GERS BT Verhalen van een 101-jarige Q* 'Van heidehut tot residence' T)ogteiom Rabobank Online van start SPOED 'Scrooge' op V.d. Huchtschool V.d. Pol geeft 10.000 door aan stichting Cliniclowns UITVERKOOP VERKOOP <5t INBOUW VAN Uit de historie van Soest(erberg) nPOLbv <il CAR.AUOIOl^ CAR AUDIO, ALARM, NAVIGATIE en TELECOM 7 Soest PAGINA 6 VRIJDAG 27 DECEMBER 2002 SOESTER Meningen van lezers| Rondweg Champagne vloeit bij opening 601 41 52 anuari vejaar De Soester Courant zoekt met spoed BEZORGERS Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Ook invalbezorgers zijn welkom. SOCSTERÜCOURANT COURANT Alternatief cadeau bij afscheid directeuren Bromfietscontroles Jaarwisseling: kwestie van vertrouwen opleidu 1 ARTIKEL 20% KORTING 2 ARTIKELEN 30% KORTING 3 ARTIKELEN 40% KORTING 4 OF MEER ARTIKELEN 50% KORTING NSTA Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder-accessoires, Schoenen. NAVIGATIE /TÜNDSFREE -vfARKTT/' SCM- erkend inbouwbedrijf R&B AUTOTRONIC B.V. Weteringpad 66, 3762 EN Soest Tel. (035) 629 45 46, Fax. (035) 629 45 47 E-mail info@autotronic.nl, www.autotronic.nl Soester Courant igruil sen el 6,55 8,09 9,64 11,19 12,73 14,28 15,83 17,37 BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 (Reactie op Vereniging Vrij Pol derland) Wat is het toch jammer dat, bij het meedenken door welwillende Soesters om Soest minder te belas ten met doorgaand verkeer, door anderen met oogkleppen naar dit probleem gekeken wordt. De be woners van het Veen banen zich, elke dag weer, met een slakken gang via de Koningsweg over de Ossendamweg en vervolgens rich ting Soesterberg of Amersfoort. Hun motoren ronkend en de uit laatgassen de vrije loop latend voor de bewoners langs deze we gen. Ook niet geheel onbelangrijk: de fietsende jeugd, die op weg naar Amersfoort ca. 3 km. ongewild, dag in dag uit, te maken hebben met dit verkeer. Gemiddeld doet een automobilist er 15 minuten over om in 'de spits' van het Veen richting Amersfoort of Soesterberg te komen en wordt dus dagelijks geconfronteerd met dit verkeer sprobleem. De alternatieve route over de Foekenlaan is al jaren te rug door B. en W. van hen afgeno men. Wat zijn dan toch die andere pro blemen waar de Vereniging Vrij Polderland het over heeft? Ja, ook het Veen moet meebetalen aan een oplossing, die deze problemen gro tendeels verhelpt en waar niet al leen andere bewoners van binnen- en buiten de gemeente, maar ook zij baat bij hebben. Het is leuk om het heden met het verleden te ver gelijken en daar conclusies uit te trekken, maar het is eerlijker om reëel en met open vizier naar de problemen en oplossingen te kij ken. Indien de bewoners van het Veen, over de Dalweg op de 'toekomsti ge' rondweg langs het spoor kun nen komen, om zo hun route naar Amersfoort of Amsterdam te ver volgen, dan kun je toch niet ont kennen dat dit ontlasting van het hart van Soest betekent. Ook het ongedaan maken van de afsluiting in de ochtend- en middaguren van de Foekenlaan, om het verkeer van en naar Soesterberg te laten door stromen, zou een stap in de goede richting zijn om zo het gecreëerde flessenhalsprobleem op te lossen. Een rondweg tast niet het dorpse karakter van Soest aan, het ontlast juist Soest van een hoop door gaand verkeer, waardoor men weer rustiger kan fietsen, wandelen en ademhalen in dat gezellige dorp. De bewoners van de Birkstraat zijn elke dag weer getuige van een enorme rij wachtende en zich lang zaam voortbewegende auto's in de richting van Soest en zowel zij, als de bewoners aan de van Lenne- plaan kunnen ternauwernood vei lig hun auto de Birkstraat op rij den. Waarom wordt de aanleg van een rondweg door de Vereni ging Vrij Polderland direct gekop peld aan bouw van woningen, kan toren, etc? Daarbij moet direct gewezen wor den op het feit dat Soest 2002 in hun programma wel voor een rondweg maar geen enthousiaste aanhanger is van de mooie opstap om hier nieuWe bouwplannen te realiseren. Laat dit vooral duidelijk wezen en laat de Vereniging de zaken niet anders opschrijven dan ze uitgesproken zijn! Met bouw- minnend Soest kun je diverse kan ten op. Beloften, die gemaakt zijn in het korte verleden, sociale wo ningbouw met woningen voor se nioren, jongeren en starters, zijn nog steeds niet nagekomen en met de huidige gevestigde orde in de gemeenteraad zal dit nog lang op zich laten wachten. Met alleen een rondweg, in welke vorm dan ook, is de doorstroming niet geheel gegarandeerd, ook an dere gemeenten zullen hun steen tje bij moeten dragen aan verkeers- doorstroming. Maar, in een ge meente als Soest, met het nieuwe duale gemeentebestuur, moet het toch mogelijk zijn om een functio nele rondweg zonder bebouwing te realiseren, waarbij het behoud van een mooi stuk natuur niet uit het oog verloren moet worden. Y. de Jong derhoud. •de 'uwing! i ette TAPIJT (op voorraad), nen, etc. Michei 3ld Woninginrichting, vstraat 13, Soest. Tel. 5238324. Openings- ma. 13.00-18.00; vrijd. -18.00 en 19.00-21.00; 10.00-17.00 of op af- tk. «ve computer nodig? lemen met uw oude? puter upgraden? WH- PUTERS 035-6090443. De gemiddelde leeftijd van de mens stijgt. Maar de respecta bele 101 jaar die Roel van Burgsteden, sinds 1998 bewo ner van Molenschot, vorige week bereikte, zullen de mees ten toch niet halen. Naast een gelukwens van de koningin en het bezoek van het burgemees tersechtpaar Janssen, was de komst van een groepje oude bekenden voor de jarige een van de hoogtepunten van de feestelijke verjaardag. Vanzelf sprekend kwamen veel herin neringen boven. Oud-groente man Van Burgsteden, aan de Nieuwstraat met zijn zaak be gonnen, aan de Beukenlaan geëindigd, putte vol vuur uit zijn belevenissen. Het gezel schap hing aan zijn lippen. Van Burgsteden werd geboren op 20 december 1901 op een boerde rij in Stoutenburg bij Achterveld. De boerderij leverde niet genoeg op. Daarom werd z'n vader vracht rijder op Amersfoort. Toen Roel acht jaar was, verhuisde het gezin naar de Nieuwstraat in Soest, want daar waren de huizen toen erg goedkoop! Toch bleef het moeilijk om de eindjes aan elkaar te kno pen. De hulp van Roel kon dan ook niet gemist worden bij het bin den van takkenbossen in het bos van Insinger. Het leverde een cent per takkenbos en meer dan eens een standje van de meester op voor schoolverzuim. Ook het gras- maaien in de polder, tot aan Eem- nes toe en zelfs verder, bracht het gezin met zes kinderen bepaald geen welstand. Toen hij niet meer naar school hoefde, 'heeft m'n vader me ver huurd aan een boer in Eemnes. Ik was al gewaarschuwd dat het een slechte boer was, maar ik ben toch gegaan. Ik verdiende een rijksdaal der in de week, plus een bakje kof fie. Maar dat schoot er vaak bij in. De boerin had dat in de gaten en zei: "Je krijgt er van mij een rijks daalder in de week bij, maar nooit zeggen, hoor!" Die boer deed ook veel in paarden. Die moest ik uit de wei halen. Als 't hem te lang duurde, kreeg ik dat te horen. Hij zei: "Je springt er in 't vervolg maar op, geeft hem een klap, dan doet-ie 't wel. Ik doe dat, maar 't paard sloeg op hoi, ik viel eraf en brak m'n pols. Zes weken lang kon ik maar één arm gebruiken. Daar om wilde die boer me niet betalen. M'n vader heeft hem toen aan 't verstand gebracht dat hij dat niet pikte.' Of dat helemaal volgens de regels ging, weet hij niet, maar wel dat de boer weg vloog om geld te halen! In Soest werkte hij later nog bij de bekende Hendrik Butzelaar aan de Grote Melm voordat hij groente boer werd bij Sam de Zoete, die een zaak aan de Burg. Gro- thestraat had. Van Burgsteden kreeg de wijk Soestduinen. Toen hij een jaar of zestien, zeventien was, besloot hij voor zichzelf te beginnen omdat hij dacht dan meer te kunnen verdienen. Hij had geen cent, maar dankzij bemidde ling van notaris Dammers kon hij een lening krijgen van 300 gulden. Daarvan kocht hij in Utrecht paard en wagen. Daarmee ging hij de wijken in en bouwde in de loop der jaren een vaste klantenkring op. De zaken gingen goed. Paard en wagen werden vervangen door een vrachtauto. Een zoon reed, want vader Roel had geen rijbewijs. Dat weerhield hem er later niet van toch zelf te gaan rijden. Dat deed hij blijkbaar goed. Op een dag zei een politieman te weten dat Van Burgsteden geen rijbewijs had, maar dat was besloten dat hij mocht blijven rijden en dat hij z'n rijbewijs niet hoefde te halen! In andere plaatsen was de politie niet zo meegaand. Hij heeft dan ook heel wat bekeuringen gekregen. Ook werd hij eens veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Op de dag dat hij zich daarvoor moest melden, ging hij naar het politiebu reau, toen nog aan de Van Weede- straat, en bond daar paard en wa gen aan het hek. 'Over veertien dagen haal ik het wel weer op', zei hij. De politie zat er behoorlijk mee in de maag. Na overleg met justitie hoefde hij niet de cel in. Hij weet ook nog dat hij na een mooie zomerdag hard werken 's avonds om negen uur tegen z'n vrouw zei: 'Nou doe ik niks meer.' Even later kwam er iemand aan de deur met vijftig kistjes rijpe aard beien. Hij wilde ze eerst niet ko pen, maar uiteindelijk ging hij door de knieën. Een tientje kostte hem de hele handel. Hij ging er om half tien 's avonds direct mee de wijk in. Om half twee 's nachts kwam hij met een lege kar maar met een onverwacht goed gevulde porte monnee terug. Hij kreeg onderweg wel een paar keer de politie aan de kar. De telefoon op het bureau had niet stilgestaan van mensen die klaagden over de zijn galmende stem waarmee hij de aardbeien aan de man probeerde te brengen... Samen met negen van z'n kamera den vulde hij de schatkist met 30 gulden, toen ieder van hen in Baarn een bekeuring van' drie gul den kreeg voor belediging van de koningin. Ze hadden een biertje op, waren in een jolige bui, gingen de straat op en zongen; Juliaantje kon niet poepen, Had een kurkje doorgeslikt. Bruine suiker wou niet zakken, En groene zeep was te dik. Juliaantje, Juliaantje, wat een reu ze meid is dat, Ze heeft een bochel en een druip neus. Ze is bekend in heel het land. 18,92 20,47 22,02 23,56 25,11 rant, worden betaald. ag incl. BTW Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 ren voor ruim 200 leerlingen en familieleden. Bij bin nenkomst van het publiek speelde het schoolorkest The Sound of Soest diverse kerstliedjes, daarna kregen de toeschouwers een onvergetelijk avondje theater voorge schoteld, waarmee de school alvast afscheid nam van 2002. Die bekeuring hadden ze eigenlijk al verdiend in het café van Rooie Dries in Baarn. Die schreef de consumpties nog met krijt op de bar. Als ze moesten afrekenen, was er altijd wel iemand in de buurt om 'per ongeluk' met z'n mouw over de krijtstreepjes te wrijven. De rekening viel dan ook altijd la ger uit dan hij eigenlijk moest zijn. Naar Beukenlaan Van Burgsteden heeft heel lang op de Beukenlaan gewoond, waar hij in een grote schuur zijn groente- handel vestigde. Het was er altijd gezellig, zo gezellig zelfs dat er steeds vaker een biertje aan te pas kwam. Soms leek de zaak meer op een café dan op een groentewin kel. Het gebeurde wel dat de eer ste klant (voor bier, niet voor groente!) al zo vroeg voor de deur zat dat de zaak nog niet eens open was... Roel van Burgsteden heeft tot 1998 op de Beukenlaan gewoond. Door een ziekte kon hij er uitein delijk niet blijven wonen. Hij woont nu al een paar jaar tot z'n tevredenheid in Molenschot. Daar Scrooge, een van de bekendste creaties van Charles Dickens, was vlak voor Kerst op bezoek bij de Van der Huchtschool. Dat wil zeggen, leerkrachten en ouders voerden daar de gelijknamige musical uit. Slechts zes weken hadden de juffen, meesters, papa 's en mama 's nodig gehad om het stuk in te studeren en uit te voe- Vorige week donderdagmiddag heeft de politie 51 bromfietsen ge controleerd. Vanwege diverse tech nische en wettelijke mankementen werden er 59 boetes uitgeschreven. De controle werd gehouden in de omgeving van de Lange Brinkweg. De boetes golden o.a. voor het overschrijden van de constructie snelheid, het niet kunnen tonen van het verzekeringsbewijs, over schrijding van de geluidsnorm en het niet voeren van een gele of oranje plaat. Verder werd afstand gedaan van verlichting met een onjuiste kleur en de uitlaat van een bromfiets. Drie bromfietsen wer den geheel in beslag genomen. vertelt hij maar al te graag over al les wat hij in zijn 101-jarige leven heeft meegemaakt. Deze afleve ring is er slechts een willekeurig voorbeeld van. Foto: Eemland I De 101 -jarige Roel van Burgste den krijgt op zijn verjaardag defe-\ licitaties van burgemeester Janssen. De gezamenlijke Rabo-officials brengen met Roel Pieper (tweede van rechtseen toost uit op het nieuwe bankfiliaal. Foto: Herman van Dam. Burgemeester Janssen mocht uit eindelijk - ook virtueel - een cheque van 1000 euro in ontvangst nemen die de Rabobank heeft be stemd voor de 'Soester gemeen schap'. Wat de uiteindelijke be stemming van het bedrag zal zijn is nog niet bekend. Met een parafra se op de term ROL (Rabobank Online) liet de burgemeester we ten' dat hij het geld in elk geval graag zou laten 'rollen'. Na afloop van de plechtigheden konden de bezoekers per bus een kijkje gaan nemen bij het nieuwe filiaal aan de Smitsweg. Op het hoofdkantoor aan het Kerkplein ging intussen de champagne rond. Op oudejaarsavond komt de ge meente van de gereformeerde kerk vrijgemaakt van Soest-Baarn sa men voor een gebedsdienst. Aan het eind van een veelbewogen 2002 wordt teruggeblikt en voor uitgekeken. Daarbij wordt God aangeroepen, want Hij is degene die gaat over verleden, heden en toekomst. In het gebed zal bijzon dere aandacht worden besteed aan verzoening en vertrouwen. Belangstellenden die mee willen bidden en -luisteren, zijn van har te welkom in het kerkgebouw aan de Parallelweg 1. Voorganger is ds. R. ter Beek. De dienst begint om 19:30 uur. Meer informatie: ©5826448 of 6027898. Na de feestdag Telefonische Hu», regio met een nieu groep telefonisch (onbetaald). De SOS- versum biedt teamwork i tiveerde collega's; de mog om bijzondere maatschap, ervaring op te doen, met eek beterd perspectief op de arbé. markt; een op vakbekwaamhc^ en persoonlijke ontplooiing gericft\ te opleiding en begeleiding; een reiskostenvergoeding Wie belangstelling heeft om bij de SOS-THD te gaan werken of meer informatie wil, kan bellen of schrij ven naar de SOS-THD Eemland, 't Gooi en Z.O. Flevoland, ©6215414, Postbus 1031, 1200 BA Hilversum. Op deze foto, als ansichtkaart verspreid, tijdt Roel van Burgsteden met paard en groentewagen op dé, Nieuweweg. Bron: Eemland Pers Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065 Onder grote belangstelling heeft vorige week bij de Soester Rabobank de officiële start plaatsgevonden van Rabobank Online, het nieuwe bankkan toor aan de Smitsweg. De ope ning door burgemeester Jans sen kon op het hoofdkantoor aan het Kerkplein per video verbinding worden bekeken. Daar werden de gasten, onder wie de bekende econoom Roel Pieper (zelf ondernemer en hoogleraar aan de Technische Universiteit van Twente), verwelkomd door direc teur Jan Por te van de Rabobank Soest-Baarn, die liet merken niet weinig trots te zijn op de nieuwe 'virtuele aanwinst', waar de tech nologische vernieuwingen hand in hand gaan met een grote klantge richtheid. In het kantoor aan de Smitsweg werkt de bank samen met andere ondernemers - o.a. Hewlitt Packard (computers), boekhandel Van de Ven (manage- ment-informatie etc.), dc Konink lijke Nederlandse Munt en cate raar Albron, die ervoor zorgt dat de bezoekers er ook een kopje kof fie kunnen drinken. Namens de diverse betrokkenen werden er uiteraard de nodige toe spraakjes gehouden waarin de lof van de bank werd bezongen, waar bij de speech van Pieper - de eni ge zonder 'krijtstreep' en stropdas -het meest opviel. Hij onder streepte dat het, ondanks alle treu rige verhalen over de economie (juist die dag de sombere voorspel lingen van het CPB), toch echt zo slecht nog niet ging in ons land en dat er met name in de ICT-sector nog altijd sprake is van een enor me, ongedachte groei. 'Het hoofd koel houden en doorgaan,' aldus zijn advies. DEZE AANBIEDING GELDT NIET VOOR BIJOUX-SHAWLS-BEENMODE-LEDERWAREN ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 ervuarmirigsbedrijf Uneto-Vni Maar liefst 10.000 euro! Dat was het fenomenale bedrag dat vorige week bij loodgieters bedrijf Van den Pol per cheque werd overhandigd aan de Stichting Cli niclowns. In plaats van de gebruikelijke cadeautjes hadden de scheidende directeuren Hans Huffels (na 46 jaar) en Hans van den Pol (na 36 jaar) bij hun af scheid gevraagd om een bedrag voor deze sympathieke instelling, die het lot van ernstige zieke kinderen (in ziekenhuizen) verzacht. Van den Pol b. v. is onlangs zonder veel ruchtbaarheid overgenomen door Schou ten Holding. Op de foto v.l.n.r. Hans Huffels, Theo Bouwman (de nieuwe directeur), mevrouw Miep Veen (ambassadrice van de Cliniclowns) en Hans van den Pol. Foto: Herman van Dam.

Soester Courant | 2002 | | pagina 7