Lokaal comité Europees Jaar vraagt ieders hulp! Deur op kier voor dierenarts UITVERKOOP 40% KORTING 50% KORTING Zakenkring wil ruimte :>1 1-2-tje Herben en pompstation WINTERCOLLECTIE Hilton T)ogtei6m Snel sanering Zonneglorenbos Vrouw vrijgesproken van doden kat van ex-vriend The Outpost/ Plannen voor Soester Festival krijgen vorm Soest 50 jaar geledënj PAGINA 8 WOENSDAG 22 JANUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 mmer 2 Jaar voor mensen met handicap/chronische ziekte Bouwplan van Meursing voor kliniek in bedrijfspand 'Kwartje van Kok' wordt week lang teruggegeven Evenmin bewijs voor vernielen huisraad Lüdif 3pringfield KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS HeugaFelt AUTOSCHADE Onderzoek naar behoefte aan bedrijfsterrein SlièïiC Soest wil kosten verhalen op beheerstichting iet uw woonbon juist ingevulde woonbonnen 1. Bovendien wordt gecontro- lle voorwaarden voldoet. De alles klopt, wordt in volgorde ers geldt de leeftijd en de ;happelijke of economische jio Eemland.* geldt de periode dat men iet huidig adres, criteria bovenaan de kandi- orden uw persoonlijke gege- tijd, gezinssamenstelling en oleerd met de gegevens uit de lasisadministratie Persoons gegevens juist dan wordt de igenaar/verhuurder aangebo- de woning dan krijgt u via de ceptgiro waarmee u de leges een huisvestingsvergunning rd voor een woning, dan wordt en na het verstrijken van de naderd door de verhuurder, edingsbrief is het niet mogelijk nen te bekijken. Het heeft geen informeren naar uw kansen AANMERKING BENT GEKO- N WONING ONTVANGT U ngtoewijzing van de woningtoewijzingen ïven in een overzicht. Daarbij n hoeveel reacties er op een ngen en of de woning aan een imer is toegewezen. Ook wordt oonduur, de eventuele maat- economische binding en het puntenaantal vermeld. Op die 3n inschatting maken van uw dergelijk type woning en Dnwensen aanpassen. zoekenden illen is het mogelijk om op ciale gronden een urgentie- ■krijgen. Slechts in een zeer gevallen zal een dergelijke chts van toepassing is voor een n verstrekt. Informatie hierover bij de afdeling Publiekszaken onderdeel huisvesting. opt een serieuze klacht mocht woningtoewijzing, dan kunt u die ïen bij de gemeente Soest, i Woonruimteverdeling, Post- ;a soest. }en heeft over het toewijzings- it u daarvoor terecht bij Portaal V of de afdeling Publiekszaken Soest. Ook zijn hier informatie aar. ■matie kunt u ook vinden op >est.nl, bouwen en wonen, ieling). nland bestaat uit de gemeenten n, Bunschoten, Eemnes, Leus- judenberg. Gedurende het hele jaar 2003 zal er aandacht zijn voor de si tuatie van mensen met een handicap of chronische ziekte. Ook in Soest wordt hieraan de nodige aandacht besteed. Er is een Lokaal Comité opgericht dat zich gaat bezighouden met de coördinatie van alle activi- - teiten, maar het kan dat alleen doen met ieders medewerking I. en hulp. I' Het comité roept de lezers op om Beens na te gaan hoe zij kunnen 'helpen, meedenken of zelf iets j; kunnèn organiseren. Men zou bij- L' voorbeeld kunnen denken aan een ]i leuke activiteit op de school van dochter of zoon, of bij een veijaar- dagsfeestje. Maar ook kan men I met de sportvereniging iets organi- j seren waarmee men de aandacht richt op de mens met een beper- j king of ziekte, en daarmee geld inzamelt voor een goed doel in i Soest of Soesterberg. Ook in de creatieve sfeer is het mogelijk om bijvoorbeeld kunst- g werken te exposeren en deze te verkopen voor een goed doel. Mis schien heeft men connecties in de theaterwereld en kan men op dat vlak iets betekenen voor de mens met een beperking. Een voorbeeld hiervan vindt vandaag (22 janua ri) om 14:00 uur plaats in de bre de bibliotheek, Willaertstraat 49, (#6095829). Het Handtheater uit Amsterdam geeft hier een voor stelling voor horende en dove kin deren vanaf 4 jaar. De spelers zijn zelf allemaal doof en spelen in de Nederlandse gebarentaal, die vertolkt wordt in de Ne derlandse gesproken taal. (www.handtheater.nl). Ervaringen Ook nodigt het comité mensen uit 'van zich te laten horen'. Heeft u zelf ervaring met instanties, erva- ringstips, nuttige adressen, loopt u tegen knelpunten aan, weet u niet waar u terecht kunt of heeft u wen sen, vragen, opmerkingen enz., laat van u horen, want het comité kan alleen wat doen, als het weet wat er speelt! Ook kunnen uw er varingen anderen weer ondersteu nen of helpen, zodat niet iedereen zelf het wiel hoeft uit te vinden. Maar ook de mensen met een be perking zelf: vergeet ook niet aan uw eigen kwaliteiten te denken, die ondanks uw beperkingen toch ingezet kunnen worden voor men sen die daar juist behoefte aan zouden kunnen hebben. Een voor beeld hiervan wordt gegeven door Petra. Zij is anders-valide. Zij zit in een rolstoel en heeft haar beper kingen. Maar ondanks dat heeft zij haar kwaliteiten leren kennen en gebruiken en geeft zij (samen met haar danspartner) Geïntegreerde Danslessen voor mensen mét en zónder beperkingen in den lande. Zij komt op 25 januari om 14:00 uur in Soest een gratis kennisma kingsles geven bij Aangepast Spor ten aan de Beukenlaan 63. (Meer informatie: 886029805, of www.aangepast-sporten.nl - kijk bij nieuws). Lokaal Comité Het Lokale Comité bestaat mo menteel uit vertegenwoordigers van Aangepast Sporten en Bewe gen (chronisch zieken/handicap); Amerpoort/De Blauwe Vogel (verstandelijke handicap), Stich ting Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandicapten Soest (CCG- Soest). Wilt u iets melden, wilt u meer weten over het Lokaal Comité, of wilt u uw hulp aanbieden? Graag! Schroom niet om contact op te nemen. Het comité spreekt uw taal en denkt en voelt net als u. U kunt hiervoor mailen naar: info@aangepast-sporten.nl of bel len met 886029805. Ook kunt u uw bericht schriftelijk of op een gesproken bandje sturen naar Beukenlaan 63, 3762 AG Soest. Het comité hoort graag van u! Dierenarts Jan Meursing geeft de moed niet op om zijn kli niek te verplaatsen naar een bedrijfsgebouw op de hoek van de Vrijheidsweg en de Ko ningsweg. Hij heeft een archi tect aan het werk gezet voor een inrichtingsplan. Het bouwplan hoopt hij over an derhalve maand in te dienen bij het College. Dat zal de aanvraag voor een vergunning, zo heeft wet houder Bart Krol van ruimtelijke ordening reeds aangekondigd, op grond van het bestemmingsplan afwijzen. Maar in deze procedure bestaat voor de raadsfracties wel de mogelijkheid om een lans te breken voor Meursing en - zo er een meerderheid te vinden is - het College te sommeren alsnog een vrijstellingsprocedure in gang te zetten. In de gemeenteraad gaan steeds meer stemmen op om soe peler om te gaan met dergelijke verzoeken tot vestiging. Het College ziet de dierenarts- praktijk echter niet als bedrijf en wil zuinig omgaan met de schaar se bedrijfsruimten die nog beschik baar zijn. Cees Verkerk (PvdA) wilde daarom vorige week van Krol weten waarom bijvoorbeeld de Healthclub Better Bodies wel een vergunning had gekregen om zich te vestigen op het industrieter rein Soestdijk. Omdat er volgens de bestem mingsplannen elders in Soest geen geschikte locatie was voor de sportschool, aldus Krol. Voor de dierenkliniek ligt dat anders, die kan wel in bepaalde woonwijken gevestigd zijn. Krol zette de deur voor Meursing niettemin op een kier, door op te merken, dat er straks inhoudelijk over de aanvraag kan worden ge debatteerd. Het is dan aan de commissie ruimtelijke ordening te bepalen of ze Meursing tegemoet wil komen. Meursing zit al ruim 25 jaar aan de Van Mecklenburghlaan en gaat een maatschap aan met zijn zoon Wirdjo. Omdat de praktijk meer ruimte nodig heeft, willen vader en zoon uitwijken naar het bedrijfsge bouw dat grotendeels leeg staat en waar ze reeds een optie hebben op twee verdiepingen met een totaal oppervlakte van 160 vierkante meter. De optie verstrijkt aan het eind van deze maand, maar Meur sing kan deze verlengen, zij het dat hij er dan meer geld voor moet gaan betalen. Hij hoopt dan ook op de medewerking van de com missie. Ook al omdat hij nu het honorarium van de architect moet betalen, maar vooral omdat de huidige vestiging te klein zal zijn voor de maatschap. ad door de desbe- gevulde bonnen of te i. verhuurder, letrokken verhuurder. b.datum:_ b.datum: 0 onder de 18 jaar ats:_ werk: ige woning: 'artner itum invullen) orstromer zie spelregels) imland. ïloten periode van ledraagt uw enkele 3e* tel: loeve van een gehandi- len behorende persoon Mat Herben heeft maandag middag een een-tweetje ge maakt met het pompstation aan de Biltseweg. De lijsttrek ker van de LPF, voorstander van teruggave van het 'Kwartje van Kok', gaf het startsein voor de actie van het station dat tot en met zaterdag 26 januari de literprijs van alle brandstoffen met ruim 11 eurocent verlaagt. Herben was naar het grensgebied van Soest en Baarn getrokken om het aangepaste prijzenbord te ont hullen. Volgens de LPF-leider gaf de overheid twee jaar geleden 5,3 miljard uit aan voorzieningen voor het autoverkeer, terwijl er 12 mil jard euro aan inkomsten van de automobilist tegenover stonden. 'De automobilist is dus alleen al in 2000 voor 6,7 miljard euro als melkkoe gebruikt', aldus Herben. Hij betichtte de VVD ervan, dat deze het 'Kwartje van Kok' als politiek wisselgeld gebruikt. Dat zou zijn gebleken tijdens de tot standkoming van het strategisch akkoord van het demissionair ka binet. 'De WD heeft nooit be loofd het kwartje terug te geven en komt daar nu wel ineens mee op de proppen', zei Herben die be twijfelt of de WD dat inderdaad zal gaan doen. Hij gelooft van niet. Op uitspraken van WD-voorzit- ter Bas Eenhoorn zei Herben: 'Blijkbaar wil de WD met ons re geren. Dan zal de WD moeten begrijpen dat wij alleen meedoen als wij het kwartje kunnen terug geven aan de burger. Wij willen af van het beleid van autootje pes ten.' Via de website www.kwartjevankok.nl zijn de afgelopen weken 95 dui zend stemmen verzameld van mensen die vinden dat ze het be ruchte kwartje aan de pomp moe ten terugkrijgen en niet via een al gemene omweg. De stemmen wer den verzameld in een petitie die maandag in ontvangst werd geno men door WD-lijsttrekker Gerrit Zalm. Een 30-jarige vrouw uit Baarn is dinsdag door de politierech ter in Utrecht vrijgesproken van het doden van de kat van haar ex-vriend in Soest. De po litierechter zag ook te weinig bewijs voor de beschuldiging dat de vrouw anderhalfjaar ge leden de flat van die ex aan de Varenstraat kort en klein heeft geslagen. De Soester verbrak na vijf maan den de relatie met de Baarnse per sms. Nadat het tweetal elkaar nog wat berichtjes had verstuurd, trof de man later die dag in zijn woning een enorme chaos aan. Hij vond zijn kat, een grijze Pers, dood in de kliko. Het beest bleek doodgesla gen. Buren vertelden aan de poli tie dat ze de ex-vriendin op de ga lerij hadden gezien. Kort na haar aankomst hadden ze een enorm lawaai in de flat gehoord. Boven dien hadden ze de vrouw met een grijze zak naar de kliko zien lopen. De vrouw gaf alleen toe dat ze de kat die ze dood had gevonden, in de kliko had gegooid. Ze ontken de dat ze het beest had vermoord. Bovendien was ze nooit in het ap partement geweest. Ze schermde met getuigen die haar die avond in Baarn hadden gezien. Ze had niet eens een sleutel van de flat van de Soester, vertelde ze. Ook die ver klaring leek door getuigen onder uit te worden gehaald. Officier van justitie A. Bijlsma achtte het stukslaan van het huis raad bewezen. Het doodslaan van de kat volgde daar uit, vond de officier. Hij eiste 120 uur werkstraf en 1250 euro schadevergoeding voor de Soester. Volgens raadsman E. de Groot spraken de getuigen elkaar op belangrijke punten tegen en was er onvoldoende bewijs. De politierechter had duidelijk haar eigen gedachten over R., maar hij moest het met De Groot eens zijn, dat er te weinig bewijs was. De reacties op de oprichting van het Cultuurplatform Soest zijn zeer positief te noemen. Zowel de gemeente Soest als de vele verenigingen en beeldend kunstenaars hebben met meer dan grote belangstelling kennis genomen van en zich vervol gens aangesloten bij het Cul tuurplatform. Het bestuur van het Cultuurplat form heeft bij de aanbieding van de cultuurnota aan de wethouder van cultuur, Witte, aangegeven dat er in Soest een festival zal worden georganiseerd. In de enquête van de afdeling Cultuur van de ge meente Soest geven de verenigin gen eveneens aan dat de vraag naar een festival, waarop een ieder zich kan presenteren aan een breed publiek, hoog genoteerd staat. Het Cultuurplatform stelt voor om op zaterdag 10 mei het festival op diverse locaties in Soest te organi seren. De verenigingen, stichtingen en beeldend kunstenaars ontvan gen dezer dagen een voorstel met het verzoek daarop te reageren. Aan de hand van de reacties zal een definitief programma worden samengesteld. Culturele agenda Alle aangesloten leden ontvangen een verzoek aan te geven wanneer zij hun activiteit in 2003 organise ren. Daarmee wordt het mogelijk te kijken of de coördinatie van ac tiviteiten kan worden verbeterd, zodat voorkomen wordt dat te veel voorstellingen of concerten op de zelfde dag plaatsvinden. Joke Rip is als lid toegetreden tot het bestuur van het Cultuurplat form. Het bestuur bestaat nu uit Werner Paans, voorzitter; Bert Smit, secretaris/penningmeester; Bart de Ruyter, coördinator spe ciale projecten; Jan Visser, coördi nator beeldende kunst; Joke Rip, publiciteit. Reacties kunnen wor den gestuurd naar het secretariaat: Prunuslaan 2, 3768 BH Soest. de ZACHTE MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers de ruige alombekende TAPIJTTEGELS Aldus Piet van Heugten. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE LOS TE LEGGEN TAPiJTTEGELS GEEN GE LIJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf van'Kela tapijttegels in onze 1000 m2 topijttegelshowroom worden uw benzinekosten vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vanaf €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorglpon, Jeggen door gehele lond mogelijk. FABRIEKSWINKEL PIET VAN HEUGTEN verkoop uitsluitend bij zijn tapijtfabriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-574225 voor gratis kleureninfo Uit de Soester Courant van Dinsdag 22 Januari 1953 ZIEKENAUTO KON NIET UITRIJDEN. Zaterdagmiddag wilde de heer G. Klomp alhier uitrukken met de ziekenauto, doch bemerkte, dat de uitrit van zijn garage naar de Ko- ninginnelaan was versperd door een aldaar geparkeerde personen auto. De portieren van de auto bleken op slot te zijn, zodat de politie gealarmeerd moest worden. Politiemannen en burgers hebben de geparkeerde auto opzij gezet en de uit Haarlemmermeer afkomsti ge eigenaar kreeg een procesver baal wegens het parkeren voor de uitrit. DE NIEUWE IJSBAAN. Dat het de nieuwe opgerichte IJs club niet onmiddellijk voor de wind zou gaan en de leden zich niet bij honderdtallen zouden aan melden, was te voorzien. Men keek de kat uit de boom en wacht te met voorzichtige interesse af wat dat wel zou worden. We hebben nu het eerste gedeelte van de winter achter ons liggen en is het op zijn plaats om even na te gaan of de LJsclub aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. In begin December, toen de mees te Dsclubbesturen amper in over weging namen om de ijsbaan open te stellen, kon in Soest reeds de eerste "ijs-vrije-middag" aan de schooljeugd worden gegeven, om dat de baan reeds geopend was. Na een korte tijd van dooi, kwam de 2C ijsperiode. Om ook de leden, die overdag verhinderd waren om te rijden, 's avonds van het ijs te laten profiteren, had het bestuur de moed, om een kunstverlichting aan te brengen. Daar bleef het niet bij. Het bestuur zag terdege in, dat schaatsen rijden niet enkel sport maar ook een ijsfeest kan zijn. Zodra zij het verantwoord achtte werden luidsprekers opgesteld om de gezelligheid te verhogen, want een feest zonder muziek is geen feest. Ongetwijfeld zal het bestuur in de toekomst wel weten te ondervan gen, dat er weer diepe wagenspo ren ontstaan in het pad, dat naar het ijs en het consumptietentje loopt en dan is Soest een prima ijs baan rijk geworden. SOESTER WIELRENNERS BOEKTEN FRAAIE SUCCESSEN. Zondag werd te Haarlem, in de duinen van Kraantje Lek, een na tionale Cycle Cross gehouden, waarvoor 130 wielrenners startten. Ook 6 leden van de ren- en toer- vereniging "Tempo" namen aan deze zware rit deel en zij hebben daarbij de kleuren van "Tempo wel zeer hoog gehouden. In het sterk bezette rennersveld, waarin Wilkes, v.d. Voort, v. 't Hof, Henk van Breenen (de Tar- zan van de Tour de France) en anderen om de eerste plaats stre den, sloegen de Soestenaren een best figuur. H. Dorrestein, winnaar van zovele Soester Cycle Crosses, zag kans om in deze strijd, van 7 ronden van 4lA km. elk, bij de kopgroep te blijven en eindigde tenslotte als nummer 6. J. Barne- veld wist zich als nummer 14 te plaatsen, terwijl J. v. Dorrestein nummer 26 en D. Eugen nummer 31 werd. Deze successen komen des te be ter tot zijn recht, als men weet, dat v. Breenen b.v. de 23c plaats bezet te. Niet alleen de persoonlijke succes sen der Soester renners werden gewaardeerd, ook de verenigingen, waarbij zich 3 renners plaatsten bij de eerste 30 finalisten, kreeg een prijs. "Tempo" verwierf daardoor de 3° prijs achter "De Kampioen" te Haarlem en "De Germaan" van Amsterdam. STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 tptpfrt Lancet pds-r, rt df r t\ oestdl T: *r a óóg land lA Uti x-Haft rw Stier >v-,r" l JMmi isuddfi Qye tb Saeytér v/vtiruer S. Volgens de Soester Zakenkring moet er veel meer gebeuren om het nijpende gebrek aan be drijfsterrein in de gemeente Soest aan te pakken. In het nieuwe streekplan wordt 400 hectare genoemd, maar dat zal nauwelijks uit nieuwe locaties kunnen komen. En wat is er nu precies nodig, naast de leeg stand van kantoren? Daarom willen de Zakenkring en de Kamer van Koophandel samen een onderzoek doen naar de behoefte aan bedrijfsruimte. Dat onderzoek gaat 20.000 euro kosten, liet Zakenkring-voorzitter Kees Boerkoel vorige week weten tijdens de traditionele nieuwjaars receptie in 'De Soester Duinen'. Hij rekende erop dat de gemeente Soest de helft van dat bedrag voor haar rekening neemt, nu het Spoordal als 'industriegebiedje' verdwijnt en ook bedrijfsterrein in Soestduinen mogelijk wordt terug geven aan de natuur. 'Het wegha len van werkgelegenheidsgebieden is geen stimulans voor de plaatse lijke economie,' aldus Boerkoel enigszins verwijtend in de richting van het gemeentebestuur. Hij wees in dat verband ook op de locatie- Richelleweg ('een gebed zonder end'), waar Domeinen maar niet tot medewerking te bewegen lijkt. Boerkoel zag dan ook graag een zware delegatie naar Den Haag gaan - de burgemeester, de gede puteerde, de wethouder, de voor zitters van de Kamer van Koop handel, de verschillende plaatselij ke en regionale werkgeversclubs en uiteraard de Zakenkring zelf, voor een gesprek met de minister, de staatssecretaris en de kamercom missie Economisch Zaken. Of dat wat helpt is natuurlijk de vraag. Gemiste kans De Zakenkring is wel blij met de voorgenomen uitbreiding van Soesterberg ('nu Soest nog...') en legde nog eens uit waarom hij on langs nog luidruchtig was wegge- beend bij een discussie in de ge meenteraad. 'Ik begreep er niks van. Het ging over rode en groene contouren, over linten afmaken en rafels herstellen, maar uiteindelijk gebeurt er bijna niets!' Voor een paar centen meer hadden er in Spoordal ook wel goedkopere wo ningen (voor starters) gebouwd kunnen worden, dacht hij. 'Een gemiste kans, in voetbaltermen.' Echte ruimte voor woningbouw voor starters in Soest zal pas ont staan 'langs een nieuw aan te leg gen lusje, wegje of zo u wilt ont- sluitinkje', aldus Boerkoel, daar mee ietwat sarcastisch refererend aan de plannen voor de omstreden rondweg en het 'geworstel' van de gemeente Soest met het verkeer sprobleem. 'U moet er wel snel bij zijn, gemeente, want de project- ontwikkelaars zijn al aan het on- Heuvelrug), derhandelen en voor u het weet is de grond weer te duur en komen er alleen huizen van minimaal 500.000 euro, en dat zijn geen prijzen voor starters!' Zó stelt de Soester Zakenkring zich uiteindelijk de hoofdwegen- structuur van Soest voor. Verschil 'Iets heel vreemds' Voor de Zakenkring is de ver keersafwikkeling van het grootste belang, aldus Boerkoel, die op dat punt 'iets heel vreemds' consta teerde. 'Bij de gemeenteraadsver kiezingen sprak een ruime meer derheid - WD, CDA, PvdA en Soest 2002 - zich uit voor een rondweg in een of andere vorm. Dat stelde de zakenmensen gerust: er komt een rondweg of -wegje. Maar na de verkiezingen wordt het al wat wolliger,' aldus Boerkoel, 'waarschijnlijk omdat wethouder Witte het programma moet gaan uitvoeren. En jawel, er gaat een (duur) onderzoek komen... Er is al twaalf of meer jaar lang onderzoek gedaan, maar oké, de Zakenkring werkt mee.' De twee scenario's waaruit de ge meenteraad nu moet kiezen - 'een weg van de Stadhouderslaan tot de brandweerkazerne of wat romme- len in de marge,' aldus Boerkoel - vormen voor de Zakenkring geen probleem. 'Zachte heelmeesters maken stinkende wonden,' vond hij. Nieuwe rotonde Boerkoel pleitte daarom voor een gefaseerde aanpak: binnen drie jaar eerst de kruising Biltseweg- Koningsweg en de rotonde Den Dolder aanpakken; vervolgens de verbinding Stadhouderslaan- brandweerkazerne/Dalweg aan leggen. Daarna - op termijn - een nieuwe rotonde bij de brandweer voor een rondweg richting Amers foort, waarover het College van B. en W. maar eens met de collega's in de Keistad moet gaan praten, en ten slotte 'een verbinding voor de spoorwegovergang bij Zuid rechts af en ga bij de Veldweg over het spoor en sluit deze weg aan op de rondweg'. (Zie het kaartje). Boerkoel besloot zijn toespraak met wat losse constateringen, zo als bijvoorbeeld dat de onderne mers in Soest 46 meer OZB betalen dan in Baarn; dat er plan nen zijn (horeca, winkeliers en ge meente) voor overleg (o.a. over sluitingstijden); dat er bij de revi talisering een hogere bouwhoogte moet worden toegestaan op het bedrijfsterrein Soestdijk; 'en dat we moeten oppassen voor nog minder bedrijventerreinen in plaats van groen' (naar aanleiding van de discussie over het Hart van de Namens B. en W. trad wethouder Bert Krijger (VVD) op als 'feest redenaar', waarbij hij het zorgvul dig vermeed inhoudelijk al te zeer in te gaan op de toespraak van Boerkoel. Krijger hield het bij wat algemene opmerkingen over het verschil tussen politiek en bedrijfs leven, al liet hij wel weten dat het College van harte ja zegt tegen het onderzoeksplan (vermoedelijk in clusief de gevraagde 10.000 euro, al werd dat niet helemaal duide lijk), temeer daar er de laatste tijd zoveel 'beweging' is op de indus trieterreinen Soestdijk en De Grachten. 'Maar als iedereen blijft zitten waar hij zit, gebeurt er niet veel.' Wel ging hij kort in op het zgn. Tien Punten Plan dat de Zaken kring vorig jaar nog had gelan ceerd. Hij stelde vast dat er al een heleboel gebeurt op de rails staat. Krijger uitte verder zijn zorgen over de economische vooruitzich ten, al heeft Soest zijn kaarten ge lukkig niet gezet op één enkele bedrijfstak. 'We hebben hier sta biele traditionele ondernemingen,' aldus de wethouder van Economi sche Zaken en Financiën. Hij maakte verder nog wat positief getinte opmerkingen over de com municatie tussen het gemeentebe stuur en het bedrijfsleven en ver volgens begaf het gezelschap zich naar het traditionele buffet om het nieuwe jaar ook 'inwendig' goed in te luiden. ELKE WEEK EEN SOtSTERSoOURANTy IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per half jaar! tel.(035)6014152 BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 De gemeenteraad zal morgena vond instemmen met de sane ring van de vervuilde grond op het voormalig Zonneglorenter- rein. Daar is 420 duizend euro voor nodig, waarvan de provin cie ongeveer een kwart voor zijn rekening neemt. De olievervuiling - die inmiddels het grondwater heeft bereikt - da teert van voor 1975, maar werd pas drie jaar geleden bij de sloop van de gebouwen ontdekt, on danks een eerder uitgevoerd bo demonderzoek en het feit dat in de jaren negentig een brandstoftank reeds werd verwijderd. De leidin gen, waaruit de olie is gelekt, mochten toen blijven liggen. Vol gens de gemeente was er toen nog niets bekend van mogelijke veront reiniging. Gezien de ernst ervan vindt Ans Mann (GroenLinks) het vreemd dat in 2000 niet meteen is begon nen met het schoonmaken. Dat zei ze vorige week dinsdag in de com missie milieu die voorafgaand aan de raad de kwestie besprak. Ze kreeg de bal meteen teruggekaatst, omdat ze daar destijds zelf ook niet over was begonnen. Wethou der Hany Wute vertelde dat er drie jaar terug (en vorig jaar even min) nog geen beschikking van de provincie was, waardoor Soest het risico had gelopen, dat ze de kos ten niet op iemand anders zou kunnen verhalen. Bovendien was in 2000 niet helder wie in juridi sche zin verantwoordelijk was voor de vervuiling. Dat is overigens allemaal nu niet anders. Weliswaar draagt de pro vincie bij in de kosten, het is nog maar de vraag of Soest haar aan deel straks kan terugkrijgen van de Stichting Beheer Zonnegloren. Die is door de gemeente aansprakelijk gesteld. De juridische procedure is een halfjaar geleden gestart, maar sindsdien is er van justitie niets meer vernomen. In eerste instan tie had Soest getracht Amstelland Vastgoed - die het terrein van de SBZ kocht en later verkocht aan de gemeente - verantwoordelijk te stellen, maar om onduidelijke re denen lukte dat niet. Rolf-Jan Siel- cke (D66) waarschuwde het Col lege voor te hoge advocaatkosten. 'Hou die in de gaten, zeker als het een langdurige procedure wordt.' Witte beloofde dat. Van de PvdA (ondersteund door Soest 2002) kreeg het College een uitbrander. Volgens Cees Verkerk is de gemeente ernstig in gebreke gebleven en is er onvoldoende of helemaal geen toezicht geweest. 'Het lijkt erop dat Soest wist dat ze verontreinigde grond ging aanko pen', aldus Verkerk. Witte ging daar niet op in. Hij deed het geval af als 'jammer'. 'Maar er zit niets anders op dan de sanering te laten uitvoeren. Het is een dringend geval en daarom moeten we nu actie ondernemen en niet afwachten tot de uitspraak in de juridische procedure.' Langer wachten betekent dat de vervuiling in het grondwaterbeschermingsge bied zich verder kan ontwikkelen en dat de schoonmaakkosten ho ger zullen oplopen. Met de sanering zal dan zo snel mogelijk worden begonnen. De verwachting is dat het achttien maanden duurt, voordat de grond en het water weer schoon zijn. Een deel van de grond wordt afgegra ven, het water moet worden gezui verd. De gemeente brengt haar kosten ten laste van de reserve bodemsa nering en het geld dat is opgestre ken met de verkoop van het Mavo Soest terrein aan Amstelland dat daar woningen mag bouwen.

Soester Courant | 2003 | | pagina 9