Bewoners bepalen Meer toezicht op leefregels van Soest 23 en 24 mei Dirkl ellend 2003 Elke av WERK AAN DE WIJK! Hart voor je buurt? op 't Hoogt vvww.z omerschoomnl Cursus milieuvriendelijk tuinieren Cursus milieuvriendelijk tuinieren WOENSDAG 1£ Plattelandsgf S5asasS®3SX."52 Kan Soest haai* klimaatbeleid nog verbeteren? Inwoners van de gemeente Soest tolereren slecht gedrag in het openbaar steeds minder, zo blijkt uit het aantal klachten bij het Meldpunt Woonomgeving van de gemeente Soest. Dat waren er vorig jaar ongeveer 2200. Maar als fatsoenlijk burger moet je natuurlijk eerst weten wat wel en wat niet mag. Weinig Soesters en Soesterbergers zijn bekend met de Algemene Plaatselijke Verordening (APV), ook wel de leefregels van de gemeente genoemd. Daar moet verandering in komen, vinden politie en gemeente. woensdag 19 februari 2003 Pagina 4 Sar»e«^,ken' Samen v.ereo- Dat moet gevierd worden! Zeker als je hier actief aan meedoet op 23 en 24 mei 2003. Bepaal zelf wat je gaat doen, ais het maar bijdraagt aan een schone, veilige en gezellige buurt. Kijk op www.zomerschoon.ni en download de ideeën- bundel voor honderden mogelijkheden. Samen doen! Met je school, buurt, club, vereniging of bedrijf. Dat is goed voor de onderlinge contacten. En dat is weer goed voor de sfeer en de kwaliteit van jouw samenleving. Doe mee en maak kans op een leuke bijdrage. Je loopt grote kans dat jouw project in aanmerking komt voor een bijdrage vanuit jouw gemeente. Dus vrijwilligers.., of je nu 6 of 86 jaar bent, scholier, student of buurtbewoner, meld je project aan! Dat kan via www.zomerschoon.nl.of met de contactpersoon in jouw woonplaats: agenda'- N°te^jl0°3 23 er» Baarn Maartje Hormes 035548 1679 Bunschoten Barbara Luijters (033)299 1572 Leusden Jos Tak (033) 4961717 Nijkerk Willem v.d. Riet (033) 247 2312 Soest Carrien Eenhoorn (035) 609 3483 Woudenberg Sylvia Jong (033)286 9184 Zomerschoon wenst iedereen °triets&P een opgeruimd en gezellig 2003! bewoners van genoemde wijken een belangrijke bijdrage. Bewoners uit de wijkbeheerteams van genoemde wijken, maar ook bewoners die zich naar aanleiding van één van de destijds georgani seerde bewonersavonden aanmeldden. Met elkaar ontwikkelden al deze partijen een visie op de wijk. Ze zetten alle plus- en de min punten van 'hun' wijk op een rijtje; keken naar kansen en bedreigingen en werkten tal van idee ën voor activiteiten uit. Acties, die het prettig en veilig wonen, ten goede komen. 1 MILJOEN De gemeenteraad van Soest besloot unaniem 1 miljoen euro uit te trekken om zoveel mogelijk projectvoorstellen te realiseren. Bewoners kon- gezien ook wel veel probleemgezinnen leven. Zoveel nationaliteiten op zo weinig vierkante meters... Dat vraagt natuurlijk om ellende. Toch zou ik hier niet weg willen, hoor! Smitsveen heeft ook goede kanten. STEMMING De bewonersavond in Smitsveen werd bezocht door zo'n 100 wijkbewoners, de avond in De Eng trok een dikke 40 bezoekers. In beide wijken werd de avond voornamelijk begeleid door bewonersleden van het wijkbe- heerteam. De presentatoren van Smitsveen, bewoners Madeion de Graaff en Wim Hoogendijk, hadden het in het begin even moei- Dat er een relatie is tussen energiegebruik en klimaatveranderingen is nauwelijks discussie meer. Energie is ook een belangrijk onderwerp in het gemeentelijk milieubeleid. Bij dit onderwerp kan een doelgerichte aanpak niet ontbreken. KLIMAATSCAN De afgelopen twee maanden heeft de gemeente Soest een Klimaatscan uitgevoerd. Dit instrument wordt gebruikt om vast te stellen welke maatre gelen een gemeente ten aanzien van verschillende beleidsterreinen nu neemt en in de toekomst kan nemen om klimaatveranderingen tegen te gaan. En dan met name die klimaatveranderingen, waaraan de opwekking en het verbruik van energie ten grondslag liggen. De Klimaatscan is dus het startpunt in de voorbereiding naar een nieuw gemeentelijk klimaatbeleid. Soest kan met deze informatie aan de slag om de ambitie te bepalen en deze ambitie te vertalen naar concrete projecten en activiteiten. Op dit moment worden de gegevens over stand van zaken in een rapport verwerkt. Daarna kiezen Data tijden: 1, 8 en 15 april 2003 19.30 - 21.30 uur (de cursus bestaat uit 3 avonden) Inschrijven: telefonisch (035) 609 32 02 of per e-mail milieucentrum@soest.nl 1,8 en 15 april 2003 Voor wie? Iedereen met een tuin Onderwerpen: bodem en bemesting, voorkomen van ziekten en plagen, 'sterke' planten, natuurlijke afscheidingen en het belang rijkste snoeiwerk in de tuin. Kosten: 15,- per persoon Waar: Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest. van deze avond voor alle aanwezigen duidelijk was, ontstond er een tumultueuze discussie in de zaal. Gelukkig zat al snel iedereen geconcentreerd en gemotiveerd achter het stemkastje. In De Eng werd een onderzoek naar mogelijkhedeD om de verkeersoverlast in de wijk te verminderen door de bewoners met stip op 1 gezet. En het project 'bewoners voor een schonere wijk' scoor de in beide wijken hoog. Het bewijs dat de bewo ners van De Eng en Smitsveen zich in willen zet ten voor een schone, gezellige en veilige woon wijk. En die insteek... die moet worden beloond, VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 18 februari 25 maart 22 april 20 mei 24 juni De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 6 maart 27 maart 24 april 22 mei i 26 juni De vergadering vindt plaats om 20.00 uur Klimop school aan de Weegbreeestraat 104-106 te Soest Meer informatie over de wijkbeheerteams: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. we welk menu wordt samengesteld uit de 'gemeentelijke menukaart duurzame energie en energiebesparing'. Wat staat er zoal op het menu? U moet dan bijvoorbeeld denken aan energiebesparende maatregelen ten aanzien van gemeentelijke gebouwen en voorzieningen, woningbouw, bedrijven, de agrarische sector, verkeer en vervoer en bevorderen van het gebruik van duurzame energie. BOVEN GEMIDDELD Als tussenstand ziet het er naar uit dat de gemeente Soest ten aanzien van de meeste thema's al actief is. Op sommige thema's scoort Soest zelfs boven gemiddeld en loopt ze voor. Voorbeelden hiervan zijn: woningbouw (nieuw en bestaand) en bedrijven (inrichtingen en terreinen). Op het gebied van de bedrijven en de agrarische sector is men in de gemeente zelfs behoorlijk innovatief. Leuk om te melden is nog dat de ambtenaren in het gemeentehuis ook hard mee werken aan energiebesparing en interne milieu zorg, want op het thema gemeentelijke gebouwen en installaties is Soest het meest vergevorderd. Meer informatie over de Klimaatscan? Neem contact op met Evelien Middendorp, beleidsmedewerkster Duurzaamheid van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 36 12. ADRES: Molenstraat 157 OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 of Johan Simon (035) 609 32 02 E-MAIL: rnilfeucentrum@soest.nl Een oude legerjeep is het mobiele fundanie de carnavalswagen w de Plattelandsgenots (PKG) deelnemen aai tochten van Soest en land. Verder wil Sja Doorn liever nog nie over de creatie. Het thema wil Van Doori klappen. 'Een schot in d< dat heeft weer alles te m Prins Michel (Schothorst) zijn vrienden meestal 'Sch genoemd. De PKG hebben een naai houden, want in de tw geschiedenis van de v werd menige eerste prijs gewonnen en vorig jaar ook in Hoogland tot win geroepen. Bijna elke doo se avond wordt er dat bouwd aan de praalwa, begon al direct na de Kt de lassers als eersten aan gingen. Sinds dat werk is zijn meestal wel zeven let met het opbouwen en -ti de wagen. 'Die moet 28 februari, c voor de optocht, klaar zijl ten op schema, maar op ste moment heb je altijd gen die ineens gedaan worden', zegt Sjaak. De o Soest is zaterdag 1 mat middag. Een dag later parade in Hoogland, die getrouw veel deelnemei gehele regio trekt. Thssen deze optochten dc Sinds vrijdag is in Oud Soest een exposii over Dirk Hornsveh 1971), de in Baarn tuinmanszoon, die he deel van zijn leven heeft gewoond, aan nieweg. Hij verdiendi kelijk de kost als hui: maar zijn passie was t al reclameschilderen, nen en kalligraferen. Vooral in het kalligrafei zo'n grote mate van pei reikt, dat hij zelfs opdra het koninklijk huis kreej schilderde ook landsch portretten, hij fotograft en musiceerde op vei instrumenten. Daarnaast had hij als d mens een onbedwingbai te om het evangelie te ve Hij was niet de enige ii omstreken, waar jarenl naamde evangelisatiebu gereden. De autosloper j was met zijn busje mei 'Jezus redt' elk weeken om het evangelie te ve en hetzelfde gold v Hornsveld. Niet alleen vak was hij een bekend ning in Soest. Door zijn en sikje, het gehoorapp de bult op z'n hoofd, ke een in het Gooi en wijde hem. Over bijnamen als sik of krantenbocr maal niet druk. 'Als je je di over maakt, ben je weg, tijd. Bijna zestig jaar lang, to zijn overlijden, trok erop uit om te evangel: besloot dit te gaan doei bijzonder geboeid wa door een spreker tijdens gelisatiebijeenkomst vai formeerde kerk in Ba: wens, hij had, zoals hi; zei, 'van huis uit gevoi ellende van andere mei moeder was ook altijd zieke mensen, met eten zo.' De eerste veertig j: hij alleen in zijn vrije ti hij er altijd van droomd volledig aan het evange te kunnen wijden. In 19 zover. Hij zag het als cei van God dat hij het huis wat hij al steeds minder der naar de achtergronc nen verdringen door te j meschilderen, sierteken ligraferen, werk waar h veel meer plezier in h: ook omdat hij dit kon om bijvoorbeeld mooie maken en de bijbelse 'zichtbaar' te maken doe jes bij te tekenen. Al op z'n twintigste bek eerste bijeenkomst en met het leiden van jeugi werkte toen in Amei kwam elke dag langs he genkamp. Omdat hij vi bewoners daarvan er oo den, besloot hij er op e heen te gaan. Met bon erop voorbereid dat hij zou worden uitgegooid anders, veel positiever. DE TIEN BELANGRIJKSTE PUNTEN UIT DE APV VAN SOEST: Het is niet toegestaan honden los te laten lopen op de openbare weg of uit te laten op andere dan de daarvoor bedoelde plaatsen. Op andere plaatsen geldt bovendien een opruimplicht; Het is niet toegestaan afval te storten in andere dan de eigen (verzamel)container; Het is niet toegestaan zich in groepsver band in of bij gebouwen op te houden of door samenscholing hinder en overlast te veroorzaken; Het is niet toegestaan wrakken, defecte voertuigen, reclame- en grote voertuigen alsmede caravans (langer dan drie achtereenvolgende dagen) te stallen: Het is niet toegestaan voertuigen te koop aan te bieden aan de openbare weg; Het is niet toegestaan huisvuil aan te bieden op een andere dag dan de daartoe door de burgemeester en wethouders aangestelde dag. Op die dag dient u de afvalcontainer voor 7.30 uur op de daar toe aangewezen plaats te zetten; Het is niet toegestaan containers zonder vergunning op de openbare weg te stallen; Het is verboden op een openbare weg, die niet bij een horecagelegenheid boort, alcoholische drank te nuttigen of geopend bij zich te hebben; Het is verboden te roken alsmede vuur te stoken in bossen en natuurgebieden; Het is niet toegestaan dé weg of datgene van een gebouw dat van de weg zicht baar is, te bekladden of bekrassen dan wel zaken aan te plakken. Dit laatste met uitzondering van de door het college van Burgemeester en Wethouders aangewezen speciale plaatsen (zgn. peperbussen). Iedereen die bij een strook groen woont, is bekend met het fenomeen 'stie keme' honden- uitlater. "Hondenpoep is, na zwerfvuil, de grootste bron van ergernis", weet Ed Glas (rechts op de foto). Als beheerder van het Meldpunt Woonomgeving krijgt hij alle klachten van de inwoners van de gemeente Soest als eerste te horen. Die speelt hij door naar de dienst die er iets mee kan. Dus: als er een struik moet worden gesnoeid, gaat de afdeling Groen en Milieu erop af. Betreft de klacht een overtreding, dan wordt de politie gealarmeerd. Maar ook met instanties als de REMU en woningcorpo raties heeft Ed Glas geregeld contact. LEEFREGELS "Iedere gemeente heeft de vrijheid om zijn eigen leefregels vast te leggen in de Algemene Plaatselijke Verordening", legt Paul Tjen A Kwoei uit. Hij is één van de zeven wijksurveillanten die erop toezien dat de gemeentelijke voorschriften worden nageleefd. "Mij viel op dat maar weinig mensen op de hoogte zijn van deze APV's. Een auto te koop aanbieden op de openbare weg is verboden. Maar als de verkoper dat niet weet, schrijf ik niet Belangri|k: Bovenstaande is een vrije interpretatie en een zo duidelijk moge lijke weergave van het bedoelde in het artikel. Het gestelde in de APV blijft bepalend en niet de weergave zoals hierboven beschreven! direct een bekeu ring uit. Je moet mensen wel een eerlijke kans geven." NALEVING Vandaar aandacht voor de tien regels uit de APV die het meest worden overtreden. De wijkagenten zullen de komende tijd sneller en strenger toezien op nale ving van de gemeentelijke leefregels. "Voorheen kreeg iemand meestal de kans om onder de boete uit te komen", zegt Paul Tjen A Kwoei. "Voornamelijk omdat de mensen oprecht niet wisten dat ze iets illegaals deden." Vanaf nu wordt het moeilijker voor de inwoners van Soest om zich te verschuilen achter een muur van onwetend heid. "We verwachten van mensen dat ze van de belangrijkste leefregels op de hoogte zijn", zegt Ed Glas. Wie zich nog verder in de Algemene Plaatselijke Verordening wil verdiepen, kan terecht bij de balie van het gemeentehuis, in de bibliotheek en op internet (ht tp ://www. soestnl/info- man/index.html) 1 Meer weten over de wijkperspectief- plannen, het wijkbeheerteam, de werk-aan-de-wijkagenda en/of de inhoud van de diverse projecten 1 waarover bewoners konden stemmen? De gemeentelijk coördinator voor wijkbeheer geeft u graag informatie. Bel of mail Carrien Eenhoorn, tele- foon (035) 609 34 83, eenhc@soest..nl Met heuse stemkastjes bepaalden bewoners uit Smitsveen en De Eng in welke volgorde werkzaamheden in hun wijk gaan worden uitgevoerd. lijk. Onder een aantal bewoners leeft grote onvrede over de handelswijze van hun 'huis baas', Stichting Portaal. En voordat de bedoeling In de wijken De Eng en Smitsveen staat heel wat te gebeuren. Naast de komst van een Breed Educatief Centrum in de wijk Smitsveen en de 'normale' onderhoudswerkzaamheden, zoals het maaien van gras en het vegen van de straat, staan er ook aardig wat extra projecten op stapel. Bijna allemaal komen ze voort uit de 'wijkperspectiefplannen'. Plannen, die samen met bewoners zijn ontwikkeld en ervoor zorgen dat het (ook) in de toekomst in De Eng en Smitsveen, veilig en prettig wonen is. PARTNERS IN DE WIJK De wijkperspectiefplannen zijn gemaakt door alle partijen die wat betreft het prettig wonen in een wijk een rol spelen. Dat zijn er nogal wat! Allereerst natuurlijk medewerkers van verschil lende gemeentelijke afdelingen (groen, verkeer, milieu, openbare ruimte, wijkbeheer en welzijn). Maar ook afgevaardigden van de woningcorpo raties (SCW en Portaal) werkten mee. Evenals de wijkagenten en opbouw- en welzijnswerkers van Stichting Balans. Last but not least leverden ook den aangeven in welke volgorde ze de diverse werkzaamheden willen zien uitgevoerd. Hoe hoger de waardering van de wijkbewoners, hoe eerder het project ter hand wordt genomen. Het gebruik van de stemkastjes zorgde voor spanning en voor duidelijke uitslagen. In Smitsveen gaven bewoners duidelijk de prioriteit aan allerlei projecten die met jeugd en jongeren te maken hebben. "Da's in deze wijk ook een groot probleem", zucht één van de bijna honderd bezoekers van de avond voor Smitsveen. "Er is hier weinig te doen, dus hangen de kinderen rond op straat en zorgen ze voor overlast." Haar buurvrouw: "Misschien dat in Smitsveen relatief Opfl dort san natuur- en milieu-educatie. Wnnt ffii beier milieu begint tnj jowlf, Extra openingstijden om de tentoonstelling te bezoeken Zondag 23 februari en 23 maart van 13.00 tot 16.30 uur. Tijdens de vooijaarsvakantie van 24 tot en met 27 februari van 10.00 uur tot 16.30 uur. 4

Soester Courant | 2003 | | pagina 16