Denk mee, praat mee, laat uw stem horen. Aantal bewoners is papiercontainers beu Brede Bibliotheek is kenniscentrum cultuur en informatie Bewt politi RAADSCOMMISSIE VERGADERT TUSSEN DE BOEKEN m mm Uw leefomgeving bent u zelf ELS DE WAARD (CDA) MSjbSBI COUtlR RAAD LAAT ZICH INFORMEREN OVER AFVALBELEID CULT Wie krijgl Breng oo *T .irn-n woensdag 15 januari 2003 Pagina 2 Omdat de raadsleden hun gezicht vaker buiten het Soester gemeentehuis willen laten zien, zullen vergaderingen vaker dan voorheen op andere locaties plaatsvinden. Eind 2002 was de Brede Bibliotheek Soest aan de Willaertstraat de plek waar raad en toehoorders enkele uren doorbrachten. "Vergaderen tussen de boeken. Dat is weer eens wat anders dan in het gemeentehuis", stelde Henk Koning, voorzitter van de commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken. Voorafgaand aan de commissievergadering was er een rondleiding door het gebouw. Het antwoord op de vraag hoe breed de Brede Bibliotheek nou eigenlijk is, kon daarna dan ook eenvoudig worden gegeven. Héél breed. Variërend van vergaderruimtes, zalen voor cre atieve cursussen, een kunstuitleen tot een thea ter met 150 zitplaatsen. Zelfs een kerk en een bowlingbaan behoren tot het gebouwencomplex van de Brede Bibliotheek. Marianne Houkamp is de nieuwe directeur van de Brede Bibliotheek. Zij maakt de-commissie leden er later tijdens een presentatie op attent dat er een spanning bestaat tussen de financiële bijdrage van de gemeente en het waarmaken van nieuwe plannen. "We willen ons transfor meren van een pakhuis vol boeken naar een kenniscentrum van cultuur en informatie. Daarbij zijn we wel afhankelijk van de financiële middelen." Zo kijkt de Brede Bibliotheek bij voorbeeld of er samenwerking mogelijk is met het Centrum voor Werk en Inkomen of dat er behoefte is aan informatieposten voor onder wijs en gezondheidszorg. Eerst gaat Marianne Houkamp de commissieleden voor bij de rondleiding. Een gezelschap is aan het bowlen. Even verderop is een heus restaurant U weet het beste wat u vindt van uw leefomgeving. Door mee te praten en mee te denken kunt u invloed uitoefenen op beleid en beslissingen. Als gemeentebestuur vinden wij het belangrijk dat u met ons meedenkt en -praat. Dit kan op diverse wijzen. Bijvoorbeeld door spreekrecht of recht van reactie. Leden van de commissie Sport, Sociale Zalen. Onderwijs en Welzijnszaken tijdens het bezoek aan de Brede Bibliothet gebouwd, dat luistert naar de naam 'De Achter kamer'; klein knus, sfeervol. Overigens is de bowling geen eigendom meer van de bibliotheek. CURSUS- EN VERGADERZALEN Dan gaat het gezelschap de trap op naar de cur sus- en vergaderzalen. Aan de wanden zijn aquarellen van cursisten geëxposeerd. In het audiovisueel lokaal is men bezig met een cursus fotografie. In de danszaal.is het rustig, maar op andere tijdstippen wordt ook hiervan druk gebruikgemaakt, onder meer met aerobics en peuterdans. Fantastische verbeelding is het thema voor een aantal cursisten in het teken lokaal en weer een deur verderop maken mannen en - vooral - vrouwen allerlei fraaie dingen van klei. Via een kijkje in de backoffice van de biblio theek, waar de boeken onder meer worden gere gistreerd en hersteld, komt bet gezelschap uit op de bovenste rijen van de theaterzaal. Jaarlijks vinden hier ongeveer vijftig gevarieerde voorstellingen plaats. GROOTSTE INSTELLING De cijfers die Marianne Houkamp tijdens de pre sentatie geeft, maken indruk. De Brede Bibliotheek heeft 12.000 leden (500.000 uitleningen), 1500 cursisten en trekt jaarlijks 4500 theater- en filmbezoekers. "We zijn de grootste culturele instelling in Soest. En we mogen daar trots op zijn, want hier gebeurt iets bijzonders. De Brede Bibliotheek is uniek en innovatief en dat biedt kansen voor de veranderende maatschappelijke functie van de bibliotheek." Een leuk idee, zo'n column waarin de raads leden zich voorstellen. Na vorige maand Chris van Vuuren is nu de beurt aan mij. Mijn naam is Els de Waard en ik ben sinds zes jaar raadslid voor het CDA. Voor mij is dat een duidelijke, maar ook een bewuste keuze. Al op jonge leef tijd werd ik lid. Ik kom uit een gezin waar we op onze verant woordelijkheden werden gewe zen. Als er dingen om je heen gebeuren die jij niet goed vindt, probeer er dan iets aan te doen! Niet toekijken, maar handelen als je kunt. Ik kwam er al snel achter dat eigenlijk alles politiek is, dus dat was een mogelijkheid om mijn stem te laten horen. Met 14 jaar plakte ik al affiches voor de ARP en stond ik op markten. Bij die ARP en later bij het CDA voelde ik me direct' thuis. Een partij met de Bijbel als richtsnoer voor het politieke handelen. Zonder dat zou ik geen politiek willen en kunnen bedrijven. Met die Bijbel worden beslissingen getoetst. Voor het CDA houd ik me onder andere bezig met zorg en welzijn en daarbij neemt de zorg voor ouderen een speciale plaats in. Mijn liefde voor ouderen is er bij mijn opvoeding met de paplepel ingegoten. Je moest respect hebben voor ouderen in het algemeen en voor mijn opa's en oma's in het bijzonder. Ik heb lang mogen genieten van mijn grootouders en wij proberen dat omzien naar ouderen ook door te geven aan onze kinderen. Dat zijn normen en waarden in het klein, maar daar gaat het nu juist om in onze samenleving. Mijn grootouders werden oud met veel kinderen en kleinkinderen om zich heen en dat staat in schril contrast tot de eenzame ouderen waar ik me voor probeer in te zetten. Zij weten vaak niet hoe ze de dag door moeten komen. Wachten op bezoek dat niet komt duurt Gelukkig is er in Soest nu veel op touw gezet met de werk groep VOS (Vereenzaming Ouderen Soest). Het CDA is daar al jaren een warm pleit bezorger van. Maar natuurlijk doe ik meer dan dat: jeugd, onderwijs, allochtonenbeleid, aandacht voor vrijwilligers. Meer con creet kan ik de plannen voor een hospice noemen. Het CDA ondersteunt deze plannen die bet mogelijk maken dat terminale patiënten de laatste maan den van hun leven in een huiselijke omgeving kunnen doorbrengen. Dat zijn concrete zaken die zichtbaar en voelbaar zijn in ons dorp. Een dorp dat me dierbaar is. Volgende maand wil ik graag het woord geven aan Hüseyin Önal van Groenlinks. Hüseyin woont nog niet zo lang in Nederland, maar voelt zich er thuis. Dat is iets moois dat ik aan alle allochtone dorpsgenoten toewens. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN 15 januari: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs e 23 januari: gemeenteraadsvergadering; 29 januari: commissie Bestuurlijke Vernieuwing. 03 februari; commissie Algemene Bestuurszaken: 04 februari: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Miiieu; 05 februari: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken: 06 februari: commissie Financiën en Openbare Werken; 12 februari; commissie Bestuurlijke Vernieuwing; 20 februari: gemeenteraadsvergadering De commissie Bestuurlijke Vernieuwing vindt plaats om 19.30 uur in het bedrijfsrestaurant van het gemeente huis aan het Raadhuisplein te Soest. De andere commissievergaderingen, evenals de raadsvergaderingen, begin nen ook om 19.30 uur, maar dan in de raadzaal van het gemeentehuls. Alle vergaderingen zijn openbaar. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. CULTUURPUNT EN LEESCAFE Volgens de nieuwe directeur moet de Brede Bibliotheek een plek zijn waar zowel de bezoekers als de medewerkers zich prettig voelen. "Veranderingen komen er aan. De toekomst is niet zo vanzelfsprekend. Door de toenemende digitalisering verandert de functie van de biblio thecaris in die van een kermisprofessional. Daarbij heeft de bibliotheek een spilfunctie als het gaat om het verkleinen van de digitale kloof tussen mensen. Daar werken we al hard aan." Marianne Houkamp is zeer tevreden over de resultaten die de Brede Bibliotheek neerzet, maar kijkt daarbij zeer duidelijk naar de toekomst. "Ik wil de bibliotheek zien in het licht van de toekomst en niet in de schaduw van het verleden." Op korte -termijn bestaan plannen voor de inrichting van een Cultuurpunt - voor alle informatie over kunst en cultuur in de regio - en het instellen van een leescafé om in een lounge-achtige omgeving lekker een boek te kunnen lezen. Maar ook exposities en een jaar lijks terugkerende culturele uitmarkt moeten de Brede Bibliotheek bij nog meer mensen bekend maken. VERVOLG DISCUSSIE De commissieleden kregen de opdracht na te denken welke functies de Brede Bibliotheek in de toekomst zou moeten hebben. In een volgende vergadering van de commissie Sport Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken krijgt die discussie een vervolg. Voor meer informatie over de Brede Bibliotheek kunt u surfen naar www.obsoest.nl SPREEKRECHT BURGERS Inwoners, verenigingen en organisaties kunnen tijdens de commissievergaderingen van de raad gebruik maken van spreekrecht. U krijgt dan de gelegenheid uw mening over een onderwerp op de agenda tijdens de vergadering toe te lichten. U moet zich dan wel vooraf opgeven bij de grif fier of bij het secretariaat van de betreffende commissie. Het is ook mogelijk vlak voor het begin van de vergadering aan de voorzitter of de secretaris te vragen of u het woord mag voeren. Personen die zich hebben aangemeld krijgen van de voorzitter het woord. De spreker mag alleen spreken over onderwerpen die op de agenda staan, met uitzondering van agenda punten betreffende het doen van keuzen, voor drachten of aanbevelingen van personen. RECHT VAN REACTIE Het recht van reactie biedt u de mogelijkheid om een onderwerp, idee of voorstel direct op de politieke agenda van de gemeente te plaatsen. De mogelijkheid richt zich op de commissies van advies. Ongeacht het onderwerp kunt u bij iedere commissie terecht. Zo mogelijk wordt direct antwoord gegeven; indien dit niet moge lijk is, zal zo spoedig mogelijk een schriftelijke reactie worden gegeven. Bert ten Brinke, voorzitter Stichtingsbestuur De Fakkeldraagsters "De brandschade in het clubhuis van de scoutinggroep, waarvoor onze stichting de materiële en financiële zaken behartigt, wilden we in 2001 herstellen met een subsidie van de gemeente. Op onze uitnodiging bezochten vijf fracties uit de gemeenteraad ons club huis en zagen in welke staat het clubhuis verkeerde. Wij vroegen spreekrecht aan, mochten een nadere toelichting geven en kregen vervolgens de toezegging dat de subsidie in oktober verleend zou worden. Voor mij een teken dat de politiek dus heel dichtbij de mensen kan staan." (Bron: Burgerjaarverslag 2001 gemeente Soest) Hiske Korsmit, werkgroep Behoud de Zuldereng "Wij willen de verloedering van de Zuidelijke Eng tegengaan. Illegale hekwerken verwijderen en alles weer in oude staat terugbrengen. Daarvoor hebben wé bij de gemeente niet alleen aangedrongen op con servering, maar ook op de ontwikkeling van een visie voor de langere termijn. Om bijvoorbeeld intensieve woningbouw langs de randen te voorkomen en de wandelpaden goed begaanbaar te houden. Gelukkig is het contact met de politici zeer prettig, de gemeente is ons goed gezind." (Bron: Burgerjaarverslag 2001 gemeente Soest) Moet de afvalverwerking in Soest worden verbeterd? Die vraag stond op dinsdag 17 december centraal tijdens de openbare informatie- en discussieavond over het Gemeentelijk Afvaistoffenplan (GAP) in het gemeentehuis. Afgezien van een petitie die namens vijftig inwoners werd aangeboden, bleef het rustig aan de kant van de burgers. De raadsleden, voor het eerst voor de uitdaging geplaatst om kaders vast te stellen voor het toekomstige beleid, lieten zich door het forumpanel informeren over het huidige afvalbeleid. Het forumpanel, bestaande uit vier afval- deskundigen, schetste in het kort de wereld van afval in het algemeen en de afvalsituatie in Soest in het bijzonder. Vervolgens kregen de experts vier stellingen voorgelegd. Jan Oosterhof, directeur van Afvalverwerking Utrecht (AVU), opende de avond met positieve berichten. "In vergelijking met de rest van Nederland doet Soest het helemaal niet slecht als het gaat om afvalinzameling. Soest doet het zelfs goed op het gebied van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) en glas, maar de gemeente blijft achter bij de landelijke cijfers als het gaat om papier. Maar het zou weer kort door de bocht zijn om te stellen dat de Soester dus veel drinkt en weinig leest", schertste de directeur. DRIJFVEREN Rob Schram van Reinigingsbedrijf Midden Nederland pleitte ervoor de drijfveren van mensen om afval beter te scheiden goed te onderzoeken. "Moetje als gemeente meegaan in de verminderde verantwoordelijkheidsgevoelens en onbegrensd voorzieningen neerzetten of juist door voorlichting aan de bewustwording werken?" Zijn collega-forumlid Bart de Graaff van de Kringloopfederatie vond deze keuze niet zo moeilijk. "Als je het de burgers makkelijk maakt, zijn ze zeker bereid mee te werken. Laat de afvaldiensten samenwerken en schaf één telefonisch meldpunt aan voor al het afval." PETITIE Dat het niet storm liep op de discussieavond, betekent nog niet dat er geen publieke belang stelling is voor de afvalproblematiek. Dat bleek uit een petitie die namens vijftig bewoners van de Gerrit van der Veenstraat, Wiardi Beckmanstraat en de Jan de Rooystraat werd aangeboden. De bewoners willen dat de papiercontainers op het terrein naast de firma Hoogvliet vervangen worden door ondergrondse containers. Zijn ondergrondse containers een oplossing voor vernielingen, brandjes en zwerfvuil? Volgens een betrokken bewoonster wel, maar Bart de Graaff nuanceerde deze veronderstelling: "Voor overhandigen petitie aan wethouder Harry Witte en commissievoorzittter Yolande Gastelaars, textiel zijn ondergrondse containers juist funest. Iedereen mikt er afval in als patatbakken en drankflessen, zodat de kleding onbruikbaar wordt. Bovendien loopt de regen erin." EVENWICHT De raadsleden, aanwezig om in het kader van het dualisme kaders te stellen voor het toekom stige beleid, waren nog wat onwennig in de nieuwe rol. Vele hadden de neiging in oplossingen te denken en niet in richtingen. Niettemin werd de avond afgesloten met de conclusie dat de raadsleden voldoende stof hadden tot nadenken. "We moeten een evenwicht vinden tussen dienstverlening en milieurendement", verwoordde VVD-raadslid Karei van Geet de gevoelens van veel aanwezigen. Diftar, het systeem om de bur ger te laten betalen per kilo afval, kon op weinig bijval rekenen en ook een al te streng hand havingsbeleid werd door veel aanwezigen van de hand gewezen. In januari stellen de raads leden de kaders van het Gemeentelijk Afvai stoffenplan daadwerkelijk vast. woensdag IS WIJKBEI De P wordt ingeste gen verse die vo kome resf aangevei bijeenk Schoe een milji Ruim twee jaar gi gemaakt met wi van het leven in de t openbare ruimte in ners er beter uit te 1; participatie van bew gestalte krijgen. Daa met gemeente, politi woningcorporaties coördinator. Zij maal uit van de wijkbehee Eng. "De wijkbeheer bijeen, de betrokken!" gewoon hoog. Op elk tot twaalf bewoners voren te laten komer een goed beheer van SPELREGELS Chris Papjes is projec gemeente Soest. Hij s duidelijke spelregels wijkbeheerteams niel Je moet ook kunnen over'. Maar het is we duidelijk te maken." dat voor planologisch gelden. "In de wijkbel niet worden bepaald w gebouwd moeten won teams kunnen dan op aan inspraak en partic OORZAKEN Harry Witte hoopt dat bewoners in de wijker hand nemen en minde gemeente kijken als er opgelost. "Participatie je vinger naar de gemt teert dat er in een bep veel rotzooi ligt, kun ji het vaker schoon te m goede weg. Dat is dwe Dan moetje kijken we betrokkenen kunt nem minderen." In de notit: wikkeling van wijkbel: gezocht moet worden r van problemen. "Er mi volstaan met symptooi vult aan: "Zo belden b( stukje groen in parkeei zien. Later bleek dat d er steeds jongeren ron< probleem te verhelpen parkeerplaatsen." Ja, ik kom wel/niet Naam Adres Woonplaats Vóc

Soester Courant | 2003 | | pagina 24