Winkelkring Prijzenfestival 'Lopers van 2002' geëerd Aandacht voor de mens met handicap of chronische ziekte Tai Chi-cursus succes Spirituele Kring Soest winter/voorjaar 2003 'Oliebollen boven water houden' GEHELE COLLECTIE 50% KORTING Cursussen voorjaar 2003 in de Brede Bibliotheek DONDERDAG 2 JANUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 5 Foutloze bezorging Soester Courant 'Europees Jaar' ook in Soest van start Vanaf a.s. zaterdag 4 januari 'M Ikidswea r I f/WuHj tot ziem ()ij GKemJjn HET BESTUUR EN DE FRACTIE WENSEN U ALLEN EEN GEZOND EN LEEFBAAR 2003 TOE. Morgenmiddag laatste vakantieactiviteit in zwembad VOETBAL Eerste steen van clubhuis Soest gisteren gelegd Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Spaans, Frans of Italiaans op reis Vol goede moed Vsiii de Vier» Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Afgelopen maandag vond in het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weede- straat een bijzondere plechtig heid plaats: de traditionele hul diging van de 'lopers van het jaar'. Het waren er ook ditmaal weer drie. Toevallig waren het drie jongens die dit jaar in de prijzen: Mikel Fagel, Robin Eggenkamp en Mar- co Valk. Dat wil niet zeggen dat de meisjes er tegenwoordig maar wei nig van terecht brengen, maar ze eindigden ditmaal niet in de hoog ste regionen van het bezorgersveld. Een heel jaar lang foutloos de krant bezorgen is ook beslist geen sinecure, en natuurlijk maakt ie dereen wel eens een foutje, maar de drie lopers-van-2002 kunnen trots zijn op hun prestatie. Me vrouw Johanna Hoogendonk van de abonneeservice van de Soester Courant, die het drietal met een hapje en een drankje (in dit geval frisdrank en een oliebol) ontving, onderstreepte dat maandag met de gebruikelijke cd-bon van 25,00. Mikel zit in 4-havo op het Baarnsch Lyceum en is al een 'oudgediende'. Hij haalde voor de vierde keer in successie de titel binnen en vierde eigenlijk ook een klein jubileum: 7,5 jaar bezorger bij de Soester Courant, waardoor hij inmiddels bij de 'harde kern' behoort. Hij 'loopt' de krant in wijk 20: Maatweg, Stadhouders- laan, Nassauplantsoen, Nassaulaan en Dillenburglaan en heeft al een indrukwekkend aantal premies ge scoord. Dit jaar heeft hij ernstige concur rentie van Robin (15) - uit 4-vwo, eveneens op het 'Baarnsch' - en van Marco (14), die in 2-mavo van het Van Lodenstein College in V.l.n.r. Mikel Fagel, Robin Eg genkamp, Marco Valk en Johanna Hoogendonk. Foto: Soester Courant. Amersfoort zit. Robin loopt sinds november 2000 wijk 32: Dalweg (gedeeltelijk), Parallelweg, Saenre- damplantsoen, Van Goyenlaan en Van de Veldeplantsoen. Marco bezorgt al sinds september 1997 de krant in wijk 21: Kerkpad ZZ (gedeeltelijk), Steenhoffstraat (ge deeltelijk), Kruisweg en Witte Paardstraatje. De Soester Courant prijst zichzelf gelukkig met deze drie kranige lo pers en al die tientallen andere be zorgers en bezorgsters, die er elke woensdag (meestal tenminste) door weer en wind op uitgaan om de krant op tijd bij de abonnees af te leveren. Ze verdienen allemaal een pluim. Of niet soms...? Voor de laatste keer vond afge lopen vrijdagmiddag de prijs uitreiking plaats in het jaarlijk se Prijzenfestival dat de Win kelkring van Weedestraat ook nu weer had georganiseerd. Al sinds jaar en dag zijn die prij zen gekoppeld aan het beken de 'chequeboekje'. Drie gelukkigen - de Soester fami lies Vonk (Batenburg), De Vries (Koninginnelaan) en Hensen (Ganzetrek) - mochten bij wijn handel Gommers aan de F.C. Kuy- perstraat 26 een prachtig wijnpak ket ter waarde van 55,00 in ont vangst komen nemen. Ze werden daar eerst toegesproken door Win- kelkring-voorzitter Emiel Wort- mann. Wijnimporteur Leon Gom mers vertelde dat hij een bijzonder mooi wijnpakket had 'gearran geerd' - rood en wit, al dan niet 'bruisend' - van wijnen uit Corsi ca, Italië, Zuid-Afrika en Spanje. Met het oog op de nog resterende feestdagen werd het pakket uiter aard met gepaste vreugde in ont vangst genomen. Foto: Foto Bell. 2003 is uitgeroepen tot het Eu ropese Jaar van de mens met een handicap of chronische ziekte. Dit omdat mensen met een lichamelijke, zintuiglijke, verstandelijke of psychische beperking in ons land nog al tijd een 'maatschappelijke' achterstand hebben. Maar ook omdat mensen met een beper king vaak kwaliteiten hebben waarbij niet wordt stil gestaan of die onbenut blijven. Er is nog zoveel onbegrip en zo veel vooroordelen over deze groep mensen. Daar wil 'Het Jaar' wat aan doen! 2003 wordt landelijk uitgeroepen tot het Jaar van de mens met een beperking. Dat be tekent dat er activiteiten georgani seerd zullen gaan worden vóór en dóór mensen met een beperking, dat de knelpunten onder de aan dacht gebracht worden en dat er informatie zal komen over de hulpmogelijkheden, waarvan velen geen weet hebben. Het doel van 'Het Jaar' is veelzij dig. We noemen er een paar: inte gratie tussen mensen mét en zón der handicap; begrip verbeteren voor de situatie van de mens met een handicap en verminderen van vooroordelen; recht op gelijkwaar digheid en be^herming tegen dis criminatie, maar ook de mens met een handicap aan het woord laten; de mogelijkheid bieden om zijn of haar kwaliteiten optimaal te laten gebruiken. Lokaal Comité Soest Hier in Soest wordt hard gewerkt aan het opzetten van het 'Lokaal Comité Soest'. Daarin zullen men sen plaats nemen mét en zónder handicap. Het comité zal zich ac tief gaan inzetten en op velerlei gebied activiteiten stimuleren en ondersteunen. Het comité zal ook een verzamelpunt worden van ideeën en knelpunten, de activitei tenagenda beheren en een contact functie hebben tussen verschillen de organisaties en/of mensen. Het Comité kan geen persoonlijke aan vragen behandelen, maar kan wel problemen signaleren en bundelen. Regelmatig zal men onder de kop 'Jaar van mensen met een handi cap' in deze krant informatie aan treffen. Er zal regelmatig een agen da geplaatst worden van activitei ten waaraan mensen met een be perking mee kunnen doen. Er zul len situaties onder de aandacht gebracht worden o.a. ondersteund door persoonlijke verhalen. Er zullen vragen aan de lezers komen om mee te helpen, mee te doen, of mee te denken. do. 2 januari en vr. 3 januari zijn wij gesloten iv.m. balans Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035 - 603 55 46) OTO lOT vW OW lOT iTO Vanaf november wordt in Soest Tai Chi gedoceerd. De cursus is succesvol van start gegaan. Op woensdag 15 januari wordt van 19:30 tot 20:30 uur voor de nieuwe cursus in de Brede Bibliotheek/C-drie een in troductieles gegeven (info: SS 6026031). Er is een klas enthousiast begon nen met het leren van Tai Chi, een eeuwenoude bewegingskunst ter bevordering van de gezondheid. De oefening bestaat uit een reeks van houdingen die rustig en har monieus aaneen worden geregen tot een vloeiende vorm, waarbij ontspanning van lichaam en geest centraal staan. Van origine is de toepassing een kunst van zelfver dediging, maar tegenwoordig in trek vanwege de heilzame werking op lichaam en geest. Tai Chi is een bewegende meditatie, die door oefenen van ontspanning en con centratie een goede conditie, rust en balans geeft. Al na twee maanden les en dage lijks ca. 10 minuten oefenen bleek dat de deelnemers al voordelen merkten, zoals een bewuste hou ding, stevig op de voeten staan en ontspannen bewegen en zitten. De bewuste ontspanning en het lang zaam oefenen van de vloeiende bewegingsvorm maakt namelijk dat het lichaam soepel en open wordt en met name de rug en nek flexibel en natuurlijk recht worden. De bewegingen zorgen ook voor een opbouwend effect op het cen trale zenuwstelsel en de energie huishouding. Dat is de reden dat Tai Chi hoge bloeddruk, hyperven tilatie en dergelijke storingen kan verlichten of genezen. Iedereen die graag ontspant en zijn lichaam soepel en in balans wil brengen is van harte welkom. Er is geen kennis of ervaring in welke discipline dan ook nodig om te beginnen. Iedereen doet mee op zijn/haar eigen niveau, want Tai Chi is voor jong, oud, zwak en sterk. Als eerste activiteit in het kader van 'Het Jaar' kan al gemeld wor den dat er op zaterdag 25 januari een open les 'Geïntegreerd Dan sen' gegeven wordt. Mensen mét en zónder handicap kunnen ken nismaken met deze vorm van dans en bewegen. De gratis kennisma kingsles start om 14:00 uur en wordt gegeven door Petra Zingel en Martijn Landsaat, beiden dans- docent 'geïntegreerd dansen'. Pe tra geeft de lessen vooral vanuit haar eigen mogelijkheden en be perkingen en Martijn vooral van uit therapeutische achtergrond. Iedereen kan hieraan meedoen. Deze 'open' vorm van dans kan een bevrijding geven van beperkin gen. Men kan leren ontdekken hoe een beperking de grootste kracht kan worden. Binnenkort leest men hierover meer in deze krant, maar men kan zich al aanmelden of de datum vast reserveren in de agen da. Mensen met een handicap, direct betrokkenen of mensen die wat willen melden, organiseren of ac tief willen deelnemen aan het Lo kale Comité Soest kunnen terecht bij Marlies Bouten. Liefst per e- mail (info@aangepast-sporten.nl) of per brief (Beukenlaan 63, 3762 AG Soest), SE6029805 (liefst 8:30-9:00, of 12:00-13:00 of 17:00-19:00 uur). De Spirituele Kring Soest heeft de afgelopen jaren themamid dagen georganiseerd die door vele belangstellenden werden bezocht. Bijeenkomsten die, zoals menigeen dat uitdrukte, het karakter dragen van bezin ning op levensvraagstukken ge combineerd met een sfeervol trefpunt waar het gewoon fijn is elkaar te ontmoeten en met el kaar over bepaalde thema's na te praten. Zo is de Spirituele Kring Soest ook bedoeld. Een ontmoetings plaats waarin ruimte is voor onder werpen die verder reiken dan de waan van alle dag. Een plaats voor iedereen die zich met zingeving, spiritualiteit en levensvraagstukken bezighoudt in een besef van we derzijdse gelijkwaardigheid en res pect voor ieders eigen beleving. In de Spirituele Kring Soest wor den thema's behandeld waarvoor externe inleiders zijn uitgenodigd. Elk thema wordt vooraf in de plaatselijke kranten middels een korte beschrijving aangekondigd. Voor deelname is geen lidmaat schap vereist. Iedereen is van har te welkom en kan gewoon als be langstellende binnenlopen. De Spi rituele Kring Soest wil een open podium zijn voor verschillende religieuze, maatschappelijke en spirituele personen en groepen die zich in het belang van de ontwik keling van de medemens willen inzetten. De themabijeenkomsten vinden plaats in ontmoetingcentrum 'De Deel' (foto) direct achter de Oude Kerk, aan de Kerkstraat 11B. Be zoekers zijn welkom vanaf 15:00 uur. Er wordt gezorgd voor een kopje koffie of thee. Om 15:30 uur start de inleiding, waarna er gele genheid is tot het stellen van vra gen. Rond 17:00 uur volgt er een informeel samenzijn, waarbij nóg een glaasje kan worden gedronken. De bijdrage in de onkosten be draagt 7,00 (incl. consumpties). Programma Het programma voor het komen de seizoen winter/voorjaar 2003) bestaat uit de volgende inleidin gen. Zondag 26 januari: 'Kracht van de stilte', de mystiek van de eerste christenen; spreker ds. Pieter van Winden Zondag 2 maart: 'Persoonlijke ontwikkeling via meditatie en Ayurveda'; spreker Anton Hon- ders. Zondag 6 april: 'Het Goddelijk lied van Jezus van Nazareth'; spre ker Louise Engelen. Zondag 18 mei: 'Het innerlijke licht' (Een cursus in wonderen); spreker Ineke Westerhout. Nadere informatie: Marijke en Bert Smit, SE 6019815, zie ook de website www.spiritueelcafe.nl/ soest. De bijeenkomsten van de Spiri tuele Kring vinden plaats in De Deel aan de Kerkstraat. Sommigen hebben hun schaapjes op het droge, an deren proberen hun hoofd boven water te houden. In Spleasure Centrum Soest ging het maandag om andere zaken. Toen was het de bedoeling om zwemmend olie bollen naar de kant te brengen. Deze actuele lekkernij was inzet tijdens een van de vele vakantieactiviteiten die de afgelopen anderhalve week in het zwembad wer den gehouden. Wat dat betreft is het bijna gedaan met de pret. Morgenmiddag (13:00-17:00 uur) is er nog maals een hindernisbaan uitgelegd voor de jonge be zoekers van het bad. Daarna zet de leiding een punt achter de speciale vakantieactiviteiten, omdat maan-' dag 6 januari de scholen weer hun deuren openen. Foto: Foto Bell. Hier een beknopt overzicht van de nieuwe cursussen en work shops die van start gaan in het voorjaar van 2003. Cursisten kunnen nadere informatie over inhoud van de cursussen, prij zen en inschrijven inwinnen via de receptie van de Brede Bi bliotheek, SE6095829, dage lijks van 11:00 tot 18:00 uur. De cursusadministratie is geopend op dinsdag- t/m donderdagmid dag en telefonisch bereikbaar on der SE6095839. Tussentijdse in stroming in cursussen die al eerder gestart zijn is in veel gevallen mo gelijk, maar altijd alleen in overleg met de administratie en de docent. Kinderen Woensdag: (31MV2) Tekenen/schilderen, 7/11 jr., 16:30-18:00 uur; start 22 januari. Donderdag: (41CJ3) Circustechniek, 6/8 jr., 15:30-16:30 uur; start 16 januari. (41CJ4) Circustechniek, 9/12 jr., 16:30-18:00 uur; start 16 ja nuari. (Mogelijk wordt er nog een 3e groep gevormd, waardoor de les tijden iets zullen wijzigen.) Volwassenen Maandag: (130K3) Edelsmeden, 15 les sen, 16:30-18:00 uur; start 13 ja nuari. Dinsdag (23KK6) Sieraden maken, 10 lessen, 19:00-21:30 uur; start 14 januari. Woensdag (33GT4) Fotografie gevorder den, 19:30-22:00 uur; 15 januari. (33KKla) Sieraden maken, 15 lessen, 09:15-11: 45 uur; start 5 februari. Soester Courant elke woensdag een belevenis! Op de Bosstraat-Oost is gistermid dag de eerste steen van het nieu we clubhuis gelegd. Het metsel werk werd voor de gelegenheid uitbesteed aan Paul Smit, voorzit ter van de sportorganisatie die na de zomervakantie het nieuwe on derkomen in gebruik hoopt te ne men. Na de plechtigheid deden de aan wezigen zich te goed aan een boe renkoolmaaltijd en werd de tradi tionele wedstrijd tussen spelers en kaderleden gespeeld. Omdat de pagina's voor deze krant afgelopen dinsdag naar de drukker moesten, kon de foto van de eerstesteenlegging niet meer in deze editie worden opgenomen. (33MV4) Tekenen/schilderen, 19:30-21:30 uur; start 15 januari. Workshops (13INF4) Workshop internet, maandag 6 januari, 13:30-16:00 uur. (43PS3) Workshop (tuin)beeld, donderdag 16 en 23 januari, 19:00-23:00 uur. (Dit is een ver volgcursus op eerdere workshops.) (63AD4) Workshop Experi menteel tekenen om te beginnen, zaterdag 8 februari, 10:00-16:00 uur. (63AD5) Workshop De kracht van kleur, zaterdag 8 maart, 10:00- 16:00 uur. (63KK5) Workshop sieraden, zaterdag 5 april, 11:00-17:00 uur. óók voor APS Di Lassostaat 65', tel. 6022195 In de kerstvakantie worden vaak al plannen gesmeed voor de zomer vakantie. De mooiste, warmste, meest avontuurlijke plekjes zijn weer voorbijgekomen. Om een beetje in de stemming te komen en u wat zekerder te voelen op uw vakantie wil de Volksuniversiteit u helpen met een korte taalcursus voor het vakantieland van uw keu ze. Dit jaar kunt u kiezen uit Frans, Spaans en Italiaans. Tijdens deze cursussen leert u in een beperkt aantal lessen hoe u zich in de meest voorkomende situaties kunt redden. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bijvoorbeeld: het begroeten en bedanken van men sen, het lezen van teksten op ver keersborden, eten en drinken, zo wel in een winkel als in een restau rant. Vragen naar een plaats op een camping of een kamer in een hotel. Ook zal aandacht worden geschonken aan de gewoonten en cultuur van het desbetreffende land. Natuurlijk is het aantal lessen te kort voor een grondige kennis van de taal, daar zijn de langer durende talencursussen voor die starten na de zomervakantie. De eerste les van Spaans op reis is op maandag 27 januari, 19:00- 20:30 uur. De eerste les van Frans op reis is op woensdag 29 januari, 20:35-22:05 uur. Cursusduur: 10 lessen. Cursusprijs: 56,00. Kos ten lesmateriaal voor Spaans 16,00, voor Frans 7,00. De cursus Italiaans op reis start op woensdag 5 maart, 9:30-11:30 uur. Cursusduur: 8 lessen. Cursus prijs: 70,00. Kosten lesmateri aal: 8,00. Aanmelden: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, SB6022195 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl; maandag 13:00-16:00 uur; dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. Zie ook: www.volksuniversiteit.nl/soest. Het programma is ook af te halen bij VW, bibliotheek, gemeente huis en boekhandels in Soest en bij enkele supermarkten. Het kantoor is in verband met de kerstvakantie gesloten tot maandag 6 januari. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 De resultaten van het jaar 2002 zijn (nog) niet helemaal bekend. Zeker is dat de Wereldwinkel tex vreden kan terugkijken naar alle belangstelling in 2002. Fijn dat men kan rekenen op een grote groep vaste bezoekers die de weg naar de 'voedselhoek' weten te vinden - voor de betreffende pro ducenten een heel belangrijke zaak! Juist die regelmatige inkoop, die meestal wekelijks gedaan wordt, geeft de vaste band met de winkel. Gelijk ook een mooie gelegenheid om te zien of er 'nog iets nieuws' bijgekomen is. Ook voor gewone, dagelijkse, klei ne geschenkjes probeert de in koopafdeling regelmatig voor ver rassende dingen te zorgen. Het aantal 'grootverbruikers' stijgt nog steeds. Ook hier horen we te vreden geluiden. Als men hiervoor belangstelling heeft willen we dat graag vernemen; in de winkel kan men u daarover inlichten. Voor elke vorm van kopen geldt: 'Het kopen in een Wereldwinkel maakt dat mensen in ontwikke lingslanden een kans geboden wordt een menswaardig bestaan op te bouwen'. Wie zou daar niet aan mee willen werken? Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, SE6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Alle medewerkers van Boekhandel Van de Ven wensen u een goed boekjaar 2003 Op maandag 6 januari zijn wij wegens inventarisatie gesloten.

Soester Courant | 2003 | | pagina 5