.w 35 jaar Nierstichting: dialysezorg sterk verbeterd 'Ik was patiënt, nu ben ik weer mens' Cr I Pieter van den Hoogenband, ambassadeur Nierstichting ■mm erts beide SOEST, -ren van le keus fG. A e ■d MHRI WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 21 VOORKOMEN VAN NIERZIEKTEN EN BEVORDEREN ORGAANDONATIE NIERSTICHTING 'Als je kind een nierziekte heef% je leve op z'n ko Steun de Nie Giro 8 Voor informatie over nierziekten of het werk van de Nierstichting kunt u gratis bellen; 0800 - 388 00 00 of kijken op www.nierstichting.nl Wat gebeurt er met uw gift? Giro 88.000, Bussum Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Muziektheater PPWP leuk centraal punt gelegen een royale woonruimte ïtrekkelijk. amer, keuken met inbouwapp. lalkon), badkamer whirl- 'an zon en privacy. 1. 50 woning zo leuk maken iranitovloeren nenkant niet! Maak een i kijken in deze woning met nng uit de jaren 60 geeft u I van 697 m2 een unieke e en een goede bereikbaar- 'iedt de bewoner een scala tijkruimte tot hele grote n. Royaal, tuingericht 'aapkamers, badkamer, 'an ongeveer 460 m\ en 697 m2. alijkheid tot praktijkruimte, of tuin?.. Kom gerust eens de opties op u inwerken. )PE,\? nakelaar mee. IVM-makelaar onder zorgen Nierstichting Nederland werd in 1968 opgericht met als primaire doel de dialysebehandeling te verbeteren en de capaciteit ervan te vergroten. 35 jaar lang is gewerkt aan het verbeteren van de kwaliteit van leven van nierpatiën ten. Veel doelstellingen zijn gerealiseerd, maar er moet ook nog veel gebeuren! Resultaten geboekt Dialyse heeft steeds cen traal gestaan in de aan pak van de Nierstichting, omdat dialyse een levens reddende behandeling is. Er zijn gelukkig veel resul taten geboekt op het gebied van het verbete ren van de kwaliteit en de capaciteit van de dialyse behandeling. Er zijn meer dialysestations, extra ver pleegkundigen en nieuwe behandelmethoden geko men. Dit alles heeft tot aanzienlijke verbeterin gen voor nierpatiënten geleid. De werkzaamheden van de Nierstichting hebben dan ook resultaat. Maar we zijn er nog niet. Om er voor te zorgen dat er vol doende aanbod blijft van dialysezorg, moet er een goede planning en sprei ding van de dialysecapa citeit komen. Meer varia tie in behandelmogelijk- heden is een ander punt van aandacht van de Nierstichting. Zo onder zoekt de Nierstichting verschillende mogelijkhe den, zodat meer nierpa tiënten thuis kunnen dia- lyseren, hetgeen sociaal minder belastend is en beter voor het lichaam. Kwaliteit van leven moet beter Wat de Nierstichting ook doet om de dialysebehan deling te verbeteren, dia lyse is en blijft een zeer intensieve en belastende Een aantal jaren geleden kwam Geert Koppes, zelf dialyse patiënt, met idee om te gaan (nier)dialyseren in een camper. Een projectgroep met deskundigen is hier mee aan de slag gegaan met een positief resultaat! Afgelopen september werd de eerste dialysecamper aangeboden aan de Nier stichting. Dialysepatiënten waren voorheen gebonden aan een vakantiebestemming in de buurt van een dialysecen- trum. Zij moeten immers 3 keer per week een dialysebe handeling ondergaan. Maar met de komst van de camper zijn deze beperkingen verdwenen. Nierpatiënten die thuis hemodialyseren kunnen de camper huren via de Nierstichting en in Nederland gaan en staan waar ze willen! behandeling. Dialyseren betekent drie dagen per week naar het ziekenhuis om je bloed urenlang te laten spoelen. Of thuis de hele nacht - of overdag om de paar uur - via het buikvlies spoelen. Dialyseren betekent vaak verlies van werk en socia le contacten, altijd moe zijn, jeuk hebben en je moeten houden aan de bijna onmenselijke opga ve van de vochtbeper- king. Dialyseren gaat altijd door, ook tijdens va kanties. De kwaliteit van leven van nierpatiënten kan blijvend worden ver beterd door betere pre ventie en door niertrans plantaties. Na een nier transplantatie is dialyse ren niet meer nodig en door preventie kunnen nierziektes voorkomen worden of kan de dialyse uitgesteld worden. Wachttijd voor nieuwe nier 4 '/2 jaar! Maar de wachttijd voor een nieuwe nier is lang. Nierpatiënten moeten momenteel gemiddeld 4,5 jaar wachten op een nieuwe' nier en er staan 1.300 nierpatiënten op de wachtlijst. De groei van de wachtlijst lijkt de laatste tijd te stagneren. Niet omdat er geen nier patiënten meer bijkomen, maar omdat door het lange wachten het aantal sterfgevallen op de lijst toeneemt. Nieuwe wetgeving dringend nodig Viereneenhalf jaar wacht tijd is volstrekt onaccep tabel vindt de Nierstich ting. Eén jaar moet het maximum zijn. En dat is haalbaar. "Er is in ons land een groot tekort aan donoren. Dat is toch onaanvaardbaar? Het is belangrijk dat zoveel mogelijk mensen een besluit nemen over donor worden. Zelf heb ik me ook laten registreren. Ik denk dat veel mensen het ëen eng idee vinden dat na je dood je organen worden weggehaald. Maar stel nou eens dat je zélf al jaren op een nier wacht? Of dat iemand in je naaste omge ving op de wachtlijst staat? Niet donor worden betekent een gemiste kans om een patiënt een gewoon en gezond leven terug te geven, ledereen zou veel beter en bewuster over donorschap moeten nadenken. Het gaat tenslotte om leven en dood." 35 JAAR Maar dan moet wel de wetgeving worden aange past. Door de huidige Wet op de Orgaandonatie zijn er te weinig donoren. Een andere wetgeving, geba seerd op het 'geen- be zwaarsysteem', betekent een structurele oplossing van de orgaandonatiepro- blematiek. ledereen is dan in principe orgaandonor, tenzij er bezwaar wordt gemaakt. Naast de politie ke lobby voor een andere wet, wil de Nierstichting met een voorlichtings campagne mensen niet alleen in hun denken van het belang van orgaando natie overtuigen, maar ook in hun gedrag. Voorkomen is beter Transplantatie maakt dia lyse overbodig. Dat is een grote stap vooruit. Maar als we ook nog transplan taties kunnen voorkomen. Dat is mogelijk door vroe ge preventie. Daarom sti muleert en financiert de Nierstichting medisch- wetenschappelijk onder zoek met betrekking tot preventie van nierziekte. Onderzoek gericht op het voorkomen van het ont staan van nierziektes. En het zo vroeg mogelijk ingrijpen in het ziektepro ces om de gevolgen tegen te gaan of te vertragen. Zo gaat de Nierstichting na 35 jaar, waarin de nadruk op het verbeteren van de dialysezorg lag, zich de komende tijd, en met dezelfde energie, inzetten voor het bevor deren van orgaandonatie en preventie! f Dinsdag 19 november 2002 was voor Annemieke Marsman (30) een dag om nooit te vergeten. Sinds die dag, waarop ze promoveerde aan de Universiteit van Wageningen, mag ze zich doctor in de aardwetenschappen noemen. Zonder haar donornier, dat weet Annemieke zeker, zou ze nooit van haar leven gepromoveerd zijn. "Dankzij mijn donor heb ik een nieuw leven gekregen." "Toen ik veertien was, bleken mijn nieren niet goed te werken. Toen ik twintig was, bedroeg mijn nierfunctie nog maar vier procent: ik moest gaan spoelen", vertelt Annemieke. Haar grote geluk kwam al een jaar later, op 19 juli 1994, toen zij een donornier kreeg. "Vanaf die dag kon ik weer beginnen met léven. Het ziek- zijn zelf was verschrikkelijk, voortdurend ziekenhuis-in ziekenhuis-uit, maar wat ik nog zwaarder vond was het onbegrip. Van mensen die je in de bus boos staan aan te kijken omdat je niet opstaat voor een oudere. Terwijl ik dat gewoon niet kón. En het gebrek aan vrijheid, dat went nooit. Als je vier keer per dag moet dialyseren, draait je hele leven daar om. Spontaan eens iets ondernemen, een keer overslaan omdat je moe bent of ziek? Het kan niet, je moet altijd spoelen." Nieuw leven Dankzij haar donor kreeg Annemiek een nieuw leven. "Ik ben getrouwd, ik doe aan sport, ik kan full-time werken, ik heb zelfs een proefschrift kunnen schrijven. Dat alles was me zonder donornier nooit gelukt. Natuurlijk slik ik nog elke dag een hand vol pillen en is mijn weerstand minder dan van een ander, dat zal altijd zo blijven." Na al die jaren van ziekte voelt Annemieke zich nu gezond en vrij en geniet ze van alles wat het leven haar te bieden heeft. Toch blijft het haar steken dat er zo'n ver keerd beeld heerst over getransplanteerden. Een orgaantranspiantatie is zó de moei te waard. Ik was patiënt, nu ben ik weer méns." De Nierstichting zet zich al 35 jaar in voor een optimale medische behandeling en maximale kwaliteit van leven voor iedere nierpatiënt in Nederland. Dit doet zij onder andere door de verbetering van de behandeling van nierziekten en de transplantatiemogelijkheden. Daar naast door het financieren van wetenschappelijk onder zoek en de materiële ondersteuning en belangenbehar tiging van nierpatiënten. De afgelopen jaren heeft de Nierstichting veel gereali seerd, namelijk: Beter onderwijs voor nierzieke kinderen Voldoende dialysecapaciteit om onderbehandeling te voorkomen Donatiefunctionarissen in ziekenhuizen Verbeteren van de interculturele zorg en voorlichting Certificering van dialysecentra Uw gift wordt komend jaar vooral gebruikt voor: Het financieren van wetenschappelijk onderzoek, gericht op het voorkomen van nierziektes Preventie nierschade bij jonge kinderen Preventie van nierschade bij volwassenen door verbe teren lifestyle De politieke lobby voor een andere wet op orgaandonatie Een voorlichtingscampagne naar het publiek over orgaandonatie I1 Di Lassostaat 65', tel. 6022195 Op dinsdag 11 maart kan met Volksuniversiteit Soest een bezoek worden gebracht aan Het Muziek theater Amsterdam voor een kijk je achter de schermen. Tijdens de rondleiding komt men langs het kostuumatelier van De Nederlandse Opera, ziet men de dansers aan het werk in een van de grote balletstudio's en brengt men een bezoek aan het achtertoneel met alle technische faciliteiten. Ook de immense montagehal en eventueel de grote zaal (als er niet wordt gerepeteerd) worden beke ken. De rondleiding start om 11:30 uur en duurt ongeveer vijf kwar tier. Kosten voor deelname: 6,50. De deelnemers gaan op ei gen gelegenheid naar Amsterdam. Vooraf aanmelden is noodzakelijk. Patchwork Met het volgen van een cursus worden veel bcginnersfouten voor komen en is er direct resultaat. De lessen bevatten veel weetjes en kneepjes. Op maandag 10 maart start een quiltcursus genaamd Ka- leidoscope. Voor deze cursus is enige ervaring met patchwork no dig. Overige cursusdata: 24 maart en 7 april; cursustijd: 19:30-22:00 uur; cursusprijs: 50,00. Informatie en aanmelden: Volks universiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, 88 6022195, e-mail: vu-soesl@csnet.nl. Ope ningstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dinsdag, woensdag en donder dag 10:00-13:00 uur. Zie ook: www.volksuniversiteit.nl/soest. In verband met de voorjaarsvakantie is het kantoor gesloten van 24 tot en met 28 februari.

Soester Courant | 2003 | | pagina 20