ié>s De kunst van museumbez n Jan en Brigitte opgelucht na therapie EB smM PAGjNAj4 WOENSDAG 27 NOVEMBER^ÖÖ2~ SOESTER COURANT PAGINA 15 'De Dennenboom' Concert NBE Bent u een DENKSPORTER m/v met 55 jaar ervaring? GEVRAAGIT VASTE BEZORGERS socsterScouramt Lezing over aroma-therapie Vrijstelling voor sportschool Seminars voor starters Korting met de Voordeel-urenkaart HZZ3L irdij o.g. SS NVM Hepatitis C epidimie groeit 3,-k.k. i halfvrfjsCaande vilia living -orgde achtertuin als guesthouse Stichting De Soester Kring i Secrctariaal: I KrommewegS 1 Tel. 035-6014403 Op woensdagmorgen 4 december zal de Soester dichter Dick Ko- blens voor de Soester Kring een berijmde dialezing houden over het sprookje 'De dennenboom' van Hans Christiaan Andersen. Jan van Altena zal de lezing inlei den en technisch verzorgen. I Dat Dick Koblens de tekst met lu- I dieke vondsten doorspekt, zal nie- I mand verbazen die eerdere lezin- gen van deze Soester dichter heeft I bijgewoond. Verder zal hij nog een I greep doen uit de voorraad gedich- 1 ten die nog niet eerder werden I voorgedragen. Zo zullen nieuwe I limericks, epitafen (grafschriften) 1 en sonnetten de revue passeren. 1 De hümor blijft hierin de boven- I toon voeren, omdat deze dichter 1 de mening huldigt dat verdriet en I tranen door verfijnde humor ver- I zacht kunnen worden. I De bijeenkomst wordt gehouden I in de zaal van de Nederlandse Pro- I testanten Bond, ingang op de par- I keerplaats aan de Pieter de Hoog- I hlaan. Het programma begint om 110:00 uur; zaal open om 9:30 uur I met koffie. Bijdrage in de kosten: 1 2,30 p.p. incl. koffie of thee. De lezing, die samengesteld is uit 142 kwatrijnen, wordt verluchtigd I met 74 dia's van postzegels die in enigerlei verband staan tot de ge sproken tekst. Aldus wordt de aan wezigen, in woord en beeld, een pakkende indruk gegeven van An- dersens legendarische en door wijsheid gekenmerkte vertelkunst. Het Nederlands Bach-Ensemble zal onder leiding van Krijn Koets veld op donderdag 12 december in de St. Aegtenkapcl, 't Zand 37 te Amersfoort, een concert geven met werken van J.S. Bach, Schein en Schütz. Het koor zingt a capcl- la werken van Schütz (uit Cantio- nes Sacrae), Schein (uit de bundel Israelsbrünnlein) en voert twee motetten van J.S. Bach uit: 'Der Geist hilft unser Schwachheit auf' en 'Komm Jesu, komm'. Daar naast zullen er enkele Suites voor Cello van J.S. Bach ten gehore worden gebracht. De uit te voeren werken zijn een resultaat van een ontmoeting van Duitse barokcomponisten en Itali aanse renaissance muziek. Een re sultaat waarbij dubbelkorigheid gecombineerd wordt met muzika le expressie, met het accent op woordbetekenis en ruimte voor ei gen subjectiviteit van de toehoor der. Aanvang: 20:15 uur. Entree: 12,00; CJP/65+ 10,00. Kaar ten kunnen telefonisch gereser veerd worden bij het NBE, £8030- 2521644. Voorverkoop van kaar ten bij de VVV en Van Hooren Muziek, Amersfoort. Zo ja, dan wordt u gezocht! Speciaal voor u (55+) is er nu het Activiteiten Netwerk. Deze week zoeken wij senioren die graag met anderen willen klaveijassen, schaken, dammen, biljarten of bridgen. U vraagt, wij zoeken Voor de bemiddeling betaalt u éénmalig een bedrag van 2,50. kunt precies aangeven naar wie op zoek bent om uw hobby, bezigheid of belangstelling mee te delen. Zodra we een geschikte persoon hebben gevonden, brengen we deze (telefonisch) met u in contact. Voor aanmelding of informatie kunt u contact opnemen met de werkgroep VOS van de SW0S op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur, telefoon 035 - 588 04 04. Wij zijn ook te beluisteren in het radioprogramma van Radio Soest, iedere vrijdagmorgen tussen 11.00 en 12.00 uur. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat tel. 601 52 83 in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 :t Colensopark gelegen joveerd 2-kamerparter- nent met eigen zonnige jelegde tuin met tuinhuis tree, hal, moderne badka- che, wastafel en toilet, ge- ite woonkamer met aan- pen keuken v.v. ratuur, berging/provisie- slaapkamer met deur Het appartement is v.v. ning en de servicekosten e ligging nabij openbaar rleg. Vraagprijs 157.500,- k.k. Gustaaf Gelderhof er van ca. 14 m2 en 2 ne voorzolder met CV en net bergruimte. De achter staat een houten schuur v. liggen op loopafstand. De azing en goed onderhou- Vraagprijs 225.000,- k.k. De afdeling Baarn/Soest e.a. van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert tijdens de Sint-Nicolaasviering op woens dag 4 december een lezing over aroma-therapie. Geuren beïnvloe den ons leven en mevrouw E. de' Vries, die de lezing houdt, kan de toehoorders wellicht op het spoor brengen van een aroma dat hun leven kan verbeteren. De bijeen komst wordt gehouden in 'Klaar- water', Wiardi Beckmanstraat 475. Aanvang 14:00 uur. Klachten bezorging Soester Courant Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (ffi 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Better Bodies mag een bedrijfs pand aan het Weteringpad 104 ombouwen tot sportcentrum. Om dat het bestemmingsplan dat voor het perceel geldt dit eigenlijk niet toelaat, wordt een vrijstellingspro cedure gestart. Hiertoe heeft het college van burgemeester en wet houders vorige week besloten. Voor het Weteringpad 104 is het bestemmingsplan Bedrijventerrein Soest 1997 van toepassing. Daar in staat dat het pand bedrijfsdoel einden moet dienen. Sport en spel zijn niet opgenomen in het plan, dus eigenlijk mogen dergelijke ac tiviteiten er niet plaatsvinden. Het college besloot de vrijstellings procedure te starten, omdat ze al eerder toestonden dat in hetzelfde gebied een andere sportschool kwam. De vestiging aan de Ko ningsweg 8 was geen probleem voor het college. Terwijl dat pand binnen hetzelfde bestemmingsplan en hetzelfde doel heeft als het per ceel aan het Weteringpad 104. Verder speelde mee dat er genoeg parkeerplaatsen op het terrein zijn en de bezoekers dus geen pro bleem zullen vormen. ELKE WEEK EEN SÖESTERiCOÜRAMTy JLN DE BUS?^ Neem een abonnement: 8,25 per half jaar! tel.(035)6014152 Van alle mensen die een bedrijf opzetten, zoekt 50 vooraf con tact met de Kamer van Koophan del (KvK) in zijn of haar regio. Die wil startende ondernemers in een zo vroeg mogelijk stadium berei ken en ondersteunen. Daarom houdt de KvK in december twee seminars voor nieuwe onderne mers: 'Starten als freelancer' en 'Start een eigen bedrijf. Het seminar voor beginnende free lancers vindt plaats op 3 december en geeft antwoord op vragen als 'ben ik nu ondernemer, werkne mer of geen van beide?' en 'hoe zit het met de belasting en hoe stel ik mijn uurtarief vast?'. De andere bijeenkomst, over de start van een eigen bedrijf, wordt gehouden op 10 december. Vol gens de Kamer van Koophandel is het seminar een beginstation voor een succesvolle voorbereiding op ondernemerschap. Tijdens de bij eenkomst krijgen nieuwe onderne mers duidelijke informatie over de verschillende stappen die leiden tot de start van een bedrijf. Ook zal er behandeld worden welke vaardigheden en eventuele diplo ma's een ondernemer nodig heeft. Deelname kost 25 per persoon. De seminars vinden plaats in het kantoor aan het Melkpad 26 te Hilversum. Vooraf aanmelden is verplicht. Daartoe óf voor meer informatie kan gebeld worden naar 88 033-4535700. Wie een museum bezoekt, is even op visite in een heel andere wereld. De ene keer in het atelier van Van Gogh, de andere keer bij de Drentse hunebedden. Vaak is er zoveel te zien dat een middagje niet voldoende is, en u graag nog een keertje terug zou willen komen. Dat kan. Met de Voordeel-urenkaart reist u (en maximaal 3 reis genoten) met de trein met 40% korting naar het muse um van uw keuze. Eenmaal aangekomen, betaalt u als abonnementhouder bovendien maar de helft voor het toegangskaartje. Museumvoeten opgelopen van al dat moois? In de trein naar huis krijgen ze hun welverdien de rust, terwijl u gezellig wat napraat over de expositie. Wat dacht u bijvoorbeeld van ons hoofdstedelijke Rijksmu seum? Nu kunt u eens rustig de tijd nemen om de Nachtwacht op u in te laten werken. Of om samen met uw (klein)kinderen zich een hele middag te vergapen aan de voet aan Europese bodem. De Zuid-Amerikaanse dinosau riërs zijn zo bijzonder door hun geïsoleerde leefomgeving als gevolg van continentver schuivingen. Hierdoor ont stonden er heel aparte soor ten. Zo leefde'er de kleinste Mare Chagall met voorstudie, 1920, part. verzameling, Parijs. "Tentoonstelling Dino Argentino" prachtige antieke poppenhui zen. Op weg naar het NS-sta- tion gaat u nog even langs bij de Beurs van Berlage, met wis selende tentoonstellingen en een eerbiedwaardige historie. Extreme Argentijnse dino's De prehistorie wacht op uw ontdekking in het Leidse Naturalis. Daar zetten vanaf 12 oktober de meest extreme dinosauriërs voor het eerst dinosauriër: de Lagosuchus. Dit exemplaar is meer dan 200 miljoen jaar oud en maar 40 centimeter hoog. Aan de andere kant van de schaal staat de Argentinosaurus, de grootste dinosauriër ooit. Van de Argentinosaurus is alleen zijn 12 meter lange nek te zien, het enige onderdeel van het enorme beest dat in de expositieruimte van Naturalis paste. Deze indrukwekkende parade van miljoenen jaren oude skeletten is tot en met 9 maart 2003 te bezichtigen in Naturalis. Met een abonne ment op de Voordeel-uren kaart krijgt u 50% korting op de basis toegangsprijs. Het artiestenleven volgens Chagall In Amsterdam opende het joods Historisch Museum op 13 oktober zijn expositie 'Mare Chagall. Het Joods Theater'. Hier zijn de reusachtige wand schilderingen te zien die Chagall (1887-1985) in 1920 maakte voor het Joods Theater in Moskou. Het is voor het eerst dat deze indrukwekken de werken in Nederland te zien zijn. De doeken zijn een feest voor het oog. Ze schet sen een levendig beeld van de Oost-Europese joodse volks cultuur in al haar variëteit. Joodse musici, acrobaten en acteurs komen ten tonele en zijn in een wervelend en kleur rijk patroon met elkaar ver bonden. De expositie 'Mare Chagall. Het Joods Theater' loopt tot en met 12 januari 2003 in het Joods Historisch Museum te Amsterdam. Met een abonnement op de Voordeel-urenkaart krijgt u 50% korting op de basis toe gangsprijs. Met de Voordeel-urenkaart ontvangt u (en maximaal 3 reisgenoten) doordeweeks vanaf 9.00 uur en in het weekend ook voor 9.00 uur 40% korting op uw treinkaartje en profi teert u van leuke extra's. Bent u 60 Jaar of ouder, dan ontvangt u bovendien 7 gratis reis dagen per Jaar. Met een abonnement op de Voordeel-urenkaart krijgt u ook nog eens 50% korting op de toegangsprijs van ruim 400 musea. De Voordeel-urenkaart kost 45,- per jaar. De aanschafkosten van een Voordeel-urenkaart heeft u na gemiddeld 5 treinreizen ai terugverdiend. Meer informatie over de Voordeel-urenkaart is te verkrijgen via www.ns.ni. Hepatitis C virus nu te genezen Bijna driekwart van de 60.000 Nederlanders die besmet zijn met het hepatitis C virus kunnen daarvan genezen met nieuwe geneesmid delen. Onderzoekers hebben dat onlangs bekendgemaakt. Het is goed nieuws, want tot nu toe was het vrijwel niet mogelijk om van het virus af te komen. Nu is het van belang dat iedereen die verdacht wordt van een besmetting zich laat testen en zich zo nodig op tijd laat behandelen. Want de vrees bestaat dat het hepatitis C virus de [.komende decennia zal uitgroeien tot een epidemie. Talmalaan~| els en openbaar vervoer rus- i ruim halfvrijstaand met garage en een vrije jelegde achtertuin op het uwjaar 1960. ntree, ruime hal, toilet, gar- Donkamer met parketvloer aard, keuken. Verdieping: zier slaapkamers, badkamer I en toilet, vaste trap naar t kamer en bergruimte. Voor as c.v. en gedeeltelijk ne beglazing. Aanvaarding in Vraagprijs 295.000,-k.k. Dorresteinweg~] Het hepatitis C virus werd in 1989 ontdekt, feinds 1992 is via een eenvoudige bloedtest ban te tonen of iemand besmet is. Alleen feo'n bloedtest geeft definitief uitsluitsel. Wie besmet is, merkt daar meestal- lange tijd biets van. Het kan soms twintig jaar duren boordat klachten optreden. Maar al die tijd jkan de besmette persoon wel andere men- Ben besmetten. Het virus wordt overgedra gen via het bloed. Overal waar mensen met Bloed in contact komen, bestaat kans op Besmetting. Ontwakende reus llaar schatting zijn in Nederland 60.000 men sen besmet met het hepatitis C virus. Het Srirus veroorzaakt een ontsteking van de Ever die bij veel mensen chronisch wordt. Ranvankelijk zijn er geen duidelijke klachten, maar op den duur kan levercirrose ontstaan: ër komen littekens in de lever, de structuur fflerandert en de functie vermindert. Cirrose kan levensbedreigende complicaties heb ben, zoals bloedingen in de slokdarm, j^evercirrose kan overgaan in een nog ernsti ger ziekte: leverkanker. Een besmetting kan dus uiteindelijk dodelijk zijn! Doordat het lang duurt voordat de ziekte zich openbaart, weten lang niet alle besmet te mensen dat zij het virus dragen. Prof. dr. J. van Hattum, hoogleraar Hepatologie bij het Universitair Medisch Centrum Utrecht, noemt hepatitis C daarom 'de ontwakende reus': het probleem zal steeds groter worden doordat het virus zich steeds meer ver spreidt. Ook het Nationaal Hepatitis Centrum denkt dat veel patiënten de komende jaren ziek zullen worden. Want tot het begin van de jaren '90 was er geen test om het virus aan té tonen en zijn veel hemofiliepatiënten door bloedtransfu sie besmet geraakt. De omvang daarvan begint nu duidelijk te worden. Nu genezing mogelijk Al voor de ontdekking van het hepatitis C virus kregen patiënten met leverziekte het ïimlijnpM'Smiï'mV'- middel interferon toegediend. Dat speelt een rol bij het afweersysteem tegen onder meer bacteriën en virussen. Het middel hielp wel, maar vaak kwam de ziekte terug. De nieuwe behandeling bestaat uit een combinatie van de virusremmers, die constant blijven wer ken als ze juist gedoseerd zijn. Uit onderzoek is gebleken dat deze medicijnen in staat zijn om 72 procent van de patiënten te genezen van hepatitis C. Let wel: genezen. Andere medicijnen waren tot nu toe slechts in staat om het virus tijdelijk te stoppen. Het vernieuwde peg-interferon is in het laboratorium aan een extra bestanddeel gekoppeld, waardoor het langer in het lichaam blijft. Zo ontstaat een constante wer king waardoor de strijd tegen het virus effec tiever is. Daarbij slikt de patiënt een genees middel dat de vorming van nieuw virus in besmette levercellen tegengaat. Snel beginnen Afhankelijk van het soort virus (er zijn zes typen) duurt de behandeling 24 tot 48 weken. Het is verstandig er zo snel mogelijk mee te beginnen. Het virus richt namelijk continu schade aan, dus hoe sneller de behandeling start, des te beperkter de scha de. De medicijnen worden toegediend met een injectie aangevuld met capsules. De patiënt kan de injectie zelf toe dienen met een speci ale injectiepen. De specialist of huisarts kan u altijd begeleiden tijdens de kuur. Als u tot één van de risicogroepen behoort en niet weet of u besmet bent met het hepatitis C virus, neem dan contact op met uw huisarts. Die kan u verder helpen. zien van laminaatvloer. Gas Vraagprijs 335.000,-k.k. St, Tel. 035 - 6030025 is.nl Risicogroepen voor het hepatitis C virus zijn: Mensen die vóór 1991 een bloed transfusie hebben gehad (met name hemofiliepatiënten) (Ex)druggebruikers (intraveneus of met snuifrietje; ook bij inci denteel gebruik in het verleden) Mensen die tatoeage of piercing hebben laten aanbrengen Eerste generatie allochtonen Kinderen, partners en overige huisgenoten van dragers van het virus Studerenden en werkenden in de gezondheidszorg Mensen die een medische ingreep ondergingen in een land waar het virus veel voorkomt Jan liet in 1974 bij een kennis thuis een tatoeage aanbrengen. En Brigitte experimenteerde in de flower-powertijd een enkele keer met drugs. Beiden raakten zo besmet met het hepatitis C virus. Jarenlang droegen zij het virus bij zich, terwijl zij daar nauwelijks iets van merk ten. Dankzij de nieuwe therapie is het virus bij Brigitte en Jan nu niet meer aantoonbaar. Jan kreeg de eerste klachten vrij snel na zijn besmetting: vaak griep, erg moe en regelma tig overgeven. De dokter liet zijn bloed onder zoeken. Daaruit bleek dat hij een onbekend virus had, dat men toen het'niet A niet B-type' noemde.'Ik kreeg prednison en een rustkuur, maar daarna ben ik niet meer gecontroleerd. Ik had ook nauwelijks klachten van het virus. Alleen als ik nu terugkijk, realiseer ik me dat ik me al die jaren regelmatig niet goed heb gevoeld.' Zwaar jaar In 1997 kreeg Jan rugklachten. Hij bleek bot- ontkalking te hebben.'Omdat dat vroeg was voor mijn leeftijd, werd ik onderzocht en kwam de besmetting met hepatitis C aan het licht.'Jan kreeg meteen een kuur, die in eerste instantie wel hielp maar niet afdoende was: het virus kwam terug.Toen begon Jan aan de nieuwe kuur, die een jaar duurde. 'Het was heel erg zwaar, zowel lichamelijk als geeste lijk', blikt hij terug. 'Gelukkig knapte ik na de kuur wel weer snel op. En het virus was weg! Ook nu is het nog steeds niet aantoonbaar.' Jan denkt dat veel mensen die een tatoeage of een piercing nemen er niet bij stilstaan dat je besmet kunt worden met hepatitis C. Hij raadt daarom aan om het altijd te laten doen bij een betrouwbare tatoeage- of piercing winkel. Zelf heeft hij 'ongelofelijke spijt' van zijn tatoeages, 'ledereen maakt in zijn leven wel eens een fout, maar die van mij is nog zichtbaar ook.' Niemand deed moeilijk Bij Brigitte kwam de besmetting begin jaren negentig aan het licht. Zij was toen bloeddo nor en alle donoren werden getest omdat het virus was ontdekt. 'Ik bleek het te hebben, maar het zei me niets. Niemand deed er moei lijk over, ik mocht alleen geen bloed meer geven.' Brigitte weet niet precies hoe zij besmet is geraakt. Waarschijnlijk is dat gebeurd in de jaren zestig, de flower-powertijd waarin veel mensen experimenteerden met drugs. Omdat klachten uitbleven, was zij zich niet van haar besmetting bewust. Dat is meteen het gevaar van het hepatitis C virus, omdat het al die tijd wel schade aanricht in het lichaam. Dat bleek toen Brigitte in 1995 een leverpunctie liet doen. Op haar lever bleek al littekenweefsel aanwezig, een gevolg van chronische leverontsteking. Geen keus Brigitte deed de nieuwe therapie, die ook bij haar een jaar duurde.'De ernst van de infectie was inmiddels wel tot mij doorgedrongen, dus ik had geen keus. Ik heb een jaar lang iedere week mezelf geïnjecteerd en dagelijks capsules geslikt. Ik heb dat nooit overgesla gen. Ik was heel trouw aan de therapie, want dat bepaalt mede de slagingskans.' Ook Brigitte vond de therapie zwaar.Ze was bij vlagen zo moe dat ze tot vrijwel niets in staat was. Verder kreeg ze jeuk die haar 's nachts uit de slaap hield. En gedurende drie maanden had ze erge haaruitval.'lk was bij periodes erg prikkelbaar, dan kon ik echt niemand om me heen hebben.Maar ik ben wel al die tijd blijven werken, ook voor de afleiding. Achteraf had het wel beter geweest als ik niet volledig had gewerkt, maar bijvoorbeeld vijftig procent.' Snel beter Na de kuur was het virus bij Brigitte niet meer aantoonbaar. Al vrij snel erna voelde ze zich veel beter en minder moe. Als de test volgend jaar februari weer negatief is, is de kans klein dat het virus bij Brigitte terugkeert.'En dan te bedenken dat ik het type virus had dat het moeilijkst is uit te roeien.' Het Hepatitis C virus eist meer slachtoffers dan HIV Hepatitis C komt vijf maal zo vaak voor als HIV Hepatitis C is bij bloed-bloedcontact tien maal besmettelijker dan HIV Geschat wordt dat 60.000 mensen in Nederland besmet zijn met Hepatitis C Het virus kan vage klachten veroor zaken, zoals moeheid, buikpijn, algehele malaise, koorts, spier- en gewrichtspijn, misselijkheid en jeuk Na tien tot dertig jaar kan de ziekte ernstiger worden. Dan kunnen leverontsteking (cirrose) en later soms zelfs leverkanker ontstaan Bij sommigen blijft het hepatitis C virus, zonder ziekteverschijnselen te veroorzaken, sluimerend aanwe zig. Deze groep wordt 'drager' van het virus. Hun bloed is besmettelijk voor mensen in hun omgeving Geschat wordt dat ongeveer een half procent van de Nederlandse bevolking het virus heeft, maar dat slechts een topje van de ijsberg het weet Het hepatitis C virus is overdraag baar via bloed en wordt met name verspreid via vuile naalden, tande- borstels, tatoeages en piercings Er zijn verschillende organisaties voor begeleiding van patiënten, voorlichting en lotgenotencontact. De belangrijkste zijn: de Nederlandse Leverpatiënten Vereniging; website www.lever- patientenverenrgrng.nl het Nationaal Hepatitis Centrum (voorheen Nederlandse Hepatitis Stichting); website www.hepatitis.nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 15