'Onze arena ligt in raad- en rechtszaal' SKIËN? suucitclin MaWp van Zijp Visser ACTUEEL I 1 f Kunstbrug in elk geval kleiner Politie Regio Utrecht krijgt 78 extra agenten Voorruit vervangen GlasGarage Bestuursverkiezingen bij Waterschap Vallei en Eem 'Alleen referendum als Soest serieus meewerkt' PvdA houdt discussie over betaalbaar wonen in Soest WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 Autotunnel tweede plan Soester Huart Joyriders op bromfiets door politie gestopt Vrij Polderland informeert burgers en slijpt de messen Bewoners Dorsvlegel vinden gehoor bij gemeente Witgoed specialis Service voor olie merken 0800 - 0432 Ga voor je snowpass naar juwelier Tijdens carnaval stopverbod in deel Bosstraat Werk aan de weg Instemming met drie woningen aan Molenstraat Restanten van afgebrand pand mogen gesloopt sobtteisÉoourant Politiesurveillanten Vandaag in deze krant: Soester Logopuzzel 2003 soestcbScourant, www.glasgarage.nl Vervolg van pagina 1 Spoorwegovergang Een jaar of vier geleden kwam Huart ook met een plan op de proppen om de doorstroming bij de spoorwegovergang bij station Soest-Zuid te verbeteren. Komen de vanuit de richting Amersfoort zou het verkeer voor de overweg via een rotonde op de Kastanjelaan kunnen komen en vandaar via een tunnel de Koningsweg kunnen be reiken. Zonder dat er een woning gesloopt moet worden. Destijds had deze reconstructie voor 3 tot 3,5 miljoen euro gerealiseerd kun nen worden, inmiddels rekent hij op 5 miljoen. Het plan werd nimmer omarmd door de gemeente. 'Het verbaast me dat er nu wel 7 miljoen euro is voor een rondweg, terwijl er voor mijn idee in Soest-Zuid geen geld was. Als de gemeente deze oplos sing had bedacht, had ze deze al lang uitgevoerd, maar ik heb hier de auteursrechten op. Ze hebben nooit contact met me opgenomen. Niemand reageert, dat is toch van den gekke. De Koningsweg-route is juist bedoeld voor de doorstro ming van het verkeer uit Soest. Pak dat dan aan. In zuid is het pro bleem veel groter dan in noord.' 'Eerst zeiden ze dat het probleem bij de overweg lag. Toen ik mijn plan presenteerde, zeiden ze dat het probleem bij de kruising van de Soesterbergsestraat zit. Ik heb een uitstekende oplossing, ook voor de spoorwegovergang. Als beide uitgevoerd worden, is alle ellende voorbij.' Stiekem de bromfiets van zijn moeder mee te nemen, komt een veertienjarige jongen uit Soest duur te staan. Met een tienjarige jongen als bijrijder was hij donder dagmiddag gaan joyriden in het Smitsveen. Op de Smitsweg zag hij een politiewagen en ging hij er als een speer vandoor. Via de Weeg breestraat reed de bromfietser een groot parkeerterrein op, maar dat had hij beter niet kunnen doen, want eenmaal daar kon hij geen kant meer op. Voor de politie was het vervolgens een koud kunstje het tweetal aan te houden, waarna de veertienjarige jongen het ver haal opbiechtte. Hij krijgt een be keuring, omdat hij brommer reed en nog geen 16 is én -evenals de jongere duopassagier- een bon voor het rijden zonder helm. j; i Aan de carnavalsoptocht zul len ze niet meedoen. Verwacht van de Vereniging Vrij Polder land (WP) geen ludieke ac ties. Maar strijd voeren tegen het plan voor een rondweg zal ze tot het uiterste. De strategie is bepaald. 'Onze arena ligt in de raadszaal en in de recht zaal', zegt voorzitter Rob Bak ker. De eerste stap is om zoveel moge lijk burgers te bereiken met de boodschap van de vereniging die meer dan 400 leden telt. 'We hoe ven niet zo nodig zieltjes te win nen, maar gaan de mensen infor meren; mobiliseren, omdat we denken dat velen een rondweg niet willen. Bij acties denken we pri mair aan communicatie.' Drieduizend folders zijn reeds ver spreid op en in de periferie van de lijn Praamgracht-Birkstraat. Het bestuur bekijkt op welke wijze het de inwoners van andere wijken kan bereiken. Contacten zijn of gelegd of worden nog aangeknoopt met andere bewonersverenigingen. Om standpunten uit te wisselen. Met regelmaat verstuurt de WP een elektronische nieuwsbrief naar in middels 150 mailadressen en over al bazuint ze haar website De WP werd in 1990 opgericht door mensen van de Stadhouders laan en omgeving. Zij kwamen in verweer, omdat gemeentelijke plannen de polder bedreigden. Toen medio jaren negentig de dis cussie over een rondweg oplaaide, lieten ze zich horen, maar nadat de politiek de rondweg op de lange baan schoof, werd het stil. Kritieke fase Bakker en bestuurslid Bob Smiet proeven dat het nu weer gaat le ven. 'Er is nu een kritieke fase. Onze grootste zaak is dat we de burgers informatie verstrekken, omdat die van de gemeente eenzij dig of gekleurd is of omdat de nu ances anders liggen.' Vanzelfspre kend zal de VVP er alles aan doen om welke aantasting dan ook van het poldergebied en het woonge not in de kiem te smoren. Een rondweg is volgens de WP ongewenst vanwege de kwalijke, wellicht zelfs desastreuze gevolgen voor het milieu, overbodig omdat er geen verkeersprobleem in de Van Weedestraat bestaat en onver antwoord, omdat de kosten veel De vergunning voor de bouw van een stalen kunstbrug, die de gemeente zichzelf had ver leend, heeft ze nu ook 'eigen handig' vernietigd. De ge plande brug voor fietsers en voetgangers zou met 7 meter veel te hoog worden, vindt in navolging van omwonenden ook wethouder Bart Krol. Hij sprak drie weken geleden tij dens een hoorzitting met de zeven SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 burgers die bezwaar hadden aan getekend tegen de vergunning en kwam tot de conclusie dat de hoogte in strijd is met het bestem mingsplan. 'Veel hoger dan accep tabel in zo'n gebied.' Het vernietigingsbesluit betekent allerminst dat de brug nu van de baan is. Volgens het bestemmings plan mag er een brug van maxi maal 5 meter hoog worden ge bouwd, de funderingen zijn reeds gestort. Maar het resultaat zal in elk geval aanzienlijk kleiner uitval len. Misschien wel zelfs veel lager dan de toegestane hoogte. Krol sluit zelfs niet uit dat het er eentje wordt zonder overspanning, omdat de brug parallel komt te liggen aan diverse woningen van de Dorsvle gel. De bewoners daarvan kijken aan de achterzijde uit over het terrein waar een parkje zal worden gerea liseerd. De brug moet een schakel vormen voor fietsers en voetgan gers. Een andere blauwe, stalen brug is er al, een tweede is ge pland, deze derde komt er ook. In overleg met kunstenaar Nout Visser (die alle kunstobjecten in de Boerenstreek heeft ontworpen) en de bezwaarmakers van de Dorsvle gel gaat de gemeente bekijken wel ke uitvoering wel voor iedereen aanvaardbaar is. Krol: 'Ik heb de bezwaren alleen op grond van de hoogte gegrond verklaard. Verder hebben de bewoners geen punt. Gezien vanaf een bestaande brug. De bewoners van het woon blok op de achtergrond krijgen geen kolossale brug voor hun bal kon. Wat er wel komt, is nog even afwachten. Foto: Soester Courant De brug komt er. Zo staat het in het bestemmingsplan en het is no dig als je over het water wilt. Maar de kunstzinnige verfraaiing moet binnen het redelijke blijven.' C.J.W. Leertouwer, een van de bewoners die bezwaar maakten, is opgelucht dat de kolossale uitvoe ring is tegengegaan, maar in zijn achterhoofd spookt nog de moge lijkheid van een vijf meter hoge brug. 'Dan schieten we er niets mee op en zijn we net zo ver van huis. De wethouder komt woens dag (vandaag-red.) bij ons op de koffie en dan gaan we lekker op het balkon zitten en kan hij de si tuatie met eigen ogen zien. Ik ben blij met deze ontwikkeling en ge zien de hoorzitting en de sfeer er omheen heb ik het gevoel dat ze wel naar ons willen luisteren. Dat geeft goede moed.' Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar hoger zullen uitvallen dan de re kensom (circa 6 miljoen euro) van de gemeente leert. Bob Smiet ('ik kan heel goed rekenen') denkt zelfs aan een drievoud ervan: 'In de doorrekening staat niets over bijvoorbeeld de rotonde bij de Dalweg en de doorgang bij de ka zerne.' Tijdens de inspraakronde, die 4 maart van start gaat, laten de leden van zich horen. Straatacties zijn niet gepland, al ligt het voor de hand dat de WP in de nabijheid is als straks de gemeente de reizen de tentoonstelling over de hoofd wegenstructuur in de Van Weede straat en in Soest-Zuid neerzet. Scepsis Intussen benadert de WP de acht raadsfracties, waarmee ze afzon derlijk een gesprek wil voeren. Dat praat gelijkwaardiger dan in de raadzaal, waar de rolverdeling is vastgelegd. Het gevoel van het WP-bestuur wordt bepaald door scepsis als de mogelijke invloed op politieke voorstanders van een rondweg ter sprake komt. Mis schien dat het Soest 2002 (die een nog grotere rondweg wil en daar om misschien niet instemt met een veel kleinere uitvoering) om krijgt. Maar de hoop dat de gemeente raad op 3 juli besluit om niet te gaan asfalteren in de polder, is vrij wel nihil. 'Als het gemeentebestuur iets wil, drijft ze dat door, met alle demo cratische middelen die ze heeft. Dat zie je niet alleen in Soest, maar in alle gemeenten. De kans is klein dat je het op het politieke vlak redt', wijst Bakker op talloze voor beelden uit de praktijk. Smiet: 'Uit de Toekomst Oriëntatie Soest/, Soesterberg is een aantal zaken naar voren gekomen. Die liggen nu allemaal in de onderste la.' Vrij Polderland heeft de strategie bepaald. Rob Bakker (links) en Bob Smiet; 'We kunnen het jaren volhouden. De vereniging heeft een goedgevulde kas en we hebben alle disciplines in huis, ook juristen. Foto: Foto Bell Als bewoners van de groene dorpsrand liggen ze 's nachts nog niet wakker. Bakker: 'Maar je kunt het maar één keer verknallen en dan kun je het nooit meer goed maken. Meer nog dan dertig, veer tig jaar geleden moet je iedere meter op een goudschaaltje leg gen.' Smiet: 'Het enige waar ik wakker van lig, is dat iedereen met 80 over de brinkwegen rijdt en mijn wo ning van 300 jaar nog eens uit el kaar dendert. In de plannen van de gemeente staat niets over de effec ten van het sluipverkeer op de Kerkenbuurt en de woonwijken. Daar maken ze zich in Soest-Zuid boos over en wij ook.' Loopgraven Als de raad voor een rondweg kiest, worden de messen geslepen, verharden de standpunten en neemt iedereen stelling in de loop graven. De slijpsteen staat en de spades liggen reeds klaar. De WP bereidt zich voor op een eventue le juridische strijd, gaat er vanuit dat het zover zal komen. Ze be weert dat de gemeente, in geval van een rondweg, niet om een (dure) milieueffectrapportage heen kan en stelt allerlei andere proce dures in het vooruitzicht, desnoods tot aan de Raad van State toe. Al les zal de VVP uit de kast halen. 'We kunnen het jaren volhouden. De vereniging beschikt over een goed gevulde kas en we hebben alle disciplines in huis, ook juris ten. Het kost je wat griffierechten en een vrije dag.' Na die van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten zijn er dit jaar ook verkiezingen voor het Waterschap. De regio Val lei en Eem houdt daarom drie informatiebijeenkomsten die erop gericht zijn om mensen warm te maken voor een func tie in het Algemeen Bestuur. Kandidaten kunnen zich 20 en 21 maart melden bij het Waterschaps huis aan de Fokkerstraat 16 te Leusden. De minimumleeftijd is 18 jaar. Maar er zijn meer spelre gels en wie daarover informatie wil hebben, kan terecht op een van de bijeenkomsten van het Water schap. Die worden gehouden in restaurant Ros Beyaart, Hamers- veldseweg te Leusden (donderdag 20 februari), 't Houteveen, Van Tuyllstraat 22 te Hooglanderveen (maandag 3 maart) en restaurant de Wageningse Berg, Generaal Foulkesweg 96 te Wageningen (dinsdag 11 maart). Alle bijeen komsten beginnen om 19:30 uur. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden in het voorjaar schriftelijk plaats. Stemgerechtig den (in het hele land zijn dat er 4,5 miljoen) krijgen een stembiljet toe gestuurd en kunnen dat ingevuld retourneren tussen 28 mei en 12 juni. Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 Indien de gemeenteraad voor een rondweg kiest, is het eerste instrument dat de tegenstanders kunnen be spelen een referendum. De Vereniging Vrij Polderland (VVP) zal dat alleen doen als de gemeente er serieus aan wil meewerken. Voorzitter Rob Bakker: 'Een referendum is alleen zinvol wanneer je het samen met an dere verenigingen en de politiek kunt opzetten. Het komt aan op de vraagstelling en hoe je de burgers vooraf informeert. Als de voorwaarden een wassen neus zijn, zullen we er van af zien. We doen niet aan een schijnspcl mee.' Hoe dan ook, om een referen dum te forceren, moeten bur gers eerst 200 handtekeningen verzamelen en bij de gemeente inleveren. In tweede instantie zijn er nog eens 2250 krabbels nodig van mensen die een refe rendum willen. Dan kan een fatsoenlijke gemeente niet meer om een volksstemming heen. In principe moet bij een refe rendum voor of tegen een raadsbesluit worden gestemd. 'Maar als ze in Soest-Zuid wel tevreden zijn over de maatrege len die daar getroffen worden, zullen de mensen daar niet te gen zijn', vervolgt Bakker. Een andere, inmiddels veel gehoor de mening is, dat een referen dum juist vooral nee-stemmers trekt. Bakker zegt te willen vechten voor een bindend referendum, maar dat zit er gezien de huidi ge regelgeving niet in. De status van een volksstemming is slechts 'raadgevend', wat bete kent dat de gemeenteraad de uitslag desgewenst naast zich neer kan leggen. De uitslag van een referendum is overigens pas rechtsgeldig wanneer minimaal dertig procent van de stemge rechtigden komt opdagen. De PvdA wil een discussie op gang brengen over betaalbaar wonen in Soest en Soesterberg. Daarom houdt de partij op maandag 3 maart een bijeen komst die een opstap moet zijn naar een onderzoek naar de mogelijkheden van woonruim te voor jongeren en starters. De problematiek rond betaalbaar wonen moet helder worden ge maakt, zodat duidelijk wordt wat de gevolgen zijn voor de burgers. Tedere politieke partij erkent de nieuwe woningnood, maar concre te oplossingen bedenken blijkt echter weer een verhaal apart', al dus de PvdA. De lokale tak van de partij heeft onder anderen haar TNveede Ka merlid Staf Depla uitgenodigd, die het landelijk standpunt over be taalbaar wonen uiteen zal zetten. Daarna vertelt Jelleke Kramer van Provinciale Staten wat het verkie zingsprogramma van de statenfrac tie van de PvdA over dit probleem zegt. Moniek Govers van Portaal gaat in op de vraag wat de woning bouwvereniging daarin kan beteke nen. Vervolgens kunnen de sprekers kort op elkaar reageren en vragen van belangstellenden beantwoor den en tot slot is er een forumdis cussie onder leiding van Kees Waagmeester. De PvdA-bijeenkomst wordt ge houden in restaurant Fusions aan de Burgemeester Grothestraat en begint om 20:00 uur. De sterkte van de Politie Regio Utrecht zal tot 2004 worden uitgebreid met 78 agenten. Dat zijn de minister van Binnen landse Zaken J.W. Remkes en de korpsbeheerder van de Poli tie Regio Utrecht, mevrouw mr. A.H. Brouwer-Korf, vrij dag overeengekomen. Zaterdag werd dat bekrachtigd door de minister en de korpsbe heerders met de ondertekening van het landelijk convenant veilig heid, waarin de bijzondere proble matiek van de regio Utrecht wordt vermeld. De verdeling van het aantal agen ten over de politieregio's en de prestaties die de politie moet leve ren (zoals een groter aantal aan houdingen) maken deel uit van het landelijk convenant. De aantallen agenten en de te leveren prestaties worden uitgewerkt in een regionaal convenant. Korpsbeheerder A.H. Brouwer-Korf en korpschef P. Vo gelzang hebben de minister er het laatste jaar aanhoudend op gewe zen dat Utrecht minder agenten kreeg, terwijl landelijk het beeld werd geschetst dat er juist meer agenten bijkwamen. Zij wezen de minister op de problematiek die in Utrecht, net als in de andere drie grote regio's, bestaat op het gebied van de criminaliteit. Utrecht heeft nu 28 agenten per 10.000 inwo ners, terwijl dat er in Amsterdam 64 zijn en in Rotterdam 44. Onderdeel van het convenant met de minister is ook dat het huidige systeem van het verdelen van agenten over de regio's tussentijds wordt geëvalueerd. Via een groei scenario zal de Politie Regio Utrecht de komende 2 jaar groeien met 78 agenten. Bij de planning van de instroom van nieuwe agen ten vanaf de school is al rekening gehouden met deze groei. In 2005 zal in het kader van een nieuwe verdeelsleutel de sterkte bij de Po litie Regio Utrecht opnieuw wor den bekeken. Tijdens het carnavalsweekeinde (28 februari-2 maart) zal een stop- verbod gelden op een gedeelte van de Bosstraat. Dat deel ligt tussen het voormalig partycentrum Bos en Duin en tennispark De Toss. De tijdelijke verkeersmaatregel wordt ingevoerd in verband met de carnavalsactiviteiten die dit jaar op de Bosstraat-West worden gehou den. Op het complex van SEC komt een grote tent te staan, waar De Narre Knollen op de zaterdag avond en eventueel ook de avond ervoor ongeveer 800 gasten ver wachten. De carnavalsvereniging krijgt on derdak bij de voetbalvereniging, omdat partycentrum Bos en Duin is gesloten. Voorheen werd dit als Leutbunker benut en vonden daar de diverse feesten plaats. Om de bereikbaarheid van hulp voertuigen te waarborgen, is een verkeersmaatregel nodig. Tijdens het overleg tussen gemeente, poli tie, brandweer en De Narre Knol len is gesproken over een parkeer verbod, maar op advies van de politie is besloten een tijdelijk stopverbod in te voeren. IJs en wedcrdienende zouden de NS gisteren de beveiliging van de spoorwegovergang op de Den Blieklaan aanpassen. Als de weersomstandigheden dat toela ten, zou vandaag in aansluiting daarop de bestrating worden aan gepast. Dat werk neemt twee da gen in beslag, zodat vandaag en morgen de overweg volledig zijn afgesloten voor gemotoriseerd ver keer. De weg lijkt vrij voor de bouw van drie woningen op het perceel aan de Molenstraat, waar voorheen Flame Control was gevestigd. Het schetsplan heeft eind januari groen licht gekregen van de welstands commissie en haar advies is onder schreven door het college van bur gemeester en wethouders. De wo ningen komen te bestaan uit een laag en een kap. De goothoogte bedraagt volgens het schetsplan 4 meter, de bouwhoogte 7,5 meter. Nu het schetsplan is goedgekeurd, kan de gemeente bij de provincie aankloppen om goedkeuring voor het wijzigen van het bestemmings plan. De restanten van de bedrijfspan den aan de Kostverlorenweg, die begin dit jaar afbrandden, mogen worden gesloopt. De gemeente heeft daarvoor een vergunning af gegeven. Het gaat om onder meer het gebouw van ASI dat in de nacht van 3 op 4 januari volledig in de as werd gelegd. De sloper heeft er geen asbest aangetroffen. Na de sloop bekijkt de verzeke ringsmaatschappij of de vloeren van de begane grond en de funde ringen nog in orde zijn. Is dat het geval, dan kan worden bekeken of er nieuwbouw op kan werden ge pleegd. In het andere geval dienen ook de vloeren en de funderingen te worden verwijderd. GEVRAAGD VASTEBEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel, 6014152 Twee jaar heeft een beleidseva luatiecommissie, bestaande uit zes gemeenteraadsleden (de PvdA ontbrak) met een ambtelijk secre taris, over een periode van 15 jaar nagegaan of de inzet van zeven po litiesurveillanten zinvol was en is. Antwoord: nauwelijks; beperkt; niet te meten. De rapportage, die morgenavond in de gemeenteraad wordt bespro ken, trekt de volgende conclusies: - de besluitvorming werd meer ge domineerd door politieke profile- ringsdrang dan door zorgvuldige afweging; - beleidsdoelen werden niet een duidig geformuleerd of bijgesteld; - evaluatie ontbrak; - de communicatie tussen college en raad was gebrekkig; - de informatieverschaffing van de portefeuillehouder was onvol doende; - een ambtelijk onderzoek in 1999 was 'vreemd' en onzorgvuldig; - een nieuw convenant van 1999 zat juridisch amateuristisch in el kaar; - het veiligheidsgevoel in Soest is ondanks meer politiesurveillanten niet toegenomen; - Soest zou met drie surveillanten kunnen volstaan; - raadsleden missen de deskundig heid, de tijd en de ambtelijke ca paciteit om een onderzoek als dit te doen; - een 'politiek neutraal' onderzoek is bijna niet mogelijk; - onderzoek doen naar de uitvoe ring van je eigen beleid veroor zaakt spanningen. Ik ben benieuwd of morgenavond eindelijk iemand een motie durft in te dienen om in Soest snel te ko men tot een eigen (niet regionaal) deskundige, vaste, werkelijk onaf hankelijke Rekenkamer, zoals Den Haag voor 2005 ook wettelijk voorschrijft, als een wezenlijk be standdeel in een duaal stelsel. Onze oud-plaatsgenoot drs. Henk Streetkerk, voorzitter van de Re kenkamer in Zeist, houdt op zon dagmiddag 9 maart in Artishock een lezing over de achtergronden, de inrichting en het belang van zo'n Rekenkamer. Met een trans parant onderzoek, niet 1 in de 2 jaar, maar zeker 2 in 1 jaar. Titel van zijn Spoordalmonoloog: 'Mo gen we even afrekenen?' P.S. Rectificatie: 'De Buut' (in mijn vorige column) is geen Jena planschool, maar een Dalton- school. Excuses. 144 bedrijven, winkels en instellin gen uit Soest en Soesterberg pre senteren zich vandaag in de 5C Soester Logopuzzel. Deze 144 lo go's en namen vragen 5 weken lang de volle aandacht in bijna 21.000 huishoudens. De Soester Courant, de Logo-ad verteerders en uitgeverij Goezin- nen de organisator van de SLP) hopen dat alle Soesters/Soester- bergers weer aan de slag gaan om logo en naam bij elkaar te zoeken en de slagzin op een originele wij ze afmaken. Het is de moeite waard met een hoofdprijs van 500,- en als 2° prijs: een reis- cheque van Toerkoop Rcisburo Hagen t.w.v. 250,-, en vele an dere prijzen. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per half jaar! tel.(035)6014152 AUTORUIT STUK? SOEST Nieuwegracht 23 Tel. 035-603 22 45

Soester Courant | 2003 | | pagina 3