Soest gaat concreet helpen bij noodopvang uitgeprocedeerden mmêm Het Plan Zorgplicht Digitale opening internetcafé SLECHT BEELD? Informatie-avond over opvang asielzoekers Eind 2002 daling van inbraken 1 ACTUEEL t Jonge statenleden in debat Gevraagd -PAGINA4 WOENSDAG 22 JANUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 5 januari 2003 'Nieuw onderdak Vluchtelingenwerk en Turkse Vereniging Donderdag 30 januari, PP-kerk Meningen van lezers Rondweg Soest heeft niets aan een rondweg Geen verklaring afname; acht verdachten bekennen Burgemeester vanuit raadhuis op scherm bij X-change VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant eHPert SCHOEMAKER Soest atie 34 55 )@soest.nl .nl LIJKE VERNIEUWING ;adering van de Commissie van 29 januari 2003 vervalt reken van concrete agenda- I SPREEKUREN B&W sekuur van burgemeesters en i/orden de inwoners van ndere belangstellenden, uit- g 11 februari samen met bur- rs van gedachten te wisselen inheid deze avond persoon- college te spreken over idee voor Soesterberg en kan n hen voorleggen, in 20.00 tot 22.00 uur ge- Burgstede, Dorpsplein 1Tij- itens twee leden van het col- om vragen te beantwoorden, in wordt eventueel een af- ;esprek of een schriftelijk ant- VERGUNNINGEN i met 16 januari 2003 voor een kapvergunning zijn berk enrij: 47 grove dennen; hout- loorns doorns, 15 Amerikaanse ei- igelkers, 3 paardenkastanjes, spar, 2 lindes, 2 zomereiken wilgen, 1 berk 147 - 4 eiken, 1 grove den 1 berk grove dennen linde, 1 douglasspar coniferen >t aangevraagde kapvergun- igsweg -1 beuk 14-1 boom 5 - 1 inlandse eik hun belangen te worden ge- ele vergunning kunnen dit binnen 4 weken na deze be- ïken bij de afdeling Groen en Soest, Postbus 2000, 3760 ner 035-6093643. Binnen :n liggen de aanvragen voor r inzage op de afdeling Groen tehuis van Soest. UNNINGEN in met 16 januari 2003 luari 2003 iat 77 - 1 berk jken sta n je tegen het genomen besluit na verzending van het be- ngediend bij het college van Jders van de gemeente 50 CA Soest. Iet gemeentebestuur wil gedu rende twee jaar concreet hulp bieden bij de opvang van uitge procedeerde asielzoekers, die op basis van rijksmaatregelen het land moeten worden uitge zet, maar daar vooralsnog he lemaal niet naartoe kunnen. Het gaat met name om aisel- zoekers uit Noord-Irak en So- nalië, die geen verblijfsvergun ning krijgen. lurgemeester Janssen maakte het lan vrijdagmiddag bekend bij de feestelijke opening van het nieuwe (tijdelijke) onderkomen van de Stichting Vluchtelingenwerk en de Turkse Vereniging aan de Smits- weg. Het nieuwe gebouwtje staat irecies tegenover het 'oude', dat innenkort plaats moet gaan ma ken voor de nieuwbouw van de Brede School, oftewel het Breed Educatief Centrum. De burge meester knipte, na een kort wel kom door Vluchtelingenwerk voorzitter Rudi von Bartheld, maar liefst twéé linten door: het eerste voor de deur van Vluchte lingenwerk, het tweede voor de trap naar de bovenverdieping, waar de Thrkse Vereniging haar domicilie heeft gekregen. Janssen stond kort stil bij de bete kenis van beide instellingen in Soest en hoopte op uitbreiding van de activiteiten. Hij pleitte bij de Uirkse Vereniging voor integratie, culturele uitwisseling en samen werking met anderen, o.a. om de Nederlandse taal te leren en de weg in de Soester samenleving te kunnen vinden. Bij Vluchtelingen werk gebeurt 'onnoemelijk veel' aldus de burgemeester: juridische ondersteuning, maatschappelijke begeleiding, sociaal-culturele en educatieve activiteiten, hulpverle ning,', met een heel netwerk van contacten en samenwerkingsrela ties. Al dat werk gebeurt voor asielzoekers - nog altijd ca. 40 in Soest - voor nieuwkomers (30 vluchtelingen en 70 mensen die naar Soest komen voor gezinsvor ming of -hereniging) - bij elkaar zo'n 80 per jaar - die ook mee doen aan het inburgeringstraject; ook vluchtelingen die hier al lan ger zijn maar nog begeleiding no dig hebben, en tenslotte binnen kort ook de 'oudkomers' - waar van er in 2,5 jaar zo'n 80 bereikt zullen moeten worden om Neder lands te leren en/of de weg te vin den in de samenleving. Gewillig oor Janssen vervolgde met het nieuws over het Plan Zorgplicht, dat ont staan is in samenspraak met de Kerngroep Opvang Asielzoekers, die ingesteld is door de Raad van Kerken Soest en bij de politiek een gewillig oor heeft gevonden voor de ernstige problematiek van de uitgeprocedeerde asielzoekers, die van de minister het land uitmoeten maar dat niet kunnen. Het gaat om mensen die soms al jarenlang in Soest wonen, die nu geen uitkering meer krijgen en hun woning moe ten verlaten. De Soester politiek heeft al eerder raadbreed haar verantwoordelijk heid voor deze mensen uitgespro ken. De gemeente trekt nu gedu rende twee jaar 28.500 uit om Burgemeester Janssen verrichte, met charmante assistentie, de fees telijke opening. Foto: Herman van Dam de (nood)opvang mede mogelijk te maken. De opvang zelf is ove rigens weer een zaak van het par ticulier initiatief, met name van de stichting waarin de kerngroep een dezer dagen officieel wordt omge zet. Er zouden naar schatting 20 a 30 mensen voor deze noodopvang in aanmerking kunnen komen. Formeel gesproken moet de ge meenteraad zich nog over het voorstel van B. en W. uitspreken. Dat zal binnenkort gebeuren. Nie mand twijfelt er overigens aan dat de raad met het voorstel zal in stemmen. Achter de schermen is al enige tijd overeenstemming be reikt. Politiek Soest staat unaniem achter het plan. 'Antwoord' 'Ik hoop uit de grond van mijn hart dat de opvang in de praktijk be perkt nodig zal zijn en dat de rijks overheid op landelijk niveau met een oplossing komt,' aldus Jans sen. De gemeente zoekt volgens hem 'in alle wijsheid een weg tus sen de wet en de werkelijkheid. Het Plan Zorgplicht is het Soester antwoord op een vraagstuk dat vanuit de rijksoverheid en de lan delijke politiek tot nu toe niet is opgelost, maar uit humanitair oog punt niet kan blijven liggen.' Namens Vluchtelingenwerk stelde coördinator Ammy Langenbach verheugd vast dat de gemeente haar verantwoordelijkheid geluk kig zeer serieus neemt. Het weer houdt de organisatie er overigens niet van te blijven pleiten voor een 'generaal pardon'. Ze bood de bur gemeester het pas verschenen boekje met interviews van Soesters 'inburgeraars' aan, waarin door klinkt dat ze - door de toegeno men maatschappelijke en politieke druk - niet altijd meer zo enthou siast zijn als in het begin van de cursus, 'inburgeren moet een we derzijds verhaal zijn,' aldus Lan genbach. 'Veel allochtonen voelen zich niet meer welkom, maar hoe keren we dat proces...?' 120 odig) Vorige week is bekend gewor den dat er ook in Soest opvang komt voor uitgeprocedeerde asielzoekers die op straat ko men te staan. Op donderdag avond 30 januari, vanaf 20:00 uur, is er hierover een informa tieavond in de Petrus en Pau- luskerk (ingang Steenhoff- straat!). Deze avond wordt georganiseerd door de dan kersverse (op maan dag 27 januari op te richten) Stich ting Noodhulp Dakloze Vreemde lingen Soest, in samenwerking met Vluchtelingenwerk Soest. Vanwaar dit initiatief? Sinds 1 april 2001 is er een nieuwe vreemdelingenwet van kracht geworden. Met die wet is een aantal knellende problemen aangepakt, maar ze leidt ook tot enkele ernstige nieuwe problemen. Eén daarvan raakt Soest direct. Het Rijk gaat in deze nieuwe wet namelijk uit van de fictie dat als mensen hier heen wisten te komen ze ook geacht mogen worden weer op eigen initiatief naar huis terug te kunnen keren. Er is echter in Nederland een grote groep die dat helemaal niet kan. Dat geldt in het bijzonder voor Ira kezen en Somaliërs, waarvan er in Soest relatief veel wonen. Het Rijk houdt echter vast aan die fictie en zet ook deze asielzoekers als ze uitgeprocedeerd raken zonder ver dere voorzieningen op straat. Het gevolg is dat het aantal dakloze vreemdelingen dat op straat zwerft nu in Nederland dramatisch toe neemt. Stichting Overal in het land wordt daarom nu opvang voor hen georganiseerd. Dat gebeurt per gemeente. Meest al zorgen particulieren voor de fei telijke opvang, terwijl gemeenten - die een zorgplicht hebben voor ie der die op hun grondgebied ver toeft - de kosten betalen of daar flink in bijdragen. Zo gaat het ook in Soest. De nieuwe stichting, die werd opgericht op initiatief van de Raad van Kerken Soest, gaat hier ter plaatse de opvang verzorgen. De gemeente maakt met een flin ke jaarlijkse bijdrage die opvang financieel mogelijk. Het is zeer verheugend dat de gemeenteraad van Soest hier unaniem toe heeft besloten. De opvang gebeurt ove rigens overal onder protest, want de gedachte dat de opvang van deze vreemdelingen een Rijkstaak is, wordt breed ondersteund. Informatie De bijeenkomst heeft twee doelen. Het ene is verdere informatie ge ven over de concrete situatie in Soest: Wie worden er opgevangen en onder welke voorwaarden? Wat komt er allemaal bij kijken? Hoe gaat het met huisvesting? En met begeleiding van mensen die in op vang komen? En welke problemen zijn er te verwachten? Het tweede doel is werven van verdere steun. De stichting kan deze nieuwe taak alleen aan als ze daarbij kan reke nen op vrijwilligers en op verdere financiële ondersteuning, zoals hulp bij het realiseren van concre te taken en extra financiële steun. Op het programma van de avond staan korte inleidingen door be stuursleden van de stichting en door een medewerker van Vluch telingenwerk. Verder is er alle ge legenheid voor gesprek en voor informatie over specifieke taken. De organisatoren hopen op stevi ge steun voor dit helaas hard no dige initiatief. Plan Zorgplicht gemeente Soest en particulier initiatief voor uitgeprocedeerde asiel zoekers die (nog) niet uit Ne derland kunnen vertrekken. 1. Inleiding Op verzoek van de Kerngroep Noodopvang Uitgeprocedeerden (Kerngroep) in het najaar 2002, heeft overleg plaatsgevonden tus sen gemeente (burgemeester Jans sen), fractievoorzitters van alle politieke partijen en de Kerngroep. Op basis van het overleg en de beschikbare informatie op lande lijk en regionaal niveau is een 'Plan Zorgplicht' geformuleerd, dat door alle betrokkenen unaniem wordt onderschreven en vanaf medio ja nuari 2003 ten uitvoer wordt ge bracht. Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld voor de jaren 2003 en 2004 een gemeentelijke gift be schikbaar te stellen aan de op te richten Stichting Noodopvang Dakloze Vreemdelingen Soest van 28.500 per jaar, om vanuit het particulier initiatief opvang van uitgeprocedeerde asielzoekers die (nog) niet uit Nederland kunnen vertrekken, te verzorgen. Het Plan Zorgplicht bestaat uit de volgende uitgangspunten, berekenings- en werkwijze en voorwaarden. Het Plan Zorgplicht is het Soester antwoord op een vraagstuk dat vanuit de rijksoverheid (de lande lijke politiek) tot nu toe niet is op gelost, maar uit humanitair oog punt niet kan blijven liggen. Daar om wordt deze tijdelijke voorzie ning getroffen. 2. Uitgangspunten Uitgangspunt van de gemeente is dat zij het rijksbeleid uitvoert ten aanzien van uitgeprocedeerden (vreemdelingenwet, terugkeerbe leid). Per situatie wordt bezien of vanwege bijzondere omstandighe den individueel hiervan moet wor den afgeweken. Voor de in de brief genoemde concrete situaties gaat het erom dat uitzetting uit Nederland technisch (nog) niet mogelijk is. Het principe 'genade voor recht/nood breekt wetten' is hier bij van toepassing om te voorko men dat men zonder perspectief op straat gaat rondzwerven. Dit is de invulling van de zogenaamde gemeentelijke zorgplicht. Het betreft nadrukkelijk onder hiernavolgende voorwaarden een tijdelijke noodopvang van maxi maal 6 maanden per persoon. 3. Berekening De hierna volgende berekening is gebaseerd op aannames in veron dersteld perspectief. In de praktijk zal moeten blijken of deze klop pen. Een en ander is van vele fac toren afhankelijk. Getracht is te komen tot een realistische benade ring. Niet alle personen zullen te gelijkertijd uitgeprocedeerd zijn en een deel zal uit eigen beweging naar elders vertrekken (onderdak bij anderen, Nederland verlaten e.d.). Enkele andere factoren die van invloed zijn: - De terugkeer naar Noord-Irak en Somalië wordt (beter) mogelijk; - Het rijksbeleid voor deze reeds langdurig in Nederland verblij- venden wijzigt zich; - Het uitzettingsbeleid van de rijksoverheid wijzigt zich; - De rijksoverheid zorgt voor de opvang van de technisch (nog) niet verwijderbaren; - De rijksoverheid zorgt voor de opvang van degenen die hier wel rechtmatig verblijven, maar geen recht op voorzieningen (meer) hebben; - Uitspraken van een rechter leiden tot gewijzigde situatie. Uitgaande van 15 bedden op jaar basis gaat de opvang 38.500 kosten, waarbij rekening wordt ge houden met een bijdrage van het particulier initiatief van 10.000. De gemeente moet dan nog 28.500 op tafel leggen 6.4127 per bed). Dat is iets la ger dan de huidige rijksbijdrage ROA/WTV per persoon per jaar. 4. Voorwaarden In het plan zijn de volgende voor waarden opgenomen: De gemeen te geeft in de vorm van een jaar lijkse gift een bijdrage in de te maken kosten. Per half jaar wordt de gemeente schriftelijk door de stichting gëinformeerd over de stand van zaken en wordt de voortgang besproken. De looptijd van de noodopvang voor 24 perso nen (80% van het door de werk groep berekende aantal van poten tieel 30 personen, die voor nood opvang in aanmerking zouden kunnen komen) is twee jaar. De gift op jaarbasis is 28.500. Eind 2003 wordt aan de hand van de ontwikkelingen en ervaringen een en ander opnieuw bekeken. De kerngroep wordt een Stichting Noodopvang Soest. Er is geen subsidie-relatie met de stichting. Daarmee is er geen juridische ba sis om voorwaarden en verant woording te vragen. De afspraken worden wel vastgelegd en de uit voering vindt in goed vertrouwen De noodopvang is met name voor de technisch niet-verwijderbaren, afkomstig uit Noord-Irak en So malië, per persoon maximaal 6 maanden, en alléén voor Soester inwoners. De betrokkene moet aantoonbaar meewerken aan door- migratie dan wel terugkeerper- spectief. Voor het terugkeerper- spectief wordt het IOM ingescha keld. De noodopvang is niet auto matisch voor iedereen die uit de voorziening wordt gezet: Er vindt individuele toetsing plaats. De or ganisatie, uitvoering en begeleiding van de opvang is een verantwoor delijkheid van de stichting. Zij zorgt ook voor de huisvesting. De gemeente heeft in deze geen taak. De noodopvang is en blijft nadruk kelijk tijdelijk. Als voorproefje op de Provin ciale Statenverkiezingen van 11 maart organiseert de pro vincie Utrecht een verkiezings debat voor jongeren. Het debat heeft plaats op woensdag 12 februari in Poppodium Tivoli, van 20:00 tot ongeveer 22:00 Onder leiding van de Utrechtse cabaretier Tom Staal debatteren jonge (kandidaat) statenleden over „onder meer veiligheid, woonruim te, vrije tijd, vervoer, en de toe komst van jongeren. Het debat is een initiatief van 'Jongstleden', het startersnetwerk van provinciale medewerkers. Zij hebben contact gezocht met de jongerenorganisaties van acht po litieke partijen, die nu in Provincia le Staten vertegenwoordigd zijn. Gezamenlijk organiseren ze nu het debat en de publiciteit er om heen. De slogan 'Niet zeiken, maar stem men' moet wijd verbreid worden, en daarom gaan de organisatoren plakken. Posters, affiches en flyers worden door de hele provincie ver spreid. Ook de toiletten van hore cagelegenheden worden sinds vo rige week woensdag bezocht door actieve plakkers Hoofdzaak is het debat zelf. De politieke jongerenorganisaties JOVD, CDJA, JS, Rood, Dwars, JD, Perspectief en SGP-jongeren leveren debaters tussen de 20 en 35 jaar. Ook jongeren in de zaal kunnen hun mening laten horen. Vóór, tussen en na de debatrondes treedt de band 'Clean' op. Er is ook een infomarkt waar de politie ke jongerenorganisaties zich pre senteren. De toegang is gratis en de zaal is open vanaf 19:30 uur. Met grote interesse hebben wij het stukje van Y. de Jong in de SC van 27 december 2002 gelezen. Eigen lijk moeten wij zeggen dat een groot gedeelte ons recht uit het hart is gegrepen. Ook wij zien de ellende die bewoners van het grootste en nieuwste gedeelte van Soest hebben om vanuit hun woonomgeving bij een winkelcen trum te komen of om de stad uit te komen. Natuurlijk zien ook wij die slak kengang en wij vragen ons dan ook af of de gemeente die nu al jaren lang bezig is met verkeersonder- zoeken überhaupt bij het ontwik kelen van alle nieuwe wijken ooit eens heeft nagedacht over een pas sende planologische ontwikkeling. Een ontwikkeling waarbij op kor te afstand winkelen en een goede verkeersafwikkeling planologisch ook voor de nieuwe wijken (Het Veen, de Boerenstreek) worden meegenomen. Helaas is dat niet gebeurd en zo als iedereen weet kan geld maar één keer worden uitgegeven. Wij als Vereniging Vrij Polderland heb ben daarom dan ook gekozen voor een situatie waarin Soest aan de ene kant kiest voor uitbreiding met de juiste voorzieningen en voor de andere kant kiest voor een behoud van de oorspronkelijke rust en aansluiting bij de natuur, in dit ge val de groene rand van de polder. Uw gemeentebestuur is al jaren bezig met het fenomeen rondweg en het is echt actueel geworden na de bouw van de Albert Heijn. Eerst gaf de gemeente aan dat een rondweg verkeerstechnisch een must was om de drukte op de van Weedestraat te ontlasten. Helaas wezen onafhankelijke verkeerson- derzoeken uit dat dit niet echt noodzakelijk was. Toen werd het eerste stuk van de Van Wëede- straat gebombardeerd tot 'ons ge zelligste winkelstraatje met terras jes en muziektent' en dan zou daarom minder verkeer gewenst zijn en dus moest er daarom een rondweg komen. Hoe de wind waait, waait mijn rokje. Het ge meentebestuur weet zelf ook niet precies welke draai ze er aan moet geven maar waarschijnlijk gevoed door anderen (de zakenkring en/ of winkeliers en eigenaren van de winkelpanden in de Van Weede straat die een verschuiving van het winkelend publiek naar een ande re locatie vrezen) wil en zal zij een rondweg op haar lijstje houden. Ja, geachte De Jong, er is toch echt wel veel geld nodig om een rond weg aan te leggen, behalve als u als ondernemer deze rondweg gratis en voor niets aan de gemeente wenst te geven. En dit lijkt ons erg onwaarschijnlijk. Al jaren geleden, ten tijde van de AH-ontwikkeling, liet de gemeente tekeningen zien waarbij al het land tussen de rond weg en de Brinkwegen werd om getoverd tot wederom unieke woonomgevingen en kantorenlo caties. U begrijpt toch ook dat zij miljoenen nodig heeft om dit we genproject gefinancierd te krijgen en dat gaat vandaag de dag alleen nog maar door grond te verkopen en liefst veel voor zoveel mogelijk geld. En dan kan zelfs Soest 2002 niet aan geld komen om dit project rond te krijgen zonder grond te verkopen en omdat de grond veel op moet brengen komen er weer dure huizen en dure kantoren. Daar kan zelfs een duaal bestuur niets aan veranderen want dat is namelijk de wetmatigheid van de hedendaagse economie. Als wij uw schrijven goed lezen dan bent u het eigenlijk voor een zeer groot deel met ons eens. U wil graag een mooi stukje natuur be houden (dit was ook de uitkomst van de TOSS avonden), u wilt geen woningbouw in de natuur, u wilt veel grotere problemen in Soest ook opgelost hebben en u weet dat je geld maar één keer uit kunt geven. Als, wij u 6 miljoen euro toespelen die u uit mocht ge ven voor uw problemen, heeft u dan ook niet liever een aanpassing van de Ossendamweg en goede uitweg naar de Soesterduinenkant en gebruikt u ook niet liever wat geld om wel in Spoordal of de nieuwe Boerenstreek enige socia le woningbouw van de grond te trekken? Eigenlijk willen wij u wel een hand geven en samen in dit duale stelsel tegen de gemeente zeggen, doe nu eens iets goed. Wij van Vrij Polderland kijken iets ver der vooruit dan onze neus lang is en wij hopen daarmee bij te dragen aan een evenwichtige en voor een iedereen kwaliteitsvolle en pretti ge woonomgeving. Wij hopen dat u begrip heeft voor deze duidelijk heid. Vereniging Vrij Polderland (Reactie van Milieudefensie Soest op de ingezonden brief van me vrouw de Jong van Soest 2002.) Milieudefensie maakt zich veel zorgen om het behoud van de pol der. Het is belangrijk dat het unie ke karakter van Soest behouden blijft. De polderrand met de ker ken en de boerenbedrijven bepalen samen met de bossen, de duinen en de Eng dit karakter van Soest. Een rondweg leidt uiteindelijk tot bebouwing van de polder. En daar zit geen Soester op te wachten, want niemand wil dat Soest uitein delijk verandert in een geheel ver stedelijkte randstadgemeente met alle problemen die daarbij horen. In het laatste kwartaal van 2002 zijn in het district Eem- land noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes) 136 in braken gepleegd. Dat zijn er zestig minder dan in dezelfde periode in het jaar daarvoor. Een echte verklaring voor deze daling kan niet worden gege ven. Of er sprake is van een trendbreuk, valt in dit stadium evenmin te zeg gen. Wel is het allang zo dat er minder wordt ingebroken, zodra een groep(je) notoire inbrekers een straf uitzit. Ook het weer speelt een rol. Bij veel regen of in koude perioden gaan de inbrekers in ver houding minder vaak op pad dan bij een aangename temperatuur. De volledige cijfers van 2002 wor den pas eind maart gepresenteerd door de politie die verder tussen tijds niet of nauwelijks informatie verstrekt over inbraken, diefstallen en andere misdrijven. In de drie laatste maanden van 2002 werden overigens acht van inbraak verdachte personen aange houden door het Woning Inbraken Team (WIT). Ze werden verhoord en bekenden dertien inbraken, waaronder enkele in de omgeving van de Tlirfstreek in Soest. Zes van hen waren alleen in hun eigen woonplaats actief. De mees te inbrekers stelen om aan geld te komen voor verslavende middelen. Daarbij hebben ze het gemunt op voornamelijk digitale camera's, laptops, geld, creditcards en mo biele telefoons. Opsporingsmethoden Hoewel dit vooralsnog niet met cijfers wordt onderbouwd, ligt het oplossingspercentage hoog volgens rechercheur H. Meuleman. 'De opsporingsmethoden zijn geïnten siveerd en worden elk jaar uitge breid, zodat we over steeds meer mogelijkheden beschikken om in brekers op te sporen? Niettemin komen de meeste aan houdingen van inbrekers tot stand op heterdaad. Verder komt de po litie ze op het spoor via helers en in een enkel geval meldt de dader zich met een slecht geweten zelf bij de politie. De kans dat er bij een inwoner van Eemland noord wordt ingebroken, is 1,1 procent. Dat is het laagste percentage van de provincie Utrecht, maar reden tot tevreden heid is er niet, meent Meuleman. 'Vaak zijn er geen braaksporen te vinden, omdat bewoners nog ge woon de deur laten openstaan of de deur niet op het nachtslot draaien. Daardoor kunnen inbre kers gemakkelijker naar binnen. Ook krijgen we regelmatig te ma ken met getuigen die achteraf een verdacht persoon of een verdach te situatie ten tijde van een inbraak hebben gezien. Achteraf is het moeilijk om daar bruikbare infor matie van te maken', aldus Meule man die erop aan dringt, dat bur gers meteen aan de bel hangen als ze iets verdachts zien. 'Als de bur ger alert reageert, is veel meer re sultaat te boeken. Dan kunnen we nog meer inbrekers op heterdaad betrappen.' Op toepasselijke wijze heeft burgemeester Koos Janssen het internetcafé van X-change officieel geopend. Via een in ternetverbinding verscheen Janssen op een van de scher men aan de Molenstraat en sprak hij vanuit het gemeente huis de jonge en oudere aanwe zigen toe. Het internetcafé, gevestigd in buurthuis De Schoof van Stichting Balans, is al enkele maanden in gebruik en wordt goed bezocht. In de ochtenduren (tussen 9:00 en 12:00 uur) komen er volwassenen die thuis geen toegang tot internet hebben. Velen van hen vragen de medewerkers van X-change om hen de weg te wijzen in de digita le wereld, 's Middags (13:00-15:00 uur) is het internetcafé min of meer gereserveerd voor tieners. Zij internetten, chatten of spelen spel letjes. Het kan allemaal voor 50 eurocent per half uur. Burgemeester Janssen vindt het een 'prachtig initiatief, zoals hij in zijn openingstoespraak zei. Net als in bijvoorbeeld ontmoetingscen trum De Klarinet en Dorpshuis Soesterberg kan men er informatie inwinnen, kennis vergaren en uit wisselen of gewoon gezellig klet- Via een webcam verschijnt bur gemeester Koos Janssen op het beeldscherm dat in het internetca fé wordt gadegeslagen door bezoe kers en medewerkers, onder wie Balans-directeur Roy Sheldon (midden). Foto: Herman van Dam sen. Een internetcafé draagt bij aan sociale activering en dat is vol gens Janssen zeker in deze tijd van groot belang. Nadat hij uit beeld verdween, ver drong jong en oud zich meteen weer achter de toetsenborden om te surfen. En dat mocht voor deze gelegenheid gratis. En waarbij er voor het milieu geen ruimte meer is. Helemaal nu het onderzoek van de gemeente steeds verder vordert en het steeds duidelijker wordt dat een rondweg geen verkeersproble men zal oplossen is het de vraag waarom een aantal partijen zich zo blijft inzetten voor een rondweg. Het is helemaal jammer dat par tijen als Soest 2002 met al lang achterhaalde argumenten blijven aankomen. Zo stellen zij dat de problemen komen door de grote aantallen doorgaand verkeer, maar uit onderzoek blijkt iets heel an ders. Gemeten over de in- en uit gangen van Soest is 15-17% van het autoverkeer in de spitsuren doorgaand regionaal verkeer (doorgaand verkeer heeft zowel een herkomst als een bestemming buiten Soest). Er is één dominan te route wat betreft het doorgaan de verkeer. Van het totale door gaande verkeer bevindt zich 40% op de route Birkstraat-Vondel- laan-Soesterbergsestraat. Het ove rige doorgaand verkeer is diffuus verspreid. Dit betekent dus dat maar een heel klein percentage van het verkeer dat zich in Soest op de andere wegen bevindt, doorgaand verkeer is. Bij dit onderzoek zijn echter alleen de voertuigen geme ten die Soest ingaan, uitgaan of doorkruisen. Lokaal verkeer is bij deze telling dus niet.meegenomen; wanneer je dit lokale verkeer wel zou meetellen kan je concluderen dat we in Soest nauwelijks last hebben van doorgaand verkeer. Een rondweg is dus niet nodig voor het doorgaand verkeer, terwijl een rondweg dit zeker zal aantrek ken. De argumenten voor de weg door de polder worden er met de haren bijgesleept. Zo beweert de fractie assistente van Soest 2002 in de Soester Courant van 27 december dat zelfs de bewoners van het Veen profijt van een rondweg zullen hebben. De werkelijkheid is dat als de weg door zou gaan de bewoners van het Veen moeten meebetalen aan een onzinnige oplossing. We gaan heus toch niet, zoals Soest 2002 denkt, via de Dalweg en dan helemaal door de polder omrijden om naar Baarn of Amersfoort te gaan. Ook uit het verkeersmodel dat de gemeente heeft gebruikt tij dens het onderzoek blijkt dat de veikeersproblemen op de Ossen damweg helemaal niet verholpen zullen worden door een rondweg, zoals mevrouw de Jong die gerea liseerd wil zien. Bewoners van het Veen gaan niet zo ver omrijden en hebben geen behoefte aan nog meer stoplichten en rotondes. Wij vragen ons onderhand oprecht af waarom partijen als Soest 2002 zich blijven inzetten voor een weg waar wij in Soest niks aan hebben. Waarom gaan de partijen die voor een rondweg zijn zich niet in ver keersmaatregelen verdiepen die wel nuttig zijn? Waarschijnlijk doen zij dat niet, omdat ze hele maal niet van plan zijn om een ver keersprobleem op te lossen, maar de polder willen volbouwen. Zelfs de commissaris van de koningin waarschuwde de Soesters ervoor dat het nadeel van een rondweg altijd is dat je de mogelijkheid van bebouwing opent. Milieudefensie Soest, Bam von Bartheld Soester Courant elke woensdag een belevenis! in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 ELKE WEEK EEN SOESTERiCOURAWT IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per halfjaar! tel.(035)6014152 Sommige of alle televisiekanalen sneeuwerig? Verbazend veel mensen kijken naar een matig beeld, dit is vaak niet nodig. Onze specialisten controleren uw antennesignaal én de kabels met speciale meetapparatuur voor 30,- (incl. voorrijden). U krijgt een meetrapport over de kwaliteit van alle zenders én uw bekabeling in huis. Kijk zonder zorgen naar een goed beeld. Bel Expert Schoemaker en maak een afspraak. Burg.Grothestraat9-Soest Tel.035-601 03 44

Soester Courant | 2003 | | pagina 5