Duo neemt Soesterberg satirisch op de korrel Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,8%? Onderzoek naar borstkanker in mobiel centrum Dorpsplein Anneke Pleij onderscheiden met de unieke 'Soester gniffel' Connexxion ontvangt de Toorts der Verwachting KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Thomasvaer en Pieternel voor 't laatst op de planken Muziek in Utrecht HeugaFelt SCHRAVEMADE B.V. Soester Courant in Soesterberg Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,9%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Rabobank Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Hpt zit eron voor AnnpLo 1. Het zit erop voor Anneke" Pleij. Na acht jaar de tekst te hebben verzorgd voor het sati rische Soesterbergse jaarover zicht door Thomasvaer en Pieternel houdt ze het voor ge zien. In 'de wieg' van het duo, de ontmoetingsruimte van De Drie Eiken, woonden zo'n honderd belangstellenden za terdagavond de laatste voor stelling bij. Wilma Kersten als Pieternel en Piet de Jong als Thomasvaer ('We brachten sa tire, een schone zaak, ter lering en als volksvermaak') namen de meest uiteenlopende Soes terbergse (en enkele Soester) zaken op de hak. Na afloop werd tekstschrijfster Anneke Pleij door wethouder Bert Krijger in het zonnetje gezet en kreeg ze enkele cadeaus en bloemen. De ijsbaan in Soesterberg, de rondweg in Soest, de ontwikkelin gen rond bet Dorpsplein, het po- litiebandje op telefoonnummer 0900-8844, de huisartsendiensten en de apotheek (beter maar niet ziek worden in het weekend!), de bolletjesslikkers, de sluiting van de E-markt aan het Buys Ballotlaan, de straatspeeldag, het Oranje Co mité, de verlichting van het monu ment De Vleugel, het gedrag van de jeugd bij De Postiljon en de Vredekerk, en de dienstverlening in het postagentschap - het is slechts een greep uit het gevarieer de aanbod aan gebeurtenissen waaruit Anneke Pleij over 2002 kon putten. Waardering was er voor wethouder Bart Krol voor diens industriebe leid voor Soesterberg-Noord ('Waardering die hij niet altijd hoort'), maar minder voor het slecht lopende dorpshuis Burgste de. 'Rendabel maken is andere koek. Jaren draaien ze op de no dige subsidie, maar Soesterberg vindt er maar weinig van terug. Het is op zaterdag altijd dicht, be halve tijdens een bijzonder evene ment.' Wethouder Harry Witte kreeg een veeg uit de pan voor zijn zwalken de beleid met betrekking tot de accommodatie van de nieuwe voetbalvereniging 't Vliegdorp. Dat hij eerder applaus had geoogst voor zijn bemiddelende rol werd uitgelegd als 'klappen voor een dooie mus'. Van het bestuur van Thomasvaer en Pieternel ver maakten de toehoorders in De Drie Eiken met hun satirische kijk op Soesterberg in 2002. Foto: Eemland Pers. KVO hadden Thomasvaer en Pieternel een sportievere opstelling verwacht, zodat de voetballers niet, zoals nu, alleen maar voor de training maar ook voor de wed strijden van de korfbalaccommo datie gebruik zouden hebben kun nen maken. 'Soesterberg is de parel op de ge meen tekroon', zei Thomasvaer toen hij sprak over de geruchten over opheffen van de vliegbasis, 'een boze droom'. Ook de even tuele verhuizing van het Militaire Luchtvaart Museum naar Amers foort, waar eerder al de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht een nieuw onderkomen vond, zat hem niet lekker: 'Als we zo doorgaan, is Soesterberg in 2010 nóg maar een simpele woonwijk. Gaan we terug naar de tijd van de plaggen hutten, gedegradeerd tot een ge cultiveerde negorij. Dan is Soester berg nergens meer goed voor. Al leen zwaar verkeer komt dan nog voorbij'. Ongerust was hij over de plannen van Zeist om aan de rand van Soesterberg (ook op de sportvel den!) woningbouw te realiseren. Weliswaar maande gedeputeerde Jan Pieter Lokker tot rust ('geen paniek, niets aan de hand, voorlo pig loos alarm, die berichten klop pen niet') 'en als het wel gebeurt, dan niet op korte termijn'. Pieter nel reageerde dat ze daardoor be slist niet in slaap is gesust. Dat voor klankbordgroepen, huis- kamergesprekken en meedenk clubs een miljoen op tafel kwam, leidde tot de vraag of het geld Soest op de rug groeit. Wel grote waardering- was er voor De Heij- bergh, waar de vrijwilligers en be woners van De Drie Eiken gedu rende de verbouwing van de ont moetingsruimte van De Drie Eiken drie maanden lang op koffie-visi- te mochten komen. De verwachte komst van een Al- bert Heijn-vestiging in Soesterberg was een onderwerp waar vooral Pieternel blij mee was. Minder te spreken was ze over de 650.000 euro die een wijkgebouw voor Smitsveen in Soest moet kosten, terwijl voor Soesterberg niet meer dan een hanghok beschikbaar is, geen attributen voor sport en spel, geen waterpartij, terwijl de Soes terbergse jeugd dat ook wel wil. Kortom, het aantal onderwerpen dat de revue passeerde, was legio. Aardig was het dat Thomasvaer en Pieternel soms ook het publiek bij de act betrokken, zodat een aardi ge wisselwerking ontstond. Het applaus en de positieve reacties na afloop bewezen dat het weer een geslaagde voorstelling was ge weest. Volgend jaar geen Thomas vaer en Pieternel in Soesterberg, maar een optreden -wel in dezelf de geest- door de toneelvereniging lltile Dulci. Ook het publiek werd soms bij de act van Thomasvaer en Pieternel betrokken. Hier wisselt Thomas vaer een woordje met wethouder Bert Krijger. Links wethouder Bart Krol. Foto: Eemland Pers. Van eind januari tot eind fe bruari wordt in Soesterberg weer een bevolkingsonderzoek borstkanker gehouden. Op het parkeerterrein bij het Dorsp- huis Soesterberg komt een mo biel onderzoekscentrum te staan. Enkele honderden vrou wen in de leeftijd van 50 tot 75 zullen worden opgeroepen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door vrouwelijke laboranten van de Stichting Preventicon voor de Vroegtijdige Opsporing van Kan ker in Midden-Nederland. De op roepen worden telkens twee weken van tevoren verstuurd, per straat of per wijk. Een onderzoek neemt ongeveer twintig minuten in beslag. Er wor den onder meer foto's gemaakt, waarvoor weinig röntgenstraling nodig is. Op de afbeeldingen kun nen eventuele lichte afwijkingen worden ontdekt, die men zelf niet kan voelen. De Stichting roept ook vrouwen op, bij wie twee jaar ge leden geen kanker is vastgesteld. Regelmatige controle is namelijk nodig en daarom komt het onder- Zaterdag 11 januari, Domkerk: dubbelkorig Te Deum van E Men- delssohn. Uit dezelfde ontstaans periode als de beroemde ouvertu re tot Shakespeares 'Midsummer- night's dream' getuigt dit jeugd werk (Mendelssohn was 17) van een grote muzikale rijpheid. Uit voerenden zijn de solisten, de or ganist en het koor van de Dom cantorij', dirigent is Remco de Graas. Aanvang: 15:30 uur. Toe gang vrij. Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) de ZACHTE KÈLA SHAGGY TAPIJTTEGELS MET 7 JAAR GARANTIE zijn jJe wdardige opvolgers van de ruige alombekenc/e TAPIJTTEGELS aUuj Piet van Heugten. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE LOS TE LEGGEN TAPIJTTEGELS GEEN GEUJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf vanHCeta lapijttegels in onze 1000 m2 lapijttegelshowroom worden uw benzinekoslen vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vanaf €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorgloon, leggen door gehele lond mogelijk. FABRIEKSWINKEL PIET VAN HEUGTEN verkoop uitsluitend bij zijn tapijlfobriek te RENSWOUDE, Ufrechfjeweg 4 Bel 0318-574225 voor gratis kleureninfo Zondags gesloten www.vanheugten.com zoeksteam elke twee jaar naar Soesterberg. Circa veertien dagen later krijgt men de uitslag schrifte lijk thuisgestuurd. De Stichting stelt dat borstkanker niet kan worden voorkomen door het onderzoek. Wel kan vroegtijdig de ziekte worden opgespoord en dat is van levensbelang, want het vergroot de kans op genezing aan zienlijk. Bij vroege opsporing kan soms een borstsparende behande ling volstaan en amputatie worden voorkomen. In Nederland worden jaarlijks on geveer tienduizend nieuwe geval len van borstkanker ontdekt en overlijden er 3700 vrouwen als gevolg van deze ziekte. Sinds de invoering van het bevolkingson derzoek, in 1990, is het sterftecij fer van vrouwen aan borstkanker met 23 procent gedaald, aldus de Stichting Preventicon. Niettemin werden er in de eerste negen jaar van het onderzoek landelijk 21.500 gevallen van borstkanker vastge steld. De opkomst bij de vorige ronde was 79,1 procent. Van de onder zochte vrouwen werd 1,3 procent doorverwezen naar het ziekenhuis om vast te stellen of er daadwerke lijk sprake was van borstkanker. Bij de helft van deze groep was dat het geval. Preventicon kampt, net als andere sectoren in de gezondheidszorg, met een schaarste aan medewer kers. Daarom zijn er extra radio- diagnostisch laboranten nodig. Lukt dat niet, dan zou het kunnen zijn dat in de toekomst het bevol kingsonderzoek minder frequent kan worden uitgevoerd. fpp) tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Gisteren hebben de Utrechtse Natuur- en Milieuorganisaties voor de eerste keer de Toorts der Verwachting uitgereikt. Vervoersbedrijf Connexxion nam deze in ontvangst. Con nexxion belooft daarmee in 2003 actief te werken aan een groene en milieuvriendelijke omgeving. De Utrechtse Na tuur- en Milieuorganisaties bieden daarbij ondersteuning. De Toorts werd uitgereikt op de gezamenlijke nieuwjaarsre ceptie die de zes provinciale organisaties jaarlijks hielden op landgoed Oostbroek in De Bilt. Natuurmonumenten, Staatsbosbe heer, Landschapsbeheer Utrecht, Natuur en Milieufederatie Utrecht, IVN Consulentschap Utrecht en Het Utrechts Landschap maken zich samen sterk voor natuur, mi lieu en landschap in de provincie. Iedereen die iets met de ruimtelij ke ordening, het groen en het mi lieu van de provincie Utrecht te maken heeft, was vertegenwoor digd op de nieuwjaarsreceptie. Voor het eerst boden de zes Utrechtse Natuur- en Milieuorga nisaties de Toorts der Verwachting aan. Een bedrijf of instelling in de provincie Utrecht kan deze ont vangen. Connexxion is dus de eer ste ontvanger. Het bedrijf heeft toegezegd haar beste beentje voor te zetten voor natuur en milieu in het komende jaar. De Utrechtse Natuur- en Milieuorganisaties bie den Connexxion actief ondersteu ning bij het realiseren van dit doel. Er is voor 2003 een aantal activi teiten afgesproken waarbij de par tijen samenwerken. Zo komen er speciale 'Bosbuswandelingen' over de Utrechtse Heuvelrug, kunnen werknemers van Connexxion een keer de handen uit de mouwen steken in het landschapsonder- houd en wordt het bedrijf doorge licht op de interne milieuzorg. Connexxion heeft op haar beurt een excursie door het bedrijf aan geboden aan de directies van de natuur- en milieuorganisaties. Tevens vond tijdens de nieuwjaars receptie de officiële start plaats van de website www.natuurwerk- utrecht.nl. De site is een initiatief van de Utrechtse Natuur- en Mi lieuorganisaties en is een vind- en zoekservice voor vrijwilligerswerk in de natuur in de provincie Utrecht. De site gaat onderdeel uitmaken van het Vrijwilligersser- vicepunt van bovengenoemde or- De reacties die ze na afloop kreeg, overweldigden haar. Anneke Pleij, acht jaar lang schrijfster van de teksten voor Thomasvaer en Pieternel in Soesterberg, was vooral ont roerd door de onderscheiding die ze namens de gemeente uit handen van wethouder Bert Krijger kreeg, de eenmalig uit gereikte 'Soester Griffel', een vulpen. Maar ook de geluk wensen, de bloemen en de an dere cadeautjes die ze spon taan van de bezoekers kreeg, deden haar zichtbaar goed. Het was het laatste optreden van Thomasvaer en Pieternel. Ze gaan scheiden, hoewel ze eerder de aan dacht hadden gevestigd op de toe nemende woningnood. Voor wet houder Krijger aanleiding om er bij hen op aan te dringen bij elkaar te blijven. 'Dat scheelt weer een huis, nietwaar?' De wethouder zet te vervolgens Anneke Pleij in het zonnetje. Zij kreeg eerst een pa perclip met het gemeentewapen ('om de aantekeningen voor vol gend jaar bij elkaar te houden') en een 'griffel' (door hem geksche rend de Soester 'gniffel' genoemd) in de vorm van een gouden pen met inscriptie. Krijger bood deze aan met het gedichtje: Waak U voor vermaak. Voor A nneke Pleij Vinden wij Geen kopie! Voor die Een origineel! Bij de pen hoort een houder, een voetje, gemaakt van hout van 'de vierde eik'. 'Een uitstapje in woor den', zei wethouder Krijger die, als hij zegt dat hij naar De Drie Eiken gaat, vaak te horen krijgt: 'Nu al?' De naam De Vierde Eik vond hij eigenlijk wel passend voor de ont moetingsruimte van De Drie Ei ken. Over de belangstelling van het ge meentebestuur voor Soesterberg, in dit geval met name voor de voorstelling, zei hij ten slotte: 'Vanuit Soest kijken wij echt wel met belangstelling en betrokken heid naar Soesterberg. Hoewel het luisteren naar Thomasvaer en Pieternel wel eens een 'zelfkastij ding' kan worden genoemd, kijken wij toch vooral naar de spot en de humor die bedoeld wordt,' aldus wethouder Krijger. Het deed Anneke Pleij zichtbaar goed dat zij door de wethouder werd toegesproken en met een ca deau bedankt. Zij hield het trots bij zich gedurende het verdere in formele deel van de avond. Cees Verheus bood haar namens De Drie Eiken een bloemetje aan, en dat deden ook tal van bezoekers. 'Het was fantastisch, een geweldi ge afsluiting', zei Anneke Pleij. 'Ik heb het altijd met plezier gedaan, maar de mooie woorden en de ca deaus na afloop waren daarvoor wel een beetje veel hulde.' Overi gens legt ze de pen niet neer, maar zal ze, samen met anderen, voor volgend jaar zeker een tekstbijdra ge leveren voor de toneelvereni ging Utile Dulci, die het Soester bergse jaaroverzicht dan in een andere vorm zal brengen dan tot nu toe. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 6021841. Zaterdag 11 januari zondag 12 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 geen opgave World Outreach Church (info locatie: 820346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 82352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88 3 5 2391. Grofvuil, 880800-7662000.

Soester Courant | 2003 | | pagina 15