004*! e> 'Van Weedestraat moet open blijven' Marj^rvan Zijp Visser 3 NS.NL OPRUIMING GEOPEND Odeon winnaar Cultuurprijs Van Weedestraat pas autovrij na ingrijpende metamorfose 'Soesterveen' maakt plaats voor BEC iACTUEEL T I Inspraak over verkeer nog niet duidelijk voor D66 Kindervilla aan Birkstraat 'is wachten op ongelukken' GGS protesteert tegen kap monumentale bomen PAGINA 2 I WOENSDAG 5 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 nt koopt 'scentrum ers LJilöHi AMERSFOORT der Courant Service voor olie merken Keuzes voor Soest-Zuid Winkeliers kiezen voor aangepast rondweg-scenario preken juwelier 0800 - 0432 Maarten Kooij terug in Soest Mirja Muurling ZONDAG 9 FEBRUARI VAN 11.00 - 17.00 UUR MEUBELEN Klassiek, eiken en modern I GEBR. VAN WOERKOM 14.00 UUR. ig advies liteit endelijk 01, 014 wijnaankopen. Amersfoort 1999 6 495 2000 6 495 2001 6 995 ine 1998 995 jon 1998 7 495 2000 7 995 1998 9 995 spoiler 1997 8 995 st.bekr. 2000 9 995 st.bekr. 2001 10 995 .s 2001 12 995 .s 2000 12 995 2002 15 995 2001 16 995 J O o 1 2003 18 995 odel 2002 22 995 ND 2002 31 995 >maat 2002 31 995 Amersfoort 1995 5 995 1996 5 995 1999 7 995 velgen 1999 8 495 ort,airco,ABS 2000 13 995 irco,ABS 2000 18 995 ken Amersfoort 1995 3 495 af Sf. beier 1994 4 995 m 1995 4 995 jirco 1996 5 995 ekr. 1999 6 995 1997 7 495 bekr. 2000 7 995 Autom. 1984 7 995 2002 8 495 irco, ABS 2000 12 995 8 V6 Autom 1998 22 995 EWEG 21, 3812 RN I": +31(0)33 463 55 35 ig van 10.00 tot 17.00 uur i. i l:l' ip SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Vervolg van pagina 1 Volgens het CDA zal als gevolg van het eenrichtingsverkeer de vei ligheid in de Ossendamweg (voor al voor overstekende voetgangers) aanzienlijk verbeteren en krijgen de bewoners (van met name de oneven nummers) meer parkeer ruimte tot hun beschikking. De bereikbaarheid van station Soest- Zuid komt niet in het geding, schrijft het CDA dat het eenrich tingsverkeer in de Buntweg wil handhaven. Het CDA heeft de variant ontwik keld, omdat het College tot dusver slechts één scenario voor de ver keersproblematiek in zuid heeft gelanceerd. Dat behelst een links af verbod (tijdens de ochtendspits) vanaf de Vondellaan naar de Soes terbergsestraat, eenrichtingsver keer in het 'winkelgedeelte' van de Soesterbergsestraat en aanvullende maatregelen om sluipverkeer in de wijken tegen te gaan. Keuze Het CDA vindt één scenario voor zuid aan de magere kant en vraagt zich bovendien af of het probleem wel ermee wordt opgelost. De bur gers moeten tijdens de inspraak straks wel een keuzemogelijkheid hebben, menen de christen-demo craten. Als het plan serieus de in spraak ingaat, is het wellicht han dig dat een ander pakket van maatregelen (gedeeltelijk) wordt uitgesteld. In maart wil de ge meente immers beginnen met de uitvoering van kortetermijnmaatre- gelen in en rond de Ossendamweg, om de doorstroming van het ver keer (in twee richtingen) te bevor deren. Deze kosten 700 duizend euro (zie elders in deze krant). De raad beslist in februari over het krediet, maar dan moet de in spraak over de hoofdwegenstruc tuur nog beginnen. Voor het bestuur van de Win kelkring Van Weedestraat is één ding helder: de winkel straat mag pertinent niet auto vrij worden gemaakt. 'Je win kelt er niet, maar doet er bood schappen, dat is iets anders. De straat moet per auto bereik baar blijven', zegt bestuurslid Hans Nota. Veel mensen rijden even naar de winkel om een bloemetje of iets anders te halen. Dat doen ze niet meer in de Van Weedestraat als ze er een flink eind voor moeten lo pen, weet Nota die er zelf een op tiek heeft. Een autoluwe of -vrije straat ziet hij niet zitten. In zijn ogen is het grootste winkel centrum van Soest eigenlijk geen verblijfsgebied en zeker niet te ver gelijken met de centra in de ste den. Daar vind je geen bakker, sla ger, viswinkel of tabakzaak, in de Van Weedestraat wel. Het publiek is hier anders georiënteerd en wil, aldus Nota, de auto voor de deur kwijt om daarna weer verder te kunnen. Zestig, zeventig procent van het publiek doet zogenoemde 'auto-aankopen'. Worden automo bilisten geweerd, dan vrezen de winkeliers dat veel klanten zullen wegblijven en steeds meer zaken noodgedwongen zullen sluiten. Een kleine rondweg moet er wel komen, is de mening van het be stuur van de verenigde winkeliers. Nota: 'Hoewel de straat nu vaak vol is, kom je er uiteindelijk wel door. Maar over tien jaar kun je met dit wegennet niet meer uit de voeten. Voordat er een rondweg zou liggen, ben je zeven jaar ver der, daarom moet je nu wel het besluit nemen. Ook als je verder niets doet, moet je de verkeers druk verminderen. Voor de win kels én voor de woningen erboven. Nu al is de geluidsbelasting norm overschrijdend.' Doorgaand verkeer Met een rondweg zal het door gaand verkeer de Van Weedestraat mijden, gelooft Nota. Dat gebeurt nu al zoveel mogelijk, meent hij, alleen maakt dat verkeer dan ge bruik van de brinkwegen, zeker nu de Beek en Daalselaan een verbin ding heeft met de Stadhouders- laan. Maar de Korte en Lange Brinkweg zijn helemaal niet inge richt op een toename van verkeer, beseft ook Nota. Als het aan de winkeliers ligt, wordt in juli wat betreft de situa tie in noord dus gekozen voor een aangepast scenario B: een kleine rondweg, maar met een open Van Weedestraat. De winkeliers zullen dat tijdens de inspraak in maart Vervolg van pagina 1 Jurylid Ton Herstel stelde vervol gens de zeven genomineerden voor, nadat hij had vastgesteld dat Soest bepaald geen 'aculturele' ge meente is, gezien het grote aantal culturele activiteiten. Aan de hand van de Kalender op de voorpagi na van de Soester Courant had hij er het afgelopen jaar 247 geteld, exclusief de wekelijkse film bij Artishock: 104 concerten, 46 le zingen, 10 exposities, 25 theater voorstellingen, 21 culturele wande lingen of fietstochten. 'Het gebeurt toch maar!' aldus Herstel. Voor alle genomineerden had hij een toepasselijk rijmpje. Videoportretten Veel indruk maakten de korte maar zeer professionele 'videopor tretten' die de Soester videomaak ster Ivonne Wierink van de zeven genomineerden en hun activiteiten had gemaakt. Ze gaven in kort be stek een goed beeld van de manier waarop de diverse instellingen hun doelstellingen trachten na te stre ven: bijzondere stukjes Soester 'cultuur' die op die manier niet aan de vergetelheid worden prijsgege ven, en zonder enige tijfel indrin gender dan een lange toespraak zou hebben vermocht. De vertoning van de videoportret ten werd onderbroken door een lange overpeinzing van jurylid Erik van Veldhuizen (voorzitter van Artishock, Cultuurprijswinnaar 2001), die kon terugkijken op een plezierig jaar, dat zijn vereniging geen windeieren had gelegd. Zo was het ledental sterk gegroeid (25 en ook de naamsbekendheid Van Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70 fors toegenomen. De prijs (1500 euro) had Artishock na rijp beraad niet besteed aan een nieuwe koel kast, maar aan de cultureel aan zienlijk verantwoorder 'Spoordal- monologen', waarbij sprekers van naam en faam naar Soest worden gehaald om hun licht te laten schij nen over diverse belangrijke zaken. Van Veldhuizen schetste ook nog een beeld van het 'cultuurhuis' dat hem vanaf zijn jonge jaren voor ogen staat, iets a la Tuschinsky in Amsterdam of het Groninger Mu seum, maar Vredenburg kon ook. 'Maar in Soest? Tsja...' Hij was overigens wel te spreken over de galerieën in Soest en hij hoopte dat de gemeente niet stil zou zitten - 'Artishock leent zich er goed voor' - zodat Soest nog eens zou kun nen uitgroeien tot het culturele hart van Nederland, waar je niet omheen kunt...!' Op de kaart Hij had vervolgens nog heel wat woorden nodig om bekend te ma ken dat Odeon met de eerste prijs was gaan strijken. Wethouder Har- ry Witte sloot bij Van Veldhuizens woorden aan met de wat raadsel achtige opmerking 'dat we de cul tuur in Soest nog beter op de kaart gaan zetten'. Vervolgens reikte hij aan Odeon-voorzitter Van Geet - als WD-raadslid geen onbekende in het gemeentehuis - de mini- sculptuur uit, waarvan de gemeen te er nog een stuk of tien in voor raad heeft. 'Dus we kunnen nog een tijdje doorgaan,' aldus Witte. Hij gaf deemoedig toe dat Odeon meer is dan een 'fanfare die met de hoempapa door Soesterberg loopt', zoals hij aanvankelijk had verondersteld. Van Geet op zijn beurt was bijzonder trots; hij wees erop dat Odeon recentelijk ook maar net naast de Gouden Oliebol had gegrepen. Speciaal voor Wit te legde hij nog even kort uit hoe Odeon in elkaar zit en hoe de mu ziekvereniging onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd groeit en bloeit als nimmer tevoren. Na af loop waren er volop felicitaties, hapjes en drankjes in de hal van het gemeentehuis. Het bleef nog lang gezellig. Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar met de Soester Zakenkring en de Kamer van Koophandel als geza menlijk standpunt ventileren. Voor dat het zover is, komt er nog een besloten informatieavond, speciaal bestemd voor de winkeliers en de ondernemers. Volgens Nota is er niet aan te ont komen, dat er verder in de toe komst een nog grotere rondweg moet worden aangelegd. 'Met een kleine rondweg kun je de druk van de ketel halen, maar je moet nu ook al zorgen voor een ontsluiting naar een grotere rondweg. Wij gaan ervan uit, dat het autogebruik Mensen moeten voor hun bood schappen per auto in de Van Weedestraat kunnen blijven ko men. Het doorgaand verkeer kan omgeleid via een (kleine) rondweg. Dat heeft de voorkeur van winke liers en ondernemers. Foto: Soester Courant zal blijven toenemen. Je hebt het dan over een periode die tien, vijf tien jaar voor ons ligt, maar dat moet je nu wel in je achterhoofd houden', aldus Nota die voor een stapsgewijze aanpak kiest. Hoe kunnen burgers straks zelf scenario's voor de hoofdwegenstructuur in brengen? Hoe zit het met de varianten waaraan de raads fracties hun voorkeur ge ven? Het is D66 nog niet helemaal duidelijk hoe de inspraak over de hoofdwegenstructuur straks vorm zal worden gegeven. Het communicatieplan, dat het Col lege heeft opgesteld, laat vol gens fractieassistent Rolf-Jan Sielcke te wensen over. Tijdens de gemeenteraadsver gadering van twee weken gele den werd afgesproken, dat frac ties bij de afdeling verkeer hun 'eigen' scenario's konden laten doorberekenen. Wijken deze af van de twee officiële opties (A: zonder rondweg, B; met kleine rondweg), dan moeten ze deze zelf in hun eigen tekst (van maximaal 120 woorden) voor de folder aan de burgers voor leggen. De folder wordt in maart huis aan huis verspreid, zodat iedere belangstellende en belanghebbende kan reageren. Sielcke heeft het anders begre pen. Hij verkeert in de veron derstelling, dat alle alternatieve scenario's van de fracties op volwaardige wijze aan inspraak worden toegevoegd. Hij is dan ook verontrust, nu hem duide lijk is geworden, dat het Colle ge alleen de scenario's A en B op brede wijze gaat toelichten in de folder. De fracties moeten hun eigen tekst uiterlijk morgen inleveren. Sielcke wil echter eerst de tekst van het College onder ogen zien, zodat hij de tekst van D66 daarop kan afstemmen. In een brief aan voorzitter Yo- lande Gastelaars (GGS) van de commissie verkeer heeft Sielcke daarom gevraagd om extra overleg. Dat zou gisteravond plaatsvinden in de betreffende commissievergadering. Dat was na de deadline voor deze editie. In zijn brief vraagt Sielcke te vens om opheldering over hoe de inspraakprocedure zal gaan lopen. Hij wil weten waar en wanneer er zittingen worden gehouden en hoe en waar de burgers hun reacties kwijt kun nen. De inspraakronde begint over ongeveer vier weken en zal vier weken in beslag nemen. De ge meente heeft dan twee weken de tijd om alle reacties op een rijtje te zetten. Het College neemt dan een standpunt in en zal een voorstel neerleggen bij de raad. Die neemt op 3 juli een besluit. Uit angst voor verkeerschaos en zelfs ongevallen weigert de gemeente medewerking te ver lenen aan de vestiging van een kinderdagverblijf op de hoek van de Birkstraat en de Hart manlaan. Uitgerekend tijdens de ochtend en avondspits zouden daar dan Pas als de Van Weedestraat daadwerkelijk wordt ingericht als verblijfsgebied, kun je pra ten over eenrichtingsverkeer of een autovrije straat. Maar dan moet er nog wel het een en an der gebeuren, is de opvatting van het bestuur van de gelijk namige winkelkring. De kop van de Stadhouderslaan, waar plaats zou zijn voor 80 on dergrondse parkeerplaatsen, zou dan bij het winkelgebied getrokken moeten worden. De bestaande winkelrijen aan de even zijde kun nen dan verbonden worden. Ideaal zou het zijn wanneer aan de over zijde ABN/Amro en De Linden- hof plaatsmaken voor nog meer winkels. Bestuurslid Hans Nota van de Winkelkring Van Weedestraat ziet dan veel mogelijkheden. 'Dan kun je een plein vormen, waar weer een muziekband kan spelen. Dan gaan mensen er meer winkelen en hoeven ze toch niet zo ver naar hun auto terug te lopen. Dan krijg je weer een Oud-Eemland, zoals we graag willen.' De winkelkring wordt hierin ge steund door de Kamer van Koop handel. Die liet twee jaar geleden door een extern bureau de winkel centra belichten. De functies wer den benoemd, de sterke en zwak ke punten aangestipt. De resulta ten staan in het al eerder gepubli ceerde Winkelkompas. Ook in Winkel 2000 Plus staan soortgelij ke conclusies. De Werkgroep Ontwikkeling Dorpscentrum wil -los van de dis cussie over de hoofdwegenstruc tuur- eenrichtingsverkeer instellen in het gedeelte tussen de rotonde Burgemeester Grothestraat en de Stadhouderslaan. Er zou dan nog aan één zijde mogen worden ge parkeerd. Dat levert onder meer bredere voetpaden op en een aan genamer verblijfsgebied, aldus de werkgroep. Bovendien zou de markt van de Smitsweg naar dit deel van de winkelstraat kunnen verhuizen. De winkelkring is niet onder de indruk en vindt, zoals boven sa mengevat, dat er meer ingrijpende maatregelen nodig zijn om het doel te bereiken. Bovendien zien de meeste winkeliers de komst van de (week)markt niet zitten. Som migen uit angst voor concurrentie, maar de meeste vooral omdat het in de huidige situatie niet past en nota bene het verkeer tegenhoudt. Nota: 'Vraag eerst de marktlieden maar eens wat ze ervan vinden. We hebben net een officiële uitno diging van de werkgroep gekregen voor een gesprek, maar de status van de werkgroep is mij niet dui delijk. Ze heeft veel publiciteit ge had met de enquête, maar moet je de uitkomst daarvan als mening van de Soester bevolking zien? De vraagstelling en de groep die je ondervraagt zijn hele belangrijke factoren. Als je dat niet goed doet, mag je er niet zomaar conclusies verbinden.' De bekende Soester musicus Maarten Kooij - een van de ge nomineerden voor de Cultuur prijs 2002 - gaat vanaf septem ber weer concerten organiseren in Soest. Sinds jaar. en dag ver zorgt de oud-cantor-organist van de Oude Kerk met de Ne derlandse Cantorij concerten in Utrecht. Hij vertelde tijdens de prijsuitreiking dat er in het na jaar gestart wordt met een maandelijks optreden in vol gens hem 'de mooiste kerk van Soest': de Heilige Familiekerk aan de St. Willibrordusstraat in Zuid. Afgelopen maandag is een be gin gemaakt met de sloop van het wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg. Daar moet binnen afzienbare tijd het nieu we Breed Educatief Centrum (BEC) gaan verrijzen. De slopers begonnen met de voor malige kleuterschool ('De Kievit'), waarin de laatste jaren het Interna tionaal Vrouwencentrum onderdak had. Het wijkcentrum zelf - het onderkomen van o.a. Vluchtelin genwerk/ Opvang Nieuwkomers, buurtcentrum De Praatpaal en de TUrkse Vereniging - kwam daarna aan de beurt. Het gebouw huis vestte oorspronkelijk (vanaf eind jaren '60) dc openbare Rinkc Tol- manschool, die later als 'Zonne- Foto: Soester Courant dauw' naar de overkant verhuisde en inmiddels niet meer bestaat. Zou het, gezien de 'historische' omstandigheden, geen mooi idee zijn om het nieuwe BEC de naam van de befaamde Soester schrij ver/ natuurvorser mee te geven en de naam Rinke Tolman ook op die manier in ere te houden? Bewaar de Soester Couranten! Op 19 februari komt er weer een Logo Puzzel in deze krant opstoppingen plaatsvinden, ver wacht Soest, omdat ouders hun kinderen wegbrengen of ophalen. Als Kindervilla uit Naarden zich er zou vestigen, moeten zes van de acht parkeerplaatsen aan de zijde van de Birkstraat plaatsmaken voor speelruimte. Kindervilla gaat ervan uit, dat er tussen 7:30-9:30 uur en 16:30-18:30 gemiddeld zes auto's gedurende 10 tot 15 minu ten geparkeerd zullen staan bij het dagverblijf. Het kunnen er dan dus ook meer zijn, is de reactie van de afdeling verkeer van de gemeente. 'Dat is wachten op ongelukken met als eventueel gevolg een geblokkeerd kruispunt', aldus de afdeling die tevens op het risico wijst, dat de auto's op het fietspad worden neergezet, zodra de parkeerplaat sen vol zijn. Aan de zijde van de Hartmanlaan liggen vier parkeerplaatsen bij het pand, waar Kindervilla aan de gang wil. Die zijn dan alleen te bereiken via de Van Lenneplaan, de Aagje Dekenlaan en de Hart manlaan, maar die straten zijn te smal en niet ingericht op een toe name van auto's. Nog afgezien van de overlast, zou de verkeersveilig heid in de wijk achteruithollen. Kindervilla had gehoopt 48 kind plaatsen te realiseren in de nieuwe vestiging. Uit stedenbouwkundig oogpunt zou Soest nog wel bereid zijn geweest af te wijken van het bestemmingsplan (nu is de be stemming kantoor), maar gelet op de verkeerskundige bezwaren ziet het College af van medewerking. f ELKE WEEK EEN \SOCSTER^OOüRAWT -^IN DE BUS?^-^ Neem een abonnement: 8,75 per halfjaar! tel. (035) 6014152 De dame achter de balie van Mo lenschot vraagt wie ik ben. Ik noem mijn naam, zeg wat ik kom doen en ga met de lift naar boven om afscheid te nemen van de Soes ter dichteres Mirja Muurling- Voorthuis (87), die langzaam ligt dood te gaan. Twee weken geleden stuurde ze de SLAS nog twee bundeltjes met drie impressies van haar wande ling met Raatjes in het landgoed de Paltz. Op de deur van haar ka mer 442 hangt een briefje met de boodschap: geen brood! geen be leg! Na de dood van haar vriend RoJf ten Kate (89) in Naarden op 11 ja nuari besloot ze op 15 januari de hongerdood te sterven: Tk heb hier niets meer te zoeken. Ik ga Rolfie achterna, hij roept me. De Heer heeft mij gezegend met een rijk leven. Veel glans en veel strijd. Zo is het genoeg'. Met gloed vertelt ze mij over de toespraak, die ze hield bij de cre matie van haar oude vriend met wie ze 30 jaar bevriend is geweest. 'Iedereen was onder de indruk'. Zo ken ik Mirja al sinds de zestiger jaren van de vorige eeuw. Een vrouw met veel toeters en bellen. Ze zat voor de CHU in de gemeen teraad, stond aan de wieg van de Soester Gemeenschap (een soort Cultuurplatform avant la lettre) en heeft veel leuke dingen gedaan en geschreven voor ons dorpsleven. Spontaan begint ze weer met me over de befaamde Rinke Tolman, die ze gedurende zijn leven cha peronneerde en bewonderde. Weer wordt ze boos op het ge meentebestuur van destijds, dat de Tolmannetjes schandalig heeft be handeld. Met het geheugen, de spraak en de emoties van Mirja is nog niets mis. Alleen haar lichaam is uitgeput. Ze is als ik binnenkom in een le vendig en uitbundig gesprek ge wisseld met haar vriendin Anne ke: 'Ik neem je mascotte mee naar huis, Mirja, ik zal hem voor je ver zorgen en troetelen'. Vanaf haar bed gaat de zieke enthousiast ak koord. Anneke kwam ijsblokjes brengen, want die zitten blijkbaar niet in het zorgpakket van Molenschot. Ijs koud water is het enige wat ze wil. Om haar lippen te bevochtigen. En de pil van Drion, daar heeft ze be hoefte aan. Voedselweigering door ouderen om het lijden te verzachten en de dood te bespoedigen was al be kend bij de Romeinen en bij de Katharen. Deze middeleeuwers noemden de hongerstaking Ëndu- ra. Versterven. Janine Pikaar (1915) promoveer de in 1996 op dit onderwerp met een in het Frans geschreven proef schrift 'Endura -Jeune ou suicide?' De 'jonge' doctor zei hierover op een lezing in Artishock: 'Voedsel weigering kan worden gezien als een instinctieve daad om waardig te sterven'. Sommige oude Katharen, die voor deze methode kozen, liepen het bos in en kwamen niet meer terug. De eigenzinnige Mirja Muurling koos voor de media. Ze is een moedige, wilskrachtige vrouw. De meningen over haar in Molen schot zijn verdeeld. 'Als er in de hemel geen honden zijn, kom ik terug', zegt ze lachend tegen Anneke. Ik geef haar een hand, wens haar sterkte, ga met de lift naar bene den, groet de dame achter de ba lie, passeer de draaideuren en sta buiten. Ik leef weer op. Gemeentebelangen Groen Soest wil dat de gemeente (alsnog) bezwaar maakt te gen de kap van beuken en ei ken langs de Biltseweg. De fractie is zelf tegen de voor genomen kap. De monumentale bomen geven de entree van Soest groot allu re en zijn door ouderdom, hoogte en uiterlijk uniek en on vervangbaar, aldus GGS. Ze ziet het nut en de noodzaak van de voorgenomen kap niet in. Daarom wil GGS van het Col lege weten wat de reden ervan is, wie vergunning heeft ver leend en of de gemeente een contra-expertise heeft laten uit voeren om vast te stellen of het kappen steekhoudend is. Volgens de fractie gaat het uit gerekend om een groot aantal zeer fraaie exemplaren die ge zichtsbepalend zijn en boven dien deel uitmaken van de lo kale monumenten. 'Welke (extra) bescherming kunt u op deze titel voor de betreffende bomen treffen', vraagt GGS in haar brief aan burgemeester en wethouders. 4 ETAGES MEUBELEN met lift De dealer in uw regio voor fitform-fauteuils Steenhoffstraat 61 - Soest035-601 32 80

Soester Courant | 2003 | | pagina 3