V ES >au Jubileumfilmfestival Artishock biedt vijf absolute topfilms Cultuurplatform Soest komt met Cultuurnota (fi 'Nachtwake' in Mariakerk voor vluchtelingen 450,- 250,- 59,- artfóhocK 1 CULTUUR! V Sieradenexpositie in het Anna Paulownahuis Loes Hegger: 'Zwembad' WOENSDAG 4 DECEMBER 2002 SOESTER COURANT Vrijdag 13 t/m zondag 15 december PAGINA 13 Brede Bibliotheek Soest Extra cursus tekenen en schilderen (kinderen 7-11) Extra cursus peuterdans (kinderen van 3) Workshop expressief schilderen (3 lessen) Bloemenseance Tapijt Bonaparte AMADEUS 4oo br. 1 09,- pm. Lezing Weihnachts- oratorium Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Programma Heuga Feit nu RELDkVl Windmolens in Madagascar WENSKAARTEN Zaterdag familievoorstelling in C-drie Expo Fred Schilder en Dick v.d. Eist Film: 'Je rentre a la maison' Zaterdag 14 - zondag 15 december PANTALONS |>ff Questo lone Glen 1 noisyweg icomplex :l wonen ie wordt lex van Je keuze stijlvolle in totaal- inwensen apparte- f kijk op BK ZEIST 75 77 18 Iri het weekeinde van 13 tot en In het weekeinde van 13 tot en met 15 december organiseert liet filmhuis van Artishock, zo als eerder aangekondigd, een bijzonder filmfestival ter gele genheid van het 35-jarig be staan van de culturele vereni ging. De filmliefhebbers ko men volop aan hun trekken; ze worden bediend met vijf abso lute topfilms. 'West Si de Story' Op vrijdag de 13e begint het jubi leumfilmfestival met de beroemde film 'West Side Story'. Deze film uit 1961 is nog steeds het bekijken waard. De muziek van Leonard Bernstein, het verhaal van Arthur Laurents en de liedteksten van Stephen Sondheim hebben ervoor gezorgd dat deze film onder regie van Jerome Robbins en Robert Wise een all-time classic is gewor den. Winnaar van 10 Oscars. Met Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno en vele anderen. Pi kant detail: Wood, Beymer en Moreno zongen niet zelf. Daarvoor zijn de stemmen gebruikt van Mar- ni Nixon, Jimmy Bryant en Betty Wand. Vrijdag 13 december, 20:00 uur, West Side Story (VS 1961, 155 min.); entree: 3,50/5,00. 'Raise the Red Lantern' Zaterdagmiddag is de beurt aan 'Raise the Red Lantern'. Deze Chinese film uit 1991 van Zhang Yimou vertelt het verhaal van het jonge meisje Songlian, die onder dwang de vierde vrouw wordt van een belangrijk man. Deze laat steeds een rode lantaarn ophangen bij het huis van de vrouw bij wie hij die keer de nacht zal doorbren gen. Songlian lijkt een tijdje zijn favoriet te worden, maar de intri ges, de politieke spelletjes en de machtsstrijd tussen de vrouwen worden haar uiteindelijk te veel. Een bijzonder mooie film, die veel vertelt over de achtergronden van de Chinese cultuur anno 1920. Wonderschoon verfilmd met een niet-westerse verstildheid. Een ab solute filmhuishit en winnaar van vele prestigieuze prijzen. Zaterdag 14 december, 15:00 uur, 'Raise the Red Lantern' (Chi na, 1991 125 min); entree: 3,50/5,00. 'Manhattan' Zaterdagavond draait 'Manhattan' uit 1979. Direct na afloop van de film zal er in de grote zaal een jazz- Willaertstraat 49 88 6095829 A°i?Cert be8innen. Van Woody Allen, de maker van de film, is bekend dat hij een fervent jazzlief hebber is. Daarom bieden de werkgroepen Filmhuis en Jazz be- langstellenden een combinatie- kaart aan. Men kan dan aanslui tend naar het concert van Ernst Reijsiger en Franco d'Andrea. Na tuurlijk kan men ook alleen de film of het concert bezoeken. Verdere informatie over het Jazzconcert is te vinden bij de berichten van de Jazzwerkgroep, of op internet: ar- tishock-soest.nl. In verband met deze combinatie zal er tijdens de film geen pauze zijn. De film heeft een typisch Allan thema: De verwarring van een ouder wordende man die moeilijk met andere mensen, relaties en sex om kan gaan. Met bijna kluchtige verhaallijnen die in mindere han den snel zouden zijn uitgelopen in een draak van een film. Met Woo dy Allen aan het roer is deze rol prent echter uitgegroeid tot een klassieker, die naast alle komische momenten veel verteld over hem zelf. Na deze film verbrak Allen zijn eigen relatie met Diane Kea- ton. Zaterdag 14 december, 20:00 uur, 'Manhattan' (VS 1979, 96 min.); aansluitend jazzconcert; entree: alleen film: 3,50/5,00; combi: €7,00/10,00. 'The French Lieutenants Woman' Zondag 15 december wordt 's middags gestart met 'The French Lieutenants Woman'. Dit is een verhaal in een verhaal. Het is de verfilming van het boek van John Fowles, dat gaat over een korte, maar heftige, liefdesrelatie in de 19c eeuw. Parallel aan dit verhaal gaat de film ook over de acteurs die de hoofdrollen in dat verhaal spelen, waartussen in de 'realiteit' eenzelfde soort relatie ontstaat als in de 'fictie'. Meryl Streep en Je- remy Irons laten zien waarom ze tot de beste acteurs van hun tijd behoren. Het schakelen van Streep en Irons tussen de twee afzonder lijke verhaallijnen is vaak adembe nemend. Regisseur Karei Reisz vroeg aan toneelschrijver Harold Pinter of hij het beroemde boek van Fowles voor deze film wilde bewerken. Pinter deed dat en be dacht de parallelle verhaallijn erbij. Gefilmd in het wonderschone En gelse kustplaatsje Lyme. Alleen al voor het camerawerk van Freddie Francis (Elephant man, Dune) de moeite van het zien meer dan waard. Zondag 15 december, 14:00 uur, 'The French Lieutenants Woman' Na de kerstvakantie - op woens dag 15 januari - start in de Brede Bibliotheek een nieuwe cursus te kenen en schilderen. Het is een cursus van 15 lessen op woensdag van 16:30 tot 18:00 uur. 'Fantasie, droom en werkelijkheid'. Als je van tekenen en schilderen houdt en nieuwsgierig bent wat je alle maal kunt maken, dan is deze cur sus zeker wat voor jou! We gaan tekenen en schilderen wat je om je heen ziet. Stillevens, die ren, huizen, landschappen, maar ook dromen en fantasiewerelden behoren tot de onderwerpen. Je leert op verschillende manieren naar dingen te kijken. Je leert te kenen zoals je de voorwerpen ziet, maar je leert ook dat je de dingen al tekenend naar je hand kunt zet ten. Ook bekijken we schilderijen of tekeningen van kunstenaars, die ons weer inspireren om zelf inte ressante werken te maken! Tijdens de gezamenlijke werkbesprekingen kun je wat leren van eikaars ont dekkingen en keuzes. En tot slot: trek kleren aan die vies mogen worden! De Brede Bibliotheek heeft voor deze cursus een nieuwe docente gevonden in de persoon van Ma- riëlle Vis. Cursusnummer 31MV2. Cursusprijs 85,00. Nadere infor matie en inschrijven bij de recep tie: 886095829, dagelijks 11:00- 18:00 uur. Dit is een cursus op de donderdag middag waarin peuters in een klei ne groep van maximaal 10 kinde ren les krijgen. Kinderen hebben een natuurlijke drang tot bewegen en beleven daaraan echt plezier. In deze lessen vormt dit dansplezier het uitgangspunt. Daarnaast is er alle ruimte voor hun eigen fanta sie en komen de kinderen op een speelse manier in contact met de combinatie dans, beweging en muziek. Docente Dana Kuntkes is in sep tember met deze lessen begonnen en inmiddels draaien we op woensdag al met twee volle groe pen. Deze cursus van 10 lessen kost 35,00 en start op donder dag 19 december om 13:30 uur. Inschrijven bij de receptie van de Brede Bibliotheek, 886095829, dagelijks 11:00-18:00 uur. Woensdag 11 december Op 11 december start deze flitsen de workshop, waarin nog enkele plaatsen vrij zijn. Een workshop gebaseerd op het werk van Les Fauves. Ooit schreef een Franse journalist over Matisse, Derain, Vlaminck, van Dongen e.a. dat ze schilderden als 'les Fauves' - wil de beesten. Deze Fauvisten schre ven geschiedenis en lieten de grondvesten van de schilderkunst trillen, zoals ze nog niet eerder ge trild hadden. De naschokken zijn tot op de dag van vandaag zicht baar. De schilderijen van de Fau visten zijn er nog steeds om naar te kijken, te genieten, totdat je de vrijheid van de wilde beesten in je botten voelt. Wanneer je zelf wilt meemaken of je deze vrijheid kunt omzetten in kleurige, met smeuïge verf gemaakte werken, dan is deze workshop precies iets voor jou! Pak je verfkwasten en penselen en ga op reis, naar het wilde land waar kleuren geen grenzen kennen. Data: woensdagen 11, 18 decem ber en 8 januari, 15:30-18:00 uur. Kosten: 52,50 incl. materialen. Cursusnr. 33MV5. Docente: Ma- riëlle Vis. Wie maandag 9 december een bloem meeneemt naar het clubge bouw van De Vriendschap, kan daar een seance laten doen door Phons de Blok. Dat medium is dan (voor het eerst) te gast bij PASO in het gebouw aan de Nachtegaal- weg. De zaal gaat om 19:30 uur open en het programma begint om 20:00 uur. De entree bedraagt 2,00 voor leden en 4,50 voor andere belangstellenden. Deze maand van voor Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035 - 602 42 94 (Engeland 1981,127 min.); entree: 3,50/5,00. 'Moulin Rouge' Zondagavond wordt het filmfesti val afgesloten met een heel ander spektakel. 'Moulin Rouge' uit 2001 is, net zoals de eerste film die we draaien, een musical, maar daar houdt verder elke vergelijking op. Deze werveling van beelden, zang en dans, van regisseur Baz Lurhmann is uniek in zijn soort. Parodie, comedy, briljante beeld- grappen, prachtige filmische vond sten en ongeveer het hele scala van de populaire muziek passeren de revue. En dat Nicole Kidman echt heel goed kan zingen, wisten we voordat deze film uitkwam ook nog niet. Wie een avond plezierig vermaak wil van zeer hoog niveau, mag deze film niet missen. Er is één waarschuwing: De fabelachti ge tango Roxanne (oorspronkelijk van de Police/Sting) zal de rest van uw leven in uw geheugen blij ven hangen. Zondag 15 december, 20:00 uur, 'Moulin Rouge' (Australië 2001, 127 min.); entree: 3,50/5,00. Het Weihnachtsoratorium, een van Bachs belangrijkste composities, staat centraal in de lezing van Mar tin Slagt op zondag 8 december in de Emmakerk, Regentesselaan 2. Slagt heeft een passie voor klassie ke muziek en kan boeiend vertel len. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. De lezing begint om 15:30 uur. Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Deze week komt bij Volksuniver siteit Soest het nieuwe winter/ voorjaarsprogramma uit. Elk cur susseizoen wordt bij de samenstel ling van het programma gerekend op de belangstelling van een zo breed mogelijk publiek. Ook voor komende maanden staan weer cur sussen op het programma op het gebied van algemene ontwikkeling, cultuur en wetenschap en cursus sen op culinair, creatief en gezond heidsgebied. Ook staan weer enke le lezingen geprogrammeerd en een rondleiding in het Muziekthea ter in Amsterdam. Nieuw in het programma is bij voorbeeld de cursus 'Engelse schrijfsters en hun omgeving'. Deze lezingenreeks, geïllustreerd met dia's, voert door verschillende boeken en de meest favoriete plek ken van de Brontë Sisters, Vïta Sackville West, Virginia Woolf en Daphne de Maurier. Voor iedereen die van lezen houdt wordt gestart met een nieuwe Leeskring van Nederlandse boe ken. Tijdens de bijeenkomsten wordt ingegaan op genres, stro mingen, schrijvers, eventuele auto biografische elementen en symbo liek. Terug van weggeweest is de cursus 'De basis van het beleggen'. Hierin worden de basisprincipes van het beleggen door particulie ren belicht. Dan is er een cursus over een on derwerp dat in deze tijd op ieders lippen ligt is 'Waarden en normen: Wat moeten we ermee?' Daarin wordt aandacht besteed aan de achterliggende vragen van de spe cifieke aandacht voor morele waar den en normen. Een cursus die hierbij goed aansluit is 'Levensbe schouwing en ethiek'. Hoe we den ken over het leven, de natuur, hoe we onze vreugde en verdriet ver werken en welke beslissingen we nemen, hangt nauw samen met onze levensovertuiging en ethiek. Een andere nieuwe cursus is 'Ex terne communicatie voor je vere niging', bedoeld voor bestuurders van verenigingen. Daarin worden zaken behandeld als: hoe zorgt u ervoor dat uw vereniging op de juiste manier in de publiciteit komt, het lokale medialandschap, het schrijven van goede persbe richten en dergelijke. De bekende cursussen Yoga, Bridge, Computer voor beginners, Internet en e-mail en Word 97 en korte taalcursussen voor de vakan tie staan natuurlijk ook in het pro gramma. En de Volksuniversiteit Soest is inmiddels ook bekend bij watersporters omdat elk vooijaar de cursus Vaarbewijs I wordt aan geboden. Er is uiteraard nog veel meer. Geïnteresseerd? Het programma ligt klaar bij Volksuniversiteit Soest, het gemeentehuis, de VW's en bibliotheken van Soest, Baarn en Bilthoven, bij verschil lende boekhandels, supermarkten en gezondheidscentra. Telefonisch aanvragen van het winter/voor jaarsprogramma en aanmelden voor een activiteit van de Volks universiteit kan ook bij Volksuni versiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, @6022195 (in spreken kan altijd), e-mail: vu- soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag cn donderdag 10:00-13:00 uur. de ZACHTE KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers van de rilICJG alombekende TAPIJTTEGELS §j£ Aldus Piet van Heugten. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE LOS TE LEGGEN TAPIJTTEGELS GEEN GEUJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf van'Kela topijltegels in onze 1000 m? topijtlegelshowroom worden uw benzinekoslen vetgoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vanaf €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. FABRIEKSWINKEL PIET VAN HEUGTEN verkoop uitsluitend bij zijn tapijtfobriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-571225 voor gratis kleureninfo INKEL Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Op het eiland Madagascar laat de stichting 'De Evenaar' (in Liemp- de) een aantal windmolens plaat sen. De reeds geplaatste molens werken al prima. De in Madagas car geproduceerde onderdelen (80%) zijn van goede kwaliteit. Sinds kort is er een nieuw mastsys- teem ontwikkeld. De mast kan nu eenvoudig en veilig worden neer geklapt. Bijcycloonalarm of bij onderhoudsbeurten is dat een gro te verbetering. De pompen die door de opgewerkte energie van de windmolens draaien zijn tevens een groot succes. Het oppompen van water voor irrigatie kan de oogst aan ananas en tomaten aan zienlijk verbeteren. De kleine producenten van kunst nijverheid willen graag mee-inves- teren in een molen. Hun levens kwaliteit gaat erop vooruit nu er ook na zonsondergang een beetje licht is. Alleen de (vaak) gerecy clede batterijen geven soms pro blemen, omdat daarbij een deel van de door de windmolens gege nereerde energie verloren gaat. Nieuwe batterijen met een grotere capaciteit zijn daarvoor de oplos sing. Al met al blijkt het windmolenpro ject van 'Stichting De Evenaar Projects' een schot in de roos te zijn. Een aantal Wereldwinkels in Nederland heeft door een gift hiervoor ook al voor een aantal molens gezorgd. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, @6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De werkgroep 'Cultuurnota' vanuit het Cultuurplatform Soest heeft in haar vergadering op 25 november jongstleden de laatste hand gelegd aan de afronding van de Cultuurnota van het Platform. Aan deze werkgroepvergadering werd al leen al door twintig enthou siaste cultuurliefhebbers uit di verse Soester verenigingen deelgenomen. Op maandagavond 16 december zal de Cultuurnota door de initia tiefnemers worden gepresenteerd aan alle betrokkenen binnen de kunst- en cultuurwereld van Soest. Deze grote vergadering vindt om 20:00 uur in het gemeentehuis van Soest plaats. Voor deze vergade ring worden alle culturele organi saties, dus ook degene die zich nog niet hebben aangemeld, uitgeno digd. Vervolgens zal de Cultuurno ta op 20 december aan burge meester Janssen van Soest door de initiatiefnemers Jan Visser, Bert Smit en Werner Paans worden aangeboden. De initiatiefnemers zijn enthou siast over de voortgang en de po sitieve belangstelling vanuit zowel het kunst en culturele veld als het gemeentelijk bestuur. In zeer hoog tempo is vanaf de avond van het Groot Soester Cultuurdebat op 27 september jongstleden gewerkt aan de totstandkoming van een Cultureel Manifest, waarin in gro te lijnen door de initiatiefnemers al de culturele horizon van Soest werd vastgelegd en door middel van een aantal prikkelende stellin gen de gemeente alsmede de cul turele organisaties tot aansporing werd aangemoedigd. Eerste stel ling van het cultureel manifest was het oprichten van een Cultuurplat form en de uitwerking van een Cultuurnota, waarin duidelijk wordt hoe het Cultuurplatform aankijkt tegen de verdere ontwik keling en verbetering van de kunst en cultuur binnen Soest. Op 4 november werd vervolgens in het bijzijn van 55 deelnemers en 27 organisaties het Cultuurplat form Soest opgericht. Inmiddels hebben 33 organisaties aangegeven hierin te willen participeren. De volgende stap was de ontwikkeling van een Cultuurnota welk door de werkgroep 'Cultuurnota' mede werd beoordeeld, wordt weergegeven. Deze cultuur nota moet tevens een aanbeve lingsnotitie zijn voor de gemeente die de komende periode werkt aan een concept cultuurbeleidsvisie. De gemeentelijke concept cultuur beleidsvisie moet in de loop van het eerste kwartaal 2003 in eerste fase zijn afgerond. In de Cultuurnota van het Cultuur- platform, genaamd: 'Naar een in spirerend Cultuurbeleid', zijn te vens concrete actieplannen opge nomen die op korte termijn (bin nen een jaar) en middellange ter mijn (twee a drie jaar) worden uit gewerkt. De Cultuurnota beoogt geen papieren tijger te zijn, maar toont een heldere projectgerichte aanpak, waardoor knelpunten en aanbevelingen binnen de kunst- en cultuurwereld van Soest duidelijk naar voren worden gebracht. De tails van de Cultuurnota zullen na aanbieding aan de burgemeester op 20 december bekend worden gemaakt. Organisaties uit het cul turele veld die bij het Cultuurplat form betrokken willen worden kunnen alsnog contact opnemen met een van de initiatiefnemers, waarna ze alsnog voor de algeme ne vergadering op 16 december worden uitgenodigd. (Opgave bij Bert Smit, @035-6019815.) De Cultuurnota moet worden ge zien als een startnotitie waarin de organisatie en werkwijze van het Cultuurplatform in grote lijnen ook van DIGITALE camera Kerst/Nieuwjaar 2003 PicHiqc GeloMuq 7003 Ketdaoqen KAARTF0RMAAT 21 x 10 cm PERSOONLIJKE TEKST GRATIS ENVELOP Wij printen vanaf kleurnegatief of van uw digitale bestand. UIT EIGEN LAB, DUS SNEL KLAAR 1 uur Se-KVi oe- Plein van Zuid 32/34 Tel. 035 6013109 fax 035 6027269 www.willemvanoosten.nl In de Soester galerie het Anna Paulownahuis Burgemeester Grothestraat 51 - zijn tot en met 5 januari fraaie sieraden te zien en te koop. Ze zijn ontwor pen door Henriëtte de Knegt en John Valckx. Deze twee in Frankrijk wonende kunstenaars gebruiken als materi aal o.a. zilver, goud, titanium en edelstenen, soms ook roestvrij staal en rubber. De moderne, stijl volle ontwerpen stralen eenvoud uit en zijn mede daardoor zeer 'draagbaar'. In de galerie zijn ver der humoristische cadeaus te koop, die gemaakt zijn door een kunstenaarsgroep. Uiteraard is ook de collectie schil derijen, beelden (ook voor de tuin) en grafisch werk steeds te zien. Tot 16 december toont de galerie olie verfschilderijen van de Frangaise Marie Jahouvey. Daarna is er weer een feestelijke expositie Kerst Finish, met allerlei verrassingen. Het Anna Paulownahuis - @6021983/06-21852710 - is ge opend van donderdag t/m zondag 13:00-17:00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Klappertandend sta je aan de rand van het zwembad. Ga je de sprong in het diepe wagen, durf je kopje onder of blijf je op het droge luchthappen? Je voelt het elastiek knellen. De geur van snoep vermengd met friet dringt je neus binnen. Wordt het toch die snoepketting? Kijk! Me neer De Bruin heeft nog steeds watervrees en moet toch zijn zwemdiploma halen. Badmeester, ben ik al bruin? De kloeke badjuf frouw houdt alles en iedereen in de gaten. Het lief en leed van een zwembad zonder een spatje water. 'Zwembad' is een lichtvoetige, ab surde voorstelling over het onge mak en de onbeholpenheid in een gestroomlijnde omgeving. In de voorstellingen van Loes Hegger zie je haar hefdc voor hei alledaagse kleine leed terugkomen. De schrij nende plekken die iedereen in het leven wel ergens opdoet, de ont roering om het heldendom dat soms in kleine wereldjes zichtbaar wordt. Aanvang: 14:30 uur. Duur: 50 minuten. Leeftijd: vanaf 6 jaar. Toegang: kinderen 4,50; vol wassenen 7,00. Kaarten reserveren bij de theater kassa: @6095829. Gereserveerde kaarten moeten 2 dagen voor aan vang van de voorstelling zijn opge haald. Daarna gaan ze weer de vrije verkoop in! Openingstijden kassa: maandag t/m vrijdag 11:00 tot 18:00 uur; zaterdags een uur voor aanvang voorstelling. De spelers van 'Zwembad'. Vanaf 7 december Artishock-exposanten in december 2002 zijn Fred Schilder (foto's) en Dick van der Eist (glasobjecten). De twee Soesters zijn bevriend en wonen beiden in de wijk O verhees. Zij leerden elkaar kennen bij Ar tishock. Fred Schilder (59) is al vanaf de oprichting lid van Artishock. Hoe wel de vereniging al vele malen profiteerde van zijn fotografische bijdragen - o.a. opnamen van klussende vrijwilligers deze zomer bij de heropening op 27 oktober jl. van het inwendig opgeknapte Ar- tishockgebouw - is dit Freds eer ste 'echte' expositie bij Artishock. Over de tentoongestelde foto's wil hij niet meer kwijt dan dat ze sur realistisch zijn. Verder moet de kij ker zelf maar oordelen. Zich voor stellend hoe zijn werk aan de wan den voor de dag zou komen, kwam spontaan het idee bij hem op om er iets driedimensionaals aan toe te voegen. En meteen dacht hij aan de glasobjecten van zijn vriend Dick van der Eist. Fred Schilder rolde rond zijn zes tiende levensjaar jn de fotografie. Al jong had hij oog voor mensen en de natuur. Om beter te leren kijken volgde hij een avondcursus tekenen. Begin jaren '60 kreeg hij een baan in de fotografie. Hij volg de een stoomcursus in Amster dam, waarna hij het getuigschrift van de Fotovakschool in Den Haag behaalde. De Amersfoortse teken leraar Martin Brink en diens vrouw zagen zijn talent en stimu leerden hem om te gaan expose ren. Dit resulteerde begin jaren '70 in exposities in o.a. Amersfoort, Amsterdam en Eeklo (bij Gent). De laatste jaren heeft Fred zich toegelegd op kunstzinnige fotogra fie, hetgeen uiteindelijk heeft gere sulteerd in deze duo-expositie. Dick van der Eist (68) groeide op in de marinestad Den Helder. Hij was als maatschappelijk werker werkzaam bij Defensie en bij het Academisch Ziekenhuis Utrecht (tegenwoordig UMC. Dick be werkt glas volgens de fusing-me- thode. Letterlijk betekent fusing smelten. In een glasoven wordt glas tot een temperatuur van max. 840 graden C. aan elkaar gesmol ten en daarna in een mal gevormd. De charme van fusing is dat er glasovens bestaan, waarmee een liefhebber ook in huis uit de voe ten kan. Glasblazen is in huis on mogelijk omdat daarbij gewerkt wordt met open ovens bij tempe raturen boven 1100 graden C. Voor zijn objecten maakt Dick van der Eist gebruik van speciale glas platen in allerlei tinten. Deze zijn getest op het uitzettingscoëfficiënt dat voor allé platen exact gelijk moet zijn om te voorkomen dat het object tijdens de afkoeling uit elkaar knapt. Dick's belangstelling voor glas be gon ooit met het bewonderen van glas-in-lood vensters in kerken en kathedralen. Glasobjecten vormen een ware passie voor hem en zijn vrouw Anna. Voordat hij op fusing overging ver vaardigde Dick talrijke Tiffany- lampen en sierramen. Tiffany is een heel arbeidsintensieve techniek van glassnijden, slijpen en met ko perfolie omrande glasstukken aan elkaar solderen. Eerder exposeerde Dick van der Eist samen met zijn dochter Dé- sirée (keramische beelden) en Mieke van den Boomen (aquarel len) circa zes jaar geleden in Artis hock. De duo-expositie van Fred Schil der en Dick van der Eist gaat open op zaterdagavond 7 december a.s. om 21:00 uur in het verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat 46a. Deze opening wordt zoals gebrui kelijk gecombineerd met een op treden van het huisorkest, jazz-en- semble Perron 5B. De foto's van Fred Sc ilder blijven hangen tot en met he voorlaatste weekend van december. De glas objecten van Dick van der Eist zijn na de opening alleen nog te be zichtigen op zondag 8 december van 13:00 tot 17:00 uur. Maandag 9 december 'Je rentre a la maison' snijdt op lichtvoetige wijze serieuze thema's als verlies, ouderdom en het ver glijden van de tijd aan. De film biedt tevens een kijkje in de wereld van theater en cinema. In de ob servaties van Gilbert en zijn dage lijkse beslommeringen weet de stokoude Portugese regisseur De Oliveira (1908) op ingetogen wij ze het inlevingsvermogen van de kijker te prikkelen. De Oliveira grijpt haast iedere gelegenheid aan om de kijker op het verkeerde been te zetten, vaak met een fijn gevoel voor humor. Gewone situa ties glijden vanzelf naar absurditei ten, en andersom. Met Michel Pic- coli (1925), en diens ingehouden maar tegelijkertijd expressieve manier van acteren, heeft hij daar voor precies de juiste vertolker. Piccoli's acteerwerk is zo realis tisch dat de kijker zich haast af vraagt of sommige scènes mis schien met een verborgen camera zijn gemaakt. De film werd tijdens het filmfestival van Cannes 2001 maar nipt gepasseerd voor de Palm voor 'beste acteur'. Frankrijk/Por tugal - 2001 - 90 min. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserve ren: maandag t/m vrijdag 9:00- 13:00 uur, 886019577. Meer infor matie op internet: film.artishock- soest.nl of artishock-soest.nl. In de nacht van 14 op 15 de cember zal om 22:00 uur de klok van de Mariakerk beieren. Deze kerk zal vervolgens elf uur lang open zijn. Er is dan een nachtwake. Voortdurend zullen mensen aanwezig zijn om de aandacht te vestigen op het vluchtelingenbeleid. Van 22:00 uur 's avonds tot 9:00 's morgens zijn mensen bijeen in de Mariakerk, Burg. Grothestraat 76 (bij het Nieuwerhoekplein). Heel die nacht wordt een program ma aangeboden. Er is een muur krant, men kan creatief bezig zijn, er is muziek, er zijn ervaringsver halen van vluchtelingen, gesprek ken, enzovoorts. De opening om 22:00 uur krijgt een officieel ka rakter. Daarna is er ieder heel uur een samenkomst rond een grote kaars, dc waak-vlam. Die samen komsten zullen van karakter varië ren: er is dan bijvoorbeeld een in formatieve of een meditatieve tekst, stilte, gebed, of een lied. De idee van deze nachtwake komt van de Initiatiefgroep Dc Nacht wacht te Deventer. Vluchtelingen werk Nederland en de Raad van Kerken in Nederland hebben zich er achter gesteld. De actie zal in vele Nederlandse gemeenten wor den gehouden. In Soest is de organisatie in han den van de Initiatiefgroep Nacht wake Soest. Ze bestaat uit verte genwoordigers van Vluchtelingen werk Soest en de Raad van Kerken Soest (die Raad samen met twee van zijn werkgroepen, namelijk de Kerngroep Opvang Asielzoekers en de Werkgroep Islam Chris tendom). 'Je laat mensen niet stikken', zei Huub Oosterhuis in zijn preek bij de uitvaart van prins Claus. 'Heb lief de vreemdeling jaag hem niet op, jaag haar niet weg. Ze hebben dezelfde rechten als jij.' Op velen hebben deze woorden indruk gemaakt. Maar in de praktijk blijkt steeds weer dat opjagen en wegja gen wel gebeurt. Mensen die al ja ren in Nederland zijn, worden als nog uitgezet, mensen die hier zijn ingeburgerd, vaak met kinderen die hier zijn geboren en onderwijs ontvangen. Daarnaast heeft de nieuwe vluchtelingenwet tot gevolg dat niemand wordt ontzien: oude, zieke en/of getraumatiseerde men sen worden weggezonden of qj) straat gezet. Veel mensen zien dit alles met lede ogen aan, liggen er weieens wakker van. Vandaar het motto van de nachtwake: We kun nen er niet van slapen... daarom een nachtwake. Handtekeningen-actie Aan de wake is ook een handteke ningenactie verbonden. Onderte kenaars vragen 'Den Haag' om een eenmalige maatregel voor mensen die hier al vele jaren wonen. Ze spreken ook hun bezorgdheid uit voor mensen die gemangeld wor den door de nieuwe vreemdelin genwet. Waak-vlam Belangstellenden wordt gevraagd minstens een uur mee te doen. Ie der kan in de kerk een eigen kaars, een eigen waak-vlam, aanschaffen,' zodat in de kerk een spoor van licht kan groeien. Kom zo mogelijk tegen het hele uur binnen, net voor een samenkomst bij de waak-vlam.

Soester Courant | 2002 | | pagina 13