Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Scholiere (17) 'reddende engel' voor Soester jongerenbeleid? Derde Wereldgroep Soest helpt dorp in West-Papoea actueel! PAGINA 5 Vergane glorie Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Bauers biedt ook kleine exposanten de ruimte voor verkoopinformatie: Meningen 8 van lezersj Dorpse verkeersgekte FOTO NIET BESCHIKBAAR PAGINA 4 WOENSDAG 12 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT 2 februari 2003 Speldenregen bij Zonnebloem transportbedrijven milieubeheer p0iitiek omarmt voorstel Naomi den Besten CKPCrt M SCHOEMAKER SPULLENHULP Restaurant helpt kunstenaars Computer probleem? Ik zou best eens kennis willen ma ken met die mannen en/of vrou wen -want het zijn er meer dan één- die zich menen te moeten buigen over ons dorpse verkeer. Wat zijn dat voor mensen? Puzzel aars, cryptogram-uitdenkers, zoek- tochtuitzetters, doolhofontwerpers, aandeelhouders in bv's die het volk schier onoplosbare spelletjes willen verkopen? Waar ik heen wil? Naar huis. Maar dat is straks, als we de jongste, gepubliceerde CDA-plannen voor de Ossendam- weg en omgeving in de hand ne men, geen eenvoudige zaak. Ik moet helemaal om, over links of over rechts, door buurten waar we tot op heden nog lekker rustig wonen, maar waar binnenkort, als de plannen doorgaan, scooters, brommers, afgewisseld door zoe vende CDA-sleeën en vrachtwa gens voorbij komen suizen. Hob belend over drempels en langs paaltjes, straatjuwelen (hoe be denk je 't), de schokbrekers van mijn eenvoudige Suzuki vernie lend. Kortom, wie zijn toch die mensen die denken dat ze de rot zooi op die manieren op kunnen lossen? Die wonen vast niet in die net genoemde woonwijken. Menen ze het echt of zijn het allemaal grapjes? Figuurlijke éénrichtings- denkers. Nee, want dan zou onze eigen zo bloedserieuze Soester Courant dat toch niet als een soort openingsartikel op de voorpagina zetten... Wie een rondweg bedenkt (de Koningsweg) moet weten dat je onderweg richting Amersfoort al lerhande zaken op zijn of haar pad vindt, zoals een spoorbaan bijvoor beeld. Daar moet je, als je modern en dus toekomstgericht plant per viaduct overheen of per tunnel(tje) onderdoor. Niet dwars over de rails rammelen, voorbij aan slagbo men en verkeerslichten, die het verkeer twee keer per uur tot staan brengen. We kunnen wel uren doorgaan met mopperen, ik geef toe, het zit een beetje in me, maar toch. Een stuk- kie schrijven doe ik niet zo gauw. Het is overigens niet uniek voor Soest. De hele wereld zit er vol mee: drempels, hobbels, bulten, omleidingen, versmallingen, ram melstroken, paaltjes. In alle soor ten en maten. Met maar één be stuurlijk devies: hoe houden we die rot-auto's tegen. Wanneer staat er nu eens iemand op die écht weet hoe het moet? En waar dan ook echt, niet poli tiek, naar wordt geluisterd. We hebben allemaal auto's en we wil len allemaal, zo onbelemmerd mogelijk van A naar B. Met de ei gen tuf, van deur tot deur. Vrijheid heet dat. Ik weet het wel, je doet het niet gauw goed. Neem de Van Weedestraat. Zijn er plannen om die op zich zo magnifieke winkel straat met veel potentie, deels of geheel autoluw te maken, komen de winkeliers weer in opstand... Begint het door die gedachte ein delijk op een goed, rustig en vei lig dorpscentrum te lijken... maar nee hoor. Wordt dat prachtige par keerterrein bij Albert Heijn dan zomaar weer vergeten? Stukkie lopen is gezond hoor! Nee, laat u die vervelende flitspa len (curo-inners) maar zitten voor een volgende keer. J. Olthuis Ingezonden: :e Soest nicatie 09 34 55 000@soest.nl est.nl De Derde Wereldgroep Soest (DWG) steunt ontwikkelings projecten in de Derde Wereld die voldoen aan criteria als kleinschaligheid en voortgeko men zijn uit en gedragen wor den door de lokale gemeen schap. Een project dat door de DWG wordt ondersteund, is in Terpones op West-Papoea in Indonesië. In het binnenland van West-Pa poea, het vroegere Nieuw-Guinea, ligt op anderhalf uur vliegen van de kustplaats Jayapura, de neder zetting Terpones. In het dorp zelf wonen ongeveer 330 mensen en in het oerwoud eromheen nog eens 300. Tot voor kort was het dorp compleet afgesloten van de buiten wereld. Door het dichte oerwoud lopen geen wegen en vliegtuigjes konden er niet landen. Pas in 2001 werd een landingsstrook aangelegd en het gebied opengesteld voor buitenstaanders. Marga Brussel, DWG-contactper- soon voor West-Papoea, bezocht in november 2001 als eerste blan ke vrouw het dorp Terpones. De situatie waarin de mensen verkeer den, raakte haar diep. In feite le ven ze nog grotendeels in het ste nen tijdperk, zich voedend met wat het woud oplevert. Ze hebben sterk te lijden onder verschillende ziekten, waaronder afschuwelijke tropische zweren (framboesia). Veel van de ruim 230 kinderen zijn wees of halfwces. De enige hulp van buiten wordt gegeven door een verpleegster die elke maand met de missievlucht komt om de meest elementaire medische bijstand te verlenen. Het vliegen is echter nogal prijzig. Via de kerk heeft zich een onderwij zersechtpaar in het dorp gevestigd, dat begonnen is met lesgeven aan de kinderen en voorlichting geeft aan de volwassenen. De kinderen zijn erg leergierig, maar er is totaal geen lesmateriaal en andere schoolbcnodigdhedcn. Stichting Kecil De Stichting Yavasan Bina Masa- yarakat Kecil trekt zich het lot van de mensen in Terpones aan en Koninginnelaan 40 Soest TeL: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@worldonline.nl heeft aan Marga Brussel een ver zoek om steun door de DWG meegegeven. Het gaat om de be kostiging van tekst- en leesboekjes, schriftjes, pennen, schoolborden, krijtjes e.d. Maar ook om olie lampjes om bij te kunnen lezen en om schoolkleren voor de kinderen. Het kan in de bergen behoorlijk koud worden. Het aangrijpende verslag dat Mar ga Brussel van haar reis deed, overtuigde het bestuur van de DWG dat hulp van buiten noodza kelijk is. Om het totaal benodigde bedrag, waaronder ook de relatief hoge transportkosten voor de schoolspullen, bij elkaar te krijgen riep de DWG de hulp in van de medefinancieringsorganisatie ICCO te Zeist. Deze kerkelijke organisatie voor ontwikkelingssa menwerking steunde in 2002 ze ven projecten van de DWG, waar onder het project in Terpones. Gevraagde koopsom 147.500,- k.k. Van Weedestraat SOEST Direct in het centrum gelegen, op de derde woonlaag, 2- kamerappartement met balkon (totaal 45 m2 ind. balkon), berging in de onderbouw en eigen parkeer plaats. Ind.: gang, toilet, m.k., woonkamer met kitchenette en ruim balkon, slaapkamer met douchecel. Algemeen: Dit appartement verkeert in redelijke staat van onderhoud en is o.a. voorzien van eigen c.v. combi ketel. Ideaal appartement voor alleenstaande! Service kosten 54,- per maand (o.a. water, brandverz., glasverz., onderh., e.d.) Gevraagde koopsom 112.500,- k.k. Gevraagde koopsom 395.000,- k.k. Van Weedestraat SOEST Pal in het centrum gelegen, op de eerste woonlaag, zeer luxe maisonnette met zeer ruim dakterras en berging in de onderbouw (bouwjaar 2002). Indeling: hal, m.k., toilet, luxe keuken met inbouwapp. (o.a. combimagn., koelk., vriesk., afwasmach., afzuigkap, granieten aanrechtblad) en openslaande deuren naar terras. Grote woonkamer met erker (circa 46 m2). Verdieping: overloop, ruime ouder slaapkamer met erker en vaste kastenwand, twee slaap kamers, zeer luxe badkamer met 2e toilet, whirlpool, was- tafelcomb., aparte douche met massage-unit. Algemeen: Deze maisonnette is afgewerkt met zeer luxe materialen (o.a. plavuizen vloeren, spachtelputz en decorwanden, luxe sanitair en tegelwerk, dubbel glas etc.). Goederen-/ personenlift aanwezig. Servicekosten 80,- per maand (watergebr., glasverz., brandverz., onderh. e.d.). Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nl Een groepje schoolkinderen in Terpones. Dankzij de gezamenlijke inspan ningen van de DWG en ICCO konden alle materialen worden gekocht en overgevlogen naar Ter pones. In maart gaat Marga Brussel op nieuw naar West-Papoea en zal dan zeker Terpones bezoeken. DWG wacht in spanning af hoe het nu met het dorp gaat en hoe de kinderen onderwijs krijgen met de nieuwe lesmaterialen. Bent u geïnteresseerd in het werk van de DWG of wilt u een gelde lijke bijdrage leveren: Si(035) 6011511, Rabobank 37.99.29.813, Postbank 56.34.327 ten name van penningmeester Derde Wereld groep Soest. De schoolspullen zijn gearriveerd in Terpones en zijn inmiddels in gebruik genomen. Colenso SOEST Nabij Paleis Soestdijk, in rustige kindvriendelijke omgeving, gelegen uitgebouwde hoekvilla met grote garage (2-auto's) carport en besloten tuin op het zuiden (ca 340 m2). Ind.: hal, toilet, meterkast, ruime woonkamer (U-vorm) met open haard, open moderne keuken met inbouwapparaat (o.a. koelkast, vrieskist, afz.kap, afwas machine, combimagnetron en kookplaat) Verd.; over loop, 3 slaapkamers en badkamer met 2C toilet en hoek- bad (whirlpool). Zolder: voorzolder met aansluiting was-machine en droger, combi cv-ketel, 4e slaapkamer, met dakkapel. Alg.: Deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is o.a. voorzien van laminaatvloer woonkamer, glazen schuifpui woonkamer, uitgebouwde garage, mooi aangelegde vrije tuin op het zuiden. Vermeerlaan SOEST Centraal gelegen nabij winkels, scholen en openbaar vervoer ligt een 3-kamerappartement (voorheen 4- kamer) met berging in de onderbouw, op de derde verdieping. Indeling: hal, toilet, m.k., garderobekast, ruime woon-eetkamer, mod.keuken, luxe douchecel met wastafelcombinatie, twee slaapkamers en balkon aart voor- en achterzijde. Algemeen: dit appartement is in 1999 geheel gerenoveerd en o.a. voorzien van combi cv- ketel, vernieuwd sanitair en in alle kamers laminaat- vloeren. Servicekosten bedragen 125,- p.m. inzetten. Al deze vrijwilligers hou den zich bezig met bezoekwerk en werken mee aan activiteiten die worden georganiseerd voor lang durig zieken, lichamelijk gehandi capten, hulpbehoevende of eenza me ouderen en jongeren. Graag wil de Zonnebloem al deze activiteiten voortzetten, vooral in het jaar van de gehandicapten, maar door een tekort aan be stuursleden die belast zijn met de organisatie van al deze activiteiten wordt dit erg moeilijk. Ook de voorzitter heeft om persoonlijke reden de voorzittershamer neerge legd. Daarom doet de Zonne bloem een dringende oproep aan iedereen die de doelgroep een warm hart toedraagt: meldt u aan als bestuurslid! Voor inlichtingen kan men bellen: Alma Verlaan (se cretaris), ^035-6013721. Gevraagde koopsom 363.000,- k.k. ïthouders maken bekend dat in isluit horeca,-sport en recreatie eheer voor: lub, 1e Heeserlaantje 21 te Soest /an 14.00 tot 24.00 uur vrijstelling geluid- en trillingsvoorschriften luit. lunnen binnen zes weken na be- besluit een bezwaarschrift indie- ester van Soest. Tevens kan er een ige voorziening worden inge- atie kunt u terecht bij mevr. S.G.T. >35-6093623. Op de jaarvergadering van r maandag 10 februari zijn maar I liefst 15 medewerkers van de Zonnebloem in het zonnetje II gezet voor hun trouwe staat van S dienst. Gerard Mentink, voor- zitter van de regionale afdeling Eemland waartoe de afdeling M Soest behoort, reikte acht zilve- ren spelden uit aan medewer- V kers die minimaal 10 jaar bij de Zonnebloem zijn. 'ethouders maken bekend dat zij ïg in het kader van de Wet milieu- vangen: j;| Zeven gouden spelden met ere penning werden uitgereikt door y mevrouw Paula Pietersen, be- tJ stuurslid van het Nationale Bureau de Zonnebloem in Breda en oud- voorzitter van de afdeling Soest. 9 Een gouden speld wordt uitgereikt H aan medewerkers die zich mini- maal 25 jaar voor de Zonnebloem Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 De jubilarissen met mevrouw Pietersen, mevrouw Siddré (voor zitter) en de heer Mentink. Foto: Alma Verlaan. kringloopcentrum De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spuUenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, textiel ;n schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 Op de hoek van een trotse straat en laan, Zag je eens in volle glorie, Een echte Bibliotheek staan. Oude steen, Glas in Lood, maar langzaam aan bloeide hij dood. Nu is de nieuwste mode trend, half afbreken, sla open die tent. Dak eraf, zonneschermen aan een draadje, Wat een geluk, geen westerstorm als extraatje. Veiligheid in algemeen belang, Zet er een hek omheen zolang het kan. Ook naar het milieu wordt niet omgekeken, De invloed van glas, puin, de oude kalk, Zijn voor de prachtige kastanjes doodsteken. Om dan van de vrijgekomen extra ruimte, Helemaal maar niet te spreken. Wethouder Bart Krol is niets te dol. Hij ziet de schermen nog niet vliegen. Maar met zijn snelle babbel, Kan hij steevast blijven liegen. De omwonenden zijn het allang zat, Maar ja, daar heeft het CDA altijd al maling aan gehad. H. Bogaards De Rode Dichter Restaurant Bauers aan de Bur gemeester Grothestraat is bij fijnproevers niet alleen bekend om zijn bijzondere culinaire genietingen, maar ook om de fraaie voorbeelden van (schilder)kunst die aan de wan den te zien zijn. Daarvoor is nu een nieuwe opzet bedacht. Tot dusver ging het doorgaans om het werk van één kunstenaar, die met een oeuvre van pakweg 25 schilderijen zo'n beetje alle be schikbare wanden van het restau rant 'bezette'. Volgens Martin de Jong van Bauers heeft dat kunste naars met een kleiner oeuvre wel eens afgeschrikt, omdat ze vaak lang niet zoveel werk in voorraad hadden. 'Daarom willen we het anders aanpakken,' aldus Martin, nu de collectie van Carla Entrop, die er al geruime tijd te zien is ge weest, binnenkort gaat verdwijnen. Het restaurant biedt voortaan aan maximaal vier beeldende kunste naars de mogelijkheid om bijvoor beeld vier a zes schilderijen per persoon te exposeren. Ook de mensen met een kleinere collectie komen dan aan bod en het'is voor hen ook niet zo'n grote investering om alle schilderijen eerst van een lijst te voorzien en/of achter; glas te zetten. Martin verwacht de nodige belang stelling voor deze opzet. Hij is wel van plan de verdeling van de wer ken in eigen hand te houden, zo als hij eventueel ook bemiddelt bij de verkoop van de schilderijen (waarbij de kunstenaars natuurlijk wel zelf de verkoopprijs bepalen). In beginsel gaat hij uit van een ten toonstellingsperiode van vier maanden, vanaf 1 maart tot ^n met eind juni. In de menukaart zal (kort) informatie over de kunste naars worden opgenomen. Vanaf begin maart zal het schilderijen- overzicht bij Bauers ook terug te vinden zijn op www.baucrs.nl. Wie belangstelling heeft kan zich melden bij Martin de Jong, restau rant Bauers, Burgemeester Gro thestraat 55, SS 6012516. Bosstraat 137 je Zuidergracht 21 el en ambachtsbedrijven milieu- Korte Brinkweg 57a <an geen bezwaar worden inge- nstelling zal aan de algemene ld bij de betreffende algemene uur voldoen. i KAPVERGUNNINGEN 2003 tot en met 6 februari 2003 agen voor een kapvergunning zijn 147 - 4 coniferen aan 12 - 1 pinus, 2 coniferen, 6 - 1 acacia, 2 berken 24-2 sparren n 8 - 1 kastanjeboom, 1 acer - 1 conifeer Soest aangevraagde kapvergun- I Beukendal) - 6 coniferen, sporthal De Bunt) - 12 elzen, en in hun belangen te worden ge- ventuele vergunning kunnen dit ftelijk binnen 4 weken na deze be- lar maken bij de afdeling Groen en eente Soest, Postbus 2000, 3760 nummer 035-6093643. in van 4 weken liggen de aanvra- nningen ook ter inzage op de afde- 'u in het gemeentehuis van Soest. VERGUNNINGEN i 2003 tot en met 6 februari 2003 12 februari 2003 Acer Sacharinum 5 esdoorns - 1 boom t 30 - 1 pinus - 1 conifeer 1 esdoorn nnenboom, tweestammig nneboom nneboom /varen tegen het genomen besluit veken na verzending van het be rden ingediend bij het college van /ethouders van de gemeente •0, 3760 CA Soest. Volgens sommige Soester ge meenteraadsleden moet ze on geveer een engel zijn die op een moment dat zij het zelf hier beneden niet meer zien zitten - uit den hoge is neergedaald om de dolende politici een uitweg te wijzen. Naomi den Besten, een 17-jarige scholiere uit Soest, zou best eens de 'red dende engel' van het Soester jongerenbeleid kunnen blijken zijn. Al een paar jaar wordt er ook in Soest driftig heen en weer gepraat over 'jongerenparticipatie': het ac tief betrekken van jongeren bij het gemeentebestuur in de ruimste zin. Elders in het land gebeurt dat al volop, maar in Soest komt het maar niet van de grond. De ge meente heeft er wel 10.000 euro voor uitgetrokken, maar als er zelfs geen jongeren te vinden die het leuk vinden om zo'n bedrag uit te geven - en dat lijkt het geval - houdt het natuurlijk allemaal op. Aanvankelijk had Soest de zaak uitbesteed aan de stichting Balans, die o.a. een 'jongerenconferentie' organiseerde met ca. 25 jongelui. Dat leidde tot een jongerentalk- show waar 'bijna geen hond' op afkwam, zodat Balans het plan weer terugschoof naar de gemeen te, die ook niet goed weet hoe het verder moet. En nu is daar opeens een brief van Naomi den Besten (17 jaar), die vorig jaar de publiciteit al haalde door haar deelname aan de 'jonge renconferentie' in Zuid-Afrika, toen de wereldleiders daar confe reerden. Naomi is hevig geïnteres seerd en actief in (landelijke) jon gerenparticipatie - Instituut voor Publiek en Politiek, JeugdNetWerk Nederland, Nationaal Jeugddebat- en ze wil best 'een bijdrage' leve ren aan het tot stand komen van een goede vorm van jongerenpar- icipatie in Soest. Jongerenraad JNaomi vindt dat de jongeren van Soest veel te weinig op de hoogte zijn van de mogelijkheden tot 'meedenken'. Betere communica tie moet daarom de eerste priori teit krijgen, via scholen, sportclubs en advertenties in de lokale krant. Daarnaast moet de gemeente dur ven denken aan iets duurzaams in Paul Lemmen (PvdA) waarschuw de er nog voor Naomi niet een soort 'opdracht' te verstrekken, maar haar er samen met de amb telijke afdeling Sport-Onderwijs- Welzijn 'iets van te laten maken'. 'Anders lijkt het of we het werk nu wel héél goedkoop uitbesteden...' Naomi den Besten. Archief Soester Courant Welnee, zei commissievoorzitter Henk Koning (CDA), het College gaat het plan verder laten uitwer ken en betrekt Naomi daarbij, als het even kan. 'En verder gaat 't voorlopig echt niet...' Service desk onbereikbaar? Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Gejuich Naomi's brief werd vorige week in de raadscommissie Sport/Welzijn met beschaafd en ingehouden ge juich begroet: eindelijk een Soes ter jongere die belangstelling heeft en óók nog verstandig is. Daar heeft de politiek lang op moeten wachten! De commissieleden had den dan ook weinig woorden no dig om wethouder Harry Witte het 'advies' mee te geven dat hij maar eens snel met Naomi om de tafel moest gaan zitten - 'Positief idee! Doen! Daar stellen we graag 10.000 euro voor ter beschikking!, aldus Joke Mulder (VVD) - al had niet iedereen direct hoge ver wachtingen van het uiteindelijke resultaat. plaats van iets eenmaligs; daarom pleit ze voor een lokale 'jongeren- raad', zoals die elders ook bestaat: jongeren van verschillende leeftij den en afkomst die in regelmatige vergaderingen hun mening vormen over het lokale beleid en zelf met voorstellen komen om het beleid te veranderen (over bijvoorbeeld onderwijs, sport, werkgelegenheid, de buitenruimte en voorzieningen). Maar jongerenforums (niet-per- manent) over actuele thema's zou den ook kunnen, aldus Naomi, die verder wijst op o.a. de 'Wegwijsda- gen', waarin middelbare scholieren actief kennismaken met de politiek tijdens bijeenkomsten in het ge meentehuis, waar ze in gesprek gaan met de bestuurders over the ma's als veiligheid en ook projec ten kunnen voorstellen, waarvan er eentje aan het slot wordt gekozen om te worden uitgevoerd. 'De jon geren zijn aan het eind van de dag altijd enthousiast over de lokale politiek en zullen er dan ook snel ler voor kiezen om in een jonge renraad plaats te nemen,' denkt Naomi. Ze weet zeker dat er in Soest jon geren zijn die graag betrokken wil len worden bij het beleid, maar dan moeten ze wel goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden. Dus moet er contact gelegd wor den met de jongeren. En als er eenmaal een jongerenraad is gaat het allemaal vast een stuk makke lijker. Bovendien zijn er landelijke organisaties die kunnen helpen bij het opzetten van jongerenpartici patie in Soest. Naomi zelf is in elk geval bereid om mee te doen. '4

Soester Courant | 2003 | | pagina 5