laars SOESTERBERGSEt^LcOURANT Grote protestactie van 't Vliegdorp neutercabaret weer een succes Stolidi Nails: nieuwe allround nagelstudio in Soesterberg i)l0JJili Koudweertraining met Chinooks en Cougars in Noorwegen KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Vergunning voor aangepast plan van bedrijfsgebouw WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 loze leden en sympathisanten bestoken gemeenten met e-mails en post Lnneke Pley stopt als tekstschrijfster til SN? elaar mee. lakeiaar zorgen Meer berichten over Soesterberg op pagina 2 7 DJ©^u(o; 9 fff 'Mr FNV helpt bij invullen van aangiftebiljet P. Creutzberg afwezig 'Tuin) ii-mfeft Asinü Reductie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 i onderh. helft van dubb. (1931met aan voorzijde vrij ■er de weilanden tot aan de Eem »p. 298 m2, inh. ca. 300 m3. |ntj. tl, kelderkast, toilet, halfopen keuken, bijkeuken met t.t. (ZW), sfeervolle woonk. v.v men vloerdelen. Verd.: overloop st, 1 slaapk., 2 kleinere kamers badkamer. Vlizotrap naar er. s:€ 375.000,- k.k. omgeving gel. vrijstaand s met garage en diepe tuin. il, kelder, toilet, zijkamer m. erker, ikamer en-suite. Serre met ur naar de tuin. Dichte keuken, annex badkamer met douche en 1e Verd.: bordestrap, 4 kamers, aste trap, 2 kamers, tussenkamer •r badkamer) en véél bergruimte schuine dak. s: 740.000,- k.k. Leden en sympathisanten van 5 de voetbalvereniging 4t Vlieg- J -dorp zijn een actie begonnen a 'met als doel een volwaardige J «accommodatie gerealiseerd te S m^u- Ze beloken de ge- 1 meenten Soest en Zeist met 'elektronische post. Als eerste 3 i willen ze dat de cabines die be- - %temd zijn als kleedlokalen/ kantine geplaatst worden aan deKerklaan, op de plaats waar yjoorheen de noodschool heeft Dit terrein is al geëgaliseerd; lei dingen en riolering liggen er al. In plaats hiervan krijgen de cabines een plaats 'op de meest ongunsti ge plaats die denkbaar is, namelijk bijfAbrona' (waar een klein deel van de jeugd en de senioren spe- 1 terwijl de rest gebruik maakt de Kerklaan). jantwoordelijk wethouder Har- 'itte zou hebben laten weten de gemeente Zeist problemen ift met deze locatie. In de pro- it e-mail staat dat Zeist van plan ier bedrijven te vestigen en/of ingen te bouwen. Als dat het 'al is, wat gebeurt er dan met de inigingen die nu gebruikmaken het sportpark Kerklaan, willen [afzenders van de e-mail aan de leente Soest weten. 'Want rea- lert de gemeente Zeist zich wel pit dit het enige sportpark is dat terberg heeft. Als dit zou ver fijnen, zijn er geen mogelijkhe- leh meer in het dorp om buiten te kunnen sporten.' Vorige week tijdens het bezoek van burgemeester en wethouders aan Soesterberg kwam de kwestie gpnieuw ter sprake. Iets concreets kwam er niet uit. Zowel de initia- - fiefnemers, de vele vrijwilligers, de sponsors en vooral de spelers zijn dan ook zeer teleurgesteld zijn over de gang van zaken, zelfs in die mate dat het huidige bestuur van Iplan is om de vereniging op te hef ten. In maart zullen de leden hier over beslissen. Omdat volgens wethouder Witte ook de gemeente Zeist partij is, heeft ook die gemeente protest- post gekregen. In antwoord hierop liet het hoofd afdeling Beleid pro- 'ictgroep Ruimte, J.W. Boessen- jol, over de door 't Vliegdorp wenste locatie voor de. kleed- iimte/kantine weten 'dat de ge- (eente Zeist geen partij is'. ^ntwoord Soest [(jNamens het gemeentebestuur geeft gemeentesecretaris Loes jakker op de brief van 't Vlieg dorp gereageerd. Zij zet daarin de zienswijze van de gemeente op de gang van zaken nog eens op een rijtje. 'Het is bekend dat het be stuur van de voetbalvereniging 't Vliegdorp, in maart/april bij de oprichting heeft aangegeven dat het de voorkeur had om te voet ballen op het veld van KVO aan de Kerklaan. Het bestuur van de voetbalclub was op dat moment in bespreking met KVO, de tennis vereniging en de skiclub van Zoe telief om gezamenlijk een plan in te dienen voor een inpassing van voetbal op het sportpark met daaraan gekoppelde wijzigingen (nieuwbouw en verbouw). Plaatsing op de Kerklaan was ech ter binnen het tijdsbestek maart - aanvang competitie- niet mogelijk, omdat de plannen van de samen werkende sportverenigingen toen nog niet helder waren. De andere verenigingen waren niet bereid om binnen de bestaande situatie plaats te maken voor het voetbal. Daarbij speelde ook het probleem, dat het gezamenlijk gebruik van een grasveld voor korfbal en senio renvoetbal, volgens het bedrijf dat het onderhoud van de sportvelden doet, niet mogelijk is. Herindeling van het veld was onmogelijk zon der medewerking van derden en zou nogal wat cultuurtechnische ingrepen vergen. Wat betreft gezamenlijk gebruik van de kleedaccommodatie van de korfbalvereniging is er een belem mering, omdat korfbal een ge mengde sport is, waardoor douchegelegenheid niet te delen is met de voetballers. Uit het overleg werd duidelijk dat de andere ver enigingen de pogingen van het voetbal beschouwden als een 'overval'. Daarmee werd een suc cesvolle samenwerking tussen de verschillende verenigingen aan de Kerklaan voor nu en in de toe komst in gevaar gebracht. Vervolgens is gezocht naar een tij delijk alternatief om toch in sep tember de competitie te kunnen starten. Daarbij is gekeken naar het evenemententerrein aan de Banningstraat en op het veld van Abrona. Duidelijk was dat het veld van Abrona met een eenvoudige on derhoudsbeurt in zodanige staat kon worden gebracht dat daarop competitievoetbal kan worden ge speeld. Op de Banningstraat zou het aanleggen van een veld zeer kostbaar zijn en een lange proce dure vergen, dus dat viel af. Vervolgens is overleg geweest met Abrona en is tot overeenstemming gekomen, dat de gemeente Soest dit terrein voor twee jaar met de mogelijkheid van driejaar zou hu ren met gebruikmaking van de twee kleedruimten aan de achter kant van het gebouwtje van de per soneelsvereniging. Het bestuur van de voetbalclub is daarmee akkoord gegaan. Tegelijk is nogmaals bij Abrona verzocht om gebruik te mogen maken van 'de Varkens- schuur' als kantine. Dat is uitein delijk geweigerd door de perso neelsvereniging, de eigenaar van dat pahd. Het bestuur van de voetbalclub had inmiddels ergens een houten schoolgebouwtje op de kop getikt dat het wilde gebruiken als clubge bouw. Dat was niet duur en viel binnen het door de raad beschik baar gestelde bedrag, om een tijde lijke oplossing te vinden voor het voetbal in Soesterberg. Zowel van de zijde van het bestuur als van ambtelijke zijde is verzekerd, dat dit een goede optie was. Vervol gens is bij Zeist een bouwaanvraag ingediend. Op dat moment werd echter duidelijk, dat het een uiterst kostbare zaak zou worden om het houten gebouwtje ook geschikt te maken voor gebruik. Er moest ver warming en leidingen worden aan gebracht, plus ook bouwkundige ingrepen zoals het inbouwen van douches en wasruimten. Dat was, gelet op de tijdelijkheid, geen be gaanbare weg. Er is toen voor gesteld om in de tijdelijkheid te voorzien door het plaatsen van portocabins op huurbasis. Daar is over onderhandeld met het be stuur van de voetbalvereniging. Het aantal meters en de financiële bijdrage van de voetbalclub vol gens de Soester normen zijn afge sproken. In samenspraak met Abrona is vervolgens een plek uit gekozen waar dat geplaatst kon worden. De voorzitter van de club heeft bij die gelegenheid gezegd dat hij de portocabins liever op de plek had waar een paar jaar geleden de noodschool voor Carolus heeft ge staan. Hem is toen verteld, dat dit voor de superkorte termijn geen optie was. In de eerste plaats ligt deze plek ongeveer 300 meter ver wijderd van het voetbalveld, daar bij ook nog eens visueel geschei den door bosschage en een talud. In de tweede plaats is in 1999 deze plek op uitdrukkelijk verzoek van buurtbewoners na uitvoerig over leg met de gemeente (wethouder Blommers) aangewezen als open baar speelveld voor de kinderen van Soesterberg-kom. Dit ter com pensatie van een speelveld op het plantsoentje Buys Ballotlaan/An- tonie van Leeuwenhoeklaan, dat moest wijken voor de bouw van woningen. Bovendien zou het de al in Zeist ingediende bouwvergunningaan- vraag doorkruisen en dus niet in het belang zijn van een vlotte af handeling van de bouwaanvraag om met een nieuwe locatie te ko men. Die bouwvergunning is niet verleend, omdat daar bomen voor moesten worden gekapt. Uiteinde lijk is nu in samenspraak met Abrona en de gemeente Zeist een locatie gevonden, die direct grenst aan het voetbalveld en waarvoor geen bomen gekapt hoeven wor den. De huidige problcmën, zoals het ontbreken van een ontvangst ruimte voor de scheidsrechter en bezoekers en een onderkomen voor de elftalbegeleiders, alsook het toezicht op hetgeen op en rond het veld gebeurt kunnen daar het beste worden aangepakt, voor de tijd dat 't Vliegdorp op het veld van Abrona voetbalt. Wat betreft een verplaatsing en in passing van de voetbalclub op het sportpark aan de Kerklaan zal overleg worden gepleegd met alle verenigingen van de Kerklaan en de gemeente Zeist. Het streven is om daar binnen twee jaar tot een oplossing te komen. Voor dit mo ment is het voor de tijdelijke loca tie van de voetbalclub op Abrona en het zo snel mogelijk regelen van de voorzieningen van belang, dat wordt vastgehouden aan de plek waar nu een procedure voor loopt. Protestactie Dit antwoord is voor leden en sympathisanten van 't Vliegdorp reden om de e-mail actie te star ten. 'Daar de volksvertegenwoor digers niet meer naar de burgers luisteren moeten we dit maar op een andere manier duidelijk ma ken,' vinden ze. 'Voor ons is niet te begrijpen dat wethouder Witte kennelijk niet in staat is om goede afspraken te maken, waardoor steeds opnieuw vertraging optrad. In plaats van waardering te hebben voor het vele werk van de initia tiefnemers (vrijwilligers zijn tegen woordig zeer schaars) ondernam Witte niets, liet alles op zijn beloop en zocht de voetbalvereniging on dertussen zelf naar mogelijkhe den,' aldus de reactie van 't Vlieg dorp. 'In een tijd, waarin iedereen zich uitlaat over "hangjongeren" wordt een zeer goede mogelijkheid om jongeren bezig te houden niet aangegrepen. Onbegrijpelijk! In ons dorp is toch al niks voor de jeugd en als er van gemeentewege al iets gedaan wordt, dan komt er (tot twee keer toe) een afgedankt jeugdhonk uit Soest dat dan voor de Soesterbergse jongeren wordt geplaatst', aldus 't Vliegdorp. Van de Grift Holcus" gebouwd. 3'n9' enkele met gara- ogerichte living met P' en bodkamer op ie slaapkmrs en een ■v. vlizotrap te bereiken, te-terugwinsysteem. CELAARS 13 1ERSFOORT 10 50 30 51 elaars.nl Jijsregiomakelaars.nl jïa Thomasvaer en Pieternel _iat ook het jaarlijkse Kneu- tercabaret in Soesterberg een iiieuwe fase in, nu tekstschrijf- ler Anneke Pley aan het eind m de cabaretvoorstelling van zaterdagavond in het ontmoe tingscentrum van De Drie Ei ken liet weten ermee te stop pen. Ze vindt het na zoveel ja- en welletjes. 4Ik heb dat pas aan het eind van de tweede avond gezegd, anders krijg je veer die toestanden met pen netjes en andere cadeautjes'. )iny van den Hoed, die al een be- ïgrijke rol in de voorbereidingen jeelde, treedt in haar voetsporen, 'ij gaat anderen benaderen om jaar te helpen bij het schrijven van de teksten en het samenstellen van het programma. Hoezeer het fKneutercabaret in Soesterberg leeft, bleek wel uit de reacties, ïrst die van teleurstelling na de iededeling van Anneke Pley, iaarna uit de eerste spontane aan leidingen van inwoners die Diny fan den Hoed willen bijstaan. Anneke Pley heeft de laatste twee /oorstellingen met teksten van haar hand als 'een buitengewoon succes' ervaren. Niet alleen door het meeleven van de bezoekers tij dens het optreden van de amateurs uit Soesterberg, maar ook na af loop. Het sterkte haar in de over-< tuiging dat het publiek -beide avonden was de zaal helemaal vol- bijna tweeëneenhalf uur lang had genoten van de muziek, de zang en de sketches met als thema de jaren 60 en 70 van de vorige eeuw. Inhakend op het thema herinner de Anneke Pley, die de nummers aan elkaar praatte, aan de roerige jaren 60 en 70 door wat nostalgie op te halen. 'Toen Kleutertje Luis ter' nog te horen was, gingen we voor het eerst naar de maan. Er was het programma Belcanto, Snip en Snap waren jarenlang populair, Jan de Cler haakte zingend actu eel in op interland-voetbalwedstrij- den, 'toen het voetbal nog leuk was en populair', en de pil deed z'n intrede. Verder werd in die tijd 'omzichtig gesproken over homo zijn. Als remedie kregen ze va- liumtabletten, en nam je ze in, dan ging het vanzelf wel over. Je moest er gewoon niet te veel op letten'. Dan was er de landelijke actie 'Open het Dorp' van Mies Bouw man. We hadden Toon Hermans en Wim Kan, en we genoten ervan. En de eerste Cup, zoals het hoort, ging niet naar Amsterdam, maar naar Feijenoord!' Wat het cabaret zelf betreft, Farce Majeur was van stal gehaald en het was een groot succes. Dat gold in De solisten, zoals hier Petra Creutzberg die New York, New York zong, zorgden voor de nodige afwisseling in het Kneutercabaret. Haar vader wilde niet voor haar onderdoen: hij zette een geweldige hippiestudent uit de jaren 60 neer. Foto: Eemland Pers Zaterdag 22 februari zondag 23 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Radeniakerstraat 75 Zaterdag 19:00 pr. P. van Hooijdonk; meditatiedienst Zondag 10:30 pr. José Kodden; communieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelnianstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: §230346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen, bellen met de huisartsenpost Zeist, 2B0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakoncssenhuis Zeist, Prof. Lorcntzlaan 76, §8030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §8352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. De BMU Groep Bouwen en Ontwikkelen mag aan de Post weg 38, op de hoek van de Amersfoortsestraat en gelegen binnen het bestemmingsplan Soesterberg-Noord, een be drijfsgebouw bouwen. Het eerst ingediende bouwplan was in strijd met het bestemmings plan omdat de toegestane bouw hoogte werd overschreden en het ook qua parkeren en de afstand tot de zijdelingse perceelsgrens niet aan het bestemmingsplan voldeed. Het oorspronkelijke plan is aange past, waardoor niets meer het ver lenen van een vergunning in de weg staat. Ook in het goedgekeurde bouw- AUTOBEDRI de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 40,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 niet mindere mate voor de Trap pelzak Boogie, het Hotcha Trio en de gezongen medley door vier jon geren. Maar ook de Wizzard of Ozz met vier volwassenen en vier kinderen, het lin'e dansen, de sketches en de solo-optredens (Dorus en zang) werden hooglijk gewaardeerd. Kortom, het waren twee geslaagde avonden in Soesterberg waar het publiek van genoten heeft. Anne ke Pley kreeg dan ook na afloop terecht veel complimenten. Voor het laatst. Volgend jaar zit ze zelf in de zaal om te luisteren en te zien wat anderen van haar 'erfenis' heb ben gemaakt! Foto: Eemland Pers Repetitiescène uit The Wizzard of Ozz, onderdeel van het Kneuterca baret dat in De Drie Eiken in Soesterberg werd opgevoerd. Ze wilde meer afwisseling, meer creativiteit en eigen baas zijn. Dat was de reden dat As- trid Nijholt haar baan als direc tiesecretaresse in Zeist opgaf en aan de Chr. Hiij genslaan 6a in Soesterberg haar nagelstu dio Stolidi Nails begon. Wie een mooie set nagels wil, met of zonder nailart, of mooie, sprekende ogen met wimperex- tentions, kan bij haar terecht, 06 50428388. Aanvankelijk wilde ze kapster worden, maar ze koos uiteindelijk voor directiesecretaresse. Ze had het ('bij een geweldige baas') goed naar haar zin, maar de drang om als zelfstandige iets te gaan doen werd steeds groter. Een vroegere schoolvriendin zette haar op het spoor van nagelbehandeling. Eerst liet ze via zich internet informeren voordat ze besloot een allround opleiding van vier maanden aan de Nail Academy van Mey Liang te gaan volgen. Wat als een hobby was begonnen, resulteerde in de opening van haar eigen studio. Solide komt uit het Grieks en be tekent mooi maken, het versieren van een product. Dat is precies waar het om draait in Studio Sto lidi Nails. Men kan hier terecht voor manicurcbehandeling, de wimperextentions, verschillende soorten nailart cn nagelpiercings, naast drie technieken van kunstna gels. Omdat voor ieder type nagel en het gebruik daarvan bepaald moet worden welke techniek het best bij de klant past, heeft Studio Stolidi Nails alle technieken in huis. Behalve de geltcchniek wordt ook de fiberglass- en acryltechniek toegepast. Ook een French mani cure behoort tot de mogelijkheden. Vanzelfsprekend is in de studio hygiëne erg belangrijk. De behan- deltafel is hier zelfs speciaal voor ingericht met een afzuigsysteem. Voor het aanbrengen van de af- werkproducten of de nailart is een andere plaats ingericht. Op deze wijze worden vijlstof en eindpro duct altijd gescheiden gehouden. Iedere klant krijgt van dc studio een persoonlijke vijienset. Astrid Nijholt heeft bewust voor een studio aan huis gekozen om een gezellige huiselijke sfeer te scheppen. Bovendien kunnen hier door de prijzen laag gehouden worden, waarvan de klant profi teert. Overigens vindt Astrid niet Astrid Nijholt in haar nagelstu dio aan de Chr. Huygenslaan 6a in Soesterberg. de prijs belangrijk, maar de kwa liteit. Daarnaast staan persoonlijke benadering en begeleiding hoog in het vaandel bij Studio Stolidi Nails. Voor iedereen die nieuwsgierig is, gewoon meer wil weten over de verschillende mogelijkheden die Stolidi Nails biedt of alvast wat soorten nailart wil bekijken, is er de eigen website www.stolidinails.nl Voor wie de voorkeur geeft aan een persoonlijk bezoek aan de studio aan de Chr. Huygenslaan 6a: koffie en thee is altijd klaar! Foto: Eemland Pers plan wordt de toegestane bouw hoogte van acht meter overschre den, maar met niet meer dan tien procent. In dat geval kan de ge meente vrijstelling verlenen, wat in dit geval ook gebeurt. Overigens is in de nieuwe visie die voor Soesterberg-Noord ontwikkeld is, een hogere bebouwing aan de Amersfoortsestraat mogelijk om dat deze weg een breed profiel heeft. Momenteel worden de in spraakreacties op de visie ver werkt. Ook BMU zelf heen in het kader van de visie een inspraakreactie gegeven. Hierin geeft de bouw maatschappij aan dat ze in de toe komst een extra bouwlaag op hel bedrijfsgebouw wil realiseren. Dit zou noodzakelijk zijn in verband met de haalbaarheid en het rende ment van de investeringen, mede gelet op de aanleg van een par keerkelder. In reactie hierop zegt de gemeen te dat het huidige bouwplan qua parkeren is afgestemd op het ge bruik (bedrijfsgebouw met onder geschikte kantoren) en volume. Een vergroting van het volume en het wijzigen van het gebruik (kan toren) is met het oog op parkeren onmogelijk omdat er geen fysieke ruimte meer is om de parkeerkel der uit te breiden. Het verlenen van de bouwvergun ning op het nu goedgekeurde plan betekent uitdrukkelijk niet dat de gemeente in de toekomst mede werking kan verlenen aan een ver dere uitbreiding van het gebouw. De aanleg van de parkeerkelder is daarom geheel voor risico van BMU, aldus de gemeente. Leden van de FNV kunnen dit jaar wederom gebruik maken van de belastingservice van de vakbond. Medewerkers helpen desgewenst bij het invullen van het aangiftebil jet. In Soesterberg kan men daarvoor een afspraak maken in de periode van 25 tot en met 28 februari. Hiervoor kunnen FNV-leden bel len met C. Baars, 0346-353706 (uitsluitend tussen 18:00 en 20:00 uur). HUISARTS wegens vakantie 24 febr. t/m 28 febr. De collega's nemen waar. OS - 30 ^20 000 Jjr/y tiisurn Xunsinuyals Art - JJnsIyn 'j'/iutpar^éSiaiiHijna 'Jitr. riuyj'ditslituii Ou 'J'/O-J A'YJ 'Ouuniurbufj Ongeveer 250 militairen van de 11e Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen en 200 luchtmachtmilitairen van de Tactische Helikoptergroep (THGKLu) van de vliegbasis Soesterberg hebben meege daan aan de oefening 'Snow Falcon' 2003 in Noorwegen. Het samenwerkingsverband van THGKLu en 11e Luchtmobiele Brigade werkt voortdurend aan de integratie van beide staven. Die opzet is volgens de commandant van de brigade, brigade-generaal Peter van Uhm, uniek in de wereld en wordt met grote interesse ge volgd. Met name de nieuwe NAVO-bondgenoot Polen wil zijn luchtmobiele eenheden op onge veer dezelfde wijze organiseren. Het samenwerkingsverband wordt ook wel de 11e Air Manoeuvre Brigade genoemd. De oefening werd gehouden in de omgeving van Heistadmoen. Het overleven cn uitvoeren van diver se trainingen onder koudwccrom- standigheden stonden centraal. Majoor Tom Linsson, instructeur op de Cougar, legde zijn militairen uit wat de voor- en nadelen van het oefenen bij duisternis cn kou in Noorwegen kunnen zijn. Een groot voordeel voor de vliegers is dat bij dc oefening in Noorwegen van maandag tot cn met vrijdag tot half twaalf in dc avond gevlogen mag worden. Dc restricties daarentegen zijn de lichthoeveelhcid, het hori zontaal licht en het onder de wol ken vliegen. Voor de leerling is het inschatten van de hoogte en de snelheid en het stil blijven hangen op lage hoogte om een last op te pikken moeilijk. Met de nacht- zichtapparatuur heeft de leerling tweedimensionaal en monochro- matisch zicht en een soort 'tunnel- zicht', wat het voor hem extra moeilijk maakt om te vliegen bij duisternis. De 11e Air Manoeuvre Brigade bestaat uit militairen van 11e Luchtmobiele Brigade, die de grondtroepen vormen, en militai ren van de luchtmacht die met he likopters van de Tactische Heli kopter Groep Koninklijke Lucht macht de luchttroepen leveren. Tij dens de oefening 'Snow Falcon 2003' werden de militairen ook getraind in het overnachten te velde, het voorko men en omgaan met koudeletscls, navigeren, verplaatsen bij duister nis en het uitvoeren van schietoe feningen onder barre weersom standigheden, als extreme kou. Bij de oefening 'Snow Falcon' was deze keer niet echt sprake van een tactisch scenario. Het ging bij deze oefening veel meer om een aan eenschakeling van trainingen. Mi litairen, die in het dagelijks leven een militair voertuig besturen, wer den in Noorwegen door een mo biel team van het Oplcidings- en Trainingscentrum Rijden ge schoold in het rijden onder barre winterse omstandigheden. Iedere chauffeur kreeg een slipcursus van een week cn militairen die de slip cursus eerder hadden gedaan kre gen een bijscholingsdag. De militairen die wel een tactische oefening meemaakten, waren de manschappen van de 1T Brigade Geneeskundige Compagnie. Het medisch personeel van deze groep militairen werd geconfronteerd met een 'Search and Rescue' oefe ning waarbij twee helikoptcrpilo- ten gevonden moesten worden die een medische verzorging moesten ondergaan. Daarna werden zij ge stabiliseerd om vervolgens naar het dichtstbijzijnde veldhospitaal te kunnen worden vervoerd. Tijdens de oefening in Noorwegen zijn ook video-opnames gemaakt. Bij de nabespreking kunnen de mannen dan precies zien wat er goed cn wat er fout is gegaan. Aan de oefening 'Snow Falcon' werd deelgenomen door 11e Luchtmo biele Brigade van de landmacht en vier CH-47D Chinook en twee Cougar AS-532 helikopters van de vliegbasis Soesterberg. In Noorwe gen opereerden de helikopters vanaf de vliegbases Rygge en Kjevik. Naast deelname aan dc oefening 'Snow Falcon 2003' voert deze eenheid ook nog een eigen oefenprogramma uit. Voor april van dit jaar staat een grote oefening in Polen gepland, waarna in oktober 2003 de apo theose in de vorm van een cvalua- ticoefening moet plaatsvinden. Dan moet de zogeheten gereed- heidsstatus zijn bereikt, zodat de mannen waar ook ter wereld kun nen worden ingezet.

Soester Courant | 2003 | | pagina 24