is goede zaak Heroverwegen raadsbesluiten Mens en natuur hebben belang bij goede ontwikkeling Heuvelrug op 't Hoogt 'Integratie mislukt? Dat steekt me' Raad ondersteunen bij realiseren ambities IÉ H5 ll Ili P FORUMAVOND ADVIESCOMMISSIE MILIEUBEHEER ruari 2003 woensdag 19 februari 2003 Pagina 3 •kozen. Iedere die verkiezingen i stem uit lende politieke een plek in de rnken zij over de KORTSTE WEG NAAR ïg omdat de kleine omweg bied Van Weedestraat. De talen met verlies aan met méér last van sluip - .lid, Overhees en :se rekening gepresenteerd: uit, laat staan erdoor! t goede en duurzame r van Soestdijk tot aan de Soest komt en hij werkt •t resultaat: meer veilig- ning op de Ossendamweg kweg houden hun waarde. deel om alle verkeer in 5 in goede banen te leiden. En daarom moet er naar de gemeenteraad weten teer scenario's wil men ize oproep: Stel uw eigen naar D66. Ie scenario's doorrekenen, 'hikbaar voor uw scenario en kan zien wat dat voor soest.nl voor andere BELEIDSEVALUATIECOMMISSIE PRESENTEERT RAPPORT POLITIESURVEILLANTEN Moet een beslissing van de gemeenteraad van jaren geleden automatisch worden voortgezet of moet gekeken worden of met de beschikbaar gestelde middelen de doelstellingen van de gemeenteraad wel worden gerealiseerd? Deze vraag stond centraal tijdens het onder zoek van de beleidsevaluatiecommissie naar het functioneren van j de politiesurveillanten in Soest. Uit het eindrapport kwam duidelijk naar voren dat het een goede zaak is om bepaalde raadsbesluiten j periodiek opnieuw te bekijken. I Er ontstaat immers inzicht in de oorspronkelijke doel stellingen en hoe het besluitvormingsproces daarna is verlopen. De beleidsevaluatiecommis sie bestond uit Gerard van den Deijssel van Gemeentebelangen Groen Soest, Wim Roest van D66, Ans Mann van Groenlinks, Wiebe Meilof van Christen Unie/SGP, en Els de Waard- Fransooijs van het CDA. De commissie stond onder voorzitterschap van Bert Krijger (WD). Wiebe Meilof en Bert Krijger maken inmiddels geen deel meer uit van de raad, al is Meilof nog steeds actief voor zijn fractie en is Krijger nu wethouder. Ans Mann van Groenlinks vindt het een goede zaak dat de raad reeds genomeh besluiten eens grondig tegen het licht houdt. "De politiek moet bereid zijn zich kwetsbaar op te stellen", stelde ze tijdens de presentatie van het eindrapport. Aanleiding voor het onderzoek is het extra geld bedrag dat de gemeente Soest sinds 1987 beschikbaar heeft gesteld voor 'meer blauw op straat'. Het extra geld was bedoeld om de politie in staat te stellen meer aandacht te besteden aan het voorkomen van kleine criminaliteit, meer verkeerstoezicht en naleving van de Algemene Plaatselijke Verordening. In 2002 was het bedrag voor extra politiezorg in Soest opge lopen tot 258.000 euro. In het eindrapport stelt de commissie dat er in de gemeenteraad te weinig sprake is geweest van zorgvuldige afweging. "De besluitvorming De beleidsevaluatiecommiss/e presenteert het rapport politiesuA'ellianten. Ans Mann (GroenLinks) stelt dat de politiek bereid moet zijn zich kwetsbaar op te stellen in de raad werd meer gedomineerd door politieke profileringsdrang", zo staat in het eindrapport te lezen. Wim Roest van D66 stelt dat uit het onderzoek blijkt dat raadsleden niet onfeilbaar zijn. Daarom is het in zijn ogen van belang om open over het rapport te praten en proberen de werkwijze te verbeteren. AANTAL POLITIESURVEILLANTEN HOOG Een andere conclusie uit het rapport is onder meer dat het veiligheidsgevoel in Soest - ondanks meer politiesurveillanten - niet is toegenomen. Toch is het aantal politiesurveillanten in W HUSEYIN ÖNAL (GROENLINKS) Els de Waard, het sociale gezicht, van CDA, vroeg me de column deze keer te schrijven. Voor iemand die zo graag haar medemens helpt als zij, doe ik dat graag. Toen ik zeseneenhalf jaar geleden uit Turkije vluchtte, had ik nooit kunnen denken dat ik nu in de gemeenteraad van Soest zou zitten. Ik had nog nooit van Soest f gehoord! Maar ik werd erkend als politiek vluchteling en toeri ik eenmaal een beetje Nederlands had geleerd, raakte ik langzaam maar zeker vertrouwd met dit land en ook met deze gemeente. In Turkije heb ik in de gevangenig gezeten van wege mijn politieke activiteiten. Hier kan ik gelukkig gewoon zeggen wat ik denk. Ik ben veilig. Maar ik weet dat ik geluk heb gehad. Hoeveel slechter is de situatie voor de Irakese vluchtelingen hier in Soest. Zij zijn voor Saddam Hoessein gevlucht, maar krijgen geen verblijfs vergunning. Gelukkig heeft het college besloten om deze mensen toch tijdelijk opvang te bieden, want terug naar Irak kunnen ze op dit moment ook niet. En zij zijn inmiddels al zo lang hier, dat ze al behoorlijk geïntegreerd zijn. Net als ik. Mijn Nederlands is weliswaar nog lang niet per fect, maar in het dagelijks leven gaat het goed. Als raadslid krijg je echter te maken met de ambtelijke taal die in het gemeentehuis wordt gesproken en geschreven; ik voelde me in het begin net een kind dat opnieuw moest leren praten! Inmiddels ben ik gelukkig al aardig in het raadswerk gegroeid. Zo'n opmerking van minister-président Jan Peter Balkenende dat de integratie mislukt is, steekt me dan ook. Ik heb me altijd, ook voordat ik in de gemeenteraad zat, ingezet voor weder zijds begrip en uitwisseling van ideeën. Integratie moet van twee kanten komen. GroenLinks vindt bijvoorbeeld dat er best wat hogere eisen gesteld mogen worden aan Turkse en Marokkaanse organisaties als het gaat om integratie, maar aan de andere kant wil de partij ook dat het bijzonder onderwijs opengesteld wordt voor allochtone leerlingen. Geen zwarte scholen dus, en echt vrije schoolkeuze voor alle ouders en hun kinderen. We moeten het samen doen. Laten we ons daarom samen - Nederlanders en buitenlanders - actief blijven inzetten voor integratie en een humane maatschappij. Maar aan kritiek zonder kans op weerwoord heeft niemand iets. Daarom wil ik de pen graag doorgeven aan Annette van Oostrom-Wernsen van het CDA. Dat vind ik een aardige vrouw en ik ben benieuwd wat zij van mijn ideeën vindt. FEBRUARI, MAART EN APRIL 2003 RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN 20 februari: gemeenteraadsvergadering 4 maart: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 10 maart, commissie Algemene Bestuurszaken 12 maart: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en-Welzijnszaken 13 maart: commissie Financiën en Openbare Werken 19 maart: commissie Bestuurlijke vernieuwing 20 maart, gemeenteraadsvergadering 31 maart: commissie Algemene Bestuurszaken 1 april commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 2 april: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken 3 april: commissie Financiën en Openbare Werken 9 april: commissie Bestuurlijke vernieuwing De commissie Bestuurlijke Vernieuwing vindt plaats om 19.30 uur in het bedrijfsrestaurant van het gemeente huis aan het Raadhuisplein te Soest. De andere commissievergaderingen, evenais de raadsvergaderingen, begin nen ook om 19.30 uur. maar dan in de raadzaal van het gemeentehuis. Alle vergaderingen zijn openbaar. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. vergelijking met andere plaatsen in de regio hoog. Als wordt uitgegaan van het gemiddelde zou Soest met drie surveillanten - in plaats van zeven - kunnen volstaan. Ook is vastgesteld dat de ontwikkeling van de politiesterkte in Soest getalsmatig achterloopt bij andere rayons in de regio Utrecht. Het onderzoek heeft lang -- bijna twee jaar - geduurd. Het is in februari 2001 begonnen en pas onlangs afgerond. Oorzaken daarvan zijn: de nauwelijks aanwezige onderzoekservaring bij de start van de commissie (het was de eerste keer dat een raadscommissie een dergelijk onderzoek startte), onvoldoende beschikbare tijd (onderzoek komt naast het reguliere raadswerk dat ook al naast een fulltime functie wordt verricht) en onvoldoende beschikbare ambtelijke ondersteuning (het reguliere werk moest ook doorgaan). MEETINSTRUMENTEN In de aanbevelingen van het rapport staat dat de raad de discussie moet aangaan over bet aantal politiesurveillanten. Volgens de leden van de beleidsevaluatiecommissie moet nadrukkelijk een relatie worden gelegd met het aspect veiligheid. Ook moet de raad duidelijker aangeven wat surveillanten moeten doen en hen daarop afrekenen. Dus duidelijke doelen en meetinstrumenten van te voren aangeven en er voor zorgen dat tijdige evaluatie plaatsvindt. Commissievoorzitter Krijger wijst op de mogelijk heid het nieuwe instrument 'rekenkamer' te gebruiken. Deze gaat na of de gemeente haar doelen heeft bereikt en hoeveel geld dat heeft gekost. Hierdoor moet de gemeentelijke dienst verlening verbeteren en bet overheidsgeld beter worden besteed. GRIFFIE NIEUW FENOMEEN IN LOKALE DEMOCRATIE In juni 2002 begonnen Rien van Vliet en Marit Stam aan een nieuwe taak bij de gemeente Soest. Ze moesten in verband met de veranderingen in de vernieuwde lokale democratie - het dualisme - het fenomeen griffie handen en voeten geven. Rien van Vliet als griffier en Marit Stam als griffiemedewerkster. De griffie heeft als belangrijkste taak het ondersteunen van de gemeenteraad. Niet alleen bij de dagelijkse werkzaamheden, maar ook bij het realiseren van de ambities. Waarom hebben jullie gekozen voor een baan bij de griffie? Rien van Vliet: "Ik was hoofd financiën en belastingen bij de gemeente Soest, maar had altijd al belangstelling voor bestuurlijke proces sen. In deze functie kan ik die interesse verder ontwikkelen." Marit Stam: "Ik was werk zaam bij de afdeling Welzijn van de gemeente Soest en sinds 1999 betrok ken bij het onderwerp bestuurlijke vernieuwing. Ik heb me daar, zowel via de raadswerkgroep als de bur gerwerkgroep, intensief mee bezig gehouden. De overstap naar de griffie was voor mij logisch. Bovendien heb ik bestuurs kunde gestudeerd en heb ik acht jaar in het stadsdeel bestuur van hét Amsterdamse Bos en Lommer gezeten. Waarom is een griffie eigenlijk nodig? Rien van Vliet: "Dat houdt verband met de positie van de gemeenteraad, die nu zelfstandiger moet opereren. Het college van burgemeester en wet houders en de gemeenteraad hebben voortaan elk een eigen verantwoordelijkheid. De raad bepaalt het beleid op hoofdlijnen, het college voert dat uit, waarna de raad weer de controle voor z'n rekening neemt. De griffie ondersteunt het werk van de raadsleden." Wat houdt die ondersteuning van de raad in? Marit Stam: "Dat is eigenlijk heel breed. We zorgen ervoor dat de vergaderingen van raad en commissies goed worden voorbereid. Ook moet er voor de verslaglegging worden gezorgd. Dat doen we niet allemaal zelf, maar we stemmen het wel af met de betrokken secretarissen. Je Rien van Vliet en Marit Stam van de griffie ondersteunen kunt zeggen dat we alles regelen wat rond het raadswerk nodig is. Raadsleden komen ook bij ons om te vragen hoe ze inhoudelijk bepaalde zaken kunnen aanpakken. Daarin adviseren we. Bijvoorbeeld als het gaat om het initiatiefrecht. Wij bespreken met de raadsleden hoe ze zo'n traject het beste kunnen aanpakken. Ook als het goed is om contact met ambtenaren van een bepaalde discipline op te nemen, vertellen we dat." Welke rol speelt de griffie concreet in de verande rende lokale politiek? Rien van Vliet: "De raad moet zich meer op de hoofdlijnen richten. In dat traject vervullen we een stimulerende rol. Bijvoorbeeld als de raad de kaders (uitgangspunten) voor beleid moet aangeven. De raad heeft dat bijvoor beeld met het Gemeentelijk Afvalstoffenplan gedaan. Wij helpen dan met de voorbereidingen, bijvoor beeld door er voor te zorgen dat de expertise van de afdeling Groen en Milieu optimaal wordt benut. Voor raadsleden is zo'n kaderstellend traject nieuw, net zoals voor ons trouwens. Binnenkort gaan we ook de uitgangspunten voor het integraal veiligheids beleid opstellen. En ook het welzijnsbeleid staat op het programma." Hoe verloopt het contact met ambtenaren? Rien van Vliet: 'Ambtenaren zijn voor de politiek natuurlijk heel belangrijk als het gaat om het maken van plannen en beleid. Zij zijn ook de experts op hun gebied. Wat je ook met bepaalde onderwerpen wilt, je hebt die experts nodig. Kijk hijvoorbeeld naar een onderwerp als ver voer van gevaarlijke stoffen. Daar zijn heel ingewikkelde procedures voor. Zij weten dat allemaal. We hebben een goede afstemming. Ik heb bijvoorbeeld wekelijks overleg met de gemeentesecretaris." "De Utrechtse Heuvelrug heeft duidelijk twee gezichten. Aan de ene kant veel natuur in de vorm van bossen en heidevelden en aan de andere kant is het een gebied waar veel mensen wonen." Marco Glastra van het Utrechts Landschap schetste op de informatie- en discussieavond in het Soester gemeentehuis over de toekomst van de Noordelijke Utrechtse Heuvelrug duidelijk het dilemma als het gaat om de toekomst van het gebied. Het gaat er volgens Glastra vooral om dat met alle betrokkenen duidelijke afspraken worden gemaakt waar natuur ontwikkeling plaats moet vinden en waar gebouwd mag worden. De avond vond plaats op initiatief van de Adviescommissie Milieubeheer, waar een aantal deskundigen op milieugebied deel van uit maakt. De commissie geeft de gemeente gevraagd en onge vraagd advies over vraagstukken op het gebied van natuur en milieu. Zo 'n tachtig belangstellenden - raadsleden, ambtenaren en geïnteresseerde burgers - woonden de bijeenkomst bij. De gemeente Soest ligt centraal in het gebied, tussen de natuurgebieden van Leusden en Zeist en het veenweidege- bied en het Gooi. De gehele Heuvelrug strekt zich uit van de Nederrijn tot aan het Gooimeer. Volgens de advies commissie geeft de centrale ligging van Soest, Soestduinen en Soesterberg de gemeente een extra verantwoordelijkheid als het gaat om het behoud van een samenhangend gebied, waar mens, plant en dier goed kunnen toeven. OBSTAKELS Voor een positieve natuurontwikkeling is het nodig dat op de Heuvelrug zelf, en met omlig gende natuurgebieden zoals de Veluwe, zoge heten ecologische verbindingszones worden gecreëerd. Hans Kampf, voorzitter van de Adviescomissie Milieubeheer wees op het inter nationale belang van verbindingszones. Met kaarten maakte hij duidelijk dat veel gebieden met elkaar in verbinding staan of dat met inspanningen van overheid en anderen die ver bindingen tot stand kunnen worden gebracht. In de regio Soest zijn er op dit moment voor een aantal dieren teveel obstakels, zoals de spoorlijn Amersfoort-Utrecht, de Amersfoortsestraatweg en de rijkswegen Al, A28 en de A27. Glastra wijst op het belang van een verbindingszonè voor de boommarter. "Op de Heuvelrug leven zo'n vijftien tot twintig paartjes boommarters. In sommige jaren gaan er meer dood dan dat er geboren worden, wat betekent dat er eigenlijk te weinig zijn om de overlevingskansen voor deze soort voor de toekomst zeker te stellen. Daarom is een natuurlijke verbinding met de Veluwe van groot belang." PLATFORM Er zijn al initiatieven die in de richting gaan van het idee van het Utrechts Landschap. Glastra noemt het overleg in het Platform Hart van de Heuvelrug, waar onder meer de ministeries van Defensie, LNV, VROM, de Kamer van Koophandel, de betrokken gemeenten en de provincie Utrecht deel van uitmaken. "Het gaat erom dat niet alle terreinen die vrijkomen zomaar weer bebouwd moeten worden. Op zeker twee plaat sen moet een corridor komen over de Amersfoortse straatweg en de A28." Glastra wijst op de vrijkomende terreinen van zorginstellingen. Ook de rol van Defensie is van groot belang aangezien dit ministerie verreweg de grootste grondbezitter is in de regio. De stappen die de gemeente Soest heeft gezet met de Konings- pion, waarin nadrukkelijk rekening wordt gehouden met natuurontwikkeling, worden als positief gezien. "Het is goed dat er een harde koppeling wordt gemaakt tussen bouw projecten in natuurlijke gebieden en natuur ontwikkeling", aldus Glastra. Wethouder Bart Krol wees er tijdens de discussie op dat het beleid van 'Rood voor Groen' goed kan uitpakken. "Kijk naar Soesterberg. Daar willen we meer woningen bouwen, maar zorgen we ook voor natuurontwikkeling. Per saldo wint de natuur." Wethouder Harry Witte stelde dat het van belang is nu aandacht^ te besteden aan de totstandkoming van groene corridors. 'Als je niks doet, slibt het gebied langzaam dicht met woningen en blijft er weinig te beschermen over."

Soester Courant | 2003 | | pagina 15