50% 'ING I Krol zal onteigeningsprocedure tegen moskee en sportschool niet schuwen GEOPEND Visser €34?5 Reclame voor verkiezingen ^Dogteröm Laatste Kans 2003 OOM- LLEN 1 J Soepeler beleid vestiging in bedrijfspanden mogelijk Soest verwerpt bezwaren tegen bouw basketbalkooi Ben de Bruin 3AGINA 2 WOENSDAG 18 DECEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 5 72 722 2 0 952 mi ES BRASSERIE KEUZEMENU Parkeerproblemen Soestdijk ondanks te veel plaatsen Zonder helm op gestolen brommer i fn UI.fn.voA feilen 2E KERSTDAG VAN 11.00 - 17.00 UUR Gelijke behandelingen politieke partijen Danscentrum Sepp wenst u prettige feestdagen Geen Soesters in top van WD kandidatenlijst Struiken en hek weg bij scholen voor vluchtroute Petra Thomas Witgoed specialis Service voor olie merken jdrijfsruimten 5 - 602 69 72 nu voor van 11; 4 \APGILDE.NL O I.95 >,95 nu voor ick deken eker Nu extra voordelig, uble face uni/rult. In 5 kleuren aankoop een zuiver lams- aut U kunt een keuze maken uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht 19,15 Pastrami op satade van courgette met chips van filodeeg Gevulde kastanje champignons gegratineerd met kaas Erwtenroomsoep met katenspek Gepocheerde zalmfilet met olijven tagliatelle Gegrilde kalfstournedos met kruiden risotto Gebraden lamsbout met Dyon mosterd en gepofte rozeval aardappel Tarte tatin Petit grand dessert Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) 'Brasserie >C .TW 'Xrter 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Op bedrijventerrein Soestdijk zijn tweemaal zoveel parkeerplaatsen als er daadwerkelijk nodig zijn. Toch ontstaan er doordeweeks da gelijks parkeerproblemen op som mige locaties. De oorzaak zit 'em in de verdeling van de parkeerha vens. Op de ene plek is er een overvloed van, elders zijn er te weinig. Dat leidt volgens een on derzoek van de Stichting Bedrij- venkring Soestdijk (SBS) op een aantal plekken tot problemen. Vooral bij garages zouden auto's, die gerepareerd moeten worden, te lang staan geparkeerd, waardoor de doorgang voor het overig ver keer niet optimaal is. De SBS heeft verder vastgesteld, dat veel werk nemers onnodig met de auto naar hun baas gaan. De bedrijvenkring pleit er bij de gemeente voor om de parkeer voorzieningen anders in te delen. Voor een opknapbeurt van het be drijventerrein Soestdijk heeft de gemeente 1,5 miljoen euro van de provincie gekregen. Soest heeft hetzelfde bedrag bijgedragen en hoopt dat ook de ondernemingen een duit in het zakje doen om het oude industrieterrein een fraaier aanzien te geven. Omdat hij zonder helm reed, be sloot de politie vrijdagmiddag een bromfietser aan te houden. Dat gebeurde op de Van Weedestraat en het betrof een 30-jarige Leus- denaar. Bij de aanhouding bleek dat de bromfiets was gestolen. De man werd mee naar het bureau genomen, waar hij een proces-ver baal kreeg. De bromfiets werd in beslag genomen en zal, indien mogelijk, worden teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. Tenzij er voor die tijd overeen stemming wordt bereikt, zal de gemeente waarschijnlijk vol gend voorjaar een onteige ningsprocedure starten tegen sportschool Budo Ryu en de Turkse moskee, beide geves tigd aan de Parallelweg. Ze moeten zich verplaatsen in ver band met de ontwikkeling van Spoordal. Morgenavond zal de gemeente raad de overeenkomst tussen de gemeente en projectontwikkelaar Heilijgers goedkeuren, zoals een meerderheid van de acht raads fracties vorige week dinsdag heb ben toegezegd. Het plan is dan on herroepelijk. De sportschool en de moskee zijn de enige twee partijen waarmee wethouder Bart Krol geen over eenstemming heeft bereikt over verplaatsing. Niettemin zullen ze moeten wijken voor het binnenste delijk plan. Vanaf 2005 zullen er 155 woningen (190.000 tot 500.000 euro) worden gebouwd en krijgt de Montessorischool er de beschikking over nieuwbouw. Met de wet voorkeursrecht in haar hand, beschikt de gemeente over de juridische mogelijkheden om een onteigeningsprocedure te star ten. Dat is niet leuk, maar Soest zal het niet laten, al is het alleen maar om aan te tonen dat het me nens is. Of deze procedure, die cir ca drie jaar zou kunnen gaan du ren - ook tot het eind gevolgd zal moeten worden, betwijfelt wethou der Bart Krol. 'We willen er op een respectvolle manier met beide uit komen en dat zal wel lukken, ook financieel.' Lukt dat niet, dan wordt de proce dure in gang gezet en zal een on afhankelijke rechter uiteindelijk de hoogte bepalen van het bedrag dat Soest aan de sportschool en de moskee zal moeten betalen. Het lijkt Krol logischer dat deze stap desnoods eerder wordt gemaakt. Alternatieve locatie De onteigening verplicht de ge meente niet om een alternatieve locatie te zoeken. Toch wil het College van Soest dat wel doen, het bevordert immers de totstand koming van een akkoord. Zo kreeg Drukkerij Klomp een terrein aan gewezen aan de Oostergracht en kan Haringsma nieuwbouw gaan plegen aan de Industrieweg. De EHBO en de Soester Vogelvrien den krijgen te zijner tijd de be schikking over ongeveer net zoveel vierkante meters in het gebouw van de Desmond Thtuschool, die begin 2004 samen met De Klimop zal worden ondergebracht in het nog te bouwen Breed Educatief Centrum aan de Smitsweg. Ook aan de Turkse moskee is in middels een aantal alternatieve lo caties voorgesteld, waaronder aan de Soester Engweg, waar nu ook al een andere moskee staat, die even wel niet tot de Ttirkse staat be hoort. 'Dat gaat niet', aldus een bestuurslid van de moskee die aan de Parallelweg nu naast het gods huis van de gereformeerde kerk vrijgemaakt staat. Als de Turkse moskee al elders opnieuw moet worden gebouwd, dan eist het be stuur dat er een minoret bijkomt, maar erg onder de indruk daarvan leek het gemeentebestuur niet te zijn. Ambassade Voor de onderhandelingen heeft het gemeentebestuur overigens in eerste instantie contact met de Turkse ambassade in Den Haag, die op haar beurt weer overleg pleegt met een van de ministeries in Ankara. Daar worden immers de besluiten aangaande de moskee genomen. Afgezien van de grondverwerving draagt de gemeente 2,2 miljoen euro bij aan de ontwikkeling van Spoordal. Ook wordt 700 duizend euro betaald voor de nieuwbouw van de Montessorischool. Meer geld hoeft er niet bij, verzekerde Krol de raadsfracties dinsdag avond. Alleen als Heilijgers (en het moederconcern BAM) failliet zou gaan of als de rente flink om hoog gaat, kunnen de kosten van de gemeente oplopen. Alle kosten die Soest maakt voor het bouwrijp maken, worden van de 2,2 miljoen afgetrokken. Heilijgers is financieel verantwoordelijk voor eventuele bodemverontreiniging en plan- schade. Hoewel Soest er dus veel geld in steekt, vindt wethouder Krol dat daar niet te lang bij moet worden stilgestaan. 'We kunnen het nu wel over geld hebben, maar over tien jaar worden we door de bevolking afgerekend op de kwaliteit van het gebied. Als we de wethouder mo gen geloven, zit dat wel goed. Hij loopt nu al over van enthousiasme over hetgeen er gerealiseerd zal worden in het gebied dat wordt begrensd door de Steenhoffstraat, de Dalweg, de Parallelweg en de Molenstraat. Spoordal kan rekenen op de steun van in ieder geval het CDA, de WD, D66 en CU/SGP (samen goed voor 13 van de 27 stemmen). GroenLinks was en blijft tegen en van Soest 2002 hoeft Krol hele maal geen medewerking te ver wachten, terwijl de PvdA en GGS het plan deze week eerst nog in de fractie zouden bespreken, alvorens ze morgenavond een standpunt moeten innemen. Naar alle waar schijnlijkheid zal GGS instemmen met het plan. Volgens Soest 2002 doet GGS dat niet en zal ook de PvdA zich erte gen keren. Als Soest 2002 (dat vanwege de hoge kosten voor de gemeenschap fel tegen is) hierin gelijk krijgt, zou het voorstel van het College morgenavond sneuve len. Dat lijkt echter onwaarschijn lijk. Dualisme of niet, GGS zou zich niet populair maken bij haar twee coalitiepartners als het tegen stemt. Wellicht wordt het morgen avond toch nog spannend. De PvdA vindt het jammer dat er geen goedkope woningen ge bouwd kunnen worden, maar vol gens Krol was het om financiële redenen al twee jaar duidelijk, dat dat niet haalbaar is. Sommige frac ties vrezen nu dat Soest veel geld stopt in een plan, waarvan straks alleen maar rijke mensen van bui ten Soest zullen profiteren. Krol stelde dat Soesters voorrang krij gen bij de toewijzing van de wo ningen en dat daarna eerst de mensen aan de beurt komen, die in Soest werken. Voor zijn beantwoording aan de commissie gebruikte de laaiend enthousiaste Krol driekwartier en hij had er moeiteloos nog een helft, desnoods een verlenging én een strafschoppenserie aan kunnen toevoegen. Het deel van Spoordal, waar de moskee en de sportschool zijn gesi tueerd. Beide zullen moeten verhui zen als morgenavond de gemeente raad het plan voor de bouw van onder meer 155 woningen goed keurt. Foto: Soester Courant Hanger exd collier €120,- #7 Oorsieraden 255,- jolie..\ge<;t' e|^| jgwd met diamant Choker 305,- Ring vanaf a 165,- (J D 1 A M N horloger juwelier v>\-/ Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 MEUBELEN 3 etages meubelen Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM 'N BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE EN PRIJS SOEST - STEENHOFFSTRAAT 61 - TEL. 035 - 601 32 80 Een tamelijk opmerkelijke re gelgeving is er de oorzaak van, dat de politieke partijen in Soest aanvankelijk geen sand- wichborden mochten plaatsen in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. Het Col lege heeft daarom de beleidsre gel aangepast. Dat zit zo. Het aanvragen van een vergunning voor reclamedoelein den ten behoeve van politieke ac tiviteiten, kan pas vanaf acht we ken vóór de betreffende datum. Maar, de politieke partijen moeten dan wei snel zijn, want de gemeen te kan slechts aan maximaal twee van hen een vergunning afgeven. Tot nu toe gold: wie 't eerst komt, wie 't eerst maalt. Hetzelfde was het geval voor het plaatsen van posters op de stemlo kalen op de dag van de verkiezin gen. In dat geval kan de gemeen te hooguit aan drie partijen een vergunning afgeven. Zo'n regel staat eigenlijk haaks op de democratische pijlers, want ze leidt tot een 'oneerlijke', dan wel ongelijke behandeling van de par tijen die bijvoorbeeld sandwich- borden willen plaatsen. In de pe riode voor de raadsverkiezingen, in maart van dit jaar, leidde deze re gel dan ook tot onvrede onder een BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 aantal partijen die buiten de boot waren gevallen. Om een gelijke positie te bevorde ren, heeft het College besloten en kele locaties in Soest aan te wijzen, waar alle aan de verkiezingen deel nemende partijen hun reclame-ui ting (bijvoorbeeld sandwichbor- den) kwijt kunnen. Op 22 janua ri, de dag van de Tweede Kamer verkiezingen, mogen zij allemaal desgewenst ook posters in de stembureaus plaatsen. Het Collegebesluit volgt op het verzoek van de WD om sand- wichborden te mogen plaatsen. Het ambtelijk advies was - om ongelijke behandeling tegen te gaan - geen enkele partij een ver gunning te verstrekken, maar het College vindt het beter om juist iedereen de kans te geven om re clame te maken. De tijdsduur waarbinnen en de locaties waarop dat kan plaatsvinden, moeten nog worden bepaald. Los daarvan worden, verspreid in de gemeente, zoals gebruikelijk de speciale borden geplaatst, waarop de partijen tijdens de verkiezings strijd hun posters kunnen opplak ken. Stemdistricten Op 22 januari zijn Soest en Soesterberg verdeeld in 27 stem districten. De meeste stembureaus zijn hetzelfde als bij voorgaande gelegenheden. Ten opzichte van de laatste verkiezingen is evenwel De Driesprong vervallen. In plaats daarvan kan er straks worden ge stemd in de Emmakerk. In Soesterberg is het Officierscasino weer beschikbaar, zodat er in de Banninghal geen stembureau meer zal worden ingericht. Bijna alle stembureaus worden voorzien van een drempelhulp voor rolstoelgebruikers. Zes bu reaus zullen zodanig worden inge richt, dat minder-validen er zelf standig hun stem kunnen uitbren gen. Dat zijn het gemeentehuis, Residence Souveraine, Molen schot, Mariënburg, Klaarwater en De Drie Eiken. Wie hier niet staat geregistreerd, maar er toch wil gaan stemmen, kan bij de gemeente een kiezerspas aanvragen. Daarmee kan men in een ander stembureau stemmen, Schriftelijk kan de pas worden aan gevraagd tot uiterlijk 8 januari. Wie een kiezerspas zelf gaat opha len op het gemeentehuis, kan dat tot 17 januari doen. In beide geval len dient men een geldig identi teitsbewijs te overleggen. SCENTRU Weegbreestraat 205-207* 3765 XE Soest Tel: 035-6017954 www.sepp.nl De kans is groot dat Soest soe peler zal omgaan met verzoe ken tot vestiging in een be drijfspand. Hoewel er in Soest veel vraag is naar vooral grote locaties, blijven vooralsnog veel ruimten in bedrijfsverza melgebouwen leeg staan. Tegelijkertijd bereiken de gemeen te steeds vaker aanvragen van on dernemers en zaken die zich daar willen vestigen, terwijl het bestem mingsplan dat eigenlijk niet toe laat. Niet lang geleden stond Soest niettemin toe dat een sportschool een pand op het industrieterrein mocht betrekken, maar dierenarts Jan Meursing kreeg geen mede werking om zijn kliniek te ver plaatsen van de Van Mecklenburg- hlaan naar een bedrijfsgebouw op de hoek van de Koningsweg en de Vrijheidsweg. Binnen het College lijkt om boven genoemde redenen de gedachte te heersen, dat een soepeler beleid op zijn plaats is. Verschillende frac ties, zoals die van de WD en D66, sluiten zich daarbij aan. Dat werd donderdagavond duidelijk toen de commissie economische zaken een open discussie over be drijventerreinen voerde. Wellicht dat dit weer nieuwe mogelijkheden biedt voor dierenarts Meursing die tot het eind van deze maand een optie heeft op de ruimte in het be- drij fsverzamelgebouw. Voor grote(re) bedrijfsterreinen is er voldoende vraag. Er bestaat zelfs een wachtlijst, maar in Soest zijn er geen terreinen meer be schikbaar om te ontwikkelen. Na dat sportpark Koningsweg (nu Oostergracht) werd opgeofferd aan bedrijven is de koek op. Alleen aan de Richelleweg in Soesterberg hoopt het College vijf hectare in zijn bezit te kunnen krijgen. Dit terrein is nu nog in gebruik van defensie. Vrijwel alle bezwaren tegen de bouwvergunning voor een bas ketbalkooi in het beoogde buurtpark in het Smitsveen zijn door het College ongegrond verklaard. Alleen wat betreft de onduidelijkheid van de kleur (die zal donkergroen worden) en het type hekwerk (trillingvrij, zodat er geen la waai kan ontstaan) vond een enkeling gehoor bij de gemeen te. De bezwaren werden ingediend door vijftien mensen en of vere nigingen. In de meeste gevallen wordt gevreesd voor verschillende vormen van overlast en sommigen denken zelfs dat de kooi crimina liteit zal aanzuigen in de wijk. Bij dat laatste baseren ze zich op een rapport van de politie, dat na de kredietverlening door de gemeen teraad openbaar werd. Daaruit blijkt dat er op soortgelijke plek ken in Soest drugs worden ge deald. De gemeente ontkent niet, dat speelplekken voor jongeren over last met zich mee kunnen brengen. Wel stelt ze, dat ze een balans heeft trachten te creëren tussen een voorziening voor de jeugd en het woongenot van omwonenden. So ciale controle is mogelijk en de politie moet de openbare orde handhaven, 'aldus het College. Omwonenden vinden echter dat de gemeente het probleem van de overlast alleen maar verplaatst van de Weegbreestraat naar de Valeri aanstraat. Het College vindt de termen 'pro bleemjongeren' en criminele jon geren' overigens niet op zijn plaats en wijst erop dat de voorziening bestemd is voor jongeren uit de buurt. Ook stelt het College dat het nu eenmaal een van de taken van de gemeente is, om voor jon geren voorzieningen te treffen. Sommige omwonenden zijn echter bang dat er drugs zal worden ver handeld, want uit een politierap port (dat na de kredietverlening door de gemeenteraad bekend werd gemaakt) zou blijken, dat dit op soortgelijke plekken in Soest reeds gebeurt. Een aantal bezwaren behelst het verdwijnen van het terrein, waar nu honden kunnen worden uitge laten. Het College reageert met de opmerking, dat in het ontwerp van het buurtpark een nieuw uitlaatter- rein voor honden is opgenomen. Verder wijzen de bezwaarden op de hoge kosten van de 3.06 meter hoge basketbalkooi voor slechts een kleine groep mensen is be stemd. Maar, zo zegt het College, in het buurtpark komen tevens speelgelegenheden voor kinderen tot 12 jaar en kunnen ook ouderen wandelen of op een bankje tussen het groen plaatsnemen. Op de kandidatenlijst van de WD voor de provinciale statenverkie zingen (11 maart) is uit deze ge meente slechts een persoon te ont dekken. Het is de Soesterberger Steef Klarenbeek die de 2T posi tie op de ranglijst inneemt en der halve op een schier onverkiesbare plaats staat. De liberalen worden aangevoerd door Jan Streng uit de Ronde Ve nen, momenteel gedeputeerde ruimtelijke ordening. Ook op plaats 2 staat een gedeputeerde, Marianne Kallen uit Zeist, die on der meer verkeer en vervoer in haar portefeuille heeft. Jan van Zal Autoschadespecialist wenst u Prettige Kerstdagen Vanaf 20 december zijn wij beperkt bereikbaar i.v.m. de verhuizing Per 2 januari 2003 hebben wij een nieuw adres Oostergracht 13763 LX Soest De Wegwijzer en De Buut mogen struiken en een hek verwijderen, die nu nog de vluchtweg voor de schoolkinderen blokkeert. Ze moeten dat echter op eigen hout je en kosten doen, heeft het Col lege laten weten. Zowel het groen als de afscheiding behoren tot het schoolterrein en zijn dus geen ei gendom van de gemeente. De directeuren van beide scholen, die naast elkaar zijn gelegen aan de Willaertstraat, hadden het ge meentebestuur per brief erop at tent gemaakt, dat de vluchtroute voor kinderen die in de vleugel van De Buut zijn ondergebracht, wordt geblokkeerd door de struiken. Deze zijn op hun beurt afgezet met buizen. In geval van nood kunnen de kinderen via de tuindeuren wel iswaar snel naar buiten, maar niet gemakkelijk of helemaal niet het terrein verlaten. Omwille van een goede vluchtrou te hadden beide directeuren de gemeente gevraagd maatregelen te treffen. Het College heeft geant woord dat de scholen dit in eigen beheer en voor eigen kosten die nen te doen. Gallenkamp Pelsweg 1Soest f/y/Y (t.o. winkelcentrum Soest-Zuid) KJ Telefoon 035 - 601 28 57 Hoewel hij het grootste, planologi sche gevaar vormt voor de toe komst van Soest (ik schreef dat al een keer eerder), kan ik op Kees Boerkoel, voorzitter van de Soes ter Zakenkring, nooit kwaad wor den. Dat komt, omdat hij zo'n aar dige, vriendelijke man is. Laatst was hij aanwezig bij een ge meenteraadsvergadering om de installatie bij te wonen van een PvdA-fractieassistent. Tijdens eer zijns inziens volstrekt abstract de bat over rode contouren verliet hij luid scheldend de politieke arena en stapte Svoedend' in zijn Merce des. Heerlijk. De volgende dag bood hij de bur gemeester per fax zijn excuses aan. Ik mis Kees zeer in het koekoek- éénzangkoor dat de gemeenteraad tegenwoordig is. Geen bewondering heb ik voor de eveneens gevaarlijke vice-voorzit- ter van de Soester Zakenkring, een zekere Petra Thomas. Nooit van gehoord. Zij schreef op 7 december een ar tikel 'Rondweg nodig om te overle ven' op de RegiOpinie-pagina van de Amersfoortse Courant. Ze no teerde de volgende 'feiten': 1. 'Alle Soesters staan 's morgens in eindeloos lange rijen om de ge meente te verlaten en 's avonds precies hetzelfde, maar dan in om gekeerde richting.' 2. 'Er zijn straks geen mensen meer om te werken, er wordt min der verkocht met als gevolg slui ting van winkels en bedrijven, waardoor zij nog meer mensen wegtrekken.' 3. 'Soest is geen dorp en heeft geen identiteit'. Met deze onzin win je nooit een raadgevend en raadplegend refe rendum. Petra lanceert naast een hele serie van dit soort drogredenen een pandemonium aan nieuwe wegen en aansluitingen in en langs Soest. Te veel om hier op te noemen. Ik zou daar wel eens een tekening van willen zien. Het gif van haar pennenvrucht zit in de staart. Ze schrijft: 'Wat niet vergeten mag worden, is de finan ciering. We zijn genoeg onderne mer om hiervoor een oplossing te vinden. De financiering kan ge schieden door het verkopen van de gronden tussen de Lange Brinkweg en de Eem. Direct aan de Eem zou men kunnen wonen. Aan de Lange Brinkweg zou men kunnen werken'. Dat is nu precies waar de Commis saris van de Koningin onlangs voor waarschuwde. Een tweede Spoordal dus voor rijke mensen van buiten Soest. Daar zit maar één politicus likkebaardend op te wachten en dat is wethouder Krol. Als ik u was, Petra, zou ik met uw zaak en al verhuizen van Soest naar een stad met de identiteit van no-go-area's, parkeermeters, me tro's, disco's, vuile industrie, etc. etc. Voordat u hier bij ons op Soest verpaupert, werkeloos wordt en voor de lege winkels staat. Namens alle Soesters: dag, me vrouw Thomas! SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 l.v.m. lecgverkoopnu eenmalige stuntprijzen. Voor de mooiste cadeaus Behalve exclusief ontworpen tafels, stoelen en wand)kasten, ook: Amethist en Pyriet Asbakken Beelden Bronnen Brons Fossielen Kamerschermen Kandelaars Lampen Schilderijlijsten Servetringen Sieraden Spiegels Traphekken Open ingstijden: Do/Vrij 10.00 - 17.30 uur Zat: 10.00 -17.00 uur Nog Slechts Open •SÉ##Hi,ni,rn t/m 21 December TUPKER WINKEL: TORENSTRAAT 14 - 3764 CM SOEST - T: 035 - 642 39 42

Soester Courant | 2002 | | pagina 3