mg, ots, en ts at 62 P. Open dag m Griftland College: uitdagend en doeltreffend onderwijs ■li Hof Pa 'Langs oevers en over dijken' in Groeneveld Open huis Baarnsch Lyceum op zaterdag 15 februari Kleuters zwaaien even scepter J ongerenparticipatie komt niet van de grond Grote drukte onderwijsmarkt I VERKOOP INBOUW VAN IQNDERWIJSI 'Oversteek bij Kwantum is levensgevaarlijk' ROC De Amerlanden start cursus voor anderstaligen 1 pagina 10 WOENSDAG 22 JANUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 11 Open dag voor toekomstige brugklassers: zaterdag 8 februari Open dag: zaterdag 8 februari, 9:30-13:00 uur Informatieavond: dinsdag 4 februari, 20:00-21:45 uur Over de vreugde van het wandelen INFORMATIEAVOND Wil Stekelenburg spreekt Ludgerusschool sluit project 'uit eten' af in restaurant DataDidact College neemt voorstel weer terug Wie vergelijkt leest de Soester Couraftt CAR AUDIO, ALARM, NAVIGATIE en TELECOM I CAR, AUDIO I ikelen winter 2003, u betaalt het hoogst geprijsde artikel. tarkema. Beste a.s. brugklasser, Nog een half jaar en dan is het zover. Dan ben je geen basis schoolleerling meer, maar brug klasser. Een spannend idee, niet meer op je eigen school! Voordat het zover is, zul je eerst moeten weten naar welke school je straks gaat. Ben je geïnteresseerd in het Griftland? Je bent van harte welkom op de Open Dag. eigenlijk een klein groepje in de grote school. Daarnaast zijn er nog veel andere zaken te beleven: leer lingen uit hogere klassen organise ren soms feestjes ook voor lagere klassen, op vrijdagmiddag kun je vaak allerlei leuke dingen doen zoals sport, toneel, aerobic. Zelfs in vakanties kun je met een team deelnemen aan verschillende sportwedstrijden. l' het Kruidvat Bach-pro- )p 23 februari optreden, geldt voor organist Ko Jrg uit Utrecht (vooral ;enwoordiger van de ei- nuziek) en fluitiste Karin ie op 30 maart acte de zullen geven, en voor Doeselaar (organist van ertgebouw en van de •terskerk), die op 25 mei rt verzorgt. li is de beurt aan Chris- cantor-organist van de n Amersfoort, en Renée 3raan), die op 27 juli volgd door Wouter Koe- ;anist van de Bunschoter k, die - opmerkelijk! - il zijn in combinatie met Philpi Davidse. Op 31 vordt de serie afgesloten ptreden van Open Hof- ianist Tjalling Roosjen rjam van de Maas (tra- warsfluit), die al eerder n Hof optrad, elder kennen de Open rten hun weerga niet, en in Soest. De Open Hof :ijn superieure akoestiek vezigheid van het fraaie el een waar lustoord rijke liefhebbers van 'or en mét...', zoals Telder jft. Wie zich daarvan wil 'tuigen moet komende iar eens gaan luisteren in ■bouw aan de Veenbes- let concert begint om en duurt een uur (zon- De overstap Dat er grote verschillen bestaan tussen de basisschool en het voort gezet onderwijs, weet je. Je zit nu in de hoogste groep, maar over een halfjaar blijkt datje medescholie ren ineens veel groter zijn. In plaats van één of twee leraren, krijg je te maken met wel twaalf docenten. Natuurlijk heb je nu ook al huiswerk, maar dat zal wel meer worden. Best spannend dus. Wij snappen goed dat je aan al dat nieuwe moet wennen en daarom helpen wij daarbij. In juni maak je kennis met je mentor en je klas. De eerste schooldagen in het nieu we jaar zijn voor de kennismaking. Samen met je mentor leer je de school en je klasgenoten kennen, maar ook heel praktische dingen, zoals het invullen van je agenda en het maken van huiswerk, komen aan de orde. Als je het lastig vindt om je schoolwerk goed aan te pak ken of als je cijfers tegenvallen, kun je met de mentor hierover pra ten en samen oplossingen zoeken. Verschillende brugklassen Je weet dat er grote verschillen zijn tussen jongeren: zo kan de één goed voetballen, terwijl de ander gemakkelijk kan leren. Op school geldt dit natuurlijk ook: de ene leerling weet direct zelf hoe hij een som aan moet pakken, de ander heeft de uitleg van de leraar nodig. Wij weten hoe vervelend het is als je het gevoel hebt dat een leraar veel te snel gaat, of als hij dingen staat uit te leggen die je al snapt. Daarom hebben wij verschillende soorten brugklassen. Als jij in een klas komt die bij je past, is de kans op een goed schooljaar groot. Je meester of juf op de basisschool kent de verschil len tussen onze brugklassen en weet ook hoe jij bezig bent met je schoolwerk. Zij kunnen je een goed advies geven, zodat jij een geschikt plekje op het Griftland krijgt. Geen leerfabriek Natuurlijk is het Griftland in ver gelijking met de basisschool groot. Maar het grootste deel van de dag je in je eigen klas, samen krijg e les, organiseer je je feestjes, ga je op kamp. Klas en mentor zijn Voor ouders van a.s. brugklas sers, U staat voor een belangrijke keuze. U zoekt niet alleen een school waar uw kind jarenlang zal verblijven, u wilt een school waar hij zich zal thuis voelen, waarin u vertrouwen hebt als het gaat om zijn vorming in opvoed kundig gezien zulke belangrijke jaren. Graag informeren wij u over onze visie op onderwijs, onze aanpak en de mogelijkhe den die de school biedt. U bent van harte welkom op de Infor matieavond en wij hopen dat u op de Open Dag de sfeer komt proeven die onze school ken merkt. Waar staat het Griftland College voor? Uitdagend en doeltreffend onder wijs. Hoe leerlingen benaderd moeten worden, is'sterk afhanke lijk van het type kind: wat de één als uitdaging ervaart, is voor de ander juist demotiverend. Daarom kent het Griftland College drie soorten brugklassen: vwo-havo, havo-mavo- en MAvo-klassen, elk met een eigen leerstijl. Een van de grote voordelen van een scholen gemeenschap is hierbij, dat de leer ling de mogelijkheid heeft ook tus sentijds door te stromen. Een kind dat zich anders ontwikkelt dan ver wacht, kan naar een andere afde ling. School met heel veel ICT in huis Het Griftland College beseft maar al te goed hoezeer de wereld om ons heen aan het veranderen is. De computer speelt daarbij een grote rol. Het Griftland is er klaar voor om leerlingen voor te bereiden op die veranderende wereld. Ook in de lessen zelf wordt de computer steeds meer gebruikt. Voor leerlin gen bevat de computer geen gehei men meer na driejaar informatie kunde in de onderbouw en het keuzevak informatica in de boven bouw. En... uiteraard wordt er ge woon degelijk lesgegeven. Ook dat is doeltreffend. Ontwikkeling van eigen verantwoordelijkheid en zelfstandigheid Van 8 februari t/m 31 augustus is in Kasteel Groeneveld in Baarn de tentoonstelling Langs oevers en over dijken' te ien. Deze expositie is geba- eerd op de wandelingen die beeldend kunstenaar en lange- fstandswandelaar Lieuwe ynia maakte langs de oevers van het IJsselmeer en de rivie ren die daarin uitmonden. ■Wandelen is voor Lieuwe Wynia f niet alleen een recreatieve bezig- i heid, maar meer een intense ma- nier om het landschap te ervaren. Hij volgt niet de uitgezette routes I en genummerde paden. Vooraf gaand aan een wandeling doet Wynia research naar een gebied en met behulp van topografische kaarten zoekt hij de route uit. Zijn routes volgen lang niet altijd de paden en wegen, maar ook water kanten, bosranden of dijken. Wynia legt de wandelingen vast aan de hand van foto's, aantcken- kartonnetjes en een dictafoon. Naderhand wordt de wandeling uitgewerkt in diverse albums. De zorgvuldige documentatie van zijn wandeling langs de oevers van het IJsselmeer en de rivieren die daar in uitmonden, vormen de basis van de tentoonstelling 'Langs oevers en over dijken'. De tentoonstelling geeft een idee hoe een langeafstandswandelaar de natuur en het landschap beleeft en laat zien hoe Lieuwe Wynia het ervaren heeft om deze route te wandelen. Te zien zijn onder meer stereofoto's, ingelijste foto's en ci taten, een experimenteel filmpje, panoramafoto's en een 'dia-film' van de complete loop van de Vecht. Het centrale thema is de moderne interpretatie van de romantiek. Leidraad hierbij is het schilderij 'De wandelaar boven de nevel' van Caspar David Friedrich uit 1818. Het toont de natuur niet zoals zij is, maar de eigen gemoedstoestand over de natuur. Het gaat om een tweegesprek tussen het individu en de onmetelijkheid van het heelal. Het aantal vaardigheden waarover een leerling moet beschikken is groot en divers. Studievaardighe den - je kunnen concentreren, kunnen luisteren, hoofd- en bijza ken onderscheiden - komen voor al aan bod in de vaklessen. Maar er is ook de nodige ruimte inge bouwd om te leren kiezen en om sociale en communicatieve vaar digheden te trainen. Versterken van weerbaarheid en zelfvertrou wen zijn fundamenteel voor de ontwikkeling naar zelfstandigheid. Ook in de tweede fase (boven bouw V/H) is veel ruimte voor deze vaardigheden. Het Griftland College biedt met het studiecen trum en bètalab een eigen onder wijskundige aanpak die direct aan sluit op de wijze waarop gewerkt wordt op universiteit en hbo. Ook bij de invoering van de theoreti sche leerweg binnen het vmbo heeft het aanleren van vaardighe den een centrale plaats. Het zoge naamde open-leercentrum is hier geheel op ingericht. Bewustwording van normen en waarden vanuit de christelijke identiteit van de school Om verantwoordelijkheden te kunnen dragen, moet de leerling kennis nemen van waarden en nor men. Een school die verzuimt het kind keuzes te leren maken vanuit een eigen normenpatroon, laat haar opvoedkundige taak liggen. Voor ons als christelijke school is dit wellicht het meest wezenlijke van de opvoeding. Dat is niet slechts waarneembaar in de gods dienstles, het bepaalt de wijze waarop iedere docent zich opstelt naar het kind, oog heeft voor hem en waar nodig opvangt. Een bege leiding die zich beperkt tot leer problemen, schiet tekort. Culturele en creatieve vorming Juist in een maatschappij die zich op 'carrière-gevoelige' vakken richt, wil de school tegenwicht bie den. 'Wat koop ik ervoor' is een teveel gehoorde vraag, ook in het onderwijs. De leerling die geleerd heeft zijn creatieve gaven te ont wikkelen, is voorbereid op de maatschappij van straks. Veel aan dacht gaat dan ook uit naar vor mende zaken zoals toneel, muziek en beeldende vakken. Samenvattend: op het Griftland College kan de leerling volop aan zijn trekken komen! Voor nadere informatie kunt u te recht op de site www.grifiland.nl of contact opnemen met de heer J.J. van Hunen, conrector brugklassen, e-mail: j.vanhunen@griftland.nl. Griftland College, Noorderweg 79, 3761 EV Soest, ffi(035) 609 82 00, e-mail: mail@griftland.nl. zaterdag 8 februari 2003 van 9,30 -13.00 uur dinsdag 4 februari 2003 van 20.00 - 22.00 uur Griftland College Noorderweg 79 Soest (035) 609 82 00 Het Soesterbergse oud-raads lid Wil Stekelenburg (PvdA) maakte vorige week een spe ciale 'rentree' in de Soester po litiek. Ze maakte gebruik van het nieuwe 'recht van reactie' in de commissie Sport/Welzijn voor twee nogal uiteenlopende kwesties. De eerste was de 'levensgevaarlij ke' situatie bij het kruispunt Amersfoortsestraat/Richelleweg, bij Kwantum en Leen Bakker, waar het de laatste tijd veel druk ker is geworden. Veel bezoekers steken daar met hun auto de druk ke weg over om in de richting Utrecht of Soest weg te rijden. Ste kelenburg -' ik moest er pas nog op de rem gaan staan' - vond dat er eens kritisch naar de uitritcon structie gekeken moest worden. Wethouder Harry Witte zou het doorgeven. De tweede kwestie ('waarge- beurd') die Stekelenburg aanroer de was die van een 89-jarige Soes- terse, die nu nog goed ter been is maar uit voorzorg alvast haar bad wilde laten veranderen in een douche en daarvoor een beroep deed op de WVG (gehandicapten voorzieningen). Ze had zich daar voor moeten laten keuren en was vervolgens bij de gemeente afge scheept met een 'badplank', aldus de verontwaardigde Stekelenburg, die in felle kleuren schilderde wat er allemaal wel zou kunnen gebeu ren, en wat dat dan allemaal zou gaan kosten. 'Moet ze soms eerst een heup breken? Of denkt u mis schien: de verzekering betaalt dat wel...?' Wethouder Bert Krijger kende het geval. Hij wist zelfs te vertellen dat de kwestie intussen al lang en breed was opgelost, wat de veront waardiging van Stekelenburg wel enigszins in een merkwaardig dag licht stelde. Nou ja, 't was maar een voorbeeld, vond ze. Volgens Krijger springt Soest juist zeer ruimhartig om met de WVG, meer dan de gemeente wettelijk ver plicht is. Het was overigens wel een aardig voorbeeld van het langs elkaar heen werken van de ver schillende zorginstanties. Daarover kreeg de commissie even later ook het nodige te horen uit de mond van de directeur van het RIO, die een 'presentatie' kwam verzorgen en moest toegeven dat het hier ook nog niet allemaal botertje-tot-de- boom is, al kon zij ook niet helpen dat het bij het Zorgkantoor alle maal niet zo goed liep.... Over de toepassing van de WVG wordt binnenkort in gewestelijk verband overlegd, liet Krijger nog weten. 'Dat komt dus nog een keer aan de orde in de raad.' Kleinschalig en veilig Het Baarnsch Lyceum; een klein schalige en veilige school voor havo en vwo. Leerlingen van groep 8 krijgen ruimschoots de gelegen heid kennis te maken. Niet alleen door het gebruikelijke Open Huis te bezoeken, maar ook door zich in te schrijven voor één van de Open Woensdagmiddagen. Starten in de brugklas De brugkiasmentoren van Het Baarnsch Lyceum hechten er veel waarde aan hun kersverse brug klassers snel vertrouwd te maken met hun nieuwe school en hun nieuwe klasgenoten. Daarom orga niseren zij in juni, dus al vóór de zomervakantie, een sportieve en gezellige introductiemiddag voor de toekomstige brugklassen. Persoonlijke begeleiding Op Het Baarnsch Lyceum krijgt de leerling veel persoonlijke aan dacht. Naast de wekelijkse mentor- lessen, heeft de school ook de no dige deskundigheid in huis - zoals bijvoorbeeld een school pedagoge - om begeleiding van meer speci fieke aard te kunnen geven. Meer dan school Goed onderwijs is heel wat meer dan een jarenlange voorbereiding op het eindexamen. Het Baarnsch Lyceum biedt ook sportevenemen ten, theater, muziek, denksporten, excursies, werkweken, uitwisselin gen met partnerscholen in het bui tenland, klassenavonden, school feesten en zo meer. Maandag 10 februari vanaf 20:00 uur zijn belangstellende ouders welkom op de informatieavond. Het Open Huis heeft plaats op za terdag 15 februari van 10:30 tot 13:30 uur. Waar kun je uit eten gaan, hoe eet je daar, hoe gedraagt de ober zich. De kleutergroepen van de Ludgerusschool hebben zich er de laatste drie weken in tensief mee beziggehouden. Ter afsluiting van het project mochten ze maandagmorgen een kijkje nemen in de keuken en het restaurant van Eetvilla Van den Brink, waar Claudia, Stephan en Sebastiaan Ott de scepter zwaaien en dat op drie steenworpen af stand ligt van de school aan de Vosseveldlaan. De kinderen van de groepen 1 en 2 keken hun ogen uit tijdens de rondleiding aan de Soes- terbergsestraat. Ze mochten achter het fornuis plaatsnemen, een biertje tappen, aan de gedekte tafels aanschuiven, vragen stellen en zo'n beetje over al rondneuzen. Op die manier za gen ze veel van wat ze in theorie en in rollenspelen hadden geleerd in de praktijk. 'En dit is nou een opscheplepel voor de soep.Claudia Ott van eet villa Van den Brink geeft de kleu ters van de St. Ludgerusschool tekst en uitleg. Foto: Herman van Dam computeropleidingen Kleine groepen. Direct starten. Flexibele lestijden. Ruim cursusaanbod voor kinderen en volwassenen (ook senioren). tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl ieuweweg 97 - Soest efoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: Insdag t/m vrijdag 9.00 uur tot 19.00 uur van 9.00 uur tot 17.00 uur Het project jongerenparticipa- tie wil in Soest nog niet erg van de grond komen. Het voorstel van het College om er 10.000 euro voor uit te trekken blijkt politiek nogal omstreden. Er zijn ook haast geen jongeren die erbij betrokken willen wor den. Sommige leden van de raadscom missie Sport/Welzijn vonden het plan niet al te doordacht. Zóveel geld voor een of andere manifes tatie en wat publiciteit - en dan nauwelijks belangstelling van de jeugd zelf - dat zat een deel van de commissie niet echt lekker. 'Jongeren help je heus niet met zo'n cadeautje', vond Wiebe Mei lof (Christen Unie-SGP) - die fei telijk bedoelde dat hij het wegge gooid geld vond - en dat was Joke Mulder (WD) helemaal met hem eens. Anderen, zoals Roder van Arkel (GGS), vonden dat de politiek Je kon er bijkans over de hoofden lopen, zo druk was het donderdagavond in het Baarnsch Lyceum. Daar vond de onderwijsmarkt plaats voor kinderen uit de groep acht van de basisscholen en hun ouders of ver zorgers. Middelbare scholen uit Soest, Baarn, Amers foort, Hilversum en Bilthoven hadden zich daar verza meld om informatie te geven over de opleidingen die ze verzorgen. Doel: de kinderen en hun ouders een eerste indruk te geven bij het maken van een keuze voor het voortgezet onderwijs. Bij de verschillende stands na men de bezoekers gretig aftrek van de inlichtingen en het voorlichtingsmateriaal. In de komende periode volgen er nog vele informatiebijeenkomsten per school. Foto: Herman van Dam niet moest zeuren. Nadat Balans het project had teruggegeven was de gemeente er zelf welbewust mee aan de gang gegaan. En je moest de jongeren toch het ver trouwen geven. Volgens Hussain Onal (GroenLinks) was dat echter tot mislukken gedoemd. 'Wat Ba lans niet kan krijgt de gemeente ook niet voor elkaar...' Gert Nij- hoff (Soest 2002) wilde het geld ook liever nog niet uitgeven, maar wel beschikbaar houden voor dit doel. Volgens wethouder Harry Witte zijn er heus wel jongeren in Soest die ideeën hebben over wat er voor de jeugd gebeuren moet, bij voorbeeld in de wijken. Hij vond het een prima voorstel. 'Je hoort zo vaak kritiek: voor ons doen ze nooit wat, maar je moet het ook allemaal niet te ingewikkeld ma ken.' Volgens Ellen Huberts (WD) was overigens de 10.000 euro het punt niet. 'Doe een op roep aan de jeugd om met een goed plan te komen.' Voorzitter Henk Koning (CDA) constateerde dat de commissie nogal verdeeld was: VVD, Soest 2002, PvdA, GroenLinks en ChristenUnie wilden kennelijk toch liever wat anders dan GGS, CDA en D66. Hij deed daarom de suggestie het voorstel terug te ne men naar het College en eventueel aan te passen. Dat zal dus gebeu ren. Op donderdag 13 februari start bij ROC De Amerlanden een avondcursus voor anderstali gen die de Nederlandse taal re delijk beheersen, maar nog moeite hebben met bepaalde onderdelen. Er wordt in de lessen klassikaal, individueel en op de computer ge werkt. Op deze manier wordt er aandacht geschonken aan de on derdelen: lezen, spreken, luisteren, schrijven, spelling en grammatica. Onderwerpen die worden behan deld zijn bijvoorbeeld: het schrij ven van brieven, het lezen van ge bruiksaanwijzingen, het maken van notulen, advies geven, een mening geven en vragen, maar ook: het invullen van een werkbriefje of ander scort formulier. Duur van de cursus: 15 lessen. Kosten: 24,00. Lesmateriaal 10,00. Lestijden: donderdag avond 19:00-22:00 uur. Eerste lesdag: 13 februari. Voor alle nieuw ingeschreven cur sisten geldt dat ze 20,00 in schrijfgeld moeten betalen en een geldig legitimatiebewijs kunnen la ten zien. Informatie, aanmelden en inschrijven tijdens kantooruren van maandag t/m donderdag: ROC De Amerlanden, locatie Orlando gebouw, Di Lassostraat 65, SS603 80 90 (tijdens de schoolvakanties is er geen les). AUTOTROIHC^, SCM-erkend inbouwbedrijf NAVIGATIE l l I l, „l, R&B AUTOTRONIC B.V. Weteringpad 66, 3762 EN Soest Tel. (035) 629 45 46, Fax. (035) 629 45 47 E-mail info@autotronic.nl, www.autotronic.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 11