D NCR mm n Gratis dansles voor mensen met en zonder beperkingen Kortingen tot 50% 79,50 Soest 50 jaar geleden Verdwenen Soest [ÖP SOEST Êk= m mm i "dij o.g. i£ Cursus weidevogelbescherming gaat van start in Eempolder ZONNESTUDIO - SOEST Tensen-bussen in museum Korting op merkmonturen PAGINA -hir NIEUW IN DE VERKOOP lA/OENSDAG 15 JANUARI 2003 SOESTER COURANT Europees Jaar voor mensen met een handicap PAGINA 9 r Ut Usè# JcuUeJwtfM ZONNEBANKLAMPEN Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 Filosofie en religie Uitbreiding van tentoonstelling Kinderbrillen brillen - contactlenzen s. Jk IhlIU Uil 91 Historische Vereniging Soest Van der Goen DE BRIEF Mercury kelijk en zonnig gelegen mo- ■yale bungalow - verkeert in staat van onderhoud - met schuur en een besloten tuin op en met optimale privacy. 3: entree, ruime hal, toilet, :hte woonkamer ca. 32 m2 met i naar terras, luxe open keu allerlei inbouwapp., drie ners met kastenwanden, bad- ïet douche en wastafel. Voor gas c.v. en optimaal geïso- anvaarding in overleg. Vraagprijs 275.000,- k.k. Middel wijkstraat! a een authentieke trappartij 3, twee slaapkamers waarvan 1 r met vaste wastafel en bal- ar met o.a. douchecabine, rdieping te bereiken met veel eeft achter een ongekend vrije (1999) en geïsoleerd. Aan- Vraagprijs€ 565.000,- k.k. Middelwijkstraat akteristieke vrijstaande villa age en carport ligt aan de voet oester Engh. De villa staat op fst op 880 m2 eigen grond en rhalve een vrije besloten en ligging op het westen, met ite van ca. 35 meter en een vrij uitzicht. Bouwjaar 1936. 3: entree, hal, toilet, provisie- uime woonkamer met parket open haard (circa 45 m2), aan- de serre, dichte keuken en n. Verdieping: overloop, drie )ilet. Vaste trap naar zolder ;n geïsoleerd. Aanvaarding in Vraagprijs 645.000,- k.k. Park Vredehof slaapkamer met bijbehorende e doorgang naar zwembad, /aaraan vier ruime slaapka- ir met o.a whirlpool, douche hek, beregeningsinstallatie, aangrenzend bereikbaarter- dere auto's, grote berging met Vraagprijs 2.100.000,- k.k. Prins Hendriklaan vice-appartementengebouw >estdijk" - nabij winkels en r vervoer - gelegen tweeka- artement op de derde woon- balkon. entree, hal, royale woonka- <en, slaapkamer, badkamer Servicekosten 540,- per ventueel garage apart bij te anvaarding in overleg. Vraagprijs 45.000,- k.k. Prins Hendriklaan Prins Hendriklaan ste woonlaag gelegen goed den 2-kamer serviceappar- net riant balkon op het zui- rging in de onderbouw. Gun- ig t.a.v. winkels en openbaar 1 voorzien van lift. ïntree, hal, toilet, woonka- euwde keuken, balkon, ïr en gemoderniseerde bad- t vaste wastafel en douche, ten bedragen 1.733,- per Aanvaarding in overleg. Vraagprijs 52.500,- k.k. Tel. 035 - 6030025 .nl In het kader van 'Het Jaar van de mensen met een handicap' wordt er op zaterdag 25 janua ri een gratis dansles gegeven Waarbij de integratie tussen mensen met en zonder beper king centraal staat. Petra Zin gel en Martijn Landsaat, bei den 'dansdocent geïntegreerd lansen', zullen deze unieke 'orm van dans hier in Soest in duceren. 'it 'geïntegreerde dans-koppel' is razend enthousiast om iedereen ;ennis te laten maken met deze ■orm van dans en vooral daarbij iet ieders eigen mogelijkheden, iij volgden specifieke opleidingen |n binnen- en buitenland en geven erschillende cursussen hier in ederland en binnenkort zelfs in usland! 'aak denkt iemand dat hij of zij jet kan dansen. Door onhandig- ieid, door beperkingen, door on ervarenheid, uit onwetendheid. Dit gs de kans om te ontdekken welke lanskwaliteiten men heeft. Petra ;n Martijn zullen de deelnemers leenemen op een ontdekkingsreis oor hun eigen mogelijkheden, 'eze open vorm van dans biedt Iedere deelnemer de mogelijkheid >m zijn of haar eigen dans te dan- ;en. Alleen of met een ander. Het jedt de mogelijkheid om te ont lekken hoe ver men wil gaan: 'aar liggen de grenzen en wat wil [emand zelf? 'eze dansvorm is voor iedereen !ie niet alleen wil stilstaan bij zijn 'f haar mogelijkheden, maar deze juist in beweging wil brengen, ^eze vorm wil geven. Ook al is die og zo klein. Het kan een vinger :ijn die beweegt. Ogen die in een intens contact met de ander een igen dans vormen. Ieder in zijn :igen ritme. Deze dans is voor ie- lereen toegankelijk. Voor mensen et pijnklachten, mensen met on- 'illige spieren of oncontroleerba- bewegingen, voor mensen met onzichtbare handicaps, mensen jmet weinig energie of mensen die juist bruisen van energie. Voor jong en oud. Voor mensen die contact willen leggen met anderen of mensen die juist moeilijkheden hebben zich te openen voor ande ren. Voor mensen die een uitings vorm zoeken voor hun ongemak ken, creativiteit, of stress. Voor mensen die gewoon lekker willen dansen. Dansen is meer dan alleen bewe gen. 'Wat wij met de dans vooral willen laten zien is dat je beperking je grootste kracht kan worden en dat we de verschillen die we samen hebben als uitdagingen zien om verbindingen aan te gaan. Te kij ken waar een ieder zijn dans is,' aldus Petra en Martijn. 'Dans kan een bevrijding geven van beperkin gen.' Wie mee wil doen met deze les (rolstoel toegankelijk) kan zich vooraf opgeven bij Aangepast 'Sporten en Bewegen, Beukenlaan 63, 886029805. De les wordt ook op dat adres gegeven en start pre cies om 14:00 uur op zaterdag 25 januari. Mensen die erg veel bege leiding nodig hebben wordt ge vraagd zelf een verzorger mee te nemen. Beiden kunnen deelnemen aan de les. Het 'geïntegreerde' dans koppel Petra Zingel en Martijn Landsaat. Gedurende het hele jaar zullen er verschillende activiteiten georgani seerd worden die speciaal toegan kelijk zijn voor mensen met een beperking en/of direct betrokke nen. Hierbij zal de integratie tus sen mensen met en zonder handi cap gestimuleerd worden. Regel matig zal men onder de kop 'Agenda' activiteiten aantreffen die hierop betrekking hebben. Vragen, opmerkingen en wensen voor dit jaar kunnen rechtstreeks gericht worden aan het Lokaal Comité Soest, bereikbaar onder e-mail: info@aangepast-sporten.nl of 886029805. Agenda woensdag 22 januari, 14:00 uur: Handtheater met 'Kan jij een ei?' Voor dove en horende kinderen vanaf 4 jaar. Kaarten reserveren: 886095829 (11:00-18:00 uur). zaterdag 25 januari, 14:00 uur: Geïntegreerd dansen voor mensen met en zonder beperkingen. Jong en oud. Aanmelding: 886029805 (9:00-18:00 uur). Komend voorjaar keren de wei devogels teriig uit warmere streken om in de Nederlandse weiden te broeden. Zij worden daarbij beschermd door hon derden vrijwilligers. Om men sen de gelegenheid te geven dit leuke en nuttige werk te doen, houdt Landschapsbeheer Utrecht een cursus vrijwillige weidevogelbescherming. Dat gebeurt in samenwerking met de agrarische natuurvereniging «Vrk en Eemlandschap en de plaat- elijke weidevogelgroepen. De vrij willigers speuren in het voorjaar, >uiten in het boerenland, naar vo gels, nesten en kuikens. Ze onder- ïouden contact met de boer over hun bevindingen, overleggen over aeschermingsmaatregelen en voe ren deze ook uit. Door het grote aantal nieuwe agrariërs dat zich meldt voor deelname aan weide vogelbescherming, is er nog steeds grote behoefte aan meer vrijwilli gers die zich willen inzetten. Om de vrijwilligers voor te berei den op het nieuwe weidevogelsei zoen, houdt Landschapsbeheer Utrecht in samenwerking met de weidevogelgroep een cursus vrij willige weidevogelbescherming. De cursus is bedoeld voor (nieuwe) vrijwilligers en agrariërs die aan de slag willen met weidevogelbescher ming. Tijdens drie avonden komen on derwerpen aan bod als de diverse soorten weidevogels, het zoeken en vinden van nesten, bescher mingsmaatregelen, contact tussen boer en vrijwilliger en nog veel meer. De cursisten worden ook in contact gebracht met de reeds ac tieve vrijwilligers in de omgeving zodat de deelnemers na de cursus het veld in kunnen met één van de weidevogelgroepen in de Eempol der. De kosten van deelname bedragen 15,00 (alles inbegrepen). De cursus vindt plaats op: 24 februa ri, 3 en 10 maart 2003 in De Eem- landhoeve, Bisschopsweg 5b te Bunschoten, aanvang 19:30 uur. Opgave of informatie: Land schapsbeheer Utrecht, 88030- 2205534. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Kerkstraat 7 3761 CR Soest Tel.: 035 - 602 30 22 Leuk om weg I ie geven. Vraag naar de Naam: mogelijkheden. Zonnebank met 2 gezichtsbruiners 10 x 44,00 per keer 5,50 Snelbruiner met 3 gezichtsbruiners 10 x 57,00 per keer 6,90 Jumbo met 4 gezichtsbruiners 10 x 80,00 per keer 9,20 TEVENS VERKOOP VAN Openingstijden: maandag t/m vrijdag zaterdag 10.00 uur tot 22.00 uur 10.00 uur tot 17.00 uur 'Luisteren naar elkaar in de ruim te van kerk en synagoge'. In dit kader besteedt de beraadsgroep Vorming en Toerusting van de SoW-wijkgemeente Soest-Noord - onder het motto 'De kerk is open' - op maandag 20 januari een avond aan open communica tie. Dat gebeurt in de Emmakerk, Regentesselaan/Park Vredehof. Hoe kunnen mensen van allerlei verschillende pluimage, met vaak verschillende levensverhalen en geloofsgeschiedenissen elkaar toch vinden in de ruimte van de kerk? Uitgangspunt is de stelling: Luis teren naar elkaar in synagoge en kerk. Waar komt het woord syna goge vandaan? Inleidster drs. Ma rieke den Hartog is als theoloog en judaica verbonden aan het Lande lijk Dienstencentrum van de SOW- kerken. Mede dankzij haar studie tijd in Israël heeft zij aan den lijve ervaren hoe joden al eeuwenlang een traditie hebben, waarin het (geloofs)gesprek bedoeld is om nader tot elkaar te komen en niet om elkaar te verketteren. Meer stemmigheid ten bate van een stemmigheid in de liturgie, de lof zang. Kan dat? Kunnen wij dat le ren? Willen wij dat leren? Filoso fische distantie en existentiële be trokkenheid zijn beide nodig voor zo'n permanent leerproces van en keling en gemeenschap. De orga nisatoren hopen deze avond beide op het spoor te komen door naar. elkaar te luisteren en met elkaar in gesprek te gaan. In eerbied en en thousiasme. Aanvang: 20:00 uur. De toegang is vrij. Voor de onkosten wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. De tentoonstelling 'Transport in miniatuur' in Museum Oud Soest is aangevuld met een aantal modellen van de rode bussen van Tensen en enkele van TBS en het Reinigingsbe- drijf Midden-Nederland (RMN). Beide laatste bedrij ven bestaan nog steeds. Nog slechts t/m zondag 2 februa ri is deze tentoonstelling te bezoe ken. Er kan niet worden verlengd i.v.m. verplichtingen elders van een aantal exposanten zoals de leden van de NAMAC. Parallel aan het verschijnen van de laatste uitgave van het blad 'Van Zoys tot Soest', is door de heren G.J.M. Derks, Ton Hartman en de werkgroep genealogie in de educa tieve ruimte van het museum een tentoonstelling ingericht die is ge wijd aan de bekende Soester fami lie Van Hofslot. Deze familie kan gerekend worden tot de oude Soester boerenfamilies. Al sinds 1680 zijn er leden in de Birkt te vinden. De familie ont leent haar naam a^n de voormali ge buitenplaats Hofslot en niet an dersom zoals ten onrechte wel eens werd en wordt gedacht. Dit buiten stond tot aan de grote brand van 1877 in de Birkt, ongeveer ter hoogte van de huidige boerderij van Wim van Hofslot aan de Birk- straat 113. Het is nooit duidelijk geworden waarom de familie de naam Van Hofslot is gaan gebrui ken, want voor zover is na te gaan heeft er nooit een familielid op het buiten gewoond. Oude documenten, tekeningen en foto's, geven een illustratief beeld van de geschiedenis van deze oude Soester boerenfamilie. Het mu seum is geopend op zaterdag en zondag van 13:30 uur tot 17:00 uur. Mogelijkheden voor groepen buiten deze openingstijden het museum te bezoeken, kan na tele fonische afspraak op 88 035- 6023878 (b.g.g. 035-6027238). compleet met glazen vraag naar dc voorwaarden Smitsweg 30 Soest Tel. 035 - 601 86 26 Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Uit de Soester Courant van Vrijdag 16 Januari 1953 AFSCHEID VAN DR. DE VOS. Niet alleen patiënten, doch ook velen uit de burgerij wensen dr P. G. de Vos, die na een werkzaam heid als arts gedurende 34 jaar, onze gemeente verlaat, een harte lijk afscheid te bereiden. In onder staande comité's zijn personen opgenomen uit alle schakeringen van de burgerij, waaruit de sympa thie voor de scheidende dokter zeer wel blijkt. Spontaan is beslo ten dokter De Vos een huldeblijk aan te bieden namens de gehele burgerij. Het is de uitdrukkelijke wens van de scheidende arts ge weest, dat er geen collecte gehou den zou worden of geld ingeza meld zou worden via een inteken lijst. Bij wie men zijn instemming met het streven van het comité kan uiten, kunt U lezen in de betref fende advertentie. Het comité bestaat uit: Mcj. A. P. Blok, Kerkpad Z.Z. 105. Mevr. C. H. Jonkers-Bogert, Sophialaan 15. Mevr. C. A. Meurs-De Greef, Dalweg 2. Mevr. Th. A. Quick- Van Dijk, Van Weedestraat 52. Zuster Truus en Zuster Henny, wijkverpleegsters, Middelwijk straat 36. Mr. J. H. van Doorne, v. Straelenlaan 5. W. Groart, v. Weedestraat 36. P. C. Groot, Lin- denlaan 12. W. P. Hilhorst, Toren straat 14. W. Kerkhoff, Lange Brinkweg 49 E. G. Kruijff, Heide weg 29. G. Pasman, Talmalaan 5. Th. J. Regter, Prins Bernhardlaan 52, voorzitter. M. van Veeren, Van Weedestraat 2, penningmeester. Het comité van aanbeveling be staat uit: W. R. Ambrosius, Ned. Herv. Predikant. J. v.d. Arend, Wethouder. J. G. A. Batenburg, gemeentesecretaris. A. W. Becke- ringh, particulier. Mr. S. P. Baron Bentinck, Burgemeester van Soest. Mevr. J. Dammers-Boeser, parti culier. Jhr. Mr. C. Dedel, Inten dant. Kon. Paleis. P. Haage, parti culier. K. de Haan, Wethouder, Mej. C. E. Jolles, voorgangster Ned. Prot. Bond. Zr. v.d. Kleij, Adj. Directrice van het Sanatorium Zonnegloren. E. Kriek, Beetzlaan 76. H.J. Lambers Heerspink, Ge- ref. Predikant. Dr. J. H. A. Rupert, arts. G. H. Veenstra, Hoofd O.L. School, i.r. W. M. Voss, Pastoor van de Parochie H.H. Petrus en Paulus. W. G. van Zadelhoff, Wet houder. KERKPAD THANS OOK GESLOTEN VOOR "BROMFIETSEN". Zoals uit de in dit blad opgenomen bekendmaking blijkt, is het Kerk pad (N.Z. en Z.Z.) met ingang van Maandag 19 Januari a.s. eveneens gesloten voor rijwielen met hulp motor, tenzij de hulpmotor is uit geschakeld. Gelijk bekend, is het Kerkpad reeds gesloten voor: a. motorrijtuigen op meer dan 2 wielen; b. motorrijtuigen op 2 wielen. c. alle rij- en voertuigen, geen mo torrijtuigen of rijwielen zijnde; d. rij- en trekdieren en vee. STROPER BETRAPT. Een Amersfoorts inwoner, die in de Soester duinen wild stroopte, werd door een jachtopziender op heterdaad betrapt en geverbali seerd. HET GOEDGEKEURDE ACHTERLICHT. ER ZIJN TWEE SOORTEN RIJKSKEUR. Zoals wij onlangs reeds hebben medegedeeld mogen thans nog uitsluitend rijwielachterlichten worden gebruikt, welke van een rijkskeur zijn voorzien. Deze zijn dan tegelijkertijd reflector. Dit rijkskeur bestaat uit een rechthoek of een cirkel met het woord "rijks keur" alsmede enige letters en cij fers, aangebracht aan de buitenzij de van de huis. Wij wijzen er echter op, dat achter lichten die gekeurd "rijkskeur" vermelden, doch slechts de letters NL, welke in een cirkel zijn gezet. Wanneer men dus een achterlicht heeft dat van dit keur is voorzien, voldoet men uiteraard eveneens aan de wettelijk gestelde eisen. De aparte reflector met rijkskeur is niet nodig en trouwens niet te ver krijgen. De foto met de toren van Soest op de achtergrond is in 1940 gemaakt door Annie Klein onder aan de Peter van den Breemerweg. Moge lijk is dit ook de plek die meer dan honderd jaar eerder door Jacob van Lennep beschreven is op zijn voettocht van Apeldoorn naar Amsterdam en hoe hij daarbij ons dorp Soest naderde. Jacob van Lennep schreef in 1840 al zijn be levenissen op in zijn avonturenro man 'De lotgevallen van Ferdi- nand Huyck'. In Soest beleefde hij een hachelijk avontuur. Naar wij weten had Jacob van Lennep op zijn reis vanuit Duitsland gelogeerd in Apeldoorn. Vandaaruit had zijn gastheer hem in de vroege morgen met de koets naar Amersfoort ge bracht en zo moest hij verder die dag maar in Amsterdam zien te komen. Hij moest om 4.00 uur 's middags in Naarden zijn waar de trekschuit vertrok naar Amster dam. Wij citeren uit Ferdinand Huyck: 'Ik had bij mijn vertrek van de Ridder hofstad nog niets gebruikt, omdat het mij nog te vroeg was, en te Amersfoort had ik mij vergenoegd, "een hartsver- sterking tegen de morgenlucht te ne men. Het was dus niet zonder eenig innig genoegen, dat ik de torenspits van Soest in het vizier kreeg, en dadelijk was mijn besluit genomen, om in dat dorp een oogenblik uit te rusten en eenige verversching te gebruiken. Weldra vergunde mij een bocht, welke de weg daar ter plaatse maakt, om het geheele lichaam der kerk te zien, en mij te verlustigen in den aanblik van het lachende en bevallige schouwspel, dat zij vooral van dien kant oplevert. Oog verblindend stak de grijze en eerwaar dige vierkante toren, met zijn hooge spits, door het schelle licht der morgen zon beschenen, tegen de donkere lucht daarachter af, en tegen de groene boomen, die het gebouw omringden; terwijl de heuvelachtige grond, die mij nog van het dorp scheidde, met goud geel koren of sneeuwwitte boekweit bedekt, niet weinig toebracht om de bekoorlijkheden van dit landgezicht te vermeerderen. Ik was nooit een en thousiast; maar de aanblik der schoone, eenvoudige natuur heeft altijd een diepen indruk op mij gemaakt en thans ook gevoelde ik mij getroffen, zonder zelf te weten waarom: ik ge raakte in een stille, eerbiedige stem ming en ik wischte mij een traan uit het oog, toen ik het dorp binnentrad. Deze gemoedsgesteldheid was echter spoedig geweken, toen ik de voor naamste herberg (later De Drie Ringen)in het oog kreeg: deze bevond zich op den hoek van een driesprong, welke de hoofdstraat met een zijweg vormt, en was kenbaar aan een voor uitstekend uithangbord van ijzer, rijke lijk met krul- en snijwerk voorzien, en tot leuze een geschilderden zwaan voe rende, met het gebruikelijk onder schrift: vrij wijn en meê. Eenige kreb- ben, die tegenover den ingang stónden, en een houten stalling, die naast het huis was opgeslagen, gaven bovendien te kennen, dat men hier zoowel te voet als te paard welkom was en verver- sching bekomen kon. Ook zag ik inder daad een niet gering aantal boerenwa gens en karren uitgespannen op het plein staan, terwijl een magere oude knol bezig was zijn honger te stillen met het frissche gras, dat hem in eene der voorgezette krebben werd toege diend, waren mijn gedachten voor het oogenblik meer bezig met het ontbijt, hetwelk ik mij had voorgesteld binnen de herberg te gebruiken. Ik haastte mij de hand aan de klink van de deur te slaan, en de herberg binnen te treden'. Het verhaal van Jacob van Lennep wordt nogal breed uitgemeten; daarom zullen wij het wat inkor ten. Jacob bestelde een ontbijt. Nu was het druk in de herberg, kenne lijk een verkoping. Tussen de gas ten zaten ook wat primitieve ruige Soesters, die een ieder die van bui ten Soest kwam vol argwaan be keek en die zij altijd tot een ge vecht probeerden uit te dagen. Zij staken daarvoor hun mes in de ta fel van de herberg en iedere bui tenstaander die er naar het mes keek werd gedwongen tot een ge vecht. Na enige tijd begon een Soester Jacob te tarten en Jacob ontkende dat hij het mes in de ta fel had gezien. Je krijgt een welles nietes spel, de spanning loopt hoog op, en het zou tot een gevecht zijn gekomen als er niet uit onverwach te hoek hulp was gekomen. Thssen het volk in de herberg was ook een marskramer om zijn spulletjes te verkopen. Hij had de jongen Jacob van Lennep herkend als Amster damse advocaat en zoon uit de welgestelde en voorname Amster damse familie van David Jacob van Lennep. Hij vertelde dit de waard en zei daarbij dat het de waard en zijn herberg slecht zou vergaan als dit gevecht uit de hand zou lopen. De waard wist daarop het zaakje te sussen en Jacob van Lennep alias Ferdinand Huyck kon na het nuttigen van zijn ontbijt met een gaaf smoelwerk zijn voetreis vervolgen. Het zogenaamde bek- kensnijden met messen vechten waarbij in het gezicht wordt gesne den) was in die tijd in Soest en in regio Eemland heel gewoon dat vreemdelingen in herbergen of ca fés bij zo'n gevecht een paar flin ke kerven in het gezicht opliepen. U moet dit verhaal maar eens vol ledig lezen. Onze bibliotheek heeft zeker een exemplaar van Ferdi nand Huyck en ook op internet is het te vinden. Wij van 'Verdwenen Soest' blijven nog met de vraag zit ten: Naderde Jacob van Lennep Soest nu via de Peter van de Bree merweg of via de Birkstraat? Wie het weet mag het zeggen. ScAaott natucvwtee-i 1 Exclusief vlees per pakket van I 12,5-25 kg ofmeer (voor uw vriezer) I B.SE.vrij GERDA TUPKER TEL. 035-6016991 www.schoonnatuurvlees.nl I Zoals bekend houdt de landelijk en ook internationaal befaamde advo caat mr. Bob van der Goen kantoor in Soest. Zijn praktijk kent natuur lijk ook kleine, menselijke gebeur tenissen die niet direct in het nieuws komen, maar toch vermeldens waard zijn. Hierover schrijft hij in zijn maandelijkse column in de Soester Courant. Wilt u vorige co lumns nog eens nalezen, zie dan www.vandergoen.nl. In het voormalige vissersdorp was Koeleman een geziene figuur. Hij was voorzitter van de vereniging van visverwerkende bedrijven en lid van het kerkbestuur. Mr. Just ken de hem sinds hij geadviseerd had bij de overdracht van Koeleman 's fileer bedrijf aan zoon Douwe. Het was een jaar geleden dat het con tract op het advocatenkantoor gete kend was. Hij had aangenomen dat de oude Koeleman, die in het dorp door iedereen 'de ouwe Koel' ge noemd werd, nu genoot van een welverdiende rust. Maar die ochtend werd mr. Just doorzijn vroegere cliënt gebeld dat hij met een probleem zat. Al een half jaar was hij bezig een briefte schrijven en hij kreeg maar niet op papier wat hij zeggen wilde. Kon mr. Just hem daarbij helpen? Het was nogal een gevoelig onderwerp en hij wilde graag eens met de ad vocaat overleggen. De volgende ochtend verscheen ouwe Koel op kantoor en mr. Just schrok hoe oud hij in korte tijd ge worden was. Hij had diepe lijnen in zijn gezicht en de hand, waarmee hij de brief die hij beantwoorden moest openvouwde, trilde. 'Die is van mijn zoon Douwe,lichtte hij toe. 'Bijna elke dag ben ik bezig om hem te beantwoorden. Maar elke keer als ik overlees wat ik geschre ven heb vind ik het niet goed. Mr. Just las: 'Beste pa, sinds het overlijden van ma bewandel je niet meer de weg des Heeren en leef je in zonde. Zoals, iedereen in het dorp weet ontvang je jongens die niet deugen. Laatst nog ben je gezien met de Kraai van wie iedereen weet wat zijn geaardheid is. Je handelt in strijd met Het Woord en daarvoor zal je eeuwig verdoemd zijn. Zoals je weet is Geertruide in verwach ting. Maar je zult nooit je kleinkind mogen zien. Wij bannen je voor goed uit ons leven. Voor ons besta je niet meer. 'Ik weet niet goed wat ik moet ant woorden,' herhaalde ouwe Koel. 'U schrijft zoveel brieven. Misschien kunt u mij helpen?' Mr. Just dacht na en stopte toen de brief terug in de envelop die hij weer aan zijn cliënt overhandigde. 'Ik weet niet of schrijven wel een oplossing is,meende hij. 'Is een gesprek niet beter?' Ouwe Koel zuchtte diep. 'Hij wil niet meer met me praten. Gisteren kwam ik hem tegen op straat. Hij liep zo langs mij heen. Dat doet pijn, begrijpt u. Mr. Just knikte. Het enige wat hij kon doen was Douwe uitnodigen voor een gesprek. Het eerste wat Douwe vroeg toen hij gebeld werd, was of zijn vader erbij zou zijn. Want dan kwam hij niet. Mr. Just verzekerde hem dat dit niet het geval zou zijn. 'Van die brief neem ik geen woord terug,begon Douwe, toen hij te genover de advocaat zat. 'Ik heb geen vader meer. Was dat nou niet een beetje rigou reus? probeerde de raadsman. Als vader nu eens niet opzichtig met zijn vriend over straat ging. En wat ze binnenskamers deden, dat moest iedereen zelf maar weten. 'Daar ben ik het niet mee eens,' protesteerde Douwe. 'In de bijbel staat... 'Maar daarin staat toch ook: wie zonder zonden is werpe de eerste steen?' Het maakte op Douwe weinig in druk. Hun kerkgenootschap was streng en zijn vader had hem daar zelf in opgevoed. En hij stond op het punt ouderling te worden, dus hij wist er veel van. Mr. Just vroeg nog of de kerk in hun conflict dan geen rol kon spelen. 'Daar moest het juist geheim voor blijven,rea geerde Douwe geschrokken. Dat was ook de reden dat vader bij de advocaat gekomen was. Want zo dra het kerkbestuur er lucht van kreeg zouden ze zich ten overstaan van de gemeenschap moeten ver zoenen, anders werden ze allebei de kerk uitgezet. Mr. Just kon verder weinig doen. Hierna ging het snel bergafwaarts met ouwe Koel. Hij kwam niet meer buiten en verzorgde zich slecht. De advocaat was dan ook niet al te verbaasd toen hij de rouw kaart ontving: Onze Heer heeft tot zich geroepen onze geliefde vader... In de rouwkamer van het kleine kerkgebouw lag de overledene op gebaard. Het halve dorp was geko men om afscheid te nemen en stroomde aan de baar voorbij. In de kamer ernaast nam Douwe de con doléances in ontvangst. Hij was al leen omdat zijn vrouw op alledag liep. Er was koffie met cake. In de dienst was uitvoerig stilgestaan bij de verdiensten van de overledene voor de gemeenschap. De gelovigen prevelden gebeden. Alles precies zoals het hoorde. Douwe kon tevre den zijn. Maar toen deze het huis aan de dijk leeghaalde trof hij kasten vol brie ven aan. Hij schudde alle laden van het bureau leeg en tot zijn ontzet ting bevatten ook die alleen maar onafgemaakte brieven, allemaal aan hem gericht. Op tafel vond hij nog een ontwerp waaraan zijn va der tot het laatst toe gewerkt had.

Soester Courant | 2003 | | pagina 9