Geld voor Soesterberg-Noord >rie dagen ijspret in Soesterberg fieuwe vestiging van woon- arenhuis in Soesterberg J slagzin levert fiets op Expo Grondige Luchtverdediging in Militaire Luchtvaart Museum Boek Groepen Geleide Wapens gepresenteerd etechniek i/ARODA WOENSDAG 18 DECEMBER 2002 foor Utrechtse bedrijventerreinen 6,8 miljoen .een Bakker opent aan Richelleweg 91e winkel Meningen j van lezers I Ijsbaan 2e kerstdag GROTE VLOOIENMARKT Antiekmarkt in Banninghal KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Rob Brouwer umötii mem Meditatiedienst in Caroluskerk Tijdelijke sluiting van dependance Activiteiten voor 55-plussers in De Drie Eiken wijdering ken Afvalbewerkirq /eg- en waterbouw inlek Te,rei„bepianllns 90 00/www.asboom... jweweg 66, Soest I.: 035 - 609 06 90 335 - 601 24 72 Birkstraat 93 - Soest Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A Soest - Tel. 601 38 77 Grothestraat 35 - Soest 135) 601 60 33 35) 601 37 05 dejongaccountants.nl dejongaccountants.nl 70 - 3765 GG Soest n (035) 60160 30 1 - 3762 KA Soest n (035) 603 06 24 LAAGSTE PRIJS beek irantiemakelaars 12 Telefoon 035 - 601 13 04 holenmolenbeek.nl SOEST VIANEN ZEIST telematica service en onderhoud sprinklertechniek Telefoon 035 - 602 45 20 iOUWADVIES B.V. he keuringen o.g. r telecommunicatie or mobiele communicatie 27-29a, Soest fax 035 - 6091009 ilecom.nl - 3762 EC Soest 5 - 609 53 00 y - 609 53 11 K P/tCMGMG 3TON I DISPLAYS I 033-4643060 - Fax 033-44561683 chine onderhoud GD Soest vw.td-support.nl oesterbergseULcourant Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 JVoor de derde achtereenvol gende keer heeft de sector Eco nomische Zaken van de pro vincie Utrecht bij het rijk een [omvangrijk bedrag in de wacht [gesleept voor nieuwe investe ringen in bedrijventerreinen, aaronder Soesterberg-Noord. Dankzij deze uitzonderlijke prestatie wordt nu in totaal uim€ 20 miljoen gepompt in de Utrechtse bedrijvigheid. Het officiële bericht uit Den Haag lat de provincie Utrecht wederom jjcan rekenen op 6,8 miljoen Iverd met vreugde ontvangen. Hierdoor kan aan bedrijventerrei- jpen een nieuwe impuls worden legeven, zoals aan Soesterberg- Aloord. Hoewel dit in vergelijking biet andere projecten met 12,5 liectare om een betrekkelijk klein terrein gaat, is het voor het plaat- lelijke bedrijfsleven van vitaal be lang. Bijzonder aan deze locatie is de combinatie van wonen en wer ken. Deze 'functiemenging' is de rode draad in het nieuwe plan van de gemeente Soest. Een belangrijk project is de realisatie van een tweede aansluiting van dit terrein op de Amersfoortsestraat door de aanleg van een rotonde. Verder is er veel aandacht voor intensief ruimtegebruik, vermindering van afvalstromen en voor energiebe sparing. De uitvoering van het plan tot opwaardering van het be drijventerrein Soesterberg-Noord is gepland van 2003-2006. De afgelopen maanden is hard ge werkt aan een derde aanvraag voor de Tender Investeringsprogramma Provincies (TIPP). Voor deze co financieringsregeling legde de pro vincie ruim 1 miljoen apart, in de hoop en verwachting dat het ministerie van Economische Za ken op grond van de kwaliteiten van het ingediende provinciale programma het resterend bedrag bijlegt. Opnieuw is deze aanpak succesvol gebleken. De provincia le lobby heeft van TIPP een be langrijke 'moneymaker' gemaakt, waarvan de Utrechtse gemeenten en bedrijventerreinen volop profi teren. Hard nodig Het goede nieuws van het ministe rie van Economische Zaken komt voor de provincie op een belang rijk moment. De Utrechtse bedrij vigheid stagneert namelijk in de richting van een alarmerend ni veau. Dat bleek enkele weken ge leden, tijdens de presentatie van de provinciale werkgelegenheidscij fers over 2002. Voor het eerst in meer dan twaalf jaar raakt de pro vincie Utrecht banen kwijt. Om te voorkomen dat de economie in een werkelijke 'dip' belandt, zijn uitgerekend nu investeringen hard nodig. Vooral voor een aantal be drijventerreinen die verouderd zijn en hun aantrekkelijkheid voor on dernemers dreigen kwijt te raken. De subsidies die via de provincie Utrecht zijn binnengehaald, wer ken als een vliegwiel bij de uitvoe ring van enkele belangrijke ge meentelijke plannen voor de her structurering van bedrijvenlocaties, zo verwacht de provincie. Deze impuls komt daarom op een vrij cruciaal tijdstip. Het derde investeringsprogramma van de provincie Utrecht bevat een aantal herstructureringsprojecten op de bedrijventerreinen, waaron der dus Soesterberg-Noord, maar besteedt ook aandacht aan thema's als duurzaamheid, intensief ruim tegebruik en verbetering van de bereikbaarheid van bedrijvenloca ties. Over de verdeling van de TIPP- subsidies van 6,8 miljoen verga deren Gedeputeerde Staten op 14 januari. Het GS-verdelingsvoorstel komt vervolgens op 2 februari voor advisering aan de orde in de statencommissie Cultuur en Eco- Schaatsminnend Soesterberg heeft geweten.dat het een paar dagen flink heeft gevroren. Het heeft er massaal gebruik van 'gemaakt door een bezoek aan de ijsbaan. Drie dagen lang kon er naar hartelust worden geschaatst en die gelegenheid gieten jong en oud niet voorbij- De baan lag er prachtig bij, dank- Jzij de inzet van vrijwilligers die er lijdig voor hadden gezorgd dat er water op stond toen het begon te vriezen. Daardoor kon er vorige week woensdag voor 't eerst ge schaatst worden. Ook de donder dag en de vrijdag was het er druk. Daarna begon het te dooien. Za terdag stond er dan ook water op de baan en was de schaatspret, al thans voorlopig, verleden tijd. Het was goed te merken dat schaatsen een populair tijdverdrijf is, want aan de kassa verkocht men meer dan honderd abonnementen. Dat waren er veel meer dan tijdens de voorverkoop. Hoewel men er Volop schaatsplezier in Soester berg, al waren de eerste slagen soms ook wat moeilijk Foto: Eemland Pers maar drie dagen van kon profite ren, kreeg het bestuur van de ijs- vereniging veel complimenten, vooral voor het feit dat de baan er als een spiegel bij lag. Het was er drie dagen lang erg gezellig en jong en oud hopen dat die gezelligheid gauw terugkomt, want dat bete kent dat de schaatsen weer onder gebonden kunnen worden. Soesterberg valt met z'n neus in ne boter. Uitgerekend in de iveek dat het bijna 85-jarige woon-warenhuis Leen Bakker fopruiming houdt, gaat aan de tichelle weg-Amersfoort sestraat in Soesterberg de 91e [Vestiging in Nederland (in Bel gië zijn er ook 50) open. Don derdag, vrijdag en zaterdag profiteren de bezoekers dus nog mee van de voordeelprij- |en. darjolein Eylander uit Soest ver hit enthousiast over de nieuwe 'estiging in Soesterberg waar zij fï- Eaalmanager is van het tot Blokker polding behorende woon-waren- nuis. Het aanbod van multispecia- jüst Leen Bakker omvat het totale woon pakket, met uitzondering van Keukens, maar verder van decora tieve accessoires tot meubels en Jextiel voor woon- en slaapkamer, Jan tapijten tot gordijnen, van ver lichting tot tuinmeubelen. Alles is uit voorraad leverbaar. Is een arti- lel toevallig niet direct beschik baar, bijvoorbeeld als het om maatwerk gaat (gordijnen), dan wordt het binnen een week gele verd. Leen Bakker verkeert in een fase van vernieuwing. De nieuwe slo gan ('keus, kwaliteit en heel veel voordeel') wijst daar al op, even als de eigentijdse aankleding van de zaak met als doel meer sfeer te creëren. De nieuwe vestiging in Soesterberg wordt uiteraard direct volgens het nieuwe concept inge richt en straalt daarmee de unifor miteit uit die Leen Bakker in alle woon-warenhuizen nastreeft. 'We bieden in een moderne en sfeer volle omgeving en in een strakke presentatie kwalitatief hoogwaar dige producten aan tegen een zo laag mogelijke prijs', zegt Marjo lein Eylander. Dat Leen Bakker kwaliteit levert, blijkt bijvoorbeeld ook uit de merkartikelen in het aanbod. Eylander en haar medewerkers hebben voorlopig de beschikking over 1.000 vierkante meter ver koopruimte op de begane grond. Er is op de verdieping nog eens 1.000 vierkante meter beschikbaar, maar men wacht nog op de ver gunning om ook deze oppervlak te in gebruik te nemen. Pas dan is sprake van dezelfde uitstraling van de zaak van Leen Bakker, waarvan de kenmerken zijn uniforme pre sentaties, vaste looproutes en een grote herkenbaarheid van de win kel, ook exterieur. Het is de be doeling om door middel van een speciale actie nog eens extra de aandacht op het nieuwe woon-wa- renhuis in Soesterberg te vestigen zodra de vergunning binnen is om ook de verdieping in gebruik te nemen. De openingstijden van de winkel zijn op maandag van 13 tot 18 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 9:30 tot 18 uur, vrijdag van 9:30 tot 21 uur en zaterdag van 9 tot 17 uur. Foto: Eemland Pers De gevel van het nieuwe woon- warenhuis aan de Richelleweg in Soesterberg geeft duidelijk aan wel ke zaak er is gevestigd wil ik de ploeg van vrijwil ligers van de ijsbaan in Soesterberg hartelijk danken. Vele uren vrije tijd hebben deze vrijwilligers opge offerd voor het renoveren van het terrein rond de ijsbaan. Mede dankzij hun inzet en onbaatzuch tigheid blijven goede dingen zoals de skate/ijsbaan in stand. Nu Ko ning Winter in ons land is gearri veerd hebben de kinderen weer naar hartelust kunnen schaatsen. Marian Sim ons (125 deelnemers) Sporthal "De Banninghal' te Soesterberg van 10.00 -17.00 uur Inl. 0343 - 44 29 62 Op Tweede Kerstdag (donderdag 26 december) wordt in de Ban ninghal een vlooien- en antiek markt gehouden. Tussen 10:00 en 17:00 uur zullen 125 deelnemers hun tweedehands spullen te koop aanbieden in de sporthal aan de Banningstraat. Daaronder bevin den zich onder meer meubelen, glaswerk, gereedschap, curiosa, speelgoed en antiek. Voor meer informatie over de markt, gg 0343-442962. Zaterdag 21 december t/m donderdag 26 december Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Donderdag (19/12) 19:00 pr. P. van Hooijdonk; boeteviering; gemengd koor Zaterdag 19:00 pr. P. van Hooijdonk; meditatiedienst; Zondag 10:30 communieviering; gemengd koor Dinsdag 18:30 pater H. Lieberom (de Heybergh) Dinsdag 19:30 herdertjesviering Dinsdag 22:30 pr. P. van Hooijdonk; gemengd koor Woensdag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistieviering; gemengd koor Woensdag 15:00 kindje wiegen Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 prs. Ben Verberne en Joke Litjes; televisieviering; schola Woensdag 10:00 prs. Ben Verberne, Peter Denneman, Joke Litjes; televisieviering; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 Zondag 10:00 ds. R. Zandstra Dinsdag 23:00 ds. M.A.A. Nawijn; kerstnachtdienst Woensdag 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide Zondag 10:30 ds. H. Henstra; koor Soli Deo Gloria Woensdag 14:45 ds. J. Schut-KIunder; koor- en muziekgroep World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, ©030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Noorder Apotheek, Van Dijcklaan 1, Bilthoven, ©030-2283491. Apotheek, woensdag 12:00-17:30 uur en donderdag 10:00-17:30 uur: Noorder Apotheek, Van Dijcklaan 1, Bilthoven, ©030-2283491. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, ©352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Ze was eerst een beetje teleurge steld, Nel Haverkamp uit Soester berg. Dacht ze met een creatieve slagzin ('maar vraag me niet wel ke') een nieuwe fiets te hebben gewonnen, kwamen Techilda van der Blij en Claudia van Wankum van drogisterij Sukking aan de Rademakerstraat met een welis waar versierd, maar zichtbaar oud karretje aanzetten... Dat was als grapje bedoeld, want even later kwam de echte prijs te voorschijn: een splinternieuwe mountainbike. De Haverkamps moeten die nog even bewaren, tot dat de kleinkinderen er groot ge noeg voor zijn. Nel Haverkamp won de fiets door haar deelname aan de actie van het blad 'Beter beslist' van 'Uw eigen drogist Suk king'. In de winkel kreeg zij de fiets aangeboden, met de felicita ties van Techilda van der Blij en Claudia van Wankum. Foto: Eemland Pers. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658. WfJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 - Soesterberg Telefoon: 0346-353439 Het thema van de meditatiedienst in de kapel van de Caroluskerk op 21 december (aanvang 19:00 uur) is 'Licht voor elkaar'. De bezoe kers kunnen actief aan deze een uur durende meditatiedienst mee doen door hun mening over dit onderwerp te geven en dit wellicht met een meegebracht voorwerp, foto of gedicht te onderstrepen. Als men alleen maar naar de me ning van anderen luisteren wil, dan is dat ook prima. In beide gevallen is men pp 21 december van harte welkom, maar denk er wel aan dat de kapel slechts aan circa 20 men sen ruimte kan bieden en de deur om stipt 19:00 sluit. De Bevelhebber der Lucht strijdkrachten, Luitenant-Ge neraal D.L. Berlijn, heeft tij dens een bijeenkomst in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg uit handen van Kolonel KLu buiten dienst Marinus Nederlof het eerste exemplaar in ontvangst geno men van het boek Blazing Skies. In dit uit 550 pagina's bestaande boek beschrijft de auteur de Groepen Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht in Duitsland uit de periode 1960-1995. Gedurende die 35 jaar werkten en woonden ongeveer 5000 Neder landse luchtmachtmilitairen in Duitsland. Zij bemanden niet al leen de rakettengordel die langs het Uzeren Gordijn was opgesteld, maar bouwden ook een bestaan op buiten hun werk.Veel van deze militairen vestigden zich in Duits land, trouwden, kregen kinderen, leerden de taal en integreerden in de Duitse bevolking. Samen met militairen uit andere NAVO-lan- den bemanden zij een gordel van lanceerplaatsen van. Geleide Wa pens zoals de Nike-, Hawk-, Pa triot-eenheden, die bedoeld waren om eventueel binnendringende Warchaupact-vliegtuigen tijdig te kunnen uitschakelen. Geleide wapens zijn geavanceerde luchtafweerraketten, die vanaf de grond naar hun doelen worden ge leid met behulp van een zelfzoe kend elektronisch besturingssys teem. Rond 1970 bestond de Groep Geleide Wapens uit vijf groepen van elk vier squadrons. In het midden van de zeventiger jaren werd het aantal groepen tot drie gereduceerd en in de tweede helft van de jaren '80 volgde een verde re reductie tot twee groepen. Blazing Skies beschrijft niet alleen het werk van de militairen bij de luchtdoelraketten, maar vormt bo vendien een boeiend verhaal van het militaire leven gedurende de Koude Oorlog. Verder komen in het boek de inzet van de Patriot en Hawk-eenheden in Turkije en Israël tijdens de Golfoorlog van 1991 aan bod. Na de val van de Berlijnse Muur in 1989 was het verblijf van de Groepen Geleide Wapens in Duitsland overbodig geworden. Aan het begin van de jaren'90 zijn al pogingen onderno men om de Geleide Wapensyste men naar het Militaire Luchtvaart Museum over te brengen zodat ze in de presentatie konden worden opgenomen. Technische proble men en bezuinigingen gooiden weer eens roet in het eten, zodat het bleef bij de NIKE raketten voor gebouw 27. Nadat Luitenant- Generaal Berlijn het boek Blazing Skies in ontvangst had genomen werd de expositie in de Ir. Vree burghal officieel geopend. Op het buitenterrein van het Mu seum, vlakbij het Flying Center, is een speciale site gecreëerd waar onder meer: Nike- en Hawk-ra- ketten, radars en een 40 L70 staan opgesteld. Vanaf 12 december 2002 tot 19 oktober 2003 biedt het Militaire Luchtvaart Museum de bezoeker de gelegenheid om kennis te ko men maken met de 'Grondige Luchtverdediging' van de Konink lijke Luchtmacht. Het Militaire Luchtvaart Museum is dinsdag tot en met vrijdag geo pend van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 geopend. Het Museum is gesloten op maandag, zaterdag, nieuwjaarsdag, eerste paasdag, Koninginnedag, eerste pinksterdag en beide kerstdagen. De toegang tot het museum is gratis. Het boek Blazing Skies is versche nen bij SDU-uitgevers en kost 32 euro. Meer informatie bij www.sdu.nl De Bevelhebber der Lucht strijdkrachten, luitenant-gene raal D.L. Berlijn, heeft vorige week in het Militaire Lucht vaart Museum te Soesterberg de expositie 'Grondige Lucht verdediging' geopend. In deze tentoonstelling staat de ge schiedenis van de geleide wa pens bij de Koninklijke Lucht macht centraal. In de periode 1960-1995 was een omvangrijk contingent militairen van de Koninklijke Luchtmacht gestationeerd in West-Duitsland. In samenwerking met collegae uit andere NAVO-landen bemanden zij een gordel van lanceerplaatsen van geleide wapens, die bedoeld waren om eventueel binnendrin gende Warschaupact-vliegtuigen tijdig te kunnen uitschakelen. Ge leide wapens zijn geavanceerde luchtafweerraketten, die vanaf de grond naar hun doelen worden ge leid met behulp van een zelfzoe kend, elektronisch besturingssys teem. De bijdrage van de Koninklijke Luchtmacht aan de Geleide Wa pengordel, die dwars door West- Duitsland liep, bestond rond 1970 uit vijf groepen van elk vier squa drons. Dat betekende dat 4.000 tot 5.000 militairen van de Koninklij ke Luchtmacht in die tijd in de Bondsrepubliek werkzaam waren. In het midden van de jaren '70 werd het aantal groepen tot drie teruggebracht, in de tweede helft van de jaren '80 volgde een verde re reductie tot twee groepen. Medio jaren '90, na het wegvallen van de Sovjetdreiging, werden de nog resterende squadrons terugge trokken naar Nederland en onder gebracht op de toenmalige Vlieg basis De Peel, dat ook nu nog steeds onderdak biedt aan de ge leide wapens van de Koninklijke Luchtmacht. De geleide wapencomponent van de luchtmacht beschikte aanvanke lijk over Nike-raketten (tegen doe len op grotere hoogte) en Hawk- raketten (tegen doelen op lagere hoogte). In de tweede helft van de jaren '80 werd de Nikes vervangen door de modernere Patriotraket ten. Tevens werd in die jaren de Stinger ingevoerd, een raket die vanaf de schouder kan worden af gevuurd. Grote bekendheid kregen de Ge leide Wapen Groepen van de Ko ninklijke Luchtmacht ten tijde van de Golfoorlog in 1991, toen een heden vanuit West-Duitsland wer den overgebracht naar Turkije en Israël om bescherming te bieden tegen aanvallen vanuit Irak met Scud-raketten. De expositie in de Ir. Vreeburghal van het Militaire Luchtvaart Mu seum geeft met behulp van moder ne museale technieken, waaronder audiovisuele presentaties, een fraai en veelzijdig beeld van de ontwik keling van de Geleide Wapens bij de Koninklijke Luchtmacht, waar bij ook de sociale dimensie aan bod komt. Op het buitenterrein, nabij het Flying Center, is een spe ciale site gecreëerd met onder meer: Nike- en Hawk-raketten, radars en een 40 L 70. Tot 19 oktober 2003 biedt het Mi litaire Luchtvaart Museum de be zoeker de unieke kans om kennis te maken met de 'Grondige Lucht verdediging' van de Koninklijke Luchtmacht. Het Militaire Luchtvaart Museum is dinsdag tot en met vrijdag geo pend van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur geopend. Het museum is gesloten op maandag en zater dag, nieuwjaarsdag, eerste paas- Morgen, donderdag 19 december, is de gemeentelijke dependance in het dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg gesloten en is er geen avondopenstelling in het gemeentehuis in Soest voor de afdelingen Publiekszaken en Bouwzaken. De Nike Hercules in lanceerpo- sitie. Foto: Koninklijke Luchtmacht dag, Koninginnedag, eerste pink sterdag en beide kerstdagen. De toegang tot het museum is gratis. Op vrijdag 20 december is er in het ontmoetingscentrum van De Drie Eiken aan het Dorpsplein een speciaal kerstprogramma voor de Soesterbergse 55-plussers. Dan is er een optreden van het Van Randwijkkoor. Het programma begint om 19:30 uur. Wie van lek ker en gezellig uit eten gaan houdt, kan op maandag 23 december in De Drie Eiken terecht. Om 19:00 uur begint een speciaal kerstdiner. De kosten hiervan bedragen vijf tien euro. Zij die het diner willen gebruiken, moeten zich voor 17 december 12:00 uur opgeven bij De Drie Eiken. Ten slotte staat op donderdag 26 december gourmet ten op het programma. Dit begint om 17:00 uur. De kosten hiervan bedragen negen euro. Opgave voor deelname uiterlijk 20 decem ber om 12:00 uur.

Soester Courant | 2002 | | pagina 19