Stam/ cees van Drongeien weet wie wordt de winnaar van 2002? Reclar wat Kunst en Cultuur is De Soester Kring, ontmoetingsplaats voor iedereen SLAS doet heel wat meer dan boeken bespreken Radio Soest: programma's van, voor en door Soesters Odeon, Nederlands kampioen in de hoogste afdeling Maarten Kooij, befaamd organist, klavecinist, dirigent, muziekleraar, componist Werk van Bert Grotjohann vertelt een verhaal Begaafde jazzpianist Rob van den Broeck treedt op Wie krijgt de Cultuurprijs Soest? U beslist mee. Breng ook uw stem uit! Titel ligt WOENSDAG 8 JANUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENSDAG 8 Genomineerd: Genomineerd: Genomineerd: Genomineerd: Genomineerd: Presentatie op video Stemkaarten Genomineerd: IVN Eemland laat mensen genieten van de natuur Stemkaart Cultuurprijs 2002 Bijna beker [VOLLEYBA VOLLEYBA] Selby heeft BADMIN Cultuurprijs2002 van de gemeente Soest Wie kent hem niet? Cees van Orongelen, het gezicht van 'Tussen kunst en kitsch', maar ook de beden ker van het Prinsengracht concert en Jonge mensen op weg naar het concertpo dium. Van Drongelen woont in Soest Is werkzaam bij de omroep in Hil versum. Houdt daarnaast lezin gen over muziek, kunst en an tiek, presenteert concerten en schrijft teksten voor tal van radio- en tv-programma's. Hij zal tijdens de uitreiking van de Cultuurprijs Soest 2002 uit eigen beleving vertellen wat de waarde van kunst en cultuur is in het alge meen en voor een plaats als Soest in het bijzonder. Wie met zin in Soest woont en voorts belangstelling heeft voor wat er zich in onze samenleving voordoet moet eigenlijk lid worden van de Soester Kring. De stichting met deze naam bestaat al sinds 1992 en is opgericht als een ontmoe tingsplaats voor inwoners van Soest en anderen, dus eigenlijk voor iedereen. Op iedere eerste en derde woensdag van de maand is er een samenkomst van deze kring. Daar komen onderwerpen aan de orde van zeer diverse aard. Alles wat op de een of andere manier het sociaal-culturele le ven in ons land raakt kan onder werp zijn van een bijeenkomst. In de laatste maanden van 2002 was het programma uiterst geva rieerd. Aan de orde kwamen o.a. 'Fietsen door China', natuurwan delingen, 'Vrolijke wiskunde', sprookjes, klederdrachten en kersttradities uit Rusland. Op iedere bijeenkomst kan ruim schoots worden gediscussieerd, er is gezelligheid met koffie of thee. U kunt actief maar ook pas sief meedoen. Voor de kosten behoeft niemand weg te blijven, want per keer wordt slechts een bijdrage van 2,30 gevraagd. De Stichting Literaire Activi teiten Soest organiseert sinds december 1988 lite raire activiteiten in Soest als samenwerkingsverband van o.a. de Brede Biblio theek, Artishock, de Soes ter Courant en boekhandel Van de Ven. De SLAS coördineert de geza menlijke literaire kalender en is sinds 1998 een officiële stichting. Die organiseert onder meer de Rinke Tolman-poëzieprijsvraag, het Groot Soester Dictee (tegen woordig Taaltest), voorlees- en verhalenwedstrijden, literaire lun ches en allerlei andere literaire evenementen. In 2002 organiseerde de SLAS een aantal bijzondere activiteiten zoals literaire filmavonden in Ar tishock met o.a. 'De ontdekking van de hemel', voorafgegaan door een boeiende inleiding. De poëzieversjeswedstrijd voor Soester scholieren van groep 5 t/m 8 kreeg als onderwerp Vrijwel iedere inwoner van Soest weet van het bestaan van Radio Soest. Dat is ge bleken uit een recent on derzoek naar het bereik van deze zender. Niet iedereen luistert regelmatig naar dit lokale station, maar er is toch een behoorlijk vast publiek. En dat is geen wonder, want steeds blijkt, dat mensen geïnteresseerd zijn in veel zaken, die zich voordoen in hun nabije om geving. In de uifzendingen van Radio Soest komen allerlei Soester we tenswaardigheden aan de orde. Wellicht hebt u wel eens kennis genomen van de bijlage bij de Soester Courant ON AIR, die elk kwartaal als bijlage bij genoemd blad verschijnt. Dan blijkt dat er In 2000 nam het Soester College van B. W. het be sluit tot het instellen van een gemeentelijke Cultuur prijs. De prijs bestaat uit een kunstwerk, gemaakt door glaskunstenaar Bert Grotjohann, en een bedrag van 1500. De Soester Cul tuurprijs wordt jaarlijks toe gekend voor een opmerke lijke cultuurprestatie. Alleen die personen of organisa ties die in Soest een cultuurui ting hebben gerealiseerd komen in aanmerking voor de prijs. Toe kenning vindt plaats op basis van een bindende voordracht van een onafhankelijke commis sie die belast is met de selectie en nominatie van de kandidaten. De commissie bestaat uit Wer- ner Paans, oud-directeur Kasteel Groeneveld; Ton Herstel, oud- voorzitter NCRV en de winnaar van de Cultuurprijs 2001, de voorzitter van Artishock, Erik van Veldhuizen. De commissie vindt het van groot belang dat ook de Soester inwoners nauw betrokken wor den bij de toekenning van de prijs. Daarom worden zij uitgeno digd via de bon in deze krant of de stemkaart hun keuze duidelijk te maken. Zeven genomineerden De commissie heeft de volgende kandidaten genomineerd: IVN-Eemland Organiseert wandelingen, excur sies en geeft cursussen en voor lichting op scholen. Stelt zich o.a ten doel bij te dragen aan de ver betering van natuur en milieu. Maarten Kooij Organist, clavecinist, muziekle raar, componist Oprichter van de Nederlandse Cantorij. Organi seert concerten met 'toegang naar draagkracht'. Mannenkoor Apollo Opgericht in 1922. Het koor vier de vorig jaar zijn 80-jarig be staan. Jaarlijks verzorgt het koor op eerste kerstdag een concert in Molenschot, Muziekvereniging Odeon Opgericht in 1927. Inmiddels kampioen van Nederland in de allerhoogste afdeling. Radio Soest Verzorgt dagelijks radioprogram ma's met nieuws en actualiteiten uit Soest Wordt bemenst door vrijwilligers De glasplastiek van Bert Grot johann in de hal van het raad huis. Foto: Soester Courant. Stichting Literaire Activitei ten Soest (SLAS) Organisator van literaire activiteiten, vaak in samenwer king met andere culturele orga nisaties. De Soester Kring Een ontmoetingsplaats voor alle Soesters. Lezingen, voordrach ten, excursies. 'vriendschap'. 'Als je iemand lief hebt, dan is dat heel erg fijn,' zo begint het winnende poëzievers- je. Burgemeester Jansen reikte de prijzen uit. Dan was er ook de wedstrijd voor columnisten en de poëziecon- certen in de raadzaal van het ge meentehuis. Aangemoedigd door het succes in 2001 organi seerde de SLAS. weer een aan tal poëziewandelingen. Het ge plande aantal moest worden uit gebreid vanwege de grote be langstelling. Ditmaal ook op het landgoed De Paltz. Ook daar voor was de belangstelling over weldigend. En samen met de zorgvuldig gekozen gedichten werden de wandelingen nog mooier. Bloemen borduren het gras En bij de sloot zijn vaak sporen Van een beest dat daar was Uit: 'Het weiland' van Johanna Kruit De SLAS, een bijzondere vereni ging die de Soesters steeds weer nieuwe ontdekkingen laat doen. Op 1 maart 1927 werd de Muziekvereniging Odeon als fanfareorkest opgericht onder de naam 'St. Joseph'. Voor het eerst opgetreden werd op 31 augustus 1927 (Koninginnedag), waarna spoedig meerdere optre dens volgden, onder ande re tijdens diverse concour sen. In 1957 volgde de uitbreiding met een damesdrumband en in 1979 werd er een majorettenpeloton toegevoegd. In 1956 veranderde de naam in 'Muziekvereniging Soesterberg', om het meer alge mene karakter van de vereniging te benadrukken. De huidige naam 'Muziekvereniging Odeon' ontstond in 1976 (Odeon bete kent muziektempel). Jarenlang oefende de vereniging in een klein houten gebouwtje gelegen aan de Kampweg. Sinds 1978 heeft de vereniging een ste nen gebouw aan de Rademaker- straat tot haar beschikking. On der leiding van de huidige diri gent Gerrit de Weerd en dank zij de geestdriftige medewerking van de huidige instructrice Wou- téra Susebeek werd in 1994 de fanfare omgevormd tot volwaar dig harmonieorkest. Dankzij een subsidieregeling van de gemeente Soest werd in 1996 een jeugdopleidingorkest opgericht, waarin het samenspel met gelijksoortige en andere in strumenten wordt geleerd. De echte talenten kunnen vervol gens doorstromen naar het leer lingenorkest. In november 1997 promoveerde het harmonieor kest onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd van de afdeling 'uitmuntendheid' naar de ereaf- deling. Een mijlpaal in de ge schiedenis van de vereniging werd hiermee bereikt. In januari 1998 mochten ze deelnemen aan de Nederlandse Kampioen schappen. Hier behaalde het or kest de eerste prijs! Op 24 november 2001 promo veerde Odeon naar de superieu re afdeling, de hoogste amateur afdeling, met 'lof der jury'. Op 19 januari 2002 werd Odeon voor de tweede maal landskampioen, nu in de ereafdeling. Alle onder delen van de vereniging, harmo nieorkest, leerlingenorkest, oplei dingsorkest, show- en twirlteam, zijn regelmatig betrokken bij di verse dorpsactiviteiten. Odeon beheerst een uitgebreid reper toire en dankzij de professione le leiding van dirigent, instructri ce en leraren weten alle onge veer 150 leden een hoog niveau te bereiken. Maak uw keuze voor de Cultuurprijs en stuur de kaart in vóór woensdag 29 januari Inwoners van dorpen of steden beseffen niet altijd, dat er onder plaatsgenoten beroemde en/of bekende personen zijn. Zo valt niet te bevroeden of veel Soes ters zich bewust zijn van de aanwezigheid van een zeer befaamd musicus in onze gemeente. Het gaat dan om Maarten Kooij, organist, kla vecinist, dirigent, muziekle raar, componist. Maarten Kooij (1927) begon op jeugdige leeftijd met vioolspelen. Zo speelde hij op het Christelijk Lyceum in Haarlem in het schoolorkest. Harry Mulisch was daar zijn klasgenoot. In 1949 behaalde hij het staatsdi- ploma voor orgel en muziektheo rie. Hij bekwaamde zich verder op het terrein van de kerkmuziek en droeg bij aan liturgische ver nieuwingen. De oude muziek had en heeft zijn liefde, doch ook hedendaagse composities laat hij niet links liggen. In 1950 werd hij cantor-organist van de Oude Kerk te Soest. Van uit die functie en als freelance medewerker van de NCRV ont dekte hij in Groningen een fraai kabinetorgel uit 1805. Dat heeft enige tijd in de Oude Kerk ge staan. Nu is het nog regelmatig te horen in Kasteel Groeneveld, waarheen het verhuisde. In de vijftiger jaren werd ook de grond slag gelegd voor de Nederland se cantorij, die tot op de huidige dag onder leiding van Kooij vele concerten geeft in diverse plaat sen. Toegang naar draagkracht! Bijzondere belangstelling had Maarten Kooij voor de muzikale vorming van kinderen. Als leraar was hij vele jaren actief ook in Soest. Hij doceerde ook theore tische vakken aan het Utrechtse Conservatorium in de jaren 1973 - 1987. Als kerkmusicus en com ponist droeg hij veel bij aan het Nederlandse kerklied. In Utrecht was hij vele jaren cantor in de Domkerk. Kortom: een cultuurman van gro te verdienste, die niet misstaat in de rij van genomineerden. Voor het eerst zullen de acti viteiten van alle genomineer den voor de Cultuurprijs Soest ook te zien zijn tijdens de uitreiking van de prijs op vrijdag 31 januari. Plaatsgeno- te Ivonne Wierink maakte speciaal daarvoor de opna men. Ivonne mag zich reke nen tot de top van de Neder landse amateur-documentai remakers. Naast haar werk bij de VPRO vindt zij tijd om over zeer uiteenlopende onder werpen documentaires te ma ken. In november van het af gelopen jaar won zij met een indrukwekkende korte film de hoofdprijs in het landelijk hoog aangeschreven docu mentairefestival in Huizen. Tij dens de Cultuurprijsuitreiking kunt u kennismaken met de genomineerden via het werk van Ivonne Wierink. Naast de bon op deze pagina kunnen de Soesters hun stem op een der genomineerden voor de Cultuurprijs 2002 ook I uitbrengen via stemkaarten Die zijn verkrijgbaar bij de vol- J gende adressen. Soest VW/ANWB kantoor De Gouden Snaar Boekhandel Jongerius •Galerie Anna Paulownahws Galerie De Steenlinde Galerie Wind Museum Oud Soest Artishock Brede Bibliotheek Boekhandel Van de Ven Gemeentehuis Soest Soesterberg WV Soesterberg Dependance gemeente Bibliotheek Soesterberg De Soester Cultuurprijs wordt toegekend voor een opmerkelijke cultuurprestatie In de hal van het gemeente huis is vorig jaar een glas plastiek onthuld van Bert Grotjohann: de Cultuurprijs van de gemeente Soest. Hij maakte het werk in op dracht van de commissie Kunstaankopen. Jaarlijks wordt een afgeleide van de glasplastiek uitgereikt aan de winnaar van de Cultuur prijs. De Amsterdammer Bert Grotjo hann (1939) volgde opleidingen aan het Instituut voor Kunstnij verheidsonderwijs en aan de Rietveldacademie in Amster dam. Aanvankelijk werkte hij als tekenaar en graficus. Vanaf 197! werkt hij vooral met glas, waarbij de samensmelting van glas tol zeer verrassende objecten leidt Het werk van Bert Grotjohann kenmerkt zich door een eigen zinnige vormtaal en een rijk en overvloedig beeldend vermogen Zijn glasobjecten zijn wonderlijke composities van lijn, vorm en kleur. De over elkaar geplaatste en met elkaar vermengde lagen geven aan deze objecten een mysterieuze en sprookjesachtige diepte. Zijn kunstwerken zijn meer dan decoratie, ze vertellen een verhaal. Het glasobject in de hal van het gemeentehuis is daar een lichtend voorbeeld van. De Soester pianist en com ponist Rob van den Broeck vormt ai meer dan 35 jaar een constante factor van hoog niveau binnen de va derlandse jazzscene. In de jaren '70 maakte hij furore met het kwartet Free Fair, met onder andere saxofo nist Dick Vennick. Sindsdien gaf hij tal van concer ten en maakte hij opnamen met verschillende groepen en arties ten, waaronder de internationaal zeer bekende Joe Farell, Dexter Gordon, Billy Higgins en Clint Houston, Chris Hinze, Tony Levin en Wiero Mahieu. Met The Euro- pean Jazz Ensemble was hij een graag geziene gast bij de WDR Televisie. Tegenwoordig treedt Rob van den Broeck ook vaak op met big bands en grote orkesten, zoals in Nederland het Metropo- le Orkest. Zijn solo's blinken uit door een logica die de grens tus sen improvisatie en compositie als vanzelfsprekend laat verdwij nen. Rob van den Broeck treedt zeer regelmatig op in Amerika en dichter bij huis in Frankrijk, Duits land en Zwitserland. Verder is hij van "tijd tot tijd te beluisteren tij dens vaak spontane optredens aan de piano in de vereniging Artishock, waarvan hij enthou siast lid is. Veel minder bekend is dat deze Soester musicus ook als beeldende kunstenaar grote verdiensten heeft. Zo maakte hij een serie prachtig gestileerde schilderijen, waarbij een kern achtig en kleurrijk lijnenspel de boventoon voert Hij ontwerpt zijn eigen platen- en cd-hoezen. Op vrijdagavond 31 januari kunt u genieten van zijn piano- en pen- seelkunst. op alle dagen van de week van af 8:00 uur wordt uitgezonden met avondprogramma's op dins dag, vrijdag en zondag. Dit alles wordt tot stand gebracht door een vrijwilligersorganisatie met een professionele ambitie. De missie van Radio Soest is het verzorgen van programma's, die zoveel mogelijk aansluiten bij de op de lokale samenleving ge richte behoeften van diverse doelgroepen en die een zo breed mogelijk spectrum van aspecten van de lokale samenle ving beslaan. Simpel gaat het dus om radio van Soesters door Soesters voor Soesters. Een gro te club van mensen werkt vele uren in de studio in een deel van het souterrain van het gemeen tehuis om Radio Soest in de lucht te houden. Dat Radio Soest tot de genomineerden voor de cultuurprijs 2002 behoort be hoeft geen verbazing te wekken. De vereniging IVN Eemland stelt zich ten doel 'bij te dragen aan de verbetering van natuur en milieu door bij de bevolking en de over heid het natuur- en milieu besef te bevorderen en vooral door aandacht te vragen voor de bedreigin gen van natuur en milieu door menselijke activitei ten'. De vereniging telt ruim 250 leden/donateurs. De vereniging tracht haar doel te bereiken door het geven van educatie, het voeren van gerich te publiciteit, de beïnvloeding van politieke besluitvorming en overleg met andere milieugroe peringen. Tot de hoofdactiviteiten behoort het organiseren van na tuurwandelingen en fietstochten. Ook worden er natuurpaden uit gezet en in stand gehouden. Ver der worden er cursussen gehou den en lessen gegeven op scho len. Een eigen verenigingsblad, 'Na tuur Nabij', verschijnt 4 keer per jaar. De PR-werkgroep onder neemt de nodige acties om de betrokkenheid van de bevolking te vergroten. Veel aandacht wordt besteed aan het kweken van interesse bij de jeugd. Een greep uit de wandel- en fietstochten in 2002: Deze wer den uitgestippeld in de natuur gebieden De Stulp, De Zoom, Buitenzorg, Pijnenburg, de Eem- polder, het waterleidingterrein in Soestduinen, de Soester Hoogt, de Stompert, de Korte Duinen, het Paardenbos, de Hooge Vuur- sche en tenslotte de Lange Dui nen. De deelname aan de toch ten is telkens verheugend groot en de sfeer altijd heel positief. Samen genieten van al het moois dat de natuur te bieden heeft blijkt zonder uitzondering een weldaad voor lichaam en geest! j—Mannenkoor AdoIIo U Soester koor bestaat al 80 jaar. I IVN - Eemland LJ Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie. Maarten Koov U Organist, componist, dirigent, oprichter Muziekkring De Nederlandse Cantorij. De Soester Kring U Vereniging organiseert culturele activiteiten. Muziekvereniging Odeon LJ Symfonisch blaasorkest. Veel aandacht voor jeugd, p-. Radio Soest LJ Lokale zender. Zeven dagen per week uitzending, verzorgd door vrijwilligers j—. Stichting Literaire Activiteiten Soest LJ SLAS, organisator van literaire activiteiten. Maak één hokje zwart! Inleveren vóór 29 januari! Uitsluitend stemmen met deze bon of haal een stemkaart. Uitnodiging om de feestelijke uitreiking van de Soester Cultuurprijs bij te wonen op vriidaaavonri qi inn.mri 2003 in het gemeentehuis. H 'juagavona 31 januari Ja, ik kom alleen/metpersonen.*) Naam Adres Woonplaats doorhalen Zonder postzegel in een enveloppe sturen naar: Gemeente Soest, afdeling SOW, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest Mooiere reclame mak vrat de dames van Stam Co zaterdag in De Bun zien, is niet mogelijk moeizame zoektocht sponsors die de ploeg in divisie moeten bijstaan. Stichting Topvolleyba (STS) zich geen beter u bord kunnen wensen. Bijna twee uur kolkte hi 'uitverkochte' sportzaal, w co - de nummer drie van - aan het wankelen werd Met de zege binnen hai verloor Stam/SoVoCo tocl ste van de twee bekerduels Floortje Kok, Linda Elli meijer vlnr) kijken gespat Volco onder vuur neemt, zitplaats kon bemachtigen Ondanks de nipte 2-3 laag en ongeacht wat mi vond in Ommen het r< in de return zal zijn Stam/SoVoCo zaterda geboekt. De nationah zullen de volleybalstf naar Soest halen, alths dit seizoen. Maar op w de eredivisie werd eer lijk signaal gegeven. 'We hebben Nederland 1: dat we eraan komen', spi de Saegher na de eerste bi strijd van de achtste fin» Volco. In Weert werd Vre lijstaanvoerder van de an ste divisie - weggevaagd eredivisieploeg die lager Volco. Eventuele sceptic nen dat Stam/SoVoCo n te zoeken in de hoogste k ons land, werd voorlopig gesnoerd. Maar belangrijker nog, i en begeleidingsstaf én de gers die achter de sche weg proberen te plaveiei zaterdag de bevestiging c degelijk wat te halen val dien kun je het resultaat dag altijd als argument n: naar mogelijke geldschie Natuurlijk, één zwaluw n geen zomer. Toegegever standigheden waren id< Selby heeft vrijda gelijkspel voldoer titel te veroveren punt in de wacht moeten de badm naar Hoevelaken tweede plaats staa Mochten de Soester dan is er nog geen boord, want de vo< groot genoeg om dan af te maken in competitiewedstrijd wally. Die vindt plaa dag 25 januari in d van Bowling Overhi Selby hervatte de zaterdag tegen het van Irene dat de la inneemt. De Soes wat er van hen wei en wonnen de weds 8. In Bilthoven we van de acht partijen mes gewonnen. Das Irene niet meer dan

Soester Courant | 2003 | | pagina 10