Bevolkingsonderzoek bij sporthal Deskundigen bekijken militaire foto's uit de oude doos Wmm&edk Activiteitenagenda van 6De Zotteklappers' Schilderwerk in nieuw lokaal De Postiljon enkele weken museum yan moderne kunst KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Internetcafé leeggeroofd in dorpshuis Burgstede Witte krijgt nog niets klaar voor 't Vliegdorp PAGINA 10 WOENSDAG 12 FEBRUARI 2003 Vanaf maandag 24 februari op nieuwe standplaats Ontmoetingscentrum krijgt als naam De Vierde Eik Nationale fotodag 'Mijn opa was een...' i89 BEffla verlaagd! DataDidact Speeltoestel voor logeerhuis op Sterrenberg Wachtlijst 'De Pruttelpot' opgeheven 0800 - 0432 Bridgemiddag in De Drie Eiken 15 feb. •GEGARANDEERD NERGENS ^pgEDKOPER SOESTERBERGSEiiLCOURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Na Soest start in Soesterberg een nieuwe ronde van het be volkingsonderzoek naar borst kanker op maandag 24 februa ri. De standplaats van het mo biele onderzoekscentrum in Soesterberg is voor het eerst bij sporthal De Banninghal aan de Banningstraat 3A in Soester berg (dus niet meer zoals voor heen bij het dorpshuis Burgste de in Soesterberg). Vrouwen van 50 tot 75 jaar, die wonen in het postcodegebied 3769, worden uitgenodigd. 3orstkanker is in Nederland een >root gezondheidsprobleem. Elk aar worden ongeveer 10.000 nieu we gevallen van borstkanker ont dekt en overlijden ongeveer 3.700 vrouwen als gevolg van deze ziek te. Door borstkanker met behulp van röntgenfoto's in een vroeg sta dium op te sporen, wordt de kans op genezing aanzienlijk groter. Bij vroege opsporing is ook vaker een jorstsparende behandeling moge- ijk in plaats van een borstamputa- ie. Een goed georganiseerd bevol- cingsonderzoek is op dit moment le enige manier om de sterfte aan lorstkanker terug te dringen. Op 1c borstfoto's zijn heel kleine af wijkingen te zien die men zelf niet can voelen. Om de foto's te maken i maar heel weinig röntgenstraling odig. Door deelname aan het on derzoek kan borstkanker niet wor den voorkomen. Ook kunnen niet tlle gevallen van borstkanker vroegtijdig worden opgespoord. Het is belangrijk om regelmatig deel te nemen, ook als bij het vo rige onderzoek geen afwijkingen zijn gevonden. Het bevolkingsonderzoek is in principe bestemd voor vrouwen van 50 tot en met 75 jaar. Voor elke vrouw vindt elke twee jaar het onderzoek plaats. In Soesterberg staat iedere twee jaar een mobiel onderzoekscentrum. (Voorheen bij het dorpshuis Burgstede). Het gaat om vrouwen die geboren zijn in de periode 1928-1953. De uitnodigin gen worden ongeveer twee weken voor de geplande afspraak verzon den per straat of wijk aan de hand van de postcode, op basis van ge gevens uit het bevolkingsregister. Het onderzoek wordt georgani seerd door de Stichting Preventi con uit Utrecht. In de vorige ron de was de opkomst 79,1 procent na de eerste uitnodiging. Deelna me aan het borstonderzoek is gra tis. Het wordt uitgevoerd door speciaal hiervoor opgeleide vrou welijke laboranten en duurt onge veer 20 minuten. Alle vrouwen krijgen binnen 14 dagen schriftelijk bericht van de uitslag van het on derzoek. Van alle onderzochte vrouwen is bij gemiddeld 1,3 pro cent nader onderzoek nodig in het ziekenhuis, om vast te stellen of werkelijk sprake is van borstkan ker. Bij ongeveer de helft van deze ver wezen vrouwen wordt borstkanker vastgesteld. De afgelopen tijd zijn er diverse artikelen in de landelijke en loka le pers verschenen over het nut van het bevolkingsonderzoek borstkanker. Begin maart jl. ver scheen een advies van de Gezond heidsraad aan de minister van VWS dat dc kritiek onvoldoende onderbouwd is. Sinds het begin van het bevolkingsonderzoek is er een daling in borstkankersterfte te constateren. Er zal verder onder zoek gedaan moeten worden. Sinds het begin van het bevol kingsonderzoek in Nederland, in de periode 1990-1999, zijn in to taal 21.500 gevallen van borstkan ker ontdekt blijkt uit dit recent ver schenen evaluatierapport. Ook blijkt dat gedurende de periode dat het bevolkingsonderzoek, zoals in Nederland is uitgevoerd, het sterftecijfer van vrouwen aan borstkanker met ongeveer 23% is gedaald. Preventicon hoopt ook in de toe komst alle vrouwen in deze leef tijdsgroep van 50-75 jaar te kun nen blijvèn uitnodigingen. Zoals overal in de gezondheidszorg is ook bij Preventicon schaarste aan personeel, vooral radiodiagnos- tisch laboranten. Hetgeen in de toekomst mogelijk een grotere tijd tussen de opeenvolgende onder zoeken zou kunnen veroorzaken. Ere wie ere toekomt: wet houder Bert Krijger is de be denker van de naam die het bestuur van het ontmoe tingscentrum van De Drie Eiken in Soesterberg aan het centrum wil geven: De Vier de Eik. De wethouder kwam met dit idee tijdens de voorstelling van Thomasvaer en Pieternel. Het bestuur vindt dit bij nader in zien een goed idee. Het heeft daarom besloten deze suggestie over te nemen, ook al om dui delijk onderscheid te maken tussen het wooncentrum De Drie Eiken en het ontmoetings centrum. Het is de bedoeling om in de loop van het jaar tijdens een bij zondere bijeenkomst de naam geving een officieel tintje te ge ven. Het bestuur denkt er bo vendien aan een lichtbak aan te schaffen met de naam De Vier de Eik. Na de verbouwing van de ontmoetingsruimte is hier voor echter niet voldoende geld in kas. Daarom is het op zoek naar sponsors. De eerste is in middels gevonden in de firma Tammer, die een basisbedrag heeft toegezegd. Mona Gezinspudding el, framboos of caramel ieker 500 gram :U3C Scharreleieren Bruin, middelgroot Tray 20 Stuks Redstar Aardappelen 5 kilo ren en/of zetfouten voorbehouden g 8.00-20.00 5 8.00-18.00 'Mijn opa was een...?' Dit is een vraag die velen zich stellen wanneer zij nooit eerder ont dekte familiefoto's bekijken. De zes militair-historische mu sea in Nederland, waaronder liet Militaire Luchtvaart Mu seum op Kamp van Zeist in Soesterberg, houden daarom voor het tweede achtereenvol- ;ende jaar een militair-histori- che fotodag. Dan kan ieder- :en zijn onbekende militair- listorische foto's laten zien aan leskundigen. Zij zullen probe en de foto als het ware tot le en te brengen. )e nationale militair-historische itodag' is op zondag 2 maart van 2:00 tot 17:00 uur in zes musea, laast het Militaire Luchtvaart luseum zijn dat het Legermu- :um (landmacht) in Delft; het arechausseemuseum in Buren; t Marinemuseum in Den Hel ler; het Mariniersmuseum in Rot- irdam, en het Museum Bronbeek BB Arnhem. Alle militair-historische musea Hebben voor deze gelegenheid een panel geselecteerd. De specialisten zijn bijzonder thuis in de foto's van het eigen krijgsmachtonderdeel. Wie bijvoorbeeld foto's heeft van een familielid in luchtmachtuni- form, kan uiteraard het beste te recht in het Militaire Luchtvaart #Iuseum op Kamp van Zeist aan de Kampweg in Soesterberg. Het panel buigt zich graag over alle .sporten foto's. Het maakt niet uit of het gaat om foto's uit de negen tiende of twintigste eeuw, marine df luchtmacht, wapens of perso- Ëen. De vorig jaar gehouden nationale militair-historische fotodag was leen succes. Er doken tal van oude, inbekende foto's op. In een geval reeg het museum ter plekke een Ibum met foto's aangeboden. Het vas een welkome aanvulling op de :ollectie. Overigens slaagden de leskundigen erin een aantal lang /erborgen familiegeheimen te ont luieren. De specialisten, kregen unieke foto's en complete albums Dnder ogen. Zij hopen op zondag 2 maart op nieuw veel bezoekers te kunnen nelpen bij het oplossen van fami lieraadsels en het bepalen van de zeldzame waarde van het meege brachte fotomateriaal. Daarnaast staan ze klaar om informatie te geven over de rol van onze voor vaderen bij de militair-historische gebeurtenissen op de foto's. Belangstellenden kunnen voor meer informatie contact opne men met een van de deelne mende musea of kijken op Met deze foto van een detache ment Genie in Soest zou men voor uitleg naar het Legermuseum in Delft moeten. Wie de locatie kent waar deze foto gemaakt is, wordt verzocht contact op te nemen met de redactie Foto: Eemland Pers computeropleidingen Kleine groepen. Direct starten. Flexibele lestijden. Ruim cursusaanbod voor kinderen en volwassenen (ook senioren). tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl Zaterdag 15 februari zondag 16 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistieviering; herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 prs. Peter Denneman en Joke Litjens; tv-vieriug; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. J. Schut-Klunder (koor/muziekgroep) World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: W dinsdag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 19.00 uur f zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur 'Een drama!' Voor de hevig ontdane Jean-Marie van Stave ren, voorzitter van de Stichting Dorpshuis Soesterberg, staat vast dat de inbreker die er in de nacht van maandag op dinsdag met computers, de kluis en het cursusgeld uit het dorpshuis Burgstede vandoor is gegaan, precies op de hoogte is geweest van wat er waar te vinden was. De dader is binnengekomen door een deur te forceren. Eenmaal bin nen heeft hij waarschijnlijk rustig de tijd genomen om de spullen mee te nemen waar hij zijn zinnen op had gezet. Daaronder de vier computers uit het internetcafé, dat pas sinds 21 januari open was. Burgemeester Janssen wenste bij die gelegenheid de bevolking van Soesterberg geluk met deze aan winst. 'Het is vooral triest voor iedereen die zich heeft ingezet om het inter netcafé te realiseren', zegt Jean- Marie van Staveren. 'Het is ook een klap voor de mensen die er tot nu toe gebruik van hebben ge maakt.' Het café biedt nu een lege aanblik. Een lege wand, zonder schermen, een lege tafel, zonder toetsenborden. De verbijstering, het ongeloof bij de medewerkers van het dorpshuis en de vrijwilli gers is groot. Het is nog te vers om een reactie te geven anders dan 'Een drama'. De technische recherche heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. 'We hebben de afgelopen we ken echt niet stil gezeten, maar we zijn opgelopen tegen een paar tegenvallers waar we echt niets aan kunnen doen. Ik ga ervan uit dat er op tijd een op lossing komt, de ene of de an dere kant op...' Aldus sportwethouder Harry Wit te vorige week, met nauw verholen wanhoop, toen hij tijdens de raadscommissie Sport/Welzijn de stand van zaken gaf met betrek king tot de accommodatie voor de voetbalclub 't Vliegdorp. Die is er nog steeds niet en er is ook nog geen zicht op, zolang er uit Zeist geen vergunning wordt gegeven voor de bouw op het terrein van Abrona (Sterrenberg). 'Ik kan he laas geen witte rook toveren,' aldus Witte, ondanks urenlang topover- leg op 'hoog ambtelijk niveau' met de buurgemeente, dat nog steeds niets had opgeleverd. De raadscommissie reageerde uit gesproken kribbig op Wittes ver haal, waarvan Gert Nijhof (Soest 2002) vaststelde dat er sinds vori ge maand niets veranderd was. En Paul Lcmmen (PvdA) stelde vast dat de commissie nu al een jaar geleden haar jawoord had gegeven voor het plan. 'U moet nu op de kortste termijn echt met iets tast baars komen, anders gaat het de verkeerde kant op.' Hij wees in dat verband op de komende ledenver gadering (begin maart) waarin de leden over het voortbestaan van 't Vliegdorp gaan beslissen. En anders moet er alsnog met spoed gekeken worden naar ande re scenario's, vond ook Ellen Hu- berts (VVD). 'Of zitten we hier gewoon onze tijd te verdoen...? Ook Marian van Halen (GGS) vond dat partijgenoot Witte het alternatief (toch weer naar de Kerklaan) maar weer Witte kon weinig anders doen dan beloven dat hij zich 'tot het uiter ste' zou inspannen om in de vol gende commissievergadering niet voor de derde keer op rij met het zelfde verhaal te komen. 'U kunt me nog honderd keer vertellen dat er nu echt iets gebeuren moet, maar ik kan geen oplossing uit m'n mouw schudden.' Hij wees erop dat de locatie-Kerklaan ook grondgebied van Zeist is, zodat ook daarvoor nog een hele proce dure gevoerd zou moeten worden. 'We moeten gewoon nog even wachten...' Hij beloofde de com missie wel dat 't Vliegdorp vóór de cruciale ledenvergadering alle be schikbare informatie zou krijgen, 'ook als die dramatisch is...'. Uitgeverij Programmabladen AKN van AVRO, KRO en NCRV uit Hilversum heeft gisteren een bedrag van 1.136 euro aan Abro na geschonken. Dit was mogelijk doordat de uitgeverij met Kerst de relaties een e-card stuurde in plaats van een gewone kerstkaart. Logeerhuis 'Huis 58' op locatie Sterrenberg in Huis ter Heide is zeer blij met deze gift. Het kan nu een speeltoestel aanschaffen voor in de tuin van het logeerhuis. In het logeerhuis kunnen zes kinde ren met een verstandelijke beper king logeren in de weekenden en de schoolvakanties. Daarnaast is het huis iedere week open op woensdag en donderdag en een aantal midweken per jaar. De heer Coen Abbenhuis, direc teur van BV Programmabladen, overhandigde het bedrag aan di recteur Nico Peclen van Abrona. De Soesterbergse carnavals vereniging De Zotteklappers heeft een van de laatste verga deringen gehouden vóór het carnavalsweekend. De com missieleden brachten bij die gelegenheid verslag uit over de vorderingen van de activiteiten die er in het carnavalsweekend op de agenda staan. Dankzij een nieuwe indeling van het gebouw aan de Van Angerenstraat in Soesterberg is de peuterspeelzaal 'De Prut telpot' in een klap van de wachtlijst af. Met ingang van 3 maart start een nieuwe, vijfde groep van kinderen die al enige tijd op de lijst stonden. Leidsters, leden van de oudercom missie en enkele ouders zijn een paar dagen in de weer geweest om de 'raceruimte', waar de kinderen naar hartelust konden fietsen, de functie van lokaal voor de nieuwe groep te geven. Dat betekende vooral veel schilderwerk, waar ie dereen zich vol overgave voor in zette. De gang, die tot nu toe ei genlijk niet werd benut, is nu de aangewezen plek voor de peuters om er naar hartelust te fietsen. Ingeborg van Santvoort vertelt dat De Pruttelpot, onderdeel van de Stichting Kindercentra Soest, nu nog gedurende vier dagdelen be zocht wordt door vier groepen van zeventien kinderen. Met ingang van volgende maand zijn dat er dus vijf. Aan 'De Pruttelpot' zijn zes gediplomeerde leidsters ver bonden. De Pruttelpot houdt drie keer per jaar een open middag. Ouders kunnen dan samen met hun kind komen kijken hoe het in de speel zaal toegaat. Zij kunnen hun kind aanmelden zodra het anderhalf jaar is. Met tweeëneenhalf jaar wordt het in de ochtendgroep ge plaatst. De middaggroep bestaat uit kinderen van drie tot vier jaar. Foto: Eemland Pers Als echte Rembrandts hanteerden vrijwilligsters de verfkwast om de raceruimte van De Pruttelpot ge schikt te maken als peuterlokaal. Op vrijdagmiddag 21 februari is er het schoolcarnaval in de Carolus- school te Soesterberg. Een dag la ter zijn de Prins en zijn gevolg 's middags te gast bij Abrona, waar een gehandicaptencarnaval wordt gevierd met de bewoners. Zondag 23 februari is er het kindercarna val in het Dorpshuis te Soester berg. Aanvang van dit feest is 13:00 uur. Er is onder meer een verrassingsoptreden. Op vrijdag 28 februari gaan de Prins en zijn gevolg naar Amers foort, waar de sleuteloverhandi ging van Amersfoort plaatsvindt aan de Stadsprins, een oud Prins van de Zotteklappers, Henk Hoekstra. Op zaterdag 1 maart vindt om 23:11 uur de sleuteloverhandiging plaats aan de Prins van de Zotte klappers door burgemeester Koos Janssen, omlijst door een groot gemaskerd bal. Plaats van hande ling is café De Gouden Leeuw aan de Rademakerstraat. Maandag 3 maart is er een boeren koolmaaltijd voor leden van de carnavalsvereniging in café De Gouden Leeuw met aansluitend een bezoek aan de Kaieschaiters in Wijk bij Duurstede (bij inteke ning). Op dinsdag 4 maart is er om 12:00 uur het seniorencarnaval in de Heyberg te Soesterberg. De Stadsprins zal ook een bezoek brengen aan dit feest. Hieraan wer ken verder enkele carnavaleske ar tiesten mee. 's Avonds is er het donder-op-bal, wederom in café De Gouden Leeuw, met een spet terend feest en dè teruggave van de sleutels aan de burgemeester, het afzetten van de Prins, Adju dant en Hofdame, en het traditio nele haringhappen. De commissieleden hebben nog wel het een en ander te doen maar het ziet er naar uit dat dit weer een groots carnavalsfeest zal worden voor oud en jong, voor ziek en ge zond, kortom voor iedereen die carnaval een warm hart toedraagt. Kinder-en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Basisschool De Postiljon was vorige week even een museum van moderne kunst, waar de kleuren van af spatten. De af sluiting van het project 'De nieuwe kleur', waarbij de 235 leerlingen van de school heb ben leren kijken naar kunst, trok honderden kinderen, ouders, grootouders en andere belangstellenden naar de prot.- chr. school aan de Generaal Winkelmanstraat. Iedereen keek z'n ogen uit naar wat de kinderen de afgelopen we ken aan eigen kunstwerken had den gemaakt. En dat gold bepaald niet in de laatste plaats voor de nieuwe directeur van De Postiljon, Jan Visscher. 'De afgelopen weken hebben we de tentoonstelling zien groeien. Elke dag kwam er wel iets bij, het was fantastisch om te zien wat een creativiteit er in de kinde ren schuilt. We hebben vier sfeer volle weken achter de rug, waarin ook heel hard is gewerkt. En uit de reacties van de ouders donderdag avond heb ik gemerkt dat ook zij het erg leuk vonden. We hebben ze trouwens aan het werk gezet.' De school was dan ook niet alleen een museum, maar ook een atelier. Ouders namen zelf de kwast ter hand. Bij groep 8 werden ze zelfs geblinddoekt en moesten ze zo proberen iets moois te schilderen. In de gymzaal - van de kleuters mochten ze met de kinderen een papieren wand beschilderen. Het leerzame element daarin was dat ze zelf nieuwe kleuren konden uit proberen door kleuren op een be paalde manier te mengen. Vis scher: 'Ouders stonden soms ver steld over wat er uit hun vingers kwam.' Daarnaast was er koffie en limona de, en als bijzonderheid gekleurde pannenkoeken. 'Ik heb ze in alle kleuren gezien,' zegt Visscher. 'Groen, grijs, zwart, geel, noem maar op, maar ze smaakten alle maal netzeltde.' En wie nieuwsgie rig was naar andere musea over kunst, kon in een klaslokaal web sites van musea bekijken. In de lessen die alle kinderen van de school rond het kunstproject kregen, ging het lang niet alleen om kleuren mengen. Kinderen le ren kijken naar kunst was de opzet van het project, dat is bedacht door de Stichting Kunst Centraal, het Provinciaal Steunpunt voor Kunsteducatie in Utrecht. Met hun leerkracht keken ze bijvoorbeeld naar beroemde kunstwerken als De Schreeuw van E. Munch. 'Dan heb je het over: wat roept dit bij je op, wat stelt het voor, wat denk je wat de kunstenaar er mee bedoelt,' zegt Visscher. 'Het is een prachtig project, voor elke groep aangepast op het niveau. Voor de kinderen was het leuk dat ze nu eigenlijk een paar weken in hun eigen ten toonstelling hebben doorgebracht.' Maar natuurlijk ging het vooral om de praktijk. Zo luisterden de leer lingen onder het motto 'Klinkende Kleuren' naar muziek en moesten ze hun indruk van die muziek pro beren uit te beelden op papier. Ook aan de relatie tussen poëzie en beeldende kunst werd aandacht besteed. Verder werd er bijvoor beeld een uitsnede van een schil derij bekeken, dat de kinderen dan vergroot moesten proberen weer te geven. In de onderbouw maakten de kinderen stempels van kurk. Visscher: 'Ik heb me keer op keer laten verrassen door het resultaat. Niks snel even wat in elkaar knut selen, nee, er is met aandacht cn concentratie gewerkt. Dc kinderen waren enthousiast. En wij als team daardoor ook.' Bijzonder was de komst van kunstschilder P.J. v.d.Werff uit Den Dolder, die iets in de onderbouw vertelde over zijn vak. Visscher werd op de tentoon stellingsavond verrast door een portret dat van hem was gemaakt. 'Ik heb twee kinderen uit groep 6 in alle groepen aan het werk gezien en aan het eind van dc avond wa ren ze nog niet klaar.' Het bakken van gekleurde pan nenkoeken was een favoriete bezig heid tijdens de ouderavond van het kleurenprojeet in De Postiljon Foto: Eemland Pers Jong geleerd is oud gedaan. Deze piepkleine bezoeker van het kleu- renproject in De Postiljon vermaakt zich uitstekend Foto: Eemland Pers l Diensten Centrum 'De Drie Eiken' Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Ook thuisbridgers zijn zondag 16 februari welkom tijdens de vrije bridgemiddag die BC Soesterberg houdt. Vanaf 13:30 uur wordt er gespeeld in De Drie Eiken aan het Dorpsplein. Inschrijven kan tot ui terlijk 13:15 uur. Deelname aan de bridgemiddag is gratis. In de zaal mag niet worden gerookt.

Soester Courant | 2003 | | pagina 11