gen nummer. ■och klagen de jongens en meiden Biet over dergelijke onduidelijkhe- en. Dapper gaan ze de cijferloze traten in, op zoek naar abonnees an de Soester Courant. Maar omdat mevrouw Hoogendonk het leste met haar bezorgers voor leeft, doet ze een oproep: 'we vra- en u de begroeiing te verwijderen roor uw huisnummer, zodat er leen vergissingen kunnen ont- taan.' Voorzichtige vaders ichemer brengt nog meer proble men met zich mee, vooral voor de vrouwelijke krantenlopers. Zoals Bianca, die niet in het donker mag bezorgen van haar vader. 'Als het legint te schemeren, bel ik mijn vader met mijn mobiele telefoon. Dan komt hij om mee te lopen.' Zelf vindt Bianca het niet eng 's avonds, 'maar mijn vader is voor zichtig met me.' Nabezorgen mag ze niet in het donker. 'Dat doet m'n moeder, of ik ga samen met mijn vader.' Marije mag van haar ouders wel alleen bezorgen 's avonds, maar ze vindt het soms een beetje eng. 'Ik loop altijd eerst de huizen af en daarna doe ik pas de Van Weede- straat. Ik vind de winkelstraat pret tiger om te doen in het donker dan een gewone wijk: bij de winkels brandt tenminste veel licht.' Ook als ze dicht zijn, hoewel dat soms lastig is. 'Hebben ze geen brieven bus, dan kan ik de krant niet be- i zorgen na sluitingstijd. Of hij zit op een hele gekke plek. Moet je he- lemaal omlopen.' Maak huisnummers en brievenbussen zichtbaar! Meer huizen lijken busloos, zegt bezorger Maikel: 'blijkt hij na lang Zoekplaatje: waar zijn het huis nummer en de brievenbus? De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken. Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. zoeKen verstopt te zitten tussen ae struiken. Je hebt ook veel huizen met een hek eromheen. Zetten ze de brievenbus net een meter ach ter het hekje en moet je van de fiets af, de tuin in.' Dat kost extra tijd. Tijd die bezorgers in de win ter niet hebben, als ze voor donker klaar willen zijn. Maikel loopt al meer dan zeven jaar de krant, in verschillende wij ken. Hij mag met recht een erva ringsdeskundige genoemd worden, die weet wat veelvoorkomende problemen zijn. 'Laatst ook weer: is iemand aan het verbouwen. Hebben ze een hele grote kuil voor de brievenbus gegraven. Dat kan natuurlijk hartstikke misgaan.' Of mensen die de auto voor de bus zetten. 'Moet je omlopen of je langs die auto persen.' Allemaal kleine zaken die voor een hoop moeilijkheden zorgen, terwijl ze makkelijk anders kunnen. Een beetje begrip gevraagd dus, voor de bezorgers. Mevrouw Hoogen donk: 'we vragen graag om uw medewerking, zodat we problemen kunnen voorkomen.' Bij het overlijden van ezel Abslam wil ik u het volgende ware verhaal niet onthouden. Bij de financieringsbesprekingen met het ministerie, tijdens de ver plaatsing van het eerste kleine pandje naar de definitieve behui zing van de Kinderboerderij, was het hekwerk - een grote post - een probleem. Alleen het kinderwerk werd ge subsidieerd en alle kosten voor de dieren vielen hierbuiten. Totdat de Soester Courant, ruim 25 jaar ge leden, melding maakte van het si volgende voorval: 'Op de tijdelijke kinderboerderij i liep Abslam rustig te grazen toen hij verrast werd door een leuk hondje. Die twee hadden reuze pret samen totdat de, in bont ge klede, eigenares van de hond ook de wei in kwam om haar hondje weer onder controle te krijgen.' Ohmoet Abslam gedacht heb- iben: "nog een leuker dier".... waarna de in bontgeklede me vrouw "beknield" werd zoals de Soester Courant meldde). Ik vertelde dit verhaal aan de In- spectrice van het ministerie met de 'conclusie dat het hekwerk er dus niet was om dieren op zijn plek te houden, maar om de mensen te beschermen. Het kostte wat overredingskracht maar het ministerie ging door de bocht en financierde het heiwerk. Herman Huijgen (destijds penningmeester). Het Spoordal lijkt een geldverslin dend project te worden: 45 miljoen euro om 155 woningen te kunnen realiseren en dan te bedenken dat er van sociale woningbouw weer geen sprake kan zijn, gezien de hoge kosten om de grond in eigen dom te krijgen. Soest gaat dus weer miljoenen stoppen in een woningbouwproject waar de grootste groep woningzoe kenden (jongeren en ouderen) niet van kunnen profiteren. De prijzen van de eengezinswoningen en ap partementen zijn niet op te bren gen voor modale inkomens en de gemeente gaat de projectontwikke laar ook nog miljoenen betalen voor het realiseren van dit plan, een niet alledaagse manier van werken. Soest heeft kennelijk geld genoeg in kas, gezien het feit dat er miljoenen uitgegeven worden voor projecten die de woningnood niet echt oplossen (Zonnegloren, Kodakterrein, Spoordal). H. Bolma Wat kunnen de meningen van di verse politieke kopstukken toch uiteen lopen. Was minister Pronk fel gekant tegen de permanente bewoning van de appartementen van Résidence Royal Pare, minis ter Kamp heeft geen enkel be zwaar. Want, zo zei hij in de Gooi en Eemlander van 18 november: 'het nieuwe kabinetsbeleid stuurt aan op meer bebouwing in de na tuur'. Dat opent natuurlijk perspectieven voor Soest, dan kunnen de huidi ge rode contouren toch wat ver legd worden ten behoeve van de grote woningnood in Soest. En wat ligt er dan meer voor de hand dan vast te beginnen met het Kodakterrein dat toch al binnen die grens ligt? Het veranderen van de woonruimteverdeling, waarvan wethouder Krol zoveel heil ver wacht, zal geen extra woningen opleveren, zoals Eric Bervoets van de PvdA terecht opmerkte (Soes ter Courant 20 november) en de projecten 'Het Spoordal' en 'De Schaapskooi' leveren ook geen woningen op voor de grote groep jonge en oudere woningzoeken den. Misschien dat de Utrechtse com missaris van de Koningin, B. Staal, zijn uitgesproken mening over het groen voor rood beleid èn de rond weg ook eens kan toetsen aan die van de minister! En aangezien ge bleken is, dat uiteindelijk de minis ter het beleid bepaalt (Zonneglo- rendeal) is er nog hoop voor de inwoners van Soest. Want onze bestuurders zijn meer geïnteres seerd in dure projecten en de na tuur. H. Botnia Openingstijden kantoor SÖESTERCOURANT ma. 9.00 - 17.00 uuf di. 9.15 -16.00 uur woe.10.00 - 17.00 uur do. 10.00 -16.°° uur vr. 10.00 - 15.00 uur In het Letterspel waaraan de klan ten van Expert Schoemaker gedu rende de maand oktober konden meedoen zijn twee mooie prijzen gevallen. De heer T. Pcrihan ging naar huis met een Tefal-gourmet- stel en mevrouw Marion Bloemen dal ontving een Carmen-hairstyler. Zo hoort het: huisnummer en brievenbus duidelijk zichtbaar! Videocineaste Ivonne Wierink uit Soest heeft goud gewonnen met een productie van haar hand. Haar film 'Sarah' - over het verdriet dat ontstaat wan neer in een gezin één van de kinderen overlijdt' - won de hoofdprijs. Afgelopen weekend, 23 en 24 no vember, werd in Huizen de jaar lijkse NOVA-manifestatie (Neder landse Organisatie voor Audiovi suele Amateurs) gehouden. Dit is het filmfestival voor Nederlandse amateur-videofilmers. Er waren 41 deelnemende films, een selectie uit een landelijk gezien totaalaan bod van honderden films die via regionale voorronden de mogelijk heid hebben uiteindelijk op de be kroning, de landelijke NOVA-ma nifestatie, te worden vertoond en beoordeeld. De jury bestaat uit mensen uit het vak, die zich tot taak hebben gesteld de films van de amateurcincasten te beoorde len. Een van de deelnemers was Ivon ne Wierink uit Soest. Tot haar gro te verrassing won zij goud met haar film 'Sarah'. Een citaat uit het juryrapport: 'De filmische vormge ving is ondersteunend, juist door zijn doordachte eenvoud. Het to meloze verdriet en de wanhoop van de beide ouders, uitgedrukt in woord en beeld, veroorzaken een intens medeleven. De cameravoe ring (met goed belichte en geka- dreerde beelden) en de montage zijn goed op elkaar afgestemd. De dramatische kracht van de film ligt vooral in het zeer persoonlijke ver haal. Een compliment aan de maakster dat zij zo veel vertrou wen heeft kunnen krijgen van de betrokkenen om een dergelijke film te mogen maken.'. Ivonne heeft al enige jaren achter elkaar brons, en vorig jaar zelfs zil ver gewonnen. Goud leek echter een onbereikbaar metaal. Echter, na afgelopen weekend heeft zij ook dit aan haar inmiddels flink gegroeide prijzenkast toegevoegd. De afdeling bezorging van de Soester Courant feliciteert Maikel Fagel met zijn zeven en een halfja rig jubileum als krantenbezorger. Maikel hoort al een aantal jaren bij de beste bezorgers van het jaar met zijn wijk aan de Stadhouderslaan. Mevrouw Hoogendonk van de af deling: 'wij zijn trots op je!' In de maanden oktober en decem ber 2002 wordt een unieke expo sitie van Corneille gehouden bij Art Seek te Baarn. De nu inmid dels 80-jarige Cobra-schilder Cor neille heeft in 2000 en 2001 in een eenmalige serie Terragraphics ge maakt in Israël. Terragraphics zijn kunstwerken gemaakt met zand. De serie bestaat uit 26 werken waarvan 5 grote doeken, 150 x 115 cm, en 20 kleinere werken op papier van 62 x 52 cm, en één werk met een tussenmaat. Al deze werken zijn ingelijst in ambachte lijke atelierlijsten, waardoor de kleuren nog meer gaan spreken. Art Seek heeft de unieke mogelijk heid gekregen om van de 26 wer ken 23 Terragraphics in haar win kel tentoon te stellen. Naast de unieke Terragraphics zijn er ook nog twee bijzonder mooie sculptu ren en een vaas van Corneille. Deze prachtige kunstwerken kan men zowel bewonderen als kopen tot en met 31 december 2002. Geïnteresseerd? Wees er dan snel bij. Alle werken zijn gesigneerd door Corneille. De Terragraphics en sculpture hebben ieder een ei gen certificaat van echtheid. Art Seek, Brinkstraat 9, 3741 AM Baarn; ^035-4535888; www.artseek.nl; openingstijden: dinsdag t/m donderdag 10:00- 18:00 uur; vrijdag 10:00-21:00 uur; zaterdag 10:00-17:00 uur; maandag gesloten. Switzerland Hoewel de Mariaschool te Soestdijk ruim voor het digita le tijdperk, om precies te zijn 20 jaar geleden, is opgehouden te bestaan is er toch nog een herinnering aan deze r.k. basis school op Internet. Inmiddels is de internetsite van de Ma riaschool bijna drie maanden in de lucht en neemt het aantal bezoeken wekelijks toe. De website bevat historische docu menten, afkomstig uit de archieven van de gemeente Soest, waaronder briefwisselingen tussen kerkbe stuur en gemeenteraad en een voorpaginabericht uit de Soester Courant van 8 oktober 1921, waar in verslag wordt gedaan van de of ficiële opening. Dankzij Gijs van Brummelen, re dacteur van de rubriek Verdwenen Soest - Hervonden Soest in deze krant en de gelijknamige inter netsite, zijn er zelfs klassenfoto's uit 1923 en vlak voor de Tweede Wereldoorlog op .de website ge plaatst, grotendeels voorzien van de namen van leerlingen uit die tijd. De bezoekers van de site reageren allemaal zeer positief en dragen zelfs hun steentje bij aan de groei van de site. Dat kan zijn door het invullen van ontbrekende namen, maar ook worden regelmatig nieu we (klassen)foto's gevonden en voor plaatsing op de site aangebo den. Veel oud-leerlingen en -leer krachten hebben elkaar weer ge vonden via dit digitale medium. Inmiddels beschikt de website over een eigen mailinglist en is er zelfs de mogelijkheid om met andere Verleden week kreeg u in deze krant een voorproefje van de verschillende onderdelen die bij de vanavond in het gemeen tehuis van Soest te houden Taaltest aan de orde zullen ko men. Voor zover u er niet in bent geslaagd de juiste oplos singen te vinden, geef ik ze u hieronder. 'Je moet de huid niet verkopen voordat de beer geschoten iswat zoveel betekent als dat je niet moet beschikken over een voordeel dat je nog moet behalen. 'Vele varkens maken de spoeling dun', wat wil zeggen dat, waar veel mensen moeten delen, iedereen weinig krijgt. Een kariatide is een vrouwenbeeld als zuil. De Grieken waren dol op deze versteende dames. In het Erechteion op de Acropolis kunt u er zes bewonderen, al zijn het ko pieën en staan de originele in het museum. Ook de renaissance- bouwmeesters sprak het idee om mensenfiguren als decoratieve dra gende elementen te gebruiken sterk aan. In het stadhuis op de Dam - nu Koninklijk Paleis - heeft de beeldhouwer Quellijn er vier gemaakt voor de vierschaar (de rechtbank). De Grieken lieten ook wel mannenbeelden de architraven dragen; die heten dtlanten. Een goj is een niet-jood. Het stamt van het Hebreeuws en betekent vreemdeling. Een niet-joods meis je is een sjikse, ook Hebreeuws, en wel met de betekenis onrein dier. Eten dat volgens de joodse spijs wetten is bereid noemt men kofo)sjer (kousjer). Corned beef is een woord dat we allemaal goed kennen, maar of ie dereen voor de juiste betekenis van corned heeft gekozen - t.w. gezou ten - waag ik te betwijfelen. Dat brunch een samentrekking is van breakfast en lunch, mag, naar ik aanneem, wel als algemeen be kend verondersteld worden. De zin: Er moet voor gewaakt wor den dat men het toegekende krediet overschrijdt had moeten luiden: Er moet voor gewaakt worden dat men het toegestane krediet niet over schrijdt. 'Waken voor' betekent na melijk 'ervoor zorgen dat iets ge beurt'; en het zal zeker nooit de bedoeling zijn een krediet te over schrijden. 'Waken voor' moet dus altijd gevolgd worden door een ne gatieve bijzin; 'waken tegen' daar entegen moet gevolgd worden door een positieve bijzin: 'Er moet tegen gewaakt worden dat de taal verzorging verwaarloosd wordt.' De ambtenaresse in de zin: Terwijl haar mannelijke collega's volhard den in hun luiigheid, bleef de amb tenaresse hyperactief heeft een overdosis aan vrouwelijke hormo nen: de ambtenaar is een man, de ambtenares is zijn vrouwelijke col lega. Nieuwsgierig naar meer? U bent - ook als u niet tot de geselecteerden behoort - vanavond om 20:00 uur van harte welkom op de publieke tribune van het gemeentehuis van Soest! Bert Jansen bezoekers te chatten. Was u zelf ook leerkracht of leer ling van de Mariaschool? Kom ge rust eens een kijkje nemen op de website. Misschien heeft u in een doos op zolder nog wel oude foto's die een bijdrage kunnen leveren aan de groei van de site... De website is te vinden op http:/ /mariaschool.soestdijk.com. Via de links op deze site komt u ook op de site Verdwenen Soest - Her vonden Soest van Gijs van Brum melen. Ron Witkamp Oprichter website Mariaschool Soestdijk Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant Op alle deze maand Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035 - 602 42 94 KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RA ARN I VOOR BOS. NATUUR I EN LANDSCHAP Tel. 035 -542 04 46 fl De Baarnse Muziekkring organi seert op zaterdagavond 30 novem ber weer een concert in Kasteel Groeneveld. Als solisten treden op Jeroen den Herder (cello) en Frank van de Laar (piano). Zij spelen werken van Beethoven, Prokofieff, Kokkonen en Gricg. Aanvang: 20:15 uur. Entree: 13,50. Kaarten: reserveerlijn, £86409392. De ANBO-Soest organiseert op vrijdag 29 november een vleesbin go in ontmoetingscentrum 'De Klarinet'. Om 13:30 uur wordt de zaal geopend voor iedere 50-pIus- ser en om 14:00 uur wordt de eer ste bingo gedraaid. De toegang is gratis, maar de bingobordjes kos ten 2,50 per stuk. Er wordt ge speeld om diverse soorten vlees, worst e.d., verzorgd door het Vleescentrum (Birkstraat) die in de pauze ook lekkere hapjes laat Het Individueel Creatief Centrum (ICC) exposeert tot 6 januari in De Speeldoos te Baarn. Van de leden komt ongeveer de helft uit Soest en uiteraard zijn ook van hen verschillende schilderijen te zien. In de grote foyer van het theater kan men bijvoorbeeld drie land schappen van Frans Romme zien. Ook Amy Elberse toont een staal tje schilderkunst met haar in olie verf vereeuwigde 'Paus'. Andere thema's van de schilderijen zijn on der meer kinderen, honden, va kantie, bloemen, koppen en men sen. De leden van het ICC komen elke maandag in het atelier van De Speeldoos bijeen om te schilderen. Het resultaat van het afgelopen jaar, waarin elke schilder zijn eigen thema uitkoos, is verzameld en nu tentoongesteld. De expositie kan maandag tot en met vrijdag van 9:30 tot 17:00 uur worden bezich tigd (tussen Kerst en nieuwjaar is De Speeldoos gesloten). Wie meer informatie wil over de tentoonstel ling, kan op maandag tussen 10:00 en 15:00 uur in het atelier terecht. De Speeldoos is te vinden aan de Rembrandtlaan in Baarn. Zojuist uw droomhuis te koop zien staan en op zoek naar een aantrekkelijke hypotheek? Dat treft! Want indien u vóór 15 december 2002 bij Rabobank Soest-Baarn een nieuwe hypotheek met een verzekeringsvorm afsluit, profiteert u van heerlijke rentetarieven: Rabobank Deze rentepercentages gelden 'zolang de herfst strekt', voor de hypotheekvormen Spaar Zeker, Op Maat en de Flexibele Beleggers Hypotheek. Loop snel binnen bij een van onze kantoren bel voor een afspraak met Wijnand Vossestein, Bernhard Dijkstra of Vincent Timmer, tel. 035 609 63 19, *Genoemde tarieven zijn onder voorbehoud, afhankelijk van renteschommelingen en gelden tot 100% van de executiewaarde door of namens de bank vastgesteld. Het hypotheekbedrag dient vóór 1 maart 2003 te zijn verstrekt. Rabobank Soest-Baarn doet altijd meer dan je verwacht

Soester Courant | 2002 | | pagina 11