Bewoners werken samen met gemeente, politie, opbouwwerk en woningcorporaties "ledereen die binnen is geweest, vindt het leuk hier" TIENERCENTRUM X-CHANGE OPENT INTERNETCAFÉ EN ZAKGELDBUREAU 1 Wie krijgt de Cultuurprijs Soest. U b Breng ook uw stem uit. Maak één zwart 'Een bos vol geheimen' Milieuvriendelijk tuinieren >gina 2 woensdag I5 januari 2003 Pagina 3 I WIJKBEHEER: KWALITEIT LEVEN IN WIJKEN VERHOGEN De ervaringen van de afgelopen twee jaren met wijkbeheer in Smitsveen en De Eng zijn zo positief dat wijkbeheer verder wordt ontwikkeld. Voor genoemde wijken zijn wijkbeheerteams ingesteld en wijkperspectiefplannen gemaakt. In deze plannen staan verschillende projecten genoemd die voor uitvoering in aanmerking komen. Bewoners van De Eng en Smitsveen kunnen op respectievelijk 21 en 29 januari aangeven welke projecten prioriteit moeten krijgen. Beide bijeenkomsten vinden plaats in De Schoof aan de Molenstraat. Er is een miljoen euro voor de projecten beschikbaar. Ruim twee jaar geleden is in Soest een start gemaakt met wijkbeheer om de kwaliteit van het leven in de wijken te verhogen en de openbare ruimte in de leefomgeving van bewo ners er beter uit te laten zien. Met name door participatie van bewoners moet het wijkbeheer gestalte krijgen. Daarbij werken bewoners samen met gemeente, politie, opbouwwerk en de woningcorporaties. Carrien Eenhoorn is wijk coördinator. Zij maakt namens de gemeente deel uit van de wijkbeheerteams van Smitsveen en De Eng. "De wijkbeheerteams komen elke maand bijeen, de betrokkenheid van de mensen is buiten gewoon hoog. Op elke vergadering zijn zeker tien tot twaalf bewoners aanwezig. We proberen naar voren te laten komen wat echt belangrijk is voor een goed beheer van de wijk." SPELREGELS Chris Papjes is projectleider wijkbeheer van de gemeente Soest. Hij stelt dat het belangrijk is om duidelijke spelregels op te stellen. "Je kunt in de wijkbeheerteams niet alles aan de orde stellen. Je moet ook kunnen zeggen 'Hier gaan jullie niet over'. Maar het is wel belangrijk om dat goed duidelijk te maken." Wethouder Harry Witte stelt dat voor planologische procedures aparte regels gelden. "In de wijkbeheerteams kan bijvoorbeeld niet worden bepaald waar wel en waar geen huizen gebouwd moeten worden. Leden van wijkbeheer teams kunnen dan op eigen initiatief meedoen aan inspraak en participatietrajecten." OORZAKEN Harry Witte hoopt dat de wijkbeheerteams en de bewoners in de wijken vaker het heft in eigen hand nemen en minder vaak meteen naar de gemeente kijken als er zaken moeten worden opgelost. "Participatie is natuurlijk meer dan met je vinger naar de gemeente wijzen. Als je consta teert dat er in een bepaald gebied steeds heel veel rotzooi ligt, kun je de gemeente vragen om het vaker schoon te maken, maar dat is niet de goede weg. Dat is dweilen met de kraan open. Dan moetje kijken welke maatregelen je met alle betrokkenen kunt nemen om die rotzooi te ver minderen." In de notitie 'Naar een verdere ont wikkeling van wijkbeheer in Soest' staat dat gezocht moet worden naar de werkelijke oorzaken van problemen. "Er moet niet te snel worden volstaan met symptoombestrijding." Chris Papjes vult aan: "Zo belden bewoners dat ze graag een stukje groen in parkeerplaatsen veranderd wilden zien. Later bleek dat de werkelijke reden was dat er steeds jongeren rondhingen en ze dachten het probleem te verhelpen door de komst van die parkeerplaatsen. Z Vl.n.r. wijkcoördinator Carrien Eenhoorn, wethouder Harry Witte en projectleider Chns Papjes: appèl doen op de mensen zelf. SAMEN "We doen dan ook nadrukkelijk een appél op de mensen zelf", vervolgt Chris Papjes. "Regelmatig worden schoonmaakacties gehouden door kinde ren van de scholen, gemeente en de wijkbeheer teams. Ik ken in Soest ook buurten waar mensen met z'n allen bijvoorbeeld oud en nieuw vieren en waar ze de volgende dag samen het vuurwerk in de straat opruimen." Carrien Eenhoorn wijst op een bewonersinitiatief in de wijk Smitsveen. "Op initiatief van de Huurders Belangen Vereniging gaan bewoners van flats galerij- gesprekken voeren. Het doel is om elkaar te leren kennen en om afspraken te maken over hoe je met z'n allen omgaat met afval. Ook kun je dan afspraken maken over het schoonhouden van de gemeenschappelijke ruimtes, voor zover dat niet door de huismeester wordt gedaan." De jaarlijkse schoonmaakactie Zomerbende was voor een aantal Turkse vrouwen in de wijk De Eng reden om verdere initiatieven in die richting te ontplooien. Carrien: 'Acht vrouwen zijn rond de tafel gaan zitten en hebben tweehonderd families aangeschreven. Op een bijeenkomst zijn concrete voorstellen voor acties in de wijk gedaan. Daar wordt binnenkort dan ook concreet uitvoering aan gegeven." TWEEDE WIJKCOÖRDINATOR Soest gaat een tweede wijkcoördinator aantrekken om het wijkbeheer ook in andere wijken van Soest uit te kunnen bouwen. Het ligt in de bedoeling om in Soesterberg en Overhees in het tweede kwartaal van 2003 ook met wijkbeheer te beginnen. Er wordt zowel een wijkschouw als een wijkavond gehouden. De komende jaren moet in alle wijken van Soest een vorm van wijkbeheer worden ingesteld. "Dat kan niet in een keer. Daar zijn we als gemeente ook niet op voorbereid aldus Chris Papjes. 'Als gemeente Soest zijn we momenteel ook bezig de organisatie af te stemmen op de komst van wijkbeheer." Volgens wethouder Harry Witte is dat nog een flinke operatie: 'Afdelingen zullen meer moeten samenwerken en elkaar in een eerder stadium van informatie moeten voorzien. Als Carrien bijvoorbeeld naar een vergadering van een wijkbeheerteam gaat, moet ze weten welke planologische zaken er spelen. Ze wordt daar wel als vertegenwoordiger van de gemeente gezien. Dan moet je ook alle informatie hebben die bij de gemeente beschikbaar is." PLUSBUDGET De wijkbeheerteams koppelen regelmatig de zaken die spelen terug naar alle bewoners. Dat gebeurt op bijeenkomsten, maar ook via de uit gifte van wijkkranten. Carrien Eenhoorn: "Bewoners zorgen zelf voor de informatie es doen ook de verspreiding. Binnenkort i ook een beslissing worden genomen c realisatie van wijkinformatiepunten. zowel in De Eng als in Smitsveen l&g të/oor beschikbaar. Doe je dat in de vorm J§| fïnfor- CULTUURPRIJS 2002 - VUL DEZE Mannenkoor Apollo Muziekverenigi IVN - Eemland Maarten Kooy De Soester Kring Ja, ik kom wel/niet bij de feestelijke uitreiking op 31 januari alleen/metpersonen. Naam Adres Woonplaats Vóór 29 januari zonder postzegel in een envelop sturen naar Gemeente Soest Afdeling SOW Antwoordnummer 120 3760 VB Soest Radio Soest Stichting Activiteiten Soest matiezuil of verspreid je informatie via een raam van een winkel? Bewoners kunnen dat heel goed zelf regelen." Om snel kleinere aanpassingen in de wijk te kun nen regelen, krijgen de wijkbeheerteams de beschikking over een zogeheten Plusbudget. Dit jaar is dat budget twee euro per inwoner. Het budget kan worden gebruikt voor zaken als bij voorbeeld een nieuwe speelvoorziening of een lantaarnpaal in het kader van sociale veiligheid. Het wijkbeheerteam kan het bedrag ook opsparen om in het volgende jaar een grotere uitgave ineens te kunnen doen. Met twee nieuwe activiteiten wil tienercentrum X- cHange aan de Molenstraat meer bezoekers trekken. Burgemeester Janssen opent via een webcam het internetcafé van X- cHange en ook gaat deze maand het zakgeldbureau van start. "Het belangrijkste is dat tieners een keer komen kijken. De eerste stap is het moeilijkst, want iedereen die binnen is geweest, vind het leuk hier", zegt Monica Falck, één van de drie parttime projectmedewerkers. Op vrijdagmiddag is er inloop. Robert Wormgoor en Lucas Kok zijn allebei elf jaar en vermaken zich met een partijtje tafeltennis. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 28 januari 2003 25 februari 2003 25 maart 2003 22 april 2003 20 mei 2003 24 juni 2003 De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142 Soest. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 30 januari 2003 27 februari 2003 27 maart 2003 24 april 2003 22 mei 2003 26 juni 2003 De vergadering vindt plaats om 2P.0Q uur Klimop school aan de Weegbreeestraat 104-106 Soest Meer informatie over de wijkbeheerteams: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. Robert Wormgoor en Lucas Kok vermaken zich met een partijtje tafeltennis "Je kunt hier leuke dingen doen", zegt Lucas. "We- zijn ook vaak aan het biljarten of aan het tafel voetballen", vult Robert aan. Ze gaan die avond niet naar de disco. "De volgende keer waarschijn lijk wel weer", zegt Lucas. PATAT Een paar deuren verderop wordt in de keuken patat met een kaassoufflé gegeten. De meiden groep heeft zelf gekookt. Ze genieten nu van het resultaat. Elke week doen de meiden iets anders. Eerder zijn ze bijvoorbeeld met z'n allen wezen bowlen en hebben ze tassen geverfd. HUISWERKBEGELEIDING Het tienercentrum is onderdeel van de Stichting Balans dat het welzijnswerk in Soest uitvoert. Er is op maandag-, dinsdag- en donderdagmiddag buitenschoolse opvang. Ook kunnen de beroeps krachten helpen bij het maken van huiswerk tijdens de huiswerkbegeleiding. Monica: "De buiten schoolse opvang is voor de meeste kinderen niet verplicht. De kinderen komen als ze zin hebben. De huiswerkbegeleiding doen we samen met de scholen. Er is bijvoorbeeld overleg met de leer krachten van de kinderen. Ze zijn even uit de sfeer van school en als het goed gaat, is er tijd om nog wat leuke dingen te doen. Dat stimuleert enorm, dat merkje. Het is een soort beloning. De huiswerkgroep bestaat uit maximaal tien kinderen. Meer kan niet, want dan verstoor je de concen tratie en kun je geen goede begeleiding meer geven." UITZENDBUREAU In het nieuwe internetcafé kunnen tieners tegen een geringe vergoeding gebruikmaken van de aanwezige computers om via een supersnelle internetverbinding iets op te zoeken of te chatten. Ook wordt gestart met een zakgeldbureau, een soort uitzendbureau voor tieners. "Een soort aanvulling op het Annamaria Koekkoek-project, waarbij kinderen speelgoed konden lenen als ze bijvoorbeeld schoonmaakwerk deden", vertelt Monica. "Dat was voor de oudere kinderen niet meer zo geschikt. Ze kunnen nu echt geld verdie nen door klussen op te knappen als het schoon houden van speelplekken en plantsoenen, het uitlaten van honden of door boodschappen te doen. Afhankelijk van hun leeftijd verdienen ze een salaris. Een deel wordt uitbetaald in euro's en een deel in tegoedbonnen, waarmee ze de activiteiten van X-cHange kunnen betalen." MEER TIJD Tienercentrum X-cHange ontvangt vanaf september 1999 subsidie. Het is een project waarbij de gemeente Soest voor de periode van vier jaar geld krijgt van de rijksoverheid. Dit jaar loopt die vierjarige periode af. Het is niet bekend wat er vanaf september gaat gebeuren. "X-cHange moet wor den voortgezet in welke vorm dan ook", stelt Monica. "Er komen toch steeds meer tieners naar ons toe. Vier jaar is natuurlijk niet lang om zoiets van de grond te tillen. Daar heb je meer tijd voor nodig. En we doen het heel goed, we zijn een voor beeld in de regio." Monica Falck: "X-cHange moet worc voortgezet in welke vorm dan ook" Monica wil graag een mooi bord met het opschrift X-cHange, tienercentrum op de muur van het pand aan de Molenstraat."Het liefst met een aanduiding dat er ook een internetcafé is. Vroeger was in dit gebouw gevestigd de Molensoos, maar inmiddels zit hier het sociaal cultureel werk en het Tienercentrum. Het is hier netjes, er zijn leuke activiteiten en er is goede begeleiding. De kinderen die hier komen, voelen zich hier prettig. En daar streven we ook naar." Tienercentrum X-cHange, Molenstraat 142, telefoon (035) 601 76 15. TENTOONSTELLING 16 januari tot en met 27 maart 2003 De titel zegt eigen lijk al voldoende. De tentoonstelling en het lesproject dat er omheen is ontwikkeld is bedoeld voor kin deren van 4 tot 7 jaar. Kinderen wor den tijdens het bezoek ontvangen door een oude boswachter. Hij vraagt de kinde ren om te kijken hoe het met het bos gaat en vooral goed voor het bos te zorgen. Gelukkig gaat het goed met het bos. Er is veel te zien, te doen en te leren. Bezoekertjes komen het bos binnen door een deur in een stokoude boom. Eenmaal het bos binnen valt er van alles te ontdekken! Extra openingstijden om de tentoonstelling te bezoeken op 23 februari en 23 maart van 13.00 tot 16.30 uur. CURSUS 18 en 15 april De gemeente Soest gebruikt bij het groenbeheer geen chemische bestrijdingsmiddelen. Zij wil milieuvriendelijk tuinieren dan ook graag stimu leren bij haar inwoners. In 2003 zal er naast de hieronder beschreven cursus ook in april 2003 worden gestart met het stimuleren van het gebruik van regentonnen en compostvaten. Over dit laatste zullen wij u op een later moment informeren. Jong geleerd, oud gedaan Voor het derdejaar organiseert het milieucen trum de Kwekerij (afdeling Groen en Milieu) de cursus milieuvriendelijk tuinieren. Eén van de belangrijkste voordelen van milieuvriendelijk tuinieren is dat in een tuin met een gezonde bodem, gezonde planten groeien die minder gevoelig zijn voor ziekten en plagen en dus op de langere termijn minder verzorging en hulpmidde len nodig hebben. De gevolgen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en kunst mest zijn tegenovergesteld, voor zover alle gevol gen al bekend zijn. Uiteindelijk gaat het gebruik ervan ten koste van het milieu en de gezondheid, maar ook van uw portemonnee. De cursus biedt alle handvaten voor milieuvrien delijk tuinieren. Hij is erg praktijkgericht. Joop Kiers (DLV - groen) zal de cursus geven. Hij heeft ruim twintig jaren praktijkervaring met milieu vriendelijk tuinieren en verzorgt door het hele land cursussen. Als u tegen bepaalde problemen aanloopt in uw tuin, is er tijdens de cursus ook gelegenheid om advies te vragen. Voor wie? Iedereen met een tuin Onderwerpen: bodem en bemesting, voorkomen van ziek ten en plagen, "sterke" planten, natuurlijke afscheidingen en het belangrijkste snoei- werk in de tuin. Kosten: 15,- per persoon Waar: Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest. Data tijden: 1, 8 en 15 april 2003, van 19.30 - 21.30 uur (de cursus bestaat uit 3 avonden) Inschrijven: telefonisch (035) 609 32 02 of per E-mail (milieucentrum@soest.nl) ADRES: Molenstraat 157 Soest OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): Johan Simon (035) 609 32 02 of Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 25