BESTE SERVICE RUIME KEUS LAAGSTE PRIJS TJES SCHOEMAKER EXPERT SCHOEMAKER NU OF NOOIT Wijkbeheer-nieuwe-stijl oogst lof Gedenkwaardige nachtwake tegen vluchtelingenbeleid Gelukwensen voor diamanten bruidspaar Kattenwinkel Dauers ENERGIE PR€MIE Let's talk Christmas Fishl' DUBBELE ENERGIEPREMIE rink PAGINA 6 WOENSDAG 18 DECEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 BOCCIA GEVRAAGD VASTE BEZORGERS soïsterScourant De Visspecialist met de koksmuts Voorgerechten o.a.: Hoofdgerechten o.a.: Tussengerechten o.a.: RUUD SMIT visspecialiteiteri V (JM UJ.fïl.von lellen u telefoon 035-6010344 Koning (CDA) doorbreekt politieke stilte Ït Jullie u/t^siedetv Op veel van onze aanbiedingen tot eind december nu dubbele energiepremie. Restaurant Volgend jaar ook in Soesterberg en Overhees Bauers Kwintet €26,25 de Soester Courant van weedestraat 149 soest tel. 035 - 601 52 vin Soest voor de^. Aanmelden: tel. 6014152 Carpaccio van zalm en tonijn Bisque rol Gerookte zalm Schots en Noors Zalm en tonijn taart Zeeuwse oesters Japanse sushi en sashimi Zalmfilet in dillemarinade Zeeduivelfilets in roomsaus Tongrolletjes gevuld met zalm Tonijnsteaks Heilbotrolletjes in mosterdsaus Visgourmet of fondue Zalmfilets in braadzak Italiaanse tonijnsalade Zalm-dille feuilleté Crabsalade Warm gerookte zalm div. Tapas Scampi-look salade en nog veel meer voor geslaagde kerstdagen BOCCIA T2, Titanium horloges 100 m waterdicht vanaf 98,- horloger juwelier Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 lingruil ersen ndel 6,55 8,09 9,64 11,19 12,73 14,28 15,83 17,37 18,92 20,47 22,02 23,56 25,11 ourant, te worden betaald. sdag inol. BTW Foto: Foto Bell die o.m. verhalen aanhoorde van GroenLinks-raadslid Husayn Önal en Vluchtelingenwerk-coördinator Ammy Langenbach. Zij onder streepte nog eens dat het inhu maan is om vluchtelingen die hier al jaren wonen op straat te zetten, omdat ze uit landen komen die tot voor kort nog als zeer onveilig wer den beschouwd - Soedan, Irak, Somalië - maar volgens de rege ring opeens veilig zijn geworden. Volgens Langenbach is het voor de meeste betrokkenen nu een zaak van leven of dood. Ze bepleitte verder dat de ge meente - in casu de sociale dienst - zorgvuldigheid en terughou dendheid in acht zou nemen bij de uitzettingen. Daarvan is volgens haar de laatste maanden nauwe lijks sprake geweest. Ze wees daar voor op de verhalen van tien men sen, die op een muurkrant waren geschreven. 'We houden ons hart vast voor de komende maanden,' aldus Langenbach, die erop wees dat het niet langer alleen maar gaat om alleenstaande mannen die op straat worden gezet, maar binnen kort waarschijnlijk ook om gezin nen met kleine kinderen. Ze noemde in dat verband verder nog enkele concrete gevallen en riep zowel de gemeenteraad als de bur gers op om 'wakker te blijven' en alles te doen om deze medemen sen in nood te helpen. Sfeer Volgens Joop Verdonk, een van de organisatoren van de nachtwake, is die zeker een succes geworden, zo wel door de opkomst als door de sfeer waarin de bijeenkomst ver liep. 'Het is een gedenkwaardige nacht geworden.' Ook het feit dat Henk Koning de politieke stilte had doorbroken had hem goed gedaan, aldus Verdonk. Enkele deelnemers brachten de nacht - afwisselend wakend - in de kerk door en rond een uur of zeven zondagochtend meldden zich weer nieuwe belangstellenden. Na het ontbijt (begeleid door het zingen van mantra's) gingen er 'boodschappen' en handtekenin genlijsten naar de diverse kerken die bij de Raad van Kerken zijn aangesloten. Een deel daarvan kwam terug naar de Mariakerk; het merendeel is opgestuurd naar het landelijk bureau van de lande lijke Samen-op-Weg-kerken in Utrecht. ie collega's ■ant Bauers viAm.' iiuvuU/ (^iicüe^eiv US&QAV 00 LUW. etaq&. ANOLES, keyboardles. Op ivéles krijgt u alle aandacht i leert u snel en degelijk een ietsinstrument bespelen, ratis proefles! Ook thuis les! krijgt les van een ervaren, nthousiaste, gediplomeerde ïuziekleraar. Bel Peter Loef, ;l. 035-6027330. LOKKENREPARATIES. iegarandeerd goed! lurwerkmakerij Westeneng. )en Blieklaan 48, tel 035- 011766. 'sychotherapeutische hulp erlening: DE DAKKAPEL, iraktijk voor Gestalttherapie, Irs. Riek van Haeringen, 035- >012496, www.dedakkapel.nl j Wat er op den duur ook van te recht komt, de democratisering in Soest schrijdt onweerstaan baar voort. De betrokkenheid van de burgers moet groter worden - of ze willen of niet, lijkt het wel eens - en de bevol- I king van Soest krijgt nieuwe j kansen om 'medeverantwoor- I delijkheid' te dragen voor het bestuur van de gemeente. Om I te beginnen in hun eigen wijk, zoals diverse partijen voor, tij- Ij dens en na de laatste raadsver- I kiezingen hebben bepleit. I Daartoe heeft het College van B. en W. onlangs - zoals bij de Col- I lege-onderhandelingen in het I voorjaar al was afgesproken - een I notitie het licht laten zien, waarin I de ontwikkeling van het 'wijkbe- I heer' (de term dekt de lading niet, want het gaat om zowel de fysie ke als de sociale aspecten van het leven in de wijk) wordt geschetst zoals die volgens de opstellers zou I moeten verlopen. Heel in het kort komt het neer op de instelling van wijkbeheerteams-nieuwe-stijl (WBT's), die over heel wat méér mogen meepraten dan alleen maar de plaatsing van een prullenbak of lantaarnpaal, het onderhoud van plantsoenen en de spreekwoorde lijke losliggende stoeptegel. In de nieuwe WBT's 'ontmoeten' burgers in de wijken en bestuur elkaar op drie 'speelvelden', aldus de notitie: onderhoud, beheer en beleid/vernieuwing. De bewoners blijken overigens dat laatste het meest interessant te vinden, zo is gebleken uit de ervaring met de bestaande WBT's in de wijken Smitsveen en de Eng (die beide als 'speerpunten van sociale vernieu wing' al enige jaren over een be- heerteam beschikken). In de toekomst wordt heel Soest opgedeeld in wijken waar een WBT, na een wijkschouw en een wijkavond, van start kan gaan. Voor volgend jaar staan Soester- berg en Overhees alvast in de planning. Daarbij kan gebruik wor den gemaakt van de diensten van een wijkvereniging, stelt de notitie vast. De politiek moet zich uitspre ken over het 'gewicht' van de WBT's: het zware model (met een belangrijker rol - alle contacten met de wijk via de WBT - en een eigen onderhoudsbudget) en het lichte model (een klein budget en contacten ook via de gemeente). Het verschil zit ook in de 'legitime ring': bij het zware model moeten er serieuze afgevaardigden worden genoemd; bij het lichte mag zo'n beetje iedereen wel meedoen. Loftuitingen Het College kiest voorlopig ook voor de lichte versie (met een 'plusbudget' van 2,00 per inwo ner, op den duur oplopend naar 3,00), maar dat kan in de toe komst nog best eens gaan verande ren. Het hangt er maar van af wat je van de WBT's verwacht en vooral: hoe de bewoners van de wijken dit initiatief-van-bovenaf (want dat is het natuurlijk wel) gaan oppakken. In de raadscom missie Welzijn, die zich vorige week over de notitie boog, bleken alle fracties bleken vol lof. Ze von den het een prima stuk van Chris Papjes, de ambtenaar die het had opgesteld en - samen met wijk coördinator Carine Eenhoorn - voor de commissie de zaak kwam toelichten. De raadsleden waren niet zuinig met hun loftuitingen: 'Uitstekend', 'prima', 'heel goed', 'ga zo door' klonk het alom. Volgens Paul Lemmen (PvdA) kon de term wijkbeheerteam ove rigens beter worden ingeruild voor wijkontwikkelingsteam. Roder van Arkel (GGS) vond het leuk dat het College alvast de suggestie van een van de burgerwerkgroepen bestuurlijke vernieuwing had mee genomen: een WIP (wijkinforma- tiepunt), een soort vitrine - even tueel 'virtueel' - waarin allerlei nuttigs en interessants over de wijk te vinden zal zijn. Eén zo'n WIP gaat trouwens wel 1500 euro per jaar kosten, boven het 'plusbudget' uit. Tikje vreemd, zoveel structu reel geld voor een 'eenmalige' aan schaffing, vonden sommige com missieleden, maar het is volgens Papjes de bedoeling dat het onge twijfeld overblijvende geld de WBT's wat armslag zal geven- Jaloers Els de Waard (CDA) maande het College tot enige voorzichtigheid. Volgens haar moet deze nieuwe vorm van burgerparticipatie niet doorschieten en er zeker niet in andere wijken even 'doorheenge jast' worden. Husayn Önal (GroenLinks) vroeg nog aandacht voor de positie van de allochtonen. Hij vond dat de gemeente zich wel moest inspannen om de WBT's ook aantrekkelijk te maken voor de bewoners van buitenlandse her komst. En Chris van Vuuren (ChristenUnie-SGP) hoopte op meer 'sociale cohesie'. 'De bewo ners moeten het gevoel krijgen: 'dit is mijn wijk', en andere wijken jaloers maken...' Over de exacte wijkindeling moet nog wel wat gesteggeld worden, zo bleek. Van Vuuren vond het bij voorbeeld een slecht idee om Klaarwater op te nemen bij het in dustrieterrein. Ook de combinatie Overhees, Hees en Klein Engend- aal (door de Koningsweg in twee delen gesplitst) vond niet iedereen gelukkig. Vooralsnog kan het Col lege echter aan de slag met de no titie. nacht van zaterdag op zondag dooi de Soester Raad van Kerken en Vluchtelingenwerk Soest in de Mariakerk was georganiseerd. En kele tientallen Soesters lieten zich daar zien en ontstaken, uit protest tegen het huidige vluchtelingenbe leid, een kaars. Ze werden o.a. toegesproken door pastor Hans van de Schepop, voorzitter van de plaatselijke Raad van Kerken, die o.a. verwees naar de brief van kar dinaal Simonis - van begin dit jaar - waarin deze had gezegd dat de humaniteit in het geding is. Vol gens de pastor moeten christenen hun solidariteit tonen aan hen die van huis en haard verdreven zijn en nu dakloos en brodeloos in de Ne derlandse samenleving verkeren. Het geloof is, ondanks de harde feiten, de bron om er moed uit te putten om dingen te veranderen, aldus pastor Van de Schepop. Henk Koning sloot zich daarbij aan. Dat sommige gemeenten voor 'eigen' oplossingen kiezen vond hij overigens geen goede zaak. 'Het moet voor een vluchteling geen verschil maken of hij in Soest of Groningen terechtkomt. De ca. dertig mensen om wie het gaat ver blijven hier soms al acht jaar. En ieder mens telt', aldus Koning, die het tijd vond worden dat de Soes ter bevolking en het gemeentebe stuur hun verantwoordelijkheid zouden nemen. 'Wij mogen de vluchtelingen niet aan hun lot overlaten,' aldus Koning met een verwijzing naar de Bergrede van Jezus. Eenmalige maatregel Hij benadrukte dat de gezamenlij ke Soester fractievoorzitters - van links tot rechts - het eens zijn met het pleidooi voor een eenmalige maatregel die de mensen om wie het gaat een verblijfsvergunning moet opleveren. Zij hebben daar ook via de VNG voor gepleit bij de Haagse overheid en hebben het particulier initiatief in Soest steun toegezegd bij de opvang van de vluchtelingen. Koning sprak in dat verband over 'faciliteren' door de gemeente, wat ongetwijfeld zal neerkomen op het (mede) finan cieren van de opvang. De ca. 50 aanwezigen ontstaken vervolgens een kaars aan de bran dende paaskaars in de kerk, waar mee de symboliek van de nachtwa ke gestalte werd gegeven. Dat ge beurde verder door een flinke groep sympathisanten die tot ver na middernacht aanwezig bleef en Per 1 januari verandert de energie premieregeling van de overheid. Profiteer nu nog. Expert Schoemaker verdubbelt op veel apparaten de premie. Nu bestellen is geid verdienen. Kijk, vergelijk en kies bij Expert Schoemaker. Haag, in januari 1915. Daar heeft het echtpaar overigens ook een tijd gewoond, toen dhr. Kattenwinkel als afgestudeerd sociaal-geograaf- econoom verbonden was aan het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam (het beroemde insti tuut van Nobelprijswinnaar prof. Tinbergen). Mevrouw Kattenwin kel was voor haar huwelijk tand- artassistente in Kampen. Na Den Haag keerde het gezin aanvanke lijk terug naar Kampen en vertrok vervolgens naar Amersfoort, waar de bruidegom als planoloog bij de gemeente ging werken. De stap naar Soest was toen niet groot meer. Het echtpaar Kattenwinkel heeft twee kinderen en inmiddels vijf kleinkinderen. Mevrouw Katten winkel: 'We moesten wel even wennen hier in Molenschot. Aan de Meidoornweg hadden we een heerlijke tuin, die mis ik wel eens. En ook de jonge gezinnen om ons heen.' Na zolang zelfstandig wo nen bevalt het hun beiden echter heel goed aan het Dalplein, met uitzicht op het gemeentehuis, waar de burgemeester bij wijze van spre ken hun 'overbuurman' is. De echtelieden leerden elkaar via- via kennen, al blijkt ook hier dat de liefde van de man ook toen al en nog altijd door de maag gaat. De bruidegom raakte bevriend met de broer van de bruid en kwam daar dus nogal eens over de vloer. 'Hij kwam vaak eten, voor al omdat zijn latere schoonmoeder zo lekker kon koken...' Het bruidspaar Kattenwinkel kreeg bezoek van burgemeester en mevrouw Janssen. Foto; Folo Bel, BURG. GR0THESTRAAT 55 - SOEST - TELEFOON 035 - 601 25 16 E-mail. restaurant@bauers.nl website: www.bauers.nl L Ook 'Genade voor recht - nood breekt wet.' Zo omschreef CDA-fractievoorzitter Henk Koning de motieven voor de 'zorgplicht' van de plaatselijke politiek ten opzichte van de uit geprocedeerde asielzoekers, die door de aanscherping van het (Haagse) vluchtelingenbe leid op straat komen te staan. Volgens Koning is de Soester politiek unaniem van mening dat zij deze mensen - in Soest gaat het nog om ca. 30 perso nen - niet in de kou mag laten staan. Tot welke concrete verplichtingen dat precies zal leiden is nog niet helemaal duidelijk, maar volgens Koning is de Soester politiek er raadbreed van doordrongen dat hier een houding van menselijk heid en solidariteit wordt vereist, waarop door o.a. de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bij de Rijksoverheid is aangedrongen. Soest is een van de gemeenten die zich bij het protest van de VNG hebben aangesloten. Koning deed zijn uitspraken tij dens de 'nachtwake' die in de Wildzwijnsham Torna tenbouif/on Sorbetje Kabeljauwfilet met katenspek ■k Flensje met chocolade ijs Burgemeester Janssen en zijn vrouw trotseerden zaterdag morgen de gladheid om in Mo lenschot de felicitaties over te brengen aan het 60-jarig bruidspaar R. Kattenwinkel en M.G. Kattenwinkel-Prins. Dat was twee dagen voor de offi ciële datum (maandag j.1.), maar het feest vindt dan plaats in Leiden, bij een van de kinde ren. De Kattenwinkels wonen al sinds i 1956 in Soest, eerst jarenlang aan i de Meidoornweg maar sinds ja- 1 nuari vorig jaar in een apparte- ment aan het Dalplein. Ze trouw den 60 jaar geleden in Kampen, de stad waar de bruidegom in sep- Itember 1913 werd geboren. De wieg van de bruid stond in Den

Soester Courant | 2002 | | pagina 7