30% KORTING 20% KORTING immmm Bert Palte wint Soester Taaltest UITVERKOOP WINTERCOLLECTIE Het dictee doorgelicht Transportmiddel in miniatuur (Jafé Klinkhamer igsmiin SFEER Chaos bedreigt bezorging van zes ochtendbladen 50 jaar? PLAATSELIJKE VERORDENING Ttcc&etm/ Lady Springfie/d Hilton /The Outpost TAGINA 4 jj WOENSDAG 4 DECEMBER 2002 - ember 2002 Computer probleem? expert 0 SCHOEMAKER Kranten komen mogelijk veel later Van kunst en kitsch m Onze sf eermakers: prachtige orgel- en geurkaarsen, enorme keuze in servetten, de leukste cadeaus, kransen, schitterend glaswerk, glimmende kandelaars en natuurlijk de mooiste bloemen, dag in dag uit veilingvers ingekocht! SOESTER COURANT December buiten nat en koud, binnen gezellig en sfeervol. Spreekwoorden blijken 't moeilijkst PAGINA 5 H UJ.fn.von lellen 15% KORTING NPB-koor zoekt dringend tenoren Als set speciaal geprijsd! van €&2crr voor 650, voor voor voor jlvolle 14 karaat geel- en ivitgouden set. Gezet met briljant geslepen diamant van Coco Pandora Koopavond: woensdag en vrijdag van 19.00 - 21.00 uur Van Weedestraat 4/8/9 55 soest.nl :rs maken bekend dat zij l ingevolgde de Wet mi- f (perceel Amersfoort- ning voor het veranderen iken van metalen spat- agde vergunning te verle- >unning zullen voorschrif- bescherming van het mi mede de aanvraag en an- bbende stukken liggen ter )02 tot 1 januari 2003: mer 2.29 op werkdagen ur; Willaertstraat 49 b tijdens an een ieder gemotiveerde j GEN tegen het ontwerp van ij het gemeentebestuur iders van Soest, Postbus ze bedenkingen worden bedenkingen kunt u verzoe- egevens niet bekend te ma- ELING in persoon of bij ge- nbrengen op een openbare wordt gegeven tot een ge- inningaanvrager hier even dien u van deze gelegen- 'erzoeken wij u vóór 19 aak te maken. :ing kan later slechts worden ie binnen de gestelde ter- igebracht, tenzij wordt aan- arwijs niet in staat is ge- n in te dienen, dan wel traks afwijkt van het ont- ERGUNNINGEN )2 tot en met 28 november Dor een kapvergunning zijn niferen )m 1 Canadese $ik ir, 1 berk :oniferen, 1 taxus ken - 1 Europese eik berk populier un belangen te wórden ge le vergunning kunnen dit )innen 4 weken na deze be lten bij de afdeling Groen en Soest, Postbus 2000, 376Ó er 035-6093643. Binnen liggen de kapvergunningen neentehuis van Soest, kamer Service desk onbereikbaar? Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 'Het wordt een chaos, denk ik. De meeste bezorgers raken straks hun wijk kwijt en moe ten verschillende kranten gaan bezorgen, in plaats van één of twee. Het gaat ons ook geld kosten. En het publiek weet nog van niets...' Volgens Telegraaf-bezorger André Vogel zullen zich volgende week - vermoedelijk vanaf 9 december - ook in Soest de gevolgen van het nieuwe bezorgsysteem doen ge voelen. De introductie daarvan - aanvankelijk gepland voor begin november - is de laatste weken diverse malen uitgesteld, maar vol gens André zal het er volgende week waarschijnlijk wel van gaan komen. De bezorgwijken van de landelijke ochtendbladen - zoals de Telegraaf, de Volkskrant, Trouw, het Algemeen Dagblad en nog een paar titels - worden dan op één hoop gegooid en opnieuw verdeeld. Vanaf dat moment wor den ze ook gezamenlijk bezorgd, aldus André, wat inhoudt dat één bezorger al die verschillende kran ten bij zich heeft (voor één wijk). De bezorgers (en bezorgsters) zul len niet meer op hun geheugen kunnen vertrouwen en bij elk adres weer moeten nagaan welke krant daar in de bus gestopt moet wor den. Dat gaat gigantisch veel tijd kosten, voorspelt hij. Het zit hem - en een flink aantal anderen, zegt hij - bepaald niet lekker dat hem zijn eigen wijk wordt afgenomen en dat hij een nieuwe wijk, die hij niet echt kent, krijgt toebedeeld. De wijken wor den - omdat er meer kranten wor den bezorgd - ook kleiner. Dat betekent minder adressen, volgens André, ('we hebben nu al te wei nig bezorgers overal') en dat gaat straks - rond de jaarwisseling - beslist schelen in de nieuwjaars fooitjes. 'En sommigen hebben nu drie wijken, maar dat kan. straks zeker niet meer...' Zoeken Een complicatie is verder dat de bezorgers elke dag een nieuwe uit draai van de mutaties in de bezorg adressen krijgen, voor de verschil lende krantentitels. 'Het wordt echt zoeken. De meesten van ons staan 's nachts om drie uur op en zitten om half vier al op de fiets, want de kranten moeten op tijd - uiterlijk om zes uur - in de bus lig gen. Ik verwacht dat een fors deel van Soest de krant volgende week om zeven uur nóg niet zal hebben. Bovendien: veel jongens en meis jes zitten op school en kunnen dus niet al te lang doorgaan. Als er dan ook maar iets tegen zit komen ze toch te laat.' Hij vindt het niet netjes van de 'hoge heren' dat de bezorgers, vol gens een aan hen gerichte brief, gelegenheid zouden krijgen om mee te praten over de uiteindelij ke opzet. 'Maar daar hebben we niets meer van gehoord...' Het wer ken in de bezorging van de och tendbladen wordt volgens hem steeds minder aantrekkelijk. 'In het verdeelcentrum in Amersfoort kunnen ze bijna niemand krijgen, omdat het nachtwerk is.' André: 'En niemand in Soest weet wat er gaat gebeuren, want ook in de och tendbladen zelf is er niets over ge publiceerd.' Schande André en zijn collega's komen op voor alle bezorgers en bezorgsters, maar ook voor de krantenlezers. 'Ik hoop dat de mensen begrip voor ons hebben en niet gelijk be ginnen te bellen als het misschien al acht uur is en de krant nog niet op de mat ligt. Het is een schande dat de mensen van niets weten; ze betalen er toch een hoop geld voor. 'Ze zijn zeker bang voor een heleboel opzeggingen... André: 'Veel bezorgers kijken het nu nog even aan. Ze zeggen: ik doe het nog tot nieuwjaar en dan bekijken ze 't maar. Dat is toch jammer, want als je een paar jaar kranten loopt, vaak door weer en wind, dan krijg je toch een band met de abonnees en dat gaat nu verloren. En het gaat ons gewoon ook een hoop geld kosten, vrees ik.' Nog één keer oude wijk Volgens rayonmanager Marcel Wagenaar van het GBB (Geza menlijk Bezorgbedrijf van de kran tenuitgevers Telegraaf, PCM en Wegener) zal het allemaal wel meevallen. Hij bevestigt dat het nieuwe systeem in Soest ingaat op 9 december. 'Dan zitten die zes verschillende kranten in één tas. In april komt daar de Amersfoortse Courant nog bij.' De problemen die sommige bezorgers hebben met de nieuwe indeling zijn hem bekend. 'Maar ze zijn al opgelost. De afspraak is dat de bezorgers met Oud en Nieuw nog één keer hun oude wijk mogen lopen om de fooien op te halen.' Wat de vertraging bij de bezorging betreft - daar heeft hij niet zo'n hard hoofd in. 'De wijken gaan te rug van pakweg 15 straten naar een stuk of vijf, zes. Dat is geba seerd op een bezorgingstij d van een uur: tien minuten fietsen om de kranten op te halen; 50 minu ten om ze bij de abonnees te be zorgen. De meeste bezorgers heb ben nu een heel uitgestrekte wijk; ze moeten dus heel veel fietsen. Straks hebben ze allemaal een veel geconcentreerder bezorgwijk: dus meer adressen, maar alles dicht bij elkaar, soms bijna huis-aan-huis. Daar doen ze dan echt niet zo lang over...' 1. Van oudsher heeft de mens - ook de prehistorische Neanderthaler - gepoogd esthetische bevrediging te vinden in kunstuitingen. 2. Aanvankelijk slaagde hij er niet in perspectief aan te brengen op een tweedimensionaal vlak, maar tegen het einde van de Middeleeuwen doorgrondde men deze techniek volledig. 3. Het clair-obscur - het geliefde stijlmiddel van de zeventiende-eeuwer -, maar meer nog de minutieus gepenseelde religieuze en mythologische taferelen, brengen heden ten dage zelfs de grootste rauwdouwer in extase. 4. De plein-airschilderkunst, met haar overwegend helder koloriet, distantieerde zich volledig van het academische neoclassicisme en streefde naar realistische natuurvoorstellin- gen, vrij van enige sociale kritiek. 5. Jan Modaal, intussen, houdt de abstracte en conceptuele kunst veelal voor voor-de-gek-houderij en verslijt de in diep gepeins voor een monochroom wit doek verzonken kunst minnaar algauw voor snobistisch en arrogant. Bert Jansen bloemenhuis Zuidpromenade 9-11 - Soest Tel. 035 - 601 68 77 - Fax 035 - 602 92 21 JNNINGEN 002 tot en met 29 november ivember 2002 esdoorn 1 Amerikaanse eik conifeer ;rk 526 - 1 ceder at 37 - 1 boom -1 rode beuk ien ilandse eiken, 1 beuk nifeer ken tegen het genomen besluit na verzending van het be- igediend bij het college van iders van de gemeente 50 CA Soest. VERGUNNING ALGEMENE PLAATSELIJKE VERORDENING GE MEENTE SOEST 2000 Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij vergunning hebben verleend op grond van artikel 2.1.4.1. lid 1c van de Alge mene Plaatselijke Verordening Gemeente Soest 2000 aan: Stichting Sylvestercross voor het houden van de Sylvestercross op 31 december 2002 in de Soester Lange Duinen. Belanghebbenden kunnen binnen zes weken na bekendmaking van dit besluit een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Soest. Tevens kan er een verzoek om voorlopige voorziening worden ingediend. Voor nadere inlichtingen: afdeling Groen en Milieu (035-6093539) ONTHEFFING ALGEMENE PLAATSELIJKE VERORDENING GE MEENTE SOEST 2000 Burgemeester en wethouders maken bekend dat aan de Stichting Sylvestercross ontheffing is verleend van artikel 4.1.5 van Algemene Plaatselijke Verordening Gemeente Soest 2000 voor de Sylvester cross op 31 december 2002. De ontheffing ónder voorwaarden houdt in dat er gebruik gemaakt mag worden van een geluidsinstallatie en dat er 'levende' muziek ten gehore mag worden gebracht in de Soester Lange Duinen. Belanghebbenden kunnen binnen zes weken na bekendmaking van dit besluit een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Soest. Tevens kan er een verzoek om voorlopige voorziening worden ingediend. Voor nadere inlichtingen: afdeling Groen en Milieu (035-6093539) Het verleden week in het ge meentehuis van Soest voorge lezen dictee - dat u op deze pa gina afgedrukt vindt - was dit jaar slechts een onderdeel van een meer elementen omvatten de taaltest en telde bijgevolg dan ook niet meer dan vijf zin nen. Over het algemeen wer den daarin minder dan tien fouten gemaakt; de beste maakte er slechts drie. De toptien der gemaakte fouten: - Neanderthaler. Dit woord wordt in het Duits weliswaar zónder h geschreven (het tal waar de eerste schedel van een Neanderthaler in 1856 werd gevonden, is genoemd naar de Duitse dichter Joachim Neander), maar al mijn woorden boeken én het Groene Boekje ge ven slechts de spelling mét h. - Middeleeuwen krijgt als tijdperk een hoofdletter. Alleen ingebur gerde namen van tijdperken als prehistorie en nieuwjaar, én tijd perken die op -tijd eindigen (ijs tijd), krijgen een kleine letter. - Clair-obscur was voor verreweg de meesten een lastig woord. Het wordt net zo geschreven als in de taal waaraan wij het ontleend heb ben, het Frans. - Zeventiende-eeuwer móet een koppelteken krijgen vanwege de kiinkerbotsing. - Minutieus. Een typisch dic teewoord, met hetzelfde probleem als bij minuscuul: mini dringt zich op, maar niettemin worden beide woorden met een u geschreven. - Rouwdouwer. Het Groene Boek je sanctioneert ook: rauwdouwer; de tweede tweeklank móet met ou. - Plein-airschilderkunst. Dit is een samenstelling met meer dan één anderstalig deel. Deze krijgt een streepje tussen de anderstalige de len. - Koloriet. Een van de 170 geval len waarin Van Dale het Groene Boekje niet volgt en het liever op coloriet houdt. - Neoclassicisme. Verbindingen met neo- krijgen alléén een streep je bij klinkerbotsing, zoals in neo- impressionisme. - Jan Modaal. Twee woorden, twee hoofdletters. Het Groene Boekje vindt dat de eigennaam hier nog een duidelijke rol speelt, maar niet alle spellinggidsen volgen dit voor beeld. De Spellingwijzer Onze Taal kiest voor jan modaal. Janhagel en janhen worden niet meer als eigen naam opgevat. - Voor-de-gek-houderij. Samen stellingen zonder grondwoord, als sta-in-de-weg en drie-in-de-pan, krijgen tussen elk woord een streepje. Het dictee had 'letterlijk' als volgt geschreven moeten worden. horloger juwelier Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 'Nee, ik ben helemaal geen taaifreak of zo. Ik heb nog nooit aan zoiets meegedaan en had ook niets voorbereid. Ik heb wel belangstelling voor moderne talen, maar toch ook niet overdreven...' Zo reageerde de winnaar van de Grote Soester Taaltest - Bert Pal- te (49) uit Soest - vorige week woensdagavond op de ook voor hemzelf verrassende prestatie waarmee hij zich in het gemeente huis de Dictee-wisseltrofee voor een jaar toeeigende. Hij eindigde met 77 punten op de eerste plaats van de 'mix' van dictee, halve spreekwoorden die moesten wor den afgemaakt, moeilijke woorden waarvan de etymologie (herkomst) moest worden aangegeven, zinnen waarin fouten moesten worden aangestreept en verbeterd en woorden waarvan de betekenis moest worden gegeven. Voorwaar geen eenvoudige klus, maar vol gens de meeste deelnemers (en deelneemsters) wel leuker en af wisselender dan 'alleen' een dictee, zoals in de voorafgaande jaren tel kens het geval was. Om die reden was het spellingon derdeel ditmaal beperkt tot slechts vijf zinnen, waarin overigens nog genoeg voetangels en klemmen voorkwamen om de dertig 'taaif reaks' te doen zuchten. Samen steller Bert Jansen constateerde vooraf dat het met 'feitenkennis' in dit land niet meer zo best gesteld is, maar het moet hem toch deugd hebben gedaan dat het er - althans in Soest, en althans deze avond - wat taai-liefde betreft toch ook weer niet zó beroerd voorstaat... Jong en oud In elk geval was er sprake van dui delijk enthousiasme bij de dertig deelnemers - evenveel mannen als vrouwen - van wie er twee uit sprongen door hun leeftijd: me vrouw L. van de Leur-Luteijn (99). als oudste en Jorinde Berger (15) uit Soesterberg als jongste. De eer ste had wel eens moeite om het allemaal goed te verstaan, de twee de bleek een hekel aan spelling te hebben. Uiteraard werden hun ver richtingen met grote belangstelling gevolgd, maar ze vielen niet in de prijzen. Op de tribune zaten ca. 15 belangstellenden die 'hors con cours' meeschreven. Nadat het dictee - het eerste on derdeel van de taaltest - door Christl Kop was voorgelezen en de jury zich daarover in de kleine trouwzaal boog, mochten de deel nemers zich de tanden stuk bijten op de andere onderdelen. Vooral de Nederlandse spreekwoorden bleken moeilijk te zijn: ze kregen soms buitengewoon komische aan vullingen, zoals onwillige honden die geen kersen lustten of dat het goed riemen snijden is van koeien- huiden. De herkomst van sommi ge exotische woorden was hier en daar ook nogal duister: een geisha bleek géén 'lichtzinnige vrouw', een bril komt echt van de edel steen 'beril', bockbier komt van de plaatsnaam Einbeck in Duitsland en een hansop is géén verbastering van 'hands-up'. Aflasten moest zijn afgelasten, gegrilld was ge grild, en een loupe had een loep moeten zijn, zoals een falanx geen bisschopsstoel, een alpaca geen kwal, een lusitanist geen luitspeler, maar een gargouille wél een water spuwer, een adagium een spreuk, een repercussie een vérgelding en een apotheose inderdaad een in drukwekkend hoogtepunt was. Examensfeer Tijdens deze tweede ronde kon men soms een speld horen vallen. In de raadzaal heerste dan ook volop een ouderwetse examen sfeer, en de opluchting was groot toen de klus er eenmaal opzat. Toen de jury zich over het tweede deel boog kwam een verre nicht van mevrouw van de Leur, me vrouw drs. A. van Aken-van de Leur, nog een korte lezing houden over het nut van taalonderwijs, waarna de deelnemers zich einde lijk aan de gereedstaande frisdrank konden wijden. Tegen tien uur kon SLAS-voorzitter Nelleke Streef kerk de einduitslag bekend maken. Winnaar Bert Palte, directeur van Vortex in Soest, een bedrijf dat zich bezighoudt met de reparatie van ventilatoren, kwam daaruit met 77 punten als de beste naar voren en voegde zich in de rij van illustere voorgangers als Bert Jan sen zelf (3x), Bob Boersema, Jac- ques Bettelheim en Ton Majoor, die dit jaar verstek om uiteenlo pende redenen moesten laten gaan. Hij werd min of meer op de voet gevolgd door D.R. de Haan Harry Witte (l.) feliciteert Bert Palte met het winnen van de Taal test. (74 punten) en Karen Pas (71 pun ten). Verkeerde afstraling Wethouder Harry Witte, die zelf op de tribune ook had meegedaan (buiten mededinging) maar zijn 'score' niet aan de openbaarheid wilde prijsgeven ('dat leidt alleen maar tot een verkeerde afstraling van een gezaghebbend persoon als de wethouder van cultuur'), reik te de hoofdprijs uit: de wisseltro fee, ontworpen door de Soester kunstenares Ali van den Berg. Witte riep daarbij de herinnering op aan zijn meester op de school in de Kerkebuurt, die hem streng de les las als hij het waagde bij het dictee af te kijken of deze opdracht als het sein om te 'keten' dacht te kunnen beschouwen. 'U was een hele brave klas,' hield hij de deel nemers voor en hij beloofde vol gend jaar écht mee te doen. In Museum Oud Soest is vrijdagmiddag de wis seltentoonstelling geopend van miniaturen op het ge bied van transport. Tal van modellen, van ondermeer Soester bedrijven, zijn er te zien. Ook foto's en andere materialen hangen, staan of liggen tentoongesteld in het museum aan de Steenhoffstraat. Bij de totstandko ming er van werkte de Stichting Oud Soest samen met de Nederlandse Algemene Miniatuur Auto Club (NA- MAC). Tot en met zondag 2 februari kunnen belangstellenden er op zaterdag en zondag (tussen 13:30 en 17:00 uur) een kijkje nemen op de wisseltentoonstelling. Aan de hand van de miniaturen krijgt men er een goed beeld van de ontwikkeling van het wegtransport. De toe gangsprijs bedraagt 1 tot 2 euro. Voor het maken van een rondleiding of een bezoek op een doordeweekse dag, kan contact worden opgenomen met het Museum, gg 6023878 (b.g.g. 6027238). Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. met effen inbetweenstof Babtist 100% polyester Deze maand Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035 - 602 42 94 Het NPB-koor Soest is dringend op zoek naar tenoren. Het koor beschikt op dit moment over slechts één tenor, 'en die heeft het dus extra moeilijk,' aldus het be stuur. Wel zijn er zeven bassen, wat erg fijn is, en de alten zijn eveneens goed vertegenwoordigd, maar ook de sopranen willen graag versterking. Het koor treedt op vrijdag 13 december op in 'De Klarinet' bij de kerstviering van de ANBO (aanvang: 14:00 uur; toe gang vrij). Het koor zingt ook in de kerstdienst van de NPB-kerk, Rembrandtlaan 20, op 25 decem ber, aanvang 10:15 uur. Het NPB-koor repeteert elke dins dagavond van 20:00 tot 22:00 uur onder leiding van Ada Timmers in de NPB-kerk (ingang parkeer plaats Pieter de Hooghlaan). In lichtingen: mevr. Jansen, 8B6025434. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10

Soester Courant | 2002 | | pagina 5