Dick Koblens wint fabelwedstrijd Alle hens aan dek voor economie Stil asfalt én maatregelen voor betere doorstroming in zuid SLECHT BEELD? ACTUEEL r Burenconflict over bomen niet opgelost door rechter Compliment en geld van provincie voor gemeente PAGINA 4 lari 2003 WOENSDAG 5 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 5 Rugklachten na botsing met auto MMtfiigr««ftwarwi;w;wian Storende fout in bericht over afslankcursus Bewaar de Soester Couranten! Op 19 februari komt er weer een Logo Puzzel in deze krant Genoeglijke SLAS-avond met Jan Boerstoel Werkloosheid zet komende jaren door in provincie enpert SCHOEMAKER est.nl elt voor 2003 opnieuw schikbaar voor 'kleine :er verenigingen en par en verzoek indienen .»t. De gemeenteraad t: oorziening kunnen ;ediend; ing mogen, per aan- 3.176,46; lang moet de te realise- een zo'n groot mogelijk delen wordt rekening ig van voorzieningen en en spreiding van che zin; r geval afgewezen als i: 22.689,= wordt over- Jrage uit bovenge- igediend bij de gemeen- bus 2000, 3760 CA jUNNINGEN uari 2003 een kapvergunning zijn eudotsuga belangen te worden ge- 'ergunning kunnen dit ïen 4 weken na deze be- bij de afdeling Groen en st, Postbus 2000, 3760 >35-6093643. Binnen ;gen de aanvragen voor age op de afdeling Groen uis van Soest. NINGEN ammig) jen het genomen besluit verzending van het be- ïdiend bij het college van ;rs van de gemeente CA Soest. kend dat hij op basis van ne Plaatselijke Verorde- ig heeft verleend aan: rre knollen" tijdens het carnavals- ende dagen: s avonds tot 02.00 uur; middags en 's avonds tot ivonds tot 01.00 uur. n een tent die wordt ge- oetbalvereniging SEC aan je in het gemeentehuis, nnen tegen dit besluit be- neester binnen zes weken idmaking. Het bezwaar n de burgemeester van i CA Soest. spalingen over bezwaar) en bijzondere bepalingen over a wet bestuursrecht zijn van t kan ook om een voorlopi- i/raagd, als er tijdelijke /armee niet tot de beslissing worden gewacht. Het ver- i bij de president van de bus 13023, 3507 LA te fierecht verschuldigd van lijke persoon en bersoon. In maart of april wil Soest be ginnen met de uitvoering van maatregelen op de Ossendam- weg, Vondellaan en Soester- bergsestraat. Deze op de korte termijn gerichte aanpassingen moeten de doorstroming be vorderen en kosten 700 dui zend euro, waarvan het rijk iets meer dan een derde subsidi eert. De maatregelen staan helemaal los van de discussie over de hoofdwe genstructuur, waarvoor in maart een brede inspraakronde begint. De raadsfracties gingen in oktober vorig jaar reeds akkoord met het plan. De verwachting is daarom dat de raad de kredietaanvraag op donderdag 20 februari zal steunen. Het plan behelst onder meer het anders instellen of vervangen van enkele verkeerslichtinstallaties, zo dat die beter inspelen op de ver keersstromen. Verboden wordt het om vanaf de Ossendamweg links af de Oude Utrechtseweg in te slaan en om vanaf de Oude Utrechtseweg rechtsaf de Ossen damweg op te rijden. Daardoor gaat de Braamweg weer open. In overleg met de bewoners zal de gemeente er snelheidsremmende voorzieningen realiseren. Op de Ossendamweg komen twee zebra's, zodat voetgangers betere mogelijkheden krijgen deze druk ke verkeersader over te steken. De Soesterbergsestraat krijgt ter hoog te van de Hildebrandtlaan een middengeleider. Dat gebeurt op verzoek van de directie van de St. Ludgerusschool. Veel basisscholie ren steken op de genoemde plek over. De start van de werkzaamheden is afhankelijk van het weer, want de uitvoering wordt gecombineerd met het asfalteren. Met uitzonde ringen van de kruisingen krijgen de Ossendamweg, de Vondellaan en de Soesterbergsestraat zogenaamd 'stil asfalt'. Tevens zal de straatver lichting worden aangepast aan de huidige richtlijnen. Het spreekt voor zich dat het verkeer hinder zal ondervinden van de werkzaam heden. ."ion zestienjarige Soester is in het ziekenhuis behandeld aan rug klachten. Deze liep hij op bij een aanrijding op de Birkstraat. Woensdagmiddag rond vier uur reed hij daar op zijn bromfiets. Uit een inrit kwam een personenauto, waarvan de bestuurder de brom fietser kennelijk over het hoofd zag. Een botsing was het gevolg. VERLEENDE VERGUNNINGEN VOOR HET MAKEN OF VERANDEREN VAN EEN UITWEG (INRI1). Voor het volgende perceel is vergunning verleenó voor het maken of veranderen van een uitweg (inrit): - Birkstraat 125 a Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift worden gericht aan burgemeester en wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet BINNEN 6 WEKEN na de datum van deze bekendmaking worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Wegen grondzaken en verkeer, geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. De toekomst van de wijk Smitsveen is vastgelegd in het wijkperspectief Smitsveen. Dit is een plan waar in projecten staan waaraan in de periode 2003-2006 wordt gewerkt om de wijk leefbaar te houden. De ideeën voor dit plan zijn geleverd door wijkbewoners tijdens wijkavonden vorig jaar. In samenwerking met bewoners, politie, de welzijnsinstelling Balans, woningbouwcorporatie SCW, woningbouwcorpora tie Portaal en het wijkbeheerteam zijn deze ideeën omgezet in een visie voor de wijk en concrete pro jecten. In december 2002 stelde de gemeenteraad van Soest 1.000.000,- ter beschikking om in de wijken Smitsveen en de Eng de wijkperspectieven te gaan uitvoeren. Donderdagavond 29 januari 2003 stem den wijkbewoners op projecten van het wijkperspectief Smitsveen. De prioriteitenlijst van de bewoners met de rapportcijfers: 1Coachen (7,9), uitvoeringskosten 20.000,- Het aanstellen van een individuele coach voor probleempubers en probleemgezinnen 2. Jeugdbeleid (7,9), onderzoekskosten, 35.000,- Het actueel maken van het jeugdbeleid voor het Smitsveen maar ook voor heel Soest waardoor jongeren meer ontplooiingskansen krijgen en waardoor overlast wordt verminderd. 3. Bewoners voor een schonere wijk (7,6), uitvoeringskosten 2000,- Door de vuilinzameling van de RMN beter af te stemmen en door het gedrag van bewoners te beïnvloeden wil de gemeente Soest het rondzwervend vuil uit de wijk weren. 4. Speelruimte (7,5), onderzoekskosten 12.500,- De gemeente maakt een plan over hoe en voor niet al teveel extra geld het Smitsveen kan veran deren in een wijk waarin veilig en zonder overlast gespeeld kan worden. Ook door kinderen van 12 jaar en ouder 5. Ruimte voor jongeren (7,4), uitvoeringskosten 40.000,- Het realiseren van een ruimte waar jongeren zich kunnen vermaken. Als alternatief voor rondhan gen op straat. 6. Jong geleerd, oud gedaan (7,4), uitvoeringskosten 10.000,- Het geven van ondersteuning aan allochtone kinderen in groep 3 van de basisschool. 7. Surveillerende vaders (7,4), uitvoeringskosten 10.000,- Vaders werven en trainen zodat ze op een goede manier op straat kunnen surveilleren en kinderen en jongeren aan kunnen spreken op hun gedrag. 8. Opvoedingsondersteuning (7,1), uitvoeringskosten 7500,- Het bieden van ondersteuning aan ouders in de opvoeding van kinderen die moeilijk op hun ge drag zijn aan te spreken 9. Onder de grond met die containers (6,9), uitvoeringskosten 20.000,- De glas en papiercontainers bij het winkelcentrum Smitshof ondergronds maken. Het ondergronds maken van containers bij de flats wordt onderzocht. 10. En wie-doet-wat-in-de-wijk afsprakenplan (6,4), onderzoekskosten 30.000,- Het maken van afspraken over de kwaliteit van de openbare ruimte en duidelijke afspraken over wie wat op welk moment onderhoud 11Rond de Smitshof (6,3). onderzoekskosten 130.000,- Een onderzoek om het winkelcentrum en de entree van de wijk aantrekkelijker te maken. Maar ook het opknappen van het marktterrein aan de Smitsweg en het parkeerterrein tussen de Weeg breestraat en de Nieuweweg betrekt de gemeente in dit onderzoek. 12. Activiteiten voor een wij- en wijkgevoel (6,1), uitvoeringskosten 7500,- De gemeente wil activiteiten organiseren die het onderlinge contact in de wijk bevorderen en mo gelijk maken. 13. Een goede speel-o-theek (5,9), uitvoeringskosten 12.500,- Het Smitsveen heeft een speel-o-theek. Het doel van dit project is de vrijwilligers die de speel-o- theek draaiende houden professioneel te ondersteunen. 14. Meer doen met groen (5,8), onderzoekskosten 20.000,- De parkeerterreinen bij de flats van de Smitsweg en de grasvlaktes tussen de Smitsweg en de Va renstraat wil de gemeente opfleuren. 15. Brug Koningsweg (tussen de Veenbesflats) (3,9), onderzoek en uitvoering 72.000,- Door het aanpassen van de brug conflicten tussen fietsers en voetgangers voorkomen. Burgemeester en wethouders maken op grond van artikel 4, lid 1, van de Wet voorkeursrecht gemeenten (Wvg) bekend, dat zij krachtens het bepaalde in artikel 8a Wvg op 28 januari 2003 hebben besloten de raad van de gemeente Soest voor te stellen om op grond van de artikelen 2 en 8 Wvg gronden aan te wijzen waarop de artikelen 10-24, 26 en 27 Wvg van toepassing zijn. De gronden zijn gelegen op drie verschillende locaties in Soesterberg, namelijk: 1in Soesterberg-Noord, nabij Veldm. Montgomeryweg en Amersfoortsestraat; 2. tussen Richelleweg en Zuiderweg; 3. ten westen van de Richelleweg en ten zuiden van het Kontakt der Kontinenten. De bewuste gronden zijn nader aangegeven op de bij het voorstel behorende kaart en kadastrale lijst. Het besluit van burgemeester en wethouders ligt te samen met het raadsvoorstel en bijlagen, bevattende de kaart met daarop de aangewezen gronden en kadastrale lijst, met ingang van 4 februari 2003 voor een ieder kosteloos ter inzage in het gemeentehuis, kamer 1.35, Raadhuisplein 1 te Soest, openingstijden 9.00 - 12.00 en 13.00 - 17.00 uur. Het voorstel van burgemeester en wethouders van Soest treedt in werking een dag na publicatie in de Staatscourant van 3 februari 2003 en verplicht eigenaren en rechthebbenden óp een beperkt recht zoals bedoeld in artikel 1, onder a, Wvg van de aangewezen gronden bij een voorgenomen vervreemding (verkoop) de gemeente het betreffende goed te koop aan te bieden, tenzij één van de in artikel 10, lid 2, Wvg genoemde uitzonderingen zich voordoet. Belanghebbenden kunnen gedurende twee weken vanaf heden hun zienswijze ten aanzien van het raadsvoorstel schriftelijk of mondeling kenbaar maken aan de gemeenteraad van Soest (Postbus 2000, 3760 CA Soest). Voor mondelinge reacties kunt u contact opnemen met de heer J.C. Stufkens, afdeling wegen, grondzaken en verkeer, tel. 035-6093608. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken, ingaande op 4 februari 2003 bij burgemeester en wethouders van Soest tegen genoemd besluit een bezwaarschrift indienen (Postbus 2000, 3760 CA Soest). Indien belanghebbenden een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen zij tevens een verzoek om voorlopige voorziening indienen bij de president van de rechtbank te Utrecht, sector Bestuursrecht, Postbus 13023,3507 LA Utrecht. In de Soester Courant van vo rige week werd een cursus aan gekondigd, die de Stichting Ge zond Gewicht in samenwerking met Meander Medisch Cen trum Molendael gaat houden. Daarin staat de storende fout dat de cursus gratis is. In wer kelijkheid kost deelname aan de 16 trainingen 995,00 inclusief intake. De cursisten worden begeleid door een diëtist, een psycholoog, een bewegingsthe rapeut en staan onder medische supervisie. De cursus is bedoeld voor volwassenen die minimaal 20 kilogram aan overgewicht hebben. Gezondheid, lichaams beweging en verandering van leefstijl staan centraal in de cur sus. Het begeleidingsteam is morgen aanwezig tijdens een informa tiebijeenkomst. De cursus zelf begint in maart. Belangstellen den dienen zich vooraf aan te melden. Dat kan via telefoon nummer 033-4638014. Tijdens een zeer genoeglijke avond, opgeluisterd door de bekende Amsterdamse dich ter/schrijver Jan Boerstoel, is de Soester Dick Koblens uitge roepen tot winnaar van de fa belwedstrijd die de SLAS had georganiseerd. De jury vond zijn fabel 'De varaan en de mier' het fabelachtigst en be loonde hem met de eerste prijs. De tweede en de derde prijs waren voor resp. Karin v.d. Raad-Door nik uit Baarn ('De feniks en de adelaar') - volgens de jury een bondig, goed gecomponeerd ge dicht - en voor Yvonne Sebel- America uit Soest ('Zilver meeuw'), volgens de jury 'poëzie met een sterke boodschap'. De in zending van Koblens werd be schreven als een bijna klassiek ge componeerde fabel met af en toe mooi archaïsch woordgebruik. 'De moraal is niet van de lucht, en zo hoort het ook.' De (bescheiden) geldprijzen en bijbehorende oor konden werden uitgereikt door SLAS-voorzitter Nelleke Streef kerk. Dat gebeurde na de pauze in het avondvullende optreden van Jan Boerstoel, zonder twijfel een van de begenadigdste (lied)dichters van ons land, die om onduidelijke redenen altijd wat in de schaduw is blijven staan van de talrijke zan gers en cabaretiers die zijn verzen Een bewoonster van het Kerk- pad hoeft de bomen en strui ken achter in haar tuin in ieder geval voorlopig niet weg te ha len. Dat besloot de Utrechtse rechter in het kort geding dat de achterbuurman van de vrouw tegen haar had aange spannen. De beplanting bleek de inzet te zijn van een al jaren slepend con flict tussen beide achterburen. Vol gens de man, die aan de Lange Brinkweg woont, zijn de bomen veel te hoog. Hij zou nauwelijks meer in zijn tuin kunnen zitten, omdat het zonlicht door het groen wordt tegengehouden. Bovendien zou hij last hebben van de bladeren die van de overhan gende takken vallen, en zou er ook een plakkerig vocht uit de bomen komen. Hij vroeg de rechter de vrouw te veroordelen tot het kap pen van de bomen bij de erfgrens. Maar volgens de vrouw was het onmogelijk dat het groen de man overlast bezorgde. Zij ontkende dat het zou gaan om hoge bomen, en dat er takken over de schutting hangen waar veel afvallend blad of plakkerig vocht vanaf zou komen. De rechter wees er op dat de man al vanaf 1983 bezwaren maakt te gen de beplanting in de tuin van zijn achterbuurvrouw. Hij vond dat de man onvoldoende duidelijk had gemaakt waarom hij nu een 'spoedeisend belang' heeft, wat nodig is voor het aanspannen van een kort geding. Bovendien stelde hij dat een nader onderzoek naar de situatie nodig zou zijn om tot een weloverwogen oordeel te komen. Daarvoor leent een kort geding zich niet, aldus de rechter. Hij wees het verzoek van de man daarom af. Deze kan ove rigens nog wel via een bodempro cedure proberen zijn gelijk alsnog te halen GS hebben een verdeling ge maakt over de rijksbijdragen van 6,8 miljoen die in de cember ji. bij het ministerie van Economisch^ Zaken zijn bin nengehaald voor nieuwe inves teringen in de Utrechtse bedrij venterreinen. In totaal legt de provincie hierop nog ruim 1 miljoen bij. Daarmee wordt een totale investering van bijna 25 miljoen mogelijk ge maakt. Zoals vorig jaar reeds duidelijk werd, zegde het college toe het volle pond van maximaal 50 pro cent van het financiële tekort be schikbaar te stellen voor verbete ring van het bedrijventerrein Soesterberg-Noord. De totale bij drage is daarmee ruim 1,5 mil joen. De gemeente verdient vol gens GS een compliment vanwege de goede aanpak van dit herstruc tureringsproject. Het plan voorziet in een tweede aansluiting van het bedrijventerrein op de nabijgele gen provinciale weg, maar besteedt ook aandacht aan thema's als in tensief ruimtegebruik en verbete ring van de milieukwaliteit. Méér dan de helft van het geld uit Den Haag 4,4 miljoen) is in het voorstel van GS bestemd voor het bedrijventerrein Isselt in Amers foort. De gemeente wil de levens duur van dit oude terrein uit de jaren 50 verlengen. Het revitalise ringsplan dat dit jaar wordt uitge voerd, voorziet o.a. in verbetering van de infrastructuur in de omge ving van de Heliumweg en milieu initiatieven gericht op een geza menlijke afvalverwijdering en ener giebesparing. op het podium of voor camera en microfoon brengen en brachten. Boerstoel kon putten uit een rijk en gevarieerd oeuvre, o.a. samen gebracht in de bundel 'Veel werk'. Daaruit las hij o.a. een aantal co lumns zoals die destijds versche nen in het Parool en het Algemeen Dagblad, gedichten voor (studenten)cabarets en veel ander werk, waarbij hij onderscheid maakte tussen'liedjes' en 'leesge dichten'. Boerstoel blijkt ook het nodige in opdracht te hebben geschreven, maar zijn inspiratie doet hij over al op. 'Soms is het gewoon iets wat je iemand op de tram hoort zeg- Eerste prijs: De varaan en de mier Een ontzagwekkende varaan kwam heftig sissend aangeslopen: elk ander dier dat hem zag gaan, was bang gevlucht of weggekropen. Vervaarlijk zwiepend met zijn staart, wist hij zich ruw een weg te banen; zijn tong vloog als een flitsend zwaard, naar links en rechts door de lianen. Dwars door het doornig kreupelhout, Zocht hij vol vuur naar mierenhopen, die steeds weer in het dichte woud, varanen tot een zoektocht nopen. Zijn vrouwtje was in barensnood, moest dringend eieren gaan leggen; zojuist was zij haar echtgenoot dit in verwarring komen zeggen. Haar opdracht luidde kort en goed: 'Vort jij, ik kan niet langer wachten, ik eis een mierenhoop, met spoed, ik ben aan 't einde mijner krachten.' Lezer, wat u nog weten moet, is dat het legsel van die dieren zo nu en dan wordt uitgebroed in het beschutte nest van mieren. Het ligt er droog en lekker warm, ma hoeft er niet naar om te kijken, ze wacht heel kalm op groot alarm, voor ze van moederplicht doet blijken. Enfin, pa vond een mierenhoop, Waar hij zijn vrouw mee kon gerieven, hij was goed hoog, lag uit de loop...: ja, deze hoop bood perspectieven. Toen, plotsklaps, hoorde hij: 'Hé daar, wat dacht jij hier bij ons te vinden, jij indringer, jij plunderaar, wil jij wel even gauw verzwinden!?! Niet één varaan kan het bestaan, bij ons zijn broedsel te parkeren. Verdwijn! Ga heen! Wég! Hier vandaan!... of ik zal jou een lesje leren!' Het was een mier die bovenop het nest verhit stond te gebaren; een stip was hij, een speldenknop, je kon hem nauwelijks ontwaren. Verstomd keek de varaan hem aan, hij wreef wel tien keer in z'n ogen: 'Moet je dat mormeltje zien staan!' - dit oversteeg zijn denkvermogen. Eerst barstte hij in lachen uit, stuiptrekkend stortte hij ter aarde, het traanvocht gutste langs zijn snuit, totdat hij plots abrupt bedaarde. Zijn wrevel kreeg de overhand, schril riep hij: 'Jij armzalig diertje, gen...' Hij schreef ook veel voor de reclame en ontwikkelde zelfs een eigen versvorm: de sonnettine (de term is bedacht door drs. P.), die her en der al navolging heeft ge kregen. Het publiek genoot van Boerstoels droog-komische, soms ook ontroerende presentatie - mis schien zonder ooit te schaterla chen, zoals Nelleke Streefkerk in haar introductie een recensent had geciteerd - en stortte zich in de pauze gretig op de exemplaren van Boerstoels boeken die boekhandel Van de Ven aan de man/vrouw bracht. Ze waren binnen een mum van tijd uitverkocht. Ook na de jij miezerige opposant, jij melig, onuitstaanbaar kliertje! Om jouw gemier geef ik geen moer, ik maak van jou een morsdood miertje!' De mier zei slechts: 'Ach ouwehoer!' en hij ontsnapte door een kiertje. Doch niet voor lang, want hij verscheen, amper een paar seconden later, nu echter was hij niet alleen, maar met zijn vriendjes, vlug als water. Zij stormden aan én aan én aan. In niet te stuiten zwarte golven stortten zij zich op de varaan, die door de horden werd bedolven. Miljoenen waren zij in tal; zij kropen in zijn oren, ogen, zij waren hier, daar, overal, zij beten, prikten en zij zogen aan al wat week was aan het dier. Dit kon zelfs de varaan niet dragen, dol werd ie van het jeuken schier, hij jankte en begon te klagen: 'Help mij toch mier, ik kan niet meer, geef het bevel mij te bevrijden; heus, ik ga weg en kom nooit weer, verlos mij van dit gruwzaam lijden'. De mier, in overwinningsroes, gaf het bevel de strijd te staken, en de varaan, zo beurs als moes, droop af, het schaamrood op de kaken. De mier verdween weer in het nest met al zijn koene huisgenootjes; elkeen doorstond de zware test, zonder een schram aan lijf of pootjes. Zó komt dus hoogmoed voor de val! Zij die hun mededier kleineren en denken dat zij overal, zich alles kunnen permitteren, menen dat hun haan kraaien moet als koning, en dat voor protesten geen plaats is als gedachtegoed...: die werken zich zwaar in de nesten!! Zij die het kleine op deez' aard met trots en hovaardij schofferen, die zijn het grote écht niet waard, en men zal hun een lesje leren. Zij maken kennis dan met macht, uit sterke eendracht voortgekomen, die dankzij veler kleintjes kracht tot leeuwenmoed is toegenomen. Zo blijkt uit deze fabel klaar, dat van het dier veel valt te leren; dus luidt de raad onloochenbaar, om dieren goed te observeren. En als gevraagd'wordt aan het end: 'Kon de varaan een broedplaats vinden?', dan luidt het antwoord: 'Niet bekend!' (We blijven liever goeie vrinden!) Dick Koblens Te weinig bedrijfsruimte. Een oplopende werkloosheid. Toe nemende druk op de concur rentiepositie. Het nieuwe eco nomisch beleidsplan 'De Toe komst Heeft Vele Gezichten' van de provincie Utrecht voor de jaren 2003-2007 schetst een redelijk grijs toekomst beeld. Hoogste tijd om alle zei len bij te zetten en nieuwe we gen in te slaan voor hulp aan het Utrechts bedrijfsleven, al dus Gedeputeerde Staten (GS). Het nieuwe beleidsplan, dat in een ontwerpversie in GS is behandeld, is gebaseerd op recente prognoses van o.a. het Centraal Planbureau. Deze geven aan dat de werkloos heid in de provincie Utrecht de ko mende jaren zal toenemen. Voor een belangrijk deel wordt dit ver oorzaakt door een forse instroom van jaarlijks circa 9000 jonge afge studeerden van de vele hoge oplei dingen in de provincie. Daartegen over staat dat de werkgelegenheid sinds 2001 is afgenomen, onder in vloed van de stagnerende conjunc tuur die in deze provincie vooral zijn sporen heeft nagelaten in de zakelijke dienstverlening. Reden voor GS om het econo misch beleid van de provincie Utrecht met een aantal nieuwe be leidsaccenten aan te scherpen. Zo wil het college een impuls geven aan een actief arbeidsmarktbeleid, bedoeld voor met name sectoren waar relatief veel laaggeschoolden werk vinden, zoals de zorgsector en de bouw. Evenwicht op de ar beidsmarkt met voldoende aan dacht voor de kwetsbare groepen zal een belangrijk thema voor de toekomst worden. Vanwege bezui nigingen wordt vooral voor lager geschoolden het perspectief op een baan tamelijk somber, voorspellen GS. Maar ook voor hoger opgelei den geldt dat steeds vaker hun baan op de tocht komt te staan. De provincie wil daarom de sa menwerking tussen de drie regio nale Utrechtse arbeidsmarktplat forms versterken. Langs deze weg wordt verder extra aandacht gege ven aan projecten die zich richten op o.a. participatie van ouderen aan het arbeidsproces. Bedrijvenlocaties Ondanks de kwakkelende econo mie en de gedeeltelijke leegstand op de kantorenmarkt zullen voor al in het westen en zuidoosten van de provincie Utrecht tekorten ont staan aan bedrijfsruimte. De tota le behoefte aan bedrijventerreinen tot 2015 is circa 400 hectare. Om hieraan te voldoen, willen GS blij ven werken aan het herstructure ren van ongeveer 860 hectare be drijventerrein. Verder is het de be doeling dat met voorbeeldprojec ten de bedrijfsruimte met 15 pro cent wordt ingeperkt. Om aan de Dehoeften van de reeds gevestigde Utrechtse bedrijven te kunnen vol doen en te voorkomen dat deze de provincie verlaten, blijft daarnaast de aanleg van nieuwe bedrijventer reinen noodzakelijk, aldus GS. Een uniek aspect van de provincie Utrecht is de grote cluster onder wijs- en onderzoeksinstellingen. Een belangrijk actiepunt in het economisch beleidsplan is dit ken nispotentieel beter af te tappen tèn behoeve van het Utrechtse be drijfsleven. Innovatiebevorderende maatregelen zullen zich vooral richten op traditionele sectoren als de industrie, metaal en de bouw nijverheid. Daarnaast worden ini tiatieven ontwikkeld, gericht op behoud van werkgelegenheid in de ICT en versterking van de me- disch-technologische sector. Via een gerichte benadering zullen ver der circa 25 nieuwe bedrijven wor den aangetrokken, die voor de Utrechtse kennissectoren van bij zonder belang zijn. Samenwerking Om deze doelstellingen te halen, willen GS inzetten op nieuwe sa menwerkingsvormen. Een voor beeld is de ontwikkeling van regio nale bedrijventerreinen of de opzet van een ontwikkelingsorganisatie waarin gemeenten en andere par tijen die baat hebben bij verster king van het Utrechtse bedrijfsle ven met elkaar samenwerken. Voor de uitvoering van het nieuwe beleidsplan is bij de provincie dit jaar 2,7 miljoen beschikbaar. Cofinanciering met geld van het rijk of de Europese Commissie kan het werkbudget echter aan zienlijk doen toenemen. Het ontwerpbeleidsplan is eergis teren voor advisering aan de orde geweest in de statencommissie Cultuur en Economie. Definitieve vaststelling van deze nota vindt plaats in maart 2003. - Hoofdprijswinnaar Dick Ko blens krijgt de gelukwensen van SLAS-voorzitter Nelleke Streef - Foto: Foto Bell. fabel-prijsuitreiking kreeg Boer stoel nog het woord. De SLAS (Stichting Literaire Ac tiviteiten Soest) kon terugkijken op een van haar 'betere avonden', daarmee nog eens onderstrepend dat de Cultuurprijs, waarvoor zij (opnieuw) was genomineerd - en die de volgende avond werd toege kend aan de muziekvereniging Odeon uit Soesterberg - óók best verdiend zou hebben. Tweede prijs De feniks en de adelaar De feniks, met zijn tanend verenkleed vloog tot het randje van de wereld, naar zijn oude vriend de adelaar. 'Vriend, je ziet het niet zo scherp meer, dus vertel ik 't je persoonlijk maar, het is misschien de laatste keer.' De adelaar was vreselijk beledigd: 'Ben ik niet gelauwerd voor mijn moed, en tot de scherpste ziener beëdigd?' Een tijdje later gaf hij toe: 'Mijn jaren gaan nu tellen, dat is waar, en af en toe zie ik een vreemde gloed'. Hij keek zijn vriend de feniks aan 'Wat is dat voor praat, de laatste keer? Laat mij niet langer in de waan'. De feniks antwoordde zeer vermoeid: 'Ik vlieg al eeuwen de aarde rond en nader nu 't eind van mijn bestaan.' 'Beste vriend, jij zit hier heel alleen, maar ik zie zoveel van de wereld hoor de klacht van menigeen. Hoe lichter het in de wereld wordt, hoe groter het aantal onvervulde wensen en hoe meer de aarde verdort.' 'Ik ga nu de grootste brandhaard zoeken en leg mij daarop neer. Als ik uit mijn as ben opgestaan, bezoek ik je als herboren weer. Misschien kunnen we dan weer praten hoe het de mensheid is vergaan.' De feniks nam afscheid van de adelaar verzamelde zijn laatste krachten voor zijn vlucht ver over de evenaar. De adelaar herinnerde zich de nachten waarin alles nog in duister was gehuld en werd het vreemde licht gewaar. Hij, die vroeger in de zon kon kijken, wendde zijn blik af van het vuur, en wist: mijn vriend beleeft zijn laatste uur. Karin van der Raad-Doornik Derde prijs Zilvermeeuw Dit ben ik een zilvermeeuw die langzaam oplost in de mist, zwevend door het wit fluweel van wat was en niet meer is. Afgedreven en alleen, uitsluitend op mijzelf gericht, vind ik geweld en asfalt, steen in plaats van liefde, brood en vis. Te hoog gestegen, los van God, ben ik nog zichtbaar, even, tussen wensen, wil en lot in de duikvlucht van het leven. Yvonne Sebel-America Sommige of alle televisiekanalen sneeuwerig? Verbazend veel mensen kijken naar een matig beeld, dit is vaak niet nodig. Onze specialisten controleren uw antennesignaal én de kabels met speciale meetapparatuur voor 30,- (incl. voorrijden). U krijgt een meetrapport over de kwaliteit van alle zenders én uw bekabeling in huis. Kijk zonder zorgen naar een goed beeld. Bel Expert Schoemaker en maak een afspraak. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44

Soester Courant | 2003 | | pagina 5