Visser van Zijp 'Impact is zo ontzettend groot' Voor veiligheid van voetganger 100-jarige houdt niet van geleuter, wel van voetbal !'W' Man moet rijbewijs inleveren na scheuren over Biltseweg Erespeld voor Ben Moons van Oorlogsgravenstichting jeurtëss^ Laat je r spreken. vv juwelier Witgoed specialis Service voor alle merken Marjan Haak (CU) verlaat statenfractie Tapijt Bonaparte MONTANA400 br. 1 49," p.m. WOENSDAG 4 DECEMBER 2002 Spelers en begeleiding Hees verwerken samen verdriet SOESTER COURANT1 ACTUEEL PAGINA 3 Intensieve controles politie bij Actie Zebra Elan (2) en 22 DECEMBER GEOPEND Geen Soesters in de top van statenfractie GL Ook leden CDA kiezen Lokker als lijsttrekker Betrapt door videowagen politie Mevrouw L.M. van de Leur-Luteijn Brokkenmaker aangehouden Tuincentrum DE BOSRAND \UtSX\ taput! KAWenWj VANAF J0.00 UUR GEOPEND Goud en diamal op vcrsdiillende^ manieren gedragen. Cpmbineér naar Van Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70 In december zijn wij ook op maandag vanaf 13.00 uur open. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Na twaalf jaar trekt Marjan Haak-Griffioen uit Soest zich terug als statenlid. De plaatsver vangend fractievoorzitter van de ChristenUnie heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Ook frac tievoorzitter Dick van der Wilt houdt de provinciale politiek voor gezien. De algemene ledenvergadering van de ChristenUnie (nu vier zetels) nam zaterdag de voor dracht van het provinciaal unie- bestuur voor de kandidatenlijst ongewijzigd over. Lijsttrekker voor de statenverkiezingen op 11 maart is Melis van der Groep, sinds vijf jaar wethou der in Bunschoten. Sinds no vember 2001 zit hij ook in de statenfractie van de ChristenU nie. Op de kandidatenlijst staan geen Soesters op een verkiesba re plaats. Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035 - 602 42 94 Deze maand van voor 'De impact is zo ontzettend groot. Hees is een kleine vere niging, een soort familie, waar bij iedereen heel erg aan elkaar hangt. De groep is zo hecht, spelers gaan samen uit en zoe ken elkaar thuis op. Dat er dan ineens twee op zo'n tragische manier wegvallen, is heel on werkelijk, heel vreemd.' Als elftalleider was Hans Uit den Boogaard een van de eerste Hees- leden die vrijdagmorgen het ver bijsterende nieuws van het overlij den van Marco Hagelen en Kees Dorrestein te horen kreeg. De voetbalvereniging, en met name de selectie, is diep getroffen door het plotselinge overlijden van de twee. Om kwart voor tien was de don derdagavondtraining ten einde. In de kantine van Hees overlegde Marco Hagelen daarna nog met de spelersraad over een uitstapje dat de selectie van Hees in januari zou gaan maken. Hij regelde deze ac tiviteiten en beheerde de pot die de spelers daarvoor hadden aange legd. Om een uur of elf verliet Marco het voetbalcomplex in het Pijnenburgbos. Kees was niet op de club geweest, omdat hij vanwe ge een enkelblessure toch niet kon trainen. De twee voetbalmakkers troffen elkaar in Café Willem 1, zoals de spelers van Hees elkaar zo vaak opzochten buiten het voetbal om. De volgende morgen kwam de onheilstijding. Vrijdagmiddag kwam de spelers groep spontaan bijeen in het club gebouw aan de Verlengde Oude Utrechtseweg. 'Het belangrijkste is om met elkaar te praten', zegt Uit den Boogaard. 'Al is er vrijdag weinig over gepraat. Stil zijn, maar toch bij elkaar zijn. Als er toen honderd woorden zijn gevallen, is het veel. We konden het nog niet beseffen.' De club besloot meteen dat de Sinterklaasavond en de kaartavond niet zouden doorgaan, ook werden voor afgelopen weekeinde de wed strijden van alle Hees-teams afge last. Zaterdagmiddag verzamelden spelers en begeleiders zich weder om in de kantine, net als maan dagavond. Er werd gesproken over het ongeluk, over wat te doen in de dagen die zouden komen, over het menselijk leed, over praktische zaken. Uit den Boogaard: 'iedereen bin nen de club is met elkaar begaan. We hebben samen ruzie, samen pret. Maar zoiets hebben we na tuurlijk nooit meegemaakt. De verwerking van dit verdriet, dat zal nieuw zijn. Mensen die nu heel rustig lijken, kunnen straks mis schien heel emotioneel worden. Dat de grote klap pas later komt, heb ik al ingecalculeerd. Hoe los je dat op? Door met elkaar te praten en er voor elkaar te zijn. Door op tijd te signaleren en te kijken hoe de ander doet. Er kunnen situaties voorkomen, waarin mensen anders gaan reageren dan dat ze normaal doen. Accepteer dat, je weet waar het vandaan komt.' De aangeslagen elftalleider richt zich ook in deze droevige periode voornamelijk op de spelersgroep. Hij beseft dat het voor de families het allerergst is. Andere leden van Hees onderhouden contact met de nabestaanden. Voor voetbal is begrijpelijkerwijs geen aandacht. Hoewel de overige elftallen zaterdag weer moeten spelen, zal het eerst eniet in actie komen. 'Daar staan onze hoofden absoluut niet naar. Het is allemaal veel te vers, te prematuur. Het is ongelooflijk. Jongens die je een paar dagen per week meemaakte, zijn zomaar ineens weg. De impact is zo ontzettend groot.' Bestuurders van voertuigen op gelet! De politie gaat de ko mende tijd bij vooral zebrapa den controleren of de verkeers regels in acht worden geno men. Wie er inhaalt, riskeert een boete van 144 euro; wie een voetganger geen voorrang geeft, kan rekenen op een be keuring ter hoogte van ll5 euro. Actie Zebra start een dezer dagen en is bedoeld om de veiligheid van de voetganger te waarborgen. Deze groep wordt immers be schouwd als de zwakste wegge bruiker. Kortgeleden hield de po litie een steekproef bij enkele voet gangersoversteekplaatsen. Binnen drie kwartier werden zeventien overtredingen geconstateerd. Wijkagent Fred Leive: 'het ging onder meer om te hoge snelheid, geen voorrang verlenen en zelfs inhalen. Het is verbazingwekkend dat, ook wanneer kinderen bij een zebra staan, andere verkeersdeel nemers er toch nog langs scheu ren.' Onder het mom van 'zebra in zicht, voorrang verplicht' gaat de politie intensief kijken of de regels worden nageleefd. Tevens zullen bij scholen en winkelcentra snel heidscontroles worden gehouden. In beide gevallen zullen overtre ders meteen op de bon worden geslingerd, zo laat de afdeling voorlichting weten. Volgens Leive is vaak de onbe kendheid van de verkeersregels ten opzichte van voetgangers er de oorzaak van, dat er overtredingen worden gepleegd. In het algemeen is het verplicht voorrang te verle nen aan voetgangers die slecht ter been zijn of zich moeilijk verplaat sen. Ook is het al jaren een regel dat voetgangers die rechtdoor wil len lopen, voorrang hebben op an der (snel)verkeer dat afslaat; ook als beiden uit dezelfde richting komen. De controles zullen zich daarom niet alleen beperken tot de direc te omgeving van scholen en win- Voetgangers (én fietsers) hebben voorrang als ze over een zebrapad willen oversteken. Bestuurders die dat aan hun laars lappen, riskeren een boete van 115 euro. Inhalen bij een oversteekplaats komt de auto mobilist of motorrijder op een geld straf van 144 euro te staan. De po litie gaat de komende tijd intensief het verkeersgedrag in de buurt van zebra's in de gaten houden. Foto: Soester Courant keicentra ot louter bij zebra's. Overal kan in principe er op wor den toegezien of bestuurders de juiste voorrangsregels in acht ne men, vooral als er een conflictsi tuatie met voetgangers dreigt of ontstaat. De gemeente ondersteunt Actie Zebra. Ze plaatst, verspreid door Soest, geplastificeerde borden waarmee de aandacht op de actie wordt gevestigd. Deze komen wel voornamelijk in de buurt van over steekplaatsen te staan. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Het gemeentebestuur lijdt aan burgerparticipatie. Een ziekte die men al jarenlang onder de leden heeft. En het gaat maar niet over. Het pluche is besmettelijk. Ieder mens heeft wel ervaring met kinderziekten, jeugdpuistjes, kraamvrouwenkoorts, oude man- nenkwafen, maar het virus van de burgerparticipatie heerst alleen onder politici. Er is geen kruid te gen gewassen in het gemeentehuis. Het opvallende van deze kwaad aardige tumor is, dat de burger (kind, puber, vrouw, man) zelf er totaal geen last van heeft. De bur ger participeert uitstekend, weet precies hoe hij/zij zich voelt, is kerngezond, mondig en immuun voor politieke spelletjes. Verge lijk: de Werkgroep Ontwikkeling Dorpscentrum, de Actiegroep Be houd de Eempolder, het Comité de Eng en de inmiddels door in fectie en verwaarlozing uitgedun de Burgerwerkgroep Bestuurlijke Vernieuwing, etc. De pijn van burgerparticipatie ligt niet bij de bevolking, maar bij de lokale overheid. Het zijn de bedle gerige raad- en collegeleden, die maar geen medicijn kunnen vin den om beter te worden. Ze kunnen niet participeren of ze willen niet participeren. Metafo risch: ze kunnen niet stoppen met roken of ze willen niet stoppen met roken. Ondanks de meest af schrikwekkende teksten en waar schuwingen op hun pakkie-an: "Slechte burgerparticipatie brengt u en anderen rondom u ernstige schade toe". Ze steken er gewoon weer eentje op. Zoals op 9 oktober in de commis sie Bestuurlijke Vernieuwing wan neerburgemeester Janssen (CDA) weer met een nieuw paardenmid del op de proppen komt. ELAN. De therapie van professor doctor P.W. Tops (ook CDA) uit Tilburg. Kosten: 32.000 euro exclusief 19% BTW. Boven het recept staat: "Elan in burgerparticipatie - voorstel voor een evaluatie- en ontwikkelings traject in Soest". Daar zijn twee consulten op 26 september en op 31 oktober aan vooraf gegaan met de burgemees ter, de griffier, een fractievoorzitter en een bestuursadviseur. Voor dit specialistisch spreekuur was uiter aard geen gezonde burger uitgeno digd. De medicatie luidt twee pillen in een traject: evaluatie en ontwikke ling. In potjeslatijn: "Het eindre sultaat is niet een onderzoeksrap port, maar de uitwerking van een handelingsgericht perspectief op doorontwikkeling". Snapt u het? In de bijsluiter worden vijf stappen aangegeven om gezond te worden. Dat begint in stap 1 met een quick scan en eindigt in stap 5 met een feestje op 5 juli 2003. Het staat er echt. Na afloop van de operatie krijgt de patiënt "een document waarin de afspraken over inhoud en etiquet te van burgerparticipatie zijn vastgelegd". Dit alles werd bedisseld in een achterkamertje van het gemeente huis waar pakweg tien raadsleden aanwezig waren en een handjevol klankbordfreaks. Er komt geen raadsbesluit aan te pas. Waar ik beroerd van word, is dat de burger de aanzienlijke kosten van dit ziek teproces van het gemeentebestuur moet ophoesten. De gemeentekas is toch geen ziekteverzekering voor politici. Volg een cursus van uw vorstelijke raadsvergoeding! Ik ben de laatste om te suggereren, dat de geleerde Pieter Tops een schnabbelaar is of een kwakzalver, maar ik heb geen enkel vertrou wen in de Brabantse pijnstiller met zijn vage offerte. Waarom geen te- genofferte? Ik doe het (zwart) voor de helft. Aan mijn lijf geen polonaise op 5 juli 2003. N.B. De inmiddels honderdjarige mevrouw Fien van de Leur Lute- ijn werd in mijn 243"c column "Taaltest"van veertien dagen gele den door het zetduiveltje neerge zet als "kattig". Bedoeld was na tuurlijk "kittig". Mijn excuses. In de top 10 van de kandidatenlijst van GroenLinks (GL) voor de provinciale verkiezingen (11 maart 2003) staan geen Soesters. Lijst trekker is andermaal Rein Bijkerk uit Veenendaal, op de tweede plek staat Jeannette van Dongen uit Woerden en de volgende acht plaatsen worden ingenomen door Utrechters en Amersfoorters. Naast Bijkerk en Jos Kloppenberg (plaats 6) zijn er vooral nieuwe gezichten te vinden op de lijst die zaterdag door de algemene leden vergadering van de partij werd vastgesteld. Bijkerk gaat de kar voor de twee de keer trekken. Hij heeft er in middels drie perioden in de Sta tenfractie opzitten. Daarvoor was Bijkerk, zelfstandig adviseur en publicist, tien jaar gemeenteraads lid in Veenendaal. De ledenvergadering van de afde ling Utrecht van het CDA heeft de kandidatenlijst voor de statenver kiezingen op 11 maart 2003 goed gekeurd. Dat betekent dat Jan-Pie- ter Lokker uit Soest definitief als lijsttrekker is gekozen. Hij is sinds vorig jaar gedeputeerde namens het CDA, met onder meer agrari sche zaken en bestuurlijke organi satie in zijn portefeuille. Eerder was Lokker statenlid, daarvoor raadslid in Soest. Tweede op de kandidatenlijst is Meüs van der Poel uit Loenen aan de Vecht, die tevens landelijke campagneleider van de partij is. Met behulp van de videowagen is woensdagavond een 49-jari- ge Soester betrapt op een fikse overschrijding van de snel heidslimiet. De man raasde op een gegeven moment met een gangetje van 144 over de Bilt seweg, waar 80 kilometer per uur is toegestaan. De man reed vanaf Bilthoven in de richting van Soest. Bij een flitspaal remde de bestuurder af om te voorkomen dat hij zou worden ge fotografeerd. Maar hij had niet in de gaten dat zijn opvallende rijge drag vanuit de onopvallende wa gen van de politie op band werd vastgelegd. De man gaf weer een dot gas en reed onder meer over een vlak met witte strepen om in te halen. Op dat moment vond de politie het welletjes. Hij werd aangehouden op de Biltseweg en moest direct zijn rijbewijs inleveren. Dat is, sa men met het proces-verbaal, opge stuurd naar justitie die zal bepalen wanneer de Soester zich voor de rechter zal moeten verantwoorden. De politie maakt sinds kort ge bruik van de videowagen. Van bui ten is niet te zien dat het om een dienstauto van de politie gaat. Bin nen is echter videoapparatuur geïnstalleerd, waarmee de agenten verkeersovertredingen kunnen vastleggen. De Soester Ben Moons heeft een ereteken toegekend gekre gen van de Oorlogsgraven stichting. Hij was zeven jaar consul van deze stichting, maar heeft vanwege andere werk zaamheden deze functie neer- gelegd. In zijn hoedanigheid als consul was Moons belast met het toezicht op de instandhouding en verzorging van oorlogsgraven in de gemeen te Soest. Hier liggen negen Neder landse oorlogsgraven en een verza- melgraf met Franse slachtoffers uit de Eerste Wereldoorlog. Moons rapporteerde de stichting jaarlijks over de gang van zaken. 'De Stichting heeft altijd bijzonder goed met de heer Moons kunnen samenwerken en als blijk van waardering voor zijn vele inspan ningen ten behoeve van de oor logsgraven in zijn gemeente werd hem de bronzen erespeld toege kend', aldus de stichting in een persbericht. Burgemeester Janssen en zijn vrouw hebben gistermorgen de hartelijke gelukwensen van het gemeentebestuur en de Soester bevolking aangeboden aan me vrouw L.M. van de Leur-Lute ijn, die haar 100e verjaardag vierde. Dat gebeurde in Ma- riënheuvel (Burg. Grothe- straat), waar mevrouw Van de Leur sinds enige jaren woont. Levina Maria Luteijn werd op 3 december 1902 geboren in Re- tranchement (Zeeuws-Vlaande- ren). Ze trouwde pas op latere leeftijd met Willem van de Leur, die uit Utrecht kwam. Daarvóór was ze jarenlang werkzaam ge weest als gezelschapsdame bij een blinde dame in Den Haag, later als huishoudster in Wijk bij Duurste de. Ze heeft een actief leven ach ter de rug en had (en heeft nog al tijd) een levendige belangstelling voor wat er in de wereld gebeurt. 'Ze was altijd heel pienter en leer gierig,' weet een van de familiele den te vertellen. 'Bij die dame in Den Haag moest ze heel vaak voorlezen, ook kranten en tijd schriften, en dat heeft haar interes se en haar taalgevoel, dat ze als kind al had, zeker versterkt.' Dat kwam in de afgelopen week nog eens nadrukkelijk tot uiting door haar deelname aan de Grote Soes ter Taaltest in het gemeentehuis, waaraan ze veel plezier beleefde. Toch kon ze destijds niet 'doorle ren', want net toen ze naar de mid delbare school zou gaan brak de Eerste Wereldoorlog uit en kwam er niets meer van. Toen ze in 1953 trouwde kwam ze in Soest wonen, aan de Steenhoff- straat. Haar man overleed al in 1961 en vanaf die tijd voorzag mevrouw Van de Leur - 'tante Fien', zoals de familie haar noemt, 'of liever nog (op z'n Zeeuws) 'moei Fien' - grotendeels in haar onderhoud door het kweken van groenten uit eigen tuin, die ze op de fiets verkocht. Later verhuisde ze naar Braamhage, waar ze jaren heeft gewoond, en sinds alweer een jaar of drie woont ze in Ma- riënheuvel. Voetbal 'Ze houdt absoluut niet van breien, naaien, borduren en verstellen - dat was echt niets voor haar,' ver telt een nichtje. 'Ze voert graag een goed gesprek, over de politiek bijvoorbeeld, de beurs, of de euro. Van geleuter moet ze niets hebben. En voetbal, daar is ze ook hevig in geïnteresseerd. Dat houdt ze erg bij. Nee, ze heeft een hekel aan Ajax.' Een anekdote in dat ver band: Toen John de Wolf (voetbal ler bij Feyenoord) destijds naar Engeland vertrok, zei ze: 'Jammer - dan zie ik die mooie benen van 'm niet meer...' Mevrouw Van de Leur is ondanks haar zeer hoge leeftijd nog heel gezond, al doen zich uiteraard ook wel eens wat 'mankementjes' voor. Ze gaat er zoveel mogelijk dage lijks op uit; ze kookt zelf - ze bakt in deze dagen zelfs nog speculaas - doet zelf de was en als het even kan ook de dagelijkse boodschap pen. Volgens de familie geniet ze volop van het leven en is ze beslist niet eenzaam. 'Ze heeft allerlei contacten; ze belt en schrijft met heel veel mensen. Het is alleen jammer dat er steeds meer mensen om haar heen wegvallen. Van vroeger is er eigenlijk niemand meer.' Stelregels Het 'geheim' van mevrouw Van de Leur, om zó 100 te kunnen wor den, zit 'm in de drie stelregels die ze voor zichzelf hanteert: 1. Heb nooit medelijden met jezelf; 2. Stel Mevrouw Van de Leur deed als oudste deelnemer vorige week nog mee aan de Grote Soester Taaltest in het gemeentehuis. Naast haar Jorinde Berger, met haar 15 jaar de jongste. Foto: Foto Bell. niet uit tot morgen wat je vandaag kunt doen; en 3. Aanvaard wat er op je pad komt maar blijf niet bij de pakken neerzitten. Zelf bena drukt ze - refererend aan haar kleine gestalte - dat ze bepaald niet 'uit haar krachten is gegroeid'. Met de Soester Courant heeft ze trouwens nog een appeltje te schil len. In de column die Jan Visser onlangs aan haar wijdde stond ze tot haar schrik omschreven als een 'kattige' dame, en dat had natuur lijk 'kittige' moeten zijn. Ze heeft heel wat commentaar op die druk fout gekregen, maar kan er geluk kig de grap wel van inzien. De zeer krasse Soesterse vierde het bijzon dere verjaardagsfeest gisteren met een ontvangst in het Witte Huis en een etentje in de familiekring. Zondagmorgen rond half zes is in Soest een Amersfóorter aangehou den, die een poosje daarvoor in Hilversum betrokken was geweest bij een aanrijding met een andere personenauto, maar was doorgere den. De politie had al twee telefo nische tips gekregen en uiteindelijk werd de wagen aangetroffen op de Steenhoffstraat. De bestuurder kon op de Middelwijkstraat worden aangehouden. Zijn adem rook naar alcohol en uit de testen werd duidelijk dat hij te veel alcohol in zijn bloed had (1,1 promille). Met een rijverbod van vier uur en een procesverbaal werd hij heengezon den. 'KERST BRUNCH ON ICE7 Gezellig met het hele gezin, Hilton Royal Pare is de bestemming voor een traditionele kerstbrunch met gegarandeerde ijspretl Volwassenen €39.50 Kinderen €15.- tot 12 jaar Wieksloterweg 37, Soest - Telefoon 035 - 601 67 76 Hilton Royal Pare SoraldulsM-n Bel nu voor een gratis kleuren kerstbrochure en/of voor uw reservering: 035 6038383 Hilton Royal Pare Soestduinen Van Weerden Poelmanweg 4-6, 3768 MN Soestduinen www.hilton.com

Soester Courant | 2002 | | pagina 3