NEDERLANDSE a wA kruis VRIJDA- 27 DECEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGlN/y VRUDAG2 SP AFOELNG m SOEST SOESTEREERG Voor Artishock is 2002 een goed jaar en niet alleen omdat de culturele vereniging het dertigjarig bestaan viert. Het begint met het in ontvangst nemen van de Soester Cultuurprijs 2001. Later ondergaat de vereni gingsruimte in hetSt. Josephgebouw aan de Steenhoff- straat een verbouwing. Daar worden wekelijks films vertoond en is er onder andere afwisselend jazz, blues en klassiek. Tijdens de verbouwing moet Artishock noodgedwongen uitwijken, maar een keer eerder doet ze dat op uitnodiging van verhuurder Jan Smeeing. Hij stelt in de zomer de binnenplaats van zijn witte burcht hoeve beschikbaar voor een klassiek concert. Een unicum in de geschiedenis van het Groot Gaesbeeker Gilde. De ouderman (René van Hal) wordt tevens koning. Aan het begin van de derde ronde lijkt Wim Hilhorstzijn eretitel te prolongeren, maar de hou ten stomp blijft aan een splinter hangen. Volgens de traditie is na de ko ning de ouderman aan de beurt. 'Hilhorst zei nog: als je 'em raakt, gaat 'ie naar benedenherinnert Van Hal zich het memorabele moment. Met onder meer een optreden van De Dijk en de gebruikelijke spelen en feest avonden groeien de gildefeesten opnieuw uit tot een daverend festijn. 'Ze is erin geslaagd zich een gewaardeerde plaats te verwerven in de plaatselijke samenleving.Dat zegt burgemeester Koos Janssen over de Volksuniversiteit tijdens de receptie ter gelegenheid van het 25-jarig be staan. De Soester afdeling begon ooit in huiskamers met 100 cursisten. Tegenwoordig volgen ongeveer 1200 mensen een van de vele cursussen bij de Volksuniversiteit die sinds de jaren negentig is gevestigd in het Orlan- dogebouw aan de Di Lassostraat. Zowel in het er eventjes woi Kampweg. In i Soesterberg de de inzet van de brandweer hebi combineert zijn feest met de installatie van Barbart üerks, Isabel Folkerts, Paul Sparnaaij en Leo Wens ten die sindsdien de nieuwe Pastorale Groep vormen en het pastorale werk zullen gaan ondersteunen. hoffstraat wordt elke woensdagavond gerepeteerd. Geen kinderliedjes of evergreens, maar eigentijdse mu ziek zingen de 12- tot 22-jarige enthousiaste zangeres sen. Mannelijke stembanden zijn overigens van harte welkom bij het popkoor. Internationaal en landelijk, maar ook lokaal is het Rode Kruis niet meer weg te denken. De vereniging wordt misschien vooral in verband gebracht met hulp tijdens oorlogen en rampen, maar ook in het dagelijks leven springen de medewerkers bij. Sinds vijfjaar is er in Soest een hulpdienst van vrijwilligers die de profes- Vanwege de ontwikkelingen in Spoordal zal de EHBO over enkele ja ren verhuizen naar de Molenstraat (Desmond Turnschool), maar het 75- jarig bestaan kan de afdeling Soest nog vieren in het eigen gebouw (sinds 1972) aan de Parallelweg. Duizenden mensen zijn er in de loop der de cennia opgeleid tot eerste hulp bij ongelukken. De vereniging telt 200 le den, houdt onder meer een EHBO-wedstrijd in Beukendal, maakt een jubileumreisje naar een partycentrum in Brummen en staat in het mid delpunt tijdens een drukbezochte receptie in oktober. Een pannenkoek gaat er altijd wel in. Ook op de Dag van de Ouderen die op 1 oktober in ontmoetings centrum De Klarinet wordt gehouden. Deze voorzie ning is wekelijks het toneel van activiteiten voor 55- plussers. Ook nu komt de doelgroep in groten getale. Voordat ze aan tafel aanschuiven, is het folklore dat de klok slaat. De Soester Boerendansgroep verzorgt een demonstratie. Als de in klederdracht gestoken dansers even pauzeren, gaan er ook heel wat oudere voetjes van de vloer. 'We zijn een begrip geworden in Soest.Het bestuur van de Soester Vo gelvrienden bluft niet tijdens het halve eeuwfeest. Niet minder dan 128 vogelliefhebbers zijn verenigd en beschikken over een eigen clubgebouw aan de Parallelweg. Behalve wedstrijden, tentoonstellingen en tal van ne venactiviteiten is er een klaverjasclub en zelfs een vrouwengroep actief binnen de vereniging. Omdat de Soester Vogelvrienden in november 50 jaar bestaan, mogen ze dit jaar de districtstentoonstelling organiseren. Die vindt nog tot en met morgen plaats in Vogelzang. De Joannesparochie puilt uit als pastor Hans van de Schepop in september stil staat bij het feit dat hij veer tig jaar priester is. Deze pose stelt velen in de gelegen heid de jubilaris de hand te schudden. Van de Schepop Populaire nummers en liedjes uit musicals staan op het repertoire van het Soester Popkoor. Dat ontstaat begint dit jaar uit het Soester Kinderkoor en krijgt in september in de persoon van Paul Snoek uit Hilversum een nieuwe dirigent. In het Gildehuis aan de Steen- sionele organisaties ondersteunen. Boodschapper, doen, een bezoekje afleggen aan een zieke, iemanï vervoeren, een klusje opknappen, niets is de inmiddels 35 vrijwilligers te veel. Op de foto een aantal van hen, voor het Rode Kruis gebouw aan de Soester berg- sestraat, op de Vrijwilligersdag in het najaar. Honderden mensen trekt de Culturele Uitmarkt in de Brede Bibliotheek Soest/C-drie. Tal van verenigin gen en instellingen presenteren zich aan de bezoekers en geven informatie over hun programma 's. Cursussen, workshops, muziek, creatieve activiteiten en veel meer gaan over de 'toonbankenvan de kramen. Ook klinkt er voortdurend muziek, verzorgd door verschillende lokale verenigingen, waaronder het Soester Muziek Gezelschap dat, zo lijkt het, net de aftocht wil blazen als de fotograaf arriveert. Klaagzangen en verwijten wisselen elkaar in rap tempo af tijdens het groots aangekondigde Groot Cultuurdebat dat in september in C-drie plaatsheeft. In Soest wordt cultuur nog niet met een hoofdletter geschre ven. Vanuit het verenigingsleven wordt verzocht om meer financiële mid delen, maar wethouder Harry Witte stelt dat de gemeente al veel doet. Conclusie: een Culturele Revolutie zal nog op zich laten wachten. Wel is er inmiddels een Cultureel Platform van de grond gekomen, op initiatief van Werner Paans, Bert Smit en Jan Visser Zij bieden in december wet houder Harry Witte van cultuur een cultuurnota aan. Wordt vervolgd. ging aan de Dalweg stroomt telkens vol met suppom- die via een groot beeldscherm op hun wenken wordt bediend. Na een opwindende halve finale klinkt et- ondanks het verlies tegen de latere wereldkamp'm Brazilië - applaus. Drie dagen daarna bejubelen 4 Turken de bronzen plak Het harmonie kampioen. Dat nadat de muziki Gerritde Weerd eindstrijd in Hil\ meent dat het in de 27' keer is, dat de Stichting Kinder hulp Tsjernobyl in oktober een vrachtwagen naar Wit- Rusland stuurt. Ditmaal zullen in Minsk en Kobrin voornamelijk kleding, schoenen en linnengoed worden afgeleverd, in totaal wordt er 55 kuub aan hulpgoede- c». kc/ wou. ivismu en zijn vrouw zullen enKeie we ken later afreizen om - nadat alles door de autoritei ten is vrijgegeven - toe te zien op een juiste verdeling van de spullen. De stichting, die een grotere opslag ruimte heeft gevonden aan de Industrieweg, bereidt het volgende hulptransport reeds voor. Voor de Turkse gemeenschap valt er veel te juichen tijdens het WK voetbal in Zuid-Korea en Japan. Het nationale elftal schakelt China en Costa Rica uit en bereikt voor het eerst in de geschiedenis de achtste fi nale. Daarin moet Japan eraan geloven en vervolgens ook Senegal. De zaal van de Turkse jongeren vereni-

Soester Courant | 2002 | | pagina 10