Burgemeester maakt reclame Beleef de 'Vlucht van de eeuw' €5- D wrzM Herinneringsmedaille voor helikopterdetachement Minister op bezoek bij de bolletjesslikkers Femke van Leeuwen (11) wint prijs met slagzin rjtg I Programma vol verlangen in Cenakel Soesterberg KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Uitreiking van Erediploma Generaal Snijdersfonds HULPVERLENING m LING JGPIJN -4 Internetcafé geopend in dorpshuis Soesterberg Spreekuren B en W in Soesterberg 'De Drie Eiken' Zonnebloembingo In Militair Luchtvaart Museum Soesterberg PAGINA 12 EN 'W-/W- 1% KORTING js verlaagd! ig bij de Boni 'Ik zie dat er ook links zijn met andere websites, bijvoorbeeld met de gemeente Soest. Het is de moeite waard die te bekij ken.' Burgemeester Koos Jans sen liet de gelegenheid niet on benut om bij de ingebruikstel ling van het internetcafé in het dorpshuis Burgstede in Soesterberg de gemeentelijke website onder de aandacht te brengen. Hoewel de jeugd de burgemeester bijna voor was om achter een scherm plaats te nemen nadat hij door het wegtrekken van een laken de vier beeldschermen zichtbaar had gemaakt, was hij toch de eer ste die van het aanbod gebruik maakte. Voor zover dat al niet het geval was, ligt Soesterberg dus sinds vorige week voor de hele wereld open. In zijn toespraak zei burgemeester Janssen 'dat Soester berg een levend dorp is, waar veel gebeurt. In sportief, cultureel, re creatief en muzikaal opzicht, er is voor elk wat wils. Er zijn ook al lerlei nieuwe initiatieven, zoals het vernieuwen van de ontmoetings ruimte in De Drie Eiken en de oprichting van de voetbalvereni ging 't Vliegdorp. Al die activitei ten worden door verschillende mensen georganiseerd. Een groot aanbod is er in dorpshuis Burgste de. Kijk maar eens in het program maboekje. Daar staan veel activi teiten in, die nu worden verrijkt en uitgebreid met het internetcafé.' De burgemeester zei dat de soort gelijke cafés in Soest (in Daelho- ven, bij Balans en in De Klarinet in Overhees) een succes zijn. De ge meente financiert ze voor een deel dankzij de stimuleringsregeling in ternetgebruik. 'Wij willen vanuit de gemeente, en het bestuur van het dorpshuis wil dit ook, dat jong en oud, man en vrouw, gewend aan of onbekend met internet, er gebruik van maakt. Dat moedigen we heel erg aan. Ik vind het een felicitatie waard aan het Dorps- huis-bestuur dat het die gelegen heid nu ook in Soesterberg heeft gerealiseerd.' Jong en oud De belangstelling voor de officiële ingebruikname van het internetca fé was groot, zowel van de jeugd als van ouderen. Dit was trouwens één van de dingen die het bestuur van het dorpshuis was opgevallen, In het Officierscasino te Soesterberg hebben de plaats vervangend Commandant Operaties, commodore P.C. Berlijn, en de commandant vliegbasis Soesterberg, kolo nel-vlieger T.H.W. ten Haaf vo rige week de herinneringsme daille VN-vredesoperaties uit gereikt aan 99 militairen. De uitreiking vond plaats ten over staan van familieleden, belang stellenden en de commandant vliegbasis Gilze-Rijen, kolo nel-vlieger E. van Heumen. De militairen hebben in de perio de van eind juni 2002 tot begin ja nuari 2003 deel uitgemaakt van het 1(NL) Helikopterdetachement SFOR-4. Het helikopterdetache ment heeft in het begin van de uit zending vanuit Split (Kroatië) en in een later stadium vanaf Bugojno (Bosnië) geopereerd. Het maakte deel uit van de operatie 'Joint In het kader van het 'spreekuur van burgemeester en wethouders in de wijk' worden de inwoners i van Soesterberg, maar ook andere belangstellenden, uitgenodigd om op dinsdag 11 februari samen met burgemeester en wethouders van gedachten te wisselen over Soesterberg. Iedereen krijgt de ge legenheid deze avond persoonlijk met de leden van het college te spreken over ideeën en aandachts punten voor Soesterberg en kan eventuele problemen aan hen voorleggen. De bijeenkomst wordt van 20:00 tot 22:00 uur gehouden in het Dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 17. Tijdens deze uren zijn minstens twee leden van het college van burgemeester en wethouders aan wezig om vragen te beantwoorden. Mocht dat niet lukken, dan wordt eventueel een afspraak voor een vervolggesprek of een schriftelijk antwoord Force', uitgevoerd door een multi nationale strijdmacht. In Bosnië- Hercegovina heeft de commandant SFOR de leiding over de daar ge stationeerde grondtroepen. In de regio zuid-west, samenge steld uit troepen van het Verenigd Koninkrijk, Canada en Nederland, heeft men sinds begin juli 2002 de beschikking over het helikopterde tachement. Het detachement be staat uit twee Cougar MKI! trans porthelikopters van het 300-squa- dron van de vliegbasis Soesterberg met het daarbij behorende perso neel en materieel. Op de vliegba sis staan bovendien twee Cougar transporthelikopters klaar om als de nood aan de man is binnen 96 uur kunnen worden ingezet ten behoeve van SFOR. De transport helikopters worden in Bosnië inge zet voor het uitvoeren van medi sche evacuatievluchten. Het is de bedoeling, dat het huidige helikop ter detachement in de loop van dit jaar wordt afgelost. Tot 1'januari 2003 zijn door het helikopterdeta chement SFOR-4 ruim 410 veilige vlieguren gemaakt, waarbij in to taal 460 missies zijn uitgevoerd. Op zaterdag 8 februari verzor gen Mariejan van Oort en Jac- ques Verheijen een prachtig concert in de kapel van het Ce nakel, Amersfoortsestraat 18, Soesterberg. 'Verlangen' (Benkshaft) is de rode draad in dit concertprogramma. De liederen vertellen over een on beantwoorde liefde, over een sol daat aan het front in de Eerste Wereldoorlog, die hunkert naar zijn vrouw en kinderen, over het verlangen naar 'gefiltc fish' op Mariejan van Oort en Jacques Verheijen. sjabbesavond, of over de diepe wens naar vrede en een betere we reld. Na 'Brikele' is dit het tweede lied programma van Mariejan en Jac ques, waarin veel werk van de Pools-joodse dichter en componist Mordechai Gebirtig wordt uitge voerd. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 13,00/ 11,00. Kaartverkoop: 880346-33 2518 en op de avond van het concert aan de zaal. Onder grote belangstelling van jong en oud maakten burgemeester Janssen en voorzitter Jean-Marie van Staveren van dorpshuis Burg stede in Soesterberg als eersten ge bruik van het daar geopende inter netcafé. Foto: Ee ral and Pers zei secretaris Elja Bouwmeester na afloop: 'Dat er zo'n differentiatie was in leeftijden. Jong en oud en alles wat daartussenin zit, was er.' De meeste belangstellenden kwa men uiteraard uit Soesterberg, maar er waren ook bezoekers uit de regio. Zij kwamen voor het ge varieerde cursusaanbod in het ko mende seizoen. Tijdens een open huis kregen ze vast een voorproefje van wat hen te wachten staat in de verschillende cursussen, zoals Wol ken en weer, dansen (met demon straties door Studio Moving Stars), bloemschikken, modeltekenen en schilderen en sterren waarnemen. Velen van hen gaven zich vcor deelname aan een cursus op, zo constateerde ook wethouder Bert Krijger die van zijn belangstelling voor het open huis blijk gaf. Foto: Eemland Pers Bij de presentatie van de activi teitenagenda 2003 in het dorpshuis Burgstede zorgde Studio Moving Stars voor een spetterende demon stratie. Zaterdag 1 februari zondag 1 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistieviering; dameskoor Vrijdag 14:30 pr. G. Claassens; viering in De Heybergh Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 prs. Ben Verberne en Joke Litjens; tv-uitzending Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. J. Schut-Klunder World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, ®030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Op vrijdag 31 januari organiseert de Zonnebloem-Soesterberg een bingoavond in De Drie Eiken, waaraan iedereen kan meedoen. De bingo gaat om 20:00 uur van start; de zaal is vanaf 19:00 uur open. Kaarten kosten 3,50. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Onder grote belangstelling is vorige week in de Generaal Snijdershal van het Militaire Luchtvaartmuseum te Soester berg het erediploma van het Generaal Snijdersfonds uitge reikt aan Generaal-Majoor vlieger buiten dienst 'Bill' Breeschoten. Het erediploma wordt jaarlijks uit gereikt aan personen of instanties, die zich op welke manier dan ook verdienstelijk hebben gemaakt voor de Koninklijke Luchtmacht, zowel tijdens hun actieve dienst als gedurende hun niet actieve loop baan. Tijdens zijn niet-actieve loopbaan was generaal Breescho ten de stuwende kracht achter on der meer de Midlife Update en de modernisering van de F-16. De Koninklijke Luchtmacht profiteer de hiervan tijdens de geslaagde in zet van de F-16 boven bijvoorbeeld de Balkan en op dit ogenblik bo ven Afghanistan. Na de beëindiging van zijn militai re loopbaan in 1996 heeft generaal Breeschoten zich meer en meer toegelegd op de politieke dimensie en de positie van de Nederlandse luchtvaartindustrie bij de keuze van de opvolger van de F-16. Zo was hij als adviseur verbonden aan de werkgroepen van politieke par tijen. Ook heeft hij zich ingespan nen om de Nederlandse lucht vaartindustrie actief te betrekken bij de deelname aan de ontwikke ling van de 'Joint Strike Fighter'. De Stichting Generaal Snijders fonds werd opgericht op 29 de cember 1932 en reikt sindsdien wanneer de situatie zich voordoet een penning uit aan personen of instanties, die zich op bijzondere wijze hebben ingezet voor de luchtvaart in ons land. In het ver leden hebben onder anderen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard, dr. M. Martin Schröder en Wubbo Ockels de Snijderspenning ontvangen. In december 2002 wer den de erediploma's uitgereikt aan beeldend kunstenares Lccntje Lin- ders, het Laboratorium voor mate rialen en constructies van de Tech nische Universiteit in Delft, en aan de heer R.C.J. Wunderink, voor malig hoofd Corporate Identity van de KLM. De bijeenkomst in Soesterberg stond onder leiding van luitenant- generaal der Koninklijke Lucht macht buiten dienst H.J.W. Man- derfeld, voorzitter van het Gene raal Snijdersfonds. Het erediploma werd deze keer uitgereikt door de voormalige staatssecretaris van defensie, Jan van Houwelingen. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Op de laatste dag (voor de Tweede Kamerverkiezingen) in functie heeft minister J. Donner van justitie in gezel schap van de burgemeesters Janssen van Soest en Boekho ven van Zeist, alsmede enkele betrokken functionarissen, een bezoek gebracht aan het deten tiecentrum voor bolletjesslik kers in het Kamp van Zeist. Donner was naar Soesterberg ge komen mede naar aanleiding van klachten van de burgemeesters van Soest en Zeist, met name over de brandgevaarlijke situatie in het de tentiecentrum. Overigens waren de problemen al grotendeels opgelost op het moment dat Donner op bezoek kwam. De minister liet zich rondleiden en uitvoerig informeren in het nieuwe gevangeniscomplex, dat als zodanig werd ingericht na dat dc gebouwen leeg waren ach tergelaten door de Amerikaanse luchtmacht. Ze waren onderdeel van Camp New Amsterdam. Na een verbouwing is er nu plaats voor 700 bolletjesslikkers. In Soesterberg verblijven er nu zo'n 350. Na een korte uitleg over het deten tiecentrum bezocht de minister verschillende units. Hij sprak zo wel met vrouwelijke als mannelij ke gedetineerden. Aan het eind van zijn bezoek zei de minister dat in 2002 op Schiphol 2.150 drugs koeriers waren aangehouden; 867 van hen waren bolletjesslikkers. De drugsvangst op Schiphol bedroeg vorig jaar ruim 6.300 kilo, vooral cocaïne. In 2001 was het aantal aanhoudingen beduidend lager: 1.200. Politie (Kon. Marechaussee) Veidm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: g80900-8844; alarmnummer: 881.1.2. VrijwilIigersIiijJp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. 'Gebruik je verstand, dan is er niets aan de hand'. Met deze slagzin won de elfjarige Femke van Leeuwen uit Soesterberg een van de negentien prijzen in de landelijke prijsvraag in de Halt-vuurwerkfolder 2002. Zij kreeg haar prijs, een trendy ^ross-orer bag', uit handen van burgemeester Janssen. De fir ma Batavus stelde alle prijzen beschikbaar. Van Bureau Halt kreeg Femke een cadeaubon. Onder aanvoering van de burge meester was vrijdagmiddag een delegatie van de politie en van Bureau Halt naar de Anthonie van Leeuwenhoeklaan 13 gekomen om de winnares de prijzen uit te rei ken. De burgemeester feliciteerde haar en wees op het belang van de waarschuwingen die jaarlijks gege ven worden als het gaat om voor zichtig te zijn met vuurwerk. Ieder jaar zijn er pakkende slogans die vooral de jeugd erop moeten wij zen dat vuurwerk geen speelgoed is. Zo'n slogan heeft Femke van Leeuwen een prijs opgeleverd. De slagzin geeft volgens de burge meester goed weer waar het om draait: altijd je verstand gebruiken als je met vuurwerk in de weer bent. Landelijke actie Bureau Halt heeft in november en december vorig jaar aan leerlingen in het basis- en voortgezet onder wijs weer op grote schaal voorlich ting gegeven over vuurwerk. Meer dan 500.000 jongeren in Neder land kregen na afloop van de voor lichting een vuurwerkfolder mee naar huis. Deze folder was opge nomen in het voorlichtingspakket 'Knalgaaf, dat verder bestond uit een poster, een 'freccard' en een lesbrief voor voorlichters. Het voorlichtingspakket is ontwikkeld door de gezamenlijke Halt-bu reaus, in samenwerking met de stichting Consument en Veiligheid en uitgeverij Mediahuis. In de fol der was, naast informatie over het Femke van Leeuwen in Soester berg maakte al direct gebruik van haar prijs die ze won met een slag zinwedstrijd. Foto: Eemland Pers. veilig cn verantwoord omgaan met vuurwerk, een prijsvraag opgeno men. Halt Nederland, de belangenbe- hartigingsorganisatie van de Halt bureaus, ontving in december postzakken vol kaarten. Uit al deze inzenders is per arrondissement een winnaar getrokken. Twee jubilea staan dit jaar cen traal bij de evenementen in het Militaire Luchtvaart Museum (MLM) aan de Kampweg in Soesterberg: Honderd jaar ge motoriseerd vliegen, en Vijftig jaar Koninklijke Luchtmacht. In het kader van de herdenking van Honderd jaar gemotori seerd vliegen verzorgt Pande- monia Science Theater Neder land in de krokusvakantie in het MLM een aantal uitvoerin gen van de spectaculaire thea tervoorstelling 'Vlucht van de Op 17 december 1903 werd op het strand van Kittyhawk in de Vere nigde Staten geschiedenis geschre ven door de eerste vlucht met een gemotoriseerd luchtvaartuig. Die dag slaagden de fietsenmakers Morille en Tilburg Wright erin met hun Wright Flyer in 12 seconden 36 meter te vliegen. Sinds die ge denkwaardige gebeurtenis heeft de luchtvaart een geweldige vlucht genomen. De toestellen zijn steeds sneller en wendbaarder geworden, de vlieghoogte steeds hoger en het vliegbereik almaar groter. Zo kon de Farman HF-22 uit 1913, een van de eerste vliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht, een maximumsnelheid ontwikke len van 100 kilometer per uur, ter wijl de hedendaagse F-16 van de Koninklijke Luchtmacht meer dan 2.000 km weet te halen. Dezelfde F-16 kan opereren op de hoogte van maximaal 17 kilometer, terwijl HSs dalarman niet hoger kon vliegen dan 3 kiiui>ic-u.i. Een van de eerste passagiersvlieg tuigen van de KLM, de Fokker F II uit 1920, had een kruissnelheid van 120 km. per uur en een vlieg bereik van 1.200 km. De Boeing 747 waarmee de KLM tegenwoor dig vliegt, heeft een kruissnelheid van 900 km. per uur en kan 14.000 km. vliegen. De vooruit gang is dus enorm geweest. Hoogtepunten Pandemonia Science Theater neemt de bezoekers van het Mili taire Luchtvaart Museum mee langs de hoogtepunten in de ge schiedenis van de luchtvaart. Het belicht de ontwikkeling ervan van uit het perspectief van hen die het vliegen mogelijk maakten: de ont werpers, de technici cn vanzelf sprekend de vliegers. De voorstel lingen zijn op zondag 23, dinsdag 25, woensdag 26, donderdag 27 en vrijdag 28 februari en zondag 2 maart in het Militaire Luchtvaart Museum. Tevens maakt 'Vlucht van de eeuw' deel uit van een programma De Wright Flyer, het eerste gemo toriseerde vliegtuig, ontworpen door de gebroeders Wright. Bron: Library of Congress. dat het MLM met ingang van maart elke dinsdag- en donderdag middag aanbiedt aan leerlingen uit het voortgezet middelbaar be roepsonderwijs. Het MLM is geo pend op dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur en op zon dag van 12:00 tot 16:30 uur. Op maandag en zaterdag is het mu seum gesloten. i rzaak? f aan doen? orde iropractor j 18 februari uur atis, sch aanmelden. FACTIE <koek en actoren Associatie IER! R KORTING ER! sg 8.00-20.00 g 8.00-18.00 /vijzigingen en/of zetfouten voorbehouden Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 GEGARANDEERD NERGENS GOEDKOPER rVOOROEEL

Soester Courant | 2003 | | pagina 13