'Van heidehut tot residence' Dirk Hornsveld, gevoel voor ellende van andere mensen 'J SPARE RIBS Elke avond werken aan wagen -jÖPSÖËST f Soest Carnaval in 'De Kuil' Soest 50 jaar geleden) Uit de historie van Soest(erberg) "vs sttcrn#" Verdwenen Museum Oud;Soest Boerderij van het Jaar in het Jaar van de Boerderij Plattelandsgenotsknotsen: 'Een schot in de roos' De prijzen van de Soester Logopuzzel 2003 verbeteren? Iflüi Historische Vereniging Soest Winkeliers bijeen. SCHRAVEMADE B.V. AUTOSCHADE ari 2003 Pagina 4 WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT jwoners leeft grote iwij ze van hun 'huis- En voordat de bedoeling de wijkperspectief- i? beheerteam, de :agenda en/of de rerse projecten rs konden stemmen? oördinator voor u graag informatie, i m Eenhoorn, tele- ;J 83, eenhc@soest.nl 1 le aanwezigen duidelijk imultueuze discussie in de el iedereen geconcentreerd I het stemkastje. lerzoek naar mogelijkheden j in de wijk te verminderen stip op 1 gezet. En het een schonere wijk' scoor- g. Het bewijs dat de bewo- litsveen zich in willen zet- jzellige en veilige woon- die moet worden beloond. VDERDATA RTEAM DE ENG februari 5 maart '.2 april 20 mei 24 juni an plaats om 19.30 uur aat 142. ^DERDATA TEAM SMITSVEEN j maart 7 maart 24 april 22 mei i 26 juni laats om 20.00 uur Klimop ïeestraat 104-106 te Soest r de wijkbeheerteams: ccoördinator gemeente Soest, 83. Een oude legerjeep is dit jaar het mobiele fundament voor de carnavalswagen waarmee de Plattelandsgenotsknotsen (PKG) deelnemen aan de op tochten van Soest en Hoog land. Verder wil Sjaak van Doorn liever nog niets kwijt over de creatie. Het thema wil Van Doorn wel ver- li klappen. 'Een schot in de roos' en dat heeft weer alles te maken met Prins Michel (Schothorst) die door ij zijn vrienden meestal 'Schot' wordt K genoemd. De PKG hebben een naam hoog te B houden, want in de twaalfjarige geschiedenis van de vereniging werd menige eerste prijs in Soest gewonnen en vorig jaar werd ze ook in Hoogland tot winnaar uit- R geroepen. Bijna elke doordeweek- se avond wordt er daarom ge- Ej, bouwd aan de praalwagen. Dat W. begon al direct na de Kerst, toen v de lassers als eersten aan het werk Ij gingen. Sinds dat werk is afgerond, zijn meestal wel zeven leden bezig met het opbouwen en -tuigen van B de wagen. fl 'Die moet 28 februari, de avond B vo°r de optocht, klaar zijn. We zit- W ten op schema, maar op het laat- H ste moment heb je altijd nog din- K gen die ineens gedaan moeten B worden', zegt Sjaak. De optocht in 2 Soest is zaterdag 1 maart in de middag. Een dag later volgt de parade in Hoogland, die traditie getrouw veel deelnemers uit de gehele regio trekt. Tussen deze optochten door vieren de Plattelandsgenotsknotsen op de zaterdagavond (1 maart) hun eigen carnavalsfeest. Kaarten voor dit festijn zijn verkrijgbaar op de Birk- straat 125a. Voor niet-leden kost een toegangsbewijs 6,00. De Plattelandsgenotsknotsen zijn er klaar voor. Bijna elke avond wordt er gebouwd aan de wagen, waarmee ze weer hoge ogen willen gooien in carnavalsoptocht. Foto: Herman van Dam PAGINA 17 De 5° Soester Logopuzzel, het eer ste Lustrum, wordt gevierd met extra prijzengeld en extra prijzen! 1 Hoofdprijs van 500,-; 2e prijs: Reischeque van Toerkoop Reisburo Hagen t.w.v. 250,-; 3C en 4C prijs: 200,-; 5C t/m 9° prijs 100,-; 10° t/m 19® prijs: 50,-; Diverse bedrijven hebben spon taan extra prijzen beschikbaar ge steld: Restaurant 't Spiehuis: Lunch voor twee; Drukkerij Prac ticum: 100 visitekaartjes. VitaNo- va gezondheidswinkel: een half uur gratis gebruik van het fysiothe- rapeutisch Hydro Jet Massage bed. Boekhandel Van de Ven Uitgeverij Goezinnen: 5 keer het boek: 'De duiven kennen het ko ren niet meer' van Hans Kruys- wijk. Boekhandel Van de Ven: 5 keer een boek. Van Oosten Foto grafie: Een groot luxe fotoalbum. Adri Wildenburg: 10 keer 'Creatief zijn met... Borduurpatronen'. Als dank aan de logo-adverteer ders, die deze puzzelactie weer mogelijk maakten, verloten wij onder hen een: Diner voor twee, aangeboden door Restaurant Bau- ers. Logo-adverteerders, nogmaals be dankt voor uw medewerking, en puzzelaars, veel plezier en succes! Olga Goezinnen-Slagter samengesteld uit de aart duurzame energie en it staat er zoal op het jvoorbeeld denken aan latregelen ten aanzien van ren en voorzieningen, m, de agrarische sector, bevorderen van het e energie. LD iet er naar uit dat de nzien van de meeste thema's ige thema's scoort Soest i en loopt ze voor. zijn: woningbouw (nieuw en n (inrichtingen en terreinen), bedrijven en de agrarische imeente zelfs behoorlijk :e melden is nog dat de meentehuis ook hard mee- esparing en interne milieu- ®a gemeentelijke gebouwen ■t het meest vergevorderd. er de Klimaatscan? Evelien Middendorp, Duurzaamheid van de oon (035) 609 36 12. •1 DE KWEKERIJ: donderdag van 13.00- 16.30 uur IE (tijdens kantooruren): 5) 609 34 54 of >09 32 02 ist.nl Sinds vrijdag is in Museum Oud Soest een expositie te zien over Dirk Hornsveld (1892- 1971), de in Baarn geboren tuinmanszoon, die het grootste deel van zijn leven in Soest heeft gewoond, aan de Kolo- nieweg. Hij verdiende aanvan kelijk de kost als huisschilder, maar zijn passie was toch voor al reclameschilderen, sierteke- nen en kalligraferen. Vooral in het kalligraferen had hij zo'n grote mate van perfectie be reikt, dat hij zelfs opdrachten van het koninklijk huis kreeg. Maar hij schilderde ook landschappen en portretten, hij fotografeerde veel en musiceerde op verschillende instrumenten. Daarnaast had hij als diepgelovig mens een onbedwingbare behoef te om het evangelie te verspreiden. Hij was niet de enige in Soest en omstreken, waar jarenlang zoge naamde evangelisatiebusjes rond gereden. De autosloper A. Luijben was met zijn busje met opschrift 'Jezus redt' elk weekend op weg om het evangelie te verkondigen en hetzelfde gold voor Dirk Hornsveld. Niet alleen door zijn vak was hij een bekende verschij ning in Soest. Door zijn witte snor en sikje, het gehoorapparaatje en de bult op z'n hoofd, kende ieder een in het Gooi en wijde omgeving hem. Over bijnamen als opa, ouwe sik of krantenboer maakte hij zich niet druk. 'Als je je daar kwaad over maakt, ben je weg, zei hij al tijd. Bijna zestig jaar lang, tot kort voor zijn overlijden, trok Hornsveld erop uit om te evangeliseren. Hij besloot dit te gaan doen nadat hij bijzonder geboeid was geraakt door een spreker tijdens een evan gelisatiebijeenkomst van de gere formeerde kerk in Baarn. Trou wens, hij had, zoals hij zelf eens zei, 'van huis uit gevoel voor de ellende van andere mensen. Mijn moeder was ook altijd bezig voor zieke mensen, met eten koken en zo.' De eerste veertig jaar werkte hij alleen in zijn vrije tijd, hoewel hij er altijd van droomde zich ooit volledig aan het evangelisatiewerk te kunnen wijden. In 1951 was het zover. Hij zag het als een geschenk van God dat hij het huisschilderen, wat hij al steeds minder deed, ver der naar de achtergrond had kun nen verdringen door te gaan recla meschilderen, siertekenen en kal ligraferen, werk waar hij eigenlijk veel meer plezier in had. Vooral ook omdat hij dit kon gebruiken om bijvoorbeeld mooie teksten te maken en de bijbelse verhalen 'zichtbaar' te maken door er plaat jes bij te tekenen. Al op z'n twintigste belegde hij de eerste bijeenkomst en begon hij met het leiden van jeugdclubs. Hij werkte toen in Amersfoort en kwam elke dag langs het woonwa genkamp. Omdat hij vond dat de bewoners daarvan er ook bij hoor den, besloot hij er op een zondag heen te gaan. Met bonzend hart, erop voorbereid dat hij het kamp zou worden uitgegooid. Het liep anders, veel positiever. Zelfs in die mate dat hij ook naar kampen in de omgeving ging, want hij had inmiddels vol ongeloof vastgesteld dat de kerken de kampen vrijwel verwaarloosden. Verhoginkje Hornsveld maaktje in z'n eentje een eind aan die 'verwaarlozing'. Op het kamp kwam hij vaak en graag; met zijn bestelauto waaruit hij een klein podium kon schuiven. Hij was nogal klein en staande op het verhoginkje stak hij net een kop boven de toehoorders uit. Niet om de indruk te wekken boven hen te staan - dat was wel het laat ste wat hij wilde. Zijn enige doel was de mensen te laten geloven in Jezus Christus. Een doel dat hij probeerde te bereiken als autodi dact. Hornsveld had geen oplei ding gehad. Dat was wel eens een handicap, gaf hij toe, maar had als belangrijk voordeel 'dat je jezelf in de praktijk hebt gevormd.' Met als resultaat dat hij een groot voor stander was van het lekenelement in de evangelisatie. Ondervinding is altijd de beste leermeester, vond hij, en 'het duurt wat langer, het kost wat meer inspanning, maar de vruchten zijn beter.' Hornsveld ging overal naar toe waar hij vermoedde dat mensen geïnteresseerd waren in de bood schap die hij bracht. Zelfs op plaatsen waar 'een geloof zich al had gevestigd', zoals hij wel eens te horen kreeg. Op het woonwagen kamp in Bilthoven bijvoorbeeld, waar de pastoor eens op hem af stevende. Op de vraag wat hij op het kamp deed, antwoordde Hornsveld: 'evangeliseren, net als u.' De pastoor had toch liever dat hij vertrok, 'want u schiet onder mijn duiven.' Hornsveld: 'Uw dui ven, meneer pastoor? Welnee, het zijn allemaal Gods duiven!' De Soester evangelist, die in de zomer ook straatpredikingen hield, was in feite één van de grondleg gers van de Samen op Weg-ge- dachte. Bekrompenheid en hokjes geest waren hem vreemd. 'We moeten samenwerken. Maar daar wordt te veel over gepraat en te weinig aan gedaan. Ik vind: laten we eerst samenwerken, dan wor den we het wel eens. Dan vallen er veel bezwaren weg die bij praten alleen onoverkomelijk lijken,' zei hij. Een opvatting die hij treffend onder woorden bracht in een cou plet van een vers dat hij de titel 'Straatpreek' meegaf: Wij praten met elkaar, binnen de veil'ge muren, En zoeken de methode die 't doel matigst lijkt. Maar laten and'ren dwalen in het nacht'lijk duister, Zodat geen blijde boodschap ooit hun oor bereikt. (De tentoonstelling over Dirk Hornsveld is tot en met 6 april te zien in Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat 46. Het museum is open op zaterdag en zondag van 13:00 tot 17:00 uur en voor groe pen op afspraak.) Dirk Hornsveld met echtgenote na een evangelisatiebijeenkomst op een woonwagenkamp. 'Diemensen horen er toch ook bij?', zei hij, 'ik kon het niet goed hebben dat de kampen door de kerken vrijwel ver geten werden. Bron: Eemland Pers Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 826017065. ELKE WEEK EEN SOtSrmï-COURANT !N DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Sdetrrteendic^frenc^. eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035 - 601 30 42 Afhaal-/bezorgcentrum Openingstijden: Woensdag t/m zondag van 16.30 - 21.00 uur. Tel. 035-602 92 43 Burg. Grothestraat 34, Soest. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Qa^yflderf'<md na va, Uneto-Vni *y Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 Enkele weken geleden sloot de rubriek Hervonden Soest af met de volgende lezersvraag; naderde Jacob van Lennep Soest vanaf Amersfoort nu via de Peter van de Breemerweg of via de Birkstraat? Deze vraag kwam naar voren naar aanleir ding van de door Jacob van Lennep geschreven avonturen roman Ferdinand Huyck. Een roman is meestal een menge ling van waar gebeurd en verzon nen en daar zal deze geen uitzon dering op wezen. We weten wel mede dankzij de televisieserie van enkele jaren terug, dat Jacob van Lennep samen met ene Hogen- dorp door het land getrokken is om de toestand van het land te beschrijven. In de serie zoekt de Na een aantal heel stille jaren is er op zondag 2 maart weer Car naval in De Kuil, het café aan het Kerkplein. Het feest duurt van 17:00 tot 22:00 uur. De directie van De Kuil organi seert het gezellige carnavalsfeest voor speciale genodigden. Kaarten a 15,00 zijn verkrijgbaar bij De Kuil. Speciaal voor deze gelegen heid zal een echte carnavalist, 'opa' Hans van Remmerden, als prins Kuil de Eerste met zijn adjudanten het feest openen. Prins Kuil I. Bron: De Soester Stappers. Uit de Soester Courant van Vrijdag 20 Februari 1953 De door de Veren. "Van Weede- straat" gehouden winkelbeurs is voor het bestuur van de Winke liersvereniging "Soest" aanleiding geworden te trachten van haar le den een uitspraak te verkrijgen of het bestuur in de toekomst tegen buiten de vereniging staande acties moet ageren. De voorzitter, de heer C. J. Schad- delee, stelde gisteravond, in een vergadering in Hotel "De Gouden Ploeg", dit punt aan de orde en zeide, dat het bestuur unaniem van mening is, dat, indien straten of wijken afzonderlijke acties gaan ondernemen, de Winkeliersvereni ging uiteen zal vallen. De heer J. C. van Haarlem was de eerste spreker in de uitgebreide en langdurige discussies. Deze spre ker bracht in herinnering, dat de vereniging "Van Weedestraat" sinds 1937 bestaat en haar statuten vermelden, dat de belangen van de Winkeliers van deze straat door de vereniging zullen worden behar tigd. Over de wijze, waarop het bestuur van de Winkeliersvereni ging tegen de gehouden winkel- beurs heeft gereageerd, was spr. slecht te spreken. De heer D. Waal zei, dat het prin cipieel onjuist zou zijn, dat, wan neer de Winkeliersvereniging een winkelbeurs organiseert, een win kelstraat dit ook doet. Dit was hier echter niet het geval. De "Van Weedestraat" wist, dat de Winke liersver. dit jaar geen beurs zou houden. De Winkeliersver. kan niet het monopolie tot het houden van beurzen opeisen. De heer Liefhebber stelde vast, dat een winkelier of groep winkeliers het recht heeft hun zaken te behar tigen zoals zij wensen. De heer G. Smit acht de mening van het bestuur niet juist. Toen de Steenhoffstraat was verbeterd, werd door de winkeliers een actie gehouden en als straks de Middel wijkstraat en Torenstraat verbeterd zijn, zullen de winkeliers daar ook een actie wensen. Spr. juicht dit toe. Spr. hoopt echter, dat wanneer de groep leden een afzonderlijke actie wensen, hierover overleg met de vereniging wordt gepleegd. De voorzitter is het met dit laatste eens en zegt, dat de winkeliers van de Torenstraat en Middelwijkstraat te Éijner tijd zeker een actie zullen ontketenen. De heer Schut wijst er op, dat de vereniging "Van Weedestraat" geen actie hield, welke indruiste tegen het belang van de Winke liersvereniging. De discussie breidde zich uit als gevolg van verschillende tussen voorstellen, doch de voorzitter per sisteerde bij het bestuursvoorstel tot het doen van een uitspraak door de vergadering, waartoe de aanwezigen niet bereid waren. Ook kwam in bespreking een sug gestie, welke inhield, dat wanneer straten of wijken een actie wensen te houden, zij dit op de jaarverga dering van de Winkeliersvereniging bekend zouden maken, hetgeen leidde tot een bestuursvoorstel, waarin tevens was vervat, dat de ledenvergadering een uitspraak zou doen over eventueel te houden acties, welke uitspraak bindend zou zijn. Hiertegen kwam oppositie van ver schillende kanten. Men wenste vrijheid van handelen, doch de voorzitter wenste dit voorstel in stemming te brengen. De heer Quelle stelde tenslotte voor de dis cussies over een en ander te slui ten en het verloop dér zaken nog maar eens een jaar aan te zien. Na nog enige discussies werd het be stuursvoorstel ingetrokken en het voorstel Quelle aangenomen. De Soester kruideniers brachten hierna hun bezwaren naar voren tegen 't aan hen opleggen van de zelfde onkosten-percentages bij winkelacties als voor andere branches. De toezegging werd gedaan, dat deze kwestie bezien zou worden. De heer H. Smit bracht de toeken ning der prijzen van de St. Nico- laas-actie ter sprake en noemde enige gevallen van prijswinnaars, die aanvankelijk geen prijs ontvin gen en na protest hunnerzijds als nog een prijs toegewezen kregen. De voorzitter gaf toe, dat bij de controle van de duizenden formu lieren enkele juiste inzendingen over het hoofd waren gezien, waar over het bestuur zijn spijt betuig de. Het optreden van de politie tegen over de reclame-borden werd eveneens besproken. schrijver Geert Mak de plaatsen waar de heren geweest zijn weer op en het is boeiend om te zien wat er nog over is van toen. De serie is zeker het herhalen waard. Terug naar de vraag hoe Jacob Soest is binnengekomen, vermoed ik dat hij via de Peter van de Bree merweg naar Soest gewandeld is. Hij beschrijft een bocht in de weg waarna hij de Oude Kerk in volle glorie kan bezien. Deze bocht zou volgens mij gelegen zijn waar die nu nog is namelijk ter plaatse van de boerderij van Rob Wiegers. Deze boerderij droeg vroeger de naam 'De Krommert' en deze naam komt weer van de sloot die langs deze boerderij naar de Eem liep. Op oude kaarten wordt die sloot ook wel de 'Kromsloot' ge noemd en was vroeger een soort meanderde kreek. In de tijd van Jacob werd de Peter van de Bree merweg ook wel de oude Soester- weg genoemd hoewel ik niet denk dat er al straatnaambordjes ston den. Als Jacob van Lennep over de Birkstraat gewandeld zou zijn, zou hij zeker wel over de 'Hofslot' een opmerking gemaakt hebben. Deze toch imposante buitenplaats zou zeker zijn aandacht getrokken heb ben en de eigenaar was evenals Jacob een Amsterdammer. Deze foto komt uit het archief van Jan Hilhorst van de kaasboerderij 'De Staelenhoef' uit de Birkstraat. Ook over de buitenplaats en zijn bewoners heeft hij een mooi ver haal geschreven, maar door vroeg tijdig overlijden van Hilhorst is het nooit tot publicatie gekomen. Wel hebben G.J.M. Derks en onderge tekende dankbaar gebruik ge maakt van zijn vergaarde gegevens om de geschiedenis van de buiten plaats nader te onderzoeken. Hij was niet de eerste die over de bui tenplaats "Hofslot" schreef, ook dominee Bos had er al het een en ander van op papier gezet. Dat zal voor de dominee niet moeilijk ge weest, want hij was blijkbaar een huisvriend van de familie Craan- dijk, hij is tenslotte begraven in het graf bij de laatste eigenaresse Craandijk. Betrouwbaar is zijn ver haal echter niet, we zijn al verschil lende fouten tegengekomen die ons aanmoedigen om te onderzoe ken waarom hij bepaalde fouten maakte. De buitenplaats 'de Hofslot' heeft vroeger aan de Birkstraat gestaan, ongeveer ter plekke van de boer derij van Wim van Hofslot, schuin tegenover de Avia. De buitenplaats is in 1877 geheel door brand ver woest en niet meer herbouwd. Tot eind april kan men in het mu seum Oud-Soest op een kleine tentoonstelling over de buiten plaats en de familie Van Hofslot meer vinden. In de rechter-bene- denzaal zijn meer foto's en docu menten te zien. Aanbevolen. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 2003 is uitgeroepen tot 'Jaar van de Boerderij'. Door het ge hele land vinden activiteiten plaats waarbij de boerderij centraal staat. In dit bijzondere jaar organiseert de Boerderij enstichting Utrecht voor de 13e keer in successie de verkie zing van de 'Boerderij van het Jaar'. Wie zelf een boerderij bewoont, of een boerderij in zijn omgeving kent waarvan hij vindt dat gebouwen en erf hun karakteristieke verschij ningsvorm hebben behouden, kan deze voor 3 april aanmelden bij de Boerderijenstichting Utrecht (BSU). Al meer dan twaalf jaar streeft de BSU naar het behoud van de karakteristieke verschij ningsvorm van de Utrechtse boer derijen en hun erven. Zij doet dit door het geven van voorlichting aan overheden, instellingen en par ticulieren. Boerderijbewoners kun nen bij de BSU terecht voor advie zen over verbouwing, restauratie, subsidiemogelijkheden of de in richting van erf en tuin. Sinds eeuwen bestaat er een har monie tussen boerderij en omrin gende natuur. Een groot deel van het landschap is dan ook vormge geven door boeren. Een boerderij complex past veelal naadloos in de omgeving. Door modernisering van de bedrijfsvoering, door be stemmingswijzigingen en geleide lijke verstedelijking van het lande lijk gebied dreigt die harmonie ver loren te gaan. Er worden nieuwe eisen aan boerderij en erf gesteld, waardoor traditionele elementen in het gedrang komen. Per jaar wordt een fors aantal bedrijven aan de agrarische sector onttrokken. Meestal krijgen deze een woonbe stemming. Aanpassingen aan die nieuwe functie worden niet altijd met voldoende respect voor het oorspronkelijke karakter uitge voerd. Door het geven van advie zen wil de BSU trachten daarin verbetering te brengen. Selectiecriteria Welke boerderijen komen in aan merking voor het predikaat 'Boer derij van het Jaar'? Dat zijn agra rische bedrijven, aanverwante be drijven - zoals kwekerijen of ma neges - en boerderijen die aan de agrarische sector onttrokken zijn. De selectiecriteria zijn: gebouwen en erf moeten hun karakteristieke verschijningsvorm hebben behou den; uit de staat van onderhoud dient de zorg van de eigenaar/be woner te blijken; uit plaats en vormgeving van bijgebouwen en voorzieningen moet de aandacht voor het complex als geheel blij ken; diezelfde aandacht moet ook blijken uit inrichting en beplanting van het erf; bij voorkeur in samen hang met de situering in het om ringende landschap. Winnende boerderij De winnende boerderij wordt op 14 juni tijdens een feestelijke bij eenkomst uitgeroepen tot 'Boerde rij van het jaar 2003'. Als eerbe wijs voor hun zorg en toewijding ontvangen de bewoners een oor konde. In een van de gevels van de boerderij wordt een gedenksteen tje ingemetseld. Informatie: Boerderijenstichting Utrecht, Herenstraat 28, 3512 KD Utrecht, &030-2343880, fax 030-2328624; e-mail: p.vesters@erfgoed-utrccht.nl. STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 1

Soester Courant | 2003 | | pagina 17