riNG G-team S.O. Soest koestert Oliebol ING Weisglas wil nog een poosje door HEEREN VAN BREDER0DE GroenLinks geeft taart weg a 'ji TULPEN! IOS 1 ACTUEEL I PAGINA 5 Sociale Dienst start voor Baarn Bunschoten Soest Olga Duijm nu 'meester' Veel activiteiten X-Change SEIKO ESPRIT e.a. 59 37 alzaken onder één dak pen binnenzonwering ldeuren en/of dessins gegarandeerd dat u 30 tot 50% korting krijgt op onze wintercollectie 2002/2003 Computer probleem? eicpert SCHOEMAKER 1 bos 250 2 bossen 3 t 'Voorbeeld integratie gehandicapten in de sport' Kamervoorzitter te gast bij partijgenoten Soest Sport, koken, party's, huiswerk ir hangers, oges KvK-seminars voor starters Geen rijbewijs en APK-keuring Actie voor behoud gesubsidieerde banen :er uitgebreide assortiment SU, vindt u bij ons nu ook Tweede-Kamervoorzitter Frans Weisglas, vorige week op bezoek bij zijn Soester WD-partijgeno- ten, is overigens van mening dat er aan de werkwijze van de Kamer nog wel wat te verbeteren valt. Hij noemde bijvoorbeeld het indienen van moties (meer dan 400 bij de meest recente begrotingsbehande ling!) of het stellen van kamervra gen, dat de laatste tijd ook veelvul dig plaatsvindt, een wapen dat langzamerhand 'sleets' geworden is. Hij was best te spreken over de royale media-aandacht, al is die volgens hem nog te vaak op inci denten gericht. 'En al die aandacht voor bijvoorbeeld Ratelband vind ik nogal overdreven.' Over de politieke ontwikkelingen - 'een klimaat van intimidaties, bedreigingen en harde woorden' - sinds 6 mei vorig jaar (de moord op Fortuyn) had hij een slecht ge voel. Zijn wens was dan ook dat er snel een einde zou kunnen komen aan het 'on-Nederlandse feno meen' van politici-met-een-lijf wacht. De 'nieuwe politiek' was volgens hem trouwens vooral ont aard in intern gekrakeel, wat heel slecht is voor het aanzien van de Tweede Kamer. De maatschappelijke onvrede is volgens Weisglas overigens nog steeds levensgroot. 'We moeten niet denken dat die, na het deba cle van de LPF, is weggeëbd en dat we weer, net als vroeger, terug kunnen kruipen onder de kaas stolp van het Binnenhof. Dat is het stomste dat we als politiek zouden kunnen doen...' Hij liet weten dat hij destijds positief gestemd was over de inbreng van Pim Fortuyn, al bracht deze wel standpunten naar voren die eerder al door WD-er Bolkestein waren geven tileerd. En als Ratelband gekozen wordt mag hij rekenen op alle de mocratische rechten die een ka merlid nu eenmaal toekomen, al dus Weisglas, maar politiek ge sproken was. zijn oordeel over Ra telband negatief. 'Fortuyn had ten minste nog ideeën...' 'Nou, pas maar op; straks wordt hij óók nog doodgeschoten,' klonk het uit de zaal. Schitterende baan Hij maakte er verder geen geheim van dat hij ook in de komende re geerperiode graag weer Kamer voorzitter zal zijn. 'Ik vind het een schitterende baan.' De wetgevende ('niet te veel, natuurlijk'), maar vooral de controlerende taak van de Kamer spreekt hem aan. 'Het debat mag wat mij betreft scherp 100% Koninginnelaan 24 - Soestdijk Service desk onbereikbaar? v/®/. Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. és£r~Ttt Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 bloemenhuis Zuidpromenade 9-11 - Soest Tel. 035 - 601 68 77 - Fax 035 - 602 92 21 bij Jasmijn kunnen we er geen genoeg van krijgen, de leukste en mooiste soorten tulpen zijn nu weer volop verkrijgbaar, dag in dag uit veilingvers. U kunt kiezen uit meer dan 20 soorten! Dit weekeinde doen we er een aantal in de aanbieding, zodat u uw vaas weer lekker vol kunt zetten. div. soorten TULPEN Normaal 4,- per bos. Donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. PAGINA^WOENSDAG 15 JANUARI 2003 SOESTER COURANT ijdens de drukbezochte lieuwjaarsbijeenkomst van roenLinks Soest is afgelopen ijdagmiddag de Gouden Oliebol 2002 uitgereikt aan spelers en begeleiders van het G-team van de voetbalvereni- C AM E RA'fin£ S°est* De plaatselijke vrijwilligersonderscheiding erd met daverend gejuich be- oet. -VIDEORECORDER UTERS -TELEVISIE ERS-TELEFOONS. TEN-WASAUTO- HUISHOUDELIJK! APPARATEN 1 HOOFDTELEFOON! N NOG VEELMEER j Jïiet Femke Halsema, die wegens verplichtingen elders niet kon ko nen, maar Pierre Somers - voor- N - MAf^NFTDnMe ^tter van de Stichting Participatie 5 phronisch Zieken en Gehandicap- FZUIGERS - KI FIKlI ten Soest reikte de Oliebol uit in De Schoof. Hij werd daarbij geas sisteerd door secretaris Chris Schrijver, die voor de winnaars pok een voetbal had meegebracht, "felicitaties kwamen eerst van SroenLinks-fractievoorzitter Ans dann, die de uitreiking van de Dliebol traditiegetrouw vergezeld PROFITEER Bli liet gaan van een korte speech met dcdt cruAcu*./,'*31 politiek-getinte opmerkingen. rCKI oL.nLJtMAKEf-Mann stond in dat verband even stil bij het huidige 'verkiezingscir cus' en stelde vast dat de politiek er in het dagelijks leven van de nensen niet zoveel toe doet, zoals t onderzoek is gebleken. Familie, jezondheid, werk en vakantie zijn veel meer bepalend voor het le vensgeluk. Volgens Mann is het niet zo eenvoudig om de oorzaken ian te geven voor de negatieve sfeer in de samenleving. De poli tiek kan niet alles 'leveren', maar wel een (financieel) steuntje in de rug geven aan mensen en organi- laties die zich belangeloos inzetten Stoor de maatschappij. Daarvan leverde de bijeenkomst - 'geopend door GL-voorzitter John v.d. Drift, die o.a. wees op de ver kiezingsleus van de partij: 'knok ken voor het kwetsbare' weer een aantal opmerkelijke voorbeel den, zoals bleek uit de genomi neerden die de revue passeerden in korte interviewtjes met Guus Kruis jen Ans Mann. Allereerst werd er echter getoost op het nieuwe jaar, net het inmiddels ook traditione- e groen-rode drankje. Achtereenvolgens kwamen zo :oördinator Piet van Bethlehem van de Vogelopvang Soest ('58 wordt losgelaten in de natuur'), Odeon-voorzitter Karei van Geet ('allemaal gedreven amateurs, en een geweldige dirigent!') en de Spullenhulp-medewerkers Thea Prinsen en Pieter Roukes aan het woord. Spullenhulp bestaat dit jaar 30 jaar - daar zullen we in Soest nog wel wat van gaan merken - maar zit dringend verlegen om meer opslagruimte. Allen kregen een narcisje mee naar huis. Dat gold ook voor coördinator Erica Stanton en een aantal van de vrijwilligers van verpleeghuis Dae- lhoven ('huiselijkheid, herkenbaar heid, kleinschaligheid') en de wijk agenten Peter van Wijkvliet (Soest-Zuid) en Kees Ruiter (de Eng) - weliswaar strikt genomen geen vrijwilligers, maar toch ook met een belangrijke rol in de plaat selijke samenleving - die o.m. als wens uitspraken dat alle buren in Soest vredelievend naast elkaar zouden wonen. Ook de heren Kees de Vries en Herman Bunnik van de Klusjesdienst van de SWOS (voor 5 5-plussers) werden in het zonnetje gezet. Plezier Tenslotte was daar dan toch het 'moment suprème': de uitreiking van de Oliebol, waarop vooral door de spelers van het G-team - de Blauwe Leeuwen - met smart werd gewacht. De onderscheiding werd in ontvangst genomen door coach Arnoud Boer, die overigens ook de andere begeleiders direct in de hulde betrok. Uit het gesprek je met de spelers bleek dat ze in elk geval zeer veel plezier beleven aan het voetbalspel met elkaar en dat ze zich allemaal wel leuke mo menten herinnerden waarin ze ontzettend goed voor de dag kwa men. Ajax bleek overigens de fa voriete beroepsclub van het me rendeel der 'G-teamers'. Welzijnswethouder Bert Krijger, ook te gast, liet zijnerzijds de uit reiking van de Oliebol vergezeld Het G-team met de Gouden Oliebol en Ans Mann (r.) op de staatsiefoto in De Schoof. Foto: Soester Courant. gaan van een onverwacht gemeen telijk presentje: een tegoedbon van 1000 voor het vervoer van het G-team naar uitwedstrijden. Dit in het kader van de 'breedtesportsti mulering'. 'Wat is dat nou weer...?' aldus een van de voetballers. Vol gens Pierer Somers bewees het G- team dat S.O. Soest een uitstekend voorbeeld is voor de integratie van gehandicapte en 'normale' mensen in de sport. Hij wees in dat ver band ook op het feit dat 2003 is uitgeroepen tot het Europese Jaar van de Gehandicapten. Soester Courant elke woensdag een belevenis! De afdelingen sociale zaken van de gemeenten Baarn, Bun schoten en Soest gaan samen werken. Hierdoor ontstaat een nieuwe sociale dienst die ge huisvest is in Soest. De afdeling sociale zaken van de gemeenten Baarn en Bunschoten verhuizen vanaf 20 januari 2003 voor een groot deel naar Soest. De nieuwe sociale dienst in Soest krijgt de naam 'Sociale Dienst Baarn, Bunschoten, Soest', afge kort: 'BBS'. De samenwerking is aangegaan om de sociale diensten beter te organiseren. Door de sa menwerking is het mogelijk om meer kennis en dienstverlening op één plek samen te brengen, wat voordelen heeft voor cliënten. De afzonderlijke gemeenten be houden hun eigen regelingen, maar toch heeft de samenwerking gevolgen voor de cliënten van de sociale dienst in .Baarn, Bunscho ten en Soest. De samenwerking heeft vooral gevolgen voor de werkwijze 'achter de schermen'. Zo heeft de samenwerking geen gevolgen voor de maandelijkse uit kering en het inleveren van het maandelijkse rechtmatigheidfor mulier (inkomstenbriefje). Ook voor het minimafonds kan men blijvend terecht in Soest en blijven de persoonlijk consulenten telefo nisch bereikbaar. De consulenten werken vanuit de linkervleugel in het gemeentehuis in Soest met een aparte ingang. Cliënten van de nieuwe sociale dienst kunnen gebruik maken van het telefonisch spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9:00 tot 10:00 uur. Voor nieuwe cliënten is de sociale dienst open van maandag tot en met vrijdag van 8:30 tot 12:30 uur. Bezoek adres BBS: Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. Postadres BBS: Postbus 2000, 3760 CA Soest, ©035- 6093411. Contacten en correspondentie in relatie tot de hiervoor genoemde wetgeving lopen vanaf 20 januari 2003 volledig via de sociale dienst BBS. gevoerd worden. Ministers moeten weer sidderen als er een motie aankomt...' Dat hij als voorzitter een beetje 'monddood' is en de fractie in feite een zetel is kwijtge raakt, gaf hij wel toe. 'Voor de fractie is het een verlies, maar zelf vind ik het wel prima zo.' Hij zou er overigens wel wat voor voelen om de kamervoorzitter te benoe men als 151e lid, 'maar ik maak me geen illusies, want daar heb je een grondwetswijziging voor no dig.' Weisglas verklaarde zich ver der tegen het verhogen van de kiesdrempel. 'Partijtjes als de SGP horen toch óók bij ons land...' Wel was hij het ertegen dat kamerleden zich afscheiden van hun fractie en dan voor zichzelf beginnen. 'For meel kan het, maar het deugt na tuurlijk niet.' De kamervoorzitter hecht wel aan het 'decorum' en bleek alle begrip te hebben voor zijn vervangster Erica Terpstra, die minister De Geus onlangs had bevolen zijn jas je aan te trekken. 'Die had tenmin ste nog een stropdas om, maar die Rosenmöller en die Marijnissen, die hebben helemaal lak aan alle égards,' vond iemand in de zaal. 'Ach,' antwoordde Weisglas mild, 'twintig jaar geleden kon je ook niet met een trui op een ledenver gadering van de Soester WD ko men...' Een ander meende dat het ook maar eens afgelopen moest zijn met kamerleden, met name van GroenLinks en de SP, die zomaar een minister op het matje durfden te roepen. 'Er is steeds minder res pect. Ze doen het heus niet om het land te dienen, maar om hun eigen ego op te poetsen. Doe daar eens wat aan!' Weisglas wilde echter niet tornen aan de rechten van een kamerlid. 'Maar ze moeten natuur lijk niet op elke slak zout leggen...' 'Kapotte koelkast' Weisglas was het niet eens met een plaatselijke WD-er die de terug gang in de peilingen te wijten vond aan WD-minister Remkes, die - 'met de uitstraling van een kapot te koelkast' - wat a] te schielijk de fouten van de BVD had vergoelijkt in de discussie over de beveiliging van Pim Fortuyn. Over de komen de oorlog tegen Irak was de kamervoorzitter tamelijk genuan ceerd. Hij dacht niet dat het Wes ten zo'n oorlog zou kunnen verlie zen, zoals de Amerikanen destijds in Vietnam. Hij was het ook eens met een hartstochtelijk pleidooi van een der aanwezigen voor méér gevangenen in één cel, omdat in de verpleeghuizen ook mensen met z'n zessen op één kamer wo nen. 'En dat zijn de mensen die dit land de afgelopen dertig jaar opge bouwd hebben...' En mochten er nog WD-ers zijn die zich afvragen wie het partij standpunt over de gezondheids zorg vertolkt, dan is er volgens Weisglas maar één antwoord: Ger- rit Zalm, en niet Hans Wiegel, hoewel één mevrouw in de zaal het nu juist bij uitstek liberaal vond om binnen de partij met elkaar van Kamervoorzitter Weisglas (2' van links), met de Soester VVD-co- ryfeeën Hans Gerretsen (afdelings voorzitter), Bert Krijger (wethou der) en Reinier Bordewijk (raads lid). Foto: Herman van Dam. mening te kunnen verschillen. Weisglas weersprak dat Zalm het in de verkiezingscampagne kenne lijk niet zonder de 'mastodonten' Bolkestein en Wiegel af kan. 'La ten we maar blij zijn dat we ze hebben...' Olga Duijm, in Soest o.a. be kend als oud-raadslid van GroenLinks, is onlangs afge studeerd aan de Open Univer siteit. In december voerde ze haar 'scriptiegesprek', waarna haar de titel 'meester in de rechten' is toegekend. Olga (47) heeft een lange studie achter de rug. 'Ik ben er elf jaar geleden mee begonnen, toen ik zwanger was van m'n jongste kind. Nou, reken maar dat het me moei te heeft gekost.' Olga was destijds nog 'bijstandsmoeder' en een van de initiatiefnemers van het Soester Comité Vrouwen in de Bijstand. Ze was ook enige tijd raadslid voor GroenLinks en is diaken in de Sa- men-op-Weg-kerk, met een spe ciale opdracht waarbij haar juridi sche deskundigheid goed van pas komt. Eerst werkte ze bij de juri dische afdeling van de Vereniging Een delegatie van GroenLinks-Soest - raadslid Hussein Önal en fractieassistent Guus Kruis - ging vrijdagmorgen op bezoek bij de Insingerschool. Ze brachten een taart mee voor Nadja Rashed (oorspron kelijk afkomstig uit Afghanistan), die sinds september als klasse-assistent op de school werkzaam is. Nadja heeft een van de ca. 60 gesubsidieerde banen in de zorg, het onderwijs en bij diverse welzijnsinstellingen in Soest. Zij staat 'model' voor deze 'functies van on schatbare waarde', aldus GroenLinks. De partij voer de vrijdag landelijk actie. V.l.n.r. Hussein Onal, Guus Kruis en Nadja Rashed. Foto Soester Courant 'Politiek is echt een vak. Politi ci moeten dat vak dan ook pro fessioneel uitvoeren. Dat heb ben we de afgelopen maanden wel kunnen zien. De Tweede Kamer kan mensen met erva ring ook niet missen. Het is echt niet goed om kamerleden al te snel af te serveren...' Eigen Huis; sinds kort heeft ze een baan als juridisch medewerker van een rechtsbijstandsverzekering. Vanmiddag is het internetcafé (dat al enkele maanden draait) van X-Change officieel geo pend, maar het tienercentrum herbergt nog veel meer activi teiten, waaronder enkele nieu we. Elke doordeweekse dag is er wel wat te doen in De Schoof aan de Molenstraat. Daar is X-Change ondergebracht in het buurthuis van de Stichting Balans. Bezoekers kunnen er tegen betaling van 1 euro elke maandag tot en met vrijdagmiddag (13:00- 17:00 uur) binnenlopen en kunnen dan biljarten, tafelvoetbal spelen, tafeltennissen, sjoelen, knutselen, spelletjes doen, televisie kijken, muziek luisteren of dus compute ren (50 eurocent per half uur). In samenwerking met de Buiten Schoolse Opvang (BSO) van de Wie vergelijkt leest de Soester Courant Op 21 januari organiseert de Ka mer van Koophandel van 14:00 tot 19:30 uur een seminar voor star tende ondernemers: 'Hoe kom ik aan klanten?'. Tijdens deze bijeen komst leggen startende onderne mers de basis voor het commer ciële deel van hun ondernemings plan. Ze gaan met een ervaren ad viseur in op de vraag 'Hoe ga ik mijn toekomstige klanten werven en hoe ga ik me onderscheiden van mijn concurrenten?'. Alle aspecten van marketing, waaronder marktonderzoek, de bepaling van de prijs en de wijze van promotie worden tijdens het seminar behandeld. Hierdoor kun nen startende ondernemers ook beter inschatten hoeveel kosten er gemoeid zijn met de starf van hun onderneming en opbrengsten die daar tegenover moeten staan om voldoende winst te behalen. Op 28 januari organiseert de Ka mer van Koophandel van 13:30 tot 16:30 uur een tweede seminar voor startende ondernemers: 'Start een eigen bedrijf'. Dit seminar is een eerste oriëntatie op het zelf standig ondernemen; alle stappen die leiden tot de start van een ei gen bedrijf worden globaal behan deld. De seminars vinden plaats bij de Kamer van Koophandel op de Printerweg 6 te Amersfoort. Aan deelname zijn kosten verbonden. Startende ondernemers kunnen zich aanmelden via internet: www.kvk.nl/seminars of telefo nisch, §8 033-4535700. Olga Duijm. Stichting Kindercentra Soest (SKS) is er elke dinsdagmiddag een sport- en spelclub (1 euro per keer) op het terrein van de Knickerbockers aan de Bosstraat. Vanaf maart worden er ook survi- valtochten gehouden. Op de donderdagmiddag (15:15- 17:30 uur) is er een kookclub 3,50) in het tienercentrum, die wordt afgesloten met een geza menlijke maaltijd. Huiswerkbegeleiding (1 euro) wordt elke dinsdag- en donderdag middag aangeboden aan kinderen van 10 tot 14 jaar. Indien deze groepen vol zitten, kan er op maandag ook een groep worden opgestart. X-Change zal daarnaast verder gaan met het organiseren van par ty's die op de derde vrijdagavond van de maand plaatsvinden. En dan is er nog het zékgeldbu- reau, waar kinderen een extra centje kunnen verdienen door bij voorbeeld buiten rommel op te ruimen, honden uit te laten, auto's te wassen of boodschappen te doen. De uitbetaling is deels con tant en deels in waardebonnen. Tegen inlevering van de bonnen kan worden meegedaan aan de activiteiten van het tienercentrum. Voor meer informatie over de ac tiviteiten kan worden gebeld met X-Change aan de Molenstraat 142, 88 6017615. Omdat de banden van de auto ge heel versleten waren, hield de po litie dinsdagmorgen om kwart over een op de Beukenlaan een auto mobilist aan. Toen bleek ook nog eens dat de wagen niet APK is gekeurd en dat de bestuurder geen rijbewijs heeft. De 21-jarige man, van wie de woonplaats niet bekend is, werd meegenomen naar het bu reau, waar hij werd bekeurd.

Soester Courant | 2003 | | pagina 5