TJES Emmakerk gaat aan de slag voor wezenproject Lundazi (Zambia) Snel online met Rabobank Online NTEN- DRGERS Let's talk Fish!' Colenso Consort speelt voor eigen publiek T)ogter6m Europees Jaar Gehandicapten dansend van start in Soest PAGINA 6 GEBIT ed, >roken? TECHNIEK len bewegen ezonde bezig- been- en arm- js gaandeweg c van 9 t/m 15 ollectant voor i dan aan bij 020 - 5896471. ^DIENEN? 3 de woensdag- zat tijd over? oester Courant allers. WOENSDAG 29 JANUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 Vervolg op succesvolle kerkdak-actie Zalmsnippers g Mosterdrolletjes Zalmfilet 60 Makreel Americain 1 45 RUUD SMIT visspecialiteiten"^ !Jy. 'f.-. V Website Soest Bewaar de Soester Couranten! Op 19 februari komt er weer een Logo Puzzel in deze krant Brede Bibliotheek Soest m)f Donderdag 30 januari Gedichtendag met Jan Boerstoel Zaterdag 1 februari Ned. Vereniging voor Stereofotografie Lokaal Comité Europees Jaar van mensen met een handicap Bezoek nu ons uniek bankconcept Rabobank Online aan de Smitsweg 4 en bestel een fantastische HP Pavilion multimediacomputer. Voor slechts 1389 euro of vanaf 31 euro per maand regelt u onder andere gemakkelijk thuis al uw bankzaken. Openingstijden: maandag 13.00 - 17.00 uur en dinsdag tot en met zaterdag 10.00 -17.00 uur. rnmmm Vanaf 31 Rabobank online rT 1 r Wij geven u vooraf duidelijke prijsopgave en een tijdsbestek waarin dat gemaakt kan worden. ^Openingstijden: Ma. t/m Do 08.00-16.30 u. Vrij. 08.00-14.30 u. Bel even voor een afspraak! hfingen tel. 6014152 Weedestraat 227 de Soester Courant ningruil rersen ndel 6,84 8,45 10,06 11,66 13,27 14,88 16,48 18,09 19,69 21,30 22,91 24,51 26,12 ourant, t te worden betaald. incl. BTW 'Wij een dak - zij een dak'. Zo heette de actie waarmee de Sa- men-op-Weg-wijkgemeente rondom de Emmakerk (Soest- Noord) vorig jaar niet alleen geld bij elkaar bracht voor de 'eigen' verbouwing en het or gel, maar ook voor een kerkje in Lundazi (Zambia). Dat kerkje moest het tot dan toe zonder dak stellen. Het geld kwam er - ruimschoots zelfs. De Emmakerk is intussen helemaal af, inclusief het orgel, en ook in Lundazi wordt niet meer dakloos gekerkt. Dat heeft ds. Pie- ter van Winden, predikant van Soest-Noord, eind vorig jaar met eigen ogen kunnen vaststellen. Het geld - zo'n 25.000 - was in stukjes en beetjes al via de geëi gende kanalen overgemaakt; hij vertegenwoordigde de Emmaker- kers bij de officiële ingebruikne ming van het (golfplaten) dak, als gast van collega ds. Penias Mbewe en de kerkenraad van Lundazi. De contacten tussen de Emmakerk in Soest-Noord en de Reformed Church of Zambia bestonden al enige tijd, zij het informeel. Zo heeft wijkgenoot ds. Rob Krol, onlangs overleden, er jarenlang als docent gewerkt, evenals ds. Harry Gijsen, oud-predikant van de Em makerk. Petra de Waard heeft ook als arts in Lundazi 'gezeten' en haar zusje Erica is er geweest in verband met haar theologiestudie. Het kwam goed uit dat Pieter van Winden zelf altijd al hevig geïnte resseerd was in Afrika en vooral in de Afrikaanse geloofsbeleving, die hij omschrijft als 'meer een manier van leven dan een manier van den ken'. 'Het heeft me van jongs af geboeid. Godsdienst en het dage lijks leven zijn in Afrika heel erg met elkaar verweven.' Enige band Voor de Zambianen is hun gods dienst (ongeveer driekwart van de bevolking is christen) de voor naamste identiteit, veel meer dan hun afkomst (stam) of taal. Pieter van Winden: 'Het land is twintig, dertig keer zo groot als Nederland; er worden 72 verschillende talen gesproken. Veel gebieden zijn praktisch onbereikbaar. En het moderne leven heeft alles over hoop gehaald; de godsdienst is vaak de enige band die de mensen nog bindt.' In zulke omstandighe den is de kerk - als plaats van sa menkomst - uiteraard een belang rijke factor, en een dak kan dan ook eigenlijk niet worden gemist, vooral omdat het in Zambia toch ook beslist niet altijd maar mooi weer is. Van Winden is ervan overtuigd dat de bijzondere relatie van Soest- Noord met Lundazi moet blijven bestaan. Dat is niet alleen maar een zaak van 'ontwikkelingshulp' in de gebruikelijke zin van het woord. De (kerkelijke) band tus sen de mensen hier en de mensen daar voegt er volgens hem iets wezenlijks aan toe. 'Geen kwaad woord over de hulporganisaties, maar soms krijg je de indruk dat Afrika een beetje 'kapot gehulp- verleend' wordt. Er zijn prachtige projecten, maar die gaan zo dik wijls totaal voorbij aan de plaatse lijke structuren. Afrika is niet ge holpen met alleen maar een grote zak geld; het opbouwen van lange- termijncontacten en wederzijdse betrokkenheid is eigenlijk veel be langrijker...' Blijvend contact Pieter van Winden is eind vorig jaar een week in Lundazi geweest om daar de feestelijke inwijding van de 'nieuwe' kerk mee te ma ken. Hij heeft er gepreekt en zelfs in het kerkgebouw gelogeerd, want collega Mbewe had geen plek (en trouwens óók geen dak). Dat was overigens er niet de oorzaak van dat hij ziek werd en vervroegd naar huis terugkeerde. 'Nee, wat het was weet ik niet, maar ik heb er gelukkig niets aan overgehouden.' (Zijn reisverslag is overigens te vinden op internet: www.kerkpleinsoest.nl - klikken op 'noord'.) Hij heeft er in elk geval wel de basis gelegd voor een blij vend contact tussen de beide ker ken. De communicatie is daarbij een heel lastig probleem, erkent hij. 'Er is nu eenmaal een enorm verschil tussen onze omstandigheden en die van hen. Er valt in Zambia ook zelden iets te plannen of uit te stip pelen, zoals wij dat hier gewend zijn; er moet voortdurend geïm proviseerd worden.' Hij heeft tij dens zijn bezoek dan ook gezocht Ds. Penias Mbewe en de kerken raad van Lundazi. 100 gramI f 1 oü 100 gramI f 100 gramI f 100 gramIf Van Weedestraat 149 - 3-761 CD Soest - Tel. 035 - 601 52 naar concrete mogelijkheden om de relatie tussen Soest-Noord en Lundazi te bestendigen, anders dan alleen door briefcontacten. Die heeft hij gevonden, want ook het huis van ds. Mbewe heeft drin gend een dak nodig en hij is ervan overtuigd dat het, als binnenkort de nieuwe pastorie van de Emma kerk aan de Regentesselaan wordt gebouwd, opnieuw mogelijk zal zijn een succesvolle 'parallel-actie' op te zetten, bijvoorbeeld onder het motto 'Wij een pastorie - zij een pastorie'. Wezenproject Maar ook daarnaast is er voor con crete hulp aanleiding genoeg. Er zijn in Zambia bijvoorbeeld zo'n 9 miljoen weeskinderen (vooral als gevolg van de aids-epidemie), die in weeshuizen niet op te vangen zijn. In Lundazi heeft Van Winden kennis gemaakt met pater Toon van Kessel, die een kleinschalig maar bijzonder succesvol wezen project heeft opgezet. De kinderen wonen bij hun familie, maar krij gen overdag scholing. 'Gebrek aan onderwijs is feitelijk een groter Het kerkje in Lundazi, dat met hulp vanuit Soest een golfplaten dak heeft gekregen. probleem dan honger. Als er van een kind iets terecht wil komen moet het op z'n minst kunnen re kenen. Maar de mensen hebben weinig of geen middelen voor schoolgeld, kleding, leermiddelen. Eenmaal per jaar verstrekt Van Kessel de kinderen een pen en wat papier. Daar moeten ze het dus een hele tijd mee doen.' De Emmakerk heeft het wezen project dan ook 'geadopteerd' en houdt een inzameling, waarvoor ook van buiten de eigen wijkge- meente heel wat belangstelling blijkt te bestaan. Die giften zijn dan ook zeer welkom op giro 58 56 18 van de wijkkas Soest-Noord (onder vermelding van 'wezen'). Ook de opbrengst van het veij aar- dagsfonds van de Emmakerk van dit jaar is bestemd voor het wezen project. Van Winden heeft alle ver trouwen in het project van de pa ter. 'Het is lokaal, dus overzichte lijk, en controleer baar.' Concert: Colenso Consort oJ.v. Gre- gory Hubert m.m.v. Lisette Emmink (sopraan) en Klaas Vellinga (orgel): J.S. Bach: Sinfonia uit de cantate BWV 29; Koralen uit de cantates BWV 59 en 19; Concert voor hobo, viool en or kest BWV 1060; Cantate 'Jauchzet Gott in allen Landen' BWV 51; G.E Handel: Concert voor orgel en orkest op. 4 nr 1; Concerto grosso op. 3 nr 2, gehoord op zondag 19 januari in de SudeKerk te Soest. et Colenso Consort opende ook dit jaar met een concert" in zijn stamplaats Soest. Een concert te beginnen met een sinfonia uit één van de Bachcantates, ditmaal uit cantate 29, betekent direct feest. En zo had Bach het ook bedoeld, met pauken en trompetten. Bach schreef de sinfonia concertant voor orgel en orkest. Klaas Vellinga, de vaste cantor organist van de Oude Kerk, vertolkte de solistische par tij met grote vaardigheid en een tempo, waar ik als amateur orga nist alleen maar van kan dromen. De sinfonia werd gevolgd door twee instrumentaal uitgevoerde koralen, het laatste weer met pau ken en trompetten. De bepaald lastige trompetpartijen van dit openingsgedeelte werden voortref felijk vertolkt door Frans de Vries en Johan Laseur. Handel schreef vele concerten voor orgel en orkest, allen van gro te klasse. Vellinga soleerde ook in het volgende Concert voor orgel en orkest in g. Snelle en langzame delen wisselen elkaar af, het orgel veelal in een gemakkelijk herken bare dialoog met het orkest (of zichzelf!). Het gedeelte voor de pauze werd besloten met Bachs dubbelconcert voor hobo en orkest BWV 1060 waarin de solistische partijen werden vertolkt door Sacha Hubert (de solohoboïste van het CC) en Karei Brester (concert meester). Qua uitvoeringspraktijk werd dit concert één van de hoog tepunten van de middag. De solis ten vertolkten hun partijen tech nisch vaardig en met veel gevoel en dynamiek. Door zich schuin achter elkaar op te stellen ontstond de indruk dat het allemaal nog mooier kan wanneer zij elkaar wat meer zouden fronteren. Het adagio van dit concert is zo mooi dat het, indien meer beluisterd, veel psy chiaters brodeloos zou maken. Na de pauze werd begonnen met Bachs Cantate BWV 51 'Jauchzet Gott in aiien Landen', één van de weinige cantates die Bach schreef zonder obligaat koor. In deze can tate werd het zangwerk verricht door de sopraan Lisette Emmink, die afstudeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag met een cum laude diploma. Zij volg de vele masterclasses en 'heeft in middels een internationale praktijk opgebouwd op het gebied van ora toria, opera en operette. Emmink vertolkte de sopraanpartij met veel talent maar ook met een zo groot volume dat het prachtige solisti sche werk van de 1" violen in het koraal niet tot zijn recht kwam. En van Emminks sterke vibrato zou ik meer genieten wanneer ik haar beluisterde in een opera. Overi gens ontbrak het de continuogroep in de cantate wat aan dynamiek, hetgeen vooral opviel in de twee de aria. Dynamiek zou trouwens een zorg moeten zijn van het gehe le orkest. De routiniers handhaaf den hun kwaliteit hoorbaar maar gemiddeld scoort het orkest qua dynamiek lager dan vorig jaar. Te gelijkertijd besef je dan, dat als je je eisen hoger gaat stellen je wel eens vergeet dat het Colenso Con sort een amateurorkest is. Het afsluitende Concerto grosso nr. 2 op. 3 van Handel werd weer voortreffelijk uitgevoerd, inclusief het door de continuogroep mooi gepuncteerde largo in tweekwarts maat. En wederom prachtig solis tisch werk van de eerste viool, de hoboïste Janneke Jongewaard en andere leden van het orkest. Dit concerto grosso vormde dan ook, naast het dubbelconcert van voor de pauze, het tweede hoogtepunt van de middag. Het concert vond plaats onder auspiciën van de Stichting 'Kerk en Cultuur' Oude Kerk. Ondanks het feit dat er in de Petrus en Paulus- kerk gelijktijdig een ander concert plaatsvond was de zaal nagenoeg uitverkocht. Gelet op de geoogste bijval had de gemiddelde luisteraar in de Oude Kerk geen spijt van de gemaakte keuze. Jan Slagt BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 De website van de gemeente Soest (www.soest.nl1 is woensdag 5 en donderdag 6 februari onbereik baar. Op deze dagen wordt er ge werkt aan het verbeteren van de website. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Willaertstraat 49 SS 60958291 Jan Boerstoel begon in 1969 met schrijven voor de cabaretgroep Don Quishocking. Zijn eerste bij drage 'Opa's verjaardag' trok de aandacht van gevestigde namen als Drs. P en Jaap van de Merwe, zo dat al snel ook anderen (Leen Jon gewaard, Cabaret Honoloeloe, Rients Gratama) van zijn teksten gebruik gingen maken. In latere jaren gevolgd door Cabaret Ivo de Wijs, Gerard Cox (die o.a. 'Chris- je' op zijn repertoire nam) en Jas- perina de Jong, die 'Spuit' van hem ging zingen (muziek Harry Bannink), dat in een arrangement van Gerard Stellaard als 'lied van het jaar' in 1980 de Louis Davids Prijs kreeg toegekend. In de jaren tachtig en negentig werkte Boerstoel mee aan theater programma's van Frans Halsema, Martine Bijl, Youp van 't Hek en Adèle Bloemendaal, voor wie hij o.a. 'De jaren zestig' schreef. Met Jenny Arean en componist Martin van Dijk ontving hij voor 'Iemand moet het doen' als beste theater lied de Annie M.G. Schmidt-prijs 1992. Met Karen Bloemen en componist Marnix Busstra kreeg hij vervolgens voor 'Geen kind meer' de Annie M.G. Schmidt- prijs 1996. Ook werd hem in 1990 de Gouden Harp van Conamus uitgereikt. Behalve voor het theater schreef hij ook veel voor radio en televisie. Liedjes (o.a. Kinderen voor kinde ren en de eerste vijfjaar van 'Ook dat nog'), comedy in samenwer king met Jan Riem (o.a. 'Man al leen') en redactionele bijdragen aan uiteenlopende programma's. Zo was hij eindredacteur van 'Taaistraat' van Teleac. Tussen 1983 en 1987 schreef hij wekelijks een tienregelig gedicht (sonnetine) als column in Het Parool en tussen 1997 en 2000 deed hij datzelfde in het Algemeen Dagblad. Inciden teel werkte hij mee aan o.a. het li teraire tijdschrijft De Tweede Ron de en het voetbaltijdschrift Hard Gras. Begin 2000 verscheen 'Veel Werk', een door Dick Welsink ingeleide, uitgebreide bloemlezing uit meer dan dertig jaar 'broodschrijven'. Het is tevens de titel van de 'lezin gen uit eigen werk' zoals de 'mees ter van de terloopsheid' (aldus de inleider) die regelmatig ergens in den lande houdt. Tijdens deze bijeenkomst vindt ook de prijsuitreiking plaats van de fabelwedstrijd die de Stichting Li teraire Activiteiten Soest (SLAS) ter gelegenheid van Gedichtendag 2003 heeft georganiseerd. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00. Vrienden van de SLAS: 4,00. Aanvang: 10:30 uur. Toegang vrij. Informatie: 88071 4022878. Het Europese jaar van mensen met een handicap of chroni sche ziekte is afgelopen zondag in Griekenland officieel van start gegaan, maar ook in onze regio zit men niet stil! De eerste activiteiten hebben al plaatsge vonden. Van deze activiteiten is bekend dat ze op later tijd stip elders in het land nog maals (of in een andere versie) plaats zullen vinden. We doen er hier kort verslag van. Dansen voor iedereen Afgelopen zaterdag hebben Petra Zingel en Martijn Landsaat in Soest een kennismakingsles geïnte greerd dansen gegeven. De deelne mers werden meegenomen op een ontdekkingstocht langs hun,eigen mogelijkheden. Men kon indivi dueel bewegen, maar werd daar naast ook steeds uitgenodigd om met elkaar samen te dansen. Er werden verschillende oefeningen gedaan waaraan ieder een eigen invulling kon geven. Bij sommige dansen werd de hele ruimte gebruikt, andere dansen waren juist heel stil en klein in be weging. Juist deze verscheidenheid in dansmogelijkheden maakt deze vorm van dansen mogelijk voor iedereen. Voor mensen die maar weinig kunnen bewegen, of liever zittend dansen, maar ook voor be weeglijke mensen die ruimte en beweging prettig vinden. Als vervolg op deze kennisma kingsles zal er vanaf woensdag 5 februari een wekelijkse groep star ten. De groep staat open voor ie dereen. Voor meer informatie of aanmelding: 886029805 of info@aangepast-sporten.nl. Gesignaleerd in de regio: Ziezo-beurs. In Nieuwegein werd drie dagen lang een beurs gehouden waar men kennis kon maken met verschillende 'hulp middelen' die het leven met een visuele handicap kunnen onder steunen en vergemakkelijken. Er was bv. veel aandacht voor aange paste computerprogramma's, maar men kon ook informatie inwinnen over speciale brillen, hulphond organisaties, trainingen of andere ondersteunende programma's. Slechtzienden en Blindenlijn: §8030-2945444. Concert voor dove kinderen. Vorige week speelde het Neder lands Studenten Orkest Le Sacre du Printemps van Strawinsky in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Om de muziek te kunnen volgen kregen alle kinderen een ballon uitgereikt, waarmee ze de trillingen van het geluid konden voelen. Bovendien werd het ver haal deels in gebarentaal en deels in dans uitgebeeld. Voor meer in formatie: www.ongehoordgoed.nl. 'Kan jij een ei?' Woensdag was er in de brede bibliotheek hier in Soest een theatervoorstelling voor horende en dove kinderen vanaf 4 jaar. 'Kan jij een ei?' werd uitge voerd door dove spelers van het Handtheater uit Amsterdam in de Nederlandse gebarentaal en ver tolkt in de Nederlandse gesproken taal. Als thema' werd hier geno men: 'Iedereen kan wel iets'. Voor meer informatie en data: 88020- 4123821 of www.handtheater.nl; website voor verstandelijk gehan dicapten: www.ookjij.nl. Agenda Zaterdag 1 februari, van 15:00 tot 22:30 uur, een feest voor en door dyslectische jongeren, stu denten en volwassenen in Drieber gen. Er zal een meetingpoint zijn Het 'geïntegreerd dansen' bij Aangepast Bewegen en Sporten. waar vraag en aanbod bij elkaar gebracht worden; via een wensen- boom kunnen belangenbehartigers op de hoogte gesteld worden van onderwerpen waaraan aandacht besteed kan worden; er zullen ver schillende podiumpresentaties ge houden worden, en er wordt aan dacht besteed aan verschillende onderwerpen die met dyslexie te maken hebben, zoals bv. hulpmid delen en vergoedingen; taalspelle tjes voor kinderen; meervoudige intelligentie. Bovendien kan men kennis maken met compenserende software. Uit Soest zal een dansleraar aanwezig zijn. Voor meer informatie/aanmelding: e- mail: succesmetdyslexie@pit.nl of 8806-16210163. Week van 16-22 februari: col lecte- en aandachtsweek van de Hersenstichting Nederland. Een hersenaandoening is niet altijd zichtbaar voor de buitenwereld, maar mensen die er nauw bij be trokken zijn weten als geen ander hoe groot de beperkingen kunnen zijn. Voor meer informatie: www.hersenstichting.nl. Maandag 10 maart start er in Amersfoort een cursus Omgaan met Diabetes. De cursus wordt gegeven door afdeling Eemland van de Diabetesvereniging. Er wordt aandacht besteed aan o.a. het omgaan met zelfcontrole, ge zonde voeding en zelfregulatie. In formatie: 88033-4726690 of 033- 4721626. Organiseert of weet u een activiteit waarbij de mens met een handicap of chronische ziekte centraal staat, of wilt u actief deelnemen in het comité, geef het dan graag door aan het Lokale Comité Soest, te bereiken onder 88035-6029805 of e-mail: info@aangepast-sporten.nl. F y T u ihrU W Koninklijke f Nederlandse Munt

Soester Courant | 2003 | | pagina 7