SCH 'Van heidehut tot residence' Ook Soest ving in 1953 evacués op (^Éerkamp) 2.50 2 25 2.95 5.90 0." O.99! 4: 50 Let's talk Fish!' ~[OPSOESTf_ 'Moederlijke zekerheid' van de De Driesprong met pensioen Soest 50 jaar geleden jm nota Nieuwe stap in procedure uitbreiding zwemcomplex Uit de historie van Soest(erberg) Wij zijn maandag 10 februari t/m vrijdag 14 februari a.s. gesloten wegens VERBOUWING. Zaterdag 15 februari zijn wij weer VERNIEUWD tot uw dienst. NEK- RUGPIJN PAGINA 6 WOENSDAG 5 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 ETALEN! ETALEN! i sch.nl 'EL. 6012372 profil: Hollandse garnalenkroket per stuk 0,95,4 stuks3 j Tilapia in roomsaus 6Q 100 gram1/ Tonijnsalade 45 100 gramI f Visbami 95 100 gramV| RUUD SMIT visspecialiteiten Hoe Soest meeleeft. Workshops Bed- en linnenspeciaalzaak Voor klassiek, modern en alles ertussen in. Laanstraat 91 - 3743 BD BAARN Tel, (035)5413521 - E-mail: veerkamp@xs4all.nl Schoon horst Belangstelling voor topmeubelen? Hart voor je klanten? Veldhoven Interieurs •Wat is de oorzaak? Wat kunt u er zelf aan doen? Gezien door de ogen van de chiropractor lat 87 - Soest w. brilcentrumnota.nl KIN EEN SUCCES! TROLLETJES OORDELIG 90 DE ROOKWORST EEN 3! 'De moederlijke zekerheid van de school.' Een mooier compli ment kon Truus Gemke wel licht niet krijgen. Het kwam van Peter Beijer, een van de cir ca duizend leerlingen die zij in de afgelopen vier decennia les gaf op de Daltonschool De Driesprong (v/h de St. There- siaschool). Na 44 jaar in het onderwijs, waar van 38,5 jaar op de genoemde school, ging de juf vorige week met vervroegd pensioen. Niet dan nadat ze twee dagen lang was uit gezwaaid en op verschillende ma nieren in het middelpunt van de belangstelling was gezet. Dinsdagmiddag kreeg Truus Gem ke in de Petrus en Pauluskerk een theatershow voorgeschoteld, waar aan alle groepen meewerkten. De volgende ochtend werd ze door de kinderen uit groep 5 (aangevoerd in acht met ballonnen versierde auto's) thuis opgehaald. De juf mocht zelf plaatsnemen in een Ci troen uit 1953, stapte even later bij het schoolplein - waar alle scholie ren en veel ouders haar opwacht ten - over in een riksja. Dat voer tuig had alles te maken met het feit dat juf Truus in Indonesië is gebo ren. Reinier Sijpkens, een van de ouders, en later ook directeur Geert-Jan Wijgergangs reden haar vervolgens rond over het school plein. Ondanks de regen ging het programma onverstoord verder, maar later begaf iedereen zich, zo als gepland, naar binnen. In het schoolgebouw kreeg de juf van alle groepen afzonderlijk be zoek. Na deze 'kinderreceptie' mochten de leerlingen naar huis en was het de beurt aan oud-leerlin gen en -krachten en anderen om afscheid te nemen. Juf Truus was danig onder de indruk van de war me belangstelling, waarbij Peter Beijer namens de oud-leerlingen uitvoerig terugblikte in de tijd. 'Natuurlijk kon juffrouw Gemke streng zijn! Maar de rechtvaardig heid die achter een flinke repri mande zat, kon iedereen begrijpen én waarderen. Over normen en waarden werd toen niet gesproken, ze werden ons als gebruikelijk bij gebracht. Zeker door juffrouw Gemke', aldus Beijer die zich her innerde dat er in 'zijn' tijd nog geen hulpmiddelen waren, zoals computers en rekenmachines. De schooltelevisie en heel af en toe Juf Truus Gemke werd in een oude Citroen van huis opgehaald en later in een riksja over het schoolplein gereden. Foto: Herman van Dam een dia- of filmvoorstelling, daar moesten we het mee doen. Juf frouw Gemke heeft ons veel bijge bracht. Niet alleen het verschil tus sen kennen en kunnen. Maar voor al dingen als respect, karakter to nen, vriendelijk en rechtvaardig zijn.' Juf Truus stond de laatste jaren, in een duobaan met Muriel Verbraak, drie dagen per week voor de klas van groep 5. Haar functie wordt nu ingenomen door Ineke Verhulst uit Zeist.' Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag ■an 9.00 uur tot 19.00 uur zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 Uit de Soester Courant van Dinsdag 3 Februari 1953 Van Weedestraat 149 - 3761 CD Soest - Tel. 035 - 601 52 88 Soest gaat de procedure in gang zetten die nodig is om de uitbreiding van Spleasure Cen trum mogelijk te maken. Voor de aanleg van ónder meer een buitenbad moet het bestem mingsplan immers een wijzi ging ondergaan. Om dat bassin en de te realiseren saunahof heen gaat het eigen bouwbedrijf van exploitant SRO een muur metselen. Verder wordt het complex aan de Dalweg voor zien van een nieuwe glijbaan met een ander opvangbad, een groter kleuterbad, een nieuw peuter- en kleuterbad en een serre. Een beau tysalon, een fitnessruimte en een glazen wand completeren het plan dat de gemeente (als eigenaar van de accommodatie) 1,1 miljoen euro kost. Dat bedrag werd in ok tober vorig jaar beschikbaar ge steld door een raadsmeerderheid Bij de indrukwekkende her denking van de watersnood ramp die Nederland vijftig jaar geleden trof, gingen de gedach ten van velen terug naar die nacht van 31 januari op 1 fe bruari 1953, toen grote delen van Zeeland en Zuid-Holland en in minder mate van noord west-Brabant onder water kwa nten te staan. Dijkdoorbraken waren er de oorzaak van dat het water metershoog op het land kwam te staan. De stormvloed kwam met zo'n verraderlijke snelheid, dat 1.835 mensen verdronken, evenals tien duizenden stuks vee. Er werden grootscheepse reddingsacties op touw gezet en onder het motto 'Beurzen open, dijken dicht' kwam overal massaal hulp vandaan. Ook de gemeente Soest liet zich niet onbetuigd. Net als zoveel andere gemeenten adopteerde Soest één van de ge troffen plaatsen. Na enig misver stand over welke gemeente voor adoptie in aanmerking kwam, ont fermde Soest, samen met de ge meente Rijssen, op advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zich over de gemeente Oosterland (jaren later opgegaan in de gemeente Duiveland) op Schouwen-Duiveland. Soest ving 250 evacués op. In hotel-cafe De Gouden Ploeg aan de Middelwijk straat (nu een woonbuurt) kwa men ze aan. 'Door de doorgesta ne angst en de vermoeienissen waren ze zeer zwijgzaam', schreef de krant. Iedereen kreeg een inen ting tegen tyfus en paratyfus, waar na de Zeeuwen onderdak kregen bij Soester gezinnen. Op een aantal Oosterlanders maakte de opvang in Soest extra indruk doordat ze bezoek kregen van de prinsessen Beatrix en Irene, die speelgoed kwamen brengen voor de kinderen onder de eva cués. De krant hierover: 'Hun ge zichten klaarden op en hun leed waren zij vergeten, toen zij plotse ling de zaaldeuren zagen opengaan en de prinsessen zagen arriveren. Later gaan de prinsessen door naar Soesterberg, nadat ze onderweg eerst een nieuwe voorraad speel goed hadden ingeslagen'. Soest stelde voor algemene doel einden direct al een bedrag van 1.000 gulden beschikbaar. De bur gemeester van Oosterland kreeg in bruikleen een caravan als tijdelijk vervangende woonruimte. Verder stond Soest, ook in bruikleen, een watertank en een brandkast be schikbaar, evenals een baby-brand spuit. De bediening hiervan was in handen van vrijwilligers van de Soester brandweer, die met en kleine ploeg en de trekker-motor- spuit naar Oosterland was gegaan om te helpen bij het droogpompen van het overstroomde gebied. Gedurende twee weken waren vier medewerkers van openbare wer ken in Oosterland actief, geduren de twee maanden een administra tief ambtenaar en voor zes maan den een technisch ambtenaar. De gemeente droeg financieel bij in de aankoop van een barak als tijdelijk onderkomen voor de gemeente diensten, die in Bruinisse kwam te staan, en hielp bij het uitwerken van plannen voor de verbouwing van het gemeentehuis in Ooster land, Een viertal Soester hoveniers leg de een plantsoen aan bij de Ned. Hervormde Kerk in Oosterland. De Soester middenstand liet zich ook niet onbetuigd. Ze schonk de collega-middenstanders in Ooster land in eerste aanzet 4.500 gulden, later aangevuld met de opbrengst van verschillende acties, zoals het afstaan van vijf procent van de omzet gedurende een week. Daar naast zorgden ze er door het stu ren van materialen en apparaten voor dat de middenstanders snel weer aan de slag konden. Het waren niet de enige bijdragen uit Soest. Particulieren zowel als bedrijven -die soms tijdelijk sloten om de werknemers in de gelegen heid te stellen hulpgoederen naar Oosterland te brengen- zetten zich op alle mogelijke manieren in om het leed van de gedupeerde slacht offers te verzachten. Na verloop van tijd konden de evacués die in Soest waren opgevangen terug naar hun woonplaats. Daar wacht te hen een lange periode van we deropbouw. In samenwerking met de gemeen te Rijssen, die met Soest de co- adoptie had aanvaard, vervaardig de de Soester kunstenaar Abraham Stokhof de Jong, vooral bekend als glazenier, een wandpaneel van 6 bij 2.50 meter voor in de raadszaal van het vernieuwde gemeentehuis van Oosterland. De kunstenaar had met opzet niet voor een 'rampmotieP gekozen, maar sym boliseerde in zijn werk vrede en welvaart. Een keuze die juist is gebleken, want hoewel Oosterland niet meer als zelfstandige gemeen te bestaat, zijn de inwoners van het nieuwe Duiveland tevreden men sen. Ook zij hebben afgelopen weekend de ramp van 1953 her dacht, waarbij de gedachten van de overlevenden zeker ook zullen zijn uitgegaan naar de inwoners van Soest die hen destijds zo liefderijk hebben opgevangen. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, &6017065. Foto: Brandweer Soest De Soester brandweer was in 1953 in Zeeland met een trekker en een baby-motorspuit dagenlang in de weer om water uit het over stroomde gebied te pompen. van GGS, VVD, CDA en Christe- nUnie/SGP. Donderdag 20 februari neemt de raad een voorbereidingsbesluit, een procedurele stap op weg naar het wijzigen van het bestemmings plan. Gisteravond, de krant lag toen reeds bij de drukker, spraken de fracties erover in de commissie ruimtelijke ordening. Het is de bedoeling dat er nog dit jaar wordt begonnen met de ver bouwingen. Als er geen vertraging optreedt, kan in de zomer van 2004 voor het eerst een duik wor den genomen in het buitenbassin. Basketbalkooi Ook voor de basketbalkooi annex Jeugd Ontmoetings Plek aan de Koningsweg zal de raad over twee weken een voorbereidingsbesluit nemen. De voorziening gaat deel uitmaken van het door veel buurt bewoners omstreden buurtpark. Daartegen is eind vorig jaar menig bezwaar ingediend, maar die zijn nagenoeg allemaal ongegrond ver klaard. Toen het K.N.M.I. Zaterdagmid dag via de radio mededeling deed, dat er krachtige storm werd vér- wacht, kon men niet vermoeden, dat deze storm oorzaak zou wor den van een nationale ramp. Het Westen en het Zuid-Westen van ons land werd zeer zwaar ge troffen, toen de aloude vijand van ons volk: het water, met toomloos geweld bressen sloeg in onze dij ken en duinen en bezit nam van duizenden hectaren grond en alles wat daarop staat. Honderden en honderden gezin nen moesten huis en hof verlaten in donkere uren, bittere kou trot serend, vluchten met achterlating van hun bezittingen. Honderden personen, verrast door het snel wassende water, zijn om gekomen, evenals vele dieren. Zondagmorgen waren het de talrij ke radio-berichten, die de rest van Nederland duidelijk maakten, dat de gebeurtenissen van de laatste 12 uur waren uitgegroeid tot een grote ramp. Terwijl in de bedreigde en getrof fen gebieden krachtdadig werd ge werkt om mensen en dieren te red den, mobiliseerden de niet-getrof- fen Nederlanders op snelle en spontane wijze de grootst denkba re hulp. Via de radio riepen de comman danten van Land-, Zee- en Lucht macht de met verlof zijnde man schappen terug, de organisaties van het beroeps-goederen-verkeer, het Rode Kruis, de E.H.B.O.-ver- enigingen, medische diensten, het Rampenfonds enz. boden snel hun diensten aan. Het leek of niemand in Nederland achter wilde blijven om steun aan de slachtoffers te verlenen. De ministers Drees en Beel stelden zich persoonlijk op de hoogte van de watersnood en H.M. Koningin Juliana en Prinses Beatrix wensten eveneens met eigen ogen te zien hoe groot de ellende wel was. Het deed een ieder goed te bemer ken, dat de natie in deze bange uren weer één was en ons volk zich van zijn beste zijde liet zien. Ook in onze gemeente waren er velen, die hun hulp aanboden. Zowel bij het Ned. Rode Kruis, afdeling Soest-Soesterberg, als bij de Burgemeester en op het politie bureau boden zich mannen en vrouwen aan. Er waren transport en aannemingsfirma's die zich met In maart houdt Groei en Bloei twee workshops, waarin nog plaats is voor deelne mers. 'Taart met bolletjes' (bloem schikken) is op woensdag 5 maart, van 20:00 tot circa BLOEI kiminklijte Aid. SOEST en 21,50 euro voor anderen. De workshop 'Werken met wilgen tenen' (decoratie) is op vrijdag 14 maart, met een keuzemogelijkheid voor de ochtend of de middag. Docent Jan Vos staat de cursisten bij. De kosten bedragen 21,50 (le den) of 28,50, alsmede 11,50 euro voor het materiaal (direct af te re kenen met de docent). Beide workshops vinden plaats in 't Soester Stekkie aan de Schrik- slaan 1-3 (bij LTC Söestdijkj. 22:00 uur en wordt gegeven door Yolanda van 't Hout. Ze geeft in- Voor informatie of opgave: Ingrid structies en reikt ideeën aan. Deel-' Visser, tel. 6022358 (19:00-20:00 name kost 14,00 euro voor leden uur). materieel en personeel hulp wilden verlenen, er kwamen padvinders, verpleegsters en zij hadden allen één ding gemeen: de bereidheid tot helpen. "De telefoon heeft wit-gloeicnd gestaan", zei de heer H. de Graaf. "Alle Rode Kruisleden kregen be vel zich gereed te houden en zij hebben gepakt en gezakt klaar ge staan om zich op het eerste sein naar het getroffen gebied te bege ven. Een autobus van de fa. Ten- sen hadden wij als vervoersmiddel gecharterd en we waren gereed om binnen een half uur te vertrekken. Zondagmiddag wilden enthousias te Soestenaren meteen een inza meling aanvangen, doch onze Bur gemeester nam het initiatief tot coördinatie van een inzamelingsac tie. Enthousiaste gemeentenaren wil den Zondagmiddag direct met een inzameling van geld beginnen, doch hiervan moest om practische redenen worden afgezien. Het bestuur van de vereniging Van Weedestraat stelde 12 der en treegelden van de winkelbcurs ter beschikking van de Nationale inza meling, terwijl 2 van de verkoop der deelnemers eveneens aan het Rampencomité ten goede zal ko men. Zondagavond had reeds een ver gadering plaats ten huize van de Burgemeester, waarbij tegenwoor dig waren de wethouders Van Za- delhoff en De Haan; de chef van afdeling Sociale Zaken, de heer H. v. Hal, de heer J. Luyf van Soester berg, Mevr. v. d. Swan-de Kiewit en de heer H. de Graaf, beiden namens het Rode Kruis, afd. Soest-Soesterberg en de heer G. Kruyff, lid van de gemeenteraad. Besloten werd met ingang van de volgende dag, dus gisteren, met een inzameling voor het noodge- bied te beginnen en terwijl de maatregelen hiertoe werden be sproken, trok reeds een geluidswa gen door onze gemeente, die op wekte tot deelname als collectant voor deze collecte. Collectanten konden zich melden op de afdeling Sociale Zaken en hoe spontaan en vlot dit reeds Maandagmorgen plaats greep. Maandagmorgen te 10 uur was de 100s,c collectant reeds genoteerd. Wat vele gemeentenaren direct na Zondag hebben gepresteerd was zoveel en zo veelzijdig, dat het en thousiasme soms moest worden afgeremd. Onze Burgemeester kon ons standpunt in deze wel onderschrij ven toen wij hem gisteravond, te 10 uur, nog in zijn werkkamer aan getroffen. "Fantastisch" zei de Burgemeester, toen wij hem vroegen, hoe Soest zich had gehouden. Er waren veel redenen om tevreden te zijn, want nog zelden heeft Soest zich zo eensgezind getoond als nu. Gistermorgen reeds vroeg werd met de collecte begonnen en als om strijd werd geofferd. Verschillende straten bleken be dragen te hebben geschonken van f 200,- tot f 800,-. Was om 3 uur een bedrag van f 9.000,- binnen een uur laten was de stand reeds f 14.000,-. Te 5 uur was meer dan f 17.000,- binnen, terwijl te half zeven meer dan f 22.000,- was ge boekt, waarin het bedrag van Soesterberg, groot f 3.857,58 was begrepen. In Soest waren alle collectanten nog niet binnen, deze arriveerden hedenmorgen. Het voorlopig re sultaat bedroeg een bedrag van rond f 25.000,-. Hierin zijn niet begrepen giften, waaronder een van f 1.000,-, wel ke per giro zijn overgemaakt en ca. f 1.750,-, welke per bank zijn ge transporteerd. Geen Soestenaar kan zich heugen, dat ooit een dergelijk bedrag is binnengekomen in een tijd, waar in het geld schaars heet te zijn. Bij deze geldstroom bleef het ech ter niet. Een kolossale stroom van lijfgoederen, schoeisel, dekens en dergelijke werd aangeboden. On der leiding van de heer G. Kruyff werd de inzameling hiervan in goe de banen geleid. In het St. Ludgar- disgebouw en in de raadszaal van het gemeentehuis werden deze goederen opgeslagen en vrouwelij ke en mannelijke vrijwilligers sor teerden en inventariseerden de goederen. De hoeveelheid van deze kleding e.d. was zo groot, dat het ruime gebouw van de R.K. Jeugdbeweging aan de Korte Brinkweg bestemd werd als op slagruimte. We hebben ons kunnen overtui gen, dat de goederen van uitste kende kwaliteit waren, zo ook het schoeisel. Bij goederen en geld bleef het ech ter niet. De afdeling Sociale Za ken, het plaatselijke bureau van N.R.F. kreeg meer dan 1000 ge meentenaren op bezoek, er waren verpleegsters, arbeiders en studen ten, vracht- en personenauto-be zitters, er kwamen huisvrouwen en meisjes. Zij boden zich aan om naar het getroffen gebied gestuurd te worden, zij wilden daadwerke lijk meehelpen en waren soms maar moeilijk te overtuigen dat hun inzet geen zin had, zo lang om hen niet gevraagd werd door het noodgebied. Wel gingen te 12 uur, 30 vrachtau to's weg om te helpen vee te ver voeren naar veiliger oorden. Jonge boeren zorgden er voor, dat binnen enkele uren een opgaat binnen was voor stalling in Soester boerderij en. De betonfabriek Zimmerman sloot zijn deuren en met vrachtau to's en personeel trok men naar het noodgebied. De Kat Emaille- fabriek bood emaille-waren aan ter waarde van f 1000,- alsmede 400 zandzakken. De dienst van Ge meentewerken attendeerde op de aanwezigheid van 60 rubberpak- ken van de oude Luchtbescher mingsdienst en nog gisteravond konden deze rubberpakken en de zandzakken naar een der bedreig de plaatsen worden afgevoerd. Des middags adopteerde het ge meentebestuur de gemeente Nieuw- en St. Joosland, welke ge meente de ingezamelde goederen en de in te zamelen goederen zal krijgen. LOODGIETERS - EN DAKDEKKERSBEDRUF Liesbeth heeft gelijk. Als je naast haar in de centrale unit van onze zaak zit, ben je meer dan een centraal aanspreekpunt. Onze - terecht - veeleisende klanten stellen prijs op je mening, op je advies, op je inzet. Dat zijn we ook verplicht als grootste Interlübke-dealer in Nederland en leverancier van vele andere topmerken, maar bovendien als gerenom meerd adviseur op interieurgebied. Klantencontact is belangrijk, maar in feite het topje van de ijsberg. Je zorgt voor de logistiek van onze showroom, voor correcte prijsaanduidingen en voor tal van administratieve activiteiten. Het is vaak rennen en vliegen. Maar óók heel relaxed praten met je klanten, onder het genot van een kopje koffie. Beslist een dynamische baan dus, waarvoor je fulltime het beste van je kunnen geeft. Zou je je bij ons thuisvoelen? Kom dan nu in actie en reageer schriftelijk of telefonisch op deze uitdagende vacature. Goed advies: kijk ook eens op onze website: www.veldhoveninterieurs.nl Vinkenlaan 31, 3722 AH Bilthoven, tel. 030 - 228 25 91 Speenkruidstraat 65 3765 AB Soest Telefoon 06 53 89 60 90 Fax/Tel. 035 60 137 32 Lezing dinsdagavond 18 februari 19.30-21.00 uur Toegang gratis, wel graag even telefonisch aanmelden. PRAKTIJK VOOR CHIROPRACTIE 1e Heezerlaantje 2a Soest Tel. 035-6018287 Sidney Rubinstein Tammy Rubinstein -de Koekkoek Geregistreerde chiropractoren Leden Nederlandse Chiropractoren Associatie

Soester Courant | 2003 | | pagina 7