JS.NL TJES oesterberg officieel 90 jaar luchtvaartterrein D INKEK SPOED NTEN- DRGERS Kortingen tot 50% 79,50 ^Dogteröm Soest 50 jaar geleden] BEZORGERS Wmmmm Kerkdiensten Gevraagd VASTE iORGERS Soest voor de COURANT el. 601 41 52 Reumafonds RDIENEN? 'al Iers. rwee jaar eerder eerste proefvlucht met De Heidevogel van Frits Koolhoven Kinderbrillen brillen - contactlenzen Korting op merkmonturen Bowlingmiddag voor jeugd van wijkvereniging Meningen van lezers I Brief uit Canada Gezeur Medische dienst Hulpverlening Bezem PAGINA 6 maankopen. Sterk in beweging p de woensdag- vat tijd over? ioester Courant shtingen tel. 6014152 Weedestraat 227 i de Soester Courant jningruil versen indel 6,84 8,45 10,06 11,66 13,27 14,88 16,48 18,09 19,69 21,30 22,91 24,51 26,12 .o urant, it te worden betaald. isdag incl. BTW J SOESTERBERGSEfltCOURANT DONDERDAG 2 JANUARI 2003 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van BarneveJd, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Ivoor Soesterberg is 2003 een bijzonder jaar. Dan is het negentig ■jaar geleden dat hier de basis werd gelegd voor wat nu de Konink- llijke Luchtmacht is. Op 1 juli 1913 weid bij Koninklijk Besluit de Luchtvaart Afdeeling (LVA) opgericht als 'hulpdienst' van het leger. Dat was overigens niet het moment waarop de eerste krak- Ikemikkige toestellen op Soesterberg kwamen. Al in 1910 had de ■firma Verwey en Lugard de uitgestrekte hei ingericht als vliegter- Irein en de Maatschappij voor Luchtvaart opgericht. Hier bouw- Ide chef exploitatie Frits Koolhoven het eerste Nederlandse vlieg- ■tuig, De Heidevogel. Het maakte op paasmaandag 1911 z'n eer- Iste proefvlucht, nadat door het wegsteken van de hei de eerste ■startbaan was aangelegd. De vlucht met De Heidevogel was een succes dat de militaire leiding in Nederland niet was ontgaan. Nog in hetzelfde jaar besloot men een legeroefening te houden met de inzet van vliegtuigen. Daarvoor schakelde men noodgedwongen particulieren in, want militaire vliegtuigen waren er nog niet, zo min als er een militaire luchtvaart- afdeling bestond. Daarvan was voor het eerst in 1912 sprake. De eerste vrijwilligers hiervoor meld den zich in dat jaar, de weg gewe zen door de verweerde wegwijzer tegenover het toen nog kleine café t Zwaantje. Met enige inspanning was erop te lezen welke richting men uit moest om op het vliegter rein van Verwey en Lugard te ko- Een van de eerste vliegtuigpio niers was Marinus van Meel. Hier een foto uit 1911 waarin hij een re cord vestigde door met drie passa giers tegelijk op te stijgen. Het toe stel van lappen, latten en draden had een 60 pk. motor. Bron: Eemland Pers men. De legeroefening met vliegtuigen was blijkbaar een succes, want in 1913 werd officieel de Luchtvaart Afdeeling (LVA) opgericht. Vanaf dat moment is Soesterberg 'vlieg dorp' gebleven. Dat de LVA voor Soesterberg koos, lag voor de hand. De vliegschool die er was gevestigd leverde slechts één leer ling met vliegbrevet af, luitenant F.A. van Heyst, en werd opgehe ven. Begin 1912 volgde het faillis sement van de Maatschappij voor Luchtvaart. De overname door het rijk van het vliegterrein en de ge bouwen kwam de gemeente Soest dus zeker niet ongelegen. Tweedekker De eerste 'luchtvloot' bestond uit een enkele fragiele tweedekker van hout en linnen. Het was De Brik van Marinus van Meel. Hij was met zijn vliegtuig ingehuurd (be ter: ingelijfd) en kreeg de rang van vaandrig. Voor de commandant, kapitein H. Walaardt Sacré, was een auto beschikbaar. Hij kon een beroep doen op drie vliegers, de luitenants F.A. van Heyst, W.C.J. Versteegh (later commandant, de 'Baas' van de vliegschool op Soesterberg) en L.F.A. Cobijn, als mede sergeant-majoor administra teur J.J.W. Janssen. Samen met de vermaarde luchtvaartpionier Frits Koolhoven (waarom vindt men nergens in Soesterberg een herin nering aan hem terug?) hebben zij de luchtvaart in Nederland gestal te gegeven, verder ontwikkeld en groot gemaakt. Op basis van de successen die zij behaalden, werd in 1920 de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij (KLM) opgericht. Deze maat schappij werd al net zo'n succes. 'Nederland in de lucht is Neder land op z'n best' was in 1925 dan ook de slogan om (het gebruik van) de luchtvaart te propageren, gevolgd door de opwekking 'aan alle landgenooten die nog nimmer "de lucht in" waren om niet uit te stellen wat zij heden kunnen doen'. Publicaties De geschiedenis en de verdere uit bouw van Soesterberg zijn in zo veel boeken en publicaties be schreven, dat er nauwelijks meer iets nieuws aan toe te voegen zal zijn. Niet zo bekend is misschien dat Soesterberg in 1924 de wereld primeur miste van de eerste heli kopter. In theorie was het basis ontwerp in orde, maar de eerste proefvlucht in juni 1925, uitge voerd door één van de eerste vlie gers op Soesterberg, Van Heyst, verliep niet naar wens. Dat gold ook voor de volgende tests. Het waren vooral de rotor en de wie ken die het telkens lieten afweten. Hoewel de constructeurs de moed niet opgaven, bleef het sukkelen, mede door onenigheid tussen ir. A.G. von Baumhauer, de ontwer per, en de legendarische praktijk man adjudant B.J. Boevink (De Ouwe), chef montage op Soester berg. Von Baumhauer wees zijn adviezen ter verbetering van het ontwerp telkens van de hand. Daardoor moesten ze uiteindelijk de eer van de eerste bruikbare he likopter aan een ander laten, de Spaanse ingenieur De la Cierva. Ook niet zo bekend zijn misschien de proeven die vanaf Soesterberg zijn gedaan om het weer te beïn vloeden. August Willem Veraart (1881-1947) deed op 3, 17 en 19 juli 1930 de eerste pogingen om in te grijpen in de natuurkundige processen in de dampkring. Zijn bijnaam was al gauw 'de regenma ker'. Door koolzuursneeuw in gro te stapelwolken te gooien, bereik te hij dat het ging regenen. Die techniek wordt vandaag de dag nog steeds toegepast, onder meer in Rusland en Indonesië. Passagiersvluchfen Zo zijn er nog tal van minder be kende verhalen die meestal zijde lings met Soesterberg te maken hebben. Over Soesterberg als tus senlandingsplaats in de Europe- sche Rondvlucht in 1911 bijvoor beeld; over de eerste passagiers- vluchten van de KLM die vanaf Soesterberg begonnen; de door De KLM begon de passagiers- vluchten vanaf Soesterberg. Voor de vluchten naar Engeland bestond grote belangstelling. Bron: Eemland Pers twee Soesterbergse vliegeroffi cieren, Hofstee en Plesman, groots opgezette Eerste Luchtver keer Tentoonstelling Amsterdam (ELTA) in 1919, en de Open Da gen van de Koninklijke Lucht macht waarin Soesterberg een be langrijke rol speelde en waar vele tienduizenden bezoekers op af kwamen. Al deze verhalen gebundeld, zou den een boek opleveren dat afwijkt van alle andere die tot nu toe zijn verschenen. Op dit moment is ech ter de vraag interessanter -al ge looft geen enkele luchtvaarten thousiasteling dat die ooit gesteld zal worden - wat er met Soester berg gaat gebeuren als de vliegba sis wordt opgeheven. Daarvan is in het kader van bezuinigingen bij defensie wel eens voorzichtig spra ke geweest. Degenen die verknocht zijn aan de luchtvaart, sloeg bij die suggestie de schrik om het hart. Soesterberg weg, de bakermat van de militaire luchtvaart? Onmogelijk; voor hen staat dit niet eens ter discussie. Elk ander vliegveld zou gesloten mo gen worden, maar niet Soester berg, immers de plek waar zoveel vaderlandse luchtvaartgeschiedenis is geschreven. De pioniers van het begin van de vorige eeuw zouden zich in hun graf omdraaien als ze wisten dat zelfs maar de gedachte zou opkomen om Soesterberg, als plek bij wijze van spreken niet minder dan een openluchtmu seum, als vliegbasis op te heffen. Zo denken ook de echte lucht- vaartfans erover. Zij willen Soesterberg koste wat kost behou den. Als hommage aan hen die daar in het begin van de vorige eeuw onder aanvoering van lucht vaartpionier, later vliegtuigbouwer, Frits Koolhoven de basis legden voor zowel de militaire- als de bur gerluchtvaart in Nederland. Dat is wat de Koninklijke Luchtmacht betreft dit jaar negentig jaar gele den. Een tijdspanne waarin on voorstelbaar veel is veranderd. Het apparaat 'dat vliegmachine werd genoemd en dat, mits er een be kwaam bestuurder op den bok zat, inderdaad de lucht in ging', is nu alleen nog in musea te zien. Het is vervangen door supersnelle en su permoderne toestellen. Meer nog dan deze zijn de raketten, ruimte stations en daaraan verbonden ruimtereizen de bewijzen van tech nisch vernuft. Allemaal te danken aan pioniers zoals die ook op Soesterberg actief zijn geweest! Bron: Eemland Pers In 1911 was Soesterberg etappe plaats in de eerste Europese Rond vlucht. Links, zittend, deelnemer Vedrine die een aantal records boekte. Hij versterkt de inwendige mens, terwijl rechts zijn machine wordt gevoed. compleet met glazen vraag naar de voorwaarden Smitsweg 30 Soest Tel. 035 - 601 86 26 Voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar houdt wijkvereniging Over- hees woensdag 8 januari een bow lingmiddag. Er wordt om 14:00 uur begonnen in Bowling Soest (v/h C-drie) aan de Willaertstraat. Voor de kleinste deelnemers wor den er banden langs de baan ge legd, zodat de bowlingballen altijd hun doel zullen bereiken. De wijk vereniging moedigt de kinderen aan om ouders, ooms en tantes en opa's en oma's mee te nemen. Deelname kost 1,20 voor kinde ren van leden en donateurs van de wijkvereniging Overhees. Andere kinderen kunnen meedoen tegen betaling van 2,40. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - finanderinsen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Mijne heren Als vroegere inwoner van Soest, 1942-1952 en 1964-1969, en nu wonende in Canada, gaan mijn gedachten vaak terug naar die ja ren dat ik in dit mooie dorp woonde. Vanaf 1991 bezocht ik Soest twee maal per jaar, in de len te en in de herfst. Deze bezoeken gingen altijd gepaard met een wan deling door de bossen en de dui nen en een verdere verkenning van de groei van Soest, met speciaal de aandacht aan het toen voormalige Soest-Zuid, waar we woonden. Veel is er veranderd in Soest sinds 1969, maar toch, het hart van Soest, speciaal zoals ik het kende, is weinig veranderd. Nu ik gepensioneerd ben en de Nederlandse geschiedenis als hob by ben gaan beschouwen, kom ik zelf tot de conclusie dat ik zo wei nig van de geschiedenis van Soest afweet, de plaats waar ik gedeelte lijk mijn jeugd en schooljaren doorbracht. Kunt u mij adviseren of er een gedetailleerd boek is ver schenen over de geschiedenis van Soest? Ik ben in het bezit van 'Soest onder vuur' van Geke van der Merwe-Wouters, en 'Soest', uitgegeven door de Stichting Het Gezicht van Nederland, maar een uitgebreid relaas over de geschie denis van Soest heb ik nog niet kunnen vinden. Veel persoonlijke contacten sinds mijn schooljaren in Soest ben ik kwijt en dat is te begrijpen, maar mochten er nog Soesters zijn die mij herinneren en mij willen schrij ven, dan zou ik dat zeer op prijs stellen. Dit jaar bezocht ik een oud medescholier van mij in Victoria B.C., een Poeleke Ruitenbeek, nu getrouwd met kinderen. Met dit bezoek hebben we onze jaren in Soest weer even in het daglicht kunnen stellen en kwamen we tot de conclusie dat Soest nog steeds een trekpleister in ons leven zal blijven vormen. Mocht u mij met het een en ander kunnen helpen, dan zou ik dat zeer op prijs stellen. Helaas is mijn Ne derlands niet meer zo erg zuiver, veroorzaakt door een dagelijks bombardement van de Engelse taal over de laatste 45 jaar. Mag ik u verder een Gelukkige Kerst en een Voorspoedig Nieuw Jaar toe wensen. Harty van Engelen 11603-12 Avenue' NW Edmonton AB Canada T6J 6X6 Tel. (780) 432-6440 Fax (780) 432-6466 E-mail: imccl@telusplanet.net Wij geven de vragen en verzoeken van de heer Van Engelen graag door (redactie). BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 u Regelmatig duiken berichten op over bewoners, die aan doorgaan de wegen wonen. Zij komen bij het gemeentebestuur klagen over te hard rijdende auto's in hun straat en over de toenemende aan tallen. Daar moet maar eens paal en perk aan gesteld worden, vin den ze. De gemeente moet daar maar eens afdoende maatregelen voor treffen. Ik vind dat op zijn zachtst gezegd een wat vreemde opstelling. Zelf woon ik al enige tijd aan de Nieu- weweg. Ik weet, dat ook deze weg doorgaand verkeer bedient en dat veel mensen deze weg ook kiezen om bijvoorbeeld de soms verstop te Koningsweg te omzeilen. Maar ik waak ervoor om bij ons ge meentebestuur hierover te gaan klagen zoals bijvoorbeeld de men sen van de Birkstraat of de Molen straat doen. Hebben deze bewo ners wel enig idee, dat mobiliteit ook een deel van hun leven is. Dat ook zij net zo goed in hun auto stappen om van weer andere door gaande wegen gebruik te maken? Ik vind het erg kortzichtig om te eisen dat bij hen voor de deur dat verkeer niet moet plaatsvinden en dat bewoners van andere door gaande wegen dat maar voor hun rekening moeten nemen. Is een beetje geven en nemen soms te genwoordig te veel gevraagd? Ik begin het haast te geloven. En te gen het gemeentebestuur zou ik willen zeggen: Zeg ook eens ge woon nee. Doorgaande wegen ontstaan niet zomaar. Ze liggen er vaak al generaties lang. Dat weten die bewoners ook. R.P. Janson Zaterdag 4 januari zondag 5 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 prs. P. Denneman en J. Litjens; eucharistieviering Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 World Outreach Church (info locatie: «5 0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 82030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §8352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grof vuil, ©0800-7662000. De nieuwjaarwens aan alle onder nemers en bedrijfleiders in de Van Weedestraat: De gemeente Soest heeft de Van Weedestraat twee jaar geleden ge heel gerenoveerd. Het is heel mooi geworden en heeft veel geld ge kost. Maar, ondernemers en be drijfleiders, doe er wat aan, n.1.: pak één keer per week de bezem, veeg de rommel niet in 'n hoek, maar gooi die in de groene of brui ne bak, en verzorg ook zo de perk jes om de bomen. De Van Weedestraat is een A-win- kellocatie en laat dat ook zo blij ven. Heel hartelijk dank namens uw klanten en ondergetekende. J.S. Mets Klachten bezorging Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het'klach tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Uit de Soester Courant van Dinsdag 6 Januari 1953 Van week tot week in Soest. Het jaar 1952 is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor 1953. Het lijkt of alles nu anders is en anders zal worden, doch dit is slechts een jaarlijks terugkerende desillusie, waar we weer spoedig 'overheen' zijn. Het is echter een menselijke hebbelijkheid om in de eerstkomende weken op allerlei gebied de balans over 1952 op te maken en zo zal men in de komen de weken in de Soester Courant de balans over 1952 zien opgemaakt door diverse mensen en instellin gen. Het wel en wee van Soest in, 1952 geeft de volgende cijfers. Op 1 Januari 1952 bedroeg ons inwonerstal 23585 personen. Op 1 Januari 1953 bleek de aangas niet groot te zijn geweest, want het in wonerstal bedraagt rond 23700. (De juiste cijfers zijn nog niet be kend.) Dit betekent, dat het inwo nertal slechts met 115 personen groeide. In 1952 werden 469 kinderen ge boren, waarvan 226 jongens en 243 meisjes. 184 Soestenaren over leden in het afgelopen jaar en wel 92 mannen en 92 vrouwen. In Soest vestigden zich gedurende de eerste 10 maanden van het jaar 781 mannen en 792 vrouwen, ter wijl in ditzelfde tijdvak 773 man nen en 906 vrouwen Soest verlie ten. In November en December hebben zich kennelijk meer perso nen in Soest gevestigd dan verla ten. We hebben respect voor de man nen van de zandstrooiauto's, die ervoor zorg dragen, dat onze glad de wegen begaanbaar blijven of worden. Zowel op Zondagen als andere dagen, bij licht en duister nis, wordt door hen plichtbesef gedemonstreerd vaak in bittere koude. Minder respect hebben we voor onze lieverdjes, die met sneeuw en ijshallen de scheppende man nen op de auto's het leven nog zuurder maken. Dit is geen stijl en een deel van onze jeugd schijnt deze voorname factor van het le ven te missen. Zondagavond heb ben 2 van onze zandstrooiers niet onbelangrijke verwondingen in hun gezicht opgeiopen toen een Soester slungel met ijshallen gooi de. De heer W. Groart vierde Zater dag het 25-jarig commandant schap van onze onvolprezen Soes ter Brandweer. In dit 25-jarig commandoschap rukte de Brand weer niet minder dan 1249 keer uit. Er waren 119 uitslaande bran den, 94 binnenbranden, 250 schoorsteenbranden, 60 hooiberg- branden, 450 bos- en heidebran den, 204 diverse branden, terwijl 72 maal werd uitgerukt voor loos alarm. Dit betekent, dat de Brandweer gemiddeld een maal per week moest uitrukken. Vanaf de oprich ting der Brandweer, op 28 Decem ber 1923, tot en met het jaar 1927 werd 46 maal uitgerukt, ofwel rond 15 keer per jaar. De meerdere branden na 1927 zijn natuurlijk niet te danken aan het commandoschap van de heer Groart. De geweldige groei van onze gemeente in die jaren draagt hier ongetwijfeld schuld. Zaterdagavond werd de heer C. Marks, de keiiner van hotel "De Gouden Ploeg", gehuldigd voor het feit, dat hij 12 V2 jaar in deze zaak werkzaam was. Namens de directie van De Gouden Ploeg en namens de biljarters van het dis trict "Eemland" sprak de heer A. Spijker de jubilerende Kees toe en zijn woorden gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. Meer dere sprekers voerden het woord en meerdere geschenken werden het deel van de koperen kellner. De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken. Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook inval bezorgers zijn van harte welkom.

Soester Courant | 2003 | | pagina 7