'Van heidehut tot residence' ek... Videofilm over gilde in première Soest 50 jaar geleden] Verdwenen Soest Braspartijen van weleer nu rustige gildemaaltijd 7 OP SOEST T Naamfeest patrones gilde met thema 'Laat je zien' Knollen vieren 'Kleintje Carnaval' bij WZ'49 Uit de historie van Soest(erberg) WmmSoedl PAGINA 10 WOENSDAG 29 JANUARI 2003 SOESTER COURANT Op zondag 2 februari tijdens naamfeest in Gildehuis PAGINA 11 SCHRAVEMADE B.V. Zaterdag 1 februari im Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Natuur O Nabij IVN-wandeling in De Korte Duinen Proefduik voor duikcursus Verkeersplan Meningen van lezers Het spookhuis Vrijwilligers 2400 6280330 eer genieten sk Visie hebt lotheek Visie ortingen op Del voor een ag tot ziens )35) 523 93 23 De twintig minuten durende film over de achtergronden van het Groot Gaesbeeker Gilde gaat zondag 2 februari in pre mière. Rónd 13:00 uur zal de rolprent op het witte doek van het Gildehuis aan de Steen- hoffstraat voor het eerst te zien zijn. De hoofdrolspelers Henk Hagen (Jacob van Gaesbeek) en Michael Brouwer (diens zoon Antonie) zijn uiteraard van de partij. Velen hebben vorig jaar tijdens de Gildefeesten Soest 2002 de figuur van Jacob van Gaesbeek kunnen ontdekken. Het was een schim geest. Eigenlijk was hij er niet, maar toch weer wel. Hij was bij verschillende activiteiten aanwezig en vroeg zich af wat er van het gil de geworden is. Hij maakte tussen 1410 en 1459 kennis met de acti viteiten van het schuttersgilde in Soest. Hij was er zelfs zo van on der de indruk dat hij als boetedoe ning landerijen schonk aan het gil de. Nu zes eeuwen later is er veel veranderd in Soest, maar toch zijn er nog vele herkenningspunten, vindt Jacob die tot mede conclusie komt dat het na eeuwen nog pri ma in orde is. Met deze constatering wordt de videofilm afgesloten. De videofilm geeft een overzicht van verschillen de activiteiten. In een tijdsspanne van 20 minuten is natuurlijk niet alles te vatten, maar toch krijgt de kijker een breed beeld van hetgeen het gilde is, soms vanuit een zeer historisch perspectief. Na afloop heeft de kijker antwoord gekregen op vragen wat de doelstellingen zijn van het gilde, waarom het is opgericht, hoe het aan zijn lande rijen komt, welke mensen lid mo gen worden, welke gebruiken het nog steeds kent. Serieuze en amu sante beelden volgen elkaar snel op. De videotilm wordt tijdens het Agathafeest voor het eerst ver toond. Het gildebestuur is trots op het resultaat. Maar voor dit resul taat waren heel wat inspanningen nodig. De film is gemaakt door Ivonne Wierink (regisseur), Jaap Smids en Joop van Kersbergen (camera's) en Gerda Zwaanswijk (geluid). Zij hebben de nodige er varing bij het maken van films. Ivonne Wierink heeft zelfs recent goud gewonnen met haar film Sa- rah op het jaarlijkse filmfestival voor Nederlandse Audiovisuele Amateurs. De opnamen hebben vele dagen in beslag genomen, maar de grootste klus was het monteren. Per avond levert dat 30 seconden film op. Het doel van de film is divers: de filmmakers willen via hun hobby een nieuwe film maken, die zij aan vrienden en kennissen kunnen to nen en wellicht kunnen gebruiken op een festival. Het gildebestuur wilde de achtergronden van het gilde op een eenvoudige wijze be licht zien, zodat daardoor onbe kenden ermee kunnen kennis ma ken. De videofilm is daarmee ook goed te gebruiken voor presentatie van het gilde op bijvoorbeeld de basisscholen. Omdat niet alle belangstellenden aanwezig kunnen zijn bij de pre mière zal de videofilm op 2 fe bruari verschillende keren worden vertoond. Later volgen natuurlijk meer mogelijkheden om de film te bekijken. Uit de Soester Courant van Vrijdag 4 Februari 1951 NIET LANGS DE SPOORLIJN LOPEN. Meerdere treinreizigers, die in de buurt van de Mendelsohnlaan wo nen, hadden zich tot gewoonte ge maakt, om de kortste weg van en naar het station Soestdijk te ne men. Zij naderden het perron van dit station van de kant van de Dal- weg, hetgeen betekende, dat zij een 10-tal meters over Spoorweg- grond langs de rails liepen. De po litie maakte hieraan een einde en deelde hiervoor aan 7 personen een bonnetje uit. AARDAPPELDIEFSTAL BERECHT. Tot twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar veroordeelde de Utrechtse Politierechter een Soes ter, die zich onlangs te Soest dief stal van een hoeveelheid aardappe len had schuldig gemaakt. FEESTAVOND "KERKEBUURT". De buurtvereniging "Kerkebuurt" hield gisteravond een feestavond in hotel "De Gouden Ploeg", waarvoor grote belangstelling be stond. De voorzitter der buurtvereniging, de heer H. v.d. Pol, heette zijn buurtgenoten welkom, alsmede de afgevaardigden van de Groninger Vereniging en de ereleden de he ren Raauwendaal en Jongsma. De onlangs door de heer C. A. Goudriaan opgerichte toneelgroep in deze buurtvereniging voerde, onder regie van de heer J. v.d. Broek, het toneelspel op "Geld dat stom is, maakt recht wat krom is". De uitvoerenden, waarvan het merendeel debuteerden, wisten met een vlotte vertolking een groot succes te oogsten, waarin de regis seur deelde. De dames Valkenet, Goudriaan en de heren v.d. Brink en Valkenet zongen het Clublied op, verdien stelijke wijze, terwijl The Melody Makers de muzikale illustratie ver zorgden. Met een gezellig bal werd de avond besloten. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE BRIDGE-DRIVE. Ter gelegenheid van de viering van haar eerste lustrum, organiseerde de Bridgeclub "Soesterberg" op Zaterdag 24 Januari een grote bridgedrive in de garnizoensont- spanningszaal aan de Kampweg. Deze gezellige zaal, door de mili taire autoriteiten daartoe welwil lend beschikbaar gesteld, was ge vuld met 'n 160-tal bridgers uit de gehele omtrek. Naast vele fraaie, persoonlijke prijzen was een beker beschikbaar gesteld, welke door de bridgeclub "Abconi" uit Amers foort werd gewonnen. De avond verliep zeer geanimeerd en de 40 prijswinnaars zullen, evenals zij die niet tot de gelukkigen behoren, met veel genoegen op een zeer geslaagde avond terugzien. Op zondag 2 februari viert het Groot Gaesbeeker Gilde weer uitgebreid de naamdag van zijn patrones Sint Aechten ofwel Sint Agatha. De dag wordt geo pend met een viering met Gil de-eer in de Joanneskerk om 10:00 uur. Het thema van deze viering luidt 'Laat je zien'. Dit thema sluit aan bij de gedach te dat je moet laten zien wat je kunt en wie je bent, pas dan kun nen anderen contact met je leggen en omdat 's middags in het Gilde huis aan de Steenhoffstraat de vi deofilm over het gilde in première gaat (zie elders op deze pagina). Tijdens de viering zal het thema worden uitgewerkt in een geza menlijk voorgaan van de pastores Hans van de Schepop en José Kodden. Zij zullen op 2 maart af scheid van de parochies in Soest nemen wegens emeritaat, c.q. het aanvaarden van een functie elders. De gezangen zullen deze keer wor den verzorgd door een koor be staande uit de leden van het paro chiekoor van Joannes en het koor Toont Goed. Beide koren staan onder leiding van Frank Kooiman. Zij hebben een aantal zeer aan sprekende liederen voor deze vie ring geselecteerd. Aan het eind van de viering zal de band tussen gilde en parochiegemeenschap worden bevestigd door het over- vendelen van beide voorgangers. De viering van het feest van Sint Agatha wordt na de Eucharistie in de Joanneskerk voortgezet in het Gildehuis. Daar is zoals gebruike lijk een informele ontmoeting smiddag georganiseerd voor leden, vrienden en bekenden van het gil de. Natuurlijk is daar de mogelijk heid om kennis te nemen van foto's en artikelen over het gilde van het laatste verenigingsjaar als ook het gildezilver dat het afgelo pen jaar is verkregen door deelna me aan Gildedagen in Brabant. Zoals gebruikelijk hebben de be zoekers van het Gildehuis op deze zondag gratis toegang tot het Mu seum Oud Soest. Daar zijn 2 wis seltentoonstellingen te bezoeken, één over de familie Van Hofslot (vele familieleden zijn ook gildele- den) en 'Transport in Miniatuur'. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 «SMS cA» v Als opwarmertje voor het brui sende grote carnavalsweekend viert de Soester carnavalsvere niging De Narre Knollen op za terdag 1 februari het traditio nele 'Kleintje Carnaval'. Dat gebeurt in de kantine van VVZ'49 aan de Eemweg. De vereniging heeft wegens slui ting van café Bos en Duin (Bos straat) wederom een andere loca tie moeten zoeken en is blij dat ze bij de voetbalclub onderdak kan vinden. Het feest begint zaterdag om 20:30 uur en wordt opgeluis terd door de Drive Inn Sun Way uit Soest en de Bloaspiepers uit Amersfoort. Voorafgaand zal Prins Niek I met hofhouding (al om 14:30 uur) de aftrap verrichten bij de topwed strijd WZ '49 tegen koploper Swift uit Amsterdam. Prins Niek I schenkt ook de wedstrijdbal na mens De Narre Knollen, 's Avonds zal de Prins, opnieuw met zijn hof houding, om 20:10 uur de 'afgooi' verrichten bij de handbalwedstrijd Smeeing/BDC tegen Swift I uit Arnhem, die in sporthal Beuken dal wordt gespeeld. Ook hier geeft hij namens de Knollen een wed strijdbal weg. Oproep Voor deelname aan de grote Car navalsoptocht kan men zich nog aanmelden bij de secretaris van de Narre Knollen, C. Kenter, e-mail: chriskenter@hotmail.nl of 826011791. Op foto 1 het boerderijtje van de dames Plekkepoel aan de Ferdi- nand Huycklaan. Hier woonden en boerden de drie gezusters Plekke poel jaren nadat hun broer Antho- nius kort voor de oorlog was over leden. Een zeer sober leven. Voor zieningen waren er niet. Een leven zonder elektriciteit en gas en wa ter uit de pomp. Koken op het for nuis of petroleumstel. De wc in dit soort boerderijtjes was een hokje boven de gierput met een soort zit bank met een gat erin. Een douche kenden de dames ook niet en het kwam erop neer dat zij zich naar mate ze ouder werden zeker in de koude wintermaanden maar niet wasten. De dames waren erg op elkaar aangewezen en leefden echt op zichzelf, een beetje schuw naar de buitenwereld. Alleen de oude dok ter Rupert had het vertrouwen, die mocht binnenkomen en zei wat er moest gebeuren. Zuster Anthonia van Mariënburg kwam de dames op gezette tijden wassen. De enke le koe die ze hadden voelde zich wel behaaglijk en de kippen schar relde ook wel hun kostje op. De varkens liepen waarschijnlijk gezel lig met een krul in hun staart in de blubber te wroeten, voor de mens waren de van eensteens muren opgetrokken boerderijtjes zeker bij vorst en sneeuw minder plezierig. Zo rommelde de eenvoudige boe rinnen de oorlogjaren door. Toen de dames kort na de oorlog (1957) voor hun AOW in aanmer king kwamen wisten zij er geen raad mee. Veel te ingewikkeld. Tante Riek, zo vertelde neef Jaap, zorgde dat het geld werd afge haald. Toen zij echt niet meer voor zichzelf konden zorgen zijn zij naar een tehuis gebracht. Daar zijn ze overleden, de een na de ander, oud en der dagen zat. De boerderij V werd een ruïne, overwoekerd door struiken. In 1970 kwam er de brand in, vermoedelijk aangesto ken. Wij van 'Verdwenen Soest' houden er een mooi winters plaat je aan over. Aan de buitenkant mooi en romantisch maar het leven binnen de muren was hard. Foto 2 is treintje Bello die met een mooie bocht om de Eng rijdt. De foto is ook van Annie Klein, ge maakt in 1940. Annie was kleuter onderwijzeres. We zien haar in ge dachte met kouwe vingers al staan met het boxje in aanslag kijkend of ze Bello wel goed in de zoeker kon vangen, te laat Annie, want toen was Bello al voorbij. Ze wist nog een foto te maken van de achter kant. Die goeie Bello op weg van Soest naar Soestdijk. Wanneer de machinist 's zomers het vuur op rakelde wilde er nog wel eens von ken langs de spoorbaan vallen en ontstond er weer een brandje. Moest de brandweer er weer op uit rukken om de schade te beperken. Maar daar had men in de winter geen last van. Al met al ook een beeld dat uit Soest is verdwenen. We houden er een beetje een be verige sneeuwfoto aan over. IVN Eemland, vofenjging ter bevordering van hal natuur- en mffleuboMt I Afdafeig van hal ImMf h teihiuui voor NatuurteKhemUngiaitoeala WH IVN-Eemland houdt op zondag middag 9 februari in Soest een na tuurwandeling in de Korte Duinen aan de Birkstraat. Deze start om 14:00 uur op het parkeerterrein bij het restaurant 'De Korte Duinen', naast de Avia. De belangstelling gaat vooral uit naar overwintering en bodemvorming. De Korte Duinen vormen een woest terrein. Langs de weilanden van de Eemvallei wandelen we naar de stuifzanden, een zandver stuiving met daaromheen een ge varieerde begroeiing van naaldbo men, loofbomen en struikgewas. Een tocht door heel verschillende landschappen, die elkaar verras send snel afwisselen. Vooral de scherpe scheiding tussen weiland en duinen van de Utrechtse Heu velrug is hier opvallend. Eigenaar van dit stuifzandgebied (521 ha) is de gemeente Soest. Er is vrije toe gang. Met de Lange Duinen vormen de Korte Duinen het grootste 'leven de' stuifzandgebied van de Utrechtse Heuvelrug. Voor 1885 waren hier uitgestrekte heidevel den. Het daarop ingeplante bos bestaat voornamelijk uit Grove Den. In het kader van het Euro pees Natuurbeschermingsjaar wer den de Lange en de Korte Dui nen in 1995 tot aardkundig monu ment uitgeroepen. Informatie: 886014410. ELKE WEEK EEN s SOeSTORêCOURAWT, JN DE BUSL^-^ Neem een abonnement: €8,75 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Op zaterdag 8 februari kan weer een duik worden genomen in het zwembad van Spleasure Centrum. Dat kan weliswaar dagelijks, maar ditmaal met duikapparatuur. The Experience houdt dan weer een proefduik voor mensen die een duikcursus willen gaan volgen. Zo'n cursus voor het PADI Open Water Diver brevet start 18 maart. Tijdens de proefduik kan kennis worden gemaakt met de docent en de sport. De school zorgt voor de apparatuur, zodat de deelnemers alleen zwemkleding hoeven mee te nemen. En 20 euro, want dat zijn de kosten. Vooraf opgeven voor de proefduik is noodzakelijk en kan via 030-2258371 of 06-55726111. Op dit moment lijkt de discussie rond de verkeersproblematiek in Soest alleen nog te gaan over de vraag: wel of geen rondweg? Hoe terecht is dit? Enkele uitgangspun ten: De gemeenteraad van Soest wil een structurele oplossing voor de vermeende verkeersproblematiek binnen Soest. De oplossingen moeten voldoen tot ca 2015. Binnen de gemeenteraad worden reeds jaren lang de Ossendamweg en de Van Weedestraat als de grootste verkeersknelpunten bin nen Soest beschouwd. De resultaten van het verkeers technisch onderzoek geven aan dat de problematiek rond de Ossen- dam acuut is; de problematiek rond de Van Weedestraat is be perkt en rechtvaardigt zeker niet dat er een rondweg voor wordt aangelegd. De 2 scenario's die aan de bevol king zullen worden voorgelegd (een met en een zonder rondweg) gaan voor 90% over de Van Weedestraat. De problematiek rond de Ossendam wordt met voorlopige maatregelen afgedaan. Wil men hier oplossingen creëren, dan zouden zeer ingrijpende maat regelen genomen moeten worden, zoals wellicht het opkopen en af breken van woningen (citaat uit de raadsvergadering van 23 januari j.L). Kunt u de redenering volgen? Aan het grootste knelpunt wordt niet echt iets gedaan, omdat dit om te ingrijpende maatregelen zou vragen. De bevolking mag zich wél gaan uitspreken over een zéér in grijpende maatregel: een weg door de polder ter ontlasting van de Van Weedestraat. Mijn mening: De discussie rond de hoofdwegenstructuur heeft zich verengt tot de vraag: moet er wel of geen rondweg komen Er be staat geen enkel verband meer met het eigenlijke onderwerp: het vin den van structurele oplossingen voor de verkeersknelpunten bin nen Soest. Vóór de aanleg van een rondweg is er jarenlang door een beperkt aantal 'ondernemende' Soesters, die zagen aankomen dat uitbreidingsplannen in Overhees niet meer aanwezig waren, gelob byd. Het zogenaamde 'verkeer sprobleem' in de Van Weedestraat is op deze wijze 'gecreëerd', de partijen die vóór de rondweg zijn, hebben zich dit idee blijkbaar ei gen gemaakt. Toen de brandweer kazerne jaren geleden werd her bouwd werd dit nieuwe pand een kwartslag gedraaid, zodat de Dal- weg kon worden doorgetrokken naar de nu aan te leggen rondweg. Bovendien: bouwen (langs de rondweg) is lucratiever dan slopen (Ossendamweg). Was het echt te doen om de oplos sing van de verkeersproblematiek, dan had het voorstel dat de in spraakprocedure ingaat groten deels scenario's voor de Ossen damweg moeten bevatten. Laten we de voor de rondweg begrootte 7 miljoen euro (dat wordt natuur lijk véél meer!) uitgeven aan maat regelen die daadwerkelijk betrek king hebben op verbetering van de hoofdwegenstructuur in Soest! Hans de Koning. (Van redactiewege ingekort) Voor jong en oud is een spookhuis een leuke vorm van vertier op on der andere pretparken en kermis sen. Lekker griezelen van vaak zeer vakkundig gemaakte creaties is in. Een belangrijk element in dit genoeglijk griezelen is het feit dat het gelukkig allemaal niet echt is, toch? Wie denkt dat spookhuizen niet echt bestaan, komt echter be drogen uit. Er is er zelfs een veel dichterbij dan voor onze wijk wen selijk is en anders dan de spook huizen op kermissen is dit spook huis verstoken van elke vorm van suggestieve creativiteit. Waar we het over hebben? De oude bibliotheek. Na de verhuizing van de bibliotheek kwam het pand leeg te staan. Het stond in afwach ting van een akkoord over het aan tal te bouwen woningen tijdelijk te huur, maar bij gebrek aan interes se bleef het leeg staan. Verpaupe ring sloeg snel toe, een constant afgaand alarmsysteem bezorgde de politie handénvol - onnodig - werk en steeds meer ramen wer den dichtgetimmerd. Krakers na men hun intrek in het gebouw, maar hadden hier niet lang plezier van. Na vertrek van de krakers werd de bibliotheek kraakvrij gemaakt. Het sloopbedrijf verwijderde het asbest uit het pand, haalde de nodige waardevolle elementen weg en kapte al het groen eromheen, be halve dan een dode berk die veel bewoners van de Engh al tijden graag zagen verdwijnen. Wat over bleef is een wangedrocht, een zeer ontsierend obstakel, dat de leef baarheid in de wijk zeer nadelig beïnvloedt. Angst voor brand en daarmee vrijkomende asbestdeel- tjes maakte het noodzakelijk dat het pand kraakvrij werd gemaakt. Was dit gevaar er niet toen de bi bliotheek er nog was gevestigd? Sloop wordt niet voltooid, omdat de hier te bouwen woningen meer geld opbrengen indien de grond nog bouwrijp moet worden ge maakt en dit pas gebeurt nadat alle woningen verkocht zijn. En hoe lang duurt het nog voordat wonin gen verkocht worden waar een prijskaartje aan hangt dat maar enkelen kunnen betalen? Bij het kraakvrij maken is onder andere het dak verwijderd. Er is geen bouwkundige nodig om in te zien dat daarmee ook het verband uit het gebouw (gedeeltelijk) is ver dwenen. Bij de zware storm van zondag 27 oktober 2002 is nog een stuk gevel naar beneden geko men, dus ook ter bevordering van de veiligheid is het noodzakelijk dat dit spookhuis zeer snel ver dwijnt. De gang van zaken rond de oude bibliotheek verdient geen schoon heidsprijs en er is bovendien nog een reëel gevaar dat Soest meer van dergelijke wangedrochten krijgt, indien niet wettelijk ingegre pen wordt. Indien er voor een ob ject een sloopvergunning wordt afgegeven, dient het ook binnen een redelijke termijn te verdwijnen. Een buurtbewoner, Philippe Kessels Graag wil ik reageren op de op roep van OC De Klarinet dat om vrijwilligers vraagt. Het is natuur lijk heel makkelijk om een stukje in de Soester Courant te laten plaatsen en vrijwilligers binnen te halen, maar wat is de eigenschap van De Klarinet: alles wat je bin nen haalt, schopje er o zo makke lijk weer uit. Hier volgt mijn verhaal: mijn vrouw en ik zijn drie jaar lang werkzaam geweest op De Klarinet. Ik (Leo) was het niet eens met de autoritaire manier waarop het be stuur zich gedroeg tegenover de vrijwilligers. Door een sleutelkwes tie werden wij (mijn vrouw en ik) als vrijwilligers ontslagen, terwijl mijn vrouw helemaal geen schuld had. Ik wendde mij tot het hoofd bestuur en dat noemde het een futiliteit. Dus als je de vinger op heft tegen het bestuur (dat zich te genwoordig werkgroep noemt), dan vliegje er zonder pardon uit. Leo Saly De braspartijen van weleer tij dens de zogeheten teerdagen van het Groot Gaesbeeker Gil de bestaan niet meer, maar de traditie is gebleven. Overigens is ook die niet onveranderd ge bleven. Waren de teerdagen - aan het begin van de activitei ten- voor de gildebroeders vroeger vooral bedoeld 'om den inwendigen mensch duch tig te versterken, opdat zij 'fit' zullen zijn voor de wedkam pen', de teerdag van nu (want het opmaken van het geld is tot één dag teruggebracht) bete kent juist de afsluiting van de feestelijkheden voor gildele- den en gildevrienden. Dit jaar is het weer een teerjaar, zo heeft ouderman (en schutters- koning 2002-2003) René van Hal in zijn nieuwjaarstoe spraak bekendgemaakt. Teren in verband gebracht met ac tiviteiten van het gilde heeft dus een hele andere betekenis dan het gewone teren, het aanbrengen van een laag teer op bijvoorbeeld een wegdek. Het gilde-teren daarente gen heeft te maken met potverte ren, feestvieren van gelden uit de gemeenschappelijke pot. Dat ge beurt tegenwoordig aanzienlijk rustiger dan vroeger. Niet zo ver wonderlijk eigenlijk, want vertier was er toen nauwelijks. De gilde- feesten vormden een evenement waar de hoofdzakelijk uit agrariërs bestaande bevolking van Soest elk jaar weer naar uitkeek. Het gilde- feest was dan ook innig vergroeid met het volksbestaan van zo meni ge landbouwende gemeenschap als die van Soest. Het ging als lente- of voorzomerfestijn vooraf aan de zware boeren-arbeidstij, bestaande uit hooien en oogsten. De feesten waren niet alleen een levensfactor, veel meer nog werden ze als een levensbehoefte beschouwd. Het was dan ook eeuwenlang het grootste en meest volkseigen ge beuren van heel het jaar in de dor pen die een gilde hadden. Soest is één van de weinige gemeenten bo ven de grote rivieren waar -net als in de meeste plaatsen in het zuiden van het land- sprake is van een bloeiend gildeleven. Bescuddenisse De gilden hadden oorspronkelijk, in de Middeleeuwen, de taak 'tot eene bescuddenisse' (bescher ming) te dienen voor erf en goed van de burger. Voor de 'weer', zo als dat in tal van handvesten 'cae- rten' of stichtingsbrieven, te lezen staat. Maar sinds onheugelijke tij den niet minder voor 'de teer'. Daarmee zijn de meeste dorpsgil den weer tot hun oorspronkelijke staat teruggebracht: die van broe derschappen met godsdienstige en sociale verplichtingen. Daaraan herinneren nog benamingen als 'dooden- en ziektegilden'. Dat niet-kenners van de gildege- schiedenis soms menen te moeten wijzen op het huns inziens militaire aspect, is geheel ten onrechte. Hoe krijgshaftig de stoere gildebroeders er ook mogen uitzien, het wezen van het 'boerse' gild is in de ver ste verte niet militaristisch. In fei te is alle militaire besef hun vreemd. De wapens die vroeger meegedragen werden, moesten enkel beschouwd worden als feest- attributen, als decoratief element. Eén keer per jaar slechts werden en worden de wapens gebruikt, tij dens het hoogtepunt van de gilde- feesten, het koningschieten. Terug nu naar het begin van de gil defeesten, altijd ingezet met een gildemis. Het bijwonen hiervan is één van de eerste plichten van ie dere gildebroeder. In sommige 'caerts' staat 'dat dit zoo stigtelijck mogelijks' dient te geschieden, en verder dat 'elk lid is verplicht toe te zien dat niemand der gildebroe ders dronken loopt, noch vloeke of oneerbaarheid pleeght'. Dat geeft de gildebroeder van nu wel te den ken over de voormalige 'stigtelijck- heid'! Verplicht Het 'teren' dat eens in de vier jaar op het programma staat, gaat in deze tijd heel wat rustiger toe. Geen eet- en drinkgelagen meer die niet alleen gepaard gingen met zang, dans en vrolijkheid, maar niet zelden ook met twist en on derlinge strijd waarbij meer dan eens het mes werd getrokken. Toch was dit voor niemand reden om de teerdagen te mijden. De le den waren trouwens verplicht op de teerdagen aanwezig te zijn 'tot continuatie van. goede buurschap ende vermeerdering van vrient- schap', overigens een verplichting waarvan het nakomen niemand enige moeite kostte. Sport, spel of andere recreatie bestonden immers niet in Soest waarvan de bevolking hoofdzakelijk uit boeren, daglo ners, schaapherders en spinsters bestond. Zij moesten dagelijks van de vroege morgen tot de late avond hard werken voor het (meestal droge rogge)brood op de plank. De kermis en de vierjaar lijkse teerdagen waren hoogtepun ten waar iedereen reikhalzend naar uitkeek. In Soest is het teren blijven bestaan tot 1927, toen er voor lange tijd een einde kwam aan het 'mit mal- cander genoeghlick' feestvieren. Waarschijnlijk had de langzaam veranderende samenstelling van de bevolking ermee te maken. Het boerenkarakter verdween steeds meer en op de activiteiten van het gilde had dit kennelijk het tegen deel van een motiverende invloed. Pas in 1960 werd, en met succes, het Groot Gaesbeeker Gilde nieuw leven ingeblazen. Dat is uit historisch oogpunt toe te juichen. Wat een folklore en plezier zou er De teerdagen van het Groot Gae sbeeker Gilde waren vroeger hoog tepunten in Met plaatselijk gebeu ren. Men kleedde zich ervoor in het beste pak en wilde maar wat graag, zoals hier in 1927, voor de foto graafposeren Bron: Eemland Pers verloren gaan onder het nog steeds omvangrijke deel van de Soester bevolking dat zich bij passende gelegenheden als 'gildebroeders en -zusters' uitleeft, als het moderne leven ook dit stuk nostalgie zou vernietigen. Al is de kans daarop nu minder groot dan in het begin van deze eeuw, want bij alle mo derne zakelijkheid lijkt de roman tiek zich in ieder geval in volksver maak en volksfeest te handhaven. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 V Openingstijden: W dinsdag tlm vrijdag van 9.00 uur tot 19.00 uur V zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur <■11-

Soester Courant | 2003 | | pagina 11